STADSNIEUWS ,-NEEMT GOEDE NOTA*"- MAATCOSTUUM k- 1 Waalsche Kerk te Haarlem Laatste verzoek te#; m Haarlem, 2 Oct. KLEERMAKERIJ J. VAN DAM BOEKJE VAN PASTEUR F. CH. KRAFFT VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Een laatste oproep! G&jQA1 pKtyS- (to,o>gAnfr 78 GEDEMPTE OUDE GRACHT 78 Centrale Tandheelkundige Kliniek Kenaupark 26a AGENDA Fa. KLINKSPOOR aAMPERSINGEL £e*t UXJbzeJb vojüK de ®Muurder in een speciaalzaak R.K. VOLKSBOND Rond de bestuursverkiezing Een zilveren jubilaris VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 1 Oct. N.V. DANSACADEMIE QJG. MARTIN ZONEN Expositie Kunsthandel De Boer Fabrieksgebouw van Hoeing's Ververij geveild Het gaat er niet om, wat gij voor UW MAATKLEEDING betaalt, maar wat U voor Uw geld in huis krijgt. Wij leve ren uitsluitend prima Kleermakerswerk onder volle Garantie van COUPE, AFWERKING en KWALITEITEN. Een prima MET 2 PANTALONS VANAF f 40.- WINTERJASSEN naar maat f 35.- Alle goederen worden op eigen werkplaats vervaardigd. - Indien gewenscht, zijn onze werkplaatsen dagelijks te C-tCh2.Ct>Q>Q^S» bezichtigen. Verkoopingen Badhuis „Het Witte Kruis" Kweerenpad Rijwieldiefstallen Actie in het bakkersbedrijf De eerste Begijnhofkerk De vijf altaren Bioscopen 3 October Bioscopen Collecte Crisis-comité SANATOGEN STAALPILLEN ElfITSTAAL ASPIRINE LEVERTRAAN ONGEVAL OP DE ORANJE- NASSAULAAN Auto over den kop Koopt U altijd prettiger en met terecht Deze werd gegrepen en via enkele be vallige zwenkingen in het plantsoen gedeponeerd. De aanrijdende wagen kwam zelf op den kop in het plantsoen terecht. Jac. van Weert - Uierstraat 20 had. liep verwondingen aan hoofd en armen op Ko VOOR DiEIN POLITIERECHTER De fatale tien minuten BURGERLIJKE STAND Programma van de Haarl. Radio* centrale op Zaterdag 3 Oct. Feestavond K.J.M.V. I Zooals te verwachten was, was er voor deze buitengewone vergadering van den R.K. Volksbond bijzonder veel belangstelling wegens de bestuursverkiezing. De voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, was verheugd over deze op komst, over deze belangstelling. Een bewijs dus, dat de leden met den gang van zaken mede leven. Voorzitter betuigde zijn leedwezen dat de Vergadering niet een half uur later is uitge schreven, wegens het begin van de October- niaand om in onze kerken het Rozenkransge bed mede te bidden. Voorzitter spoorde zooveel mogelijk aan, vooral in dezen tijd, het Rozen kransgebed te beoefenen. Verder eenige mede- deelingen over het aanbiddingsfeest op Zondag 18 October in de parochiekerk aan de Nieuwe Groenmarkt. 1 November zal wederom een doodenherdenking worden gehouden, waarvoor «en nadere regeling binnenkort bekend zal worden gemaakt. Winterhulp zal 6, 7 en 8 November weder om een bazar organiseeren. Het comité voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen vraagt mdewerking en steun om zijn werk zaamheden te kunnen voortzetten. Ingekomen was een dankbetuiging van den Hoogeerw. Deken J. Sondaal voor de betoonde belangstelling bij zijn koninklijke onderschei ding. Op de volgende vergadering, 3 December, zal de begrooting van den R.K. Volksbond en van St. Bavo behandeld worden. Een circulaire van het R.K. Werkliedenver bond over de monetaire politiek van de re- ëeering in verband met de steunregeling, zal in handen worden gegeven van de vakorgani saties om van advies te dienen. Alle ingekomen candidaten worden voorge lezen met een bijgeleidend schrijven van de candidaten van hun aanvaarding by eventu- «ele verkiezing. Voorzitter geeft een inleiding over deze ver kiezing en stelt voorop, dat de bestuursleden ëoede principieele katholieken moeten zijn. Het bestuur moet een afspiegeling zijn van een Soed katholieke organisatie. Het is ook een belang, dat het bestuur moet bestaan uit ver- Schillende vakorganisaties. Het bestuur behoort «en afspiegeling te zijn van de geheele orga nisatie. Hierna was het woord aan de vergadering en Wel het eerst aan den heer L. Zegwaard, die eenige persoonlijke grieven naar voren bracht, Welke de voorzitter betreurde en waarvan hij hoopte dat dit in de toekomst niet meer zal Voorkomen. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, waarbij het soms fel toeging en Woorden werden gebezigd, welke beter achter wege hadden kunnen blijven. Voorzitter tracht te deze geschillen uit den weg te ruimen en Vroeg de medewerking van de aanwezigen om de fouten welke wij allen maken over het hoofd te zien en te trachten die te vergeven. Voorzitter brengt nu in herinnering de steunverlaging door intrekking of gedeeltelijke intrekking van den huurtoeslag. Thans heeft de minister de nieuwe steunregeling bekend ge maakt en zal dus de toestand ongeveer dezelf de worden als voorheen. Ook de monetaire politiek der regeering Werd besproken. Sp,r. leest een schrijven voor, dat door het R.K. Werkliedenverbond aan do legeering gezonden is. Het blijkt dat door een drachtig samenwerken wel wat te bereiken is. Verder moet men afwachten, hoe de toestand Zich ontwikkelen zal. De uitslag van de verkiezing voor bestuurs leden is als volgt: p. Dekker Caftr.) 132, J. Gortzak 70, J. P. Korthoven 59, H. Leeuw /aftr.) 119, Th. Puts 99, L. G. Stevens 39, G. Telman 93, A. v. d. Veldt 138 stemmen. Er Waren uitgebracht 175 stemmen, zoodat geko- Öjn zijn de heeren P. Dekker, H. Leeuw, Th. Puts, G. Telman en A. v. d. Veldt. De ver kiezing is dus in allen deele gunstig verloo- Pen voor den Volksbond. De heer Puts sprak hierna nog een kort dankwoord waarna hij aan de bestuurstafel Plaats nam. De heer Gortzak als voorzitter van Kring Haarlem N. vestigde even de aandacht op het teertig-u-engebed in de parochie Maria van even Smarten en vroeg daarvoor aller op komst. Wij hadden vandaag een zilveren jubilaris in het bedrijf. Het was 25 jaar geleden, dat de heer J. Gerrits als opmaker aan de Nieuwe haarlemsche Courant werd verbonden en dat hij zich in dien tijd de sympathie heeft weten •c verwerven van zijn superieuren en van zijn Collega's, kwam duidelijk aan het licht in de hartelijke huldiging, welke hem ten deel viel. Om tien uur werd de heer Gerrits, die verge- dd was van zijn echtgenoote en zijn zoon, in e directiekamer ontvangen, waar hij werd toe gesproken door den heer J. J. w. Boerrigter, lid van den Raad van Beheer, die er zijn van weinig woorden, maar als een man van de daad en een prettig collega. Namens alle leden van het personeel wenschte hy den heer Ger rits geluk en wenschte hem toe, eenmaal zijn gouden jubileum te mogen beleven. Namens het personeel werden den jubilaris een dressoir en een theekast aangeboden. Mevrouw Gerrits had een tuil bloemen in ontvangst te nemen. Voor de technische redactie voerde de heer G. Geurtsen nog het woord. Deze prees den ju bilaris als een aangenaam reisgenoot, met wien het een genoegen is van dag tot dag figuurlijk het land door te trekken, te beginnen bij de provincieplaatsjes, om te eindigen in de hoofd stad. Een rookstel was het stoffelijk biyk van waar deering. Tenslotte drukten alle aanwezigen persoonlijk den jubilaris en zijn familie de hand. Vj. CliO V-X gv. "Oegen over uitsprak, den jubilaris bij dezen hhjlpaal in zijn loopbaan geluk te kunnen wen- ®chen. VUf en twintig jaar zijt gij thans in ons krantenbedrijf werkzaam, waarvan 21 jaar te Haarlem en vier jaar te Amsterdam. Uw werk 5.s „opmaker" hebt gij 'immer uitmuntend ge- aan en al die jaren hebt ge u een bekwaam eh vooral rustig werker getoond, zoodat gU aan hW collega's en onderhoorigen ten voorbeeld °cht worden gesteld. Bij u overweegt, aldus spreker, de zorg voor uw werk en de zorg voor hw gezin. De heer Boerrigter bracht dan nog öe groote opofferingsgezindheid van den heer Gerrits in herinnering en eindigde met Gods Zegen toe te wenschen voor de toekomst. Als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde hij een cadeau onder couvert. De heer J. H. van Oosten, sprekend namens de Nieuwe Haarlemsche Courant, zeide verheugd te zijn, dat de heer Gerrits vandaag uit den kring van zijn collega's naar voren werd ge bracht, in het zonnetje werd gezet en ervaren kon hoe trouwe plichtsbetrachting door zijn superieuren wordt gewaardeerd. In de middel eeuwen voelde iedere ambachtsman zich als een levend lid van een beperkt geheel, dat hij lief had en op welks eer en aanzien hij trotsch was. Zoo ook heeft de heer Gerrits zijn plaats bij de Nieuwe Haarlemsche Courant gevoeld en dat stelde hem in staat tot groote persoonlijke °ffers. Nooit was hem iets te veel, altijd was hij Paraat en immer deed hij consciëntieus zyn ^'erk. En niet alleen als vakman was de heer Gerrits een voorbeeld voor anderen. Ook als collega en vooral als mensch, als zorgzaam echt genoot en liefhebbend huisvader. Met groote ^oldoening moogt gij op de afgelegde 25 jaar terug zien, want gij hebt uw plicht goed ge daan, Spr. bracht hem dank namens de Nieu we Haarlemsche Courant voor de goede zorgen, die hij al die jaren aan de krant had besteed. Ch bood hem eveneens een cadeau aan. Tenslotte spraken de heer C. v. d. Vorst, chef van de zetterij, en de chef van het be- drijfskantoor, de heer van Dijk, eenige harte lijke en prijzende woorden. Hierna werd de jubilaris in de cantine ge huldigd door het personeel van de technische &fdeelingen. Zijn collega, de heer H. Stultiens, geerde het woord namens het jubileumfonds. Hij herinnerde aan de talrijke jaren, welke hij cis mocht samenwerken met den jubilaris, die *'ch m dien tyd had doen kennen als iemand G. T., koopman, wonende te Den Helder, thans ged. „Medeplichtigheid aan diefstal" een jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. G. Chr. J. S., koopman, wonende te Amster dam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. M. de R., tuinder, wonende te Heemskerk. „Appèl overtr. Bloembollensaneeringsplan" Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. R. H., tuinder, wonende te Heemskerk. „Ap pèl overtr. Bloembollensaneeringsplan" Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. W. v. D., tuinder, wonende te Heemskerk. „Appèl overtr. Bloembollensaneeringsplan" Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. P. B., los werkman, wonende te Zaandam. „Mishandeling zwaar lich.letsel tengevolge hebbend" negen maanden gev.straf o.v. Op 1 October 1936 werd door de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Marinus Erdtsieck, los werkman, wonende te Haarlem, Lange Raamstraat 36. Rechter-Commissaris: Mr. S. J. Pit. Curator: Mr. F. v. d. Goot, advocaat en procureur te Haarlem. Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 1112, 2:5, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Voor de maand October heeft de heer J. H. de Bois in zijn Kunsthandel aan den Kruis weg een tentoonstelling ingericht van schil derijen en teekeningen door mej. R. Wolter- son en van aquarellen door Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. (Reisschetsen van de Mid- dellandsche Zee) Stadgenooten! Morgen, Zaterdag, jaarlijksche collecte Co mité bestrijding gevolgen der werkloosheid. Van verschillende zijden is u aangespoord deze collecte te steunen met uw gaven. Mag ik dit verzoek ook nog eens dringend tot u richten? Het is zoo bitter noodig. De nood is zoo groot in de gezinnen van onze werkloozen. Het gebrek aan kleeding, schoeisel, dekking, kachels, enz. wordt steeds grooter en nijpender door deze, zoo langdurige werkloosheid. Steunt daarom morgen mild het werk van genoemd Comité door het offertje van allen. Nogmaals, de toestanden in de gezinnen roepen om hulp! W. J. B. VAN LIEMT, Wethouder Armwezen en Werkloozenzorg. In het Notarishuis is Donderdag geveild het fabrieksgebouw .met kantoor, loodsen, garage, erven en grond te Haarlem, Spaarndammerweg 3a, hoek Hertzogstraat en den in de fabriek aan wezigen wasscherij-inventaris, in gebruik geweest bij1 de N. V. Hoeing's Stoomerij en Ververij. Kooper werd H. Husscher q.q. voor totaal f 15.500. Ondanks invloeden van hutten heeft Bretagne zijn oude kleederdrachten nog steeds in eere gehouden. In woners in feestkleedij Uitslag van de verkoopingen in het „Nota rishuis", te Haarlem, op Donderdag 1 October. Het winkel- en woonhuis en erf te Haarlem, voor totaal f 7100 aan Th. P. Beccari q.q. Het huis met afzonderlijk bovenhuis te Etiarlem,, Hagestraat 2-PJ met achtergelegen pakhuis aan de Anthoniesteeg 19, voer resp. totaal f 3000 en f 300 opgehouden. Een beneden- en bovenwoning, erf en grond met poord te Haarlem, Lange Raamstraat 25 zwart en rood, voor f 2870 aan W. Waning. Een pakhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem, Patientiestraat 7 ewart en rood, voor totaal f 2480 aan C. Kooy q.q. Een huis met erf te Haarlem, Pieter Kies- straat 13 voor totaal f 3555 aan J. van Op- zeeland. Ket huis met werkplaats en erf te Haarlem, Korte Houtstraat 16, voor totaal f 3950. Opge houden. Een winkelhuis met twee afzonderlijke boven woningen, bakkerij met oven, bergplaats, erf en grond te Haarlem, Kleine Houtstraat 101 a en 103 zwart en rood. met uitgang door een poort, voor totaal f 6000 opgehouden. Een woonhuis, erf en tuin, te Haarlem, Frans Halsstraat 10( voor totaal f 4575 aan B. J. A. Stubrintsky. Een beneden- en bovenhuis te Haarlem, Coltermanstraat 6, zwart en rood, voor f 3380 aan P. H. Boyhouts. Een woonhuis met erf, tuin en schuur te Haarlem-Noord, Floresstraat 86, voor totaal f 3800 aan H. Busscher q.q. Een woonhuis met erf, tuin en schuur te Haarlem-Noord, Floresstraat 96, '-oor totaal f 3850 aan Holkeren. Een winkelhuls met bovenkoning te Haarlem, Ged. Oude Gracht 118, voor totaal f 6600, op gehouden. In het Badhuis aan het Kweerenpad wer den gedurende de maand September de vol gende baden genomen: Kuipbaden 138, le klas douche 76, 2e klas douche 261, 3e klas douche 44-5. Werkloozen kunnen in het Badhuis Witte Kruis een douche bekomen voor zich en gezin a 5 cent per bad op vertoon van stempelkaart. De onoplettendheid van de Haarlemmers ls in de afgeloopen week weer bijzonder groot geweest. 9 fietsen en 15 rijwielplaatjes verwis selden dientengevolge van eigenaar. In de gehouden bijeenkomst van de verschil lende patroons en gezellen in het bakkersbe drijf te Haarlem heeft men besloten, de com missie, die ten doel heeft te ageeren tegen de vestiging van steeds meer nieuwe bedrijven uit Enkele weken geleden vertelden we reeds het een en ander over de lotgevallen van het Haarlemsche Begijnhof en het oude Begijnen kerkje, bijzonderheden, die we voor een groot deel ontleenden aan het rijkvoorziene archief van de Waalsche Gemeente, die het kerkge bouw sinds 350 jaar in gebruik heeft. Het boekje van den herder dezer gemeente, pas teur F. Ch. Krafft, dat wij bij die gelegenheid aankondigden, is inmiddels bij de fa. Joh. En schedé en Zonen verschenen. Het fraai ge- illustreerde werkje, waarvan de uitgave samen valt met het jubileum der gemeente, draagt tot titel ,,L' Eglise Wallonne de Haarlem, St. Pierre et St. Paul" en behandelt in korte trek ken de rijke geschiedenis van den ouden hof en het schilderachtige kerkje. Met groote pië teit heeft de auteur het werkje opgedragen „aan de nagedachtenis van alle christenen, die in de kerk kwamen bidden.... en van allen, die na te hebben gehoopt en geloofd in Onzen Heer Jezus-Christus, in de graven binnen en buiten de kerk den jongsten dag verwachten." In dezen zin heeft pasteur Krafft in zijn ver handeling ook de geschiedenis van het katho lieke Begijnhof opgenomen en er nauwgezet de data en feiten in vermeld, welke voor de locale kerkhistorie van belang zyn. Ofschoon deze byzonderheden reeds bekend zijn uit de studie van wijlen archivaris Gon- net, welk werk ook de auteur als voornaamste bron gebruikte, meenen wij ze toch in enkele korte notities te mogen vulgariseeren, daar ook de katholieken van Haarlem er ongetwij feld met interesse kennis van zullen nemen. Men heeft het wel eens betreurd, dat de St. Jozefkerk in de Jansstraat niet den naam draagt van St. Jan, den patroon van het gothlsche kerkgebouw, dat aan de overzijde van de straat is gelegen. Den pastoor, die in- dertyd aan Frans Loots opdracht gaf om het priesterkoor der kerk te decoreeren, heeft het althans aan historischen zin niet ontbroken. Niet alle parochianen van Sint Jozef zullen weten, dat hij naast het altaar de beeltenis sen van St. Petrus en St. Paulus liet schilde ren, omdat de Apostelen de patronen zijn van de kerk, die zich op enkele tientallen meters afstand op het rustige Begijnhof be vindt. Toch schynen deze heiligen niet altijd de patronen van de Begijnhofkerk geweest te zijn. Pas in 1407 werd de nieuwe kerk onder hun bescherming geplaatst. De eerste Begijnhofkerk was toen reeds ver dwenen. In 1262 gebouwd door Arent, heer van Sassenheim, was zij reeds in 1347 in vlammen opgegaan. Het volgend jaar kon evenwel de nieuwe kerk reeds worden ingewijd. Het lage koor, wordt na vele lotgevallen in den hervor- mingstyd, sinds 1767 als kosterswoning gebruikt. Tegen het eind der veertiende eeuw werden de toren en het oosteiyke koor ge bouwd. Wij lezen tenminste, dat Hubertus Schenck, wijbisschop van den Utrechtschen ordinarius en bisschop van Yppuse i.p.i. (geen suffraqaan van den Utrechtschen bisschop, zooals pasteur Grafft by vergissing vermeldt), op 27 Februari 1388 in het hoogkoor het altaar van het H. Kruis consacreerde. De bouwgeschiedenis laat zich uit het exte rieur der kerk gemakkelijk aflezen. Het oude schip is laag gehouden en versierd met een voudige boogvensters. Veel hooger is het ooste lijke koor, reeds geheel gedacht in de bevallige spanningen der latere gotiek. Zich verjongen de steunberen leiden de ruimte van het tame lijk hooge gewelf naar den grond, terwijl het traceerwerk van de groote ramen reeds de speelschheid van de later zoozeer uitgegroeide „vischblazen"-manier vertoont. Met eenige moeite kunnen we ons den toe stand van den ouden hof voorstellen, zooals deze in de middeleeuwen was. Vlak rond de kerk lag het kerkhof, voor de kleine huisjes der begyntjes waren net onderhouden tuintjes aangelegd, zooals we die nu nog op het Am- sterdamsche Begijnhof kunnen zien. Soms was er feest op den hof. Dan liep de geheele stad uit om aan de luidruchtige drukte deel te nemen en door de Begyntjes op lek kernijen te worden onthaald. Al zullen deze festiviteiten wel niet altijd tot de gewenschte ingetogenheid hebben bijgedragen, uit vele bij zonderheden blijkt toch, dat we zelfs op het eind der Middeleeuwen niet van een algemeene verslapping mogen spreken. Zoo verhalen de documenten van het zieke begijntje Aleyda Simonsd. Roet (ong. 1433), dat als een tweede Liduina een grooten invloed op haar omgeving uitoefende. Op het hoofdaltaar van de kerk viel een schoone Calvarieberg te bewonderen, geflan keerd door voorstellingen uit het Evangelie en uit het leven der H. Maagd. Rechts van het hoofdaltaar, naast den ingang naar de sacris- i tie, (goed geconserveerd in de tegenwoordige consistoriekamer), stond op de plaats, waar we aan de muur der abside nog het fraai geschil derde muurtapijt kunnen bewonderen, het H. Sacramentsaltaar met het Sacramentshuisje. Zooals men weet, bevond zich het Sacraments huisje in de Groote Kerk op dezelfde plaats. Ook daar geeft een rijke decoratie van den ab- sideboog nog aan, waar in den Katholieken tyd de H. Eucharistie werd bewaard. Aan de andere zijde van het hoogaltaar be vond zich het altaar van St. Maarten, terwijl de altaren van O. L. Vrouw en van het H. Kruis in het westelyke koor tegen de zijmuren ston den. Op het laatstgenoemde altaar stond op Quatertemperdagen in een gulden schryn de reliek van het H. Kruis uitgesteld, die nu in de St. Jozefkerk wordt bewaard. Tijdens de Reformatie zijn al deze kostbaar heden uit de kerk verdwenen. Uit den toren werden zelfs de drie groote klokken verwy- derd (genoemd naar St. Petrus, St. Paulus en St. Jan, den Evangelist), die tot dan toe de Begijntjes op de tallooze feestdagen ter H. Misse hadden genoodigd. Alleen de kleinste klok „Se- raphijntje" geheeten, bleef bewaard. In 1586, enkele jaren nadat de alteratie de Haarlemsche Katholieken van al hun kerkge bouwen had beroofd, werd de Begijnhofkerk door het stadsbestuur toegewezen aan de Wallons, Fransch-sprekende Zuid-Nederland- sche Calvinisten, die in Holland een wijkplaats hadden gevonden. De toevloed van Hugenoten, die na de opheffing van het Edict van Nantes uit Frankrijk waren verdreven, kwam in 1685 de Waalsche gemeente vergrooten. Het pleit voor de liberaliteit der Hollanders uit de zeven tiende eeuw, dat zij aan deze uitgeweken vreemdelingen, door den zeer politieken Lode- wijk XIV, om niet altijd ideëele redenen ver volgd, een graag-aanvaard asyl boden. Maar we moeten niet vergeten, dat de Haarlemsche Katholieken zich in diezelfde „gouden" eeuw moesten behelpen in huis- en zolderkerkjes, waarvoor zij, zoo zij al met rust gelaten wer den (wat lang niet al tyd geschiedde), hooge recognitiegelden moesten betalen. Achter iri de brochure heeft pasteur Krafft naast de namen van de predikanten der Waal sche Gemeente ook een lijst van de pastoors van het Begijnhof opgenomen. Wij lezen daar in o.m. den naam van pastoor Hugo Woutersz. Goudsmid (1401—1421), naar wien het Goud smidspleintje werd genoemd. De lijst breekt af na pastoor Jasper Pietersz. Stolwijck (t 1601), den eersten „Begijnhofpastoor" uit den tijd der verdrukking. Met het weinig verheffende voorbeeld van Zijne Allerchristelijkste Majesteit Louis XIV voor oogen, mogen wij den vroegeren predikan ten hun misdragingen niet al te kwalyk ne men. Zeker doen wij dit niet ten opzichte van onze protestantsche tijdgenooten, die dikwijls als wij verlangen naar het oude ideaal der „Una Sancta", dat slechts bereikt kan wor den door onderling begrijpen en voornamelijk door gebed zonder ophouden. CAB. te bereiden en zich ook bezig te houden met verdere saneering in het bakkersbedrijf. Tot voorzitter is de heer P. C. Bruijn gekozen, ter wijl de heer J. Geerlings, voorzitter van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond, tot secretaris is gekozen. Van de Coöperaties „Vooruitgang" en de „Eendracht" is bericht binnengekomen, dat zij in principe bereid zijn het werk van de com missie te steunen. Door deze toezegging staat vast, dat het geheele bedrijf thans in deze com missie is vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen heeft men besloten een felle actie te voeren voor de handhaving der arbeidsvoorwaarden, ten tweede zal er spe ciaal aandacht worden geschonken aan de af levering van een behoorlijk product. Deze be langrijke factoren vormen den grondslag voor oneerlijke concurrentie. Men streeft er naar een behoorlijk prijs niveau te krijgen, rekening houdend met de be langen van den consument. Voorts zijn er plannen ontworpen op te tre den tegen die patroons, die ten koste van het product, de arbeidswetgeving en loonkorting op het personeel, het product voor een prijs bene den den kostprys aan de markt brengen. De commissie is er van overtuigd bij haar ar beid de sympathie van de consumenten aan haar zijde te hebben, en hoopt op deze wijze het bedrijf weer in gezonde banen te leiden. Haarlem Tel 12644 Spreekuren: iederen werkdag 9-11, 1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Mgr. Mutsaertsoord, 8 uur: Best. Kap pers, 9 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. R.K. Kamercentrale, half 8. Rembrandt Theater: Merijntje Gijzen's Jeugd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Fanfare d'Amour, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater; Grootmoedertje, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 urn:; Geel Wit 6 uur; Ledenvergadering Kamercentrale 4 uur. Rembrandt-theater: .Meryntje Gijzen's Jeugd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Palace-Filmac 115 uur; „Fanfare d'amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Grootmoedertje", 2.30, 7 en 9.15 uur. De wijkbureaux op den collectedag Zaterdag 3 October zijn gevestigd: Wijk I Bureau Crisis Comité, L. Begijne straat 13 ♦d. Wijk II Restaurant Brinkmann Co., Gr. Markt. Wijk III Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat. Wijk IV de Sierkan, Zijlweg 2. Wijk V Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Wijk VI Wijkgebouw Noorderkerk, Molenaer- straat. Wijk VII St. Luciaschool, Tugelastraat 8. Collectanten en collectrices, die nog aan de collecte willen meedoen, kunnen zich op den collectedag aan één van bovenstaande wijk bureaux melden. De stafmuziek van de Burgerwacht zal 's middags vergezeld van een aantal collectan ten en collectrices by de collecte haar mede werking verleenen. Assistent-Apotheker h. Kamperstr. - Telef. 16074 Om ongeveer half tien reed gisterenavond een auto in zeer snelle vaart over de Oranje-Nas- saulaan te Overveen in de richting Haarlem. Op den hoek van de Waldeck-Pyrmontlaan stopte een andere auto, waarvan de bestuurder eerst- genoemden wagen zag naderen. Waarschijnlijk werd de chauffeur van den naderenden auto door de lichten van den stilstaanden wagen verblind. In ieder geval trachtte hij tot staan te komen. Hij verloor daarbij de macht over het stuur en kwam in volle vaart tegen den stilstaanden auto I,, nDe chauffeur, die de aanrijding veroorzaakt en moest bij omwonenden worden binnenge bracht. De bestuurder van den aangereden wagen bleef wonder boven wonder ongedeerd. De politie heeft tegen den haastigen automobilist proces- -erbaal opgemaakt. De fatale tien minuten het klinkt als een detectieve-roman of een mysterieuse film. En toch is het de meest reeele werkelijkheid in 'smenschen leven, die tien minuten over groote gebeurtenissen laat beslissen. Als de dame nu eens niet op 18 Mei haar fiets voor een winkel in de Groote Houtstraat had gezet of nu eens wel het slot op haar fiets had dichtgedaan inplaats van het open te laten, omdat ze toch maar tien minuten zou weg blijvenals een 21-jarige transportarbeider uit Haarlem nu eens niet die fiets in dat korte ocgenblik had zien staan of niet de aanvech ting had gehad om de fiets „uit armoede" weg te nemendan zou diezelfde arbeider Vrij dagmorgen niet 4 maanden gevangenisstraf hebben gekregen met 3 jaar proeftijd! De Officier van Justitie klaagde in scherpe woorden over de verbazende roekeloosheid, waarmede de menschen zoomaar hun fietsen onbewaakt op straat zetten tot groote aanlei ding van sommigen van hun medemenschen En inderdaad de getuigen moesten schuldbe wust erkennen, dat ze het zich wel héél erg gemakkelijk hadden gemaakt: een 18-jarig leer ling-letterzetter had op 30 Maart „maar even" zyn fiets vóór het Postkantoor tegen den trottoirband gezet, hoewel er vlak bij een fiet senstalling is. Na dat „eventjes" kwam hij terug en zijn fiets was weg.En tot heden heeft hij haar niet terug, want de fiets is inmiddels verkocht en in stukjes gedeeld De dame, bovenvermeld, had evenzoo „even tjes" haar 'fiets neergezet voor een winkel en vanwege dat „eventjes" het slot op de fiets niet gesloten. Tien minuten later kwam zij uit den winkel en kon naar huis gaan loopen! En het derde geval, waarin de arbeider een fiets had gestolen, was al net zoo. De Officier van Justitie zei nog meer on vriendelijke woorden over dergelijke menschen, die niet veel om hun fiets geven, omdat ze toch verzekerd is. Maar hij zei ook hartige repri mandes over fietsendieven, die een zware straf noodig hebben hebben, omdat ze toch niet te reclasseeren zyn. Hij wilde het echter ditmaal op grond van het reclasseeringsrapport neg eens met den arbeider probeeren en zette hem dus slechts met één been in de gevangenis. De andere mocht er nog uitblijven! Drie maanden voorwaardelijk was de eisch. De politie-rechter was nog minder clement en gaf een maand méér dan de Officier had gevraagd. (Ongecorrigeerd) Geboren: 29 Sept., A. M. P. Kuyper—Magnin, 2 z.; 30 Sept. M. HoevensRietman, z. Overleden: 2 Oct., W. H., 17 mnd., zoon van H. N. Hogenboom, Kamperlaan. Progr. 1: Hilversum II (Huizen). Progr. 2: Hilversum L Progr. 3 8.00, 8.20 en 830 Keulen, 8.45 Di versen, 10.05 en 10.20 Keulen. 1130 Panjs Ra dio, 12.20 Keulen, 1.20, 1.30 en 1.50 Brussel Vlaamsch, 2.20 en 3.20 Brussel Fransch, 43C, 5 05, 5.20, 5.50 en 6.15 Keulen. 730 Parijs Ra dio. 7.50 London Regional. 8.20 Brussel Fransch, 9 20 Berlijn 10.20 Beromünster, 10.50 Berlijn. Progr. 4: 8.00, 830, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 10.35, 10.50 en 11.05 London Regional. 11.20, 11.50. 12.50. 1.20, 2.20, 3.05, 3.35, 4.35 en 535 Droitwich. 6.20 Diversen. 7.10, 8.05 8 40, 9.40, 10.10 en 11.00 Droitwich. Progr. 5: van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Graf Zeppelins' Weltreise 2. An den blauen W-assem von Hawaii. 3. Tomi Tomi. 4. Japanischer Latementanz 5. Song of the Islands 6. Hawaiian Noon 7. Hawaiian Reverie 8. In einem Cinesischen Tempelgarteft 9. Alchoe Oe 10. Oua Oua 11. The Blue Bird 12. Mauna Loa 13. Chinesische Strasenserenade 14. Indiana Skies 15. Siamesische Wachtparade 16. Auf einem persischen Markt 17. My little grass Shack Van 8.00 tot 12.00 Diversen. Als een vroolijke inleiding van een tevens in houdrijke belofte voor het komende winter seizoen hield de K.J.M.V. „St. Augustinus" in het café-restaurant Gebr. Brinkmann een uit stekend geslaagden feestavond. Ook opgewekt heid in beschaafden trantsis een deugd, die de K.J.M.V.-ers toonden evengoed te kunnen be oefenen, als dat zij met aandacht en interesse luisteren naar de vele leerzame lezingen en an dere ontwikkelingsavonden, welke het K.JM.V.- programma biedt. Vele K.J.M.V.-ers waren met hun dames op gekomen om dit festijn die noodig<e gezellige stemming te geven, welke dan ook natuurlijk niet ontbrak De leiding berustte weer bij den voorzitter, den heer J. v. d. Berg, die, zooals vanouds bekend, voor dergelijke bezigheden een aangeboren talent schijnt te bezitten en de aan wezigen op een leutige wijze den feestavond at tractief liet maken. De muziekband zorgde on vermoeid voor dansmuziek, van de oude Ween- sche wals tot de modernste tango toe!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5