Verbetering in steunwijziging Geldkist gestolen uit postwagen Dronken achter het stuur Twee generaals in een hinderlaag De protocollen van Rome De muntpolitiek in het buitenland JAPANSCH- CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EM ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR D€ KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 20184 De stand aardloonen gelden alleen voor „beroepswerkloozen" Nieuwe regeling gaat 4 October in Tegen beroepswerkloozen De hopelooze toestand te Jeruzalem Het Weer nul Begin November een bijeenkomst der onderteekenaars te Weenen De Finsche oud-premier Sunila overleden Een recordhoogte van den Ameri- kaanschen goudvoorraad Hierboven het nieuwe Zweedsche kabinet na zijn eerste zitting. Op den voorgrond herkent men den minister-president Albin Hansson Op de Parijsche marktpleinen zijn de debatten over devaluatie thans levendiger dan de handel Met een vracht van ruim 80 K.G. zwaar wisten de dieven geheel ongezien te verdwijnen Een buit van ruim 7SOO gulden Hirota vertrekt naar Hokkaido om den Japanschen Keizer verslag te geven over den toestand Twee Chineezen ter dood veroordeeld iülilt 11HÉÉ5 Op den „Jungfrau" wordt door de Zwitsersche regeering 'n sterke vesting gebouwd. Met de kanonnen vanaf dit hooge punt zal men een gebied van 45 kilometer kunnen beheerschen De stakingsbeweging in Frankrijk Nieuw arbeidsconflict te Rijssel De onafhankelijkheid van Monaco Na de luchtrace naar Johannesburg Hulp aan de nagelaten betrekkin gen der verongelukte deelnemers De jongste blamage van den Volkenbond Danzig gaat de overwinning op Genève" vieren De mijnontploffing in Henegouwen De koning bezoekt de plaats van de ramp HANDELSOVERLEG TUS- SCHEN AMERIKA EN JAPAN Auto botst in ontzettende vaart tegen transformatorhuisje, tengevolge waarvan het dorp Nispen in het don ker werd gezet De beide inzittenden ongedeerd Bestuurder in arrest Spionnagevonnis in België NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Inge», mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterie verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De regeeringspersdienst deelt het volgende mede: j Dezer dagen is, in aansluiting op hetgeen door den minister-president in de Tweede Kamer werd verklaard, door den minister van Sociale Zaken bekend gemaakt, welke regeling in de plaats van den huurbijslag is getroffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de her ziening van de steunregeling, welke 13 Sept. in werking trad, is vervat, is, behalve de ge wijzigde regeling van den huurbijslag o.m. nog opgenomen een bepaling omtrent vaststelling van standaardloonen voor arbeiders, die lang durig werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft de minister van Sociale Zaken besloten, ook in dit laatste voorschrift wijziging aan te brengen. Deze wijziging komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor arbeiders, die uitsluitend ten gevolge van gebrek aan werkgele genheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twijfel bestaat. Immers dezen hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen. De regeling tot vaststelling van standaardloonen zal echter van kracht blijven voor die ondersteun den, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun lang durige werkloosheid moet worden toegeschreven aan dé omstandig heid, dat zij niet of niet voldoende naar werk omzien. Zal dus eenerzij ds het voorschrift betreffen de de standaardloonen worden opgeschort, voor zoover de arbeiders betreft, die weliswaar reeds geruimen tijd werkloos zijn, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk behoeven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardloonen, waar de regeling uitsluitend voor de beroepswerkloozen en in het algemeen voor diegenen, die op den steun blijven leunen, zal gelden, worden verlaagd. Waar aan de regeling een ander karakter zal worden gegeven, heeft de minister, in af wachting van de nadere ten deze aan de ge meenten te geven voorschriften, besloten, de regeling der standaardloonen mét ingang van 4 October e.k. voorloopig op te schorten. JERUZALEM, 2 Oct. (Reuter) Gen c raai- majoor Howard, die het bevel voert over de vijfde divisie en generaal Beauman, die het bevel voert over de vijftiende infanterie brigade, zijn gisteravond op den weg van Acre naar Safad in een hinderlaag gevallen en onder vuur genomen. Twee afdeelingen mariniers waren met pant serauto's en een stuk geschut des morgens vroeg uit Acre vertrokken voor een verkenning van den weg. De beide generaals begeleidden de co lonne. Plotseling werd van twee zijden van den weg het vuur geopend, hetgeen zich een eind- weegs verder herhaalde. In beide gevallen werd de hulp van luchtstrijdkrachten ingeroepen, maar tengevolge van het dichte gebladerte der langs den weg staande boomen was het niet mogelijk de rebellen op het spoor te komen. De marine-geschutseenheden, die bekend staan onder den naam Pip, Squeak en Wilfred worden steeds meer gebruikt in samenwerking met het leger tegen de opstandelingen. De Pip is een tweeponder, de Squeak, een drieponder, terwijl de Wilfred een zoeklicht is. Deze een heden zijn alle drie op open vrachtwagens ge monteerd. Een bijzondere medewerker bericht ons, dat Jeruzalem er verlaten uit ziet, de stra ten zijn leeg, de winkels gesloten. Palestina is wachtend op de 25.000 man En- gelsche troepen. Door geheel Palestina heen, zoowel in de uit gestrekte wijngaarden om Hobron en Bethle hem, als in die in de vlakte van Esdralon tus schen Haifa en Nazareth, rotten de druiven aan he ranken, want er is geen vervoer mogelijk. Zoo de druiven getransporteerd worden op kameelen of ezels, worden de beesten door de tegenpartij doodgeschoten. Eiken dag vallen er In die schermutselingen langs de wegen van 20 tot 50 lastdieren. De toestand wordt hopeloos voor beide par tijen. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen j§ Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, §j licht tot half bewolkt, droog weer, koude 1§ oehtend, iets zachter overdag. Verdere vooruitzichten: weinig ver- Er andering. WEENEN, 2 Oct. (Reuter). In welinge lichte kringen wordt bevestigd, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken der drie staten-onderteekenaars van de pro tocollen van Rome, begin November zullen bijeenkomen te Weenen. HELSINGFORS, 2 Oct. (D.N.B.) Profes sor Juhe Sunila is heden op 61-jarigen leeftijd overleden. Professor Sunila is twee keer minister-presi dent geweest en was het laatst leider van het ministerie van landbouw. Hij was ook buiten Finland bekend als politicus en landbouw-des- kundige. WASHINGTON, 2 Oct. (Reuter) De Fede ral Reserve Board heeft medegedeeld, dat de goudvoorraad der Amerikaansche regeering op 30 September 18.840.000 dollar bedroeg, hetgeen een record beteekent. Te Luxemburg verklaart de regeering catego risch, dat zij niet denkt aan een devaluatie van den Luxemburgschen franc. Vrijdag waren wederom de effecten- en goe derenbeurzen te Parijs heropend. In financieele kringen te Rome wordt verze kerd, dat Italië het bestaande systeem van con trole op de wisselmarkt en den buitenlandschen handel zal handhaven, welke maatregelen ook genomen mogen worden in antwoord op de de valuatie van den Franschen franc. Aan terug keer tot vrijheid op de wisselmarkt wordt niet gedacht. Het schijnt dus, dat men zal overgaan hetzij tot een gematigde devaluatie, hetzij tot maatregelen ter bevordering van den uitvoer. Hoewel de ministerraad eerst tegen 5 October is bijeengeroepen, acht men het waarschijnlijk, dat de beslissingen der regeering eerder bekend zul len zijn. De ministerraad van Hongarije heeft Vrijdag eenige aangelegenheden behandeld, welke be trekking hebben op door het buitenland geno men monetaire maatregelen. De ministerraad constateerde, dat „dank zij de vroeger door de regeering genomen maatrege len thans geen nieuwe monetaire maatregel noodig is." De ministerraad heeft president Goemboes te legrafisch gelukgewenscht met den vierden ver jaardag van deze regeering. Donderdagmiddag is op myste rieuze wijze een kist, bestemd voor een beetwortelsuikerfabriek te Put- tershoek, waarin zich gelden voor de loonen tot een bedrag van f 7500.— bevonden, van het ter rein van de gemeentelijke handels inrichtingen te Rotterdam ver dwenen. De kist stond reeds in een postwagen van de Rott. Tramweg Mij., welke gesloten was, doch die door de dieven waarschijnlijk met een val- schen sleutel weer is geopend. In den loop van den dag heeft de politie in verband met dezen diefstal een tweetal arrestaties verricht. Betreffende dezen buitengewonen diefstal Weet De Telegraaf nog de volgende bijzonder- Naar vernomen wordt, zal minister-pre sident Hirota Zaterdagmiddag 19 uur Jiaar Hokkaido vertrekken om den Keizer ver slag uit te brengen over de ontwikkeling van den Japansch-Chineeschen toestand. De Japansche militaire attaché te Peking heeft verklaard, dat de Japansche autoriteiten in Noord-China maatregelen nemen voor het geval de Chineesch-Japansche onderhandelin gen mislukken. De Britsche vlootautoriteiten hebben regelin gen getroffen voor de evacuatie van Britsche vrouwen en kinderen uit Hankau en andere ha vens aan de Yangtse, wanneer dit noodig mocht blijken. Men legt er echter den nadruk op, dat er geen reden is zich ongerust te maken, daar het hier zuiver voorzorgsmaatregelen betreft. In Japansche kringen te Sjanghai raamt men, dat ongeveer 70.000 Chineesche soldaten samen getrokken zijn tusschen Sjanghai en Nanking. Twee Kantoneezen, Yang Wen Tao en Yeh Hai Sjeng zijn ter dood veroordeeld wegens moord op den Japanschen verbindings-officier Nakayama op 9 November van het vorig jaar. Dit vonnis werd geveld door de bijzondere Chineesche districts-rechtbank te Sjanghai. Een derde beklaagde is vrijgesproken. Gemeld wordt, dat de krachtige houding der Chineesche regeering tegenover de Japansche eischen ongerustheid in Japansche diplomatieke kringen heeft veroorzaakt. Deze zijn pessimis tisch gestemd ten aanzien van de onderhande lingen. De spanning in Sjanghai neemt snel toe. Japansche mariniers hebben barricades en prikkeldraadversperringen in Hongkew aange bracht. De bevolking vlucht uit de wijk. Uit Hongkong wordt bericht: De toestand te Sjanghai en omgeving is zeer verontrustend. Langs de spoorlijnen Nanking-Sjanghai en HangtsjouSjanghai wordt een aanzienlijke Chineesche troepenmacht geconcentreerd. Van Japansche zijde wordt het aantal manschappen langs de Nankinglijn op 70.000 geschat. De di plomatieke correspondent van Reuter schrijft verder, wijzend op het onderhoud van den Brit- schen ambassadeur te Tokio met den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, dat het geenszins in overeenstemming is met de fei ten, dat Engeland zich niet zou interesseeren in de huidige crisis in het Verre Oosten, zooals wel .wordt beweerd. i. m RIJSSEL, 2 Oct. (Reuter) Vanmorgen zijn 280 arbeiders van een weverij, onder wie 210 Belgen uit het grensgebied, in staking gegaan. De Bel gen eischen dat hun de 20 procent, welke van hun loonen werden afgetrokken na de devaluatie van den Belgischen franc, zal worden terugge geven. De fabriek is bezet. Men heeft hier met een wilde staking te doen. Later is op een andere fabriek een soortge lijke staking uitgebroken. Deze fabriek werd be zet door de 190 stakers, van wie 150 Belgen zijn. PARIJS, 2 Oct. (D.N.B.) Minister BaiDoux Lafont van het vorstendom Monac> heeft aan de pers o.a. verklaard, dat de onafhankelijkheid van Monaco in 1918 door Frankrijk is gegaran deerd, hetgeen door alle onde.-teekenaars van de vredesverdragen is geratificeerd. Het feit, dat in Monaco geen vakverbonden bestaan en geen stakingen worden geduld, be wijst wel voldoende, dat een wezenlijk onder scheid bestaat tusschen het regiem van Frank rijk en van Monaco. LONDEN, 2 Oct. (Reuter) Schlesinger, de Zuid-Afrikaansche industrieel, die de organisatie van de vlucht PortsmouthJohannesburg heeft bevorderd, heeft medegedeeld, dat het bedrag, dat overblijft na aftrek van de 4000 pond, welke als prijzen worden uitgekeerd aan Scott en de andere deelnemers aan den wedstrijd, die de ge heele route hebben afgelegd, den grondslag zal vormen voor een fonds ten behoeve van de na gelaten betrekkingen van kapitein Findlay en den radio-telegrafist Morgan, die bij Abercorn om het leven zijn gekomen. Clouston is met zijn Miles Hawk Speed Six te Entebbe gedaald. Hij zal hier den nacht doorbrengen. heden te vermelden: De diefstal moet gepleegd zijn 's middags tusschen half één en één uur. Hoe? Vooralsnog staan de politie en het per soneel van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, van welke maatschappij de postwagen is, voor een raadsel. Elke week verzendt een bankinstelling op deze wijze het geld, meerendeels specie. Vandaar dat de kist het respectabele ge wicht van circa 80 K.G. aanwees. De dieven moeten de situatie goed hebben gekend en gewapend met hun wetenschap heb ben zij hun plan natuurlijk van te voren be raamd en alle mogelijkheden overwogen. Waarschijnlijk hebben zij den gang van zaken bij de geldtransporten gadegeslagen en kalm den tijd afgewacht, gunstig om hun grooten slag te slaan. Deze was gisteren gekomen. V Om half één stond de kist nog veilig en wel in den postwagen; de deur was zorgvuldig ge sloten en niemand dacht aan de mogelijkheid, dat er kapers op de kust zouden zijn, die op de kostbare lading loerden. Om één uur echter, toen het personeel terugkwam om den wagen achter de locomotief te zetten, was de kist ver dwenen. De deur van den wagen was niet geforceerd, doch bleek op de gewone wijze te zijn geopend. Vermoedelijk hebben toen de dieven de kist met specie naar buiten gewerkt, de deur van den wagen weer gesloten en de kist naar den weg gesleept. Vandaar ook, dat er practisch geen sporen zijn achtergebleven en het onderzoek hierdoor zeer wordt bemoeilijkt. Het verwekt terecht verbazing, hoe zij hierin zijn geslaagd zonder gezien te worden of achterdocht te verwekken. Het handelsterrein toch is omgeven door een hoog hek, waarachter weer een ontoegankelijke spoorbaan en nog een hek gelegen zijn. Er zijn slechts enkele uitgangen en het kan bijna niet anders of de dieven moeten met hun vracht door een dezer uitgangen gegaan zijn. Men moet aannemen, dat er een wagen of auto heeft klaargestaan om den buit verder te brengen, die zich dan in de Rosestraat bevonden moet hebben. WARSCHAU, 2 Oct. (Havas) Zaterdag en Zondag zullen in de vrije stad Danzig groote be toogingen worden gehouden om de „overwinning op Genève" te vieren onder het motto: Danzig als Oostelijk bolwerk tegen het bolsjewisme. Dit zal de eerste betooging zijn sedert de op heffing van het verbod van openbare vergade ringen. BERGEN, 2- Oct. (Reuter) Het aantal doo- den ten gevolge van de mijnontploffing te La Bouverie bedraagt thans vijf. Er zijn 35 ge wonden. Twaalf mijnwerkers zijn nog niet be vrijd. Men vreest, hen niet meer in leven te zuUen aantreffen. Nader wordt nog medegedeeld: Vanmiddag werd een nieuwe, doch vergeefsche poging ge daan de in de mijn bedolven mijnwerkers te bereiken. Men vreest meer en meer, dat de be dolven arbeiders thans bezweken zijn. De Koning is vanmiddag in gezelschap van den minister van Arbeid op de plaats van de ramp aangekomen, waar hij zich heeft onder houden met de ingenieurs en de manschappen van die reddingscolonne. Naar de bladen berichten, zouden Amerikaan sche katoen-belangen overwegen een economi sche missie naar Japan te zenden. Dit voorne men gaat evenwel geheel buiten de regeeringen van feade staten om. Generaal Franco zou aansturen op een militair directorium, waarbij hij de plaats van president en premier zou innemen. Hirota vertrekt naar Hokkaido om den Japan schen keizer verslag te geven over den Japansch- Chineeschen toestand. De goudvoorraad der Amerikaansche regeering bad op 30 September jX een recordhoogte. Twee Britsche generaals in Palestina in een hinderlaag gevallen; de toestand te Jeruzalem is hopeloos. Begin November zullen de drie staten-onder teekenaars der protocollen van Rome bijeenko men te Weenen. Minister Slingenberg kondigt verbetering In steunwijziging aan. Geldkist gestolen uit een postwagen te Rot terdam. Auto-ongeluk met verstrekkende gevolgen on der Nispen; het geheele dorp in het donker gezet. Regeling inzake den richtprijs van tarwe ge wijzigd. Duitsche motorscOioener bij Terschelling ge strand. Centrale huisarbeidscommissie voor de schoen industrie ingesteld. New-Yorksche Beurs: Opening en slot vast. Op den Rijksweg Nispen-Roosendaal is Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen een auto, die uit de richting van de Belgi sche grens kwam, met een ontzettende vaart volgens ooggetuigen meer dan 100 K.M. per uur uit de bocht gevlogen en tegen'n transformatorhuisje gebotst. Vervolgens reed de auto door een sloot, door een heg en kwam tenslotte tot Stilstand op het erf van de boerderij van den landbouwer Hektors. De auto, welke pas nieuw was, werd geheel in elkaar gedrukt, doch als door een wonder bleven de inzittenden ongedeerd. De wagen werd bestuurd door den heer M. uit Roosendaal, terwijl als passagier in den wagen meereed de heer De V. uit Oudenbosch. Bij het transforma torhuisje stond een dienstdoende agent, die ter nauwernood aan een vreeselijk ongeluk is ont snapt. Toen hij van zijn eersten schrik bekomen was en proces-verbaal ging opmaken, kwam hij tot de ontdekking, dat zoowel bestuurder als mede passagier zwaar aan Bacchus hadden geofferd. De agent waarschuwde ook de politie van Roosendaal, die spoedig arriveerde. De chauffeur werd in verzekerde bewaring gesteld en de auto in beslag genomen. Het ongeluk had echter nog meer gevolgen. Daar het transformator- huisje geheel ontzet was, was met één slag het geheele dorp Nispen in het donker gezet. En de verwoes ting bleek van dien aard te zijn, dat het zich liet aanzien, dat pas na verloop van enkele dagen de storing verholpen zou kunnen worden. Niet alleen, dat hierdoor het dorp nog eenige dagen in het donker zal zitten, doch in enkele fabrieken, waar electrische machines worden ge bruikt, zal niet gewerkt kunnen worden. Wij vernamen nog, dat de bestuurder wel tegen derden was verzekerd, zoodat deze ver strekkende gevolgen van het ongeluk waar schijnlijk door de verzekering zullen worden gedekt. Hij was echter niet verzekerd voor den auto zelf, die geheel nieuw was en die thans vrij wel geheel is vernield. Nader wordt gemeld dat heden met de her stelwerkzaamheden zal worden begonnen. Het gebouwtje is met een zeil afgedekt om te voor komen, dat door eventueelen neerslag kortslui ting zou kunnen ontstaan. De zwaar gehavende auto een taxi uit Roosendaal is door een takelwagen uit die plaats in den loop van den nacht weggesleept De chauffeur is te Roosendaal ln arrest ge steld. LUIK, 2 Oct. (Reuter) Het Assizenhof heeft Schmetz, die aan Duitsche agenten de plannen heeft uitgeleverd van den koepel van een fort, tot tien jaar detentie veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1