STADSNIEUWS GUNNING LAATSTE NIEUWS R.K. Kamer-Centrale Haarlem DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN PROGRAM VAN ACTIE BESPROKEN d.h.v.b.-uitslagen ZONDAG 4 OCTOBER 1936 Pastoor P. Roovers Vrüdag 9 October zestig jaar Vereeniging voor Paedagogiek PI JLT JES VERKOOP Uitgesteld tot 18 October OLYMPISCH DORP In de parochie St. Jan Na drie-en-tachtig meter! Succes voor architect Koster DE VERSTREKKING VAN VISCH AAN WERKLOOZEN Overleg gevraagd met instanties van visscherij-bedrijf en detailhandel INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT MGOI SUCCES VOOR MR. VAN CELDEREN Haarlem plukke er de vruchten van! BURGERLIJKE STAND Gedeeltelijk gecorrigeerd) Waardevermindering tegenover den dollar met ongeveer 22Y2 procent Haarlems Salon Orkest Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Maandag 5 October Voor. het district Haarlem telefoon no. 15658 T.Y.B.B.S.D.O. R.C.H.Ajax BloemendaalH.R.C. De schoenen worden duurder Muntdepreciatie doet zich gelden De bloembollenexport Maatregelen getroffen in verband met de waardevermindering van den gulden Wettelijke loonregeling voor groote gezinnen en opheffing van de lasten op de eerste levensbehoeften ge- wenscht geacht Rechtvaardige arbeids- verdeeling Program van actie Zelfstandige politiek Rechtvaardige arbeids- verdeeling Poging tot vergiftiging Mevrouw maakte zooveel aanmerkingen Verhooging van den broodprijs? Telegram van Rotterdamsche kakkers aan minister president EETHUIS UITGEBRAND Vlam in pan met vet geslagen DAMMEN VAESSEN—SPRINGER Groote belangstelling Op Vrijdag 9 October zal pastoor P. Hoovers, Van de parochie van St. Jan den Dooper, ui goedmoedig K'aarlemsch slang: de pastoor van de Amsterdamstraat, zijn zestigsten verjaardag vieren. Wij meenen den jubilaris geen genoegen te doen door breeduit alle verdiensten op te sommen, welke pastoor Roovers zich in den tijd dat hij te Haarlem werkzaam was, voor de parochie van St. Jan den Dooper heeft ver worven. Zijn parochianen en allen, die het ge noegen hadden den pastoor te ontmoeten, ken nen zijn werklust en hartelijkheid, eigenschap pen, die door een dorre opsomming van alles, wat pastoor Roovers in Haarlem heeft tot stand gebracht, zeer onvoldoende zouden worden weer gegeven. Na de activiteit van wijlen pastoor Boogmans, die de parochie verrijkte met een vergroote kerk, scholen en een vereenigings- gebouw, behoefde pastoor Roovers niet meer als „bouwheer" te fungeeren. Onder zijn leiding Werd slechts de Kleine Theresiaschool afge bouwd, waarvoor reeds vroeger de plannen wa ren ontworpen In de kerk werden enkele gun stige veranderingen aangebracht. Veel voorna mer zijn de oncontroleerbare successen, die pas toor Roovers als waarachtig herder van zijn parochie heeft bereikt. Deze zijn door geen cij fers of statistieken uit te drukken en ontgaan aan de waarneming van den buitenstaander. Maar de parochianen van St. Jan begrijpen, wat de werkzaamheid van hun pastoor voor hen heeft beteekend en zullen daarom zijn zestig sten verjaardag niet zonder meer voorbij wil len laten gaan. En al heeft de jubilaris geen gelegenheid zich volop aan interparochieelen socialen arbeid te wijden hoe kan een pastoor van een drukke stadsparochie als die van de Amsterdamstraat daar ook tijd voor vinden? alle katholieken zullen ongetwijfeld kennis wil len nemen van het weliswaar niet zeer offici- eele, maar toch niet te vergeten jubileum var, den geestelijken leider der Haarlemsche Stille Om- gangvereeniging. Enkele data uit den levensloop van pastoor Roovers mogen bij deze aankondiging niet ont breken. De jubilaris werd te Beerta (in Gro ningen) geboren en maakte zijn humaniora op de Latijnsche School te Gemert. Nadat zijn familie naar Velsen was verhuisd, bezocht hii de Seminaria van het Bisdom Haarlem en werd in 1903 door wijlen Mgr. v. d. Wetering (Mgr. Bottemanne was pas overleden) tot priester gewii'i Hij was kapelaan te Wervershoef en van de St. Bildegardisparochie te Rotterdam. In 1913 Werd hij tot kapelaan te 's-Gravenhage (Kt Hartparochie) benoemd. Na een kortstondig pas toraat te De Cocksdorp op Texel werd hij in 1924 pastoor te Rinnegom (Egmond-Binnen). In 1931 kwam hij naar Haarlem, waar hij pas toor Boogmans als herder van de parochie van St. Jan den Dooper opvolgde. Uit al deze jaren kouden we menige bijzonderheid kunnen ver tellen, die de echt-priesterlijke werkzaamheid van pastoor Roovers illustreert; menig voorval ook, waaruit zijn groote hartelijkheid en nooit verzwakte humor blijken, wij zouden hier den jubilaris zeker geen genoegen mee doen. Boven dien is het onnoodig, daar iedere Haarlemmer, die pastoor Roovers kent, deze feiten en trekjes ongetwijfeld zou kunnen aanvullen met bijzon derheden van meer recenten datum. Ook van deze plaats aan den feesteling van a.s. Vrijdag een welgemeende geluk',vensch De afdeeling Haarlem en omstreken van de „Vereeniging' voor Paedagogiek" hield Vrijdag avond een bijeenkomst in de aula van het Ken- hemer Lyceum. De afdelingsvoorzitter, de heer G. van Hees, Opende met een woord van welkom de eerste bijeenkomst in het tweede vereenigingsjaar, daarbij de hoop uitsprekende, dat de afdeeling, evenals in het eerste jaar van haar bestaan', ook in het tweede jaar flink in ledental voor- hit zou gaan. De secretaris, de heer Bandel, bracht het jaarverslag uit, daarbij memoreerende de ver schillende goedgeslaagde bijeenkomsten, waarin interessante onderwerpen door verschillende sprekers werden' behandeld. Het verslag eindigde biet den wensch„Moge de nood en de behoef ten onzer jeugd onze leden tot maximale in spanning aansporen!" Uit het financieel verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo was van Win. 42. Zal de vereeniging' echter eenigszlns actief kunnen optreden, dan is vergrooting van 't aantal leden zeer noodig. Hierna kreeg de heer L. c. T. Bigot het woord ter behandeling van het onderwerp „Wonder kinderen". Spreker stelde op den voorgrond, hat hij dit onderwerp niet zou behandelen als een gewoon paedagogisch onderwerp. Na een uitvoerige beschouwing te hebben ge geven van de verschillende inzichten en de ver schillende experimenten, welke er op het ge bied van de zielkunde in de laatste honderd jaren te constateeren zijn geweest, stelde hij de vraag: Wat hebben We te verstaan onder Wonderkinderen? Een wonder, zei spr., is een Verschijnsel waarbij de wetten van de natuur buiten werking zijn gesteld. Wonderkinderen zijn zij, die bij hun prestaties ln sterke mate afwijken van wat een gewoon kind verricht. Als voorbeelden noemde spr. een Italiaansch kind, dat op een leeftijd van 6 maanden vlot kon spreken, een Hugo de Groot, die op 9- jarigen leeftijd Latijnsche verzen 'schreef, een Beethoven en een Mozart, die op zeer jeugdigen leeftijd componeerden en musiceerden. Maar °ok de jongere tijd heeft tal van wonderkinde- ^en opgeleverd, hoewel hun aantal in verge lijking met 't aantal kinderen, natuurlijk ge- Hng. is. Als voorbeelden van recenten datum Werden genoemd de vioolkunstenaar Jehudi Menuhin, het schaakwonder Samuel Rechevski, een Rosibitha Bitterlich, die op jeugdigen leeftijd verdienstelijke gedichten schreef en daarbij zeer goede illustraties leverde, een Shirley Temple, enz. Van al deze wonderkin deren werden tal van levensbijzonderheden ver meld. Spreker betreurde het zeer, dat de exploi tatie dezer kinderen en het meestal drukke zwerversleven dezer slachtoffers een beletsel vormen, om een studie van het verschijnsel wonderkinderen te maken. In een, nabeschou wing werden de gevolgen op het karakter van het wonderkindschap besproken. Doordat het wonderkind zich de „geldverdiener" voelt, wordt 't vaak onuitstaanbaar en verwaand, ijdel en krijgt 't een groot zelfbewustzijn. Aan den anderen kant is 't wonderkind te beklagen: 't moet veel missen, zooals omgang met andere kinderen, 't schoolleven, enz. Dit geeft verdriet en de portretten van vele wonderkinderen ver- toonen dan! ook een weemoedigen trek. Natuurlijk, zei spr. heeft men gezocht naar een oorzaak van het wonder bij de wonderkin deren. Deze oplossing is nog niet gevonden, om dat de ziel, de geheimzinnige ziel, het geheim in zich verborgen houdt. Na een korte pauze was er gelegenheid tot 't stellen van vragen. Door verschillende personen werd hiervan gebruik gemaakt. Na. beantwoor ding door den spreker, werd met een woord van dank aan den heer Bigot, de bijeenkomst ge sloten. Men verzoekt ons mede tedeelen, dat de pijltjesverkoop, welke heden zou worden ge houden ten bate van het jeugdwerk in het bis dom, Haarlem, is uitgesteld tot 18 October. Al behooren de Olympische spelen al weer eenigen tijd tot het verleden, toch zal men de fraaie successen, die Nederland op de Xle Olympiade behaalde, niet zoo spoedig vergeten. Men trok per auto, trein of vliegtuig naar Ber lijn om de Nederlandsche ploeg in den vreem de aan te moedigen en om, wanneer dit mo gelijk was, een glimp op te vangen vanuit het Olympisch dorp, waar de zwemsters, athleten e.a. vertoefden. Vele pogingen werden vaak daartoe aangewend, doch ordediensten zorg den er wel voor, dat alleen insiders binnen kwamen. Men behoeft dit echter niet te betreuren, want Haarlem is gedurende enkele dagen een Olymp'isch dorp rijk, dat de huisvesting van onze Olympische Spelen ten duidelijkste weer geeft! In de parochie van St. Joannes den Dooper is het dorp opgebouwd als een fancy-fair, ten bate van het jeugdw'erk. Gisterenmiddag is 't in tegenwoordigheid van den pastoor, de ka pelaans, jeugdleiders e.a. geopend. Om de zaak niet te verraden en omdat wij meenen, dat velen een bezoek zullen brengen aan het dorp, vermelden wij nog, dat vrij en- trée naast de R.K. Kerk is. Op het programma voor vandaag staat o.a. een Marathon-mee, optreden van het Don Kozakkenkoor en een bezoek van Charly Cha plin Woensdag tot besluit een schitterend vuur werk, des avonds om half elf. Als attractie ont vangt iedere honderdste bezoeker een verras sing en iedere duizendste een waardevollen hoofdprijs. Het dorp is geopend: heden van 12—7.30 en 8—11 uur; Maandag, Dinsdag en Woensdag van 8 tot 11 uur. De motorbrigade heeft procesverbaal opge maakt tegen een 23-jarigen autobestuurder uit Amsterdam, die hier met een auto reed, welke over een meer dan primitieve reminstallatie be schikte. De handrem kon het vehikel bij een snelheid van 30 K.M. na 18 meter tot stilstand brengen. Met de voetrem had de chauffeur er bij gelijke snelheid niet minder dan 83 meter voor noodig'. De auto is voor herstel naar een garage ge bracht. Hoewel het nog slechts een zestal maanden geleden is, dat de architect A. Koster te Haar lem opdracht kon geven voor den bouw van een overdekte zweminrichting te Hillegersberg, welke thans reeds in exploitatie is, heeft hij nu Het bouwen van een villa in Haarlem of Om streken is aan U opgedragen en nu is het zaak om de materialen zoo Vlug mogelijk in huis te hebben. Voor raamdorpels en vensterbanken in alle maten kunt U voortaan terecht bij Kol, die alle materialen van „De Valk" uit voorraad levert. Knoop dit in Uw oor en noteer het adres: Kol's Tegelhandel, Kleine Houtweg 13, Haarlem, Telefoon 16572. opnieuw het zetten van een dergelijke inrich ting opgedragen, en wel aan den aannemer A. van Varik en de N.V. v.h. Jonker's Betonbouw te Haarlem. Dit is reeds het vijfde soortgelijke object, dat de heer Koster in enkele jaren tijds heeft opgericht. De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft zich Zaterdag met een tele gram tot den minister van Sociale Zaken ge wend, waarin zij het noodzakelijk acht bij de verstrekking van zeevisch aan werkloozen over leg te plegen met de instanties in het visscherij- bedrijf en den detailhandel en dringend ver zoekt, hieraan wel gevolg te willen geven. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat in October 1936 voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1918. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie op Dinsdag, 6 October 1936, voor hen, wier na men aanvangen met de letters B. Ba tot en met Bo; Woensdag, 7 October 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters Br. tot en met Bz, C. D. en E.; Donderdag, 8 October 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters F. G. en H.; Vrijdag, 9 October 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters I. J. en K.; Zaterdag', 10 October 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letter L.; Maandag', 12 October 1936, voor hen, wier na men aanvangen met de letters M. N. O. P. en Q.; Dinsdag, 13 October 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters R. en S.; en Woensdag 14 October 1936, voor hen, wier na men aanvangen met de letters T. U. W. X. IJ en Z. Poste Parisien, 9.35 id., 10.00 Droitwich, 10.20 idem. Programma V: 8.00 tot 7.00 Diversen, 7.00, Eigen Gramofoonplatenconcert, wals- en marschprogramma: 1. Vorw'artsmarsch, 2. Waldteufel Reigen, 3. Traume an den Ozean, 4. Groot Rotterdam, 5. Die Schlittschuhlaufer, 3. Hoch Habsburg, 7. Matinata, 8. Heil Europa, 9. Wiener Praterleben, 10. Kaiser Friedrich Marsch, 11. Drei Strausse, 12. Estudiantina, 13. Leve het Regiment, 14. Poranek, 15. Solda- tenblut, 8.0012.00 Diversen. Indertijd heeft de K.N.A.C. een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers de vol gende vraag moesten beantwoorden: „Wat kan gedaan worden om alle weggebruikers een goed verkeersinzicht te doen krijgen en wat is daar bij de taak der Overheid?" Een zeer competente jury heeft uit 107 ant woorden den eersten prijs toegekend aan onzen stadgenoot Mr. J. H. van Gelderen, die zijn zienswijze inzond onder het motto: „Het woord is aan de psychologie". Op 27 October zal de prijs in het Gebouw voor K. W. te Den Haag worden uitgereikt. Nu wij een verkeers-expert bij uitstek in ons mid den hebben, spreekt het vanzelf, dat Haarlem daar de vruchten van zal plukken en dat de Vereeniging „Veilig Verkeer", alhier, de vlag met reden mag uitsteken! Geboren: 30 Sept. M. J. ProperHuijsmans z; 1 Oct. J. Otsende Bie d; A. J. M. v. Schaik— Verbeek z; C. v. EijkKassen z; A. Pols—Hei- migh z; 2 Oct. J. M. M. Kempermande Cates d- H. A. SmitSieber z; C. G. LuitenDoing d; A. M. C. Eldering—Thijssen z- 3 Oct. O. A. ElesgraafKunis z. Overleden: 2 Oct. W. de Jong—Wezel, 66 j., Koninginneweg. t Pond Sterling en de Dollar sloegen Zaterdag een sterk stijgende richting in. Na op 9.16 Vrijdag te zijn gesloten, liep het Pond tot 9.219.32 op en de Dollar na het vorig slot van 1.85% tot 1.873-4—1.89%. Het officieele slot van den Dollar was 1.89, Op dit punt, gerekend naar de goudpariteit van den Dollar van 1.469, vertoont de gulden een waardevermindering van ongeveer 22% pet. tegen bijna 21 pét. Vrijdag. Haarlems Salon Orkest geeft zijn veertienden amusements-avond op Dinsdag 6 October a.s. in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond. Naast het optreden van het volledige salonorkest onder leiding van Jack Stoffer," treedt tevens de humorist Albert Klein op. Ge zien het programma, belooft deze amusements avond een zeer bijzondere avond te worden, daar één der attracties, een voordracht-wed strijd, op het programma vermeldt „Een uurtje in cabaret Kalkhoven" zal bijdragen de stem ming te verhoogen, doordat verschillende do nateurs zich zullen ontpoppen als mondaccor- deonsbespelers, tap-dancers, xylophonisten, humoristen etc. Programma 1 Hilversum II (Huizen). Programma 2 Hilversum 1. Frogramina 3: 8.05 Farijs Radio, 8.20 Parijs Radio, 9.05 Keulen, 9.20 Keulen, 9.50 Keulen, 11.20 Radio Danmark, 12.20 Brussel Vlaamsch, lfj.50 Brussel, 1.20 Brussel, 1.30 Brussel, 1.50 Brussel, 2.20 Keulen, 2.50 Parijs Radio, 3.20 Droitwich, 4.10 Parijs Radio, 4.20 Parijs Radio, 5.20 Keulen, 7.05 Brussel Fransch, 7.35 Bero- münster, 8.20 Brussel Fransch, 10.50 Weenen, 11.00 Weenen, 11.15 Weenen. Programma 4: 8 uur Brussel Vlaamsch, 8.20 id., 8.30 id., 8.40 id., 8.45 id., 9 uur id., 9.20 di versen, 10.35 Droitwich, 10.50 Droitwich, 11.05 Droitwich, 11.35 Droitwich, 11.50 London Re gional, 12.05 id., 1.05 id., 1.20 id., 2.05 id., 2.55 id., 3.55 id., 4.20 id., 4.50 id., 5.35 Droitwich, 6.20 Diversen, 7.00 Droitwich, 7.40 id., 8.20 London Regional, 8.50 Droitwich, 9.20 Parijs Nu vandaag vrijwel alle elftallen in Sen D. H. V. B. aan het seizoen beginnen willen wij nog maals de uitslagenverzorging onder de aandacht brengen van de vereenigingssecretarissen. Voor de clubs uit Haarlem en Omstreken bestaat ge legenheid de uitslagen telefonisch door te geven op Zondagavond tusschen zes en zeven uur onder nummer 15658. Mogen wij ook in het nieuwe seizoen op aller medewerking rekenen? Bij voorbaat onzen dank. TYBB verschijnt heden in den thuiswed strijd tegen SDO (Bussum) met het navolgen de elftal: v. d. Lit, Kluiskens, Assendelft, Gerrits, Munnink, Rotteveel, Tuijn, Huneker, v. Riel, v. Schie, v. d. Drift. Voor dezen belangrijken wedstrijd is het R.C.H. elftal als volgt samengesteld: Kors Kloos Hellingman v Musscher Metten Prevost Sr. Slot v. d. Gevel d. Horst Hoogendoorn Lenselink Er zijn door 't bestuur van RCH verschillende maatregelen genomen, opdat een leder den wed strijd goed zal kunnen volgen, waarbij echter het R.C.H. -bestuur harerzijds een beroep op het publiek doet, zoo vroeg mogelijk aanwezig te •villen zijn, teneinde opstoppingen aan de loket ten te voorkomen. Bloemendaal speelt vandaag thuis tegen het Heldersche H.R.C., de pas gepromoveerde tweede klaseer. De opstelling' van Bloemendaal luidt als volgt: Huisman v. d. Bijl v. d. Meij Im'mer H. Beljk Leemhuis Ruijter, De Bock, Hartman, Tullenaar, Hartendorp Naar wij vernemen heeft op Vrijdag 2 October 1.1. ten departement van Hanclel, Nijverheid en Scheepvaart een bespreking plaats gevonden over den invloed, welken het verlaten van den gouden standaard op de prijzen der schoenen moet hebben_ Bij cleze bespreking is gebleken, dat van de zijde cler regeering er geen bezwaar tegen be staat, dat in de nieuwe prijzen direct verdis conteerd worden de prijsverhoogingen der ,'jrond:<toffen, hulpstoffen, fournituren e. d. voor zoover deze verhoogingen het gevoig zijn van het verlaten van den gouden standaard. Wij lezen in het „Vakblad voor Bloembollen cultuur" Iedere onverwachte maatregel geeft moeilijk heden, ook al worden er uiteindelijk gunstige resultaten van verwacht. Zoo ook met de deva luatie: direct werd het gevaar gevoeld, dat na deze devaluatie in het buitenland orders zouden worden geplaatst, die (in buitenlandsch geld) aanzienlijk lager in prijs zouden zijn dan de vroeger geplaatste orders. Dit zou zoo werd gevreesd door de normale buitenlandsche af nemers als oneeriijke concurrentie en als. dum ping worden gevoeld. Een dergelijk feit zou aanleiding kunnen geven tot moeilijkheden in den handel, wellicht tot tegenmaatregelen, die voor het geheele vak ernstige nadeelen zouden meebrengen. Afgezien toch van de vraag, hoe men over „de saneering" denkt, zag men in dat bij de buitenlanders, die tegen een bepaalden, door de Ned. Regeering vastgestelden, prijs ge kocht hadden, groote ontstemming zou volgen, wanneer later in het seizoen tegen lagere prij zen bloembollen aangeboden zouden worden. Hiertegen moesten maatregelen worden ge nomen, en in afwachting daarvan heeft de Ned. Sierteeitcentrale Maandagmorgen de afgifte van uitvoervergunningen stopgezet. Toen kon beraden worden over de te nemen maatregelen, die dank zij de medewerking van de betrok ken ambtelijke instanties reeds genomen zijn ook, zoodat nu de afgifte der exportvergunnin gen weer normaal verloopt. Had men eenvoudig voor de landen, die niet tegelijkertijd gedevalueerd hadden, de mini mumprijzen zoodanig verhoogd, dat de buiten landsche prijzen gelijk gebleven waren, dan zou de uitvoering ernstige bezwaren hebben onder vonden. De controle op de handhaving der bui tenlandsche minimumprijzen is toch zeer moei lijk, en hiermede alleen zou dumping niet voor komen zjjn. Men laat den buitenlandschen af nemer echter den prijs wél betalen, wanneer de prijs, die men zélf moest betalen, plus de kos ten, geen abnormale winstmarge meer toe la ten. Hieruit is het idee geboren, om de valuta- winst, die de exporteur maakt op de orders, die na de devaluatie zijn geboekt, te doen toekomen aan het geheele vak, door deze extra-winst te doen vloeien in het Surplusfonds. Deze maat regel is dan ook inderdaad genomen. De minimumprijzen worden voor de landen, die niet gelijktijdig gedevalueerd hebben en die den invoer van bloembollen niet hebben gecon- tingenteerd, verhoogd met een percentage, over eenkomend met het devaluatie-percentage. Eet verschil tusschen dezen minimumprijs en den ouden minimumprijs (in guldens) moet de ex porteur aan het Surplusfonds afstaan, zoodat er voor den exporteur geen enkele reden is om te verkoopen beneden den prijs (in buiten landsch geld), die ook voor dien tijd werd ge noteerd. Deze maatregel lijkt ons een zeer gelukkige, en wij vertrouwen, dat deze door het geheele vak zal worden toegejuicht. (In bovenstaand artikel wordt steeds gespro ken over devaluatie. Dit is echter niet juist; de monetaire maatregelen van de Regeering hou den alleen een waardevermindering van den gulden, dus depreciatie, in. Red.) Zaterdagmiddag vergaderde in het gebouw St. Bavo te Haarlem de R.K. Kamercentrale Haar lem. Om half drie precies opende de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, de vergadering met een welkomstwoord aan de talrijke aanwezigen, in het bijzonder aan den heer Ch. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer. De heer J. J. Brinkman, secretaris van de R.K. Kamercentrale, las de uitvoerige notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De afdeeling van de R.K. Staatspartij Sant poort II had aan de vergadering de volgende motie voorgesteld: „De vergadering' spreekt haar vertrouwen uit in het beleid der R.K. Kamerfractie en ver trouwt, dat zij bij een eventueel toenemen der kosten van het levensonderhoud, tengevolge der monetaire maatregelen, al haar invloed zat aan wenden tot onmiddellijke verhooging der steun- normen en aanpassing der particuliere- en over- heidsloonen aan de nieuwe situatie." Op voorstel van het bestuur werd deze motie bij acclamatie aangenomen. Een voorgestelde motie van de afdeeling Sant poort I'om den Partijraad te verzoeken zoo krachtig mogelijk het samenstellen van een ka binet op christelijken grondslag te bevorderen, werd op advies van het bestuur niet aangeno men, omdat een actie in deze richting niet tot de werkzaamheden van den Partijraad behoort. De heer Brinkman las 'n gedetailleerd jaarverslag, dat eindigde met een opwekking voor de komende verkie zingsactie. De bestuursleden mr. dr. P. J. Witte man en mr. M. dc Kort werden b enkelvoudige can didaatstelling her kozen. In de vaca ture-P. Han, die zich niet herkies- Mr. dr. P. J. Witteman baar had gesteld, werd gekozen de heer uit Aalsmeer. Kolk Volgde het belangrijkste agendapunt: de be spreking van de ingekomen voorstellen voor het Program van Actie. Als inleiding gaf de voor zitter als de meening van het, bestuur te kennen, dat wenschen t.a.v. een bepaalde kabinetsforma tie niet op het prógram thuis hooren. Iedere democratische politiek verlangt naar een parlementair kabinet, maar de feitelijke vorming daarvan valt geheel buiten de com petentie van den Partijraad en ook buiten de onmiddellijke vooruitzichten, die eerst na de verkiezingen een wijder uitzicht op de practiseh te voeren politiek kunnen bieden. Ook groepsbelangen of te vaag geformuleerde verlangens hooren op het Actieprogram met thuis, dat immers slechts een aanhangsel van de bekende richtlijnen der R.K.S.P. bedoelt te zijn. Niet minder dan 16 afdeelingen wenschten uitdrukkelijk steun aan het groote gezin onmid dellijk door de doorvoering van een wettelijke loonregeling voor groote gezinnen en middellijk door de opheffing van de lasten op de eerste levensbehoeften. Met algemeene stemmen werd dit programmapunt vastgesteld. Groote instemming had ook de geuite wensch: dat de R.K.S.P. een zelfstandige politiek voert, welke zich voor de sociale ordening baseert op de pauselijke Encyclieken, en slechts samenwer king wordt gezocht met die partijen, die in dezen zin voldoende waarborgen bieden. Gelijkstelling van het geheele bijzondere on derwijs was een wensch, welken alle aanwezigen deelden. Na uitvoerige en zeer deskundige toelichtingen besloot de vergadering ook in het Actieprogram den wensch op te nemen, dat er een nauwere samenwerking gaat bestaan tusschen het Moe derland en de Overzeesche Gewesten in dien zin, dat de rijkdommen van deze gewesten ook t,en voordeele der inlandsche bevolking, van meer algemeen belang zuilen worden. Allen wenschten de opheffing' van het Pro cessieverbod en van het beruchte art. 177, dat de missionneering van Indië bemoeilijkt. Ook de wensch, dat land- en tuinbouwers een meer menschwaardig bestaan zullen krijgen, werd geformuleerd tot een afzonderlijk program mapunt. Allen wenschten het herstel van de gemeen telijke autonomie en de vervroeging van den pensioensleeftijd tot zestig jaar. Het meerendeel van de vergadering sprak zich uit om deze pen sioensvervroeging als een algemeenen, niet slechts als een tijdelijken maatregel te be schouwen. Algemeene instemming had de wensch tot het verbieden van revolutionnaire en extremistische propaganda en tot verscherping van wettelijke maatregelen tegen excessen door de pers, o.m. door een verplichting tot het opnemen van ver weer. Als overgang naar de door de R.K.S.P. voor gestane ordening wenschte men algemeen een spoedigen, snelleren uitbouw van de bedrijfs- ra den wet. Een volgend punt, bij acclamatie aangenomen, bevatte de bestrijding van de werkloosheid, in het bijzonder die van de jeugdwerkloosheid. Ook in verband met de werkloosheidsbestrij ding waren enkele voorstellen tot verkorting van den arbeidsduur ingekomen. De heer Kuyper, hoofdbestuurder van het R.K. Werkliedenver bond, meende, dat het een plicht van rechtvaar digheid is om de beschikbare werkgelegenheid in Nederland over alle beschikbare werkkrachten geleidelijk te verdeelen. In dezen zin wilde hij den wensch tot verkorting van den arbeidstijd slechts als middel tot het gestelde doel zien. Het standpunt van den heer Kuiper werd met groote meerderheid van stemmen tot een programma punt geformuleerd. De wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering, een wensch, die reeds in het program van 1929 was opgenomen, werd met aller in stemming ongewijzigd overgenomen. Bjj de rondvraag bepleitte een der aanwezigen de propaganda voor de zoogen. Jongerenactie, die in de stad Haarlem zoo'n groot succes heeft gehad. De heer Van Groeningen, voorzitter van den Prov. Kieskring Velsen, dankte namens de ver gadering den voorzitter voor zijn leiding, waar aan het voor een groot deel te danken was, dat de zeer omvangrijke agenda om zes uur was af gewerkt. Ten huize van een bejaard echtpaar in het villapark „Rozenbosch" te De Steeg is een ernstig misdrijf aan het licht gekomen. Het echtpaar bevond zich aan tafel en de heer des huizes had een slok wijn geno men, toen hij plotseling onwel werd. De jjlings ontboden geneesheer, dr. Bloc- mers, constateerde vergiftigingsverschijnse len en wist nog bijtijds door toedienen van tegengif den zekeren dood van den ouden heer te voortkomen. Bjj nader onderzoek bleek de wijn vloeibare nicotine te bevatten, een gevaarlijk vergif, dat aangewend wordt om insecten in boomen te bestrijden. Ook de echtgenoote had een slok wijn geno men, doch toen zij den vreemden smaak proef de, heeft zij onmiddellijk den wijn uitgespat d. De commissaris van politie en de inspecteur van politie der gemeente Rheden hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het 23-jarig dienstmeisje uit Doetinehem, dat met verlof thuis was, werd aan een scherp ver hoor onderworpen. Vrijdag viel zij door de mand en verklaarde als reden van haar misdaad, dat mevrouw zoo veel aanmerkingen maakte op haar werk. Op de schrijftafel van mijnheer had zij net fleschje zien staan en er eenige druppels van ln den wijn gedaan. Het meisje is in het politie-bureau te Velp ingesloten en zal ter beschikking van den Of ficier van Justitie te Arnhem worden gesteld. De gezamenlijke bonden van bakkerspatroon, en coöperatieve besturen te Rotterdam hebben Zaterdagachtend aan den voorzitter van den mi nisterraad een telegram doen toekomen, waar- In zij mededeelen, dat zij hun standpunt hand naven, dat broodprijsverhooging noodzakelijk is tengevolge van de verhooging van den bloem- prijs der laatste maanden met ongeveer 2. per honderd kilogram. Zij zijn bereid deze stijging van den bloem- prijs tegenover regeering en publiek aan te toonen door inzage te geven der facturen. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in den eetsalon van den heer E. van Appeldom op den Fellenoord no. 3 te Eindhoven. Toen de brand weer ter plaatse kwam, stond het gebouw reeds grootendeels in lichterlaaie. Het vuur werd met vijf stralen aangetast en de brandweer slaagde er in den brand tot dit pand te beperken. Het huis is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan in de keuken, doordat de vlam in een pan met vet is ge slagen. Te Den Haag werd Vrijdagavond de eerste partij gespeeld van de match SpringerVaessen. Deze .eerste partij werd door Springer na 44 zetten gewonnen. Zooals bekend is het ontstaan van deze match te danken aan particulier initiatief en met groote belangstelling worden de verrichtingexi van den Belgischen kampioen die van Raichenbaeh met 137 verloor, doch twee partijen tegen den Franschman wist te winnen, tegemoet gezien. Niet minder groot is de belangstelling voor Springer's prestaties. De ex-wereldkampioen, die door velen in den lande nog steeds wordt be schouwd als Nederlands sterkste dammer en wellicht de eenige die in staat kan zijn Raichen baeh te verslaan is sinds 1928, toen hij we reldkampioen werd, niet meer in een groot tour- nooi uitgekomen, zoodat men uit den aard der zaak zeer benieuwd is naar zjjn speeikracht. Velen twijfelen er echter niet aan, of Springer zal den Belgischen kampioen, die zooveel minder routine bezit, met groote cijfers slaan. De match bestaat uit tien partijen, die voor een deel in Den Haag en voor een gedeelte buiten de hof stad worden gespeeld. Te Amsterdam vindt geen ontmoeting plaats. De eerste partij vond een groote publieke be langstelling. Bjj den aanvang werd gesproken door den organisator van de match, Springer's vriend W. Hoekstra, door prof. dr. G. A. van Poeljé, directeur-generaal van het onderwijs, mr. De Vries namens het Haagsche gemeente bestuur, en namens den Nederlandschen Dam- bond door Th. Schouten. Tevens voerde de nes tor van de Nederlandsche dambeweging, Jacq. de Haas, het woord. Nadat de heer Poeljé den eersten zet had ge daan Vaessen speelde met wit ving de strijd aan. Springer won na 44 zetten gedeci deerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3