Nederland wil afschaffing der tariefmuren *■1 De goudvoorraad der Ned. Bank Regeeringsluchtmacht zeer actief aan het front in Aragon Pacific Clippers voldoen niet BREDERODE-DUIN Ras Imroe verlaat Abessinië MR. v.LANSCHOTSPREEKT TE GENÈVE TALRIJKE PLAATSEN GE BOMBARDEERD Het overly den van Goemboes Het nieuws van heden DE BAROMETER 1 HEERKENS THIJSSEN &C» l 1 VERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per ipost, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20190 Tegenstander van bijeenroeping van een groote internationale conferentie De mandaten-kwestie Resolutie van Frankrijk en Engeland Debatten over de mandaten mm NIEUWE OCEAANVLUCHT Het Weer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Honderd millioen voor het egalisatiefonds Brand in een auto- fabriek ai lederen dag worden nieuwe gruweldaden bekend van de Spaansche bolsjewisten Hoe een priester werd gemarteld Elk der 210.000 vervoerde brieven kostte den V. S. één dollar! Zeppelin voordeeliger! Deficit van 220.000 dollar Luchtschip of vliegboot Stoffelijk overschot wordt heden avond naar Boedapest overgebracht Een nieuwe brief van Greiser aan Avenol Treedt de Poolsche commissaris te Danzig af? VERLOTING Laat ik er nu om denken: „Een lot van Brederode-duin" Trekking morgenavond Spreek minder, zeg meer! In gezelschap van den Britschen consul uit Gore vertrokken Een gevaarlijke reis w/mzéos S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl, Inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één <5 cenl per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 6 Oct. Vanmorgen zijn de debatten over economische en fi- nancieele problemen in de tweede commissie van de Assemblee voort gezet. De Nederlandsche gedelegeerde, Mr. Van Lanschot, hield vervolgens een redevoering, waarin hij als het standpunt der Nederlandsche regee ring uiteenzette, dat de monetaire overeenkomst tusschen de drie lan den een gunstige zaak is voor zoo ver daardoor een afschaffing van de tariefmuren mogelijk zal worden. De Nederlandsche regeering is volkomen be> reid energiek mee te werken tot iedere poging in deze richting en heeft met veel belangstelling de mededeelingen aangehoord van de regeerin gen, die reeds bewijzen van ijver in deze rich ting hebben gegeven. Van Nederlandsche zijde zal de afschaffing van de contmgenteeringen mogelijk zijn ten opzichte van de landen, die hetzelfde doen en aldus een compensatie bieden. In dit verband begroette Mr. Van Lanschot aldus lezen wij in de N. R. Ct., met belang stelling de goede bedoelingen, die de Engelsche gedelegeerde had geuit. Maar men moet niet vergeten, dat er nog een andere zijde van het vraagstuk is, die ons ook moet bezig houden, een zeer belangrijke zijde, namelijk die van de preferentieele rechten en van de douanerech ten. welke laatste in Nederland zeer laag zijn. Mr. van Lanschot voegde aan deze beschou wingen toe, dat hij ten aanzien van de bereid willigheid van de Nederlandsche regeering om contingenten af te schaffen jegens de landen, die hetzelfde doen, een voorbehoud moest ma ken ten opzichte van die landen, die door een sterke deviezencontröle de betalingsmogelijk heid beperken. Mr. van Lanschot verklaarde zich tegenstan der van de bfjeenroeping van een groote in ternationale conferentie. De tijd voor dit soort conferenties is voorbij. Een nieuwe poging zal meer kwaad dan goed doen. Het accoord moet gezocht worden in de kalmere atmosfeer van directe onderhandelingen tusschen de het meest belanghebbende staten. Voortgaande verklaarde de Nederlandsche afgevaardigde, dat het systeem van den gou den standaard het best beantwoordt aan de economische behoeften. Nederland is bereid mede te werken aan het herstel van dit systeem. Zoolang echter de betrekkingen tus schen de internationale valuta's instabiel zul len blijven zal de Nederlandsche regeering haar volledige vrijheid van handelen behouden. Nadat nog de vertegenwoordigers van Haïti en Argentinië het woord hadden gevoerd, werd de zitting om 12 uur 40 gesloten. De delegaties van Frankrijk en Engeland hebben vanavond bij het einde der debatten in de commissie voor economische aangelegenhe den den volgenden ontwerp-tekst bij het bu reau der commissie ingediend: „De Assemblée met voldoening kennis ne mende van de gemeenschappelijke verklaring der regeeringen van Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland van 26 September en de directe adhaesiebetuigingen daarop van verscheiden staten. erkennende, dat deze verklaring in overeen stemming is met de aanbevelingen, welke gefor muleerd zijn door de economische commissie van den Volkenbond in haar recente verslag over den tegenwoordigen stand der interna tionale economische betrekkingen, overwegende dat een overeenstemmende financieele politiek welke beoogt een duurzaam evenwicht te her stellen tusschen de economische toestanden der verschillende landen, hechter grondslagen te vormen voor de stabiliteit der economische be trekkingen en den internationalen handel te begunstigen, op doeltreffende wijze zou bijdra gen tot de consolideering van den vrede, het herstel der internationale orde, de ontwikkeling der wereldwelvaart en de verbetering van het levenspeil der volken. Bevestigt den algemeenen wensch van andere leden van den Volkenbond voort te gaan met de verwezenlijking dezer doelstellingen en noo- digt alle staten leden of niet-leden van den Volkenbond uit te dien einde hun volledige sa menwerking te verleenen en beveelt direct aan de belanghebbende landen als essentieele voor- Waarde voor een uiteindelijk succes aan een vastomlijnde actie te organiseeren om een toe passing te verzekeren van bovengenoemde po litiek ter vermindering der buitensporige hin derpalen, welke den internationalen handel en het verkeer in den weg zijn gelegd." In de zesde Volkenbondscommissie, die 'voor de politieke vraagstukken, is vanmorgen een belangwekkend debat over de mandaten ge houden. De Noorsche gedelegeerde Lange toon de zich voldaan over het tot standkomen van het Fransch-Syrische verdrag en gaf uiting aan een zekere ongerustheid ten aanzien van de gebeurtenissen in Palestina; hij stelde voor, dat de mandaatcommissie aan deze kwestie een speciale zitting zou wijden. De Pool Komarnicki verklaarde, dat zijn land ^nrannnn ïM Mr. W. M. van Lanschot er prijs op stelt, dat de nationale haardstede der joden in Palestina behouden blijft. Hij sprak de hoop uit, dat de Britsche regeering niet zal overgaan tot stopzetting der immigra tie en noemde het noodzakelijk, dat andere uitwegen worden gevonden voor de enorme joodsche bevolking in Midden- en Oost-Europa. Polen behoudt zich voor, te dezen aanzien voorstellen te doen. De Fransche gedelegeerde, Vienot, verklaar de de Engelsche moeilijkheden in Palestina ten volle te begrijpen. Frankrijk meent door het sluiten van het verdrag met Syrië een com promis te hebben tot stand gebracht tusschen het verlangen naar onafhankelijkheid der Ara bische bevolking en de traditioneele bescher ming door Frankrijk der christelijke minder heden. Naar aanleiding van een zekere Turksche bezorgdheid ten aanzien der minderheden in de streek van Alexandrette verzekerde Vienot, dat Frankrijk de verplichtingen, die het jegens Turkije op zich heeft genomen, zal respectee ren. Indien Turkije een nieuwe regeling wenscht, is Frankrijk tot onderhandelingen bereid Uit New-York wordt gemeld, dat de Zweed- sche vlieger Bjoerkvall Dinsdagmorgen voor een Oceaanvlucht is vertrokken in de richting van New Foundland. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Noordelijken wind, ge- deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- jE slag, zelfde temperatuur. rjj Verdere verwachting: Weinig verandering. SE iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii aillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllU MAKELAARS IN ASSURANTIëN TE AMSTERDAM SLUITEN I OP ELK GEBIED DAMRAK 60 - TEL. 45014 en 45016 tillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr De per 5 October j.l. opgemaakte verkorte balans van de Nederland sche Bank geeft o.m. eene vermin dering van den goudvoorraad te zien ten bedrage van ongeveer hon derd millioen gulden. De Neder landsche Bank deelt mede, dat deze vermindering is ontstaan, doordat de bank een gedeelte van haar goud voorraad als werkkapitaal ter be schikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1936 ingestelde egalisa tiefonds. De stijging van den post „beleeningen (inclusief voorschot ten in rekening-courant op onder pand)" op den weekstaat der bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze goudtransactie. STOCKHOLM, 6 Oct. Een hevige brand heeft de automobielfabrieken van Graham ver woest. De schade wordt op enkele millioenen kronen geraamd. Officieren van de Duitsche torpedoboot „Jaguar" hébben, onder leiding van nationalistische collega's, een bezoek gebracht aan de fortificaties van San Marco, nabij San Sebastian De Hongaarsche stad Szeged aan de Theiss is wereldberoemd om haar paprika, markt in dit artikel is dan ook zeer levendig De MADRID, 6 Oct. (Reuter). Het ministe rie van Oorlog heeft vanochtend per radio in een communiqué medegedeeld, dat de regeeringsluchtmacht aan het front in Aragon de vijandelijke concentraties in de dorpen Lecina en Parlette (provincie Sa- ragossa) heeft gebombardeerd. Aan Ihet Zuidelijk front en in den sector van Bujalance heeft de regeeringsartillerie een kleine colonne nationalisten gebombardeerd. De regeeringsluchtmacht heeft voorts bom bardementen uitgevoerd in de zones van Cor dova en Granada. De nationalisten hebben den aanval hervat op de stellingen bij Naval Peral in de pro vincie Avila. De regeeringstroepen hebben een tegenaan val ondernomen, waardoor zij de rechtschen dwongen zich terug te trekken onder zware verliezen. De volksrechtbank te Alicante Iheeft twee leiders van de „Phalanx" ter dood veroordeeld. Zij werden ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan de nationalistische beweging. Na de verovering van Toledo zijn steecs meer nieuwe gruweldaden van de Spaansche bolsjewisten bekend geworden. Zoo spreekt men hier nu vol afschuw over den vreeselij- ken dood van den pastoor van Torrijos, een plaatsje op 20 kilometer afstand van Toledo, aan den grooten weg naar Maqueda. Het is een trieste bijzonderheid, dat deze alom beminde priester gemarteld werd door leden van een „Vereeniging voor Humaniteit". Het Revolutionnaire comité, dat uit Tala- i De Pan American Airways hebben een rapport gepubliceerd omtrent de bedrijfs resultaten van de eerste zeven maanden der exploitatie van hun luchtlijn over de Stille Zuidzee, de ruim 13.000 K.M. lange verbinding San Francisco-Hawaiï-Midway- Wake-Goeam-Fhilippijnen. Tijdens de win termaanden heeft het verkeer zeer veel moeilijkheden ondervonden tengevolge der ongunstige weersomstandigheden. Het is voorgekomen, dat het vliegtuig meer dan een maand noodig had om de heele reis te volbrengen, zoodat fie luchtpost er lan ger over deed dan de zeepost. Voor het eer ste traject San Francisco-Honoloeloe, dat 3850 K.M. lang is, is de actieradius der viermotorige Martin Clippers onvoldoende bij stormachtigen tegenwind, aangezien de kruissnelheid dezer vliegtuigen slechts 200 K.M. per uur bedraagt. Men kan deze snel heid verhoogen door het uiterste van de motoren te vergen, dodh in dit geval is de hoeveelheid benzine die men mee kan ne men, onvoldoende voor dezen langen over tocht. De mogelijkheid van het optreden van derge lijke moeilijkheden is voorzien in het contract, dat de Pan American met de Amerikaansche posterijen gesloten heeft. Deze overeenkomst waarbij overigens aan Pan American Airways het postvervoer op deze lijn voor een periode van tien jaar gegarandeerd wordt eischt slechts dat gedurende het eerste half jaar ge middeld twee vluchten per maand gemaakt worden. De maatschappij heeft dit gemiddelde nog weten te halen dank zij een verbetering van den weerstoestand in de lente, waardoor het mogelijk werd drie vluchten heen en terug per maand uit te voeren. Het ligt in de bedoe ling gedurende den zomer een wekelijkschen dienst te exploiteeren. Op de eerste heen- en terugvlucht is 920 K.G. post uit de Ver. Staten en 730 K.G. uit Ma nilla meegenomen. Op de volgende i'eizen was het postvervoer natuurlijk veel geringer, omdat alleen de eerste vlucht van philatelisti'sch be lang was, en bovendien de lange reisduren al. lesbehalve geschikt waren om het luchtpost- vervoer te bevorderen. Indien men de eerste vlucht niet meetelt, is de gemiddelde hoeveel heid post in de richting Californië-Fhilippijnen vervoerd 66 K.G., met een maximum van 112 en een minimum van 28 K.G. In de andere richting is het gemiddelde 130 K.G. geweest, met een maximum van 245 en een minimum van 70 K.G. De P. A. A. ontvangt van de posterijen een vergoeding voor 360 K.G. post per vlucht, welke 2 dollar per mij] (ongeveer f 1.90 per K.M.) bedraagt. Voor de eerste twaalf heen, en terugreizen heeft de maat schappij 358.013 dollar ontvangen, waarbij inbegrepen 6453 dollar extra voor de eerste reis, toen er meer dan 360 K.G. post was. Het porto voor een brief van San Francisco naar Honoloeloe bedraagt 50 dollarcent (f 0.75), voor verder gelegen bestemmingen 75 dollarcent (f 1.125)40% der post werd op het traject San Francisco-Honoloeloe vervoerd en de gemiddelde ontvangst der posterijen bedroeg dus f 0.98 per brief. Het deficit van de posterijen over de eerste twaalf reizen bedroeg 220.000 dollar. Het ge middeld gewicht van een brief was 11 gram. en er zijn 210.000 brieven vervoerd. Iedere brief kostte den Staat dus een dollar'. Het tarief van den P. A. A. postdienst is dus 75 cent per 11 gram (een Amerikaansch half ounce) voor een afstand van 3850 K.M. en 1.125 voor een afstand van 5000 tot 12000 K.M. De Zeppelin vervoert een brief van het. zelfde gewicht voor 60 cent over 6000 K.M. Hét prijsverschil vloeit voort uit het verschil in laadvermogen en actieradius. Voor de Zeppelin zijn deze grootheden resp. 19 ton en 9000 K.M., voor de Martin Clipper één ton en 4000 K.M. (rekening houdend met tegen wind). De actieradius heeft een buitengewo nen invloed op den tonkilometerprijs; de aan leg en het onderhoud van de tussdhenlandings- stations op Midway, Wake en Goeam hebben de exploitatierekening van den Clipperdienst zeer verzwaard. Een luchtschip behoeft geen tusschenlandingen te maken, alleen begin- er> eindpunt moeten behoorlijk van alle hulp middelen voorzien zijn. De véél geringere tonkilometerprijs is een sterk argument vóór een Zeppelindienst en er gaan dan ook in Amerika steeds meer stem men op om den bouw van luchtschepen te 'hervatten, die stopgezet is na het verongelus- ken der militaire luchtschepen Akron en Ma con. De Air Defence League heeft een derge lijk verzoek tot president Roosevelt gericht. vera had moeten vluchten en vijf millioen pe seta's had meegenomen, had zich in veilig heid weten te stellen in het stadje Torrijos. Op zijn bevel werd de pastoor van het plaatsje uit zijn woning gesleept, en men eischte van hem, dat hij God zou lasteren. Maar hij ver klaarde, dat hy liever voor Christus wilde lij den. Toen rukten de - bandieten de kleederen van zijn lichaam, en zij begonnen hun slacht offer op dezelfde manier te martelen als zfj zich nog konden herinneren uit de lijdens geschiedenis van Christus. Zij lieten den geestelijke zware balken dra gen, en sleepten hem onder voortdurende stox- slagen en beschimpingen door de straten van het stadje, terwijl zij hem azijn in den mond goten. Om hun 'hartstochten geheel te bevre digen, trokken zij hem de kleeding aan van een soldaat der roode militie, en zetten hem een doornenkroon op het hoofd. Deze afschuwelijke marteling duurde drie dagen, terwijl zij voortdurend van het slacht offer eischten, dat hij God zou lasteren. Na lange beraadslagingen, of zij den priester zouden kruisigen of doodschieten, besloten de leden der „Vereeniging voor Humaniteit" het laatste toe te, passen, en werd de martelaal op een veld voor het dorp terechtgesteld. In de kleine gemeente Torrijos werden bo vendien de dokter, de rechter, het hoofd der katholieke school, de directeur van het tele graafkantoor, de directeur van de gevangenis, en dertig andere inwoners vermoord. MÜNCHEN, 6 Oct. (D.N.B.) Het stoffelijk overschot van den Hongaarschen minister president Goemboes zal morgenochtend in het Kaiserhof worden opgebaard. De militaire plechtigheden zullen volgens het ceremonieel plaats hebben. Des avonds te negen uur zal het stoffelijk overschot met de gebruikelijke plechtigheden naar het station worden vervoerd, vanwaar het met eten gewonen trein van 22.23 via Weenen naar Boedapest zal worden gebracht. In een officieel communiqué over den bui tengewonen ministerraad wordt gezegd, dat Daranyi, de plaatsvervangende minister-presi dent, in bewogen woorden het verscheiden van Goemboes heeft medegedeeld. De Raad be sloot, den overledene als den grooten doode der natie te beschouwen en hem een staats begrafenis te bereiden. Aan het Nederlanasche gezantschap te Boe dapest is opgedragen de deelneming van de Nederlandsche regeering te betuigen aan de Hongaarsche regeering met het overlijden van den Hongaarschen minister-president Goem boes DANZIG 6 Oct. (D. N. B.) De president van den Danziger Senaat heeft hedenmiddag een tweede schrijven gericht tot den secretaris-ge neraal van den Volkenbond, waarin hij mee deelt, eerst heden het besluit van den Volken bondsraad te hebben vernomen, uit de och tendbladen. Greiser protesteert hiertegen. Door de zitting op 5 October te plaatsen heeft men Danzig de gelegenheid ontnomen zich te doen vertegenwoordigen. WARSCHAU, 6 Oct. (Reuter). Het conserva tieve blad „Czas" maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk Papee, de Poolsche com missaris-generaal te Danzig zou aftreden. Men brengt dit gerucht in verband met een ander, dat kortgeleden te Genève de ronde heeft gedaan en volgens hetwelk een Pool tot Volkenbonds commissaris te Danzig zou worden benoemd om dan tevens de functie van Poolsch commissaris te vervullen. Adv. Mr. Van Lanschot houdt te Genève een plei dooi voor de afschaffing der handelsbelemme ringen. Ras Imroe, de leider van de regeering te Gore, verlaat Abessinië. Nieuwe militaire maatregelen in Zwitserland. 'Treinramp in Sovjet-Rusland; ongeluk te wij ten aan sabotage. Stoffelijk overschot van Goemboes wordt he denavond van München naar Boedapest over gebracht. Ilaliaansche beurzen heden heropend. Staatsmonopolie in Duitschland over den bui- tenlandschen handel. Protestbrief van Greiser aan Avenol. Te Zeelst zijn vier woningen afgebrand; een der bewoners liep brandwonden op. Bij nieuwen brand te Venlo zijn weer vier nood woningen in de asch gelegd. Ordonnantie in Ned.-Indië tegen prijsopdrijving aangenomen en reeds in werking getreden. De Ned. Bank heeft f 100 millioen van haar goudvoorraad als werkkapitaal ter beschikking van het egalisatiefonds gesteld. Wetsontwerp ingediend tot wijziging en aan vulling van de Crisishypotheek-aflossingswet '36 New-Yorksche beurs: Stemming vast; slot voor de meeste fondsen op het hoogste punt. Hoevelen hebben over alles en nog wat zoo dadelijk maar een eigen oor deel en een heel betoog klaar. Ze zet ten een geheele redeneering op en be slissen de moeilijkste vraagstukken tusschen twee ademhalingen. Er zijn menschen die aldoor moeten spréken, wier mond niet stil staat. Maar wan neer men dan hun redeneering rustig beoordeelt blijft er weinig van over. Ze hebben veel gesproken maar niets gezegd. De wijze geeft ons in enkele zinnen meer doordachte levenswaar de mee dan de oppervlakkige causeur in betoogen van 'n uur. Spreek wat minder zeg wat meer! LONDEN, 6 Oct. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat Ras Imroe, die met Walde Sadik leider der regeering te Gore was, in het gezelschap van den Britschen consul uit de stad is vertrokken. Hij heeft verlof gekregen zich in Oeganda te vestigen. De Britsche consul, kapitein Erskine, te Gore in West-Abessinië. deelt mede. dat hij goede vor deringen maakt en binnenkort in het op 150 K.M. afstand gelegen Gombeila zal aankomen. Hij heeft een buitengewoon gevaarlijken tocht achter den rug over bergpassen en door gebie den, waar bandieten op de loer liggen. De trein van muilezels, waarmede de consul reist, wordt voorafgegaan door een groep buitenlanders, meest Grieken en gevolgd door Ras Imroe, die bevelhebber is geweest van het Noordelijke Abessinische leger. Bijna alle buitenlanders hebben thans West- Abessinië verlaten, behalve eenige handelaren uit Djimma en een aantal missionarissen uit Sirama, die het veiliger vinden te blijven, waar zij zijn, dan de gevaarlijke reis te ondernemen. Stand op Woensdag 1 uur v.m.; 762.5 Vorige stand: 765.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1