FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR 7 PRIJSOPDRIJVER BEKEURD De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG IIALE DELIA ST) CITTA OELVATICANO1936 i Dagfilm SN'JDEN.. VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Dierendag c A .ILEA Op den sterfdag van St. Franciscus NEDERLANDDUiTSCHLAND Stand der clearing per 30 Sept. MINISTER VAN SCHAIK- BELEEDIGD? Leider van Zwart Front voor de rechtbank Zijn voorraad in beslag genomen Veroordeeling in Indië MONETAIRE TOESTAND IN INDIË Raad van Ned.-Indië bespreekt de gevolgen Regeeringsverklaring Prijsnoteeringen van Ieder Roodvonk te Nootdorp iDRAISItlAvAN-VALKENBURQ'S-: ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct GEZELSCHAP JAN MUSCH (Ingezonden Mededeeling) VOELDE ZICH ELLENDIG Nu rheumatisehe pijnen verdwenen en goed humeur teruggekeerd Het zal voorloopig rustig blijven APMA VEPiT TSS HEFFING OP BOTER Cantate van Willem Landré Concertmeester Ned. Kamerorkest Academische examens Examen Wiskunde L. O. Zaterdag 3 October K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS ORGELBESPELING ORKESTCONCERTEN LICHTE MUZIEK i 1 I Ilr. Ms. kruiser De Ruyter wordt Zaterdagmiddag in te genwoordigheid van H. M. de Koningin in dienst gesteld, van welke gebeurtenis de K. R. O. een reportage geeft (Hilversum II 2.003.30 uur) GRAMOFOON KAMERMUZIEK SOLIS TENCONCE R TEN OPERA EN OPERETTE PERSBERICHTEN VARIA üMiiiHimimiiiiiimtiwimiiiiiiiiHiiiiiiitiiHiiiih Golflengten VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS GYMNASTIEK Zwitsersche keurturners naar ons land Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, dje bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! Ieder jaar, op den sterfdag van den H. Fran ciscus van Assisië, wordt een „dierendag" gehouden, 't Ligt "n' beetje in den geest van den rijd. maar zinrijk is de gedachte, om de belangstelling voor de onredelijke dieren, die toch ook schepselen Gods zijn, te grondvesten op den vierden October, den sterfdag van den grooten vriend van God en van de geschapen natuur. Men weet, dat op dien dag in het jaar 1226 de zanger van het zonnelied en de pre diker voor de vogelen extatisch de aarde ver liet. Natuurlijk zal het gebed van de Katholie ken op dien dag zich allereerst richten tot den Heer der hemelen en ook de voorspraak van zijn grooten Dienaar inroepen, maar tevens de schoonheid van zijn leven gedenken in den harmonischen gang tusschen de dierenwereld, den zacht geworden wolf van Gubbio, zijn mildheid voor het lastdier en zijn natuurliefde, die legendarisch voortbloeit in de fioretti. Een weinig bekend gevolg van den wereld oorlog is bet begin van de emancipatie onzer huisdieren, welke zich langzaam en onopge merkt voltrekt ook voor de overige diersoor ten in de richting van het toekennen aan de dieren van het recht op bescherming door de wet. George Clemenceau, zijn bijnaam „De Tij ger" oneer aandoende, is de eerste geweest, die hierop in een zijner redvoeringen, na het einde van den oorlog, gewezen heeft, toen hij de massa paarden, muilezels, honden en postdui ven herdacht, welke met de menschen voor den oorlog gemobiliseerd werden en van welke zoo veel dappere en verdienstelijke exemplaren in dien tijd onderscheidingen ontvingen of waar voor zelfs gedenkteekenen werden opgericht. Denkende aan de vier standen uit den tijd der Groote Revolutie, noemde hij de dieren „den vijfden stand" en bepleitte voor hen de verleening van rechten door de wet. Later hebben Maitre Louis Lespine. advocaat van het Hof van Parijs en dr. André Géraud te Port Saint-Martin dit denkbeeld meer uitgewerkt en sindsdien is men op gebied der internatio nale dierenbescherming tot het besef gekomen, dat de belangstelling voor de dieren bij alle beschaafde volkeren sterk groeit en dat er iets gedaan moest worden om die belangstelling, ook door concentratie, meer te bevredigen. Hier uit is ook het fêit te verklaren, dat op het In ternationale Congres voor Dierenbescherming te Weenen, hetwelk druk bezocht werd. met nagenoeg algemeene stemmen het besluit ge nomen werd, om jaarlijks op den 4den October een Dierendag te houden, op welken dag de algemeene aandacht eens zou worden gevestigd op het leed en de behoeften der dieren, met verzoek aan ieder mensch om op dien dag ten opzichte der dieren eens een goede daad te verrichten. Men herinnert zich nog uit den wereldoorlog de vele dieren, die zich door hun trouw in de loopgraven onderscheidden: duiven, die snel de tijdingen overbrachten, welke de redding van geheelc af deelingen soldaten werden: honden, die moedig door de vuurlijn stoven voor het redden van menschen of het' doorgeven van commando's langs stukgeschoten verbindings wegen en andere moedige daden van dieren, wier cadavers niet zelden met de lijken van hun meesters werden begraven op de oorlogs- slachtvelden. Hoeveel oud-gedienden verzorg den jarenlang hun trouwen regimentshond of hebben in hun kazerne zijn nagedachtenis ge- eerd op een gedenkplaat. Men heeft plaatjes kunnen zien van een hond in de loopgraven, waar hij door zijn mees ter. is afgericht voor het slaan van alarm bij - de minste verdachte -beweging,' die vooral in den nacht nog eerder door het instinct der dieren dan door denr scherpspiedenden blik van den schildwacht kon worden waargenomen. Een ander deed een hond zien van het ras, dat veelvuldig werd ge bruikt voor het onderhouden van de communi catie tusschen de voorste en achterste loop graven en zelfs voor het overbrengen van het aan den halsband vastgemaakt soepketeltje met de hoogst noodige voeding. Inderdaad is niet zelden vol zichtbaren adel het instinctenleven, door den Schepper aan dieren ingestort, wier lotgevallen zoo verwon derlijk verweven zijn met de lotgevallen van den mensch op zijn tocht door de moeilijkheden des levens. Reeds het Oude Testament gaf aan de Joden voorschriften, om hen van wreedheid tegen dieren terug te houden. Zigliara commentarieert de leer van St. Thomas van Aquine, dat „wreed heid tegen dieren" zonde is, maar hij ontkent de „rechten" van onredelijke wezens. Inderdaad heeft het dier evenmin rechten als verplichtin gen. want het kent zedelijk noch goed noch kwaad. Maar de verplichting van goedheid en zachtmoedigheid jegens dieren is door de Ka tholieke Kerk te allen tijde geleerd. Geen groo- ter dierenvrienden dan ook de Heiligen, kluize naars en heilige woestijnbewoners, in wier na bijheid zelfs verscheurende beesten hun woes- ten aard aflegden en den Paradijs-toestand herstelden. De wsestijn-vaders van Thebe wer den gevoed door raven en leeuwen; aan St. Gallus gehoorzaamden de beren uit de Alpen; in het woud van Luxeuil kwamen de vogels en eekhoorns met den H. Columbanus spelen; zelfs de hazen en fazanten dienden den H. Franciscus en als hij een kudde tegenkwam, hieven de schapen den kop omhoog en liepen op hem toe; alle dieren des velds erkenden hem instinctmatig als een mensch, die met de door de zonde verstoorde natuur weder har monisch leefde, zooals het in den beginne was. 1. Stortingen in Nederland f'58.663.100; waai- van bestemd voor: a) achterstallige vorderin gen f21.580.800; b) rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; rentetransfer f 8.210.500; c) vrije rekening Reichsbank f 6.167.200; d) nieuwe onder de clearing Vallen de vorderingen f 122.704.600. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (incl. saldo 1935 ad f35.655.500) f 163.362.700. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1. d.) f 121.509.000. Laatst uitbetaald no. van storting: 277987. 4. Speciale verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques (inclusief saldo 1935 ad f367.800) f 4.057.600. Uitbetalingen in Nederland f 2.451.000 Overgebracht naar alg. rekening (1) f 400.000. Nog beschikbaar f 1.206.600. Voor de Bredasche rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan A. J. M., leider van „Zwart Front", die in het blad van zijn beweging een artikel gepubliceerd had, waarin hij aan den huidigen minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, verweet, dat deze, tijdens zijn ad viseurschap van den R.K. Steenfabrieksarbei dersbond „St. Stephanus" een verduistering van 60.000 met zijn persoon gedekt had. Verdachte erkende het artikel geschreven te hebben. De president merkte op, dat mr. v. Schaik als adviseur van den bond wel zeer onbehoorlijk zou hebben gehandeld met de verduistering aan te geven, tegen het belang van zijn cliënt. Na raadkamer besliste de rechtbank, dat in het artikel den minister geen bepaalde feiten zijn ten laste gelegd. De Officier van Justitie, mr. W. Knaphens, was dus gedwongen hiervoor vrijspraak te eischen. Voor het subsidiair ten laste gelegde, beleediging van een minister in functie, vroeg hij drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 15 October e.k. Te Utrecht hebben de speciale ambtenaren, die uitzien naar overtredingen inzake prijsopdrij ving, een winkelier aan de Voorstraat bekeurd. Zijn voorraad is in beslag genomen. SEMARANG, 2 Oct. (Aneta) De landrech ter veroordeelde een houder van een eet-stalletje tot 25 boete, subsidiair een maand hechtenis, wegens oplichting. De man had een koopster bij geldwisselen voor ieder dubbeltje acht centen terug gegeven. De politie blijft nauwkeurig op dergelijke ge vallen toezien. BATAVIA, 2 Oct. (Aneta) Naar het „Bat. Nieuwsblad" mededeelt, is heden een vergade ring gehouden van den Raad van Ned.-Indië, onder voorzitterschap van den gouverneur-gene raal. Het onderwerp van bespreking was: de gevolgen voortvloeiende uit den nieuwen toe stand, voor de ontwikkeling van de begrooting. Naar het blad mededeelt, kwam men tot de conclusie, dat de ontvangsten iets meer zullen stijgen dan de uitgaven. De mogelijkheid werd nagegaan,, om devalua tie-winst door middel van uitvoerrechten te treffen. Op 5 October a.s. zal de regeering een verkla ring afleggen in den Volksraad, inzake de mone taire maatregelen. Dezer dagen vergaderden te Tilburg onder lei ding van het bestuur van de Federatie van Ver- eenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten, bijna alle fabrikanten van zoolleder, overleder en technisch leder, ter bespreking varf den invloed, welken de lederindustrie door de wijziging der monetaire verhoudingen ondergaat. De vergadering besloot een commissie te be noemen, welke zich in verbinding zal stellen niet de regeering, teneinde betreffende de verschil lende prijsnoteeringen van voorlichting-te' die nen, In verband met het groot aantal gevallen van roodvonk, dat zich voordoet te Nootdorp, is. in overleg met den Inspecteur der Volksge zondheid besloten gedurende 14 dagen alle scho len in die gemeente te sluiten. De gevallen van roodvonk, welke zich tot nu toe hebben voorgedaan, zijn niet van emstigen aard. Het wederzijdsch Huwelijksbedrog. Blijspel in 5 bedrijven door Pieter Langendijk. Regie: Jan Musch. Utrecht genoot Donderdagavond het voor recht van een tooneelpremière. Het komt maar zelden voor in deze stad en daarom mag het des te meer op prijs worden gesteld. Deze be langrijke tooneelgebeurtenis dankt tooneellie- vend Utrecht aan den Utrechtschen Kunstkring, voor welks leden het gezelschap Jan Musch in de bijna geheel gevulde schouwburgzaal de eerste uitvoering in dit seizoen gaf van „Het wederzijdsch Huwelijksbedrog." Met dit blijspel van Pieter Langendijk in zijn repertoire op te nemen, heeft de directie van het Gezelschap Jan Musch ver in onze vaderlandsche tooneel- litteratuur teruggegrepen; immers het werd geschreven in 1712. Het is een dankbaar too- neelstuk en hoewel zeer verouderd en sterk afwijkend van dethedendaagsche tooneelopvat- tingen, een plaats op het repertoire waard. Ook in de laatste jaren werd het door beroeps- en dilettantentooneelgezelschappen in ons land gespeeld. Wij herinneren ons opvoeringen van „Het wederzijdsch Huwelijksbedrog" in het open lucht-theater te Valkenburg door beroepsartis- ten en in Den Bosch door dilettanten-spelers. De tooneelwerken van Pieter Langendijk (1683 —1756), die omstreeks 1700 debuteerde met zijn „Don Quichot op de. bruiloft van Ka- macho", verraden den invloed van het Fran- sche blijspel, in het bijzonder van Molièrè. Zijn taal is gekuischter dan die van zijn voorgan gers in de 17de eeuw, zulks onder den invloed van de Fransche tendenzen van het in het einde van genoemde eeuw in Amsterdam op gerichte kunstgenootschap Nil Volentibus Ar- duum, dat er naar streefde en niet zonder succes ons tooneel te beschaven. Hoe goed die pogingen tot „beschaving" ook bedoeld ge weest mogen zijn, die zucht naar „verfran- sching"' heeft aan de ontwikkeling van het geestelijk leven in ons vaderland in de 18de eeuw veel afbreuk gedaan, omdat het daardoor gedurende bijna een eeuw zijn eigen aard en wezen gemist heeft. In zijn in deftige alexandrijnen geschreven blijspel voert Pieter Langendijk, die inzicht had in de eischen van een goed drama, twee huwe- lijkscandidaten van verschillend geslacht, t.w. den edelman Lodewijk en Charlotte, een adel lijke juffer ten tooneele, beiden even arm en berooid, beiden hopend door een rijk huwelijk hun positie te redden en daarom doen beide trouwlustigen zich voor als te leven op grooten voet; het is voorgewende^rijkdom. Het is een wederzijdsch bedrog vóór 't huwelijk, om door schijnwelstand en schijnadel elkander te be driegen en in het voor elkaar gesnannen net te vangen. De inhoud van dit blijspel is dan ook veel onschuldiger dan de titel, die aan bedrog in het huwelijk doet denken, zou doen vermoe den. Wat het stuk voor de Stichtenaren bijzonder aantrekkelijk moet maken is ongetwijfeld net feit, dat de vermakelijke liefdeshistorie zich ge heel afspeelt in Utrecht met de Maliebaan als plaats van handeling. De schrijver heeft het ontleend aan een in 1698 verschenen roman „Vermakelijke Vryagie van den kaaien Utrecht schen Edelman en de niet hebbende Geldersche Juffer." In de uitbeelding van het stuk traden op den voorgrond Jan Musch in de komische rol van den verloopen soldaat Jan en Jeanne van Rijn, die we na jaren verblijf in Indië, weer voor 't eerst op het tooneel terugzagen, als het schalksche dienstmeisje Klaar. Hun samenspel behoorde verreweg tot het beste van de ge- heele vertooning, want dan werd de dwaasheid in zoo ruime mate en met zoo'n zwier opge- discht, dat het echt genoeglijk was om aan te hooren. Jeanne van Rijn--sp©elde de intrigeerende dienstbode Klaar op kostelijk smeuïge wijze; prachtig, genuanceerd was haar. spel. Zij maak te van déze figuur een echt "guitig type en trok dan ook steeds de volle belangstelling van uit de zaal. Haar spel stond verre boven dat van de an dere dames. Als zij ten tooneele was, overspeel de deze uitnemende actrice, die bijzonder de kunst verstaat een rol natuurlijk uit te beelden, haar tegenspelers, zoowel dames als heeren, met uitzondering natuurlijk van Jan Musch. voor wien met haar het succes van den avond was. Schitterend typeerde Jan Musch de armelijke figuur van den verloopen soldaat Jan, vrijend met Klaar. Hij speelde deze rol met verve en gaf daarvan een tot in détails fijn gescha keerde uitbeelding. De bijrollen werden over 't algemeen maar matig uitgebeeld. Het meest voldeden ons Jaap van der Poll als waard en Valk van Spiegel in de rol van den dik Fransch doenden juwe lier. Aan de costumes was alle zorg besteed, vooral die van de dames deden het bijzonder goed. Gekweld te worden door spit, jicht of rheu matisehe pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts ten minste! Hier is een bekentenis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kru schen Salts nam, voelde ik mij.oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug, rheu matisehe pijn in mijn beenen, knieën en één arm, en zenuw-rheumatiek van mijn rechter schouder langs mijn geheelen arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eersten kop thee Kruschen Salts te nemen. Spit en rheumatisehe pijn zijn nu aan banden gelegd en ik blaak van gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel ver jongd ben en onlangs werd nog bij een oud leerlingen-diner van mijn school door verschei dene „veteranen" in hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W. Rheumatisehe pijnen ontstaan maar al te dik wijls door onvoldoende verwijdering van afval stoffen uit het lichaam, waardoor schadelijke stoffen als urinezuur gelegenheid krijgen zich op te hoopen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoer- organen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoo dat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheumatisehe pijnen zullen lang zaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. »i.i..miiimnnnmmninm«nininmnnnuiinuniimnnn» Zij droegen haar rijke en zwierige toiletten met gratie. Na ieder bedrijf was het publiek gul met ap plaus; speciaal gold die hulde van uit de zaal Jan Musch en Jeanne van Rijn, die resp. een krans en drie bloemstukken ontvingen. Ook werden aan de drie andere dames-tooneelisten nog bloemstukken aangeboden, welke bloemen hulde een geestdriftige ovatie van de zijde van het publiek uitlokte. Wij voorspellen het gezelschap Jan Musch met dit blijspel van Hollandsche origine een groot succes in dit seizoen en kunnen bij even- tueele reprise aan jong en oud een bezoek aan bevelen. „Later is herstel van het mooie weer niet uit gesloten", hebben wij verleden week aan hét slot van onze beschouwing gezegd, en menige lezer zal bij het regenachtige weer dat volgde deze voorspelling in twijfel hebben getrokken. Het is echter toch zoo uitgekomen. Er heeft zich een nieuwe toestand van rustig weer ont wikkeld, al is daarbij de zon den meesten tijd achter wolken schuil gegaan. Ziehier wat er met den algemeenen weers toestand gebeurd is. Sedert Zondag ontwikkelde zich een krachtig gebied van hoogen druk vanuit het Noordwes ten over het grootste gedeelte van West-Euro pa, terwijl de depressie, welke ons zooveel re genweer had gebracht, in Oostelijke richting wegtrok. Aanvankelijk bleef een vrij sterke Noordelijke wind waaien, die de temperatuur tot abnormale laagte deed dalen, maar toen wij buiten den invloed van dien kouden lucht stroom geraakten, kwam de temperatuur weer ongeveer op normale hoogte en werd het weer tegelijk windstil. Het scheen in het eerst, alsof dit nieuwe gebied van hoogen druk zich onder den druk van een diepe stormdepressie over den Atlan- tischen Oceaan naar het Oosten zou terugtrek ken. Hiervan zou het gevolg zijn, dat de wind naar Zuid zou loopen, en het weer regenachtig, misschien wel stormachtig zou worden. De laatste weerberichten doen zien, dat het gebied van hoogen druk toch stand zal houden en dat de genoemde depressie ver uit de buurt zal blijven. Misschien zal een geringe barome terdaling door den invloed van het in de verte voorbij trekken van die depressie hier niet uitblijven, maar men zal zich over een geringe daling, d.w.z. van enkele millimeters, niet onge rust behoeven te maken. Het gebied van hoogen druk zal dus wel stand houden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wij het rustige weer zullen houden, dat het bij afwisseling bewolkt of betrokken zal zijn, maar dat nu en dan, misschien aan het einde der week zelfs den geheelen dag cte zon zal schijnen, dat het niet zal regenen en dat de temperatuur ongeveer normaal zal blijven, bij helder weer echter des nachts sterk zal dalen met veel kans op lichte nachtvorst. Wij behouden dus voorloopig het rustige herfstweer. (Nadruk verboden). De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 5 tot 10 October (behoudens tusschentijdsche wijziging) vastgesteld op 75 cent per K.G. Willem Landré heeft een kindercantate ge componeerd, getiteld „Een Vacantiedag", op tekst van P. Begeer. Het werk zal in Januari voor het eerst wor den uitgevoerd te Rotterdam. De heer Emner heeft direct na zijn voorloo- pige benoeming tot concertmeester van het Nederlandsche Kamerorkest onder leiding van Otto Glastra van Loon zijh post weer moeten verlaten ten gevolge van een aanbieding in het buitenland. Na gehouden vergelijkend proefspel is met in gang van 15 September definitief tot concert meester en soloviolist de Jieer Jan During be noemd. Op het oogenblik is hij o.a. dirigent van het Philips-orkest te Eindhoven. LEIDEN. Doctoraal examen rechten de hee ren J. de Visser en H. W. Poldermans. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: J. Baas te Schagen, P. H. Klokman te Dokkum en G. J. Wiersma te Haarlem. 9 9 9 tl minui mi Minimin mi mi iiiiiiiiiiuiitiiiiiiiiiiiiii'minim minimi"! 8.00 Gramofoonmuziek (Wij begin nen den dag) 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoon (Klaviersonates van Von Beethoven) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-Orkest o. 1. v. Mari- nus van 't Woud 1.00 Gramofoon 1.10 Het KRO-Orkest o. 1, v. Mari- nus van 't Woud 1.30 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd 2.00 De inöienststelling van H. M. Kruiser De Ruijter in tegen woordigheid van H. M. de Ko ningin 3.30 Kinderuurtje 4.30 Afgestaan a. d. HlRo op last van den minister 5.30 Esperantonieuws door den heer P. Hellker 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes o. 1, v. Jac. de Jong 6.15 Gramofoon 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoon 6.50 Inleiding tot den a.s. Eeperan- tocursus 7.00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volksuni versiteit: „Natuurkunde" door prof. Alph. Steger 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten 8.10 Tien-minuten-overpeinzing v. H. de Greece, pr. 8.30 Emmerich Kalman-avond. Re lais met de R.A.V.A.G. te Wee nen 10.00 De as. Modecursus o. 1. v. 10.10 De KRO-Melodisten Pief, Lustenhouwer 10.30 Nieuwsberichten 10.35 De KRO-Melodisten Piet Lustenhouwer 11.15 Op de vleugelen van den nacht o. 1. 11.20 Droitwich 6.00 Hilversum I (Cor Steijn) 11.30 Hilversum I (Joh. Jong) 11.05 Hamburg 12.20 Deutscblandsender 3.05 Kalundborg 3.05 Droitwich 4.35 Droitwich 6.20 Deutschlandsender 6.20 Hamburg 7.10 Droitwich 7.30 Weenen 10.15 11.20 12.20 12.20 12.50 12.50 1.20 1.30 2.20 4.35 5.35 5.35 6.15 7.45 8.05 8.20 8.25 8.30 8.40 8.50 8.50 9.00 9.15 9.45 10.15 10.20 10.20 Hilversum X Parijs I Langenberg Kalundborg Brussel IX Brussel I Brussel I Brussel II Brussel I Brussel I Milaan Droitwich Langenberg Beromtinster Droitwich Brussel I Rome Berlijn Parijs II Kalundborg Toulouse Toulouse Hilversum I Brussel I Hilversum I Beromtinster Kalundborg 10.30 Toulouse 10.30 Brussel I 10,50 Hamburg 11.00 Toulouse 11.00 Droitwich 11.05 Deutschlandsender 11.05 Rome 11.50 Parijs I 12.20 Kalundborg 12.40 Toulouse 1.20 Kalundborg 8.00 Hilversum I 9.20 Brussel I 9.20 Brussel II 12.00 Hilversum I 12.15 12.15 12.50 1.20 1.20 1.50 2.20 2.20 2.20 2.50 3.20 4.20 4.20 4.20 5.35 6.10 6.35 7.05 8.00 10.30 10.40 10.50 11.15 12.20 Brussel I Brussel II Droitwich Brussel I Luxemburg Brussel II Hilversum I Droitwich Parijs I Kalundborg Brussel I Langenberg Deutschlandsender Brussel II Brussel I Rome Brussel I Brussel I Luxemburg Weenen Luxemburg Parijs II Hilversum I Berlijn 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.20 Brussel I 10.20 Deutschlandsendr 10.30 Hilversum II 11.50 Droitwich (strijkkwartet) 3.35 Hilversum I 3.55 Droitwich (septet) 4.50 Hilversum I 7.20 Boedapest (strijkorkest) 10.10 Droitwich 10.50 Deutschlandsender (trio) 11.45 Weenen (kwartet) 2,23 Brussel II (pianorecital) 2.50 Brussel II (zang) 5.20 Beromünster (duo) 6.20 Brussel II (zang) 6.30 Beromünster (accordeon) 6.50 Droitwich (pianorecital) 7.20 Brussel II (cello-recital) 8.20 Parijs I (pianorecital) 9.40 Hamburg (zang) 8.15 Toulouse (fragm. uit „Tosca" van Puccini) 8.20 Beromünster („Dokter en Apotheker", operette van K. Ditters von Dittersdorf) 8.20 Brussel II („Carmen", opera van Bizet) 9.05 Milaan („Marouf", operette an Rabaud) (voordracht) „Dierenbescher- 10.15 Hilversum I 2.00 Hilversum I ming") 2.45 Hilversum I (hoorspel door het Vara-tooneel) 3.15 Hilversum I (S. Landau: Schaken voor beginners) 4.30 Hilversum I (Esperantó-uit- zending) 5.40 Hilversum zicht) 6.30 Hilversum I „Wielewaal") 8.15 Hilversum I ma) (letterkundig over- (zang door de (Bont program- BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL. SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M 483.9 M. 331.9 M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M, 301.5 M. 1875 M. 455.9 M, 1304 M. 368.6 M. 1648 M 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. sillllllllllllllllillllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllli BB Blijkens den weekstaat per 25 September (derhalve voor de devaluatie van den frank) is de goudvoorraad bij'de Bank. van Frank rijk met fr. 2V% milliard afgenomen n.l. van fr. 52.69 milliard tot fr. 50.11 milliard.. De Java-Pacific-Rate-Agreement heeft aan betrokken Mijen medegedeeld, dat zij, ten gevolge van de Nederlandsche monetai re maatregelen, genoodzaakt is geworden, alle vrachttarieven en andere, als vermeld in het Java-Pacific-vrachttarief no. 2, ulti mo October in te trekken. De „London North Eastern Railway" deel de mede, dat ten gevolge van het loslaten van den gouden standaard in Nederland, op alle trajecten naar Nederland en Duitsch land via Harwich reductie zal worden ver leend. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen aan de Provinciale Staten voor, hen- te machtigen, ten laste van de provincie geldleeningen aan te gaan tot een totaal bedrag van f 3.304.050. De stemming ter Londensche beurze werd gisteren beïnvloed door den tegenstand, dien do' FranscheSenaat aan de regee ring heeft geboden, waardoor de tot stand koming van een officieele noteering van den gedevaiueerden frank en de heropening van de beurs te Parijs werd vertraagd. De goudprijs te Londen steeg met 3V? d. tot 140/5Vi. 714.000 werd aan goud omge zet. In de eerste acht maanden bedroeg de goud-uitvoer der Vereen. Staten 27.14 mü- lioen tegen 1.38 mïllioen in de overeen komstige periode van het vorig jaar; de goud-invoer bedroeg 620.29 mïllioen te gen 867.76 mïllioen. De General Electric boekte in het derde kwartaal aan orders 74.92 millioen tegen 54.4 mïllioen in het derde kwartaal van 1935. Dit geeft een stijging aan van 38 pCt. In de eerste negen maanden bedroeg de stijging 33 pCt. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1008 mill, tegen 997 mïllioen de vorige week. De Commonwealth and Southern behaal de in het jaar per 31 Augustus een netto winst van 11.31 mïllioen, gelijk aan 7.54 per pref. aandeel, tegen 5.48 het vorig jaar. Hierna is 0.06 per gewoon aandeel beschikbaar. De American Hide and Leather boekte in het jaar 1935/36 een netto-winst van 475.878 tegen een verlies van 198.939 het vorig jaar. De tot nu toe aangekondigde dividend- uitkeeringen voor October in de Vereen. Staten bedragen te zamen 314 millioen tegen 275.8 millioen voor October 1935; in September werd S 264.7 millioen betaald, te gen 217.88 millioen in September 1935. In September waren de uitkeeringen groot er dan in eenig jaar sedert 1930 en 1351 extra- dividenden werden betaald, tegen slechts 64 in September 1935. In de eerste negen maanden bedroegen de dividend-uitkeerin- gen 2521 millioen tegen 2030 millioen in de overeenkomstige periode van. het vorig jaar. In September bedroegen de uitgiften van nieuwe aandeelen in Amerika totaal S 32.400.000 tegen 28.660.000 in Augustus, Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.i2Vz9.20 (vo rig slot 9.03V2); de Dollar op 1.851.86 (vo rig slot 1.82%) de Fransche frank op 8.50 9-00 (vorig slot 9.00); de Belg a op 31.00— 32.00 vorig slot 30.80) en de Zwitsersche frank op 42.50—43.00 (vorig slot 42.25). Ingaande 1 October is het bijzonder uit voerrecht op bevolkingsrubber in Nederl - Indië van f 47 tot f 48 per 100 K.G. droog- gewicht verhoogd- De Nivas heeft alle limites met vijf cent verhoogd. Zij verkocht 1019 ton superieure suiker met bestemming voor Amsterdam en 214 ton superieur voor consumptie. Onder auspiciën van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiekverbond zal een afdeeling van zes der beste Zwitsersche keurturners een tournée door ons land maken van 15 tot en met 23 December as. De tournée, waartoe in de laatste bondsvergadering in Maart j.l. op voor stel van den voorzitter der technische com missie van het K. N. G. V., den heer Sommer, werd besloten, staat onder leiding van den heer Sommer zelf. De volgende plaatsen zullen worden bezocht: Bergen op Zoom, Aalsmeer, Leeuwarden, Goes, Rotterdam, Enschede, Koog aan de Zaan en nog een nader aan te wijzen plaats. KbV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6