AARiME BANK [TT] STADSNIEUWS 1 I 1 De nieuwe spijs- kokerij S. L. MOK INCASSO-BANK N.V. Haarlem, 3 Oct. CREDIETEN INCASSO'S SAFE-DEPOSIT EEN BETERE TOEKOMST TEGEMOET RADIO MOORSn v. St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 N.V. VUjy Raadpleegt Uw bankier bij al Uw financieele zaken Wij adviseeren U zonder eenige verplichting De president der St. Vincentius- vereeniging gaf belangrijke cijfers en herinnerde aan gedenkwaardige jaren Toespraak van den burgemeester MAKELAAR EN TAXATEUR ONROERENDE GOEDEREN HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN ADMINISTRATIE EN BEHEER VAN VERMOGENS BEWIND EN EXECUTEELE KRUISWEG 59 HAARLEM SINT JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Locaal verband Haarlem Jansstraat 59 WINKELIERS IN MOEILIJK HEDEN Jecovito! levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. FRANS HALS-THEATER N.V. DANSACADEMIE tiPQj. G. MARTIN ZONEN TENTOONSTELLING VAN PARAMENT EN Zeer verdienstelijk werk te bezichtigen KANTOOR: VERSPRONCKWEG 8? TELEPHOON 11701 HAARLEM Na 6 uur 14535 Gedenkwaardige jaren De nieuwbouw Oud-minister Steenberghe over het vraagstuk van den dag De prijzenpolitiek Onredelijke prijsverhooging Kosten van levensonderhoud GRAALAGENDA Van 411 October WELVAART COMITÉ Financieele steun dringend noodzakelijk Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen DANSINSTITUUT O. E. SCHMID 3 SPECIALE R. K. CLUBS Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" Rijksstraatweg 13 PERQUIN BRENGT KOLEN AGENDA Bioscopen 3 October 4 October Bioscopen 5 October Bioscopen Apotheekdiensten Comité van Katholieke Actie Voor de St. Vincentiusvereeniging te Haarlem was het Vrijdag een bijzonder blijde dag, om dat de geheel vernieuwde en gemoderniseerde spijskokerij met een kleine, maar beteekenende plechtigheid geopend kon worden. De Bijzondere Raad had een beperkt aantal uitnoodigingen verzonden en zoo waren des mid dags om drie uur in het gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt bijeen: de burgemeester, de heer C. Maarschalk en de wethouders A. G. Boes en M. A. Reinalda (wethouder Van Liemt was even tevoren geweest, daar hij te Den Haag een con ferentie moest bijwonen)verder natuurlijk le den van den Bijzonderen Raad en van 't „Liefde werk Spijskokerij". Ook pastoor Roorda en pater Smits van de Groenmarktkerk waren bij de of- ficieele opening tegenwoordig. Tenslotte waren er vertegenwoordigers van het Liefdewerk „Kin dervoeding", van de Bewaarscholen, van de Openluchtschool en van den gemeentelijken ge zondheidsdienst. De president van den Bijzonderen Raad, de heer P. J. van Kessel, heette de gasten welkom en memoreerde in het kort de geschiedenis van de spijskokerij. Zij ontsproot in 1854 als ze genrijke tak der vereenigng; in 1863 werd het aantal ketels van twee op vier gebracht; in 1885 ontstond de samenwerking met Kindervoeding en thans na 50 jaar is die nog even hecht en on verstoord; in 1900 werd de keuken, die eerst ia een ander deel van het gebouw geplaatst was, overgebracht naar het huidige gebouw, dat eigendom van St. Vincentius was geworden. In 1930 werden er opnieuw twee ketels bijgebouwd, terwijl in 1934 het stoken met hout werd prijs gegeven en vervangen door gas. Door de uitbreiding der stad en het toenemen de aantal hulpbehoevenden werd steeds meer geëischt van de inrichting en zoo ontwikkelde zich de volgende interessante reeks: Bij de oprichting werden geproduceerd 2500 porties. In 1890 werd dit aantal reeds 25.000. In 1900 32598. In 1910: 56945. In 1920: 63355. In 1935: 257.333 (143.429 Kindervoeding, 27.150 dagopenluchtschool en 9211 Bewaarschool). Na de verbouwing bedraagt de productie 2200 liter per dag, met dien verstande, dat dit aan tal bij middag- en avondvoeding verdubbeld kan worden. pluim op zijn hoed krijgen voor de puike kwa liteit van het voedsel, dat kok Jore met onver- moeiden ijver winter aan winter mede bereidt. Mogen wij, besloot de heer Van Kessel, onder Gods zegen nog langen tijd gevolg geven aan het devies „hongerigen spijzen". De burgemeester van Haarlem sprak namens het gemeentebestuur een gelukwensch uit en gaf zeer nadrukkelijk zijn groote waardeering te kennen voor het belangelooze werk, dat zoovelen ten zegen is. De burgervader sprak echter wel den wensch uit, dat de omstandigheden zich dermate zouden mogen wijzigen, dat een pro ductie van 253.000 liter niet meer noodig zou zijn. Daarna bezichtigden de genoodigden de in richting en werd een kopje thee geserveerd. De spijskokerij komt 18 October weer in werking. Over de nieuwe keuken hebben wij reeds eerder een uitgebreid verslag gepubliceerd. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. op binnen- en bui tenland (tarieven op aanvraag verkrijg baar). l loketten te huur van 5.en hooger. Om het onderlinge contact der verschillende vereenigingen van het locaal verband te ver sterken, zijn tusschen onderafdeelingen dier vereenigingen wedstrijden gehouden op Zon dag j.l. en wordt a.s. Zondag een gemeen schappelijke avond georganiseerd. Op dezen avond heeft de prijsuitreiking plaats en zal de nieuwe Centraal-Praeses H. Drost de Haarlem- sche Gezellen op zijn geëigende wijze toespreken. Dergelijke acties zijn van beteekenis om den band der saamhoorigheid nauwer aaneen te sluiten en de onderlinge samenwerking te be vorderen. Hoe sterker eenheid en hoe een- draclitiger samenwerking, hoe grooter invloed en rijker vrucht zal het Gezellenwerk afwer pen. De tijd vraagt meer dan ooit dat onze jongemannen als gesloten geheel onze katho lieke belangen behartigen, verdedigen en er voor opkomen. Men moet kunnen zien, dat er nog een groote massa bestaat ook onder de jongeren die zich voor de zaak van Christus geven en die willen meewerken aan de kerste ning der maatschappij, als tegenwicht van de genen, die de Christelijke gedachte willen uit roeien en vernietigen en de maatschappij van haar vitaliteit willen berooven. Gezellen, om 8 uur present, Jansstraat 59. ZONDAG: 12,30—13.15 spreekuur bij den Praeses, Paul Krugerstraat 43; 8 uur present op gemeenschappelijken avond. MAANDAG: 8 uur Damclub T.E.P.; tooneel- repetitie St. Genesius. DINSDAG: 8 uur Esperantocursus B; 9 uur Esperanto-cursus A; 9 uur Schola Cantorum. WOENSDAG: Maria-congregatie in de ver schillende parochies. Gezellen, toont door uw aanwezigheid, dat gij het Kolpingsprogram begrijpt. DONDERDAG: 9.30 uur Paladijnen; 9.15 uur Schola repetitie in plaats van Vrijdags; 8 uur U. D. repetitie in gebouw Tugelastraat. VRIJDAG: 8.30 uur Kolpings lijfwacht (ge- heele district). ZATERDAG: 8 uur Tafeltennis Oranje-Zwart. Van een paniek in verband met de devaluatie, zooals wel in andere landen gezien is in soort gelijke omstandigheden, hebben de Nederlanders deze week gelukkig niets bemerkt. Is dat nou alles? vraagt men zich af. En nauwlettend wordt er van alle kanten gespeurd naar onva derlandslievende winkeliers, die de prijzen op drijven. Op een hoogst enkele uitzondering na hebben de groote en kleine zaken zich echter prachtig gehouden. Intusschen moet men niet vergeten, dat de voorraden in den detailhandel niet onuitputtelijk zijn. Integendeel. Juist in verband met de voortdurende waardeverminde ring van alle goederen, werden in de laatste ja ren de bestellingen maar mondjesmaat gedaan om niet lr .g te blijven zitten met goederen die door een concurrent goedkooper konden worden aangeboden, omdat zij later waren in gekocht. In die voorraden is deze week door den onmiskenbaren kooplust van het publiek een groot gat geslagen en zoo komen de winkeliers tussch - twee vuren te zitten. Het publiek kijkt hen ongeloovig aan, wanneer zij verzekeren, dat het noodzakelijk is geworden de prijzen te verhoogen, maar zij zelf behoeven niet leelijk te kijken naar hun leveranciers als dezen nieuwe prijscouranten zenden met prijzen, die 20 tot 30 pet. hooger zijn dan voorheen. Graag of niet, luidt hun parool; cr zijn andere liefhebbers genoeg, Wij hebben daarvan gisteren bij een conferentie met de leiders der allergrootste winkelzaken in Haarlem indrukwekkende staal tjes gezien. Brieven van leveranciers, waarvan alle gedane orders zonder meer worden geannuleerd; hoogere prijsnoteeringen van goederen, waarvan ieder een op zijn vingers kan natellen, dat zij nog vervaardigd zijn van goedkoop ingekochte grondstoffen enz. Wanneer een winkelier dus om deze reden zijn prijzen moet gaan opzetten, ligt de schuld niet bij hem, maar moet het scherpe toezicht zich richten op de grossiers. Wij willen maar zeggen, dat een winkelier, die hoogere prijzen berekent, niet zonder meer te veroordëelen is. De Kamer van Koophandel en de politie zullen in bepaalde omstandigheden wel in staat zijn onredelijke prijsopdrijvingen van redelijke te onderscheiden. Het is echter van groot belang, dat de Regeering op den en- gros-handel een waakzaam oog houdt, want an ders is het te vreezen, dat wij de volgende week een prijsstijging zien, die ongemotiveerd moet worden geacht. Wij hebben aan het Bureau van dë Kamer van Koophandel gevraagd of het niet mogelijk is door het bureau berichten te doen uitgeven van prijsverhoogingen, die re delijk moeten worden geacht. Het bleek ons, dat de secretaris dat denkbeeld ook reeds had overwogen en zich te dien einde tot het De- partement van Handel en Nijverheid heeft ge wend om de noodige gegevens té verkrijgen. Daar deelde men mede, dat men bezig was met het samenstellen van een lijst van goederen. Het is te verwachten, dat deze een dezer dagen ge reed zal zijn en aan de Kamers van Koophandel zal worden toegezonden. Dat zal ongetwijfeld eenige leiding geven in deze moeilijke dagen. Maar wij hebben gemeend thans de aandacht te moeten vestigen op de eigenaardige positie, waarin de winkeliers zijn gekomen. Zij verhoo gen niet zoo gaarne, want zij begrijpen heel goed, dat het voor hen geen onverdeeld voor deel is als de prijzen plotseling te veel stij gen, zonder dat in evenredigheid de loonen om hoog gaan. De koopkracht van het publiek wordt er minder door. Als de artikelen met 25 pet, omhoog gaan, dan is de verbruiker al gauw geneigd er 50 pet. zuiniger mede om te gaan. En het is de vraag wat dan voordeeliger is voor den winkelier. Zondagmorgen. 4 October 11.30 uur v.m. opent het Frans Hals Theater de serie Zondagmorgen- voorstellingen met de eerste Hebreeuwsche ge luidsfilm over Palestina „Dit is het land". 50 jaar geleden besloot een groep Russisch- Joodsche studenten, voor wie de poorten voor noogere ontwikkeling gesloten waren, naar het land van hun voorvaderen terug te keeren, om boeken en laboratoria te verwisselen voor schof fel en ploeg. Een troosteloos land wachtte hun. Overdag een brandende zon ,'s nachts het gehuil van wolven en jakhalzen. Het ergste was wel het gebrek aan water, zelfs drinkwater ontbrak. En dit in Het Beloofde Land!" Sober en zonder pathos geeft de film een beider beeld van de geweldige moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen. Knappe fotografie, goed verzorgde muziek en vooral de schone Hebreeuwsche liederen maken deze documentarie film van een suggestieve schoonheid. Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend "oor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 11—12, 25, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 In het Bisschoppelijk Museum houdt de actieve en nuttige vereeniging der Eeuwigdu rende Aanbidding en het liefdewerk voor ar me kerken haar jaarlijksche expositie van het geen de dames van deze vereeniging sedert October van het vorig jaar gezamenlijk hebben vervaardigd. Hoewel slechts één dag in de week werd gewerkt, is er op deze tentoonstelling nog heel wat te zien. Een drietal koorkappen, driestellen (para menten voor den officiant, diaken en sub-dia ken) velums, altaardwalen, superplis enz, zijn op overzichtelijke wijze opgesteld. Door hun prachtige bewerking, vooral wat de koorkappen betreft (naar eigen ontwerp), is de tentoonstelling tot in de puntjes ver zorgd en maakt het geheel een mooien indruk. Bijzonder opmerkenswaard zijn de altaar dwalen, stolen, velums enz. door mej. Vrij dag met reliefschilderingen voorzien. Alles heeft reeds in ons land en in de Missie een be stemming gekregen. O.a. is een koorkap voor de kathedraal be stemd. Hoezeer oud goud en zilver, voor den bezitter misschien van geen waarde meer, toch hun nut kunnen hebben, bewijzen de kelken, monstransen en cibories, vervaardigd van oud goud en zilver, verzameld door mevr. Smits Blomjous, Vijverweg 20, Bloemendaal. Mocht men wellicht nog oud goud of zilver willen geven, dan kan men dit doen ook op de tentoonstelling welke Zondag om half één ge opend wordt door plebaan F. Filbry en ver volgens tot vijf uur geopend is (Maandag van 105 uur). Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeer aanbevelenswaardig. (Ongecorrigeerd.) De president somde dan eenige gedenkwaar dige jaren uit de geschiedenis der spijskokerij op. In 1866 brak een cholera-epidemie uit, die in Haarlem hevig woedde. De gemeente riep de medewerking van de St. Vincentiusvereeniging in en honderden liters krachtige vleeschsoep werden in die dagen gedistribueerd. In 1914 werd honderden militairen voedsel verschaft en kort daarna werd in twee maanden tijds 25.000 liter voedsel aan Belgische vluchtelingen ver strekt. In 1917 werd de Centrale Keuken voor de bur gerij gesticht. Zeer dichtbij ligt nog de geweldig koude win ter van 1929. Vier weken lang bleef de koude voortduren en gedurende dien tijd werd 33.755 liter voedsel ter plaatse genuttigd door men- schen, die een bon van het gemeentebestuur hadden gekregen. De president bracht vervolgens dank aan God, dat het werk zoolang kon worden voortgezet en dat de nieuwbouw zonder stagnatie of ongeluk, ken gereed kwam. Dank bracht hij ook aan den edelen weldoe ner, die de vereeniging in staat stelde op voor- deelige wijze tot de moderniseering over te gaan Architect ir. G. M. Leeuwenberg uit Utrecht heeft eer van zijn werk, evenals de aannemer J. F. Philips Jr. Ook de opzichters, de architect B. Ooms en de heer F. Philips, werden in het dankwoord betrokken. Vol lof was spr. over de verwarmings- en an' dere technische installaties der firma Caminada, over het keurige tegelwerk der firma Kol, etc. Voor den heer Gussenhcven, den onvermoei- den president van het Liefdewerk Spijskokerij was het een stralende middag en hü mocht een Oud-minister Mr. M. P. L. Steenberghe: de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken, heeft Vrijdagavond de vergadering van die Kamer ge opend met een rede, waarin hij de jongste mo netaire maatregelen der regeering besprak. In de eerste plaats zou snr. willen aan sporen tot een voor het zakenleven zoo be langrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zakelijk gefun deerd is. Wanneer de regeering de devaluatie zoo han teert, dat het devaluatiepercentage het verschil in kostprijs, dat ook na de toepassing van de aanpassingspolitiek tusschen ons bedrijfsleven en dat van het buitenland is blijven bestaan, overbrugt, zal de stimuleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in ons bedrijfsleven mani festeeren. Spr. legde den nadruk op het economisch element, dat bij de bepaling van het deva luatiepercentage moet overheerschen. Zoo wel een te groot als een te klein percentage zou verkeerde gevolgen teweegbrengen. Een te klein percentage zou voor het bedrijfs leven dit funeste gevolg hebben, dat het dan niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpeil alsnog door een opnieuw te voeren aanpassingspolitiek zou moeten worden bestre den. Hoewel reeds spoedig een verbetering in de bedrijvigheid zal kunnen worden geconstateerd, zullen de beste resultaten echter eerst na eenige maanden zich vertoonen. Dit hebben wij ook in Engeland en België gezien, waar zeven a acht maanden na de devaluatie het normaal wel vaartsniveau wederom is bereikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben het tegenovergestelde verkondigd, n.l. dat slechts gedurende de eerste maandfen voordeelen te zien zouden zijn. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kostenpeil de bedrijvigheid cu mulatief stimuleert, doordat het 'betere rende ment en/of grootere werkgelegenheid in het eene bedrijf wederom tot verbetering in een anderen bedrijfstak voert, geeft van deze wer king op langeren termijn de verklaring. Ook op het gebied van de prijzenpolitiek zal de devaluatie goed moeten worden toegepast. Ook hier hangt van de uitvoering alles af. Spr. is het er geheel mede eens, dat de wet tegen de prijsopdrijving noodzakelijk was. doch het zal ook noodig zijn de werking van deze wet strikt te beperken tot de onredelijke prijsverhoogin gen. Dit is gelukkig ook duidelijk naar voren gekomen in de Vrijdagavond gepubliceerde cir culaire van den minister van Binnenlands che Zaken aan de burgemeesters. Een normale prijsverhooging, welke het gevolg is van de stijging van den kostprijs, mag niet worden tegengehouden. Zelfs bij goederen die op het moment van de devaluatie voorradig wa ren, is dit het gevaL Wanneer toch het bedrijfsleven, na al de aderlatingen, die het reeds bij de dalende markt op het gebied van de voorraden heeft moeten ondergaan, gedwongen wordt, opnieuw practisch op de bestaande voorraden verliezen te lijden, zou dit een slecht begin zijn van de nieuwe eco nomische politiek. Wanneer deze goederen tegen de oude prijzen verkocht moeten worden, mag men inderdaad van verlies spreken, aangezien de aanvulling van de noodzakelijke voorraden op een hooger prijspeil zal moeten geschieden. Bovendien zal dit in verschillende bedrijven cre- diet- en liquiditeitsmoeilijkheden geven. Teneinde verwarring te voorkomen, ware het wel goed, dat de regeering zich op dit punt, ook wat de voorraden betreft, duide lijk uitsprak, aangezien ik anders vrees, dat de middenstand het slachtoffer zal worden. Deze toch zal het eerst de voorraden moe ten verkoopen en dan voor de moeilijkheid van de prijsverhooging komen te staan. Zal men dus volkomen logisch hier en daar voor sommige artikelen betrekkelijk groote prijsverhoogingen te zien krijgen, zoo beteekent dit toch niet, dat de kosten van levensonder houd in het algemeen belangrijk zullen worden verhoogd. Immers voor de kosten van levensonderhoud spelen de prijzen van de levensmiddelen de voornaamste rol. Bij een oordeelkundige en re solute hanteering zonder uitstel van de lana- bouw-crisiswet, met inachtneming van de ge rechtvaardigde belangen van den landbouw, is het mogelijk de prijzen van de levensmiddelen op hetzelfde peil als voor de devaluatie te handhaven. Een en ander met bovendien de voor ons geheele volk en in het bijzonder voor den landbouw groote winst van een verminde ring van de staatsreglementeering op dit ter rein. Spr. zou dit korte woord willen beëindigen met te constateeren, dat wij thans, zooals hij dit reeds vele malen gezegd heeft, eindelijk de basis gelegd hebben voor een actieve welvaarts- politiek. De politiek van prijs- en loondruk moet thans definitief worden beëindigd. Wanneer dit met het noodzakelijk vertrouwen geleidelijk en voorzichtig, doch consequent geschiedt, gaan wij onder Gods zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet. GRAALHUIS, EMMASTRAAT Propeller. Maandag 5 October 78.30 uur: Handenarbeid voor de le groep; 8.309.45 uur; Handenarbeid 2e groep. Dinsdag 6 October 78.15 uur; Leekenspel voor zelfwerkzame groep. Woensdag 7 October 89.30 uur: Charitatief - Missieactie 2e groep; 89.30 uur: tooneel voor zelfwerkzame groep. Donderdag 8 October 89.30 uur: Charitatief- Missie-actie zelfwerkzame groep. ,89.30 uur: Tooneel, reidansen, zang van 2e groep. Vrijdag 9 October 78.30 uur: Operette le groep. 89.30 uur: Esperanto 2e groep. „Vuurpeil". Maandag 5 October 77.45 uur: Teekenen; 7.458.30 uur: Operette le groep. Woensdag 7 October 7.309.30 uur: Handen arbeid 2e groep. 89.30 uur: Leekenspel en tooneel, zelfwerk zame en 2e groep. Donderdag 8 October 89.30 uur: Charitatief - Missie-actie van 2e en zelfwerkzame groep. Vrijdag 9 October 78.30 uur: Handwerken le groep. „Groenmarktcirkel". Dinsdag 6 October 8 9.30 uur Handwerken en Ping-Pong, le groep. Woensdag 7 October 8.159.30 uur: Missie- naaien en Leekenspel 2e en zelfwerkzame groep. Vrijdag 9 October 78.30 uur: Operette le groep. 8.1510 uur: Charitatief naaien. Voor alle leden. Zondag 4 October: Algemeene H. Communie 77.45 uur. plaatsen: Hoogkoor. 4 October 4.305.45 uur: Graalkoor (Spaame). 4.30 uur: Inkleedingscursus. 8.30 uur: Leidstersbijeenkomst. Maandag 5 October 7—8 uur: Graalorkest (Spaarne). Dinsdag 6 October 9.15 uur: Congregatiekoor v. d. Kathedraal. Woensdag 7 October 8.30—9.30 uur: Exv. dames en meisjes, Leonarduszaal. Vrijdag 9 October 89.30 uur: Apostolaat ter Zee (Spaarne). 8.309.30 uur: Inkleedingscursus. 99.30 uur: Inwijdingscursus. Zaterdag 3 October 7.459.30 uur: Kadetten (Spaarne). 5—6 en 710 uur: Contributie betalen. Excelsior Vooruit Zooals gemeld, heeft het Welvaart Comité alhier Woensdag 23 September een algemeene vergadering gehouden met de verschillende orga nisaties, die het Comité financieele hulp hadden toegezegd, en is op die vergadering besloten, de tot nu toe gevoerde „Meer-Werk-Actie" voort te zetten in verband met het feit, dat de bereikte resultaten tot tevredenheid stemden: tusschen 1 Februari en 15 September werd n.l. voor een bedrag van f 75.000 aan orders geboekt. In een dezer dagen aan alle organisaties en ook aan vele particuliere instellingen verzonden circulaire wordt op een en ander nog eens de aandacht gevestigd en tevens vermeld, dat het Comité een nog doeltreffender en intensiever actie wil gaan voeren onder de inwoners van Haarlem en omliggende gemeenten. Om hiertoe te geraken is financieele hulp dringend noodig. Op grond van de in de afge- loopen maanden bereikte resultaten vraagt het Comité, in de gelegenheid gesteld te worden, zijn arbeid voort te zetten: bijdragen worden ge vraagd, hetzij in eens of gedurende eenige maan. den achtereen. Er zijn voldoende aanwijzingen, dat de ver strekking van deze gelden een gunstigen terug slag zal hebben op het bedrijfsleven. Tot zoover deze circulaire. Ons dunkt, dat de tot heden behaalde resul taten voor zichzelf spreken. Door eendrachtige samenwerking kan het Comité zijn arbeid op nóg succesvoller wijze voortzetten. Financieele steun is daarvoor onmisbaar. Onzerzijds willen wij dan ook de circulaire ftr quaestie met warmte in de aandacht aanbevelen van hen, die haar hebben ontvangen of nog zul len ontvangen. Door aller medewerking kan nog veel meer gedaan worden tot vermindering der werkloosheid. De Centrale Werkplaats biedt de gelegenheid aan jonge menschen die werkloos zijn de vakken die zij beoefenen te onderhouden en zich daar verder in te bekwamen. Vooral nu de werkplaats door de jeugdige werkloozen zelf, onder deskundige leiding geheel wordt verbouwd, is er ruimschoots gelegenheid pm in verschillende vakken nuttig bezig te zijn. Er is thans nog plaats voor constructie-bank werkers, machinebankwerkers, draaiers, schil ders, loodgieters, metselaars, stucadoors, timmer lieden en electriciens. De deelnemers aan de Centrale Werkplaats ontvangen een zakgeld terwijl er voortdurend contact is tusschen de werkplaats en arbeids beurs. Verschillende werkgevers hebben reeds van de Centrale Werkplaats jonge menschen in hun be drijf geplaatst. Aanmelding kan geschieden eiken dag van 1.30 en 3 uur n.m. behalve Zaterdags, Spaamwouder- straat 12. ACADEMIE DE DANSE Haarlem - Nieuwe Gracht 76 - Tel. 14904 voor den gegoeden middenstand. Sluiting voor inschrijving klassikaal onderwijs voor seizoen 1936-37: Maandag 12 October 1936. Spreekuur dagelijks van 119 uur. AGENDA Zondag: half twaalf vergadering voor de korfbalclub; 12 uur kernclub. Maandagavond 8 uur begint er een nieuwe club: Fransch voor beginnenden; 8.15 uur in kleedingscursus; 89 uur zwemmen Stoop's Bad. De huisvlijt en houtzaagclub voor de ou- d<ye leden is in 't vervolg op Woensdagavond 8 uur. Vrijdagavond 8.15 uur begint er een club in algem. ontwikkeling. Bij voldoende deelname zal er voor leden boven 18 jaar een cursus in kinderverzorging gegeven worden. Geef je zoo spoedig mogelijk op. Excelsior Vooruit! 'N UURTJE EERDER WORDT 'T DONKER, WAT MAAKT DAT VOOR EEN AVIJS MENSCH UIT; VOOR DE KACHEL, Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur; Ledenvergadering Kamercentrale 4 uur. Rembrandt-theater: „Merijntje Gijzen's Jeugd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Palace-Filmac 115 uur; „Fanfare d'amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Grootmoedertje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Terrein achter R. K. kerk Amsterdamstraat Fancy-fair Jeugdwerk parochie St. Joannes de Dooper 411 uur. Terrein achter R. K. Kerk Amsterdamstraat Fancy-fair Jeugdwerk parochie St. Joannes de Dooper, 12—half 7 en 8—11 uur. Stadsschouwburg Gezelschap „Jan Musch": „Het wederzijdsch huwelijksbedrog, kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Tentoonstelling Ver. der Eeuwigdurende Aanbidding en het Liefde werk van Arme Kerken, 12.30—5 uur. „Domi" O verveen R. k. Gem. Tooneelver- eeniging „St. Genesius", 8 uur. Rembrandt-theater „Merijntje Gijzen's Jeugd", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Fanfare d'amour", 2, 4.30, 7 en 9 15 uur. Luxor-theater „Grootmoedertje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Best. „Arbeid Adelt", 8 uur Best. Retraiteclub, 8 uur R. K Be volkingsbureau 8 uur Haarlems Zanggenot 8 uur. Terrein achter R. K. Kerk Amsterdamstraat Fancy-fair Jeugdwerk parochie St. Joannes de Dooper, 811 uur. Stadsschouwburg Algemeen Nederlandsch Verbond, afd. Haarlem en Ver. „Koninginnedag 8 uur. Groote of St. Bavokerk H. O. V. en de Haarl. Motet- en Madrigaalvereeniging, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Tentoonstelling Ver. der Eeuwigdurende Aanbidding en het Lief dewerk voor Arme Kerken, 10—5 uur. PMILIPi RADIO KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-theater „Merijntje Gijzen'S Jeugd," 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Palace-Filmac, 115 uur .Fan fare d'amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Grootmoedertje", 2.30 7 en 9.15 uur. De avond- en Zondagsdiensten der apothekers worden van 3 tot en met 9 October waargenomen door P. Th. v. Rijn. KI. Houtweg 15, Fa C G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch- apotheek, Rijksstraatweg 19. Boeken Voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.30—5 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen). Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Maandag bestemd voor godsdienstige vereeni gingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Maandag 5 October 2.30 uur: Bestuursverga dering van St. de Martha-vereeniging in het Tehuis, Bloemhofstraat. Dinsdag 6 October 8 uur: Repetitie St. Ceci lia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Vergadering van het Kruisverbond in het Militairengebouw in de Zoetestraat. 8.30 uur: Conversatie-avond Esperantistenver - eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. Woensdag 7 October 8.15 uur: Kunstavond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg. Donderdag 8 October 7 uur: Vervolgscursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" by Brinkmann. 8.30 uur: Bureau vergadering R.K. Reclassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. ..Thalia" in „Het Hof van Holland", Groote Markt. 8.30 uur: Nieuwe cursus Esperantistenver eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. Vrijdag 9 October 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van 'n vergadering vooraf overleg te plegen met het Algemeen Se cretariaat. mejuffrouw W. van der Singel, Kle verlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5