Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen Voor de alleen wonende zelfstandig werkende vrouw MAANDAG S OCTOBER IS» LEVENSWIJSHEID iiiiminimimTniimmiHmniiHRiiiiiiiinHiiiniiiiiiiiiiiiiiinininiiiiiuiiiniiiuninnmiiiiifiiiinnnmnfinmii iifiifiiiiiniiuiiuiiiiiiiiuittiiiiiiiiiitiiuiiniiiunHnminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiuninimuiniiniiDmiiiui^ Een gebreide slobbroek Schortje voor meisje van zeven jaar FOTOREPORTAGE Vriendelijk wuivend vanuit het coupé raam van den Koninklijken trein, neemt H. M. de Koningin afscheid van de bevolking bij Haar vertrek uit Schiedam Na de officieele in dienst stelling van Hr. Ms. kruiser .De Ruyter" te Schiedam, poseerde H. M. de Koningin met den geheelen état- major en de bemanning van den oorlogsbodem voor den fofograaf D»_ Ier Bond orga niseerde Za terdag 'n weg wedstrijd in den Purmer- poider, dezgn. „Ronde van Edam". De renners onder weg Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, brachten Zater dag een bezoek aan de sluiswerken te Wijk bij Duurstede De burgemeester van Leiden, de heer A. van de Sande Bakhuyzen, ontvangt van een der Geuzen den eersten haring, tijdens de traditioneele uitdeeling ter gelegenheid van de 3 October-feesfen De prachtige optocht welke Zaterdag ter gelegenheid van de 3 October-feesten door Leidens straten trok, werd door duizenden met groote belangstelling gadegeslagen. Een aardig snapshot Wanneer een jonge vrouw geheel zelf standig gaat wonen is dit een on derneming waar maar niet zoo licht over gedacht kan worden. Ze moet bepaald in alle opzichten zelfstandig zijn, wat be treft haar optreden, ze komt te staan voor allerlei moeilijkheden, die ze heelemaal zelf moet opknappen, enhet laatste is wel de voornaamste factor, ze moet niet van het afhankelijke type zijn, dat zich spoedig eenzaam gevoelt. Voor de laatste raad ik het plan, alléén te gaan wonen ten sterkste af. te meer, daar men tegenwoordig vele uitstekende tehuizen heeft voor jonge al leenstaande meisjes en vrouwen, waar men alle verzorging tot in de perfectie onder vindt, waar met raad en daad terzijde wordt gestaan, en waar men zich nimmer alléén kan gevoelen, aangezien voor conversatie kamers, eetzalen, keurig ingerichte ont spanningslokalen, leeszalen, ontvangzalen, lokaliteit waar men zijn eigen ondergoed en japonnen kan wasschen en strijken enz. enz. gezorgd is en waar men, niet te verge ten, over een eigen kamer beschikt, modem en prettig ingericht met vaste overdekte waschtafel, opkiapbed, kleerkast, enz. „Huize Lydia" te Amsterdam, is b.v. één van die tehuizen welke ik bedoel en een kijkje in het groote tehuis gaf mij werke lijk de overtuiging dat de alleenstaande werkende vrouw zich toch nimmer alléén behoeft te gevoelen, wanneer er nog zulke tehuizen voor haar openstaan, waar ze voor zeker niet te hoogen prijs kan inwonen. Willen wij dus terugkeeren tot de vrouw welke zich liever één of meer kamers kiest om verder geheel vrij te zijn, dan beschou wen we dus de vrouw, die gewend is of er gemakkelijk aan kan wennen, dat niemand thuis op haar wacht, die zelf haar eten klaar maakt, ergens buitenshuis eet of eten van den kok laat komen, die samenwo nen met een vriendin niet verkiest, doch die tevens van haar kamer een gezellig verblijf wil maken, zoodat ze na haar arbeid toch zeker in een gezellige sfeer komt, waarin ze het prettig vindt weer terug te keeren. Deze vrouw begint met het kiezen van een zonnige, lichte kamer met licht behang en met ramen, waar men heerlijk op een stoel zittend doorheen kan kijken: dit laat ste is beslist een punt van overweging, al staat de kamer u overigens ook aan. Bij den modernen bouw hebben de overcomplete kamers vaak hoogliggende ramen, zoodat men alléén naar buitefri kan kijken wanneer men staat, zittende geeft dit een idee, van de buitenwereld afgesloten te zijn, hetgeen misschien een enkeling weldadig aandoet, maar dat toch over het algemeen niet ge prefereerd wordt. Water en licht zijn twee voorname pun ten, die bij het huren besproken moeten worden, benevens een stookgelegenheid wanneer u geen moderne verwarming hebt. Wat de inrichting betreft: voor de vrouw die alleen gaat wonen is een divanbed weer 't meest geschikt, om den gezelligen aanblik van de kamer te verhoogen overdag, voor zichzelf in de eerste plaats en vooral wan neer men in zoo'n kamer familie of kennis sen ontvangt. We teekenden hier een paar nieuwe modelletjes waarvan die met de bergruimte onderin ons 't meest practische lijkt, voor het opbergen van 't beddegoed. Onderstaande ideetjes geven u een beeld hoe de alleenwonende werkende of studee- rende vrouw het uiterst gezellig kan in richten. De schrijf hoekjes bieden het voor deel dat ze beknopt zijn en dus niet te veel wegnemen van de kamer. De werkende vrouw zal meer gevoelen voor heerlijke rusthoekjes, doch heeft toch ook wel zoo'n plekje noodig waar ze ge zellig kan zitten naaien, stoppen, enz., zoo'n hoekje waar men den rommel nog eens kan laten liggen, zonder dat de heele kamer overhoop ligt. Vergeet u ook vooral niet een goedzittenden stoel aan te schaf fen, een, waar u goed in uitrust, dus een met stevige armleuningen op goede hoogte, een diepe zitting, waar u in rust van rug tot aan de knieholte met een veerend los Pull man kussen of veerende zitting. We willen het hier niet hebben over klei ne aantrekkelijke dingen, die de gezellig heid verhoogen, en die de kamer tot een waar tehuis maken, dit voelt de alleenwo nende vrouw heel goed zelf aan, zij kan geheel haar persoonlijkheid leggen in die kleine dingen, zonder ook maar rekening te moeten houden met den smaak van ande ren. We teekenden de hoekjes voor haar, die zelf niet goed weten hoe ze zich zullen in richten en ten slotte nog een zeer practisch kamerscherm met verschillend doel om te zetten om het divanbed, wanneer men last heeft van tocht, om te plaatsen voor éen opengaande deur en dat tevens gebruikt wordt als berging voor eenige japonnen of blouses. Het frame van houten latten kan aan één kant betimmerd worden met platen terwijl een scherm van Amerikaansch zeil doek of andere beschermende stof, zooals gebloemde shintz, vast gemaakt wordt op elk vlak, een gat latend voor den knop waar aan de kleerhaak komt en met aan den on derkant een paar gaatjes om het scherm recht te spannen. Natuurlijk zal men het geraamte zoo voordeelig mogelijk moeten laten maken, terwijl men de afscherming heel goed zelf kan maken. CORA Nu ontvang ik vrijwel tegelijk niet min der dan drie aanvragen om een patroon voor 'n gebreide slobbroek één voor een kindje van 2% jaar, één voor een jongetje van 4 en één voor 'n meisje van 9 jaar. Het spreekt wel vanzelf, dat ik niet voor elk van die maten een afzonderlijk patroon kan geven. Dat- zou te vervelend wezen voor alle lezeressen die zich niet voor slobbroe- ken interesseeren. Het is trouwens altijd moeilijk om het juiste aantal steken en toeren voor 'n breiwerk op te geven. Eer stens zijn niet alle kinderen van eenzelf den leeftijd even groot en ten tweede breit de eene veel losser dan de andere, ter wijl de dikte der wol die men wenscht te gebruiken natuurlijk ook nog een rol speelt. Wie een mooi passend kleedingstuk wil hebben, breie dus steeds eerst 'n proeflap je, op 15 a 20 steken. Dan kan men pre cies afmeten hoeveel steken en toeren van het uitgestreken breiwerk op 1 c.M. komen en men rekent dus gemakkelijk uit hoeveel steken men voor de gewenschte maat moet opzetten, hoeveel men moet meerderen of minderen en hoeveel toeren men voor elk deel moet breien. Van de drie gevraagde patronen zal ik de gulden middenmaat nemen. Het hieron der opgegeven aantal steken en toeren is dus berekend voor een kindje van onge veer vier jaar. Slobbroek. Men breit met aluminium naalden no. 3K>. (Breit men met dunnere naalden dan wordt het geheel van zelf al kleiner). Men begint aan den bovenkant, waar voor men 60 st. opzet. Hierop breit men eerst 'n boord. Men breit 4 toeren 1 r. 1 aver., vervolgens een gaatjestoer voor het doorhalen van 'n elastiek. Hiervoor breit men telkens: 1 r., 1 aver., draad naar vo ren halen, 2 aver, samenbr. Na den gaat jestoer nog 5 toeren 1 r., 1 aver, voor den boord. Verder breit men in tricotsteek. Men begint met het breien van 'n bodempje al dus: 10 r„ het werk omkeeren en aver, te rug breien. 20 r., omkeeren en aver, terug breien. Zoo gaat men door tot men, ach tereenvolgens, nog 30, 40 en 50 st. heeft gebreid en aver, terug gebreid. Daarna breit men verder r. aan den rechter- en aver, aan den linkerkant op alle 60 st. Na 8 toeren meerdert men 1 st. aan het begin van den r. toer en men her haalt deze meerdering nog 5 keer in eiken 8sten toer, zoodat men ten slotte 66 st. op de naald heeft. Dan breit men nog 1 toer, waarmee het bovenstuk klaar is. Voor de groote maat moet men dan nog doorbreien tot dit gedeelte lang genoeg is. Dan begint men aan het beenstuk, waar voor men, in eiken r. toer, aan weerskan ten van de naald, 1 st. mindert tot meö nog 46 st. overhoudt. Op deze steken breit men daarna door zonder meerderen tot het been lang genoeg is. Voor den leeftijd van 4 jaar zal dit ongeveer 19 c.M. wezen. Nu komt het voetblad. Met den rechterkant van het werk naar zich toe, kant men 15 st. af en breit verder de naald uit. Vol gende toer 4 st. afkanten en verder aver, breien. Volgende toer 3 st. afkanten en verder r. breien. 1 toer aver, overbreien. Volgende toer: 3 st. afkanten, verder r. broeien, 1 toer aver, breien en in den daar- opvolgenden toer de eerste 2 st. samen- breien, op de nu overgebleven 20 steken breit men nog ongeveer 10 toeren. Dan begint mén te minderen. Men breit 1 st., breit 2 st. samen, breit de naald uit op 3 st. na, breit 2 st. samen en dan den laatsten st. Op deze wijze mindert men ook nog in de eerstvolgende 7 toeren. Dan kant men de overgebleven 4 st. af. De helft van de slobbroek is dan klaar. De tweede helft breit men hieraan te genovergesteld. Men begint dus na den boord dadelijk met 'n aver, toer in plaats van met 'n r. Men meerdert dan het be gin van de aver, toeren en begint aan het voetblad in 'n aver, toer in plaats van bij 'nr. Het breiwerk wordt zorgvuldig gestreken aan elkaar genaaid, waarna men 'n breed elastiek onder de voetbladen naait en 'n elastiek door den gaatjestoer rijgt. Voor de schouderbandjes, die voor zoo'n slobbroekje zijn aan te bevelen, zet men 6 st. op en men breit aldoor r., tot de bandjes lang genoeg zijn. In den 6en toer breit men 'n knoopsgat door 2 st. te breien 2 st. af te kanten en de laatste 2 st. te breien. In den daaropvolgenden toer zet men boven den afgekanten st., weer 2 st. bij op. Zulk een knoopsgat breit men ook aan het einde van elk schouderbandje, wanneer men nog 6 toertjes te breien heeft. Heeft men 2 bandjes op maat gebreid, dan breit men nog 1 bandje van 32 toeren, dat men aan den achterkant, dwars tus- schen beide schouderbandjes naait. De gevraagde patronen van jasje en muts zullen zoo spoedig mogelijk volgen. DORA. OP VERZOEK JS Lengte middenvoor: 50 c.M., borstbreedte 26 c.M., taillewijdte 72 c.M. Benoodigd: 55 c.M. gebloemd katoen of tobralco van 90 c.M. breed, of 1 meter van 70 c.M. breed, 25 c.M. effen katoen van 70 c.M. breed. Wanneer het katoen 90 c.M. breed is, kun nen we het schortje uit één breedte knip pen, is het katoen 70 c.M. breed, dan moe ten we voor- en rugpand onder elkander knippen, waarnaast de zak geplaatst kan worden. Het schortje maken we van gebloemd ka toen en op den bovenkant stikken we een effen pas, waarvan ook de banden zijn die kruiselings over den rug gaan. De pas en de banden zijn 9 c.M. breed. Op den zak zetten we een bies van 1% c.M. breed. Op den onderkant van het schortje stikken we een bies van 3 c.M. breed. We knippen den pas en de bies van den onder kant in model zooals op de teekening is aangegeven. Een verstandige vrouw kan geen man hoogachten, die in zijn betrekking niet is, wat hij zijn moet. Evenmin zal een man zijn vrouw hoogachten, als ze haar huise lijke plichten niet kent en eert. E. van Stagemann,,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4