Indië-lijn ruggegraat der K.L.M. Gunstige resultaten van het zomerseizoen Het ontwapeningsvuur opgerakeld EUROPEESCH LIJNENNET GROEIT STAAG ENGELANDS BEWAPENING tr ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 Diensten op Londen, Berlijn en Boedapest bijzonder goed bezet; alleen Parijs was onbevredigend Enkele nieuwe winter- verbindingen Binnenlandsch luchtverkeer In 1940 nachtvliegen op Indië-lijn Winterdienst 1936'37 COÏPf; C*. BfcNNfcrr 1936 V tl» v« XSL Capita ine Honoraire de 1 Aeronau bi que 8eIge F. DE MÏÏYTËB VARS07IE (PoJogne) Vernieuwing der vloot BUITENLANDSCH OVERZICHT De paradoxale wereld Bijzonder postvervoer Tijdens den Gordon-Bennett- wedstrijd Mr. dr. C. J. H. Schepel overleden Oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof Mr. W. VAJV BASTEN BATEN BURG f Oud-lid der Staten-Generaal Na de muntcorrectie Wanklank van de N.S.B. NATIONALE BAKKERIJ- TENTOONSTELLING Opening Woensdag te Rotterdam Ontslag als Statenlid Het zomerseizoen der K.L.M. loopt heden weer ten einde. In de afgeloo- pen vijf maanden werden op de lijnen der K. L. M. 47800 passagiers ver voerd tegen 46200 het vorig jaar, waarvan 34.000 passagiers voor re kening kwamen van de buitenland- sche lijnen (v.j. 31.000). Dezen zomer werden 445.000 K.G. goederen vervoerd, waarvan 355.000 K.G. door de buitenlandsche lijnen. Het vervoer van de couranten ge schiedde in opmerkelijke hoeveel heden. Tijdens de Olympiade be droeg het courantenvervoer van Lon den 20 ton. Het Europeesch net der K.L.M. werd dit seizoen, zooals be kend, uitgebreid met de trajecten Milaan-Rome, Malmö-Stockholm en Praag-Boedpast, alle verlengingen van bestaande lijnen. Op de traditioneele persconferentie, welke de K. L. M. bij de seizoenwisseling belegt, heeft directeur A. Plesman een overzicht gegeven van de resultaten der afgeloopen periode en de nieuwe plannen medegedeeld. Bij deze pers conferentie was ook tegenwoordig de heer D. J. de Vries, chef van de afd. buitenland der K. L. M. Wat de Europeesche lijnen betreft, deelde de heer Plesman het volgende mede: Over het algemeen waren de weersomstandig- heder dit jaar niet gunstig. Dit gevoegd bij de minder rustige politieke en nog weinig rooskleurige economische toestanden, hebben wy toch over de resultaten van het afge loopen zomerhalfjaar geen reden tot onte vredenheid. De vijfmaal dageiyksche dienst op Engeland leverde beslist gunstige resultaten op, vooral de avonddiensten op deze lijn waren zeer in. trek en men kan vaststellen, dat het publiek reeds algemeen vertrouwd is met het vliegen bij duis ternis. Men hoopt in de toekomst de frequentie van dezen dienst nog op te voeren. In verband hiermede moet de nachtpostlijn naar Keulen genoemd worden, die met groote regelmatigheid verliep en van welke verbinding nogal eens gebruik werd gemaakt door toeristen, die met een retourtje naar de Rijnstad in en kele uren een studie wilden maken van de res taurants en café's, welke in Keulen later open blijken te zijn dan aan deze zijde van de grens. De verbinding Amsterdam-Doncaster-Liver- pool gaf een minder bevredigend beeld. Ver schillende mogelijkheden zullen worden onder zocht, ten einde op deze lijn een grooter vervoer te scheppen. De Blauwe Donau Expres naar Weenen en Boedapest bleek, vooral voor het toeristenver keer een zeer geliefde verbinding, waartoe ook de snelheid en het gerief der Douglasvliegtuigen bijdroegen. De Rome Air Rapide (Amsterdam-Keulen- Frankfort-Milaan-Rome) vervoerde in vier maanden (Mei, Juni, Juli, Augustus) ruim 40C0 passagiers, terwijl de mailbooten van de maat schappij Nederland in Genua een goede aan sluiting op de luchtlijn van de K.L.M. hadden voor de repatrieerenden. Voor het vliegen op groote hoogte heeft men in de toestellen, welke op deze lijn werden ingezet, zuurstofapparaten aangebracht, ten gerieve van de passagiers. De regelmatigheid op dit moeilijke traject, om. voerend over het Alpenmassief, is zeer op vallend en staat gedurende dezen zomer met minder gunstige weersomstandigheden nog verre boven de regelmatigheid van onze normale lijnen van enkele jaren terug. De uitrusting der toe stellen is trouwens verbeterd. Men beschikt nu over betere aanvliegpeilers en geperfectionneer- de zuurstofvoorziening. Het personeel heeft thans een groote routine. De Ifjn naar Stockholm werd dit jaar na de opening van het vliegterrein Bromma aldaar doorgetrokken en heeft daarvoor een vergroo- ting van omzet in Scandinavië mogelijk ge maakt. Men moet echter op deze route die ook door Zweden, Denen, Duitschers, Engelschen, Franschen en Belgen wordt bevlogen, aan groote concurrentie het hoofd bieden. De dienst naar Berlijn was het geheele jaar zeer goed bezet; tijdens de Olympische Spelen waren vrijwel steeds alle plaatsen verkocht. De F 36, het vlaggeschip der vloot dat bijna dagelijks Londen-Amster- dam-Berljjn v.v. vloog, heeft dezen zomer een belangrijk aandeel in het vervoer ge had en is als verkeersvliegtuig zeer gewaar deerd in het regelmatig verkeer tusschen Londen en Berlijn Van de lijnen op Frankrijk werd één met het oog op de omstandigheden geschrapt; de over blijvende diensten hadden een redelijke bezet ting. Het Parijsche verkeer is echter verre van gunstig. Bij de beschouwing van het luchtverkeer in Europa moet worden opgemerkt, dat voor het eerst sedert de intrede van de wereldcrisis de Amerikanen zich weer in grooten getale op onze lijnen lieten zien en dit was niet alleen een gevolg van de Olympische Spelen. Ten gerieve van de passagiers zal een tien tal stewardessen op de groote lijnen worden in gedeeld bij de bemanning. Aangaande het binnenlandsch luchtverkeer zij vermeld, dat de bezetting van de Zeeland- lijn, die haar eerste lustrum vierde, zeer bevre digend was. Alleen op deze lijn werden dezen zomer ruim 8000 passagiers vervoerd. De Amsterdam-Twente verbinding bleek niet ten volle aan de verwachte resultaten te vol doen, doch de lijn naar Groningen, welke zich langzamerhand gaat ontwikkelen, geeft meer reden tot optimisme. Het bezoek aan de vliegvelden nam buitenge woon toe, vooral op Schiphol, waar de nieuwe inrichtingen en het rondleiden per sightseeing- car een groote aantrekkelijkheid bleken te zijn. Alleen in Augustus gingen meer dan 100.000 belangstellenden door de poorten van Amster dams luchthaven. Van de rondvluchten werd op alle vliegvel den in ons land een veelvuldig gebruik gemaakt. De ruggegraat van het bedrijf wordt steeds meer de Indië-lijn, welke op 1 October vijf jaar bestond. De in komsten bedroegen dit jaar ver over de één millioen gulden; bij meer laadvermogen had dit bedrag gemak kelijk nog een ton grooter kunnen zijn. Het vervoer op de Indië-lijn be reikte in den zomerdienst een ge middelden bezettingsgraad van 78 pCt., welke gedurende de laatste maanden zelfs boven de 80 pCt. uit kwam, op zich reeds een zeldzaam heid bij een vervoermiddel. De finan- cieele resultaten op deze lijn waren dan ook uitermate gunstig en zij vor men een belangrijken steun voor de exploitatie van het Europeesche en binnenlandsche luchtnet. Zij stelden de K.L.M. in staat het tekort van een kwart millioen, waarmee het jaar op weinig bemoedigende wijze werd ingezet, volkomen in te loopen. In de vijf jaar dat de Indië-lijn bestond, werd achtereenvolgens 4, iy2, 5, 6 en 7 honderddui zend kilometers briefpost vervoerd en 1, 3, 4 6 en 12 millioen passagiers-kilometers. Met het oog op de aanzienlijke vermeerdering van vervoer worden dan ook op 1 Mei 1937 we derom grootere vliegtuigen op den dienst inge zet. De K.L.M. zal dan aan haar vijfde type vliegtuig op de Indië-route in zes jaar tijds toe zijn. Hieruit spreekt duidelijk in de eerste plaats de wil het nieuwste en beste op onze nationale en voornaamste luchtlijn te brengen, en tevens de snelle ontwikkeling van de vlieg tuigtechniek. Meer dan 360 vluchten zijn reeds heen en weer volbracht, wat gelijk staat aan een af stand van 10.440.000 K.M. Hoe regelmatig alles verloopt, blijkt wel uit het feit, dat in de laat ste zeven maanden op heenvluchten maar ze ven en op retourvluchten slechts vier vertra gingen werden geregistreerd. Ongetwijfeld zal de ontwikkeling in de komende jaren in een versneld tempo voortgaan; men zal niet blijven bij een frequentie van tweemaal per week en een reisduur van 5/2 dag, daar deze kan wor den verminderd door regelmatig nacht- vliegen. Voorloopig echter is het K. L. M.- materiaal op deze route nog het snelst. Indien de omstandigheden het niet eerder noodzakelijk maken, verwacht men in het begin van 1940 tot nachtvliegen over te gaan. De grondorganisatie, waaraan gere geld wordt gewerkt, zal dan nog zooveel beter zijn. Plannen voor een derde verbin ding per week heeft men nog niet in het winterprogram opgenomen. Het K. L. M.-bedrijf in West-Indië heeft dezen zomer zijn luchtnet uitgebreid met de tweewekelijksche verbinding CuragaoAruba Maracaibo met de belangrijke Venezolaan- sche olievelden als achterland. Deze lijn is in het intercontinentale luchtnet opgenomen -door haar aansluiting op de groote lijn Tri nidadNew York van de F. A. A. en de Eastern Airlines. De winterdienst van het Europeesche lucht net zal zich dit jaar kenmerken door drie diensten op Londen, dus één meer dan den vorigen winter; hiervan zullen twee des avonds worden geëxploiteerd, waarmede dan voldaan wordt aan een lang gekoesterden wensch ten behoeve van het luchtverkeer voor zakenlieden tusschen Nederland en Engeland. Met de diensten van British Airways en de D. L. H. zullen dus vijf luchtverbindingen per dag bestaan. Daar de dienst op Londen zoo laat is be paald, kon ook de verbinding van Berlijn op gunstiger wijze worden gelegd, waardoor men ook gedurende den winter op één dag heen en weer naar Berlijn kan reizen en daarbij eenige uren in de Duitsche hoofdstad kan vertoe ven voor het afdoen van zaken. Op Scandinavië zullen twee diensten worden gevlogen, uitgevoerd met Douglas vliegtuigen en met Junkers Ju 52, waar door de verbinding met Scandinavië dit Bttllo» »«-dela Directeur A. Plesman jaar belangrijk is uitgebreid, vergeleken met den winter 19351936. Van Malmö zal men nog per trein naar Stockholm moeten reizen, doch van 1 Maart 1937 hoopt men Bromma weer als eindpunt van de Scan dinavian Air Express te bevliegen, in de verwachting, dat de luchtverbinding met Stockholm in den winter 1937—1938 kan worden gehandhaafd. De lijn naar Praag wordt tot 21 November uitgevoerd met doorverbinding naar Weenen. De lijn naar Italië wordt dezen winter nog niet geëxploiteerd en zal slechts tot Frankfort in bedrijf worden gehouden. Dit traject heeft zich dezen zomer bijzonder gunstig ontwik keld; de luchthaven van Frankfort is zeer in belangrijkheid toegenomen door de regelma tige luchtschipverbindingen. De lijn op Frankfort zal via Keulen loopen; zij wordt dit jaar voor het eerst „open gehouden", ter wijl wij naar deze stad ook den nachtpost- ae winterspelen. Met een Douglas naar Frank fort schept een zeer gunstige verbinding voor de winterspelen. Met een Lauglas naar Frank fort gevlogen, bereikt men van Goethes ge boortestad denzelfden dag nog alle belangrijke wintersportcentra. De afgeloopen zomerdienst kenmerkte zich o.m. door het veelvuldig gebruik van Douglas-vliêgtuigen in Europa. Van de groote voordeelen van dit nieuwe type kan echter nog niet steeds ten volle profijt worden ge trokken, daar de vloot der K. L. M. nog uit een te gemengd materieel bestaat. Inmiddels werden 15 toestellen afge voerd. Te weten: 1 Koolhoven FK 40, en de Fokkertoestellen: 3 F 7a, 3 F 7b, 1 F 9, 5 F 12, 1 F 18 en 1 F 20. Enkele dezer vliegtuigen, zooals de roem ruchte Pelikaan, zag men met leede oogen vertrekken. Hier staat echter een belang rijke winst tegenover en wel het feit, dat men in 1937 op alle lijnen Douglastoestel- len als standaardtype in dienst zal kunnen stellen. Wanneer de Amsterdam Batavia lijn met Douglas DC 3 zal wor den uitgevoerd, komen immers acht DC 2-vliegtuigen beschikbaar voor het Euro peesche luchtnet. Binnen veertien dagen zal de eerste DC 3, de Ibis, in Nederland kunnen worden ingevlogen. De DC 3-toestellen, waarvan thans het eer ste met de Statendam onderweg is, om te Rotterdam te worden gemonteerd, kunnen in Europa 21 passagiers vervoeren en op de Indië-lijn 14. Uitrusting en comfort zijn op nieuw geperfectionneerd. De snelheid is niet zoo heel veel grooter dan van de DC 2, hoog stens 14 kilometer, maar de ligging is rusti ger, de vliegeigenschappen zijn aangenamer. Het is thans wel zeker, aldus de heer Ples man, dat men voorgoed aan metalen vlieg tuigen zal vasthouden, waarvan de voordeelen boven gemengde constructie, niet het minst bij het onderhoud, duidelijk gebleken zijn. Nog een kort woord wijdde de heer Plesman aan de Zuid-Afrika-plannen, waarvan de uit voering zeer moeilijk is, omdat de eventueele route gaat over tal van landen, welke lang niet alle het begrip van vrijheid der lucht zuiver huldigen. Duitschland jaagt zijn herbewapening op, zoogenaamd om economische en sociale redenen ter bestrijding der werkloosheid en ter stimuleering van de in dustrie, maar in ieder geval tot een schrik beeld voor het niet-nationaal-socialistische deel van Europa. Sovjet-Rusland oefent en drilt en outilleert zijn roode leger en heeft den dienstplichtigen leeftijd verlaagd, zoodat het over een zoo geweldig machtsapparaat beschikt, dat Duitschland zich gedrongen voelde aan den in strijd met de vredesverdragen weder ingevoerden algemeenen dienstplicht een twee-jarigen diensttijd te verbinden. In Italië, dat in den Abessinischen oorlog weer ervaren heeft, wat modern wapengeweld practisch be- teekent voor imperialistische begeerten, huist een volk, doordrongen van een militairen geest, die zelfs aan schoolkinderen systema tisch wordt bijgebracht en ingestampt. Frank rijk, dat nimmer in het nut van de ontwape ningsillusie heeft geloofd, heeft thans onder leiding van marxistische pacifisten de ont wapeningsillusie weer tot een mikpunt van bescheiden verwezenlijkingspogingen gemaakt, terwijl het socialistische Zweden krachtige mi litaire defensie-maatregelen neemt en Enge land, dat indertijd het meest oprechte voor beeld van werkelijke bewapeningsvermindering tevergeefs heeft gegeven, thans met man en j macht in de weer is zijn bewapening te land, 1 ter zee en in de lucht weer op het noodzake lijk geachte peil te brengen. Er heerscht een algemeene bewapeningskoorts, waaraan zelfs de kleine vanouds zgn. „neutrale" mogendhe den niet kunnen ontkomen. Is het niet ty pisch voor onze huidige paradoxale wereld, dat juist nu het onder de verstikkende asch van ontgoocheling en mislukking smeulende vuur der ontwapeningsgedachte weer wordt opge rakeld? Eens heeft dit vuur hemelhoog ge laaid. Dat was, toen met feestelijk oratorisch vuurwerk de groote ontwapeningsconferentie te Genève werd geopend en alle staatslieden met elkaar schenen te wedijveren in vrijblij vend pacifistisch idealisme. Doch dat heilige vuur bleek slechts een vuur van stroo, en wel van nat stroo, want na enkele heldere vlam men begon het benauwend te smoken en te walmen. Japan liep uit den Volkenbond en uit de daarmede annex zijnde ontwapenings conferentie weg om China in een niet-verklaar- den oorlog Mandsjoerije afhandig te maken. Duitschland vluchtte ook weg uit den rook, die zijn van eer- en gelijkheidsgevoel zwellen de borst benauwde. Japan zegde het Washing- tonsche en Londensche vlootverdrag op en de nieuwe vlootbesprekingen hadden slechts zeer partieele en dientengevolge weinig betteeke- nende resultaten. Arthur Henderson, de on vermoeide voorzitter van de ontwapenings conferentie, die tot het laatst bleef hopen te gen alle hoop in, zeeg doodelijk vermoeid in het graf, zijn gebroken oogen starend op een verbroken idealistische betoovering. Maar de conferentie volgde zijn voorzitter niet, zij bleef boven aarde staan, levenloos en tot ont binding overgaand, een triest getuigenis van de machteloosheid van gedachten tegenover daden. Onder nog moeilijker omstandigheden dan waaronder de ontwapeningsconferentie begon en tot mislukking geraakte, pro beert men thans te Genève de ontwapenings gedachte weer op te wekken. Op het initiatief der Scandinaafsche landen en Nederland is de zgn. derde commissie van de Volkenbondsver gadering, die zich met het ontwapeningsvraag- stuk heeft te bemoeien, weer bijeengekomen. Men maakt zich thans geen groote illusies meer als eertijds, men wil slechts trachten heel lang zaam, beetje voor beetje terug te krabbelen de helling op, waarlangs men hals over kop in een bewapeningsroes is gestort. Zoowel sir Samuel Hoare, de Britsche minister van marine, als Neville Chamberlain, die Baldwin als premier vervangt, hebben echter duidelijk te verstaan gegeven, dat Engeland niet aan bewapenings beperking kan denken, vóórdat het zijn in ach terstand geraakte weermacht weer aangepast heeft aan de totaal veranderde omstandigheden en aan de onmiskenbaar nijpend geworden im- perieele behoeften. Deze houding heeft Italië weer verontrust, terwijl het Italiaansch avon tuur in Abessinië in Engeland de bewapenings- leuze opnieuw ten leven wekte en zelfs de oppo- sitioneele Labourpartij deed besluiten van remmende recalcitrantie tegen de defensie maatregelen af te zien. Maar niettegenstaande dit alles wordt het steeds duidelijker, dat de geweldige opvoering van het bewapeningspeil in nagenoeg alle landen politiek de grootste ri sico's met zich medebrengt en economisch on productief is en slechts een kunstmatige, op den duur niet te handhaven en niet meer te betalen bedrijvigheid veroorzaakt. Zelfs Duitsch land heet dit in te zien. Maar of uit dit inzicht de logische consequentie in de practijk zal wor den getrokken, mag meer dan ooit ernstig wor den betwijfeld. Logica en consequentheid zijn heden ten dage artikelen, die bij staatslieden en de door hen mis- of geleide massa's minder ge waardeerd worden dan valsche leuzen, bedrieg lijke simpliciteit en onbeheerscht sentiment. Een onzer lezers zond ons een interessant poststuk, n.l. een kaart, die door den bekenden Belgischen ballonvaarder E. de Muyter in zijn ballon „Belgica" medegenomen is tijdens de laatste Gordon Bennett-wedstrijden. Daar capt. De Muyter uit den aard der zaak slechts zeer weinig post kon medenemen, is zulk een kaart, die van een speciaal stempel voorzien werd, voor een philatelist van bij zondere waarde. Op de voorzijde der kaart ziet men het spe ciale Gordon Bennett-stempel in den vorm van een ballon; daarnaast staat dat van Medlecha en van Amsterdam. Medlecha is een kleine plaats in het uiterste Noorden van Rusland, waar capt. De Muyter na een avontuurlijken tocht moest landen. De schuin over de voor zijde der kaart loopende balk is zwart-geel- rood. Deze landing ging met groote moeilijkheden gepaard, en ondanks het feit, dat de beroemde ballon-commandant de uiterste maleite deed om zijn post te beschermen, is er toch een gedeelte verloren gegaan. Van de postkaarten, die echter gered konden worden, ziet de lezer hier een exemplaar af gebeeld. Op de achterzijde staan nog enkele bijzonderheden van den tocht vermeld, waar uit blijkt, dat de „Belgica" na op 30 Augustus 1936 te Warschau opgestegen te zijn, den lsten September te Medlecha daalde. Hfj had een afstand afgelegd van 1800 K.M. en plaatste zich daardoor als eerste in den Gordon Bennett-wedstrijd, Heden is te 's Gravenhage overleden in den ouderdom van 65 jaar mr. dr. C. J. H. Schepel, oud-raadsheer in den Hoogen Raad en oud president van het Hoog Militair Gerechtshof. Eerst zeer onlangs, tengevolge van zijn ziekte heeft de heer Schepel Uit zijn vele hooge func ties ontslag genomen. Mr. dr. Cornelis Jan Herman Schepel werd 5 Januari 1871 te Winsum, in de provincie Groningen, geboren, waar hij ook het gym nasium volgde. Hij genoot zijn academi sche opleiding aan de Gronir.gsche Univer siteit en promoveerde in 1895 tot doctor in de rechtswetenschap en in de staatsweten schap. Hij schreef een dissertatie, getiteld: Wegenrecht in Nederland. Na zijn promotie was hij gedurende eenige jaren als adjunct-commies ter provinciale griffie van de provincie Gro ningen werkzaam. In 1898 volgde zijn benoe ming tot commies-griffier der Tweede Kamer. Van 1906 tot 1914 maakte mr. Schepel deel uit van de rechtbank te Utrecht, van 1911 1914 was hij vice-president van dit college. In 1914 werd hij benoemd tot president van het Ktoog Militair Gerechtshof te Utrecht, welke functie bij tot 1921 bekleedde, in welk jaar hU tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden benoemd werd. Zijn vroegere functie van president van het Boog Militair Gerechtshof hervatte hy in 1925, toen dit rechtscollege naar Den Haag verplaatst werd. Tot voor eenige maanden heeft hij, naast zyn iidmaatsshap van den Hoogen Raad, dit ambt bekleed. In het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht is, gesterkt door de H.H. Sacramenten der ster venden, in den ouderdom van 73 jaar overle den mr. W. H. J. T. van Basten Batenburg. Mr. van Basten Batenburg was oud-lid der Eerste en Tweede Kamer, oud-lid van den Cen- tralen Raad van Beroep en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De uitvaartdiensten zijn Woensdag as. in de parochiekerk van het H. Hart (Oudwijk). Om tien uur plechtige Requiemmis. Daarna zal de begrafenisstoet trekken vanuit de kérk naar het kerkhof aan de Biltstraat te Utrecht of uw llnker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo'n teeken geen tooverstaf is? En.. Jat u dus uw beurt moet ifwachten? De maand September heeft voor ons volk winst opgeleverd. Geen mate- rieele winst, maar ideëele, die van hooger waarde is. De eensgezindheid van ons volk en het bewustzijn van eigen kracht zijn versterkt en wel door twee geheel verschillende gebeurtenissen. De verloving der Prinses heeft eindelijk weer eens een golf van opgewektheid en geestdrift over het land doen gaan, die alle volksklassen in beweging gebracht heeft. Minder uitbundig, maar toch van dezelfde strekking is de weerklank die de muntcorrectie in ons volk gevonden heeft. Uit de persstemmen, die wij in ons och- tenblad van Dinsdag hebben afgedrukt, blijkt een eensgezindheid, die jarenlang zoek was in ons volk. Het verdwijnen van de tegenstelling tusschen devaluïsten en anti-devaluïsten wordt gevoeld als een op luchting en alle groepen zijn bereid van de situatie het beste te maken wat er van te maken is. Eén streven beheerscht ons volk: rustig blijven en waken tegen, prijs opdrijving. En wederom is het de N.S.B. die in de oppositie is en een schrillen wanklank doet hooren. De beweging heeft reden om ver drietig te zijn, want iedere opleving neemt haar allicht den wind uit de zeilen. Zij wilde een crisispartij zijn en moet van de crisis en wanhoop leven. Maar zij had haar misnoegen op eerlijker wijze tot uiting kunnen brengen dan zij thans deed. Het begon met een pamflet, ondertee kend door afdeeling III der N.S.B. (In wel ke partij komt het nog meer voor, dat de af deelingen op eigen houtje economische politiek bedrijven?) waarin dr. Colijn en mr. Trip worden voorgesteld als twee slu- werds, die in 1931 al van plan waren om in 1936 het Nederlandsche volk een deva luatiepoets te bakken. Ten bewijze volgt een bloemlezing van de verklaringen van trouw aan den gouden standaard, waar mede genoemde heeren nooit zuinig geweest zijn. Toen destijds 't gerucht liep, dat een hooggeplaatst ambtenaar het devaluatie-geheim verkocht had, schreeuwde de N.S.B. moord en brand, maar nu het kabinet dit geheim tot het laatste heeft kunnen bewaren, is het ook niet goed. „Slikt dit volk letterlijk alles?" zoo vraagt afdeeling III en-zij schijnt deze vraag in bevestigenden zin te beantwoor den, anders had zij aan dit volk nooit zul ke doorzichtige kletspraat durven voor zetten. Terwijl iedereen blij is, dat we nu ein delijk kunnen beginnen met den land bouwsteun te liquideeren, eischt de N.S.B. verhöoging van den steun, met name her stel van den richtprijs voor de tarwe. Voorts aanpassing van alle aanpassings maatregelen, compensatie aan de houders van Staatsschuldbrieven en last not least „onderzoek naar en publicatie van de beurstransactie van Zaterdag jl.'MÜ Als dat niet helpt, helpt niemendal! De afdeeling III schijnt den heer Van Vessem geïnspireerd te hebben tot de cri- tiek, waarmee hij vannacht de Eerste Ka mer in beroering bracht. Glad langs de re- geeringsverklaring heen las hij zijn op schrift gestelde insinuaties voor, waarbij de heer Mannheimer weer als boeman moest dienen. Zoo schreeuwend onrechtvaardig waren de woorden van den Utrechtschen advocaat, dat zijn woorden slechts tot ge volg hadden dat de overige kamerleden den ministers een stille ovatie brachten. Zoo zal de heele actie der N.S.B. door haar klaarblijkelijke actie een averechtsclie uitwerking hebben. Wellicht kost de uitgif te van dit pamflet en deze rede van den heer Van Vessem aan de N.S.B. nog meer aanhangers dan waarop de devaluatie deze crisisbeweging toch reeds komt te staan. Economie is nooit het sterkste punt van het nationaal-socialistisch program ge weest. Men kan tegenwoordig door hard schreeuwen en op het gevoel te werken, veel bereiken. Toch heeft afd. III aan den Leider een slechten dienst bewezen, door zoo opzichtig met haar gebrek aan econo mische kennis te koop te loopen. Want spoedig zal dan duidelijk worden dat dit volk niet alles slikt. De bakkersgezellenvereeniging Bystand zij ons Doel heeft ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan in cte zalen van het sociëteits gebouw der Rotterdamsche Diergaarde een groote nationale bakkerij tentoonstelling annex vakwedstrijd georganiseerd, die van Woensdag 7 tot en met Zondag 11 October zal zijn te be zichtigen. De tentoonstelling zal dienen, om het publiek in te lichten over ae inrichting van een mo dem bedrijf, zooals dat zich heeft ontwikkeld in den loop der jaren. In samenwerking met den heer C. Diederik, industrieel te De Bilt, de directies der ver schillende meelfabrieken en het hoofdbestuur cler Patroonsorganisaties heeft men een ten toonstelling ontworpen, die meer dan bü an dere gelegenheden de aandacht van den con sument zal dienen te vestigen op de techniek en de moeilijkheden die het bedryf omringen. De heer J. Ph. Peters, te Rotterdam, heeft een folkloristische tentoonstelling ontworpen van het bakkersbedrijf in den loop der eeuwen, gerangschikt naar de opvattingen in de ver schillende provinciën. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om deze tentoonstelling Woensdagmiddag voor het publiek open te stellen. De officieele opening zal waarschijniyk verricht worden door dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, licl van het eere-comité. By het Provinciaal Bestuur van Zeeland is een schrüven binnengekomen waarin de heer B. G. Laemoes mededeelt, te bedanken als lid der Provinciale Staten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10