Tegen de godloosheid IBISSHAG Hevige wervelstorm In Indië Geloofsgenooten De wereldreis der drie journalisten EEN BRIEF VAN ONZE BISSCHOPPEN lekker... man? Een oproep van de beide comité's INBREKER VERWONDT SLUISWACHTER De begrootingen Dobbefmcmn MAANDAG 5 OCTOBER 1936 VOOR DE PIJP. Brand ontdekt in het Paleis van Versailles Slechts geringe schade Het K. L. M.-vliegtuig flamingo' haalt het toestel op den Indië- dienst, de „Kwak", te Athene in De spanning stijgt De kabinetscrisis in Finland Een koelie-emplacement van de Banka-tinwinning geheel vernield Talrijke gewonden Brutale inbraak in Laag Keppel Kolen worden duurder Groothandelsprijzen verhoogd JHR. A. v. TETS OVERLEDEN Kamerheer en adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin Zandzuigers voor Argentinië ONEERLIJK ONTVANGER GEARRESTEERD Uit Hindeloopen gevlucht en in Nice gevangen Zondag is in de kerken en ka pellen in Nederland onder de H.H. Missen de volgende brief van het Hoogwaardig Nederlandsch Episco paat voorgelezen: DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER Zonder ophouden en met steeds krachtiger aandrang, B. G., smeekt Christus' Flaatsbe- kleeder Onze Heilige Vader de Paus, zijn kin deren, zich te weer te stellen tegen den aldoor wassenden vloed van Godloosheid en heiden dom, die de wereld met ondergang bedreigt. Het eerste gevaar, aldus de Paus, het groot ste en het meest algemeene gevaar is het communisme in al zijn vormen en graden. Overal tracht het binnen te dringen, hetzij openlijk hetzij vermomd; het bedreigt alles en allen; de persoonlijke waardigheid van den mensch, de heiligheid van het familieleven, de orde en den vrede van de samenleving en bo ven alles den godsdienst. 1) Als volgelingen van den vader der leugentaal 2) trachten zij, die zich op den naam „Godlooze" als op een eere naam verheffen, al wat den mensch heilig is te ondermijnen. Nu eens komen deze valsche profeten, terwijl zij inwendig roofgierige wolven zijn, inschaaps- kleeren 3) om de goedgezinden te misleiden. Zij preeken vrede, maar beoogen wereldrevolu tie en trachten de ontzettende beproeving van werkloosheid en crisis uit te buiten voor op roer en geweldpleging. Zij zeggen te strijden voor de vrijheid, maar duizenden martelen zij ter dood, duizenden zuchten in dwangarbeid en concentratiekampen. Zij beloven welvaart voor een ieder, maar nimmer en nergens zag de wereld zooveel millioenen in korte jaren den hongerdood sterven als in hun beloofd paradijs. Dan weer, als deze strijdwijze hun gunstiger schijnt, werpen zij het masker af. Door gespro ken en geschreven woord, door blad en boek en plaat, door radio en gramofoon, door alles wat de moderne techniek htm als hulpmiddel biedt, verspreiden zij, met waarlijk duivelschen haat en met de geslepenheid van de kinderen der duisternis, hun zielenmoordend vergif. Zij doen dit in alle talen, onder alle volkeren, over de geheele aarde. Zij spotten met de christelijke zedenwet en trachten aldus een gunstigen bo dem voor geloofsafval te bereiden; zij spreken hun verachting uit voor het groote gebed der naastenliefde en prediken haat, met de gebalde vuist als zinnebeeld; bovenal: zij willer. den naam van Hem, die boven alles gezegend is in eeuwigheid 4), wegvagen van deze aarde. Naast dit ontstellend werk der duisternis, dat over een wereldmacht beschikt, zien wij ar.dere vijanden optreden tegen de eer van God en van Hem, dien Hij heeft gezonden tot onze leering en verlossing, tegen onzen aanbiddelijken Heer en Meester Jezus Christus. Zij voeren hun strijd tegen de christelijke openbaring en den chris- telijken godsdienst tot heden, helaas, onder be scherming van politieke machthebbers. Terwijl de Kerk, zuil en grondslag van de waarheid 5) op alle wijzen in de uitoefening van haar zen ding wordt belemmerd, wordt vrije baan ge gund aan de godslasterlijke leer, die de natuur en God vereenzelvigt, en aan de bestrijding der grondstellingen van het christendom als vreemd aan ras en bodem. Zij, die de Heilige Geest als bewakers heeft gesteld om Gods Kerk te bestu ren 6), hebben zich in dat land verplicht gezien van af het graf van Sint Bonifatius een groot- schen oproep te richten tot hun kudde om standvastigheid in het geloof 7) en sterkte in den Heer 8). Gezamenlijk hebben zij die anti christelijke beweging gebrandmerkt als nieuw- heidendom, dat wezen en grondslag van het christelijk geloof aantast en een vemietigings- strijd voert allereerst gericht tegen Rome en het roomsch-katholieke geloof 9). Als wij bedenken, B. G., hoe daarnaast een georganiseerde en niet georganiseerde vrijden kerij haar dwalingen verbreidt; hoe op de hoog ste leerstoelen niet alleen een wetenschap zonder God wordt verkondigd, maar dikwijls ook on der den schijn van wetenschap het bestaan van een persoonlijk Opperwezen, van de eindige we reld onderscheiden, wordt bestreden; hoe er vaak wel eens zekere christelijke verdraagzaam heid jegens personen, maar bijna altijd ook een valsche verdraagzaamheid jegens de meest ver derfelijke stelsels wordt gepredikt; hoe zinnen prikkeling en heidensche zeden gezin en maat schappij bedreigen als wij dit alles bedenken, dan begrijpen wij, hoe de Opperherder van Christus' Kerk verzucht, dat de rampen, die hem op dit oogenblik drukken zoo zwaar zijn en zoo ernstig, dat zij nauwelijks plaats schijnen te laten voor eenige verlichting en dat allen met onrust en vrees de toekomst tegemoet zien. ,.De vraag voor of tegen God", aldus onze Heilige Vader, „is beslissend voor het lot van de ge heele inenschheid; zij geldt voor de politiek, voor de economische vragen, voor de zedenleer, voor de wetenschap, voor de kunst, voor den Staat, voor de samenleving en voor het huisgezin" 10">. B. G., zouden de kinderen Gods, uit de sla vernij van den duivel vrijgekocht door het kostbaar bloed van zijn eenigen Zoon, bij cüt ontstellend wereldgebeuren werkeloos mogen toezien en lijdelijk een verderen triomf van den duivel afwachten? Het zou grove ondankbaar heid zijn voor de genade ons geschonken, ver raad aan de taak, die iecter onzer, zij het op verscheiden wijze, heeft te vervullen in Chris tus' Rijk. Het zou het oordeel over ons doen komen van den kwaden en luien knecht, die het talent in den grond had begraven 11) Daarom B. G., roepen Wij, uw Bisschoppen, U op tot uiterste waakzaamheid en werkzaam heid. Met Sint Paulus roepen Wij U toe: „Weert sterk in den Heer en in zijn sterke kracht! Legt aan de wapenrusting Gods, om stand te kunnen houden tegen de lilsten van den dui vel" 12). Tegenover den geloofsafval van zoovelen zul len wij het als onzen eersten plicht beschou wen, dat geloof in ons zeiven te versterken en te verlevendigen en het dankbaar te waardee- ren als een onschatbare genade: het geloof in Hem, die begin en einde is van alle dingen 13). in Hem in wien wij leven, ons bewegen en zijn 14) Zijn onzichtbaar Wezen, zijn eeuwige Macht en zijn Godheid is van de schepping der wereld af bij eenig nadenken uit het gescha pene duidelijk te kennen 15). Als eenmaal voor u het oogenblik aanbreekt, waarop gij voor Gods rechterstoel gaat ver schijnen, dan zal de priester in uw naam zich tegenover Hem beroepen op uw geloof als een titel voor erbaiming. Zoo bidt de Kerk bij uw sterfbed: Ofschoon hij gezondigd heeft, toch heeft hij den Vader en den Zoon en den Hei ligen Geest niet geloochend, maar geloofd en ijver Gods in zich gehad en God, die alles ge schapen heeft, trouw aanbeden 16) Maai dat geloof moet niet alleen in uw hart bewaard blijven, het moet leven in uw werken, want „zooals het lichaam dood is zon der geest, zoo is ook dood het geloof zonder werken" 17)Uw geloof toone zich vooral in de liefde tot uw naaste, in daadwerkelijke hulp aan de talloózen, die in nood verkeerèn, in ernstig streven naar rechtvaardige verhoudin gen in de samenleving. Wee den christen, die door zijn geldzucht, zijn weeldeleven, zijn on recht en harteloosheid ergernis wekt en den vijanden van Christus' naam als het ware wa penen in de hand geeft voor geloofsafval en woelingen en voor strijd tegen de Kerk. Is uw leven echter zoo metterdaad christelijk ingericht, dan zult gij met vertrouwen en vrucht den hemel geweld kunnen aandoen met uw gebed. Neergebogen in het stof voor Hem, die het heelal draagt door het woord van zijn macht 18), zult gij bidden tot Hem, die uw heil is in leven en sterven, in tijd en eeuwig heid, om uw onsterfelijken Koning te huldigen, om Hem eerherstel te geven voor den smaad van de ontrouwen; zult gij bidden om ontfer ming over zijn dienaren, om standvastigheid voor hen, die vervolging lijden ter wille van de gerechtigheid, om erbarming ook over zijn vij anden, opdat hun de oogen geopend worden voor het licht der waarheid. Bidden ook, met vurigheid en vertrouwen, dat Hij den satan en de andere booze geesten, die in onze dagen zoo zichtbaar tot verderf der zielen over de wereld rondgaan, door zijn goddelijke kracht in de hel terugdrijve. En aan dit volhardend en vertrouwvol gebed moet gij, volgens de les van het evangelie, ons opnieuw voorgehouden door den Paus, verbin den de versterving. „Deze duivel wordt alleen uitgedreven door gebed en vasten" 19) Wij schrijven daarom voor, dat het as. feest van Christus-Koning op den vierden Zondag van deze maand met bijzonderen luister en ge bedsoefeningen zal worden gevierd, allereerst om aan den Koning van hemel en aarde een grootsch eerherstel te brengen. Vervolgens op dat Zijn liefde zegeviere in de harten der men- schen en zijn Rijk meer en meer bevestigd wor de en zich moge uitbreiden, opdat de vijanden van zijn heiligen naam mogen beschaamd wor den en terugwijken 20) en de goddeloozen zich tot hem bekeeren 21). Wij vermanen allen door versterving en aalmoezen zich op dit feest voor te bereiden. Verder sporen Wij onze geloovigen met allen aandrang aan, het beproefde middel ter hand te nemen, namelijk het gebed tot de Moeder van God en onze Moeder. In deze maand, gewijd aan O. L. Vrouw van den Ro zenkrans, wordt herdacht Ge overwinning op het gevaar, dat eens de christenheid bedreigde van de zijde van de heidenen. Heel bijzonder drin gen Wij er op aan, dat alle dagen, ook in den huiselijken kring, de rozenkrans zal worden ge beden, om door de voorspraak van de machtige Maagd en de Hulp der Christenen afwending te verkrijgen van de ontzettende gevaren, die ons thans van alle kanten bedreigen. Naast deze voornaamste en bovennatuurlijke middelen mogen we echter geen enkel middel onbeproefd laten in den strijd voor God. De Paus vermaant ons met een woord van den profeet „een muur op te werpen voor het huis van Israël om pal te staan in den strijd ten dage des Heeren" 22). Daarom moeten ook wij, aldus gaat Hij voort, al onze krachten vereeni gen tot een vast aaneengesloten groep, die een krachtig eenheidsfront vormt tegen de misdadi ge slagorden, die vijandig staan tegenover God en het geheele menschelijk geslacht. Dat daar toe noodig is ook de eenheid te bewaren op staatkundig gebied, hebben Wij U in een vroe ger bisschoppelijk schrijven voorgehouden. Een dringend beroep doen Wij op allen, die ver- eenigd zijn in de standsorganisaties, welke hier een machtig terrein vinden voor de katho lieke actie. En met de woorden van den H. Va der in zijn bovenaangehaalde encycliek bezwe ren Wij U in den Heer, toch af te willen zien van alle enghartig individualisme en U allen te vereenigen, ook al mocht dit zware offers kosten. Uw eigen heil en dat der geheele menschheid eischt dit 23). Kees neysj Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Het door eenigen genomen initiatief om zich te vereenigen en alle krachten van ons rijke katholieke leven samen te trekken, eenerzijds om de eer van God in het persoonlijk en open baar leven te bevorderen en alle vormen van Godsonteering met kracht te bestrijden, ander zijds om hulp te brengen aan de slachtoffers van de geloofsvervolging in de verschillende landen en daarvoor een blijvende instelling in het leven te roepen, hebben Wij dankbaar aan vaard en van harte gezegend. Voor beide doel einden, die zoo nauw met elkander verband houden, zal den volgenden Zondag buiten aan de kerk uw geldelijke steun worden ge vraagd. Wij mogen het overbodig achten op uw milddadigheid aan te dringen. Gods vijanden beschikken voor hun verwoestend werk over millioenen; laat onze werkers dan niet met leege handen machteloos staan Bestaat voor u dan niet de christenplicht, uw broeders en zusters, die om het geloof vervolgd worden, die dikwijls opgejaagd als wilde dieren, van huis en hof verdreven en van alles beroofd rond moeten zwerven, tenminste in hun uiterste nooddruft bij te staan? En vordert ook niet de dankbaar heid voor de geloofsgenade en den betrekke- lijken vrede, dien gij nog geniet, dat gij be reidwillig een geldelijk -offer brengt vóór God en tegen de duivelsche machten, die u en uw kinderen belagen? Eerst dan als gij van uw kant al het mogelijke hebt gedaan, moogt gij gerust zijn, er kome wat wil. Dan kunt gij tot God bidden: „Op u, o Heer, heb ik gehoopt, in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden". Bij onze vaderen in het geloof, bij Sint Ser- vatius, Willibrord en Bonifatius bidden Wij C, strijdt eensgezind als goede soldaten van Chris tus. 24) Verdedigt uw eigen heil en het heil van uw kinderen. Redt ons volk en ons vader land van den dreigenden ondergang. „Aan den Koning der eeuwen, den onvergan- kelijken, onzichtbaren, eenigen God, eer en glorie in de eeuwen der eeuwen" 25) En zal dit ons gezamenlijk herderlijk schrij ven in alle tot onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op Zondag 4 October a.s., het feest van den Heiligen Rozenkrans, onder alle vastgestelde H.H. Missen van den predik stoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, 10 September 1936. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t Dr. J. H. G LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. 1) Toespraak Z. H. Pius XI, 12 Mei 1936. 2) Jo 8,44. 3) Matth. 7,15. 4) Rom. 9,6. 5) 1 Tim. 3,15. 6) Hand. 20,21. 7) 1 Cor. 16.13. 8) Eph. 6,10. 9) Herderlijk schrijven der Duitsche Bisschoppen 20 Aug. 1935. 10) Encycliek „Caritate Christi". 11) Matth. 25,26. 12) Eph. 6,10-11. 13) Openb. 21,6. 14) Hand. 27,28. 15) Rom. 1,20. 16) Gebe den voor stervenden, 3de gebed. 17) Jac. 2,26. 18) Hebr. 1,3. 19) Matth. 17,21. 20) Psalm 6,11 21) Psalm 50,15. 22) Ez. 13,5 23) Encycliek „Ca ritate Christi". 24) 2 Tim. 2.3. 25) 1 Tim. 1,17. Om misverstand te voorkomen: met „bui ten aan de kerk" wordt bedoeld: „in het por taal der kerk". VERSAILLES, 5 Oct. (Reuter) In het groote Paleis van Versailles is in één der vleu gels een begin van brand ontdekt en gelukkig spoedig gebluscht. De schade beperkt zich tot eenige oude meubelen. Omtrent den brand in het Paleis van Ver sailles wordt nader gemeld, dat deze is ont dekt door den adjunct-conservator, die laat thuis kwam. De brand is or.tstaan door een verkeerd func. tionneeren van de verwarmingsinstallatie. De minister van Nationale Opvoeding deelt mede: „Te middernacht is een begin van brand uit gebroken in het Paleis van Versailles in de kel ders van den Zuidelijken vleugel. Het vuur brak uit bij de verwarmingsinstallatie voor de loka len, welke grenzen aan de questuur van de kamer. Onmiddellijk werden de bluschapparaten in werking gesteld door de brandweer var. het ge bouw, terwijl enkele minuten later de brandweer van Versailles het vuur vanaf de Hue Levau aangreep. Men was den brand spoedig meester. Uit voorzorg werd ook de brandweerkazerne Grenelle van Parijs gewaarschuwd en deze ver scheen een half uur later, doch behoefde geen dienst meer te doen. De schade is van geen beteekenis en heeft geen betrekking op de artistieke waarde van het gebouw". In het herderlijk schrijven van het gezamen lijke Episcopaat, dat Zondag 4 October van den predikstoel is voorgelezen, werd medegedeeld, dat „eenigen het initiatief hebben genomen om zich te vereenigen en alle krachten van ons rijke katholieke leven samen te trekken om de eer van God in het persoonlijk en openbaar le ven te bevorderen, en alle vormen van Gods onteering met kracht te bestrijden.'' Zij, die dit initiatief hebben genomen zijn begonnen met de vorming van een Algemeen Comité van Katholieke Actie „Voor God." Dit Algemeene Comité bestaat uit de navolgende personen Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aalberse; regent N. L. A. Ammerlaan; J. P. J. Asselbergs; mr. F. J. H. Bach; mr. B. Berger; rector J. F. A. Bots; prof. dr. T. Brandsma O. Carm.; rector I. Broekman; prof. dr. G. Brom; mr. A. Diepen - brock, pr.; prof. dr. F. J. Feron; mgr. F. B. J Frencken; mr. C. M. Goseling; mgr. F. N. J. Hendrikx; mgr. prof. dr. J. Hoogveld; mr. J. J. A. H. Houben; S. de Jong; P. Kasteel; prof. dr W. J. M. Koenraadt; mr. dr. D. A. P. N. Koo ien; prof. dr. J. Kors O.P.; Pastoor Perquin (K.R.O.); C. J. Kuiper; W. A. Maas; I. Mae- nen; mr. H. P. Marchant; Pastoor H. Mets; dr. H. W. E. Moller; jhr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer; mgr. dr. G. v. Noort; mgr. dr. H. A. Poels; prof ny. C. P. M. Romme; jkvr M. de Roy van Zuidewijn van der Does de Wil- lebois; ir. Th. S. J. M. van Schaik; prof. dr J. I. J. M, Schmutzer; mevr. F. Steenberghe— Engeringh; prof. dr. A. M. A. A. Steger; J. Th. Verheggen; J. B. Vesters en mr. A. I. M. Baron van Wijnbergen. Het Algemeen Comité heeft uit zijn leden een Uitvoerend Comité gekozen, dat de leiding der actie zal voeren. De samenstelling van het Uitvoerend Comité is als volgt: prof. dr. Alphons Steger, voorzitter; mgr. prof. dr. J. Hoogveld, onder-voorzitter; mr. A. Die- penbrock, pr., secretaris; prof. dr. J. Schmutzer, penningmeester; rector J. F. A. Bots; mgr. F. Frencken; dr. H. W. E. Moller; jhr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer; mgr. dr. H. A. Poels Dewijl alle krachten van ons katholieke le ven georganiseerd zijn, voor het kerkelijk leven in parochies en voor het maatschappelijk le ven in vereenigingen, zal het streven van het Uitvoerend Comité zijn deze alle, parochies en vereenigingen, te laten samenwerken vóór God en tegen de beweging der godloozen en der nieuw-heidenen. Daartoe is een secretariaat noodig. Met instemming van het geneele Epis copaat en met goedkeuring van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, is dit secretariaat ge vestigd in het Seminarie Hageveld: het corres pondentie-adres is: mr. A. Diepenbrock, pr„ Postbox 2, Heemstede. Bedoeld secretariaat is bereids met zijn werkzaamheden begonnen. Ter wijl het Uitvoerend Comité degenen, voor wie het zijn werk moet verrichten, langs anderen weg dan 't dagblad bereiken zal hoopt het dat degenen, die het met een extra gift willen steu nen, deze zullen gireeren: prof. dr. J. Schmut zer, Utrecht, gironummer 160566. Het tweede comité, waarvan het herderlijk schrijven gewaagt, en dat onder den naam „Katholiek Comité voor Vluchtelingen" reeds gedurende negen maanden werkzaam is, stelt zich ten doel hulp te brengen aan de slacht offers van de geloofsvervolging in de verschil lende landen en daarvoor een blijvende instel ling in het leven te roepen. Het Bureau van het „Katholiek Comité voor Vluchtelingen" is gevestigd te Utrecht, Drift 10; giften kunnen worden gestort bij de Ned. Ar- beidersbank, Utrecht, gironummer 181076. Ekins, één der drie deelnemers aan de sensationeele race om de wereld, had, zoo als wij reeds eerder mededeelden, by de K. L. M. een speciaal toestel gecharterd om de „Kwak", het K.L.M.-vliegtuig op den ge wonen Indië-dienst, in te halen. Te Frankfurt had Ekins zijn aansluitende verbinding gemist wegens het te laat aanko men van de Hindenburg, die met veel tegen wind had te kampen gehad. Doch Ekins dacht er niet over zijn besproken plaats in de „Kwak" ledig te laten. Bij zijn aankomst te Frankfurt wachtte reeds de „Flamingo" om de „Kwak" achterna te vliegen. De K.L.M.-piloot heeft daarop gevlogen zoo hard en zoo goed hij kon en na een tusschen- landing te Weenen, werd de achtervolging op nieuw met de grootste snelheid voortgezet. En Zondagmorgen slaagde de „Flamingo" er ook inderdaad in vóór de ,,Kwak" te Athene aan te komen. Nog geen half uur stond het toestel op het landingsterrein, of de donderende motoren van het Indië- vliegtuig ronkten boven het vliegveld en kort daarna stonden twee groote Neder- Iandsche vogels naast elkander. Ekins had zijn aansluiting gehaald! Een toevallige omstandigheid was, dat in den loop van den Zondag ook het Indië-toestel, de „Rietvink" met Parmentier als gezagvoerder, te Athene landde op de terugreis. Ekins heeft doo- dit succes zijn voorsprong, voor zoover bekend, weten te behouden en ver trouwt zich thans toe aan de ervaren vlieg- capaciteit van gezagvoerder Hondong. Tepas, de bestuurder van de „Flamingo", keert heden uit Athene naar Schiphol terug met de aangename overtuiging, de service, vei ligheid en snelheid bij de K. L. M. weder een rhaal te meer duidelijk in het licht te hebben gesteld. Miss Kilgallen, de vrouwelijke deelneemster in deze race, heeft eveneens haar voorloopige plannen uitgevoerd. Met een vliegtuig van de Swiss Air is zij in derdaad van Frankfurt naar Bazel gereisd. Daar heeft zij den trein genomen naar Brin- disi, waar zij nog Zondag met een toestel van de Imperial Airways naar Egypte hoopte te vertrekken. Betreffende de bewegingen van den derden deelnemer weet De Telegraaf nog mede te deelen: De derde deelnemer aan dezen ren om de wereld is de „mystery-man" van het trio. Niemand weet, waar hij zich thans bevindt en Welke wegen hij heeft gekozen om zijn doel te bereiken. Zaterdag ging het gerucht, dat hij naar Milaan wilde vliegen om vandaar uit de reis te vervolgen. Sedert Zondag heeft men niets meer gehoord van den derden man in den strijd. Heeft hij geheime gelegenheden gevonden, om zijn beiden concurrenten de loef af te ste ken? Zoowel Ekins als miss Kilgallen verkee- ren dienaangaande in het onzekere. Dezelfde geheimzinnigheid, die thans het doen en laten van den derden wereldreiziger omhult, heeft hen alle drie omgeven gedurende hun gemeenschappelijken tocht met de „Hin denburg". De heer W. M. van Neyenhoff, die eveneens met het Duitsche luchtschip naar Europa reisde, heeft aan boord de drie reizi gers ontmoet. Zij gingen zeer vriendschappelijk met elkaar om. Zij spraken over alles..., be halve over hun réis. Gezamenlijk gebruikte men de maaltijden en er werd zeer opgewekt gekeuveld over de we- derzijdsche kennissen of over het weer. Maar nimmer werd maar één woord gewijd aan het feit, dat de drie collega's het meest bezighield Daarover waren ze zeer geheimzinnig. Het drietal was steeds ijverig in de weer met het verzenden van telegrammen, doch zij wil den dat voor elkander niet weten. Het was dan ook zeer vermakelijk te zien, hoe zij langs aller lei sluipwegen hun telegrammen bij den mar conist lieten brengen. Toen zij hoorden, dat «ie heer Van Neyenhoff deel uitmaakte van den staf der Fokkerfabrie ken, kreeg hij van ieder afzonderlijk en in het diepste geheim de verleidelijkste aanbiedingen, als hij hun plaatsen kon bezorgen voor het Indië-vliegtuig en als hij dit wilde ophouden, opdat zij nog tijdig daarin konden overstappen. Zijn betoog, dat hij hen niet kon helpen, mocht niet baten. Voor een Amerikaan zijn Fokker en de K.L.M. één en hetzelfde lichaam! Het zou den heer Van Neyenhoff geble ken zijn, dat alle drie de concurrenten plaatsen hadden gereserveerd op de „Clip per" van de Pan American Airways, de eerste vliegboot, die passagiers meeneemt van Manilla naar Los Angeles en op 21 October vertrekt. Al hun energie is er nu op gericht tijdig deze verbinding te halen. HELSINGFORS, 3 Oct. (D.N.B.). De presi dent van den Finschen rijksdag, Kallio, heeft den staatspresident zijn ministerltjst voorgelegd. De staatspresident heeft deze lijst evenwel niet geaccepteerd en Kallio opgedragen nogmaals te trachten een basis te vinden, waarop de Zweedsche partij en mogelijk ook de Vereenigde partij aan de regeering zouden kunnen deel nemen. De door Kallio voorgelegde ministerlijst zou n.l. slechts steun kunnen vinden bij 80 van de 200 leden van den rijksdag. Derhalve is de lijst niet gepubliceerd. Op de internationale tentoonstelling te Londen zijn deze stelten geëxposeerd. De fabrikant rekent op een grooten af zet voor de a.s. kroningsfeesten. Mis schien ook iets voor ons land in verband met het a-s. vorstelijk huwelijk BUITENZORG, 5 Oct. (Aneta). - De regeering ontving een telegram van den resident van Banka, waarin deze meldde, dat op 2 October j.I. door een wervelstorm, nabij Kota Be- linjoe, een koelie-emplacement van de Banka-tinwinning werd vernield. Van de 300 hier aanwezige koelies werden vele tientallen gewond, zoo dat zij in het hospitaal moesten wor den opgenomen. Zes hunner verkee- ren in levensgevaar. Zondagnacht omstreeks drie uur is te Laag Keppel een brutale inbraak bij den sluiswachter Voskamp gepleegd, waarbij deze in een gevecht ernstig werd gewond. Een drietal personen verschaften zich via een W.C.-raampje toegang tot de woning van V., waarna de achterdeur kon worden geopend. De bewoners, een bejaard echtpaar, die boven sliepen, hoorden verdachte geluiden, waarop de man zich naar beneden begaf. Twee van de drie inbrekers kwamen daarop uit de voorkamer. Met een hunner geraakte V. in gevecht, waarbij de inbreker hem een drietal mes steken toebracht. Een der steken trof het slachtoffer dicht bij het hart. De daders sloegen, toen zij den man bloedend ineen zagen zinken, op de vluent. De sluiswachter, die veel bloedverlies heeft geleden, is naar het ziekenhuis te Doetinchem vervoerd, waar men operatief ingrijpen nood zakelijk achtte. Zijn toestand is thans redelijk. De daders hebben waarschijnlijk geweten, dat Voskamp tamelijk veel geld in huis had van ontvangen sluisgelden, die maandelijks worden afgedragen. Het politie-onderzoek is in vollen gang, waar bij een spoor van de daders, door een politie hond aangegeven, tot op eenige honderden me ters kon worden gevolgd. De sluiswachter kon geen nauwkeurig signalement van de inbrekers opgeven. Voor zoover men kan nagaan wordt geen geld gemist. De vereeniging van importeurs van huisbrand kolen „Verkolim" deelt mede, dat de importeurs van steenkolen in de afgeloopen week bespre kingen hebben gevoerd en zich. zij het dan ook tegen hun wil, genoodzaakt zien de prijzen der in te voeren kolen voor den groothandel direct ingaande te verhoogen. De verhoogingen zullen tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. Over prijsverhoogingen in den detailhandel voor deze soorten zal met de regeering overleg gepleegd worden. In 84-jarigen ouderdom is Zondag te Den Haag overleden jhr. A. S. E. van Tets, gep. luitenant-kolonel der cavalerie, kamerheer en adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. Da teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Woensdag a.s. te half twaalf geschie den op de Alg. Begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage. Zaterdag werd bij Verschure en Go's Scheeps werf en Machinefabriek te Amsterdam te water gelaten de tweede, tevens laatste van de zand zuigers, die door de Argentijnsche regeering in aanbouw werden gegeven. Op losse schroeven Ten gevolge van de aanvankelijk na tuurlijke depreciatie van ons beta lingsmiddel, de muntcorrectie, de valuatie of hoe men den gang van zaken ook wil noemen zijn alle begrootingen voor 1937 zoowel van Rijk, Provinciën, als gemeenten op losse schroeven komen te staan. Er zullen namelijk thans in tal van begrootingen verschillende posten moeten worden verhoogd, mogelijk enkele worden verlaagd. Om te beginnen staat in het bijzonder de Tweede Kamer de volgende week, als zij de rijksbegrooting in de af deelingen moet onderzoeken, voor een zeer moeilijke taak. Men kan natuurlijk, zooals altijd het geval is geweest, de hoofdstukken gebruiken ter bespreking van het algemeen regeerings- beleid, op het gpbied van het onderwijs, de defensie, het verkeer, de justitie en wat al niet meer, maar de vóór den 27en Sept. vastgestelde begrootingscijfers kunnen on mogelijk meer een juisten grondslag vor men. Alle posten op de verschillende begroo tingen, waarin grondstoffen verwerkt zijn, die uit het buitenland betrokken moeten worden, zullen moeten worden herzien. Dit zal al heel sterk spreken bij de Defensie, in het bijzonder bij het Defensiefonds, bij Waterstaat en het Verkeersfonds, waar men heel veel materiaal uit het buitenland betrekt. De begrooting van het Landbouw crisisfonds, die dit jaar als een zeldzame speling van het lot, voor het eerst op tijd is ingekomen bij de Kamer, is volkomen waardeloos, want niet één post zal gehand haafd kunnen blijven, alle zullen moeten worden verlaagd. Vele andere voorbeelden zouden kunnen worden aangehaald, maar wij meenen dat dit overbodig is, daar ieder het wel zal in zien. Feitelijk zou de geheele begrootings- arbeid moeten worden uitgesteld tot Fe bruari 1937, nadat de Kamer bij een enkele wet gelden voor de eerste vier maanden van het nieuwe jaar zou hebben gevoteerd. Eerst over enkele maanden, als de koers van den gulden zich eenigszins zou hebben gestabiliseerd, zouden dan geheel gewijzig de begrootingen, waarbij met den nieuwen toestand rekening zou zijn gehouden, kun nen worden ingediend. Geschiedt dit niet, dan zal de regeering toch in het begin 1937 met suppletoire be grootingen moeten komen voor alle hoofd stukken, die een grooter omvang zullen aannemen. Hetgeen met de Rijksbegrooting ge schiedt, zal naar onze meening beslissend zijn voor de behandeling van de begroo tingen van andere staatsorganen. Het is uit den aard der zaak niet bekend, wat de Kamer zal doen, maar mocht besloten worden de begrootingen toch te behande len, dan zal dit alleen in zeer algemeenen zin kunnen geschieden, zonder dat op de tails van het beleid, dat zich wijzigen moeti of op de verschillende posten kan worden ingegaan. Er is immers geen enkele zeker heid, want de ontwikkeling van zaken dient in kalmte en goed vertrouwen te wor den afgewacht. De Regeering en zij het in iets mindere mate het bestuur van iedere provincie, of gemeente staat voor een ontzaglijk moeilijke taak. De instelling van een dagelijks samenkomende ministe- rieele commissie bewijst dit meer dan dui delijk. Als de begrootingen behandeld worden, dan zijn dit toch niet anders dan krediet- posten, want de bedragen kunnen voor een groot deel niet anders zijn dan memorie- posten. In alle geval zal de Tweede Kamer goed doen, den begrootingsarbeid in deze omstandigheden zooveel mogelijk te bekor ten, teneinde de Regeering tijd en gelegen heid te geven, het dagelijks voorkomende werk te verrichten, daar dit thans zeer omvangrijk is. Met belangstelling mag worden afge wacht, wat de volgende week in de afdee- lingen der Kamer besloten wordt, maar goede samenwerking tusschen volksverte genwoordiging en kabinet, waartoe de be reidheid in de zitting van Woensdag wel gebleken is, eischt een zoo snel mogelijke afhandeling van de begrootingen, opdat de handen der Ministers niet gebonden wor den en bij de suppletoire begrootingen met meer kennis van zaken het gewijzigd be leid zal kunnen worden besproken. De 25-jarige gewezen gemeente-ontvanger van Hindeloopen, P. v. V„ die sedert 29 Mei j.l. voortvluchtig was met medeneming van 'n bedrag van 4000, dat hij uit de gemeentekas had ontvreemd, is volgens het „N. v. d. D." Zater dagavond in een hotel in het centrum van Nice door de Fransche recherche gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Van V. heeft zich na zijn overhaast vertrek uit Nederland eenigen tijd te Parijs opgehouden, waarna hij ook nog bezoeken gebracht heeft aan verschillende andere Fransche steden. Sedert korten tijd bevond hij zich te Vence, een stadje in de bergen, niet ver van Nice. Van V. scheen het voornemen te koesteren, zich aan de Cóte d'Azur te vpstigen. Zaterdag was hij van Vence naar Nice gekomen, waar hij in een hotel zijn intrek nam. Korten tijd later was hij de arrestant van de Fransche inspecteurs Cauven en Moschetti. De arrestatie maakte op Van V. geen grooten indruk en voor den commissaris van politie bekende hij er met de gemeentekas te zijn vandoor gegaan. Hij werd nog in het bezit bevonden van een bedrag van 2500.en frs. 600. Dezer dagen zal hij door de Fransche recher che tot de grens worden geleid en aan de Ne- derlandsche politie worden uitgeleverd. In af wachting daarvan is hij voorloopig achter slot en grendel gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2