Overdracht kruiser De Ruyter Congres van R.K. raadsleden Tegen de prijs opdrijving Van stationskap gevallen DRUKTE TE SCHIEDAM BIJEENKOMST TE ARNHEM ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 Onder doodsche stilte verrichtte H. M. de Koningin op het achterschip de plechtigheid Groot enthousiasme Rit door de stad OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten Steunvergoeding veldboonen Ontheffing zoutverbod visscherij Op den kruiser Rede Koningin Officieren, onderofficieren en manschappen Beschouwingen over: Gemeenten en ordening Middenstands- bedrijf, en over werkloos heidsbestrijding Belangrijke inleidingen Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren RECHTSZAAK TEGEN EX-COMMISSARIS Een „De Ruyter"-uitgave Wat moet de gemeente doen? Voorloopige lijst van artikelen, waarvan de prijs niet ver hoogd mag worden Permanent contact Werkloosheidsbestrijding DE A.S. PIJLTJESVERKOOP Voor het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem Landbouwhoogeschool Paedagogiek M.O. Schilder gedood en een tweede zwaar gewond op t Centraal Station te Amsterdam Bij nachtelijken arbeid LEIDENS ONTZET Gouden jubileum der 3 October- vereeniging Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Heden is de nieuwe kruiser „De Ruyter" aan de Kon. Ned. Marine overgedragen. Deze kruiser is voorzien van een permanente verlichtingsinstallatie met Philips schijnwerpers. Op deze foto wordt de kruiser derhalve niet van den wal af verlicht Toen Schiedam de blijde tijding- ver nam, dat H. M. de Koningin voorne mens was een onofficieel bezoek aan de stad te brengen, ten einde aanwe zig te kunnen zijn bij de op 3 October vastgestelde overdracht van den nieu wen kruiser „De Ruyter", heerschte alom groote vreugde. Hare Majesteit is een ontvangst be reid, welke in warme, welgemeende uitbundigheid moeilijk had kunnen worden overtroffen. De rit van het station Schiedam tot de werf van Wil tonFeyenoord is een ware zegetocht geworden. Een compacte menschen- menigte heeft de Koningin een onaf gebroken ovatie gebracht. Enkele minuten voor één uur stopte de trein onder de overkapping van het station. Weinige oogenblikken later betrad Hare Majesteit, die de reis van Apeldoorn in het koninklijk salon rijtuig, in gezelschap van enkele leden der hof houding had gemaakt, het perron. Hier was ter verwelkoming aanwezig de burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Het achtjarig dochtertje van den burgemeester, Josephine van Haaren, bood Hare Majesteit een smaakvollen ruiker aan. Onder luid gejubel van de op het Stations plein verzamelde menigte, nam Hare Majesteit in haar auto plaats, welke door twee motoren met zijspan van de gemeentepolitie werd ge ëscorteerd. De commissaris en een inspecteur van politie, gezeten in een auto, openden den stoet. Vóór den auto, waarin de Koningin had plaats genomen, reed de burgemeester. In langzaam tempo vertrok de stoet even na één uur van het stationsgebouw. De gemeente lijke politie, versterkt door twee detachemen ten van de rijksveldwacht, welke voor het station en op hét emplacement van de werf dienst deden, had uitgebreide orde-maatrege len getroffen. Onder geestdriftige toejuichingen werd met een matig vaartje over den Singel en de Broers- vest naar de Koemarkt gereden. Vandaar ging het door de Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat en Nieuv'e Haven naar de Burgermester Knap- pertlaan en vervolgens naar den Vlaardinger- dijk, waaraan de werf is gelegen. Uit vele huizen was de driekleur uitgestoken en tal van bewoners hadden hun woningen met oranje getooid, hetgeen een fleurigen aan blik opleverde. Tal van vereenigingen stonden langs den weg geschaard met vlaggen en ba nieren, terwijl ook ontelbare belangstellenden het voorbijtrekken van den stoet gadesloegen. Omstreeks kwart over. één bereikte de stoet het St. Liduinaplein, alwaar, vlak voor den hoofdingang van het Julianapark, de leerlin gen van de hoogste drie klassen van de bijzon dere en openbare scholen aan Hare Majesteit een zanghulde hebben gebracht. Onder andere werd het door den dirigent van dit koor, den heer A. Baan, gecomponeerde Welkomstlied uitgevoerd. De burgemeester stelde tijdens dit muzikale intermezzo de wethouders zijner ge meente aan Hare Majesteit voor. Een leerlinge van de Groen van Prinstererschool bood de Koningin bloemen aan, welke waren samen gebonden met linten in de Schiedamsche kleu ren en door drie meisjes werden vastgehouden. Omstreeks kWart voor twee reed de auto van de Koningin het hek van het emplacement van WiltonFeyenoord binnen. Over een met talrijke vlaggen versierden weg, werd tot het voor het directiegebouw geplaatste paviljoen van ontvangst gereden. Nadat Hare Majesteit zich enkele oogenblik ken met de hier aanwezigen had onderhouden, begaf zij zich, vergezeld van den oudsten direc teur van WiltonFeyenoord, den heer Ver loop, en vice-admiraal Vos, te voet naar de plaats, waar de De Ruyter aan den wal lag. Duizenden en duizenden waren op het uit gebreide emplacement bijeen. Alleen houders van kaarten hadden toegang, maar aangezien 6000 kaarten waren uitgegeven, is het te be grijpen, dat het hier zwart van de menschen zag. Aan verscheidene vlaggestokken waren De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tijdvak van 21 September 1936 tot cn met 26 September 1936 f 2.60 per 100 kg. zaj Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding f 2.10 per 100 kg. bedragen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboo nen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak '-an 23 September 1936 tot en met 26 September 1936 f 3.25 per 100 kg. zal bedragen. 's-Gravenhage, 2 October 1936. De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter verkrijging van (beperk te) ontheffing van het z.g. zoutverbod, hetwelk met ingang van 1 October 1936 weder in wer king is getreden, op verzoek verkrijgbaar zijn bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's-Gravenhage, alsme de bij het uitvoercertificatenbureau, Rijksviseh- hal te IJmuiden en bij de controleurs der Ne derlandsche Visscherijcentrale te Vlaardingen, Da Costastraat 18 en te Katwijk aan Zee, Ten Brittenstraat 60. Zonder de op deze aanvraag-formulieren af te geven vergunningen is het gebruik van rout ter verduurzaming van alle soorten haring in verschen, gekoelden of bevroren toestand ver boden. 's-Gravenhage, 3 October 1936. luidsprekers opgesteld, teneinde de redevoerin gen van Koningin en commandant voor alle aanwezigen verstaanbaar te maken. In de mu ziektent speelde Wilton's Harmonie. Ter eere van het hooge bezoek aan den krui ser was de loopplank verlengd met een brug. Voor deze brug wachtte de kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste, die met het com mando van het nieuwe schip is belast, Hare Majesteit op. Nadat vice-admiraal Vos den commandant aan Hare Majesteit had voorge steld, begaf de Koningin zich, vergezeld van vice-admiraal Vos, kapitein ter zee Van de Sande Lacoste, den heer Verloop en de leden van haar gevolg, aan boord. Op het dek stond de geheele bemanning, de officieren in groot tenue en de equipage in keurige plunje, aange treden. Bij de valreep had de commandant der marine te Willemsoord, vice-admiraal Kruys, post gevat. Een weinig terzijde bevonden zich de eerste officier, kapitein-luitenant ter zee De Bruyne en de officier van de wacht, lui tenant ter zee der 2de klasse Gallas, terw'ijl 4 luitenants ter zee 2de klasse als valreepgasten dienst doen. Zoodra de Koningin aan boord was, ging de koninklijke standaard de lucht in en speelde de zich op het dek bevindende Marinekapel uit Den Helder, onder leiding van kapelmeester Leistikow, het Wilhelmus. Toen de muziek was opgehouden, inspecteer de Hare Majesteit de eerewacht van mariniers, welke onder bevel van den len luitenant der mariniers Nass stond. Naast de valreep stond de equipage en officieren baksgewijze aange treden. Het geheel maakte een indrukwekkenden en kleurigen indruk. De Koningin begeeft zich naar het achter schip, waar de plechtige overdracht van den kruiser geschiedt. Onder doodsche stilte neèmt Hare Majesteit het woord. Het was Mijn wensch persoonlijk aan boord van den kruiser De Ruyter aan wezig te zijn, teneinde den commandant op te dragen, het schip in dienst te stellen. Met de marine verheueg Ik Mij bijzonder in deze aanwinst, temeer daar wij er op kunnen bogen, dat het schip op vaderland- schen bodem is gebouwd en door Neder landsche industrie is vervaardigd, terwijj het den toets der vergelijking met zijn soortgenooten in het buitenland ten volle kan doorstaan. Het zal ongetwijfeld op u allen bezielend inwerken en een eer voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Nederlands' grootsten admiraal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste, wat steeds in de marine heeft geleefd, de voortzetting eener goede tradi tie, waarvan de grondslagen in de tijden Nederlands grootsten admiraal. Ik besluit met den wensch, dat het dit schip beschoren zal zijn onder Gods zegen steeds gelukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. En thans ncodig Ik den commandant uit, den kruiser De Ruyter in dienst te stellen. Heel duidelijk klinkt het vorstelijk woord ook tot hen, die op het emplacement bijeen zijn, door. Nauwelijks heeft de Koningin haar rede ge ëindigd, of commando's klinken; de wacht pre senteert het geweer en de tamboers en pijpers van het korps mariniers slaan den parade- marscli. Als de Koningin de order gegeven heeft het schip in dienst te stellen, beveelt de comman- Te Arnhem is vanmorgen het derde congres van de Federatie van Bonden en Centralen van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland aangevangen. In de ochtendvergadering hield mr. F. J. H. Bach, directeur van het Nationaal Hanzebureau een inleiding over De gemeente en de ordening van het middenstandsbedrijf. Spr. bepaalde zich er toe, om onder dit thema in hoofdzaak een tweetal onderwerpen te behan delen, waarin onderdeelen van het ordenings- vraagstuk in zijn materieelen en formeelen in houd tot uiting komen, n.l. de taak en bevoegd heid der gemeente ten aanzien van de vestiging in het middenstandsbedrijf en het permanent contact, het georganiseerd overleg tusschen ge meentelijke overheid en middenstand. De regeering heeft met de indiening van het ontwerp-vestigingswet kleinbedrijf een maatre gel voorgesteld, die door den geheelen Neder- landschen middenstand, zooals hij georganiseerd is op protestantsch-christelijken, katholiekenen vrijzinnigen grondslag noodzakelijk wordt ge acht. Kwantitatieve vestigingsbeperking, recht- streeksche bemoeiing tot inperking van het aan tal nieuwe vestigingen ligt niet in de strekking van het wetsontwerp. Toch heeft het middenstandsbedrijfsleven aan rechtstreeks en zoo spoedig mogelijk wer kende maatregelen tot inperking van het aan tal nieuwe vestigingen de levendigste be hoefte. De katholieke middenstand heeft reeds in 1934 naast de invoering van vestigingseischer. op wettelijken grondslag de onverwijlde afkon diging van een spertijd, in afwachting van de dant den officier van de wacht, de geus- en de commandovlag (de commandant der marine is immers aan boord) te hijschen. Zoodra deze order was uitgevoerd, sloegen de tambours en pijpers den vaandelmarsch, waarna de kapel wed'erom het Wilhelmus speelde. Vervolgens sprak de commandant van de De Ruyter Hare Majesteit in de navolgende be woordingen toe: Majesteit, Met den meesten eerbied verklaar ik Uwe Majesteit het bevel over uwen kruiser De Ruyter op mij te hebben genomen en eerbiedig verzoek ik Uwe Majesteit wel mijn grooten dank te willen aanvaarden voor het vertrou wen door Uwe Majesteit in mij gesteld, door mij met dit commando te belasten. Uwe hooge tegenwoordigheid heden op een voor Nederland en in het bijzonder voor uwe marine, zoo belangrijken dag, vervult ons met groote dankbaarheid en maakt dezen dag tot een voor ons onvergetelfjken. Het heeft Uwe Majesteit destijds behaagd den naam van Nederlands grootsten admiraal, Michiel Adriaansz. de Ruyter, te schenken aan uwen nieuwen kruiser en dit uw hoog besluit, is door uwe marine met groote vreugde begroet. De hoogstaande figuur van De Ruyter, die voor alles mensch was en die, vervuld van een hoog ontwikkeld plichtsgevoel, nimmer streed om het strijden zelf, doch steeds zijn beste krachten gaf alleen en uitsluitend voor den vrede van het vaderland, dat hem zoo dier baar was, deze figuur is steeds nauw met Uwe marine verbonden geweest en is ons aller voor beeld. Majesteit, wij allen zijn op dit oogenblik door drongen van den grooten ernst van de taak, welke ons is opgedragen. Uwe hooge belangstelling, de woorden, door Uwe Majesteit tot ons gesproken, zij zullen steeds in onze herinnering blijven voortleven en een steun zijn om uwen kruiser met onze beste krachten te leiden, daar waar zijn aan wezigheid noodig zal zijn, tot zegen, zooals De Ruyter dat zoo gaarne placht te zeggen, van het lieve vaderland. Toen de commandant was uitgesproken, meldde hij zich bü den commandant der marine, wien hij mededeelde, dat hij den kruiser onder diens bevelen stelde. Hierna sprak kapitein Van de Sande Lacoste de bemanning toe. Met den uitroep „Leve de Koningin" stemden allen aan boord in met een driewerf „Hoezee". Nadat de geheele equipage zich langs het schip had opgesteld, inspecteerde de Koningin officieren en bemanning, waarna de comman dant de officieren aan Hare Majesteit voor stelde. Onder luide hoezee's verliet de Koningin dan den nieuwen kruiser. Langs denzelfden weg ging het daarna door de stad naar het station terug. Eenige minuten voor half vier vertrok Hare Majesteit om naar 't Loo terug te keeren. In verband met de monetaire maatregelen der regeering, waardoor de stortingen bij het clearinginstituut eenige dagen waren ge staakt, verstrekt de Nederlandsche Bank deze week geen overzicht van de afwikkeling der achterstallige handelsvorderingen op Duit sche debiteuren. De zaaK van den ex-commissaris van politie te' Nijmegen zal waarschijnlijk in den loop der maand November voor de rechtbank te Arnhem behandeld worden. De instructie is gesloten. Als onderdeel van de taak van het comité ,,Onze Marine" met betrekking tot de in dienst stelling van den kruiser „De Ruyter" wordt met spoed gewerkt aan de samenstelling van een „De Ruyter"-uitgave. Het boek zal niet alleen zeer uitvoerige bijzonderheden bevatten van den nieuwen kruiser „De Ruyter" doch ook van alle schepen welke dien naam voerden, een en ander geïllustreerd met tal van foto's en teekeningen. Bovendien zal dit boek hoofdstukken bevatten over Michiel Adriaanszoon de Ruyter, den achtergrond van Hollands Spel der Zee, Von del en De Ruyter, e.a. in werkingtreding der vestigingseischen, ge vraagd. Ordening der vestigingsmogelijkheden in het bedrijfsleven behoort in wezen en in beginsel tot de taak van het georganiseerd en geordend be drijfsleven zelf, onder toezicht van de Over heid. Dit geldt zoowel voor de ordening der vesti gingsmogelijkheid in kwalitatief als voor de regeling der vestigingsmogelijkheid in k wa n- titatief opzicht, voor zoover deze laatste in normale economische omstandigheden nood zakelijkheid zou kunnen zijn. Ten aanzien van de ordening der vestiging in de takken van ambacht en vooral van detail handel rijst de vraag: moet het aanvullend op treden komen van de Rijks- of van de Gemeen telijke Overheid? Naar spr. meent terecht, kiest het ontwerp vestigingswet-kleinbedrijf hiervoor de Rijksoverheid. Ten aanzien van de kwalitatieve ordening der vestigingseischen wordt slechts door enke len vastgehouden aan een gemeentelijke taak. Anders ligt het geval met de kwantitatieve ordening der vestiging in ambacht en detail handel, het rechtstreeks ingaan tegen overbe zetting. Het zijn zuiver practische overwegingen, die er toe doen besluiten, op dit punt in de huidige economische omstandigheden en in het huidig stadium van organisatie en ordening van het bedrijfsleven aan de gemeentelijke Overheid een taak toe te kennen. Spr. ging deze aange legenheid te Amsterdam uitvoerig na. In welken vorm zal de gemeente tot redding van bestaansmogelijkheid de vestiging kunnen beperken? Naar spr. meent, zal de gemeente goed doen alleen op te treden ten aanzien van die branches, waarin overbezetting feitelijk is geconstateerd. Daarbij zal de gemeente goed doen zich te beperken tot die bedrijfstakken, welke binnen plaatselijke grenzen worden uitgeoefend. Binding van de verordening aan een bepaal den termijn zal voorts aangewezen zijn. Na deze beschouwingen vroeg spr. aandacht voor de mogelijkheden en bevoegdheden, die ge heel normaliter aan de gemeenten zijn geschon ken tot beperking van den bouw van winkels in het algemeen bij gronduitgifte, bij woning bouw of subsidieering daarvan en bij het vast stellen van de bebouwingsvoorschriften voor uitbreidingsplan en bebouwde kom. Belangrijk is, dat de minister van Binnen- landsche Zaken ten vorigen jare aan alle ge meentebesturen in overweging heeft gegeven om Ten vervolge op zijn circulaire van 1 Octo ber en naar aanleiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een tweede circulaire aan alle burge meesters doen uitgaan betreffende de uitvoe ring van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artike len, welke behooren tot de eerste levensbe hoeften, in verband met de getroffen maat regelen niet in prijs verhoogd mogen worden, (behoudens marktschommelingen en wat huis brand betreft normale winterprijs)zoodat el ke prijsverhooging daarvan als prijsopdrijving is te beschouwen. Aardappelen, zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder, boter, brood, con- sumptievetten, eieren, groenten, huisbrand, kaas, margarine, melk, roggebloem, sla olie, spek, suiker, tarwebloem, vleesch. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan, ^oo noodig zal zij te zijner tijd nog uitge breid worden. Zij bedoelt den burgemeesters een richtsnoer te geven voor de prijzen der voornaamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mo gen worden. De loopende contracten (afgesloten voor 27 September) moeten volledig gehandhaafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun leveranciers ontvangen. Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijs verhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uit drukkelijk vastgesteld, dat het bedrag, waar zoo noodig, over te gaan tot het stellen van een maximum voor het aantal uit te reiken ventvergunningen. Met dit middel in de hand is het den ge meentebesturen inderdaad mogelijk het vent- wezen afdoende te beheerschen en te regelen naar de eisehen van het algemeen belang. Het vraagstuk ten aanzien van den midden stand, dat in den jongsten tijd op gemeentelijk gebied het sterkst de aandacht trok naast ^at van de gemeentelijke bemoeiing met de vesti ging in het middenstandsbedrijf, was dat van het permanent contact, het georganiseerd over leg tusschen de gemeentelijke overheid en den plaatselijken middenstand. Uitgangspunt was daarbij in vele opzichten het contact, dat te Amsterdam is geschapen in den vorm van den plaatselijken Levensmidde- lenraad. Welke aangelegenheden kunnen practisch voor ten contactcommissie de taak vormen en het arbeidsveld samenstellen? De Gemeentewet laat niet toe aan een orgaan als waarvan hier sprake is, bepaalde opdrach ten van besturenden aard te geven. De taak dient zich dus te beperken tot op treden van adviseerend karakter. Dit vooropgesteld, zal een commissie van contact voor middenstandsaangelegenheden het gemeentebestuur vruchtbaar terzijde kunnen staan met adviezen met betrekking tot velerlei maatregelen. Daar de arbeid der commissie zich feitelijk zal bewegen op het terrein van detailhandel en ambacht zullen naast de vertegenwoordigers van de in de gemeente bestaande midden- standsvereenigingen ook de andere onderne mingsvormen, voor zoover die zich ter plaatse met het winkelbedrijf inlaten in de gelegen heid moeten worden gesteld enkele vertegen woordigers aan te wijzen. Voor zoover dit naast den voorzitter noodza kelijk zou moeten worden geacht, zou men in een contactcommissie voor middenstandsaange legenheden wellicht raadsleden of andere per soonlijkheden uit de gemeente als speciale hoe ders van het consumentenbelang kunnen doen plaats nemen. In de middaguren zaten de deelnemers aan een gemeenschappelijken maaltijd aan en werd een korte excursie per auto gemaakt. In de tweede vergadering hield mr. M. de Kort uit Bussum een inleiding getiteld: Werk loosheidsbestrijding door subsidiestelsel voor particulier werk? Het behoeft geen betoog, dat de algemeene achteruitgang in de volkshuishouding zijn schaduwen werpt op de staatshuishouding. Zou het mogelijk zijn, dezen achteruitgang te stuiten, hem in een verbetering te doen verkeeren door van overheidswege een stelsel in te voeren, waarbij èn werkloozen aan het werk worden geholpen, èn de kleine ondeme- mede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hij zelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f 5.50 en werd verkocht voor f 7.terwijl de nieuwe offerte van den leverancier met 10 pet. is 55 ct. ver hoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f 7 en f 0.55 is f 7.55. Deze mogelijk heid zal zich in de eerste plaats voordoen bij verschillende textiel-, hout- en metaalwaren. Mochten er zich in de praktijk ten aanzien van de uitvoering dezer handleiding moeilijk heden voordoen, dan houden de ministers zich voor nadere vragen en mededeelingen aanbevo len. Men schrijft ons: Den 4en October zal door de leden van de mannelijke en de vrouwelijke jeugdorganisaties over het geheele Bisdom ten bate van het jeugdwerk een pijltjesverkoop worden gehouden. Is het noodig dezen verkoop bijzonder aan te bevelen? Reeds enkele jaren mochten wij ons verheu gen in den riaadwerkelijken steun en belangstel ling van vele Katholieken op den dag, dat de pijltjesverkoop voor 't jeugdwerk werd gehouden, waarvoor wij gaarne onzen hartelijken dank betuigen. Ieder van U zal begrijpen, dat ook het zoo noodzakelijke jeugdwerk, onder de moei lijke tijdsomstandigheden te lijden heef*. Daar om durven wij zoo vrijmoedig Uw hulp ook nu weer, op 4 Oct. a.s., inroepen, in het volle ver trouwen. dat wij evenals de vorige jaren Uw sympathie voor het Jeugdwerk mogen onder vinden. WAGENINGEN. Aan de Landbouwhooge school te Wageningen slaagden voor het inge nieursexamen koloniale boschbouw de heeren: W. F. J. van Beers, geboren te 's Gravenzande J. Bon, geboren te Hawaï; H. C. P. de Kruyf, geboren te Pati en B. A. J. Versteegh, geboren te Valdivia (Chili). Aan het Psychologisch-Paedagogisch-Insti- tuut der R.K. Leergangen te Tilburg slaagde voor het diploma Paedagogiek B. de ZeerEerwaarde Heer H. L. P. M. Loeff S.J. te Nijmeegen, die het praedicaat „Met lof" verwierf. mers weer aan den slag kunnen komen èn het huisbezit weer eenige kans krijgt om op drachten te geven en daardoor zijn vermogen weer op te voeren, ook al in het belang van de staatshuishouding? Gedacht wordt hier aan een subsidiestelsel voor het doen verrichten van werkzaamheden, waarbij de gemeente een bepaald percentage van het bedrag der werkzaamheden of van het loon als subsidie verstrekt, welke subsidie haar rechtvaardiging moet vinden in het feit, dat door dat werk de gemeenschap, in casu de ge meente, minder uitgaven aan werkloosheids- zorg heeft. De grootte van het subsidie moet dan ook in principe daardoor worden bepaald. Budgetair zal dit uitgedrukt moeten worden door het instellen van een fonds en een ver mindering van den post voor werkloozensteuo Het meest ideale zop zijn een rijksregeling met een uitvoering door de gemeenten. Het lijkt spr. aanbevelenswaardig voor beide gevallen (werkverschuiving en werkverruiming) premies beschikbaar te stellen, zij het dan, dat in het eerste geval de premie lager zal moe ten zijn dan in het tweede. Juist indien men een werkverspreiding wil veroorzaken, zal een regeling effect kunnen hebben, wanneer deze gedurende den slappen tijd haar gelding heeft. Vier a vijf maanden in den winter zullen voldoende zijn. Naar sprekers meening dienen alleen nieuw bouw en werkzaamheden met een uitgespro ken luxe karakter te worden uitgesloten van subsidieverleening; de werken moeten econo misch en technisch verantwoord zijn. Zij moe ten het volksvermogen op nuttige wijze aan vullen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat om pre mie te verkrijgen patroons hun vast personeel zullen gaan ontslaan en werkloozen in dienst zullen nemen. Spr. gelooft dat men, gezien den betrekkelijk korten tijd, gedurende welken men een proef neming dient te nemen, goed doet, om bij de premieverleening dit onderscheid niet te ma ken; men zal daarom de premie aan den vei- ligen kant moeten stellen, wanneer men dit met name doet bij de werkzaamheden, die nu naar een vroeger tijdstip verschoven worden, is dit risico wel te overzien. Spr. meent, dat men uitsluitend plaatselijke arbeiders moet nemen, voorzoover deze be schikbaar zijn. Spr. besloot zijn inleiding met een summiere beschrijving van de regeling, die in Duitsch- land gold en van die, welke in Weenen wordt toegepast. Hedennacht is op het Centraal Sta tion te Amsterdam een ernstig onge luk gebeurd. Gedurende de nachtelijke uren zijn schilders bezig met het ver ven van de buitenzijde van de eerste stationskap. Door tot nog toe onbekende orozaak zijn twee arbeiders gevallen. Een van hen is kort na het ongeluk overleden, de andere is zeer zwaar gewond. Beide schilders, de 28-jarige L. en de 23- jarige H., waren te ruim vier uur vannacht naar beneden gekomen om te gaan schaften en om een oogenblik te rusten. Zij zouden om streeks half vijf weer aan him werk zijn. Op dien tijd hoorden hun mede-arbeiders plotse ling een gil en eenige doffe slagen. Zoo vlug mogelijk klommen zij naar de plaats, waar zij vermoedden, dat iets gebeurd was. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij hun twee kameraden L. en H. op de luifel liggen boven het derde perron. De G. G. D. werd onmiddellijk gewaarschuwd. Beide mannen bleken hoogst ernstige verwondin gen te hebben opgeloopen en kort na aankomst in het Binnengasthuis is L. over leden. De 23-jarige H. verkeert nog in diepe bewusteloosheid, zoodat de politie hem nog niet kon hooren. Het is niet onmogelijk, dat de beide mannen uitgegleden zijn doordat de buitenzijde van de kap door de nachtvorst op verschillende plaat sen glad was geworden. Nog vernemen wij, dat de beide schilders hun arbeid aan de binnenzijde van de kap moesten verrichten. Om daar te komen, moes ten zij over de buitenzijde van de kap klim men. Een sterk gebogen gedeelte was door de nachtvorst glad. Hier is waarschijnlijk een ven de arbeiders uitgegleden. De ander zal, naar wordt aangenomen, gepoogd hebben hem te grijpen. Bij deze reddingspoging is ook hij ge vallen met hét reeds vermelde gevolg. De in Leiden zoo populaire 3 Octoberver- eeniging bestond in Mei j.l. vijftig jaar en het spreekt wel vanzelf, dat ook het programma der feestelijkheden op den eigenlijken herden kingsdag van Leidens ontzet in het teeken van dat gouden jubileum staat. Nadat Vrijdagmiddag reeds het Lunapark op het Schuttersveld voor het publiek was open gesteld, trok des avonds een lange stoet van vereenigingen en corporaties met vaandels en vlaggen en voorafgegaan door het ge meentebestuur te voet door de Sleutelstad om tenslotte bij fakkellicht aan den voet van het standbeeld van burgemeester P. A. van der Werff een krans neer te leggen. Hedenmorgen werden de feestelijkheden in gezet met een reveille vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal. Daarna was er koraalmuziek in het van der Werffpark, waaraan dit jaar, behalve 'n groot aantal zangers en zangeressen, dat telken jare aan deze uitvoering medewerking verleent, on geveer 1200 kindere-n van verschillende lagere scholen medewerkten. Op hetzelfde tijdstip begon in het Oude Waaggebouw de uitreiking der feestgave, be staande uit haring en wittebrood, waarvoor zich ongeveer 4000 personen hadden aangemeld. Te ruim 9 uur maakte het 100 man sterke tamboeTs- en pijperskorps „Jubal" uit Dor drecht een feestelijken rondgang door de vroo- lijk bevlagde binnenstad. v Tegen elf uur brachten de deelnemers aan de hutspot-stertochten voor wandelaars, fiet sers, motorrijders en automobilisten nieuw le ven in de toch al zeer levendige brouwerij. De openbare middelen van vervoer brachten in de morgenuren duizenden vreemdelingen naar de Sle-utelstad, zoodat haar inwonertal stellig het dubbele van het normale bedroeg. Overal langs den weg stond een ettelijke rijen dikke haag van toeschouwers, waarvan velen tevergeefs trachtten een glimp op te vangen van den grooten jubileumoptocht, voor stellende fragmenten uit de optochten, gehou den in de jaren 1919 tot en met 1935. In de avonduren zal als steeds de feest vreugde zich wel voornamelijk in de binnen stad en op het Schuttersveld concentreeren, alwaar tot besluit een luisterrijk vuurwerk wordt afgestoken. In de vorige week vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme onder voorzitterschap van Ds. A. J. Montijn. De Vereeniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer deed verslag van haar pogingen, in de Drankwet bepalingen opgenomen te zien worden, waarbij het drinken door en aanbie den van alcoholhoudende dranken aan be stuurders van motorrijtuigen gedurende en eenigen tijd voor hun rijden strafbaar gesteld zou worden. De Commissie Alcoholcursussen voor Stu denten hoopt in het komende najaar lezingen te organiseeren in Delft, Amsterdam. Leiden, Utrecht en Groningen, te geven door Holland- sche professoren. De Visscherij-commissie bracht rapport uit over de door haar gehouden en quête naar het drankgebruik bij de visscherij. Eén van de punten waarvoor groote aandacht bestond was de slechte toestand in Dieppe, waar vaak een groot aantal visschers aan wal komt, en de zorg van het eenige zeemanstehuis voor de talrijke aanwezige Hollanders niet vol doende kan zijn. De propaganda onder de bin nenschippers zal weer ter hand worden geno men. Besproken werden de moeilijkheden voor de drankbestrijding in zgn. noodlijdende gemeen ten, waar de Regeering het uittrekken van de kleine subsidie voor drankbestrijdersvereeni- gen niet goedkeurt. Verslag werd uitgebracht van de onlangs te Londen gehouden vergadering van den We reldbond, waar Prof. Dr. J R. Slotemaker de Bruïne tot voorzitter werd benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9