LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen Uit de geschiedenis van het Begijnhof Auto te water Twee doodelijke aanrijdingen GEEN DEVALUATIE IN OOSTENRIJK GELDVERKEER MET HET BUITENLAND N-l-E-T-N-A-A-S-T-EtK-A-A-R VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS Sieraden van de kerk in den Katholieken tijd Kluis van groote afmetingen De rekken Het kostershuis Geen geheime gangen.' ONDERZOEK OMTRENT BESCHULDIGINGEN In brochure „Schande voor Nederland" f BESTRIJDING GEVOLGEN WERKLOOSHEID De collecte op a.s. Zaterdag JUBILEA IN DE POSTDUIVEN- WERELD Een speciale, attractieve vlucht Gevonden dieren en voorwerpen Kunst- en Filmavond Ned. Blindenbond Mooie opdracht Personalia Draverijen te Lisse Angstige oogenblikken op het Weesper Zandpad Zes inzittenden gered POSTDUIVEN „H. A. K." Door onoplettende chauffeurs f 1000 boete geëischt Geslapen? Drie maanden hechtenis Met ingang van heden met een aantal landen hervat - Clearing met Duitschland ONGELUK BIJ DE GRIEKSCHE VLOOTMANOEUVRES Ontploffing in een Belgische kolenmijn Rotsblok doodt vijf personen Een stoomscheepje in moeilijkheden VERMISTE MAN TERECHT Levenloos uit het Gein opgehaald Depreciatie van den- gulden Met ongeveer 191/2 procent Tegen prijsverhooging HET GOUD-UITVOERVERBOD Nederlandsche douane controleert Deensche boternoteering Boternoteering |ll!llllllllllllllllllllllllllll!lllllll!lllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillillllllll|l||||||||||||||||||||||||||| ^iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Binnenkort zal de oude historische St. Jans- kerk in de Jansstraat omgebouwd zijn tot ge meente-archief en kan de verhuizing van het archief van het Stadhuis naar de St. Janskerk beginnen. Men zal zich herinneren, dat de toed. Herv. Gemeente, aan wie de St. Janskerk toebehoorde, eenige jaren geleden van plan was de kerk, waarin geen Godsdienstoefeningen meer werden gehouden en die dus voor haar van geen nut meer was. af te breken en op den vrijgekomen grond woningen voor ouden van dagen te la ten bouwen. De gemeente wist gelukkig het oude historische monument tegen afbraak te vrijwaren en kocht de kerk, om ingericht te worden voor gemeente-archief, waarvoor juist een goede huisvesting in de stad werd gezocht. Dank zij de financieele hulp van het Werkfonds kon dit jaar in April begonnen worden met den ombouw van de kerk. Als men in de Jansstraat den gevel van de kerk ziet, lijkt het alsof de St. Janskerk slechts een kapel is. Staat men eenmaal in de kerk, dan blijkt de ruimte inwendig zeer groot te zijn. De kerk is ook niet minder dan 45 meter lang, 11% meter hoog en ongeveer 18 meter breed. De helft der lengte ongeveer heeft een zijbeuk, van den hoofdbeuk gescheiden door ko lommen met bogen, overblijfselen van den muur, die vroeger, toen de zijbeuk nog niet bestond, op de plaats van de kolommen heeft gestaan. In het smalle gedeelte (het gedeelte zonder zijbeuk) dat aan de Jansstraat grenst, woidt nu het archief onder gebracht. Papier is zwaar en het geheele archief bij elkaar vormt dus een geweldig gewicht. Daar de muren van de St. Janskerk dit gewicht zeker niet zouden kunnen dragen, heeft men een aparte constructie, eigen lijk een heel groote betonnen en dus brand vrije kluis moeten bouwen. Over de geheele breedte van de kerk werden 2 muren gezet op een onderlingen afstand van 16 meter. Deze muren vormen de zij-afslui tingen van de kluis. De oude vloer van de kerk werd vervolgens opgegraven. De beenderen, die zich reeds in z.g. verzamelgraven in den vloer van de kerk bevonden, werden bij elkaar ge voegd en naar de Algameene Begraafplaats overgebracht. Toen werd een betonnen vloer ge legd, rustende op 70 palen. Deze palen konden niet in den vloer geheid worden; daarvoor had men geen ruimte in de kerk. Men heeft de palen eerst 2 meter in den grond gegraven. Daarna werd op den paal een dwarsbalk ge legd, aan welks einde takels hingen. Op den vloer van de kerk lag op 2 lorries een lange balk, zeer zwaar '26 ton!) belast. De takels werden verbonden met dezen balk en aangehaald. De balk was te zwaar om opgelicht te worden en trok nu op zijn beurt de takels naar beneden en daarmede tegelijkertijd den dwarsbalk, welke ep den paal lag. Op deze wijze werd de paal in den grond gedreven. Bij het in den grond drukken werd in den hollen paal het zand uit den bodem, dat door de holte van den Daal naar boven kwam, er telkens uitgehaald. Men heeft nog een andere methode toegepast, maar zooals bekend, is daarbij een doodelijk ongeval ge beurd, doordat de last, welke boven op den paal lag, aan het schuiven ging en een arbeider verpletterde. Op de palen staan de kolommen, die de rek ken voor het archief dragen. Deze rekken zijn dus geheel vrij van de muren der kerk en het gewicht van het archief rust dus ook niet op deze muren, maar op de palen. Iedere paal kan 14 a 15 ton dragen, dat is voor 70 palen totaal een heel groot gewicht! Behalve de-begane- grond-verdieping zijn er nog 2 verdiepingen in de kluis gebouwd, onderling door een trap en een goederenlift verbonden. De rekken en de vloer van de verdiepingen zijn van staal, dus licht, brandvrij en sterk. De kluis is afgedekt met een plafond, rustende op de 2 dwarsmuren. Dit plafond kan men eventueel wegnemen, om er nog een verdieping bovenop te zetten. Zoo veel ruimte is er nog wel tusschen het plafond van de kluis en het gewelf van de kerk. De rekken zijn zoodanig opgesteld, dat men gemakkelijk tusschen de rijen door kan loopen. Er zijn ongeveer 22 rekken op iedere verdie ping. Naast de kerk ligt de vroegere kosterij (later het kantoor van de Ned. Herv. Gemeente) met het aardige puntgeveltje aan de Jansstraat. Dit geheele gebouw is duchtig gerestaureerd en het dak vernieuwd. De ingang aan de Jansstraat is ingang gebleven. Alleen heeft men de deur weer haar oud-Hollandschen vorm teruggege ven. De vestibule is grooter geworden door 't ka mertje, dat er in aangebracht was, te sloopen. Vlak naast den ingang tegen de kerk aan iigt de kelder voor de centrale verwarming. Aan den anderen kant van den ingang, in het vroegere kosters huis, is aan de straatzijde de kamer voor de archivaresse. Door 2 kamers samen te voegen (dus den binnenmuur te sloopen) heeft men hier een ruimte van niet minder dan 10 bij 5 meter. De betimmering van de kamer is in rood geschilderd, dat bij het lichte behangsel en ook de lichte kleur van het balken-plafond zeer afsteekt. De kamer is keurig afgewerkt. Naast het kostershuis, bij de poort, die toe gang geeft tot de binnenplaats, lag vroeger een keukentje, dat óók gesloopt is. Het tweede ge deelte van het kostershuis. de vroegere kamer van „Weldadigheid naar Vermogen" is ingericht tot een zeer fraaie leeskamer, groot 7 bii 8V< meter. Vele lampen zullen hier voor een goede verlichting zorgen. De overige bijgebouwen van de kerk, en het breede gedeelte van de kerk. dat niet voor het archief is ingericht, laat men voorloopig ongebruikt. Dit kerkgedeelte kan eventueel voor uitbreiding van het archief gedeelte benut worden. Daartoe is de muur. die het archief van de rest van de kerk scheidt, zoodanig gemaakt, dat hij gemakkelijk met ope ningen doorbroken kan worden. Indien men echter het nu nog ongebruikte gedeelte wil be nutten voor archief, dan zal men ook hier aparte palen in den grond moeten drijven, kortom net zoo doen als nu met het archief- ger'oelte der kerk is gebeurd. Zoover zal het echter voorloopig nog wel niet komen, want men heeft bij de inrichting van het archief op uitbreiding hiervan voor eenige jaren gerekend. Hoe moeilijk overigens dat indrijven van de palen is geweest, blijkt wel hieruit, dat men per dag slechts gemiddeld twee en een hal ven paal in den grond kreeg. En dan waren de pa len slechts 6 meter lang! Thans na ongeveer 6 maanden arbeid (ongeveer 10 man hebben er gemiddeld per dag gewerkt) is de kerk gereed gekomen, een restauratie, die de kerk weer blij vende waarde heeft gegeven. Merkwaardig is wel, dat onder de eeuwenoude kerk en haar bijgebouwen geen kelders of.... geheime gangen ontdekt zijn. Wel slechts een klein keldertje nabij den hoofdingang van de kerk aan de Jansstraat. Dit keldertje is ge sloopt. Den hoofdingang heeft men geheel vrij gehouden van het archiefgedeelte en in zijn oorspronkelijken toestand gelaten. De deuren en stijlen bestaan uit hecht eikenhout, zeer fraai bewerkt. Boven dezen hoofdingang in de Jansstraat bevindt zich een raam met een klein glas-in-lood ruitje, versierd met een wapen en daaronder den naam R. Brakenburch. Deze was een schilder, een leerling van Adr. v. Ostade. Hij leefde van 16501702 en kwam in 1687 in Haarlem wonen. Daar heeft hij Frans Hals pro- beeren na te volgen. Hij was ook dichter en stoffeerder en een bekend man, als schilder zeer gezocht. Op 28 Dec. 1702 is hij in de St. Janskerk begraven en eenige jaren later is het ruitje aangebracht. Schilderijen van hem be vinden zich in musea te Amsterdam, Budapest en Innsbruck. In de kerk zijn eenige grafzerken aangetrof fen, welke in het niet-gebruikte gedeelte zijn neergelegd. Overigens zijn geen historische vondsten gedaan. En toch is de geschiedenis zeer interessant, zcoals wij reeds in een vorig artikel verteld heb ben. De ministers van Financiën en Waterstaat hebben aan de Eerste Kamer doen toekomen een exemplaar van het rapport, bevattende het resultaat van het onderzoek omtrent de be schuldigingen, voorkomende in de brochure „Schande voor Nederland", door V. H J. Trou- pin, te Haarlem. Van het instellen van dit onderzoek werd mededeeling gedaan in de Memorie van Ant woord op het door de Eerste Kamer uitge brachte voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 9 (depar tement van Waterstaat) der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935. Het onderzoek werd op uitnoodiging der re- geering verricht door prof. ir J. A. G. van der Steur te Oosterbeek en dr. ir. G. W. van Heu- kelom, te Bilthoven. Het rapport is ter griffie der Eerste Kamer neergelegd. gebied van de postduivenliefhebberij behaald. Vele jaren was hij bestuurslid van de Vereeni- ging „De Luchtgids" en geruimen tijd zorgde hij binnenlands voor de loslatingen der duiven van den Haarl. Postduivenbond, hetgeen hij steeds vrijwillig deed. De Vereeniging „De Luchtgids" meent dan ook, dat zij deze jubilea niet zonder meer kan passeeren en zij heeft ter hunner eere een solo vlucht georganiseerd vanaf Tilburg. Deze vlucht wordt gehouden op 4 October en krijgt een bij zonder karakter, doordat er wordt gevlogen met een oude duivin, een ouden doffer en een jonge duif, broed 1836. De manden zullen om het half uur worden gelost door een oud-secretaris van „De Luchtgids", die in Tilburg woonachtig is. Dat deze vlucht nog vele jaren in de herinne ring van de heeren Heiloo en v. d. Pol zal blij ven voortleven, daarvoor staat de naam borg, want de vlucht is genoemd: „De Heiloov. d. Pol-vlucht". Op 28 October wordt een Feestvergadering ge houden en het zal dan beiden jubilarissen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Sinds 1930 nam het aantal met 329.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen toe. Deze sterk sprekende cijfers behoeven zeker geen nadere toelichting om ook u duidelijk te maken hoe groot de economische ellende is, die over ons volk is gekomen met al de gevolgen daarvan. Ook Haarlem gevoelt er wel zeer sterk den zwaren druk van. Ons comité, opgericht in 1930, heeft nu reeds gedurende bijna 6 jaren zich ingespannen om tempering van leed te brengen en dank zij de offervaardigheid der Haarlemsche burgerij heb ben wij in dien tijd aan 5981 gezinnen kunnen uitdeelen voor een waarde van ƒ93.627 aan kleeding, schoeisel, beddegoed, enz., terwijl aan rentelooze voorschotten een bedrag van 16.268 werd verstrekt. Om deze verstrekkingen te kun nen doen, is samenwerking van velen noodig ge weest. De inkomsten van ons comité worden uitsluitend verkregen uit vrijwillige giften. Een niet onbelangrijk bedrag daarvan wordt gevon den uit de jaarlijksche collecte, waarvoor thans weder uw medewerking wordt gevraagd. Zelf zal U wel duidelijk zijn, dat alleen door aller daadwerkelijken steun een bedrag kan worden ingezameld, dat eenigszins kan dienen om ons werk voort te zetten. Elke gift, de groote zoowel als de kleine, is ons welkom. Maar ik mag u wel dringend verzoeken om uw gift zoo royaal mogelijk te doen zijn. De Penningm. v. h. Comité, W. KORVINUS De Postduivenvereeniging „De Luchtgids" te Haarlem herdenkt dezer dagen, dat 25 jaar ge leden de heeren Heiloo en v. d. Pol zich als lid lieten inschrijven. In deze 25 jaar hebben de heeren als postduivenliefhebbers en als be stuursleden veel voor de liefhebberij gedaan De heer Heiloo heeft vooral als ringen-admini- strateur van den Haarlemschen Postduivenbond groote bekendheid gekregen. Hiernaast vervult hij ook de functie van penningmeester bij de Vereeniging „De Luchtgids", penningmeester bij den Haarl. Postduivenbond, arbitrage-lid van de Fed. der Samenwerkende Bonden en hij neemt daarbij nog steeds deel aan eventueele commis sies. o.a. de T.B.C.-commissie. Wat de heer v. d. Pol betreft, ook deze heeft in den loop van de 25 jaar zijn sporen op het j Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan 't bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tus schen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smedestr., handschoenen en ceinturen; Bannink. Reitz- straat 82, actentasch met inhoud; Kennel Kleijst, Koutvaartpad 206, hond; Timmermans, Lelie straat 29, dameskousen; Mozer, Raamvest 47, overhemd; IJzendooms, Rijksstraatweg 76. pakje met tijdschriften; Oudhof, Klaverstraat 17, por- temonnaie met inhoud; Molenaars, Oranjeboom straat 159, idem; De Korte, Hertzogstraat 4rd„ pakje met breiwerk; Veldkamp, Coornhertstraat 30, rijwielplaatje; Voskuijl, Velserstrat 30, ro zenkrans; Borgerding, Raamvest 21, tennis schoen; De Haan, Cronjéstraat 171, schooltasch; Polititiebureau, Smedestraat, vulpen; Derogee, Turfsteeg 2, wandelstok; v. Gelderen, Oostvest 40, dekzeil. - .en met zijn Andere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. Dinsdagavond 20 October te acht uur wordt in de Groote Gem. Concertzaal, door den Ne- derlandschen Blindenbond een propaganda Kunst- en Filmavond gegeven. De heer Joh. v. d. Berg, een blinde uit Oos terbeek, zal spreken over „De blinde mensch", terwijl eveneens de heeren mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, voorzitter van de „A.V.O." en E. P. Schuyt een korte toespraak zullen houden. Tevens zal de film: „Wat wij willen" ver toond worden. Verder verleent Jacob Hamel met zijn Haar lem's Kinder- en Meisjeskoor geheel belangeloos medewerking. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Aan de firma Kraayeveld te Heemstede is opgedragen het maken van een tunnel onder de spoorlijn te Hilversum voor 144.000. Zij was op een na laagste inschrijfster. Mej. M. Dijken, alhier, is benoemd tot direc trice aan de Landbouwhuishoudschool te Bolsward. Donderdag zijn te Lisse draverijen gehouden, waarvan de uitslagen luiden: Prijcmd'-ax erij voor inlandsche paarden over 490 meter maximaal; 1. Ylodizoon (2-85 M.), eig. G. van der Oord, berijder S. van der Oord. 2. Welkom van Aduard (285 M.), eig. J. Kla- renbeek, berijder J. de Vlieger. 3. Siem Claudy (285 M.), eig. Th. de Lange, berijder F. Broers. Draverij van meet, inlandsche paarden 300 M., buitenlandsche paarden 310 M.: 1. Smiling (300 M.), eig. J. de Haan, berijder J. Vergay. 2. Uniform (300 M.), eig. J. de Vlieger, berij der Van Leeuwen. 3. Xuthus (300 M.), eig W. Geersen, berijder eigenaar. 4. Imperio (310 M.), eig. J. Bolwijn, berijder B. Bolwijn. Gisterenavond ruim acht uur is op 't Wees per Zandpad, tusschen de Geinbrug en het Merwedekanaal, een personenauto met twee volwassenen en vier kinderen in de Gaasp ge reden. De heer A. V., wonende in de Horstermeer (Nederhorst den Berg), reed met zijn gezin huiswaarts, toen hij op het Weesper Zand pad moest wijken voor een vrachtauto. Hierbij kw'amen de beide wagens met elkander in bot sing, met het gevolg, dat de heer V. den auto niet meer recht kon houden, zoodat deze naar links schoot en in de Gaasp terechtkwam. De wagen lag door de vaart welke hij nog had, 'n paar meter van den kant af en daar slechts een klein deel van de kap boven het water uit stak, verkeerden de inzittenden in levensge vaar. Onmiddellijk snelden de bewoners van het Zandpad te hulp. Een der zijschotten van den vrachtwagen werd losgemaakt en zoodoende kon een verbinding tot stand worden gebracht tusschen den oever en het dak van den te wa ter liggenden auto. Tal van omstanders kwa men met fiets- en zaklantaarns aandragen, om bij het reddingswerk voor licht te zorgen. In middels verkeerde men op den oever in grooten angst over het lot van de zes inzittenden, in den, geheel onder water liggenden wagen. Door hulpvaardige handen werden de heer V., zijn echtgenoote en de vier kinderen achter eenvolgens uit den auto gehaald, zoodat ten slotte het geheele gezin V., zij 't dan ook drui pend nat en geheel overstuur door het gebeur de, op het Weesper Zandpad stond. Aangezien een der redders meende, dat zich nog een kind in den wagen bevond, klom hij op het dak van het voertuig, om de kap los te snijden, waarbij hij zich nog verwtondde. Geen der inzittenden had eenig letsel be komen. Bij bewoners van het Zandpad werd de familie V. liefderijk opgenomen en van droge kleeding voorzien. Burgemeester W. J. A. C. Bins van Wees- perkarspel en ook de rijksveldwachter kwamen spoedig ter plaatse; laatstgenoemde maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Bovengenoemde vereeniging hield de volgende na-vluchten voor oude en jonge duiven. De uit slag was als volgt: Roosendaal, 95 K.M.; H. J. Petter 1, 6, 8; G. Stouten 3, 20; J. Breeuwer 2,26; C. Koning 4, 18, 23; C. Schuurhuizen 5, 16; J. J. Hart 7, 19; C. v. Meurs 9, 14, 24; G. A. Steijl 10; A. Breeuwer 11, 17, 21; De Graaf 12, 15; p! Kaptijn 13, 25. Lier, België, 136 K.M.: G. Stouten 1, 5, 12, 14, 16; H. J. Petter 2; A. Breeuwer 3, 6, 10, 18; C. Schuurhuizen 4; S. Heitlager 7, 19; C. Koning 8, 9, 13; J. Breeuwer 11, 15; J. J. Hart 17, 21; C. A. Steijl 20. Vilvoorde, België, 162 K.M.: G. Stouten 1, 4, 8, 12, 13, 14, 16, 17, 20; G. A. Steijl 2, 7, 18; A. Breeuwer 3; S. Heitlager 5; De Graaf 6, 9, 10; Schuurhuizen 11; C. v. Meurs 15, 19. Mons, België, 217 K.M.: G. Stouten 1, 2, 5, 8. 9, 12, 13, 14; J. Hart 3; H. J. Petter 4. 16, 18; A. Breeuwer 6, 7, 17; W. de Graaf 10; S. Heit lager 11, 15; J. Breeuwer 19, 20. Querain, 228 K.M.: W. de Graaf 1; H. J. Pet ter 2, 5, 14; A. Breeuwer 3, 7, 8, 11; G. Stouten 4, 6, 9, 12; J. Breeuwer 10, 13; C. van Meurs 15. Kampioen na-vlucht G. Stouten; 2. A. Breeu wer, 3. H. J. Petter, 4. C. Schuurhuizen, 5. J. Breeuwer. Op 29 Mei des middags om drie uur is op den Provincialen Weg te Koog aan de Zaan een doodelijk ongeluk gebeurd. Een bakfiets, ge heel rechts van den weg rijdende, werd plot seling van achteren aangereden door een per sonenauto, bestuurd door een 47-jarigen thee handelaar uit Bolsward. Er was verder geen verkeer op den weg. De bakfiets had tegen den wind in moeten rijden en daardoor eenigszins zigzag gereden. Door de botsing kreeg de be stuurder van de bakfiets, 'n venter, een schedel breuk en andere zware wonden en was op slag dood. De autobestuurder stond Donderdagmiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, ver dacht van het veroorzaken van dood door schuld. Uit getuigenverklaringen bleek dat de auto plotseling en zonder merkbare aanleiding op de bakfiets inreed; beide reden in dezelfde richting. De auto had geen groote snelheid en heeft nog wel voor de aanrijding hard geremd, doch een aanrijding kon niet voorkomen wor den. Verdachte, zoowel als de bankdirecteur uit Bolsward, die naast den bestuurder in den auto had gezeten, verklaarden dat ze de bakfiets slechts even vóór de aanrijding hadden gezien. De bakfiets was als het ware plotseling vlak voor den auto gekomen. Het ongeluk achtten zij onverklaarbaar. De getuige-deskundige luitenant Haberkom van het corps motordienst had den auto on derzocht, welke aan de rechtervoorzijde ernstig beschadigd was. De bakfiets was aan de ach terzijde nagenoeg vernield. Het slachtoffer is waarschijnlijk eerst tusschen de bakfiets en den auto bekneld geraakt en toen tegen den grond geslagen. Eenige getuigen a décharge, een inspecteur van politie en een predikant uit Boisward, leg den gunstige getuigenissen over verdachte als autorijder af. Verdachte staat bekend als een kalm rijder. Prof. J. Waterink uit Amsterdam had als ge tuige-deskundige een psychiatrisch rapport uit gebracht dat op verzoek van getuige, buiten tegenwoordigheid van verdachte, werd be sproken. De deskundige achtte verdachte psycho-tech- nisch niet geschikt voor autorijden. Verdachte heeft vroeger een psychischen schok gehad door dat zijn zoon bij een aanrijding plotseling om het leven kwam en daardoor is hij waarschijn lijk ongeschikt voor autobestuurder geworden. De Officier van Justitie merkte in zijn requi sitoir op, dat niet alleen het slachtoffer en diens familie te beklagen zijn. maar in zekeren zin ook de verdachte. Er is slechts één verklaring voor het ongeluk mogelijk: verdachte heeft zeer slecht opgelet. Het ongeluk is hoogst ernstig. Het psychiatrisch rapport nam spr. nog als verzachtende om standigheid aan en daarom wilde spr. geen heqjitenisstraf eischen. De eisch was 1000 boete subs. 50 dagen hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs. De verdediger, mr. J. Sprenger, wees op de psychische gesteldheid van verdachte, welke hem niet heelemaal toerekenbaar maakt. Spr. verzocht dan ook clementie. Uitspraak 15 October a.s. Een ander merkwaardig ongeval met even ernstige gevolgen had op 25 Juli des middags omstreeks 4 uur plaats. Uit een file van eenige auto's, die in de Hoofdstraat te Ilillegom in de richting Haarlem reden, kwam plotseling een taxi uit Den Haag, bestuurd dcor een 22- jarigen chauffeur uit Haarlem. De taxi week naar rechts uit en kwam recht op net trottoir af, waardoor een man, die op dit trottoir stond op het punt om den weg over te steken, werd gegrepen. Hij bekwam een schedelbreuk en an dere zware verwondingen, tengevolge waarvan hij overleed. Uit sommige getuigenverklaringen bleek dat de auto het trottoir opgereden is. Andere getuigen hadden dit niet positief ge zien. Wel hadden ze den aangereden voetgan ger een buiteling zien maken. Ook deze aan rijding was onverklaarbaar. De auto had geen groote snelheid op verzoek van de inzittenden van de taxi gehad. Twee 75-jarige mannen hadden od het trot toir gestaan, waarop de auto was afgekomen. Zij waren niet bevreesd geweest want ze hadden gedacht dat de auto wel langs het trottoir zou rijden. In plaats daarvan schoot de taxi het trottoir op en doodde een voetganger. Een inspecteur van politie uit Hillegom had de remmen van den auto in orde bevonden. Verdachte had zoowel tegenover de politie en tegenover een collega-chauffeur bekend dat hij had zitten slapen. Ter terechtzitting ontkende verdachte dit echter hardnekkig. Ondanks het aandringen van de rechtbank kon ook hij geen reden of aanleiding voor zijn daad opgeven. Het was dien dag normaal druk in de straat geweest. Verdachte kende den weg goed. Hij had de vorige dagen geen overmatig langen dienst als chauffeur gedaan en was ook niet heel laat naar bed gegaan. De Officier van Justitie vond, dat maar al te veel gevallen als deze voorkomen en daarom een voorbeeld gesteld moet worden. Verdachte is vroeger ook voor een aanrijding veroordeeld. Er zijn niet veel verzachtende omstandigheden voor verdachte. Als hij nu maar ronduit be kende dat hij had zitten slapen! Verdachte toont niet veel spijt over zijn daad en beseft blijkbaar zijn schuld niet. Spr. wilde rekening houden dat verdachte beroeps-chauf feur is en spr. eischte drie maanden hechtenis met 6 maanden intrekking van het rijbewijs. De verdediger, mr. B. W. Stomp, merkte op dat alle autobestuurders wel eens een oogen- blik van bewustzijn-inzinking hebben. Al uit verdachte het niet, het ongeluk heeft toch groo ten indruk op hem gemaakt. In verband met den jeugdigen leeftijd en het behoorlijke levens gedrag van verdachte verzocht spr. een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak 15 October. t WEENEN. 1 Oct. (D.N.B.). De bondsminister van financiën, dr. Draxler, en de president der nationale bank, dr. Kienboeck, hebben door het officieele persbureau (de volgende verklaring doen publiceer en: Na zorgvuldige bestudeering van de fi- nancieeie en economische positie van Oos tenrijk en de mogelijke gevolgen der in het buitenland op het gebied der valutapolitiek getroffen maatregelen voor de binnenland- sche economische belangen zijn wij tot de slotsom gekomen, dat het denkbeeld eener devaluatie van de schilling met beslistheid van de hand moet worden gewezen. boerderij van den heer H., klaarblijkelijk te water geraakt. In afwachting van het verlof tot begraven, te verleenen door den Officier van Justitie te Amsterdam, is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje bij de Geinbrug overgebracht. Met ingang van 2 October wordt het postwisselverkeer met België, Canada, De- nemarken, Duitschland, Griekenland, Groot- Brittannië, Noorwegen, de Unie van Zuid- Afrika, de Ver. Staten van Amerika en Zweden hervat. De herleidingskoersen zijn voorloopig vast- gesteld als volgt: Voor België belga's 100 fl. 31.— voor Canada dollars 100 fl. 186.— voor Denemarken kr. 100 fl. 41.— voor Duitschland r.mk. 100 fl. 75.— voor Griekenland dollars 100 fl. 186.— voor Gr. Brittannië pond 1 fl. 9.20 voor Noorwegen kr. 100 fl. 46.— voor de Unie v. Z.-Afrika pond 1 fl. 9.20 voor de Ver. Staten van Amerika dollars 100 fl. 186.— voor Zweden kr. 100 fl. 47.— De diensten der kwitantiezendingen, der met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde der verrekenpakketten, alsmede der vrij uit te reiken zendingen en pakketten, voor zoover zij tot 28 September 1.1. in het verkeer met de ge noemde landen bestonden, worden mede op 2 October 1936 hervat. Het Nederlandsch clearingsinstituut maakt bekend, dat met ingang van heden weder stor tingen in de clearing met Duitschland worden aangenomen. Omtrent stortingen in de clearing met Italië volgt zoo spoedig mogelijk een nadere mede deeling. Tijdens de vlootmanoeuvres in Griekenland is een bom bij ongeluk tot ontploffing geko men. Zeven manschappen, onder wie een onder officier, werden gewond. De onderofficier be zweek aan zijn verwondingen. BERGEN, 1 Oct. (Reuter). In de mijn La Bouverie, waar een dertigtal mijnwerkers ar beidt, heeft een ontploffing plaats gehad. Zeven arbeiders zijn met verwondingen naar de opper vlakte gebracht. Het is nog niet bekend of er nog meer slachtoffers zijn. OLORON, 1 Oct. (Reuter) Vanochtend werd een wagen, waarop Fransche arbeiders zaten, die zich naar hun werk begaven, door een rotsblok getroffen. De wagen stortte in een ravijn. Vijf personen kwamen om het leven. Donderdagavond omstreeks zeven uur heeft de kustwacht van Den Helder ter hoogte van de Noorderhaaks bij den rooden boei een klein stoomschip ontdekt, dat stil lag. Vermoed werd, dat het schip machineschade had gekregen. Even later is de sleepboot Utrecht van de fir ma Wijsmuller ter assistentie uitgevaren. De 32-jarige D. Troost, die sinds Vrijdagavond vermist werd, is Donderdagmiddag levenloos uit het Gein bij Weesp opgehaald. Een voor bijganger zag dicht bij den oever een hoofd boven het water uitsteken en waarschuwde onmiddellijk den gemeenteveldwachter van Weesperkarspel, die met behulp van eenige omwonende jongelui den drenkeling op het droge bracht. Een voorloopig ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat T. Vrijdagavond met een zijner bekenden uit Weesp in een café aldaar had vertoefd. Den laatsten tijd woonde T., die in zijn levensonderhoud voor zag, door met een wagen met borstelwerk het platteland af te reizen, ten huize van den veehouder H. in het Gein. Hij was zeer bij ziende en is op den thuisweg, dicht bü de De Dollar legde gisteren ten opzichte van den gulden een vastere stemming aan den dag en bewoog zich op 1.821.83y2 (1.791.82). Het officieele slot was 182 3/4. Ten opzichte van den dollar', waarvoor een vaste goudbasis bestaat, vertoont de guiden derhalve bij een pariteit van den dollar van 1.469 een waardevermindering van circa 1914 pet. Het Hoofdbestuur van den Chr. Midden standsbond zond een adres aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart waarin het den minister verzocht, hem te steunen dat ook van de zijde der fabrikanten en grossiers den Middenstand geen onredelijke prijsverhoo ging wordt opgedrongen. De K. N. A. C. heeft van verschillende zijden bericht ontvangen, dat in verband met het goud-uitvoerverbod, de automobilisten, die Nederland verlaten, door de Nederlandsche douane worden gecontroleerd. Men verzuime dus niet uit zich zelf halt te houden, aangezien men niet ongestraft kan doorrijden. Men zij dus gewaarschuwd. De officieele Deensche boternoteering bedraagt voor de komende week 220 kronen (89 cent). De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 5 tot 10 October vast gesteld op 66 cent per K.G. Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4