Statuut voor het Baskenland wekt levendige voldoening Waarheen leidt de weg van den Volkenbond? Roofoverval te Wassenaar Het nieuws van heden AANVALLEN OP BILBAO WORDEN WEERSTAAN Stalin overleden? Een beroep van vier koningen VERSTERKING PACT NOODZAKELIJK De Tsjechische kroon devalueert KERKEL. KUNST DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 4 OCTOBER 1936 - OCHTEk BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. De anarchisten zouden trachten het oorlogsrecht niet langer te overtreden Franco eerbiedigt den status-quo in Marokko Fransch dementi De dader werpt een brandend petroleumstel naar zijn slachtoffer Neergeslagen met een roomflesch «Pi De typhoon te Tokio Voorzichtigheid en uitstel zijn de fatale wachtwoorden van Genève De „kanonnen- verkoopers" THEOD. JORNA Zn. Het Weer IIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Verwachting: Matige, Westelijke tol H Noordelijken wind, nevelig tot zwaar be- wolkt, waarschijnlijk regen vooral in het H Noorden, aanvankelijk zachter. Een reis om de wereld Een bril van KEIP! DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Na de luchtrace naar J ohannesbur g Het mijnongeluk te Bergen KROON-BEHANGSELS NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl, Inge. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. De bewapeningswedloop is in vollen gang. De nieuwe Engelsche onderzeeboot fich" wordt te water gelaten ,Sun- ST. JEAN DE DUX, 3 Oct. (Havas), De goedkeuring door de Cortes van het statuut ..voor het Baskenland heeft zeer levendige voldoening gewekt in Baskische nationalis tische kringen te Bilbao en onder de ver dedigers de» stad. Volgens mededeelingen, verstrekt door een lid van de regesring te Guipuzcoa, die op het oogenblik naar Bilbao is uitgeweken, zouden de regeeringstroepen niet alleen weerstand bieden aan de aanvallen der nationalisten, maar hen zelfs dwingen lichtelijk terug te trekken. Zoo zou de Cantabrische kust bij Ondarroa gedeeltelijk heroverd zijn door de militietroepen van het volksfront. De verdedigingslinie heeft geen wijziging ondergaan. Zij loopt langs On darroa naar Eibar en de hoogten van Mondragon welk dorp door de nationalisten is bezet. Du- rango is een zeer belangrijk concentratiecen trum geworden voor de regeeringsaanhangers. De verdedigingsjunta te Biscaye heeft een een- beid tot stand gebracht in het opperbevel. De militietroepen hebben de waarschuwing gekregen, dat zij streng gestraft zullen worden tij de minste ongehoorzaamheid. De meest vol maakte orde zou te Bilbao heerschen, waar de Baskische nationalisten den ordedienst ver zorgen. Alle anarchisten zijn aan het front en trach ten niet meer zich schuldig te maken aan daden, die in strijd zijn met het oorlogsrecht. De gevangenisschepen zijn nog steeds op de reede van Las Arenas. Sedert de represaille maatregelen, die na het eerste luchtbombarde ment op de stad ten uitvoer zijn gelegd, is geen enkele gijzelaar, naar men verzekert, meer gefusilleerd. Naar vernomen wordt heeft generaal Franco in een telegram aan zijn vertegen woordiger te Londen de Britsche regeering de verzekering gegeven dat hij den status quo van Marokko zal eerbiedigen. Het telegram, dat uit Lissabon verzonden is, zegt, dat categorisch het onjuiste bericht wordt tegengesproken betreffende z.g beloften ten aanzien van Marokko aan eenigerlei mogend heid. De Spaansche nationale beweging zal de verdragen loyaal eerbiedigen. Men meent te weten, dat een copie van dit telegram aan een hooggeplaatst Britsch func tionaris ter hand i» gesteld met het verzoek het aan den eersten minister te overhandigen. Er is reden te gelooven, dat een nadere uit gebreidere verzekering bij deze verklaring ook de Balearen insluit. Reuter bericht nog: Gisteren was na het vertrek van den Spaanschen ambassadeur Zulueta naar Frankrijk op het gebouw der ambassade. te Vaticaanstad, zooals reeds werd mede gedeeld, de roodgouden vlag van de regee ring te Burgos geheschen. Deze vlag is thans weer ingehaald op verzoek van de Vati- caansche autoriteiten. Naar het hoofdkwartier der nationalisten in Valladolid bekend maakt, zijn in de provincie Cordoba troepen van Llerona uit opgemar cheerd. Zij hebben Fuente Ovejuna in de nabij heid van hec steenkoolcentrum Penarroya ge nomen. De regeeringstroepen zijn tot het mijn- district teruggetrokken. De troepen uit Granada hebben den ïoyalen strijdkrachten bij de inne ming van Aicala la Real verliezen van ruim 100 dooden toegebracht. Twee regeeringsvlieg- tuigen zijn door machinegeweervuur omlaag gehaald. De troepen van generaal Mola heb ben in de provincie Guadalajara een rooden aanval afgeslagen. Een pantsertrein werd door artillerie zwaar beschadigd. Aan het front van Asturië neeft bij Nalon een hevig gevecht plaats gehad, waarbij de regeeringstroepen vele dooden verloren Onder deze gesneuvelden oevinden zich aidus deze mededeelingen vele bui tenlanders. Het ministerie van oorlog te Madrid deelt mede, dat de regeeringsartillerie eenige vijande lijke stellingen heeft gebombardeerd in de pro vincie Biscaye. De activiteit, welke in den sector van Si- guenza was op te merken door de herhaalde aanvallen der nationalisten, is opgehouden De regeeringstroepen hebben met steun van vlie gers de rechtrchen teruggeslagen, die 45 dooden en drie mitrailleurs hebben moeten achterlaten. Ir. den sector van Castuera, provincie Badajoz, hebben de regeeringstroepen stormenderhandi het dorp Granja de Torre Hermosa genomen. Bij Cerromuniano hebben de Witten 38 dooden moeten achterlaten. In de zone van Olias, pro vincie Toledo, hebben de regeeringstroepen een aanval ondernomen op een vooruitgeschoven nost der nationalisten, waarbij 10 Marokkanen werden gedood en acht gevangen genomen ter- wel 2 mitrailleurs en 20 geweren werden buit gemaakt. In verband met het feit, dat een Duitsch dagblad gemeld heeft dat Fransche artille risten zouden hebben deelgenomen in de gele deren van de regeeringstroepen aan den aanval op het Alcazar te Toledo, verklaren officieele kringen, dat een ter plaatse ingesteld onderzoek tot de vaststelling heeft geleid, dat dit bericht van iederen grond ontbloot Is. Aanhoudende geruchten over zijn dood en de kwestie der opvolging TALLINN, 3 October. (Stefani). Volgens berichten in het dagblad Undisleht zou S'ta- lin Vrijdagavond in zijn villa bij Moskou tengevolge van kanker overleden zijn. De regeering zou dit bericht geheim hou den om wanorde te voorkomen. Maarschalk Worosjilof zou de opvolger van Stalin zijn. Dit bericht zou bevestigd zijn door iemand, die uit Leningrad is aangekomen. Vrijdagavond is de houdster van de consumptietent Sunny Home", welke op een afgelegen plek in de duinen van Meijendell bij Wassenaar staat, het slachtoffer geworden van een zeer brutalen roofoverval. Omstreeks kwart over acht kwam een man de consumptietent binnen en bestelde een kop koffie. Toen de juffrouw het bestelde ging klaarmaken en daarbij den rug naar den laten bezoeker keerde, werd zij door dezen plotseling beet gegrepen en met geweld de keukeii in ge duwd. Hier greep de onverlaat haar bij de keel. Een worsteling ontstond en de vrouw slaag de er in zich los te rukken. De man pakte toen een brandend petroleumstel, dat bin nen zijn bereik stond en slingerde dit de tenthoudster naar het hoofd. Het gevaar lijke projectiel miste gelukkig, maar ver oorzaakte een begin van brand, dat even wel tijdig werd gedoofd. De roover greep daarop een groote gevulde roomflesch en sloeg deze stuk op het hoofci van de juf frouw, die tengevolge van den slag ineen zakte. De man is vervolgens naar den voorkant van de tent teruggegaan, waar hij uit de toonbank lade een bedrag van tien tot vijftien gulden wegnam. De vrouw, die inmiddels was bijgekomen, verliet de tent aan de achterzijde en riep luide om hulp. De roover sneide hierop weer naar den achterkant, waar hij de vrouw opnieuw te lijf ging. Toen er evenwel hulp kwam opdagen, maakte hij zich ijlings uit de voeten. Alhoewel men den man goed heeft 1 kunnen opnemen, heeft men hem niet kun nen grijpen. Hij is in het duister verdwenen. De aangevallene heeft striemen en plekken aan den hals bekomen, alsmede een kleine hoofdwonde en een buil op het hoofd. Het signalement van den roover luidt: 30 tot 35 jaar, schraal postuur, groot ongeveer 1.70 M., breed ingevallen gezicht met uitstekende juk beenderen, donkerblond, baard noch knevel, lange magere vingers, bruin vischgraat costuum, oude lichtgrijze gleufhoed, zwarte hooge schoe nen, boord met stropdas, vermoedelijk in het bezit van een damesrijwiel, niet als heer ge kleed. Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken ge lieven zich te wenden tot het commissariaat van politie te Wassenaar. In Saragossa, dat door de „Witten" bezet is, heeft men een vliegtuig der „Rooden" tentoon gesteld, dat dage lijks veel belangstel ling trekt Poging om aan de staking in Palestina een einde te maken JERUZALEM, 3 Oct. (Reuter) Medegedeeld wordt, dat vier Arabische koningen en vorsten besloten hebben een gemeenschappelijk beroep te doen op de Arabieren in Palestina en hun te verzoeken een einde te maken aan de staking en de geweldscampagne, teneinde de koninklijke commissie van onderzoek in staat te stellen haar werkzaamheden aan te vangen. De bovengenoemde vorsten zijn de ko ning Ibn Saoed, de Ghazi van Irak, de Iman van Yemen en Emir Abdoella. Volgens zekere inlichtingen zijn de Arabische chefs thans van meening, dat de onder oogen geziene procedure de eenige is, die een einde zal kunnen maken aan de crisis, zonder hun prestige een slag toe te brengen. TOKIO, 3 Oct. De typhoon, die op 30 Sep tember werd voorspeld, heeft het district Tokio bereikt. Er vielen zeer zware regens, doch scha de is niet aangericht. De storm plantte zich voort in de richting van den Oceaan. I: geloof niet dat men van de momenteel vergaderende Assemblée bijzondere ver wachtingen moet koesteren. Doordat, men de vredesfakkel niet hoog genoeg gezwaaid heeft, wordt nu de Volkerenbond beschenen door een enkel nachtlichtje. Doordat men niet op tijd de noodige stappen heeft gedaan, en er ook niet den noodigen durf toe heeft gehad, ziet de Bond zich, tenminste voorloopig, gedwongen, de uiterste voorzichtigheid te betrachten; durf is n.l. soms de uiting van een verstandigen, in elk geval van een vooruitzienden kijk; dat ver geet men maar al te dikwijls in onze oude, behoudende, liberale staten, die onophoudelijk door hun meeningsverdeeldheid lam geslagen staan tegenover de dynamische staten uit één stuk, die er niet voor terugschrikken iederen dag daaruit hun voordeel te trekken en hun uit gangsbasis te versterken met het oog op latere verrichtingen. Maar bij den Volkenbond, bij zijn leiders en werkers, kon men dit reeds niet meer voorzichtigheid noemen, maar on zekerheid en lafhartigheid; alle rechtsschendin- gen heeft hij opgestreken en strijkt hij nog op: degene, die zijn stem maar luid genoeg verheft en hem trotseert, krijgt tenslotte altijd gelijk en ziet hem aan zijn voeten. En ik vrees, dat het nu voor hem zoo noodig herstel te laat of te vroeg is. Te laat, want juist diegenen, die hem hun geheele vertrouwen hadden geschonken, die hem in zekeren zin hun veiligheid hadden toe vertrouwd of tenminste hun eigen veiligheid slechts hadden beschouwd in nauw verband met de collectieve veiligheid, waarvan hij de uiting was, zien zich genoodzaakt om met eigen mid delen bij te springen. Echter is het toch duide lijk, dat een doeltreffende werking van den Volkenbond en de eerbiediging van zijn beslui ten, een minimum van nationale bewapenings- beperking veronderstellen; het ideaal zou zijn, een gewapende Volkenbond in een ontwapende wereld; in geen geval moet er zijn: een ontwa pende Volkenbond in een wereld kletterend van wapengedruisch. Daarom is ook de ontwapeningsconferentie de sluitsteen geweest van het vredesgebouw; dit stort ineen door het ontbreken van dien steen. Daarom ook heeft de bezorgdheid over die Conferentie tien jaar lang de buitenlandsche politiek: beheerscht van die landen, die oprecht haar welslagen wenschten, waarvoor een eerste voorwaarde was de regeling der collec tieve veiligheid. PRAAG, 3 Oct. (Reuter). De regeering verklaart officieel, dat de Tsjecho-Sio- waaksche kroon zal worden gedevalueerd, doch zij deelt niet mede hoe hoog het per centage der devaluatie zal zijn. Begin volgende week zal te Praag een bijeen komst worden gehouden der presidenten van de circulatiebanken van Roemenië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slovakije. Paul Boncour, oud-minister-president en permanent afgevaardigde 'van Frankrijk te Genève, schreef dit artikel Te vroeg, want de volkeren, of tenminste enkele onder hen, hebben nog niet de gevolgen beseft van den helschen loop, die hen misschien naar den oorlog, maar toch zeker naar den ondergang voert. Zoo zullen dus waarschijnlijk voorzichtig heid en uitstel de wachtwoorden zijn voor de te Genève samengekomen Staatsver- tegenwoordigers die al niet meer het aantal be reiken van 52, of 54, ik weet het niet meer precies zooals die arme Briand opmerkte, die ten grave is gedaald bijna tegelijkertijd met zoovele schoone verwachtingen. Men kan gerust zijn, het zijn die wachtwoor den, waaraan de Volkerenbond gewend is ge raakt. Maar al is het te laat of te vroeg en ik hoop vurig, dat ik me vergis om weer flinke stappen te doen, die den Volkenbond het leven, en ons het vertrouwen zullen weergeven, dan blijft er toch nog de toekomst over. Aan de toekomst moet men denken, deze met alle krachtsinspanning voorbereiden en nader trach ten te brengen. Laat ons dus, indien de strijd moet worden aangevangen om den Volkenbond, voet bij stuk houden, laat ons niet dulden dat, onder het mom van verzoening, eensgezindheid, enz. Edel-Kopersmederij Monstransen Kelken Altaren, Communiebanken HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 Verdere vooruitzichten: Regen, later op- p klarend en kouder. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drie journalisten kampen om zoo snel mogelijk om de wereld heen te komen FRANKFURT, 3 Oct. Aan boord van het luchtschip Hindenburg, dat te Frankfurt weder om is gearriveerd, bevonden zich ook drie Ame- rikaansche journalisten. Het bijzondere van hun aanwezigheid ligt in de plannen, welke zij heb ben, en de daardoor ontstane hevige concurren tie. Alle drie zijn namelijk voornemens een reis om de wereld te ondernemen binnen den kortst mogelijken tijd en bedienen zich daartoe van de snelste middelen van vervoer welke de heden- daagsche vorderingen der techniek weten aan te bieden. Een spannende race kan derhalve ontstaan, welke met belangstelling overal zal worden ge volgd. Vanaf Frankfurt begeven de drie journalisten zich langs verschillende wegen thans op reis om zoo spoedig mogelijk New York weder te berei ken. Eén van hen vliegt naar Mailand om van daar over Brindisi naar Hongkong te starten. De tweede wil over Boedapest en Athene verder vliegen, terwijl miss Kilgallen, de derde der con currenten, een eigen vliegtuig heeft gecharterd naar München, waar zij zich voorstet de aan sluiting op het nachtvliegtuig naar Rome te halen. Wie van hen zal tenslotte deze spannende race winnen? Hopen we vooralsnog, dat geen doode- lijke ongelukken het droevig einde van dezen wedstrijd zuilen vormen. men kent al de groote woorden, waarachter zich het gebrek aan wilskracht verschuilt en nog minder om tegemoet te komen aan den terugkeer van die staten, die den Volkenbond den rug toegedraaid hebben, het Pact nog meer verzwakt wordt, integendeel, men moet er slechts op uit zijn, dit te versterken. Dat is de geheele kwestie. Waarom is de ont wapeningsconferentie mislukt en daarbij de mogelijkheid voor den Volkenbond om zijn be sluiten voor te schrijven? Zonder twijfel, omdat er in elk land campagnes ontketend zijn door de zoogenaamde „kanonnenverkoopers", waar mee bedoeld wordt alles wat vervaardigd, ge kocht en verkocht wordt voor onze gemeen schappelijke vernietiging: tanks, vliegtuigen, mitrailleurs, gifgassen, enz., vrij aan de vinding rijkheid van de uitvinders deze opsomming voort te zetten! Dan is er voorts het gebrek aan ver beeldingskracht der generale staven, die niet in gezien hebben, dat de veiligheid der landen, hun opgedragen, wel beter kon verzekerd worden dan door dezen afmattenden wedloop en dat het betrekkelijke overwicht, uit verdragen geput, niet den tijdsduur zou overschrijden, als niet beperkingen, volgens contract en onder con trole, daarvan in de plaats zouden treden. Maar, bovenal, is er de afkeer geweest van de groote naties, behalve Frankrijk en Rusland, en van de neutralen, die nog gelooven, dat men neutraal zal kunnen blijven in de toekomstige geschülen, de afkeer om van te voren nauwkeu rige verbintenissen aan te gaan, als grondslag voor wederzij dsche steunverleening, die door den loop der gebeurtenissen zich duidelijk genoeg geopenbaard heeft als huichelarij en bedrog, ten minste wanneer ze niet direct en algeheel was, d.w.z. niet alleen economisch, maar ook militair. Is men vandaag hiertoe meer bereid dan gis teren? Ziedaar de vraag. Ii afwachting van het antwoord blijkpn de Naties, bedreigd door een onmiddellijk ge vaar, eerder geneigd, hun afzonderlijke ver dragen te versterken en zoo mogelijk te vereeni gen, dan om weer te gaan vijlen aan een ver drag, op gevaar van het nog meer te ver zwakken welks tekortkomingen niet in den tekst gezocht moeten worden, maar in de wijze van toepassing. TWEE IN ééN VOOR VERAF EN NABIJ Majoor Fey verdedigt zijn houding; nieuwe scherpe aanval op het beleid van Starhemberg. Volgens aanhoudende berichten zou Stalin Vrij dagavond zijn overleden. Vier koningen doen een beroep op de Arabieren in Palestina om een einde te maken aan de staking. Het statnut voor het Baskenland, door de Cortes goedgekeurd, zou levendige voldoening hebben gewekt in de betrokken kringen; generaal Fran co wenscht den status-quo in Marokko te eer biedigen. Brutale roofoverval te Wassenaar. Ned. Vereeniging voor Waardevast Geld ver gaderde in Den Haag. Het te Arnhem voortgezette congres van de R, K. gemeenteraadsleden. Beurs van New York: stemming zeer vast. O O Problemen Iedere dag stelt de huisvrouw voor het probleem: „wat zullen we eten vandaag?" Neen, dat is geen klein probleem waarover gelachen behoeft te worden want het is voor menig huismoeder een heksentoer om voor het gezin nog iets redelijks te kun nen opdisschen. Gelukkig de vrouw die daartoe in staat is en gelukkig het gezin, dat een verstandige moeder be zit die de huiselijke tafel een verkwik king doet worden. Maarer zijn nog zooveel andere problemen dan het probleem van de maag. En daar om dienen we iederen dag te begin nen en te beëindigen met de overwe ging welk levensprobleem dien dag al enze aandacht eischt en wat we de den om een oplossing nabij te bren gen. De huismoeder speelt het over het algemeen met haar probleempje klaar. Soms met heel wat zorgen! Laten we allen er een voorbeeld aan nemen en ook de groote levensproblemen aan durven. Laat ons niet ondergaan in sleur maar laten we iederen dag onze taak aanvatten onder een nieuw licht en 's avonds rustig nagaan „wat heb ben we er van gemaakt?" ABERCORN, 3 Oct. (Reuter). Clous ton Is hier uit Tabora aangekomen en weer met be stemming Johannesburg vertrokken, waar hü vanavond hoopt aan te komen en aldus den tweeden prijs te winnen. Victor Smith is te Kaïro geland, doch heeft thans medegedeeld, dat hij zich uit de luchtrace naar Johannesburg terugtrekt. BERGEN, 3 Oct. (Reuter) In den loop van den nacht zijn nog drie lijken geborgen. Men heeft er van moeten afzien pogingen in V werk te stellen, de lijken- der acht nog opgeslotenen te bergen. In den loop van den nacht is nog één der gewonden overleden, terwijl men verwacht, dat verscheidene andere gewonden ook niet meer in leven zullen kunnen worden gehouden. Tot dusver is het aantal dooden tot 19 gestegen. MOOI EN GOEDKOOP ALLEEN GR. HOÜTSTR. 179 TELEF. 1426s Stand op Zondag 1 uur v.m. 765.4 Vorige stand 769.7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1