Vrachtauto met gascylinders ramt een sneltrein A Machinist en stoker, temidden der vlammen van de in brand geraakte locomotief, brengen met levensgevaar den trein tot stilstand Rede van Hoare Devaluatie-debat in Frankrijk Het nieuws van heden HEVIGE PANIEK ONDER DE REIZIGERS ENGELSCH-RUSSISCHE VL00T0VEREENK0MST DE ONDERHANDELINGEN IN PALESTINA De luchtrace naar Johannesburg DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per ,post„ per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20182 De bestuurder van den vrachtauto uit de cabine geslingerd en onmiddellijk gedood Omgeving opgeschrikt door de gasexplosies Donderdagavond is op den onbewaakten overweg te Ber kum, gemeente Zwollerker spel, een vrachtauto, beladen met gas-cylinders, door den sneltrein AmsterdamGro ningen gegrepen. De locomotief en de auto vlogen in brand. De autobe stuurder werd op slag gedood; de machinist en de stoker lie pen brandwonden op. Onder de reizigers in den sneltrein ontstond een paniek. Tegenwoordigheid van geest Paniek onder de reizigers P&r extra-trein naar Amsterdam Chauffeur gewaarschuwd Volledige overeenstemming over den voorloopigen tekst Optimistische verwachtingen van het Arabische Hooge Comité Wij kunnen in geen geval voor stellen tot ontwapening aan vaarden, vóór ons be wapeningsprogram is voltooid Geen toegeeflijkheid meer Generaal Krenjci, chef van de Tsjechische generale staf heeft 'n bezoek aan Parijs gebracht. De generaal plaatst zijn handteekening in het eere-boek, bij het.graf van d,en onbekenden soldaat Congres neemt motie aan Kamer en Senaat keuren het monetaire wets ontwerp goed Besprekingen ter wille van Blum bekort De bijeenkomst van den Senaat Het Weer Findlay en Morgan zijn slachtoffer van de wedvlucht geworden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Omstreeks zeven uur is daar namelijk een vrachtauto uit Zwolle, die beladen was met cylinders, gevuld met Buta-gas en op weg was naar Dalfsen, gegrepen door den sneltrein Amsterdam-Gronin- gen, welke om 1 7.08 uur uit de hoofd stad was vertrokken en om zeven uur Zwolle had verlaten. De gevolgen waren ontzettend. Terstond na de botsing vlogen name lijk zoowel de locomotief als de auto in brand. De machinist stond temidden der vlammen, toen hij den trein tot stilstand moest brengen. Dank zij een groote mate van tegenwoordig heid van geest, slaagde hij daar evenwel in, doch toen waren zijn kleeren en die van den stoker reeds in brand geraakt, zoodat beide mannen in een langs de spoorlijn loopende sloot moesten springen om hun kleeren te dooven. Door reizigers zijn zij weer op het droge ge bracht. Met brandwonden aan hoofd en handen zijn beide mannen naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle vervoerd. De bestuurder van den vrachtauto, die, terwijl zijn kleeren brandden, uit de cabine werd geslingerd, was op slag dood. De auto is geheel vernield. Onder de reizigers brak na de botsing, die Zeer hevig was, een paniek uit. Deze werd nog verergerd, doordat door de ontploffende gas cylinders ook de voorste wagons van den trein in brand waren geraakt. Dank zij het krachtig optreden van het trein personeel en de reizigers, die hun tegenwoor digheid van geest hadden behouden, konden allen echter in veiligheid worden gebracht. Met geweldige knallen ontploften nog gerui- men tijd de gascylinders, hetgeen tot ver in den omtrek hoorbaar was. Het treinverkeer was in beide richtingen ge stagneerd. De laatste wagons van den trein zijn door een locomotief naar Zwolle teruggebracht, waar heen ook de reizigers zijn vervoerd. Met man en macht wordt er thans aan ge- Werkt om het verkeer in één richting over één lijn gaande te kunnen houden. Op den overweg, waar het ongeval gebeurde, zijn reeds verscheidene ongelukken gebeurd, o.a. het vorige jaar toen er een auto met achttien kinderen door een passeerenden trein werd ge grepen en versplinterd. Persoonlijke ongelukken hadden toen echter biet plaats. In verband met het ongeluk op den onbe waakten overweg te Berkum bij Zwolle zijn de biet den laatsten avondsneltrein uit Groningen komende reizigersvan Amersfoort af per extra-, trein naar Amsterdam vervoerd. Volgens de normale dienstregeling wordt te Amersfoort overgestapt in den van Enschede komenden trein, doch aangezien de vertraging te Zwolle te groot was, kon er van de gewone aansluiting geen sprake zijn. Omtrent het ernstige ongeluk op den onbe waakten overweg te Berkum vernemen wij nog, dat de auto toebehoorde aan de firma Buttin- ger te Groningen, die een filiaal heeft te Zwolle. Deze firma handelt in sanitaire arti kelen en bouwmaterialen. De chauffeur van den auto is toén hij den overweg naderde nog gewaarschuwd door een wachtenden landbouwer uit Dalfsen, doch waarschijnlijk heeft hij deze waarschuwing' niet opgemerkt. De auto reed namelijk met volle vaart door en vervolgens tegen den met groote snelheid naderenden trein op. Een hevige slag volgde. Het was het explodeerende gas uit de cylinders. Verschillende ruiten van woningen in den omtrek zijn door den luchtdruk gesprongen. De chauffeur van den auto, de 44-jarige A. De Koning uit Nieuwerhoorn (Z.H.) moet op slag dood zijn geweest. Zijn verkoold lijk is naast de spoorlijn gevonden. De machinist en de stoker van den trein hebben zich zeer moedig gedragen. De eerste wist den trein namelijk, niettegenstaande net feit, dat de locomotief een vuurzee was, binnen vijftig meter tot stilstand te brengen. Belden zijn daarop, zooals reeds gemeld, in een sloot gesprongen, waaruit zij even later door reizigers zijn gered. Bij een nabijwonenden landbouwer zijn de mannen van droge kleeren voorzien, terwijl hun daar onmiddellijk de eerste me dische hulp is verleend. Onder de passagiers brak onmiddellijk na de botsing een paniek uit, doordat de trein door een vuurzee reed, doch tot ernstige incidenten kwam het, door het koelbloedig optreden van degenen, die hun kalmte wisten te bewaren, niet. Door een locomotief van een hulptrein, die terstond uit Zwolle naar de plaats van het on geluk was gedirigeerd, zijn de achterste wagons van den trein met de reizigers naar Zwolle gebracht. Hoewel het ongeluk, wat de daarbij betrok ken personen betreft, betrekkelijk gunstig is afgeloopen, is het wat aard en omvang aan gaat, toch wel een der ernstigste geweest, die de laatste jaren bij Zwolle zijn voorgekomen. De locomotief van den trein is ernstig vernield, terwijl de goederenwagen en een personenrijtuig zijn uitgebrand. AI deze treindeelen zijn uit de rails geloopen, waar door ook het nevenspoor is versperd. De overige wagons zijn in allerijl van het brandende gedeelte afgekoppeld. Eenige tree planken hadden reeds vlam gevat, maar men slaagde erin het vuur te dooven. De brand weer van Zwollerkerspel was spoedig met de motorspuit ter plaatse en heeft het vuur in de laatste resten der vernielde wagons ge doofd. Om half elf was het treinverkeer in beide richtingen nog gestremd. Het opruiiningswerk stond onder leiding van den stationschef te Zwolle, den heer P. Dekker. De warmoezeniers uit de omgeving van Parijs zijn in staking ge gaan en hebben de markthallen bezet. Onder bescherming van mo biele garde en politie moeten thans de groenten, die worden aan gevoerd gelost worden LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Er is volledige overeenstemming bereikt over den voon- loopigen tekst van een Engelsch-Sovjet- Russische viootovereenkornst. Beuter verneemt, dat deze overeenkomst is tot- stand gekomen tijdens een zitting van Brit- sche en Russische vlootdeskundigen, welke op De „Führer" heeft de Rijksautobaan tusschen Breslau en Liegnits geopend. De Rijksautobanen in Duitschland bedragen thans een lengte van duizend kilometer LONDEN, 1 Oct. (Stefani.) Uit Jeruza lem wordt gemeld, dat sjeik Kamal Kassab, een afgezant van koning Ibn Saoed, naar Egypte is vertrokken met den tekst van een document, dat opgesteld is in overeen stemming met het Arabische Hooge Co mité. Het zou hier een tot de Britsche regeering gerichten oproep betreffen, waarbij zich volgens wel zeer optimistische verwachtingen van het Arabische Hooge Comité in Palestina, behalve koning Ibn Saoed, wellicht ook de koning van Irak, de Iman van Yemen en de Emir van Transjordanië zouden aansluiten. LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Op het te Margate gehouden conservatieve congres heeft Sir Samuel Hoare een groote rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de zwakheid, zelfs de veronderstelde zwakheid van het Britsche Rijk bewezen is door een wreede beproeving een veront- rustende factor te zijn op het gebied van de internationale politiek. Voortgaande gaf Hoare een beschrijving van de herbewapeningsprogramma's in Europa. „Staande tegenover dezen toestand, aldus ver volgde hij, hebben wij geen andere keuze dan met zoo min mogelijk vertraging ons bewape ningsprogram ten uitvoer te leggen. Wij kun nen in geen geval welke voorstellen ook aan vaarden tot ontwapening, waardoor onze be trekkelijke zwakheid zou worcten vastgelegd. Een algemeene bewapeningsbeperking kan slechts onder oogen gezien worden op basis van ons voltooide programma. Ons program is en moet zijn buigzaam, niet star, dynamisch, niet statisch. Naarmate de beschaving gecom pliceerder wordt, wordt de defensie veel eischender en vollediger. Op geen enkel oogenblik kunnen wij toe- geeiiijk zijn. Ik kan u de verzekering geven, dat op dit oogenblik de regeering er verre van is toegeeflijk te zijn. Besliste vorderingen zijn gemaakt in de afgeloopen maanden en het tempo der vorderingen zal in de toekomst aan merkelijk versneld worden. Het is tevreden stellend, aldus Hoare verder, in staat te zijn te verklaren, dat ons vlootbouwprogram sneller tot ontwikkeling komt dan verwacht werdl. De toeloop naar de luchtvaart is groot en de nieu we vliegtuigen, die in dienst worden gesteld zullen de vergelijking met ieder ander toestel ter wereld kunnen doorstaan." Klaarblijkelijk een toespeling makende op de kwestie cier conscriptie zeide Hoare, dat geen enkele wijziging of hervorming in de toekomst werd uitgesloten. Een verworden pacifisme en een partijdige obstructie hebben ongetwijfeld hun invloed op de recyuteering voor het leger doen gelden, maar de regeering neemt maatregelen de be hoeften van de natie en de voorcteelen van een militaire carrière duidelijker naar voren re brengen. De verantwoordelijke arbeidersleiders zouden een kostbare hulp kunnen brengen. Na de rede van Hoare werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt: hët volgen van een eenzijdige ont- wapeningspolitiek door Groot-Brittannië zou eer der geschikt zijn den oorlog aan te moedigen dan den vrede en zou het onmogelijk maken een doelmatig collectief veiligheidssysteem in het leven te roepen. Derhalve worden de voort durende pogingen, die uit naam van den vrede gedaan worden om de normale recruteering en het herstel van onze defensiekrachten tot een redelijk peil te belemmeren, betreurd. het departement van buitenlandsche zaken Londen is gehouden. te De ontwerp-tekst is thans ter goedkeuring voorgelegd aan de belanghebbende regeeringen en berust op de principes van het driemogend- hedenverdrag van 1936. PARIJS, 1 Oct. (Reuter). De tweede bij eenkomst van de Kamer werd geopend om tien minuten over half drie vanmiddag. Er waren slechts weinig afgevaardigden aan wezig. De Kamer heeft bij handopsteken met alge meene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij te rekenen van 1 October 1936 af de kortingen en verminderingen ep de pensioenen en uitkeeringen aan oud-strijders worden inge trokken. Nadat Blum daarop in de voortgezette ver gadering van de Kamer verzocht nad de be raadslagingen te bekorten, omdat hij naar Ge neve moest vertrekken, werden de algemeene beschouwingen over de monetaire wetsontwer pen geëindigd. De president bracht de artikelen 13 en 13 quater, waarover door de commissie van finan ciën rapport is uitgebracht, in stemming waar bij Blum de Kamer vroeg te willen stemmen over den voorgelegden tekst. De Kamer nam het monetaire wetsont- werp aan met 354 tegen 217 stemmen. De Senaat heeft, zooals reeds gemeld, den compromistekst van art. 13 met handopsteken goedgekeurd in zijn definitieve redactie, waarbij de bepalingen van de wet van Augustus 1936, welke ten doel hebben een ongerechtvaardigde prijsstijging tegen te gaan, zullen worden toe gepast op alle prijsstijgingen, welke onder het voorwendsel van devaluatie mochten worden ingevoerd, tenzij onomstootelijk aan de by de wet ingestelde commissies mocht blijken, dat zij het gevolg zijn van de waardevermeerdering van ingevoerde goederen. Het geheele wetsontwerp inzake monetaire aangelegenheden is door den Senaat bij handopsteken goedgekeurd. De Kamercommissie van financiën heeft den compromistekst van den Senaat op art. 13 ten vierde zonder wijziging goedgekeurd. De regeering zal er niet op aandringen, dat de Senaat direct overgaat tot stemming over de afzonderlijke wetsontwerpen, behalve dan die, welke betrekking hebben op de oud-strij ders. Zij zal daarentegen haar bereidneid mede- deelen, ze op te nemen in een collectief .van wetsontwerpen, dat direct na de definitieve bij eenkomst van het parlement aan de orde zal worden gesteld. De vergadering van den Senaat werd om half vijf hervat. Er was een wetsontwerp ingediend, dat door de Kamer is goedgekeurd en dat net decreet waarbij een korting van 10 procent wordt toe gepast op de uitkeeringen aan oud-strijders, nietig verklaart. Dit wetsontwerp werd naar de commissie voor de financiën terugverwezen. De vergadering werd daarop opnieuw ge schorst. De Senaat kwam om kwart over zes weer bij een. De minister van Financiën Auriol diende toen drie wetsontwerpen in, welke zoojuist door de Kamer waren aangenomen. De Senaat ging hierna wederom een uur uiteen. Om tien over zeven werd de zitting van den senaat hervat onder voorzitterschap van Jean- neney. Aurio. Chautemps en Rivière hadden plaats genomen in de bank voor de regeering. De senaat hervat de discussie over het mo netaire wetsontwerp, dat met wijzigingen door de Kamer is aangenomen. De financierde commissie stelt de nieuwe re dactie voor betreffende artikel 13 ter, het eenige artikel waarover tusschen de beide huizen der volksvertegenwoordiging nog geen overeenstem ming is oereikt. De commissie stelt voor een be lasting in te voeren van 50 procent op de win sten op ternujnoperaties, welke tusschen 1 en 26 September waren tot stand gekomen, doch op dien datum nog niet waren geliquideerd. Verwachting: zwakke tot matigen Noord- westelijke tot Noordoostelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, wellicht enkele regen- buien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: tijdelijke op- klaring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii JOHANNESBURG, 1 Oct. (Reuter) Scott, de winnaar van de luchtrace PortsmouthJohan nesburg, heeft den afstand van 9841 K.M. af gelegd in 52 uur 56 minuten 48,2 sec. Zijn ge middelde uursnelheid was 197 K.M. Het door Findlay en Waller bestuurde toestel is te Abercora neergestort. Findlay en de marconist Morgan zijn gedood. Nader wordt uit Abercom gemeld, dat bij het ongeluk van de Airspeed Envoy van Findlay diens metgezel Waller en de passagier Peachey, die den tocht financierde, niet gewond werden, doch wel geheel ontdaan zijn over den oood van Findlay en Morgan. Volgens het verhaal van een ooggetuige van het ongeluk van de Airspeed Envoy,, het toe stel waarmede Findlay en Waller deelnamen aan de wedvlucht, is het toestel kort nadat het „los" van den grond was, in aanraking ge komen met een groepje bocmen, dat aan het einde van het vliegveld staat. Het vliegtuig bleef in de boomen hangen en kwam daarna op den grond terecht. De ooggetuigen begaven zich ijlings naar de plaats van het ongeluk, waar zij het ge heel vernielde toestel aantroffen. De vier inzittenden bevonden zich te midden van het puin van het toesteL De lijken van Findlay en den radio-telegrafist Morgan, waren deerlijk verminkt. Beiden zulién het ongeluk slechts enkele minuten overleefd hebben. Waller en Feachey hebben ieder enkele ge broken ribben, terwijl zij voorts beenwonden hebben opgedaan. Hun toestand is evenwel niet ernstig. Fransche Kamer en Senaat keuren het mone taire wetsontwerp goed. De Spaansche Cortes komt bijeen en keurt de autonomie vcor het Baskenland goed; Catalonië roept alle dienstplichtigen van 19 tot 40 jaar onder de wapenen; een manifest der advocaten van Madrid. Findlay en Morgan slachtoffer van de wed vlucht naar Johannesburg. Optimistische verwachtingen van het Arabische Hooge Comité betreffende de onderhandelingen over Palestina, met Engeland. Voorioopige viootovereenkornst tusschen Enge land en Rusland. Hervatting van het landen. geldverkeer met eenige Vrachtauto, beladen met gascylinders, op on bewaakten overweg te Berkum door sneltrein gegrepen. Voertuig, locomotief en voorste wagons in brand. Autobestuurder gedood; machinist en stoker gewond. Ernstig verkeersongeluk te Hattemerbroek; twee zwaargewonden. Inwoner- van Didam bij een twist door zijn zoon ernstig gewond. Tegen Wierdensche wethouder wegens poging tot onikooping in hooger beroep dezelfde straf geëischt. Rotterdamsche inbrekersbende tot flinke straf fen veroordeeld. Definitieve spoorwegontvangsten over Juni. Werkloosheidscijfers van JnnL New-York scht Beurs: Slot iets beter. (T^ l v, V\\ nu i nu mm fi jv; y4^? 1 Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 762.4 Vorige stand 765.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1