Parijs betoogt Op alle fronten bij Madrid wordt hevig gevochten Regeling van het verkeer De toestand in Palestina Het nieuws van heden Fey en de moord op Dollfuss RELLETJES TE LONDEN DE ROODEN WETEN NOG STAND TE HOUDEN De Italiaansche lire devalueert IN OOSTENRIJK GEEN DEVALUATIE Uit Vaticaanstad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20187 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Het Weer iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii^ ml De Fransche communisten houden een massa-meeting in het Pare des Princes Ernstige incidenten doen zich niet voor Nieuwe bepalingen afgekondigd Nog geen afkondiging van den staat van beleg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Een onderzoek naar zijn gedragingen Een vechtpartij in een café 1500 arrestanten Het kwaad, dat toch geac cepteerd wordt Met al te heet gebakerden maakte de Engelsche politie te Londen tijdens de fascistenbetooging korte metten De fascisten-betooging te Londen onder leiding van Sir Oswald Mosley bezorgde de politie handen vol werk. Een straat wordt schoongeveegd Fascisten-betoogingen in het East- End worden verhinderd door tegenstanders Een ontruiming der hoofdstad wordt ontkend hoewel een stijging der tekorten wordt bericht Kolonel Moscardo tot generaal bevorderd De politiek van Franco De politie veegt de straten schoon Na de luchtrace naar J ohannesburg Ook Clouston gevallen De strijd om Bilbao De enorme waterwerken van den Boulderdam, waaraan jarenlang gewerkt is, zijn in werking gesteld. In machtige bogen valt het water 50 M. De wereldberoemde Niagargwaterval is 47 M. diep NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 1386 6 per regel, bij contract sterk verlaagde prijzen. Vo« post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Verwachting: zwakke tot matigen wind =j uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog, lichte nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. Hoogste barometerstand: 774.3 te Abisko. =j Laagste barometerstand: 748.9 te Memel. Zon op v.m. 6.09, onder n.m. 5.28. Licht op n.m. 5.58, Maan op n.m. 8.07, onder v^m. 0.21. Laatste kwartier 7 October. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude minister van Waterstaat Wij laten hieronder volgen den hoofdinhoud der nieuwe verkeersbepa- lingen, vervat in het heden afgekondig de Motor- en Rijwielwet, waarover de Minister van Waterstaat heden avond voor de radio zal spreken. Voorrang voor het „hoofdweg"-verkeer. Er komen z.g. voorrangswegen. Wie daarop rijdt, heeft bij kruisingen ook voorrang boven het van rechts ko mende verkeer. Borden zullen aange ven, wat een voorrangsweg is en dat men zoo'n weg nadert. 's Nachts geen geluidssignalen. Tusschen 22 uur en y2 uur voor zonsopgang zijn geluidssignalen ver. boden. (Men moet dan knipperen met de koplampen). Verlichting. De plaats van de verschillende lan taarns wordt nauwkeurig omschre ven. Dimmen zal reeds moeten geschie den als de tegenligger zich in de ge. richte lichtbundels bevindt. Voor wielrijders is verblindend licht steeds verboden. Een rood rijwielach terlicht met reflector is van 1 Jan- nuarie 1937 af verplicht. Het witte achterspatbord, waarvoor eenige voorschriften worden gegeven, wordt gehandhaafd. Niet hinderlijk stilstaan. Stilstaan wordt verboden, indien de verkeersveiligheid daardoor in gevaar wordt gebracht, alsmede in tal van nauwkeurig omschreven gevallen. Stilstaande auto's verlicht. Alleen als auto's binnen 30 M. van een lantaarn (of op een parkeer terrein) staan, behoeven zij geen licht te voeren. JERUZALEM, 5 Oct. (Reuter) Vermoede lijk zal de regeering nog niet den staat van beleg in Palestina afkondigen, in de hoop, dat binnenkort de staking geregeld zal wor den. Op alle fronten bij Madrid worden hevige aan vallen gedaan door de Nationalisten; een evacu atie der hoofdstad wordt ontkend; kolonel Mos- cardo, de verdediger van het Alcazar, tot gene raal bevorderd. Relletjes te Londen naar aanleiding van het verzet tegen fascisten-betongingen in het East- End. De Fransche communisten hielden in het Pare des Princes te Parijs een massa-meeting; geen ernstige incidenten. In de race om de wereld der drie journalisten heeft Ekins met de „Flamingo" het Indië-toe- stel, de ,,Kwak", te Athene ingehaald om daar mede zijn reis te vervolgen. De Oostenrijksche schilling zal niet devalueeren. Een brief van het Nederlandsch Episcopaat te gen de toenemende godloosheid. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Wervelstorm verwoest een koelie-emplacement der Banka-tinwinningvele gewonden. Onder de vele slachtoffers van het verkeer was ditmaal ook het gezelschap De Boer van Rjjk, dat er echter nogal goed afkwam. Bij inbraak te Laag-Keppel werd een sluiswach ter door dieven ernstig gewond. Hevige branden te Venlo en Hedel. O Hard, of zacht, al naar verkiezing, Geven wij U alles door. En dan zonder atmosferisch, Of soms buurmannisch gestoor. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 WEENEN, 5 Oct. Het Italiaansche agentschap ■Stefani verneemt, dat in verband met de tegen uit de Heimwehren gestooten majoor Fey geuite beschuldigingen door de Maria-Theresia-orde, waarvan Fey de eereteekenen draagt, een on derzoek geopend zal worden naar de rol. die door Fey gespeeld is bij den moord op bonds kanselier Dollfuss. Op een bijeenkomst van leiders van den Ne- der-Oostenrijkschen Heimatschutz te Wiener- Neustadt heeft prins Starhemberg verklaard, dat de geheeie Oostenrijksche Heimatschutz en hijzelf bereic. zijn, bondskanselier Schuschmag de meest trouwe medewerking ter beschikking te stellen, op voorwaarde dat de bondskanselier ter erkenning van deze trouw den Oostenrijk- schen Heimatschutz en zijn leider trouw be toont. Majoor Fey heeft als landsleider een or der gepubliceerd, waarin hij verklaart dat hij krachtens besluit van de Weensche Hei- ma tschutzleaen van 14 September ais lands leider van Weenen is herkozen en mitsdien met ingang van heden weder de leiding van den Weensrhen Heimatschutz op zich neemt. Slechts zijn bevelen mogen gehoorzaamd worden: de splitsing in de Oostenrijksche Heimwehrbeweging is hiermede tot een feit geworden. PARIJS, 5 Oct. (Reuter). Zondagmid dag hebben de Fransche communisten een bijeenkomst gehouden in het Pare des Princes. Vanaf de Porte Auteuil en de Porte Saint Cloud begaven de com munisten zich in groepen van 15 en 20 naar het park. Een klein aantal vrouwen bevond zich onder de betoogers en kin deren zag men in het geheel niet. De toegangswegen tot het park werden streng door de politie bewaakt, groepen nieuwsgieri gen en politieke tegenstanders werden onmid dellijk ontbonden. De meeting werd te 15 uur geopend. Sprekers waren Thorez, de secretaris generaal van de communistische partij, en Du- clos, vice-president van de kamer en lid van het politiek bureau. Beiden behandelden de devaluatie, de Spaansche kwestie en de maat regelen tegen zekere politieke groepeeringen. De Fransche socialistische partij van ko lonel De la Rocque heeft getracht deze mee ting onmogelijk te maken, door haar aan hangers vroeg in den ochtend rond het park en in de toegangswegen hiertoe te verzame len, zoodat de communisten het niet zou den kunnen bereiken. Tot dit doel waren de aanhangers uit de pro vincie in grooten getale naar Parijs gekomen De politie wist evenwel den opzet van de P S. F. (parti socialiste frangaise) te verhinde ren. De groepen van de P. S. F. werden uiteen gedreven en 300 van hen werden gearresteerd Het aantal leden van de P. S. F., dat werd ver spreid, wordt op 15.000 geschat. In het park waren opschriften aangebracht als: „Vereenigen om ons vaderland te behoe den voor het fascisme", De rijken moeten be talen", „Onmiddellijk einde van de blokkade voor Spanje", „Eenheid voor het Fransche volk" en „Doeltreffende ontbinding van de liga's" Van het spreekgestoelte wapperden twee vlag gen, rood, met de Fransche kleuren In 'n boven hoek en een gouden hamer en sikkel met de initialen van de Fransche republiek. Tijdens de botsing' tusschen de politie en de P. S. F. zijn een aantal personen gewond. In den vroegen middag trachtte een groep P. S. F., onder leiding van Henry de Kerillis, het kamer lid voor Neuilly sur Seine, naar het Pare des Princes op te rukken, doch de politie, bijgestaan door bereden republikeinsche garde dreef hen uiteen. Aan beide zijden vielen gewonden en verscheidene taxiruiten werden vernield. Naar echter gemeld werd, hebben zich tijdens de betooging nog enkele andere op zichzelf staande incidenten voorgedaan. Taxichauffeurs hebben een dertigtal klachten ingediend tegen betoogers, die steenen naar hun wagens hebben geworpen met de bedoeling de inzittenden waarvan sommige militante communisten waren, te treffen. Tien personen zijn op deze wijze licht gewond. Voorts werden nog tal van andere personen zoodanig verwond, dat zij verbonden moesten worden, o.a. een conducteur van een autobus, die op het platvorm van zijn wagen gewond werd door steenen, welke door betoogers ge worpen waren. Afgezien van deze vechtpartijen en ongeluk ken heeft zich echter geen enkel incident van beteekenis voorgedaan. Volgens de in officieele kringen ontvangen inlichtingen hebben 40.000 communisten of sympathiseerenden de bijeenkomst in het Pare des Princes bijgewoond. Op ongeveer 30.000 schat men het aantal leden der Fransche sociale partij, die uit Parijs of uit de provincie zijn ge komen om in de omgeving van het Pare ces Princes te demonstreeren. Des middags te kwart over vier trachtte nog een groep PB.F.-demonstranten via de Avenue Versailles het Pare des Princes te bereiken. De politie verspreidde hen en een vijftigtal drong 'n café op den hoek van den Boulevard Exelmans en de rue Auteuil bin nen. Hier had een kort, doch hevig gevecht plaats. De politiemannen chargeerden en in een oog wenk waren de vensters verbrijzeld en vlogen stoelen en flesschen door de lucht. In totaal zijn meer dan 1500 personen in ver zekerde bewaring gesteld. Tien hunner zijn op gesloten wegens het dragen van verboden wa pens. Een twintigtal personen is licht gewond. Vijf ordebewakers moesten worden verbonden en twee zijn met lichte verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. In zijn rede op de massa-betoocing In het Pare des Princes besprak Thorez o.m. ook de kwestie der devaluatie. Hij getuigde, dat de de valuatie een middel blijkt te zijn om de armen te doen betalen. Hij zeide verder: „Wij weigeren de devaluatie daarom als iets goeds te beschou wen en verklaren integendeel, dat het een kwaad voor het land is." Intusschen trachtte Thorez in deze zelfde rede het feit, dat de communistische afge vaardigden vóór de devaluatie gestemd heb ben, te rechtvaardigen door mede te deelen, dat deze houding noodzakelijk was om de eenheid in het volksfront te bewaren I MADRID, 5 Oct. (Reuter). De nationalisten vallen op alle fronten bij Madrid met groote felheid aan. De regeeringstroepen zouden echter stand houden. Het bombardement der nationalisten in de sectoren To ledo en Naval Peral duurt onophou delijk voort. Ondanks alle inspanning der rechtschen is geen wijziging in de fronten gekomen. Sedert Zondagmorgen woedt een slag in den sector Naval Peral op 100 K.M, ten Westen van Ma drid. Officieele kringen verklaren, dat de autori teiten nog nooit bevel hebben gegeven, noch eenige instructie hebben uitgevaardigd ten aanzien van de evacuatie van Madrid. Slechts enkele groepen kinderen zijn uit de hoofdstad verwijderd met het oog op een zekere bezwaar lijkheid in de verschaffing van de voor zuige lingen vereischte voedingsmiddelen. Met betrekking tot den toestand te Madrid wordt vernomen, dat 't levensmiddelentekort voortdurend sterker voelbaar wordt. Er is gebrek aan aardappelen, eieren en koffie. Volgens een mededeeling van radio-Teneriffa is te Madrid een beperking van het waterge bruik gelast. In den nacht mag in het geheel geen water gebruikt worden en het reinigen van de straten met water en het sproeien van het groen is verboden. De zender van Cadiz heeft bekend gemaakt, dat een bommenfabriek te Madrid met de om ringende gebouwen vernield is. Er zouden een honderdtal doodzen zijn gevallen. Verder deelt deze zender mede, dat de volks fronttroepen voor de bevrijding van Toledo 600 personen hebben terechtgesteld, onder wie zich een honderdtal religieuzen bevond. De autori- teien der nationalisten ramen, dat door de re geeringstroepen eên bedrag van 28 millioen pe setas te Toledo aan de openbare kassen is ont trokken. Kolonel Moscardo, de verdediger van het Alcazar is tot generaal bevorderd. Hij heeft Uit Barcelona zou bericht ontvangen zijn, dat de president van het hof van appel te Barcelona, More'da, die door de nationalisten te Logrono gevangen was genomen, waar hij met vacantie verbleef, gefusilleerd zou zijn. De te Weenen vertoevende leider der Car- listen, Manuel Falconde, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zegt: „Spanje staat aan den vooravond zijner defi nitieve bevrijding. Wat ons Carlisten betreft, wij maken geen aanspraak op deelneming aan de komende regeering eener militaire dictatuur. Wij zullen ons ertoe bepalen haar op politiek terrein te steunen, evenals wij dit in de loop graven doen." Het officieele Spaansche agentschap te Ma drid publiceert een telegram, waarin op de verklaringen uit Burgos over de door de re geering van Burgos te voeren sociale politiek scherpe critiek wordt uitgeoefend. GIBRALTAR, 4 Oct. (A. N. P.). Het radio, station te Cadiz heeft een waarschuwing uit gezonden aan alle schepen te vertrekken uit de in handen der regeering zijnde havens, daar die havens na vandaag zonder voorafgaande waarschuwing zullen worden gebombardeerd. ROME, 5 Oct. (Reuter)Door welinge lichte kringen word't medegedeeld, dat ook de Italiaansche lire zal devalueeren. Deze devaluatie zal gedeeltelijk zijn; de lire zal tot 4.677 gram op de 100 gram fijngoud in waarde verminderen. WEENEN. 5 Oct. (Reuter). De minister van financiën heeft verklaard, dat de de valuatie van de Tsjechische kroon geen wijziging brengt in de houding van Oos tenrijk. De schilling wordt niet gedevalueerd. VATICAANSTAD, 5 Oct. Z. H. Paus Pius XI heeft gisteren Mgr. Giuseppe Pizzardo be noemd tot plaatsvervangend staatssecretaris van den H. Stoel in afwezigheid van Kardinaal Facelli, die aan boord van de Conté di Savoia onderweg is naar de Ver. Staten. LONDEN, 5 Oct. De aange kondigde fascistenbetooging in het East-End, onder leiding van Sir Os wald Mosley, is door een menigte van duizenden onmogelijk gemaakt. Door het heftig verzet tegen deze betooging, dat zich voornamelijk uitte in het volkomen versperren der wegen in East-End, ontstonden vrij ernstige ordeverstoringen, waardoor de politie genoodzaakt was de straten „schoon te vegen." Den betoogers werd een weg gewezen over het Thames-Embankment, waar de stoet werd ontbonden. Een negental personen werd ernstig gewond, verscheidenen echter bekwamen lichte verwondingen, voorname lijk het gevolg van het onder den voet ra ken bij de charges der politie. In verband met de betooging der fascisten zijn 63 arrestaties verricht. Naar vernomen wordt, had de politie de betooging op het laatste oogenblik verboden, met het oog op het gevaar van ongeregeldheden in de nauwe straten. Dit besluit wordt door de fascisten gekwali ficeerd als een „inbinden voor de roode ter reur." Op het kruispunt Royal Mint-street en Mi- nories-street hebben vechtpartijen plaats ge had. De politie moest met den wapenstok chargeeren om het terrein „schoon" te maken. De geneeskundige dienst was onmiddellijk ter plaatse om een aantal bewusteloos geraakte personen weg te voeren. Omtrent de relletjes in East-End wordt na der gemeld, dat negen personen ernstig wer den gewond en in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen, waaronder drie vrouwen en een grijsaard. De politie moest herhaaldelijk de zwarthemden van Mosley beschermen tegen anti-fascisten. Na een rede van Sir Oswald was de stoet met muziek aan het hoofd vertrok ken, doch bij White Chapel hie'd een groote mensdhenmenigte den optocht tegen. Het was niet mogelijk den weg te ver volgen. Duizenden hielden den stoet tegen en een aantal taxi's werd dwars in den weg gezet. De deelnemers aan de demonstratie kregen daarop onder bijstand van de politie gelegen heid zich via Blackfriars over het Thames- Embankment te verspreiden, zonder een ver gadering te hebben gehouden. JOHANNESBURG, 5 Oct. (Reuter) Op 125 mijl ten Zuiden van Salisbury, dus 550 mijl voor het einde, is Clouston, de laatste deelnemer aan de EngelandJohannesburg-race, met zijn toe stel omlaag gestort. Clouston zelf bleef onge deerd, doch zijn toestel is vernield. Scott is dus de eenige deelnemer aan de race, die het doel heeft bereikt. het commando over de troepen in de streek van Seria op zich genomen. Kolonel Aranda, de plaatselijke commandant van Oviedo is benoemd tot brigade-generaal. Volgens uit Gibraltar ontvangen berichten zouden Vrijdag en Zaterdag niet minder dan 8000 Mooren en manschappen van het vreemde lingenlegioen uit Marokko naar Spanje zijn overgebracht en aan land gezet te Algeciras en Cadiz. De rechtsche luchtstrijdkrachten hebben Bilbao wederom me-t bommen bestookt. De re geeringstroepen hebben een krachtigen aan val op Oviedo gericht, waarbij zij meer dan 800 granaten afvuurden en ruim 400 bommen wier pen. Desondanks werden de loyale troepen met zware verliezen teruggedreven. Aan het front van Biscaye bevinden de na tionalisten zich op 30 K.M. afstand van Bil bao. De vijand biedt krachtig tegenstand, o.a. te Eibar, doch kan niet verhinderen, dat stel lingen worden bezet, die deze stad geheel be- heerschen. Door de rechtbank te Oran is de eenige Ita liaansche vlieger, die het vliegongeluk bij Saida heeft overleefd op 30 Juli j.l„ veroordeeld tot 100 francs boete. Het oorlogsmateriaal dat aan boord van zijn toestel was, is in beslag geno men. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1