I Zoekt gij betrouwbaar Personeel STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Plaats een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen «wil liiil votiSSlL TEGEN PRIJSOPDRIJVING DEVALUATIE OOK IN TSJECHO-SL 0 WAKIJE? Majoor Fey uit de Heimwehr gezet Schendingen der non-interventie Zal Grandi Londen verlaten? GEDRUKTE STEMMING VOOR DEN GULDEN ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 3TmnmniiiiiininTiiiiniii!iinniiminini[[imii!iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii!iiiiii[|||i![|iiiiiiiiiii!ii!i!ii!iiiiiii!iiii!iii^ VEREENIGING VOOR WOEKERBESTRIJDING Adviesbureau voor klein crediet gesticht FANCY-FAIR Jeugdwerk parochie St. Jan Ontheffing winkelsluiting CURSUSSEN VOOR DE RIJPERE JEUGD Gevonden voorwerpen en dieren Motordienst Met groot verlof Inlijving Aanbesteding HEEMSTEDE DE INBRAAK AAN HET MER CATORPLEIN TE AMSTERDAM Veroordeelde agenten in hooger beroep Oud-retraitanten huldigen den directeur van het Retraitehuis te Amersfoort, die zijn zilveren professiefeest vierde (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Circulaire van minister De Wilde aangaande de uitvoering der betreffende wet Direct verbaliseeren Verlaging zuivelsteun Nadere mededeelingen over de nieuwe uitkeering Prins Bernhard in „Frascati" Bezoek aan de Tabaksveiling Ontslagaanvrage niet aanvaard LUXOR-THEATER Grootmoedertje REMBRANDT-THEATER Merijntje Gij zen PALACE-BIOSKOOP Fanfare d'Amout Agrariërs en socialisten eischen aanpassing van de Tsjechi sche valuta Ook de burgemeester van Weenen, Lahr, is geroyeerd De Spaansche regeering te Madrid geeft een opsomming over de laatste twee maanden Staking in de Parijsche hotels en café's Het bedienend personeel zal heden het werk neerleggen Kerkelijke leeningen Arbeider onder wagen vermorzeld Geruchten dat Italië een keizerrijk zou worden Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag Waardevermindering met bijna 21 procent GEZONDHEIDSCONGRES TE DEN HAAG Groeiend aantal ziekenhuizen MARKTNIEUWS ^l!lll!1I!IM!llllll!IIIIIllllll!!llll!I1lllllllllllllllllll!ll!lllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlll!lll!ll!llllllllll!lliniillllll!lIIIlllf^ NIEUWE HAARLEM COURANT De Vereeniging voor Woekerbestrijding alhier deelt ons mede, dat, in verband met de op richting van een borgstellingsfonds voor zooge naamde consumptieve credieten, het werk dat zij vroeger verrichtte, thans met nieuwe kracht is ter hand genomen, dank zij de medewerking van gemeente, crisiscomité en Armenraad. Het nieuw ingestelde „Adviesbureau voor klein crediet'' zal gevestigd zijn in het Hofje van Staats, Jansweg 3fia, op hetzelfde adres dus, waartoe ook vroeger credietbehoeftigen zich vcor hulp bij het verkrijgen van een voorschot konden wenden. Dit bureau is uitsluitend bestemd voor per sonen die bemiddeling wenschen voor het op nemen van een voorschot of advies en hulp nccdig hebben voor het regelen van dringende schulden. Voor zakencredieten aan kleine, zelf standige middenstanders wordt door de zorgen van de Kamer van Koophandel een bemidde lingsbureau ingesteld. De leider van het Adviesbureau houdt zitting eiken Dinsdag en Vrijdag van 2.305 uur (Jans weg 39). Het bureau verricht zijn arbeid geheel koste loos. Er wordt een „fancy-fair" „Olympisch Dorp" ten bate van het Jeugdwerk der parochie St. Joan de Dooper gehouden. Het beschermheerschap is in handen van den hoogeerw. heer Deken H. C. Sondaal. De plechtige opening van de fancy-fair zal plaats hebben op Zaterdag 3 October, des mid dags vier uur. Ingang van het terrein Amster damstraat. De fancy-fair is verder geopend Zaterdag 3 October van 4—11 uur; Zondag 4 October van 126.30 uur en 811 uur; Maan dag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 October van 811 uur. B. en W. van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op den van 3 tot en met 7 October op het terrein achter de R.K. Kerk in de Amsterdamstraat te houden bazar ten bate van het jeugdwerk in de Parochie St. Johan nes de Dooper, ingevolge de Winkelsluitings wet 1930 ontheffing verleend van de verbods bepalingen van die wet, zoodat die winkels op Zaterdag 3 October na des avonds 10 uur tot des avonds 11 uur, op Zondag 4 October van des middags 12 uur tot des middags 6.30 uur en van des avonds 7.30 tot 11 uur en op de overige dagen na des avonds 8 uur tot des avcnds 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Daartoe in staat gesteld door een subsidie van de Gemeente Haarlem, organiseert een door het Gemeentebestuur ingestelde com missie vrije cursussen voor jongeren tusschen 14 en 21 jaar. De cursussen worden des avonds gegeven in nader bekend te maken gebouwen. Vcorloopig bestaat, voorzoover de beschikbare middelen het toelaten, het plan de volgende cursussen te organiseerenCostuumknippen voor meisjes. Handenarbeid voor jongens. Le zen en Nederlandsche Taal. Eenvoudig Boek houden en Handelskennis. Radiotechniek. Schriftverbetering. Stenografie. Machineschrij- ven. Deelneming aan de cursussen is niet mo gelijk voor degenen, die in aanmerking zouden komen voor deelneming aan de bestaande cur sussen voor de werklooze jongeren. Aanmelding moet geschieden vóór 5 October as. aan één der volgende adressen: P. Voogd, Kleine Houtweg 87. W. J. Speller, Nieuwe Gracht 22. Mevr. Ir. M. Waardenburg- Lindeyer, Wilhelminapark 26. J. L. Munnik, Van 't Hoffstraat 8. Mr. L. G. van Dam, Wil- •helminastraat 49, waar ook nadere inlichtin gen kunnen worden verkregen. In het bijzonder worden inlichtingen ver strekt van 1 tot 5 October, iederen avond van 78 uur ten huize van Mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij; Handschoenen en ceinturen, politiebureau Smedestraat; Kinderarmbandje, politiebureau Smedestraat; kerkboek, Vogel, Zwaluwstraat 44; autoband met velg, Kout, Anthoniestraat 8c; Postduif, Kieft, Jan Gijzenkade 208; schilder doos, politiebureau Smedestraat; armbandhor loge, Honig, Preangerstraat 41; hond, Noorder- hoven, Crayenesterlaan 45; halsketting, v. d. Berg, v. Nesstraat 77; heerenhoed, politiebureau Smedestraat; kralen snoer, politiebureau Smede straat; koffer met inhoud, Berkhout, Lange Heerenvest 40; loten, Zandbergen, Rozenprieel- straat 11; portemonnaie met inhoud, Kondell, Delftstraat 15rood; portemonnaie met inhoud, v. d. Landen, Dennestraat 12; Putman, Rijksstraat weg 86c; rozenkrans in étui, Heerens, Delistr. 96; rozenkrans, Enyc, Koninginneweg 2d; rijwiel Roon, Saenredamstr. 99; rijwielplaatje, Heders- meet, Sophiastr. 2r; id. de Rooy, Venneperw. 927 te Nieuw Vennep; gymschoen, Dorsman v. Ho- gendorpstr. 11; schoen, Staal, Uittenboschstr. 12; tasch m. inh. Leloux, Zijlstr. 12; idem Okkogeus, Nasaulaan 34L; actentasch met inh. Schreion- ders, Esschilderstr. 3; wagenzeil, Visser, Zuid Brouwersstr. 34. Door den Commandant van het korps Motor- dienst zijn met ingang van 2 October aangesteld tot korporaal bij het korps de dienstpl. H. J. Groenenwegen, J. G. Herp, B. Danekaerts, P. J. Hanssen, A. H. Kemna en A. J. M. Mosheu vel en tot korporaal-monteur de dienstplichti gen J. Denekamp, G. van der Haak, J. M. Hoe- venaars, J. Kleisn, J. Kroeze, J. Maas, A. van der Meulen, P. N. A. Post, C. Verduin, P. G. Waterloo, J. A. Faase, T. Hegeman, C. Jonker, P. W. H. Kok, J. de Laat, H. Mathee, H. de Oude, M. Riethorst, A. H. Verstallen en G. W. Weijgers. De dienstplichtigen van de lichting 1936. Ie ploeg, zijn heden 2 October met groot verlof huiswaarts vertrokken. Op 5 October worden bij het Korps Motor- dienst de dienstplichtigen ingelijfd, bestemd voor de Officiers-opleiding. Het bestuur van de Stichting „Noorderkerk en -School" heeft Vrijdag aanbesteed; het uit breiden van de „Noorderschool" aan de Velser- straat, alhier. Ingekomen waren 15 biljetten. Hoogste in schrijver was: B. Wardenaar te Amsterdam voor f 16.120.laagste inschrijver M. Ebbing te Haarlem voor f 10.973. -- f Een zilveren jubileum. Gisteren was de heer D. J. v. d. Stam 25 jaar hoofd der Christe lijke school, alhier. Hij ontving talrijke geschen ken en brieven van oudleerlingen en van orga nisaties, o.a. van V.V.V. en Koninginnedag. Op de drukbezochte receptie verscheen ook de bur gemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn. Vandaag is het feest op de school aan de Adriaan Pauw laan. De beide Amsterdamsche politie-agenten, die dezer dagen door de Rechtbank te Amsterdam wegens diefstal met insluiping in een kiosk op het Mercatorplein aldaar, resp. wegens mede plichtigheid hieraan, zijn veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest, zijn in hooger beroep gegaan. Voor het gerechtshof zullen zij wederom worden verdedigd door mr. Th. Muller Massis en mr. J. K. M. Mathuisen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: Op 30 September j.l. is afgekondigd de wet van den zelfden datum, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrij ving. De wet is in het Staatsblad opgenomen en onmiddellijk in werking getreden. Zooals uit de artikelen 1, 2 en 3 blijkt, kun nen door de regeering op verschillend gebied regelingen inzake prijzen worden vastgesteld. Daarnevens verbiedt artikel 4 prijsopdrijving voor die gevallen, waarvoor de artikelen 1, 2 en 3 niet zijn toegepast. Zoolang beschikkingen, als in de genoemde wetsartikelen bedoeld, niet zijn genomen, geldt artikel 4 dus ten aanzien van alle goederen, diensten en huren. De beide maatregelen vinden in de voor naamste plaats hun sanctie in artikel 8 van de wet. Voor wat het toezicht op de naleving van artikel 4 betreft vestig ik er de aandacht op, dat, zooals trouwens ook uit cte officieele stuk ken betreffende de wet blijkt, niet elke prijsver- hooging zonder meer als prijsopdrijving kan worden aangemerkt, doch dat daarvan slechts dan sprake is, indien de verhooging niet ais een noodzakelijk uitvloeisel van de op mone tair gebied genomen maatregelen kan worden beschouwd. Elk geval zal dus op zichzelf moeten worden bezien. Zoo is het mogelijk, dat tengevolge van hoogere inkoopsprijzen de verkooper voor de noodzaak wordt gesteld ook zijnerzijds de prij zen te verhoogen. Blijft zulk een verhooging binnen redelijke grenzen, dan is prijsopdrijving niet aanwezig. Bij twijfel verdient het aanbe veling, dat men zich, naar gelang van het ge val, direct in verbinding stelt met een der de partementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Visscherij of van So ciale Zaken, welke departementen alle telefo nisch te bereiken zijn onder letter „G." Ik stel er prijs c-p hieraan toe te voegen, dat ik anderzijds gaarne zal zien, dat in duidelijk aanwijsbare gevallen van prijs opdrijving met kracht wordt opgetreden en dat alsdan niet wordt volstaan met een waa'rchuwing, doch dat de politie-ambte- naren aanstonds ingrijpen door het opma ken van proces-verbaal. Naast de hiervoor besproken voorziening opent art. 5 van de wet de mogelijkheid voor den burgemeester der gemeente tot een onverwijld ingrijpen ingeval van ver denking van overtreding der artikelen 1 en 4. Indien door u bijzondere ervaringen worden opgedaan bij de hanöhaving der wet, dan wordt u verzocht daarvan regelmatig mededeeling aan het daarvoor in aanmerking komend departe ment te doen, terwijl voorts aan die departe menten gaarne periodiek opgave wordt inge wacht van de gevallen, ciat proces-verbaal werd opgemaakt of uwerzijds ter handhaving van de wet andere maatregelen werden genomen. Voorts houden de departementen zich aanbe volen voor alle mededeelingen en aanwijzingen, welke voor een goede uitvoering der wet van nut kunnen zijn. In aansluiting aan de gedane mededeeling, dat de uitkeering over de tot zuivel- en melk producten verwerkte melk zal worden verlaagd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze uit keering met ingang van Zondag 4 October a.s. wordt verlaagd op basis van 2.24 cent tot 2 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. De thans vastgestelde nieuwe uitkeering stemt overeen met een toeslag van 52.5 cent per K.G. boter en 62.5 cent per K.G. melkvet, aanwezig in zuivel en melkproducten. Bij verwerking van melk tot boter, zoodanig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 X f 0.526 f 1.89 per 100 K.G. melk bedragen. „Frascati", waar Vrijdag een tabaksveiling wordt gehouden, werd gisterochtend verrast door een bezoek van Prins Bernhard, die in gezel schap was van eenige heeren der Ned. Handel Maatschappij. Het verzoek van den Prins om ongestoord zich te kunnen bewegen respecteerend, bleven de tabaksmannen rustig aan hun arbeid. De ontslagaanvrage van den directeur van het Centraal Verkoopbureau voor mosselen is in de Donderdag gehouden bestuursvergadering niet aanvaard. Een Amerikaansche weduwe, Miss Baxter, heeft geen kinderen gehad en evenmin huise lijk geluk gekend, waardoor ze al haar liefde op haar hond heeft overgedragen. Voor dien hond doet ze dan ook dolle dingen als het koo- pen van een wolkenkrabber om een speelplaats voor den hond te krijgen, zóó zelfs, dat haar neef, wien het om de millioenen van de weduwe te doen is, haar voor gek laat verklaren. Intusschen is zij op een rijtoer door het op hol slaan van haar rijtuig uit dit voertuig ge vallen en gewond. De kinderen en pleegkinde ren van een eerzamen, doch armen barbier, zien haar liggen en brengen haar naar hun huis tot grooten schrik van den barbier, voor al als de kranten vertellen, dat de weduwe ont voerd is. De barbier voelt er niets voor om als „kidnapper" tegen-wil-en-dank op den electri- schen stoel te komen en houdt dus zijn gast zooveel mogelijk verborgen. Dat is juist ook naar den zin van deze gast, die in dezelfde krant heeft gelezen, dat ze gek verklaard is en daarom voorloopig verborgen wil blijven. In aire beroepen en bedrijven bestaat tegenwoor dig scherpe concurrentie en in Amerika zelfs ook in dat van „meilschenontvoerder". De concurrenten ontdekken de verblijfplaats van de weduwe (nog eerder dan de politie!) en ontvoeren haar op hun beurt. De weduwe heeft in het gezin van den bai'bier ondertus- schen huiselijk geluk leeren kennen en en pas sant ook nog de verstoorde illusie tusschen de dochter van den barbier en haar verloofde weer in orde gemaakt. Deze verloofde heeft, omdat hij geld noodig had, bij de „kidnappers" gewerkt en w'aet dus waar de weduwe verbor gen is. Hij licht de politie in, nadat hij bijna door den chef van de bende is dood geschoten. En in een sensationeele scène met veel gepaf wordt tenslotte de weduwe bevrijd. Dan komt echter nog het rechtsgeding, wel ke de vrouw voor gek moet verklaren. De bar bier, zijn vriend en zijn kinderen pleiten echter zóó ten gunste van haar, dat zij weer in vrij heid wordt gesteld. En het geluk heeft ze weergevonden, evenals de barbier en zijn kin deren! Aldus in het kort de inhoud van deze be kende Amerikaansche film, die er op loffelijke wijze naar gestreefd heeft een sentimenteel ge geven niet al te sentimenteel uit te werken. Dat zij daar in geslaagd is, mag vooral gedankt worden aan May Robson, die een prachtige karakteruitbeelding geeft van de oude vrouw, giftig en dri'ftig, onafhankelijk en eigengereid en in den grond toch zoo echt zooals men zich een goede grootmoeder zou voorstellen. Een film, die liefhebbers van het genre, zeker wel zal aanstaan. In het voorprogramma is Our Gang w<eer bezig in een klucht, getiteld „Microfoonkoorts". Een zeer interessante en uiterst leerzame film vertelt van een aantal merkwaardige industrie- en in Amerika en de journaals toonen velerlei sport (te land, te water en in de lucht) en, andere gebeurtenissen in beeld. Aan de ampele voorbespreking van A. M. de Jong's verfilmden roman, behoeven we wel niets meer toe te voegen. De hoofdfilm, welke deze week in het Theater aan de Groote Markt gaat, is het zien meer dan waard. Een goede Hol- landsche speelfilm, met de prachtig gespeelde hoofdfiguren van de Kruyk en z'n vriedje Me rijntje, vol sterke dramatiek afgewisseld met momenten van echte vroolijkheid, gegrepen uit het zeer goed benaderde Brabantsche leven. Het drukke bezoek wees op de groote belangstelling, welke er ongetwijfeld voor deze film zal blijven bestaan, en die dan ook dubbel en dwars ver diend is. Als aanvulling van het programma, uitge breide binnen- en buitenlandsche journaals met actualiteiten van allerlei aard, benevens een zeer geestige Silly Symphonie-kleurfilm, waarin de bekende fabel van de schildpad en den haas allergrappigst is verwerkt. Een schitterend programma, dat een avond belooft van goede Hollandsche filmkunst en bij velen, die het bekende boek „Merijntje Gijzen's Jeugd" lazen, tal van herinneringen zal wakker roepen, hier in het filmgebeuren van ruim een uur tot een boeiend en spannend geheel saam- gegroepeerd. Veel fanfare en veel amour, doch meer fan fare. Maar die twee gecombineerd hebben een kostelijke film opgeleverd, een film, zooals al leen de Franschen die kunnen maken. En als ze dan voor de hoofdrol nog een jeune premier vinden zooals Fernand Gravey, die èn in een mannenrol èn in een vrouwenrol even uitstekend is, met als zijn tegenspeelster, de lief tallige Betty Stockfeld, moét het succes wel verzekerd zijn. Er waren gisteren op den eersten avond, dat de film draaide, niet veel menschen in Palace, maar die er waren hebben zich kostelijk ver maakt met de lotgevallen van de dameskapel „De Hollandsche Tulpen", waarin twee als vrouwen verkleede mannen zich als pianiste en contra-basiste hebben weten te laten aannemen. Dat zoo'n situatie tot allerlei dwaze gevalletjes aanleiding geeft, is gemakkelijk te begrijpen. Ook, dat ten slotte twee der echte dames van de kapel, als de vermomming ten slotte uit komt, met de twee nagemaakten verloofd ra ken. Het is een kostelijke film, vol humor en vol aardige muziek, die veel vollere zalen verdient, dan ze bij de eerste voorstelling in Palace had. Een kleine film in het voorprogramma, „Or kestrepetitie", was* ook buitengewoon aardig, hoe dol de handeling dan ook was. Te vertellen is er maar weinig van, te zien en te hooren ech ter des te meer. Voorts de journaals (radio-rede van de Prin ses en Prins Bernhard) en een Engelsche Van Alles Wat-film, die kijkjes geeft in belangrijke industrieën, van grootsche werken, enz, PRAAG, 2 Oct. (D.N.B.) De beide groot ste Tsjecho-Slowaaksche partijen, de agra riërs en de sociaal-democraten, hebben be sloten van de regeering te verlangen, dat de Tsjechische kroon wordt aangepast aan de internationale valuta-basis, welke door de devaluatie in enkele landen is ontstaan Staatspresident Benesj heeft hierop met den minister van Financiën en den gouverneur van de Tsjechische bank den toestand besproken. Ten aanzien hiervan schreef de officieuze „Prager Fresse", dat vermoedelijk nog in den loop van den nacht een verklaring zou worden gepubliceerd, waarin de beslissingen van den ministerraad, welke in den avond van 2 Oc tober is bijeengekomen, zouden worden bekend gemaakt. De ministerraad heeft echter geen beslissing genomen in haar bijeenkomst van hedenavond. In een communiqué wordt medegedeeld, dat een ministerieele commissie is benoemd tot studie van den toestand. Volgens welingelichte kringen bereidt men een devaluatie voor, welke in geen geval grooter zal zijn dan 16 pet. Deze maatregel zou een aanvulling zijn van de devaluatie van 10 Februari 1934, toen de Tsjechische kroon met 16.70 pet. werd ge devalueerd. WEENEN, 2 Oct. (Stefani)) In de heden gehouden bijeenkomst van Heim- wehrleidefs is overeenkomstig de gisteren gehouden stemming besloten tot royeering van den vroegeren vice.kanselier majoor Fey, den burgemeester van Weenen, Lahr en alle andere leden, die hun steun hebben verleend aan het door de beide eerstge— noemden genomen initiatief, ten doel heb bende de opperste leiding der beweging aan prins Starhemberg te ontnemen. Deze maatregel, die een zuiver intern karak ter draagt, is van geen politiek belang. GENèVE, 2 Oct. (Reuter) In aansluiting op haar eerste nota betreffende de niet- naleving van het non-interventie-accoord, heeft de Spaansche delegatie uit naam ha- rer regeering vandaag mededeeling gedaan van door de Spaansche regeering verzamel de gegevens over gevallen, die zich hebben voorgedaan tusschen 8 Augustus en 29 Sep tember. De Spaansche regeering geeft een opsomming van de leveranties van vliegtuigen en oorlogs materiaal, waarbij de regeeringen van Duitsch- land, Italië en Portugal hun medewerking heb ben verleend. De Spaansche regeering, aldus de mededee ling, draagt voorts nog kennis van andere wa penleveranties, die de laatste dagen hebben plaatsgehad, en zij is gewaarschuwd voor de aanwezigheid van buitenlandsche officieren in de gelederen der nationalisten. Zij wacht echter nadere bijzonderheden omtrent deze feiten af, alvorens hieraan de noodige publiciteit te ge- PARIJS, 2 Oct. (Reuter) De vakvereeniging van hotel-, café- en restaurantpersoneel te Pa rijs heeft besloten een algemeene staking te proclameeren, ingaande Zaterdag 3 October, daar haar geschil met de werkgevers in deze bedrijven niet naar genoegen bleek te kunnen worden opgelost. Aan de houders van obligaties der 6 pet. 20 jarige obligatieleening ad f150.000 t/1 der Nor- bertijner Abdij, Tongerloo, Antwerpen, Anno 1927, deelt de Trustee mede, dat hij van de Abdij de mededeeling ontving, dat de finan- cieele toestand voorloopig niet toelaat rente op de obligaties te betalen. De coupons per 1 October a.s. zullen daar om niet betaalbaar worden gesteld. Te Westerbork is de 38-jarige gehuwde ar beider J. W. G. Ottens, afkomstig uit Tweede Exloërmond bij een ongeval om het leven ge komen. Ottens, die als loonploeger met een tractor bij het ontginnen van heideveld te Westerbork werkzaam was, wilde na afloop van zijn werkzaamheden een zeer grooten veld- kei versieepen. Daarbij moest hij een greppel passeeren. Toen de tractor reeds er over heen was, is de grond aan het verzakken gegaan, waardoor de wagen achterwaarts over den kop sloeg, terwijl O. daaronder terecht kwam. Het duurde geruimen tijd, voordat men den zwaren wagen omhoog had kunnen werken. Het lichaam van O. was totaal vermorzeld. ROME, 2 Oct. (Reuter) Het verluidt, dat de Italiaansche ambassadeur te Lon den, Grandi, zou worden vervangen door den ambassadeur te Buenos Aires. Een be vestiging is echter niet verkregen. Het ge rucht gaat, dat Grandi te Rome een be langrijke functie zou gaan bekleeden. Deze verandering zou voor den 28sten October plaats hebben. Er zou ook sprake zijn van een bestuursreor- ganisatie, waarbij een samensmelting tusschen de oude provinciale bestuursinstanties en de instanties der fascistische partij tot stand zou komen. De secretaris der partij zou minister van Binnenlandsche Zaken worden. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat het ko ninkrijk zou worden veranderd in een keizer rijk, waarbij ook de functie van grootkan selier geschapen zou worden. Op 28 October zou te Rome een grootsch dé filé plaats hebben van troepen, die in Afrika gestreden hebben. Ten opzichte van het Pond Sterling en den Dollar verkeerde de gulden gisteren in een ge drukte stemming. Het Pond steeg van 9.03 JA tot 9.109.20 en de Dollar van 1.82% tot 1.85 1.86|/2. Het officieel slot van den Dollar was 1.85%zoodat ten opzichte hiervan de waarde vermindering van den gulden bijna 21 pet. be droeg tegen circa 19% pet. Donderdag. Gisterochtend is in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage het Ned. congres voor openbare gezondheidsregeling (Gezond heidscongres) aangevangen. De voorzitter, Dr. N. M. Josephus Jitta, voor zitter van den Gezondheidsraad, hield een ope ningsrede, waarin hij sprak over de zorgen voor de voeding en voor de volkshuisvesting. Dat bij de volkshuisvesting de ingenieur of architect in de eerste plaats handelend moet optreden, spreekt wel van zelf, Talrijke vraag stukken van technischen aard doen zich hier voor, verschillend naar mate het de huisvesting in centra van bevolking of die op het platte land betreft. Verder noemde spr. enkele voorbeelden van bestrijding van besmettelijke ziekten, waarbij naast elkaar deskundigen op verschillend gebied moeten handelen. Spr. besloot met de opmerking, dat samen werken op het gebied der hygiëne noodzakelijk is. Moge ons herboren congres aldus spr. voor openbare gezondheidsregeling aan alle verwachtingen ten volle beantwoorden. Dr. A. J. A. Hogenhuis, directeur van het St. Joseph-ziekenhuis te Venlo, wees er in zijn voordracht op, dat de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen verder gaat, terwijl in vele gevallen de behoefte aan ziekenhuisruimte niet meer aanwezig is. Geheel onnoodig en tegen het belang van het ziekenhuiswezen in gingen kleinere gemeen ten door met het stichten van kleine zieken huisjes. Het aantal kleine ziekenhuizen zal zich ge leidelijk uitbreiden en bij gelijkblijvende zie kenhuisbehoefte afname van het aantal pa tiënten in onze groote ziekenhuizen tengevol ge hebban. Deze ziekenhuizen, in het bezit van kostbare installaties, met hun personeelsstaf, gebaseerd op een bepaalde bezetting, vaak be last door financieele verplichtingen, zullen ten slotte tot inkrimping moeten overgaan, welke het verantwoordelijke vaak zullen overschrij den. Zoo niet, dan zullen slechts nieuwe sub sidies van overheidskassen dit euvel tijdelijk kunnen verhelpen. De tarievenstrijd zal een steeds feller karakter gaan dragen. En dit alles tenslotte ten koste van den pa tiënt, ten koste van een gezond ziekenhuiswe zen, ten nadeele van onze volksgezondheid. Samenvattend adviseerde spreker: dat men zoo spoedig mogelijk gerake tot overheidstoezicht op ziekenhuisbouw, in ver band met de behoefte; dat bij ziekenhuisbouw slechts dan vergun ning verleend wordt, indien voldaan wordt aan gestelde eischen, betreffende structuur en tech nische installaties, medische outillage, door een daartoe bevoegde permanente commissie; en noodzakelijk toezicht op deskundige medische leiding, medische verzorging en verpleging zou aan de inspectie kunnen worden opgedragen. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Oct. N.V. Botermijr,. Aanvoer 16600 kg. Hoogste prijs 1.49. laagste prijs 1.37, middelprijs 1.43 per kg. LEEUWARDEN, 2 Oct. Graannoteeringen. In- landsche granen Zomergerst puike 7—7.50, Win- tergerst puike 77.40, Witte Haver mindere 6.50 7.30, Spaansch kanariezaad 12.0014, Groene erwten kleine kook 7.509, Lijnzaad gekeurd 13.0015. Niet gekeurd lijnzaad 810.50. Buitenl. granen. Gele laplatamais disp 142.00 boordvrij Leeuwarden Gele laplatamias disp. 136.00 boordvrij Rotterdam. Laplatagerst disp. 156.00 boordvrij Leeuwarden. Laplatagerst ciisp. J.49.00 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoe ken disp. 9.25 boordvrij Leeuwarden, idem idem 8.65 boordvrij Rotterdam, idem idem merk S.K. disp. 8.70 boordvrij Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4