De Spaansche- Cortes komen bijeen New-Yorksche Beurs AUTONOMIE VOOR HET BASKENLAND De verwarringen in Japan en China VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Een manifest van de advocaten te Madrid De vergadering van den Volkenbond Een gevaarlijke bandiet ontvlucht Generaal von Arnim overleden Wijziging Motor- en Rijwielreglement m Alle dienstplichtigen van 19 tot 40 jaar in Catalonië onder de wapenen geroepen Er waren in en bij het Cortesge- bouw uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Op strategische punten en op de in de buurt gelegen gebouwen waren verscheidene mi trailleurs in stelling gebracht. Goudvervoer naar Cartagena? De terreur in Spanje De ,J>rawdaover de lucht macht der Witten Berichten welke elkander tegen spreken of niet te contro leeren zijn Troepenbewegingen in Binnen-Mongolië Spanning in Sjanghai Maandag a.s. spreekt de minister van Waterstaat voor de microfoon ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HATTEMERBROEK Twee zwaargewonden EEN VERKEERSOBSTAKEL BIJ MUIDEN Wielen van vrachtwagen geloopen BEJAARDE MAN DOOD GEREDEN DOOR AUTO GEGREPEN FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS STOOMVAA RT LIJN EN Na onzekere opening verkreeg de markt een beter aanzien Ü9 8 - ex aiv. ex. coupon. gedaan en laten, r nlerteo. 45 V» Niet ontmoedigen WISSELKOERSEN -)Z -.— AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 October ATHLETIEK Record erkend MADRID, 1 October, (Reuter). De regeering Largo Caballero heeft zich vanmiddag aan de Cortes voor gesteld. Het aantal aanwezige afgevaardigden bedroeg minder dan 100. Het waren de afgevaardigden der meerderheidspartijen: de republikeinsche linkerzijde, republikeinsche unie, Katalaansche linkerzijde, socialisten, communisten en Baski- sche nationalisten. De minister-president sprak een korte rede voering uit, waarin hij betreurde, dat de verte genwoordigers van de C. N. T. niet aan zijn regeering deelnemen. Hij wees erop, dat het gemeenschappelijk doel de strijd tegen het fascisme is. De Cortes juichten Caballero hartelijk toe en spraken bij acclamatie het vertrouwen uit inde regeering, die enthousiast werd toegejuicht. De Cortes hebben met algemeene stemmen het autonoom statuut voor het Baskenland goedgekeurd. De radiozender van Jerez, in handen der na tionalisten deelt mede, dat in Catalonië alle dienstplichtigen van 19 tot 40 jaar onder de wapenen zijn geroepen. Voorts wordt medegedeeld, dat de nationa listen thans tot meer dan 20 K.M. ten Noorden van Toledo zijn doorgedrongen. De colonne na dert Santa Cruz de Retamar. Het officieele Spaansche agentschap Fabra publiceert een uitvoerig manifest, dat door de Madrileensche advocaten tot de buitenlandscbe advocaten en de openbare meening der wereld gericht is en betrekking heeft op de „ontelbare misdaden en daden van wreedheid, die door dc opstandelingen begaan zün in de gebieden, die zij bezetten". Het document zet uiteen, dat de militairen hun plicht verzaakt hebben en het volk bestrij den met de wapenen, die het hun gegeven had te zijner verdediging en verplicht op nadruk kelijke wijze de leiding van de Madrileensche balie haar stem voor de beschaafde wereld te verheffen in protest tegen het met voeten tre den der elementairste menscheljjke rechten en ter verkrijging van de solidariteit van alle be hoorlijke menschen. Het Spaansche fascisme, aldus gaat het do cument verder, dat niets gemeen heeft met hit fascisme in andere landen, doet een laatste poging om de normale ontwikkeling en vooruit gang, die van Spanje een modem land moeten maken, te beletten, „Wij vragen den moreelen steun van de wereld tegen deze golf van barbarij, die Spanje met den steun van de imperialistische begeer ten van andere landen overweldigt." Op de gevangenen zijn gedrukte orders gevonden, w-aarin bevolen werd niet alleen de leiders der arbeidersorganisaties, maar ook de leden van hun gezinnen te dooden. Het document geeft vervolgens een lange lijst van misdaden en gruwelen, die door de nationalisten gepleegd zouden zijn, o.m. de bekende executie te Badajoz van 1500 gevan genen, die in de arena met mitrailleurs zouden zijn afgemaakt, In Sevilla zouden 9000 boeren en arbeiders gedood, vrouwen vermoord en kinderen omgebracht zijn. Queipo de Uano heeft zich voor den radiozender van Sevilla met ontzien dergelijke tooneelen te verhalen. Het document eindigt met een oproep tot de openbare wereidmeening de nationalisten te isoleeren. Zij hebben geen recht op steun of sympathie van beschaafde menschen. De wet tige Spaansche regeering moet niet op hetzelf de plan behandeld worden als de rebellen, want tilt zou een buitengewoon ernstige overtreding van het internationale recht vormen. In een namens het Ministerie van Oorlog te Madrid per radio medegedeeld communiqué wordt verklaard, dat de situatie aan het front in het Noorden en Noord-Oosten onveran derd is. Ten Zuiden van Biscaye heeft de regeerings- artillerie met gunstig resultaat troepenconcen traties der opstandelingen gebombardeerd. In den sector van Siguenza hebben de na tionalisten de vooruitgeschoven stellingen der regeeringstrcepen aangevallen. Zü werden evenwel door regeeringsartillerie en -vliegtuigen tot den terugtocht gedwongen, waarbü zij groote verliezen leden. Aan het Zuidelijk front had de activiteit geen beteekenis. In den sector van Olias Bargas (provin cie Toledo) heeft de luchtmacht der opstande lingen de regeertngstroepen langen tijd ge bombardeerd. Volgens radio-Sevilla zou de regeering van Madrid het goud der Spaansche nationale bank naar Cartagena hebben laten overbrengen. Aan boord van den Franrchen torpedojager „Railleuse" zijn 51 Spaansche en 38 Fransche vluchtelingen uit Spanje te Oran aangekomen. Een van de Fransche vluchtelingen schil derde de roode terreur In Spanje, vooral In Catalon'.è. Hij verklaarde, dat alles, wat men over Spanje leest, In overeenstemming is met de feiten. Te Barcelona heeft een enkele arts 5000 at testen moeten opstellen voor slachtoffers van de roode terreur. Van Valencia tot Alicante heeft hij op de vlucht uit Spanje in de slooten langs den weg vele dooden zien liggen; slachtoffers van de anar chisten en communisten. De regeering te Barcelona is volkomen mach teloos en de werkelijke macht ligt in handen van de communisten. In een dorp nabij Lerida is geen leven meer te vinden, alles is hier vermoord en verbrand. Te Barcelona en elders in Catalonië is de elite van de bevolking uitgemoord. Iedereen werkt thans onder controle van de Iberisch-anarchistlsche vereeniging en wie zich niet aan de wetten hiervan wil onderwerpen, wordt eenvoudig tegen den muur geplaatst. lederen nacht worden woningen geplunderd. De „Prawda" publiceert een artikel onder het opschrift „luchtstrijdkrachten der fascistische interventie in Spanje", waarin het blad o.m. schrijft: „Duitschland en Italië hebben zich niet beperkt tot het uitzenden van enkele vliegers, vliegtuigen en motoren aan de Spaansche mui ters. Zij hebben sedert de eerste dagen van den opstand openlijk heele afdeelingen, eskaders en groepen naar de door de Witten bezette gebie den gestuurd. Volgens verre van volledige op gaven, die de Engelsche en Fransche pers be kend gemaakt heeft, heeft het fascistische Duitschland van 19 Juli tot 25 September 320 vliegtuigen en Italië 180 toestellen naar Spanje verzonden. De beide fascistische mogendheden hebben 700 ervaren vliegers en technici naar Spanje gezonden. Deze vliegtuigen waren goed bewapend en gemonteerd in Duitschland en Ita lië in de jaren 1934 en 1935. In het begin van den opstand beschikte Spanje over omstreeks 500 vliegtuigen, waarvan meer dan de helft ter beschikking stond van de republikeinsche regee ring. De laatste persberichten doen echter zien, dat het overwicht van het aantal vliegtuigen der nationalisten op dat van de regeeringstroepen bij de toegangswegen naar Madrid berekend kan worden op vijf tegen een, terwijl deze verhouding op andere frontsectoren zelfs 12 tegen 1 gewor den is. Op deze wijze aldus eindigt de „Praw- da", houden Duitschland en Italië zich aan hun internationale verplichtingen. TOKIO, 1 October. De berichten, welke uit Sjanghai Tokio bereiken inzake de verhouding Japan—China zijn met elkaar in tegenspraak. De correspondent van de Hochi Sjimbun te Sjanghai bericht, dat volgens zijn mee ning in officieele Chineesche kringen een politiek wordt gevoerd, waardoor een oor log met Japan wordt geriskeerd en dat in dat geval interventie van Engeland en Sovjet-Rusland zal worden gevraagd. De correspondent van de Asahi Sjimbun te Nanking daarentegen is meer optimistisch ge stemd. Hij wijst op de onderhandelingen, wel ke worden gevoerd tusschen de vertegenwoor digers van Japan en China te Nanking, ten einde een einde te maken aan de impasse, waarin de besprekingen zijn geraakt. Wel geeft hij toe, dat in Chineesche offi cieele kringen een felle politiek tegen Japan wordt gevoerd, en dat niemand dan Tsjang Kai Sjek in staat is de kwestie tot een goed einde te brengen. De correspondent van de Asahi Sjimbun te Sjanghai maakt melding van Chineesche troepenbeweging vooral op de Lunghai en Pinghan spoorwegen. Ook is de militaire lucht vaart van het Chineesche leger te Nanking zeer actief. Het agentschap Domei meldt, dat Gaimoesjo, de woordvoerder van de regeering, formeel het uit buitenlandsche bron afkomstige bericht heeft tegengesproken, dat Japan tot 'China eenige eischen zou hebben gericht tot regeling der Japansch-Chineesche geschillen. Wederom wordt melding gemaakt van troe penbewegingen in Binnen-Mongolië, De onaf hankelijke regeering schijnt voornemens een aanval te doen op de provincie Sul Yuan. Verder wordt medegedeeld, dat Japansche offlciersposten zijn doorgedrongen tot Edsingoi en tot de grens van de provincies Nlng Hsia en Kansoe, zoodat Japan een wig heeft ge drongen tusschen Bulten-Mongolië, dat onder invloed staat van Sovjet-Rusland en de Chi neesche Noord-Westelijke provincies, tot ver ln de richting van Sinkiang. Donderdagmiddag is een algemeene uittocht van Chineezen uit Hongkioe en Tsjapei be gonnen in verband met de actie van de Ja pansche mariniers, die uit hun barakken zijn opgemarcheerd en de strategische punten var. Hongkioe hebben bezet, waar zij prikkeldraad barricades opstelden. Deze actie der mariniers is te wijten aan vrees voor onlusten, die zouden kunnen uitbreken in verband met de hervat ting Van het verhoor in de zaak tegen drie Chineezen, die beschuldigd worden van moord op een Japanschen marinesoldaat in Novem ber jj. De politie der internationale nederzet ting heeft ook voorzorgsmaatregelen genomen. Er doen tal van geruchten de ronde over een toenemende diplomatieke spanning tusschen China en Japan. Er heerscht ongerustheid te Sjanghai. GENÈVE, 1 Oct. (Reuter). In zijn openings woord deed Saavedra Lamas, voorlezing van de gisteren door het bureau der Assemblée ge nomen besluiten, o.m. ten aanzien van de be noeming van de derde commissie voor ontwa peningsaangelegenheden. De eerste gedelegeerde van Hongarije ver klaarde, dat zijn land niet zal deelnemen aan de werkzaamheden dezer commissie, daar zeke re mogendheden in deze kwestie op *t principe staan van rechtsgelijkheid. De Assemblée keurt dan de beslissingen van haar bureau goed. Vervolgens verklaart de vertegenwoordiger van Noorwegen zich tegen de uitbreiding van het aantal raadszetels, doch de Assemblée keurt toch zonder oppositie het rapport der eerste commissie goed, waardoor het aantal nlet-per- manente raadszetels van 9 op 11 wordt ge bracht. Bij deze algemeene beschouwingen spreekt Casta namens de regeering van Bolivia dank uit voor de regeling van het Chaco-conflict, dat vijftig jaar lang de betrekkingen tusschen Bo livia en Paraguay heeft vergiftigd. Het bureau van de Volkenbondsvergadering heeft besloten de derde ontwapenings-commissie onmiddellijk bijeen te roepen teneinde het voorstel van de Scandinavische landen en Ne derland en Frankrijk te bestudeeren, strekkende tot bijeenroeping van de leidende commissie van de ontwapenings-conferentie. BELGRADO, 1 Oct. Een gevaarlijke ban diet, Haidar, die een toeristenauto in Zuid- Servië heeft aangehouden en de reizigers be roofd,. is uit de gevangenis van Kosorka Nitro- viza ontvlucht. 28 medegevangenen poogden hierna eveneens te ontvluchten, doch de bewa kers bemerkten dit en wisten hen tegen te houden. MAAGDENBURG, 1 Oct. (D.N.B.) In den ouderdom van bijna 85 jaar is heden generaal Sixt von Arnim te Maagdenburg overleden. Ge neraal von Arnim was in 1911 benoemd tot op volger van generaal von Hindenburg als com mandant van het vierde legercorps te Maag denburg. In den slag aan de Somme comman deerde Von Arnim het tweede leger. Naar verluidt zullen Maandag 5 October e.k. de wijzigingen in het Motor- en Rijwielregle ment in het Staatsblad bekend worden ge maakt. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, minister van Waterstaat, zal dien avond om half acht in een redevoering die door de A.V.R.O. zal worden uitgezonden deze wijzigingen nader toelichten. In de gemeente Oldenbroek is Donderdag avond omstreeks zeven uur in do buurtschap Hattemerbroek op den Zuiderzeestraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Amersfoort kwam een twee persoonsauto, bestuurd door een dame uit Am sterdam, die alleen in den wagen zat. Door het springen van een voorband zwenkte de auto naar links en reed tegen een motorfiets, die uit de richting Zwolle kwam. Deze reed toen met volle snelheid tegen een boom, terwijl de auto even verder eveneens tegen een boom tot stilstand kwam. De inzittende dame bleef ongedeerd, doch de motorrijder en de duo-passagier waren deerlijk gewond. Het waren de heeren Bannink en Wil- deboer, beiden uit Zwolle, Artsen uit Oldenbroek en Hattem hebben de eerste hulp verleend, waarna beide slachtoffers naar het Sophiaziekenhuis zijn vervoerd. Voor beider leven wordt gevreesd. Gisterochtend reed op den Rijksweg tusschen Muiden en den Hakkelaar 'n vierwielige vracht auto met aanhangwagen, geladen met ledige eierenkisten. Op een gegeven oogenblik liepen twee linkerwielen, op één as gemonteerd, van den wagen en dat wel op een wijze, welke voor alle deskundigen een raadsel Is. (Vermoed wordt, dat tevoren iemand met minder goede bedoelingen het een of ander aan de wielen heeft verricht). De bestuurder J. L„ wonende te Amsterdam, verklaarde later: „Ik kreeg zoo'n raar gevoel, of ik ineens in een afgrond zakte." Gelukkig bleef de man ongedeerd. Een der wielen liep in snelle vaart dwars over den weg op het rijwielpad, waar het een fiets nagenoeg geheel vernielde. De fietsrijder kwam te vallen en klaagde over pijn in den rug, maar bekwam verder geen letsel. De vrachtauto was door een en ander dwars op den weg komen te staan en leverde zoo'n verkeersobstakel op, dat de rijksveldwachters van Muiden en Muiderberg, die spoedig ter plaatse waren, zich genoodzaakt zagen, het ver keer gedurende twee uren door Muiden te lei den, daar tal van auto's reeds het rijwielpad volgden en dit dreigden te vernielen. Donderdagavond is op den boek van de van Zuylen-van Nijeveltstraat en de Berkheistraat te Wassenaar een bejaarde man, de 85-jarige heer Van der K. te Wassenaar, door een auto bestuurd door den heer V. te Wassenaar, aan gereden en op slag gedood. Het lijk is naar het politiebureau overge bracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in. Donderdagmiddag te half drie stond een wiel rijder op den Maliesingel te Utrecht tegenover de Zonstraat stil om iets te lezen op het al daar staande aanplakbord. Uit de richting Ma liebaan kwam een auto aanrijden, waarvan de bestuurder den wielrijder niet bemerkte. Deze werd aangereden en moest ernstig gewond aan den rug per'auto van den G.G. en G.D. naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Het is de 31-jarige D. B. De autobestuurder reed door; het nummer van den auto is opgenomen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surseance ran betaling u. Bertollozn, Pleter Jacobszstr, 26, Amsterdam. Door schuldenaar ls ter griffie van de rechtbank een ontwerp-accoord gedeponeerd, waarna bij be schikking d.a. 28 Sept. 1936 bepaald ls, dat schuldvorderingen, ten aandien waarvan de sur seance werkt, uiterlijk 15 Oct. 1936 bij den be windvoerder, mr. j. F. I. M. Tielens te Amsterdam, moeten zijn ingediend; dat op 5 Nov. 1936 om 10 uur v.m in raadkamer van de rechtbank over hst aangeboden accoord zal worden gestemd: dd. i® SePt. is aan I. Engers, h.o. den naam Dirk Engers, wonende aan de Hoogstr. 250 te Rotterdam, detinitieve surseance van betaling ver leend voor den tijci van zes maanden, ingaanue 12 Juni 1936 met benoeming van m'r. L. A. Don ker te Rotterdam tot bewindvoerder terwijl voorts ln verband met het op 10 Sept. l!i. nede,- gelegde ontwerp-accoord bepaald is, dat schuld vorderingen ten aanzien waarvan de surseance werkt b)j den bewindvoerder moeten zijn Inge diend Vóór 17 Oct. 1936 en op Vrijdag 29 Oct. 1936 des v.m. te 11.30 uur over het aangeboden ac coord ln raadkamer paleis van justitie te Rotter dam zal worden gestemd. „Awi 1- van Praagh, koopman, wonende aan de Stadlonkade 32 te Amsterdam (procureur mr. 1. J. Maarsen) is definitief surseance van betaling verleend voor den tijd van een jaar en zes maan den, Ingegaan op 15 Juli 1936, mót benoeming van mr. J. M. Croockewlt, te Amsterdam tot be windvoerder. d.d. 30 Sept. is aan M. Franks, koopman te Amsterdam, Nleuweweg 31 (procureur mr. I. J. Maarssen) definitief surseance van betaling ver leend voor den tijd van een jaar en zes maanden, ingegaan op 15 Juli 1936, met benoeming van mr. j. M. Croockewit, te Amsterdam tot bewind voerder. Failliet verklaard: 29 Sept.: F. J. M. Th. Lissone, pensionhoudster te Amsterdam, Lomanstraat 58 boven H. Muller, vroeger Wezep, thans te Steenwijfcs- moer gem. Coevorden. 30 Sept.: H. Flietstra, Enschede, Minkmaatstr. 50 boven. H. H. Rasz, pannendekker, Oldenzaal Bli- vankestraat 1 G. J. W'.egerink, houder van een reparatie- Inrichting. Hengelo O., Berfloweg 132. B. H. Wissink, petroleum'venter, Oldenzaal. A. Krijgsman, winkelier, Klaaswaal Harm Prins, waschmachlnehandelaar, Eind hoven, Rivien.traat 17. H. van Horssen, expediteur, Heilouw, gem. Haagten. A. Malcorps, Fa. Malcoath. instrumenten, Vught. Cornells Josephus Horsten, koopman, Den Bosch. Vughtorstr. 2. H. JT Goldstein, kruidenier, Scherpenzeei, Dorpsstraat 75 A, N.V. Technisch Bureau Mandersloot. te Breu- kelen, statutair gevestigd te Maarssen en kantoor houdende te Breufcelen, Rijksstraatweg 178 en 222. D. Veis Heyn, Amersfoort, Hendrik van Vian- denstraat 28 bis. R. H. Hardeman, kapper, Barneveld, Markt 84. Th. D. Zandkamp, Hilversum, Gijsbrecht van Amstelstraat 166. P. J. A. van Rooy, zaak drijvende onder den naam „Robe's Manufacturenhandei" te Hilver sum, Langestraat 99. Fa. K. L. Verkerk, Amsterdam', Geldersche- kade 7387 en haar vennoot Chr. Verkerk, wo nende te Amsterdam, Gelderscheka.de 91 XII. H. J. Anneveld, Amsterdam, Fraunhoferstr. 8. A. M A. Houtkamp, Amsterdam, 3de Looiers- dwarsstraat 3 A II. R. Schieiaar, Amsterdam, Heerengr. 269. A. Weenink, Amsterdam, 1ste van Swinden- straat 23 II. 1 Oct.: Wed. Simon Akkerman geb. Tr. Houting, te Tuindorp Buiksloot, Waddendijk 16. W. j. de Lang en F. J. C. Osterwald, tezamen handelende o.d. naam De Lang en Osterwald, aannemers, Amsterdam. Krp.matwcg 95. Opgeheven wegens gebrek aan actief de falll. van: P. de Bruijne. Amsterdam; J. Keijer, Hilver sum'; M. H. Bruyn Jr., Amsterdam; J. de Wit, Hil versum; N. J. van Engers, Amsterdam; Chr. A. H. Camffermfnn Den Haag; A. Hengsteman, Sche- venlngen; E. van Straalen, Den Haag; A. J. Capei, Den Haag; W. Stoof. Den Haag; H. J. Duijtshoff, Scheveningen. J. J. Mulder, Den Haag; G. F. van Beukering SrVoorschoten; A. A, Koppers, Den Haag; J. Ph. van der Lubbe, Den Haag; Wed. C. J. de Weertvan Santen, Den Haag; N.V. Duin stallen, Den Haag; J. J. v. d. Waal, Den Haag; D. J. Hartog, Wormer; Handelsvenn. o. d. Fa. „Ateiitr Centrum" Haarlem; KI. de Graaf, Heemstedt; A. Mazurel, Haarlem; J. P. J. Bergman, Haarlem; K. Hartir.tr Kzn„ Aalsmeer; J. Hoogerduijn. IJmui- den Oost; A. Groenink, Haarlem; A. C. J. v. «1. Sterren, Bergen op Zoom. AMSTERDAM, I Oct. Bloemenveiling 30 Sept.: Rozen: Edlth Helen 4—6, Hadley 3—5, Hill 3—1, Roselandia 23, B'rlarcllff 24, Golden Ophelia 1—2, Butterfly 23 per 100 stuks. Am. Anjèis 25 per 100 stuks. Lillum Longllflorum 57 per 100 kelken. Calla's 814 per 100 stuks. Zoaneln 67, Plumzu 816. Sprengerie 1014, Bcfay- rozen 1016, Chabaud anjers 618, Chrysanthen kleinbloemlge 822 per bos. Tritoma's 0.500.70, Dahlia's 0.401.00. Rayonanthen dlv. kleuren 5—8, Fullings 811 per 100 stuks. Potplanten: Cyclamen 2045, Primula's 1015, Sprenger.e 1014, Coleus 811, dlv. Varens 1012, Ster van Bethlehem IC14, Kentia's 80—1.20 per stuk; Nephrolepis 1525, Tradéscantla's 810 per si. Kleine potten: cyclamen 1018, Varens 35, Flumoza 3—5, Cactus 3—6 per stuk. t Gvoenten, 1 Oct. 1936: Bloemkool le soort 610, idem 2e soort 24, sla le soort 0.501.60, kom- lrommers geel 3-6. Idem witte 1-503 per 100 et. Tomaten A 46, idem B 47, Idem C 35, sny- boonen ka6 14—20, spercieboonen dik 613, idem enkele 9—14, spinazie 36. postelein 35, sny- biet 23, pronkboonen witte 36 per 100 kg. An dijvie 0.601.40 per 100 stuks. Andijvie 2—3, stoofsla 2 per 100 kg. Prei 3—5.50, radijs 1—2.30, peterselie 0.603, selderij 0.60—2.50. kervel 1.50— 3, peen 26 per 100 bos. Roode kool le sooit 25 idem gele 24, idem groene 1.503.50 per 100 'st. Uien 0 300.50, Idem grof 0.400.50 per 25 kg Aardappelen, 1 Oct. Zeeuwsche bonten 3.40— 3B0, idem blauwe 3.40—3.70, zandaardappelen 3.60 -3.70, drielingen 23 per 100 hg. Fruit 1 Oct. Peren: Bonne Louise 2631, Triumph de Viene 1725, Margaretha 1621, Beurre Hardy 2025, Beurré de Mérode 10—16, Seigneur d'espère 1720, Maagdeperen 10lo, Willhms 1225, Beurré Lebrun 1218. stoof peren 810 per kg. Appelen; goudrelnetten 10 .4 per kg Druiven: Frankenthalers 1620, Allcar.- then 16—28, witte druiven 16—20 per kg. Me loenen 6—15 per stuk. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, l Oct. Tarwe. Oct. 8.Dec. 7.11%, Maart 7.5%. binnenlandsche havens IJMUIDEN Aangekomen 1 Oct.: Phrontis, s., Hamburg. Vertrokken 1 Oct.: Elton, s., Archangel. Aangekomen 30 Sept.: Perseus, s„ Spanje 1 Oct.: Amsteistroom, m.s.. Leith; Cordillera, m.s., W.-Indië (lost te IJmuiden); Gatesnead, s„ Newcastle. Vertrokken 30 Sept.: Rlm, m.s„ Antwerpen. 1 Oct.: Chevychase, s„ W. Hartlepool; Cordillera, m.s. Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 1 Oct.: Elisabeth, m.s„ Aalborg, inklaren, Steiger H.A.L., Abeca; Phrontis, Bremen, stukgoed, Borneokade Meyer Co.'s Scheepv. Ml). Aangekomen 1 Oct.: Perseus, Spanje, stukgoed, Surinamekado, Verg. Cargadoorskantoor; Amstei stroom, Leith stukgoed Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Gatsehead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoor- kantoor. JAVA-CHIN'A-JAPAN LIJN TJISADANE 29 Sept. van Hongkong n. Manilla. KON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE, 30 Sept. van Singapore n. Shanghae. HOUTMAN, 29 Sept. van Reunion naar Durban. KON. NED. STOOMB. MIJ, IRIS 28 Sept. van Kingston (J) naar Belize. ïIA, 28 Sept. van Kingston (J) n naar COLOMBIA, Porto Limon. HELDER, 28 Sept. van Ceara te Rosarlo. BREDA, thuisreis, 1 Oct. te Antwerpen CERES. 30 Sept. van Piraeus naar Salomca,. GANYMEDEÊ, 30 Sept. van Hamburg n Amst. HERCULES. 30 Sept. van Malta near Amst. MEROPE 30 Sept. van R'dam te Piraeus. ORESTES, 1 Oct. van Amst. te Rotterdam. RHEA, 30 Sept. van Livorno te Nape.s. SATURNUS. 30 Sept. van Amst. te Alexandrit. TITUS, 30 Sept. van Haifa naar Beyrouth. VENUS 1 Oct. n.m. c.a. 7 uur van Spanje te Amst. verwacht. PERSE VS. 1 Oct. van Spanje te Amst TRAJANUS. 30 Sept. van Faro naar Amst. TITUS 1 ret. van Beyrouth naar Klmassi. JUNO, 1 Oct. ven R'dam te Lissabon. HOLLAND-AMERIKA LIJN MAASDAM, 80 Sept. van Boston JjJL New-York BINNENDIJK» 30 Sept. van Bridport te Pniia lelDRECHTDIJKi, 1 Oct. van Pacific Kust te R<VEFjOAM. 30 Sept. n.m. van R'dam naar New-York. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis, 30 Sept. van Las Palmas. NEW YORK, 1 Oct. (Part.) Wallstreet was bij de opening over de geheele linie een kleinig heid lager als gevolg van de minder gunstige berichten uit Europa, speciaal wat betreft de politieke situatie in Frankrijk en de vrees voor een nieuwe waardevermindering van valuta's, die reeds eerder zijn gedeprecieerd. De handel droeg een zeer kalm karakter. Staalwaarden boden krachtig weerstand. Aandeelen U. S. Steel en Bethlehem Steels kwamen aanvanke lijk weliswaar een kleinigheid lager, doch in het verloop trad een verbetering in en werd het vorige slotpeil weer bereikt. Koperaandeelen waren aanvankelijk gedrukt en moesten een fractie prijs geven, doch Anaconda's ontmoetten op het lager peil voldoende vraag om een na genoeg' volledig herstel te bewerkstelligen. Ken- necott Coppers kwamen zelfs boven het peil van gisteren. Ook petroleumwaarden vertoonden later op den dag een grooter weerstandsvermo gen, speciaal wat betreft Standard Oil, die tot 61 aantrokken. Spoorwegwaarden vertoonden over het algemeen fractioneel inzinkingen, met uitzondering van New York Central en Union Pacific, die iets hooger werden genoteerd. Aan deelen in fabrieken van electriciteitsuitrustingen waren aangeboden en liepen terug, al bleven de verliezen van slechts weinig beteekenis. Wareri- huisaandeelen konden lichtelijk verbeteren. Automobielfondsen openden flauwer, doch on der invloed van de lichte tendenzverbetering, die na het einde van het eerste uur intrad, kwamen ook deze koersen wat hooger. Aandee len in fabrieken van landbouwwerktuigen waren vast en kwamen iets hooger. Chemische waar den vertoonden eveneens koersverbeterlngen; Du Pont de Nemours waren evenwel flauw en daalden ruim 114 dollar. In het verdere verloop bleef de markt een rustig voorkomen behouden. De omzetten waren dan ook niet groot. Er was evenwel over het algemeen weinig aanbod en dientengevolge kon den de meeste soorten in de laatste beursuren lichtelijke koersverbeteringen ondergaan. Aan deelen van fabrieken van landbouwwerktuigen bleven evenals gisteren de meeste aandacht trekken en waren daarbij goed van toon onder invloed van de berichten, dat de verkoopen bij de groote maatschappijen ongeveer 25 pet groo ter zijn dan verleden jaar. Case Treshing kon den zich tenslotte niet handhaven en sloten op onveranderd peil. International Harvester wa ren evenwel 7/8 hooger. Staalwaarden konden aan den aanhoudenden druk tenslotte geen weerstand bieden en zoowel U. S. Steel als Bethlehem Steels moesten het middenbeurs be haalde avans weer afstaan. Het slot was onge veer op hetzelfde peil als dat van gisteren. Voor Mack Truck bestond opnieuw vraag en het fonds verbeterde 13/8 punt. Koperwaarden maakten in het laatste uur niet veel schomme lingen meer mede en sloten prijshoudend. Pu blic Utilities waren ondanks de bevredigende verwachtingen van de conferentie met de re- geeringsvertegenwoordigers niet meer dan prijs houdend met zeer geringe afwijkingen. De ge ruchten, dat de bandenprijzen belangrijk ver hoogd zullen worden, bleven zonder Invloed op de stemming voor rubberaandeelen. Aandeelen van fabrieken van spoorwegmateriaal waren goed prijshoudend. Warenhuis-aandeelen sloten prijshoudend, evenals automobielfondsen en ta- baksaandeelen. Petroleumwaarden waren ver deeld. Standard Oil verbeterden 5'8, doch Shell Union waren evenveel lager. Sporen konden zich niet herstellen en verlieten de markt mee- rendeels op iets lager niveau. Een uitzondering vormden Norfolk Western, die 2 punten kon den aantrekken. Ook canning-shares bleven aangeboden evenals Int. Nickel, die V, punt verloren. Ailied Chemical waren gezocht en 2 punten beter, Ook natte waarden taiw me»- rendeels vaster. Shenley Distillers steven 11 8 punt. De totaal-omzet voor den geheelen da* bedroeg 1.100.000 shares. 30 Slotk. Octi/Sep.t. Allied Chemical American Can Co Am. Car. F.dry Aui. Smelt. Ref. Am. Tel- Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Conner Atchison Toneka Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Ches Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consoi Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds Douglas Aircraft DuDont de Nem. Eastman Kodak Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nikkei Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairv Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Philips Oil Proctor Gamble Puni Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. tidewater Asa. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. Rubber U. Steel Western Union Westingh. Electr. Wooiwortb Builüuu. ,26 224 724 t'4 124V. 125 49% 496/0 50" 803/, 80 80V. 172 172 1743/4 1008/» IOOV4 993/4 25 25% 25% 386/g 38% 39 78% 78% 79% ?37/8 241/0 243/4 68% 683/g 686/p 12 12V0 12% 155% 155% 154 46% 46 46 67 67 V» 67 23/g 2V0 2% 121% 121% 1221/4 37/g 4 37/f 42% 423/» 431/» 32% 32V» 33 32% 323/» 33 25% 251/0 25% 46 453/g 47 763/s 763/g 76% 161% 1617/f 162 1691/2 169% 169 223/s 22% 226/g 451/» 45 45% 693/g 69 69% 23% 23% 24 181/» 18% 188/* 26% 26% 27 84 831/s 833/» 60% 61% 60s/» 123/» 13 13 486/g 48% 48 21/0 26/8 2% 56/a 5% 57/e 48% 48% 49 41% 41 41 247/g 247/6 243/4 443/» 447/g 45% 31 31% 31% 280 278 283 o86/6 38% 38% 41% 411/6 418/» 458/» 45 43% 46 46 10% 10% 10% 87 867/g 878/» 233/8 24 24 136/b 13% 138/* 43 43 438/» 223/g 22% 23 151/8 15% 151/» 61 603/g 607/g IS8/» 181/* 17% 136 136V2 136 f 24% 24% 24°/a 73/8 7% 7% 43/» 4Vs 5 34% 34% 34V* 697/g 70 705/8 /6% 76% 77V* 140-/2 '4d3/* 14»% o4 o3V2 335/6 725 125% 51 "0 174% 100 25% 39V2 *0Vs 247/0 69 12 1531/s 46% 67% 2 123% 37/e 42 32% 47 77 162 168 22% 45% 69% 23% 18% 27% 83% 60% 13 48% 2% 57/8 48% 41% 247/8 45% 31% i80 39 417/g 463/g 468/8 108/» 87% 23 13% 44% 22% 158/g 61% 17% 138 447/g 5% 33% 70s/» 77% 141 •4% MIJ, NEDERLAND CHR. HUYGENS. thuisreis, 30 Sept. van Genua. FuELAU TELLO, uitreis, 30 Sept. van Sabai.g. FOELAU ROEBIAH, uitreis, pass. 29 Sept. Gi braltar. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, uitreis, pass. 30 Sept. Ouessant. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, 1 Oct. van Hamburg te Amst. Laat niets u ontmoedigen in het leven. Er zijn veel tegenslagen. Als we den dag beginnen dan weten we dat teleurstellingen zullen komen en als we den dag beèinden zijn we teleur gesteld dat de tegenheden zóó groot waren. Maar wie daardoor ontmoe digd wordt verliest zijn weerstandsver mogen om vol te houden, verliest zijn kracht om energiek voort te gaan. En daarom dienen we ons te stalen tegen elke teleurstelling. We moeten ons in elk geval nooit laten ontmoe digen. Volhouden is zulk een voor naam ding in het leven. Met de tan den op elkaar dienen we door te zet ten, hoe zioaar het ons ook valt. Wie volhoudt heeft kans op succes, wie zich laat ontmoedigen faalt zeker. Laat u daarom nooit den moed in het leven en in geen geval den levens moed ontnemen. Met God voorwaarts. NEW YORK, 1 Oct. Slotk. Oct./Sept. 1 30 29 28 Brussei 16.91 16.92 16.92 13.92* Rome 7.75 8.00 7.82 Madric Bern 23.03 23.01 23.09 23.15 Weei 18.80 18.84 18.84 Oslo 24.80 24.87% 24.85 A'dan 54.18 55.00 56.05 54.75 Lond'- 4.933ft 4-94% 4.95% 4.94% Parijs 4.80 4.95 5.5j 5.25 f Berlijr, 40.15 40.00 38.70 39.55 1 Oct. 30 Sept. Suiker Sept Oct. 2.45-46 2.49-50 Dec 2.48- - 2.50-53 Jan. 2.43-44 2.48-49 Rubber Standaard Oct. 16.25-f 16.30-f Dec 16.40- - 16.48- Jan. 16.43-- 16.51-- NEW YORK, 1 Oct. 1 Oct. 30 Sept. Mrt. 2.40-41 Mel 241-42 Juli 2.42-44 Sept 2-43-44 Mrt. 16.51- - Mei 16.57-f Juli 16.65- - Sept. 16.62- - 12 23- - Mrt. 1216-18 Mel 12.16-- Juli Katoen Oct 12.24-27 Dec 12.18-19 Jan. 12.17- Tin Loco 45.62% Koffie (Rio - Nieuw contract) 12.13-16 12.13-14 12.01-03 2.44-45 2.44-46 2.45-47 2.46-47 16-57- 16.65« - 16.72- - 12.12-14 12.10-11 11.98-99 46.00 Termijn 45.35 45.85 (Santos) Dec Mrt. Mel Juli Sept. 5.25- - 5.35-36 5.42- - 5.46-47 S.49- - 1 Oct. 5.47-- 5.56- - 5.64- - 5-69- - Dec Mrt. Mei Juli Sept 8.77- 8 68- 8.68- 8.68- 8.71- 8.84 8.74. 8 74-- 8.74.— 8.76- - CHICAGO, 1 Oct. Tarwe Met Juli 111V» 98%-% Mais Dec 93% - - Mei 89% Juli 858/8 - Reuzel Oct. 11.42% Dec. 11.50 Tarwe Oct. 1075/8 Dec. 1057/g Mei 1073/g Rogge Oct. 67 -1 Dec 667/g - Mei 68 - Daver Oct. 451/g Dec. 441/s 30 Sept. 1 Oct. 30 Sept. Haver 112%-13 Dec. - - 41% 11!»/».% Mel 41 41V, 98'/, Jull 37», -- 377/g - Rogge 938/, Dec. HO - 80% 89 Vg Mei 78I/4 - - 78 85% - Jull - 11.52% Jan. 11.6O 11.67% 11.60 Mrt. 11.72% Me) 11.90 12.00 WINNIPEG, 1 Oct. 30 Sept. 1 Oct. 30 Sept. Gerst 1067/g - Oct. 62% - - 60% 1051/8 - - Dec. 591/8 - - 58% 1063/» -- Mei 583/» - - 5/7/g Lijnzaad 668/3 - Oct. 1.64% 1.64 66% Dec. 1,641/g 164 67% - - Mei 1.671/* 1.67 441/4Mei 453/g.- 45%-- 437/g gedaan en laten, t bieden. nominaal. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Sljjper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 352—351 Unilever •45%—14434 Philips 210—215. H. V. A. 363 fc A'dam Rubber 190)4 Aku 37'A— Holl. Bank 62 Ned. Scheepv. Unie 77 Anaconda 28%—28 Beth. Steel 50—49% U. S. Steel 52 7/16 Shell Union 17% Tidewater 14% Int. Nickel 46 Kennecott 35 13/16 Standard Brand 11% Van 4.30—5 uur Kon. Olie 351%—352 Unilever 145 Philips 211—212 A'dam Rubber 191% Aku 38—37 j8 Holl. Bank 62% Ned. Scheepv. Unie 77% Aand. Deli Mij. 288 Anaconda 28%—% Beth. Steel 49%—7s U. S. Steel 52% Shell Union 17% Tidewater 14—% Mid. Cont. Oil 18 3/16 De tijd van 59.2 sec. gevestigd in de relay 200, 100, 80, 60 meter voor dames op 12 Juli 1.1. te Haarlem, door de A.DA..-ploeg, is als Ne- derlandsch record erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2