Monetaire politiek en actie tegen prijsopdrijving DE DUBBELGANGER WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Streng optreden tegen boeren Onredelijke prijsopdrijving wordt niet geduld Onderzoek naar verhooging gevraagd Positie Overheidspersoneel Adres N.V.V. Kruideniers adresseeren De ordonnantie tegen prijsopdrijving Door den Indischen Volksraad aanvaard en terstond afgekondigd Afgekondigd Contingenteeringen ingetrokken HEFFING VARKENSVLEESCH INGETROKKEN KAASPRODUCENTEN EN MONOPOLIEHEFFING Zij vragen om verlaging der pro ductiekosten om prijsstijging te voorkomen R.K. Universiteit Ambtsaanvaarding prof. dr. A. Mulders Dies-viering HET VORSTELIJK HUWELIJK Geschenk van de Koninklijke Landmacht MINISTER DE WILDE BJJ DE ACCOUNTANTS GEZONDHEIDSCONGRES Geen audiëntie Gezantenwisseling CRI SI SHY POT HEEK- AF LOSSINGSW ET Wetsontwerp tot wijziging en aanvulling OPERA ITALIAN A Het tableau de la Troupe PROEFSTATION VAN DE K.N.A.C. Officieele indienststelling te 's Gravenhage Ook de Ijsvogel verkocht Fransche maatschappij heeft het vliegtuig overgenomen POGING TOT MOORD Verdachte tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld AUTO'S BOTSTEN TEGEN ELKAAR Een der inzittenden zwaar gewond NA DEN DOODSLAG TE KONINGSBOSCH Verdachte ontslagen van rechtsvervolging Clearing met Italië Kind verdronken Fraude met werkloozen- steun Penningmeester plaatste gefin geerde namen op lijsten Vier woningen afgebrand Een der bewoners loopt brandwonden op ANDERHALF JAAR GEËISCHT Wegens verduistering van 65.000 gulden FIETSRIJDER VERONGELUKT UIT DE STAATSCOURANT G. O. Belastingen door Victor Bridges In enkele persorganen zijn berichten ver schenen, volgens welke zich hier of daar ge vallen van onredelijke prijsstijging van land bouwproducten hebben voorgedaan, zulks in strijd met de desbetreffende wet, doordat be paalde voor den handel bestemde voorraden van die producten zouden worden vastgehou den. Wij hebben naar aanleiding hiervan den minister van Landbouw en Visscherij, mr, dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van persberich ten omtrent onredelijke prijsverhooging. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den handel bestemde voorraden vasthouden, in de hoop, dat zij er straks een extra-winst op zul len behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor terugschok- ben het bedrijf van dengene, wien de ge meenschapszin zoo zeer ontbreekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouwcrisiswet wordt geboden. Ik heb echter alle vertrouwen, dat dergelijke maatregelen achterwege kunnen blijven. Onze boeren bewezen meermalen, dat zij oog hebben voor de belangen van hun medeburgers. Moch ten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoïsme die belangen zouden schaden, dan zal met gestrengheid tegen hen worden opgetre den. Naar ons werd medegedeeld door de bakkers organisaties, is gebleken, dat tusschen de of fertes van 25 September en 29 September j.l. een prijsverschil van 4 cent per kilogram voor alle soorten oliën bestaat, zoodat deze met voornoemd bedrag gestegen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs geleverd. Protest daartegen, ingediend bij de betrokken handelaren, vermocht tot dusverre geen uitwer king te hebben, weshalve de ten deze samen werkende bakkersorganisaties zich telegrafisch tot de commissie uit den ministerraad tegen de prijsopdrijving hebben gewend, met het verzoek na te willen gaan, of in dit geval niet van on gerechtvaardigde prijsverhooging moet worden gesproken en, zoo ja, daartegen stelling te wil len nemen. Het bestuur van de R. K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel heeft de positie van het Overheidspersoneel besproken, in verband met de maatregelen der regeering, betreffende de muntcorrectie, waarbij werd vastgesteld, dat over de gevolgen van het besluit der regeering thans nog geen definitief oordeel is uit te spre ken. Juist echter daarom kwam de vergadering tot de conclusie, dat behandeling van aanhangige maatregelen, gericht op vermindering van in komen, dient te worden uitgesteld. Gezien dit uitgangspunt, besloot de vergade ring een adres te zenden aan den Raad van Ministers, waarin verzocht zal worden, de be handeling van het wetsontwerp tot herbereke ning van burgerlijke en militaire pensioenen op te schorten. De in het voorloopig verslag be treffend genoemd wetsontwerp gemaakte op merkingen over de gevolgen van de muntcor rectie voor de gepensionneerden werden daarbij omschreven. Vervolgens werd aandacht geschonken aan de overige maatregelen die, bijzonder onder den in vloed der regeering, tot stand kwamen of nog aanhangig zijn voor het personeel der lagere bestuursorganen Naar het inzicht der R. K. Centrale, behoo- ren ook deze in uitzicht gestelde maatregelen, in zooverre deze zouden leiden tot verlaging van loonen en salarissen, te worden opgeschort. Overeenkomstig dit inzicht zal in de aan de orde zijnde en komende gevallen worden opge treden. De ontwikkeling van den toestand behoudt de bijzondere belangstelling. Zoo spoedig hiertoe aanleiding bestaat, zal de R. K. Centrale nader haar standpunt bepalen. De hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aan gesloten organisaties hebben in een bijzondere bijeenkomst, voornamelijk belegd ter bespre king van den toestand, ontstaan door de ge wijzigde monetaire politiek der regeering als gevolg van het loslaten van den gouden stan daard, een aantal conclusies aangenomen, waarin allerlei wenschen geformeerd zijn ten aanzien van alles wat samenhangt met de de preciatie van den gulden. De Ned. Kruideniersbond, de federatieve bond van winkeliersorganisaties in het koloniale wa- renvak „Febowiko" en de R. K. bond van krui- deniersvereenigingen, vereenigd in het comité van samenwerking', hebben een adres gezonden aan het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarin zij den Minister verzoeken spoedig maatregelen te treffen om te komen tot een publieke voorlichting, welke den detaillist vrijwaart voor onverdiende blaam van de zijde van den consument. BATAVIA, 6 October. (Aneta). Het college van gedelegeerden zette de behandeling van de ordonnantie ter voorkoming van prijsop drijving van goederen, diensten en huren voort. Hierop werd de ontwerp-ordonnantie, waar bij aan de regeering uitgebreide bevoegdheden worden verleend om bij of krachtens regee- ringsverordening «maatregelen te treffen ter voorkoming van prijsopdrijving van goederen, diensten en huren, zoo noodig met inbeslag name der voorraden, door het college van ge delegeerden aangenomen. De regeering nam een amendement-Weyer over. waarbij de werkingsduur der ordonnan tie wordt beperkt tot 1 Maart 1937. BUITENZORG, 6 October. (Aneta). Afge kondigd is de ordonnantie tegen prijsopdrij ving van goederen, diensten en huren, welke •heden te middernacht in werking treedt. Verder is afgekondigd een regeeringsveror- dening, waarbij wordt bepaald, dat de soorten van diensten, ten aanzien waarvan het be paalde in de bovengenoemde ordonnantie toe passing kan vinden, dooir den Gouverneur- Generaal worden aangewezen. Daarin wordt voorts bepaald, dat door den G. G. kan wor den vastgesteld, met welk percentage de prij zen dier diensten mogen worden verhoogd. Ten slotte is afgekondigd een gouverne mentsbesluit, waarbij wordt vastgesteld, dat het vervoer van personen of goederen te water wordt aangewezen als een dienst, vallend on der laatstbedoelde regeeringsverordening. De prijzen dier diensten zullen door den direc teur van het departement van Economische Zaken worden vastgesteld. Voor het inter-ge- westelijk verkeer zal dit geschieden door de hoofden van gewestelijk bestuur. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat thans ook de contingenteeringen van meubelen, van hout en van wollen en halfwollen dekens zullen worden ingetrokken. Verzocht wordt mede te deelen dat de in trekking van de heffing op varkensvleesch reeds heden (Woensdag 7 October) zal ingaan. Naar aanleiding van een bericht onder den titel: „Kaasproducenten vragen hooger prijzen" schrijft ons de Bond van Kaasproducenten dat hij geen hoogere prijzen vraagt, maar verlaging der monopolieheffingen op granen, nu deze door de valutadaling sterk zijn gestegen. Wanneer men verhoogde prijzen in Nederland wil voor komen of tegengaan, dan dient men zelve al die maatregelen te nemen, die verhoogde prij zen kunnen voorkomen. De monopolieheffing op graan beteekent voor den veehouder hooge- ren productiekosten. De valutadaling eveneens. Het beletten van een hoogeren prijs voor het eindproduct eischt medewerking tot zoo laag mogelijke productiekosten. De Bond komt dus met het gerechtvaardigd verlangen, de mono polieheffing op granen minstens met het be drag te verlagen, dat de granen door waarde daling van den gulden duurder zijn geworden. De vogelvriend. „Nu heb ik een vogelhuisje met ver warming gebouwd en toch zijn ze naar het Zuiden vertrokken". Prof. Dr. A. J. M. Mulders, benoemd door de St. Radboudstichting tot gewoon hoogleeraar in de missiologie en Oostersche theologie aan de Nijmeegsche Universiteit, zal Maandag 12 October as. zijn ambt aanvaarden met het uit spreken van een rede in de aula der R. K. Universiteit. Zaterdag 17 October zal de dertiende Dies Natalis van de R. K. Universiteit gevierd wor den. Des morgens half elf zal in de St. Augus- tinuskerk te Nijmegen een pontificale H. Mis worden opgedragen. Des middags drie uur aal de rector-magnificus Prof. Dr. Th. Baades in de aula een rede uitspreken. Naar wij vernemen zal door de Koninklijke Landmacht een geschenk worden aangeboden aan Prinses Juliana en Prins Bemhard, bij ge legenheid van hun aanstaand huwelijk. In dit geschenk zal, zoowel wat de daaraan ten grond slag liggende symboliek als wat de vervaardi gers en de gebruikte materialen betreft, de bij zondere verhouding van het leger, zijn geschie denis en zijn materieel tot het Huis van Oranje vertolkt worden. De gelegenheid tot deelneming aan het ge schenk zal zich niet beperken tot de thans in actieven dienst zijnde officieren, onderofficie ren, korporaals en dienstplichtigen, maar zich ook uitstrekken tot alle oud-beroeps-officieren en -onder-officieren en tot hen, die, hoewel met groot verlof zijnde, nog deel uitmaken van de Koninklijke Landmacht. Op Zaterdag 17 October zal in het Carlton- Hotel te Amsterdam de tiende accountantsdag der Vereeniging van gemeente-accountants worden gehouden. In de ochtenduren zal de minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, de vergadering toespreken, terwijl de gemeente secretaris van Alkmaar, mr. A. Koelma, een causerie zal houden. Des middags zal prof. mr. A. C. Joseph us Jitta een lezing houden over de ordening in het bedrijfsleven door de gemeentebesturen. Zooals in het verslag van het te Den Haag gehouden congres voor openbare gezondheids- regeling is gemeld, heeft in een der sectie-ver gaderingen dr. Bijl gesproken over: „De vacci natie tegen pokken". De betreurenswaardige achteruitgang van het aantal gevaccineerden, in het bijzonder kinderen, had de aandacht van vele sprekers. Overwogen werd, hoe daarin verandering zou kunnen worden gebracht. Ten aanzien van het congres als geheel kan nog worden opgemerkt, dat de aangebrachte reorganisatie, waardoor tal van vereenigingen, die op het gebied der openbare hygiëne werk zaam zijn, als medebesturende of deelnemende vereenigingen aan het congres medewerken, ten volle aan het doel heeft beantwoord. Besloten Werd het volgende congres zoo mo gelijk te Maastricht te houden. De gewone audiëntie van den minister van O., K. en W. zal Maandag 12 October e.k. niet plaats hebben. De Belgische gezant te Den Haag, Maskens, is naar verluidt, benoemd tot Belgisch ambas sadeur te Rome Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Crisishypo'theek-af- Iossingswet 1936. Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van de Crisishypotheekaflossingswet *36 heeft de regeering toegezegd, dat, indien mocht blijken, dat tengevolge van genoemde wet hypo theekbanken minder aflossing zouden ontvan gen dan noodig was, om haar in staat te stel len haar eigen aflossingsverplichtingen op haar obligatieleeningen na te komen en artikel 5 van het vaste-lastenontwerp, hetwelk een voor ziening terzake trof, niet tot stand zou komen, er maatregelen zouden worden voorbereid om te voorkomen, dat de hypotheekbanken door dezen gang van zaken in ongelegenheid zouden geraken. Na de intrekking van laatstgenoemd ontwerp, is de regeering te rade geworden de regeling, vervat in artikel 5 van genoemd ont werp, betreffende de voorwaarden van obliga tieleeningen, uitgegeven door grondcredietin- stellingen, als zelfstandig ontwerp in te dienen. In verband met den nauwen samenhang van deze materie met de Crisis-hypotheekaflossings- wet 1936, meent de regeering de onderhavige re geling zonder bezwaar in deze wet te kunnen onderbrengen. De thans voorgestelde regeling is, behou dens een enkele redactiewijziging van on dergeschikt belang, geheel gelijk aan die van artikel 5 van het vaste-lasten-ontwerp. Overeenkomstig een door de practijk uitge sproken wensch, zal, in afwijking van de bij het vaste-lasten-ontwerp voorgestelde regeling, het aflossingsplan slechts betrekking hebben op het loopende boekjaar. Voor ieder volgend jaar, waarin aanspraak op vermindering van aflos sing op obligatieleeningen wordt gemaakt, zal dus opnieuw het fiat van den president moeten worden gevraagd. Ten slotte wordt, ter herstelling van een omissie, voorgesteld, dat de Crisis-hypotheek- aflossingswet mede van toepassing is ten aan zien van hypotheken op de op onroerende goe deren gevestigde rechten. Het seizoen 1936—1937, het 39ste operaseizoen der N.V. Italiaansche Opera zal aanvangen op 15 October a.s. en eindigen op 1 Januari 1937. De muzikale leiding zal in handen zijn van Maestri concertators en Direttori d'Orchestra: Edmondo de Vecchi en Vincenzo Marini, verder zijn geëngageard als Maestri sostituti: Arturo Andreoli en Gino Bianchi Rosa, als Maestro del Coro: Amedeo Barbieri, als Maestro Sugge- ritore: Dino Gasperi en als regisseurs: Augusto Cardi en Riccardo Moresco. De solisten troep zal bestaan uit: Soprani: (in alphabetische volgorde) Atilla Archi, Mafalda Chiorboli, Amelita Conté, Maida Girelli, Maria Pedrini, Sara Scuderi, Fulvia Tre- visani en Alida Vane. Mezzosoprani: (in alphabetische volgorde) Luisa Squarzina, Rhea Toniolo en Palmira Vitali. Tenore: (in alphabetische volgorde) Enzo de Muro Lomanto, voor gastvoorstellingen; verder in alphabetische volgorde: Vladimiro Badiali, Ro meo Boscacci, Adalberto Giovannoni, Alessandro Granda, Arsenio Guinta, Giuseppe Lawezzo, Um- berto Orlandi en Gaspare Rubino. Baritoni: Carlo Galeffi voor gastvoorstellingen, verder in alphabetische volgorde: Spartaco Mar- chi, Leo Piccioli, Antenore Reali, Luigi Sardi en Francesco Valentino. Bassi: (in alphabetische volgorde) Vittorio Baldo, Bruno Carmassi, Eraldo Coda en Gre- gorio Melnik. Het orkest zal bestaan uit 50 Nederlandsche musici en het koor uit 34 dames- en heeren koristen. Het Ballet staat onder leiding van Darja Collin, die tevens als solodanseres zal optreden. De operavoorstellingen zullen worden gege ven te 's-Gravenhage in het Gebouw voor K. en W„ te Amsterdam in het Theater Carré en in den Stadsschouwburg, te Rotterdam in der. Grooten Schouwburg, verder in verschillende provincieplaatsen, o.a. te Apeldoorn, Den Bosch, Bussum, Breda, Dordrecht, Hilversum, Roosen daal, Utrecht, enz. De voorzitter van de K. N. A. C., de heer J. Linthorst Homan, heeft Dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van verschillende autoritei ten op verkeers- en wegengebied, 'het nieuwe proefstation aan den Laakweg te 's Graven hage in dienst gesteld. Dit proefstation, waarmede een nieuwe af- deeling van de K. N. A. C. is geopend, dient tot het controleeren van het motorvermogen en brandstofverbruik van automobielen onder alle willekeurige omstandigheden. Een vernuf tige meet-apparatuur, fabrikaat van de groote Engelsche specialisten op dit gebied, Heenan and Froude Ltd., is in het practisch inge richte gebouwtje opgesteld onder leiding van ir. Van Wamelen, die aan de aanwezigen bij de indienststelling de noodige toelichting van de werking gaf en een aantal demonstraties met het apparaat liet verrichten. Met opvallende snelheid en gemakkelijkheid worden de verschillende contrölecijfers geno teerd, doch deze eenvoud is tenslotte het ge volg van een zeer ingewikkelde technische be handeling. Door deze inrichting heeft de K. N. A. C. ten onzent de eerste mogelijkheid geopend, om op zeer betrouwbare en zekere wijze een volledig overzicht van de gebruikswaarde van perso nen- en lichte bedrijfsauto's aan den eigenaar of gebruiker daarvan te verschaffen. De Ijsvogel van de K. L. M., de PHAIJ, een Fokker F 12, welke in 1933 in dienst werd ge nomen, is verkocht naar Frankrijk. De kooper van de drie Fokker toestellen, waaronder de Pe likaan en de Zilvermeeuw, welke bestemd zijn voor de Fransche maatschappij Air Tropique voor den dienst DakarGoa, heeft ook de Ijsvogel overgenomen. Dit toestel deed, zooals men weet, geruimen tijd dienst op de Indiëlijn der K. L. M. en in de afgeloopen maanden streek "het geregeld neei op het vliegveld Eelde in Groningen. De Ijsvogel zal medio October van Schiphol naar Parijs vertrekken. De Roermondsche rechtbank heeft Dinsdag Uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 20-jarigen varensgezel J. V. uit Deyenter. Ver dachte had terecht gestaan, verdacht van po ging tot moord op zijn baas, den schipper N. Verduyn, door dezen na een van te voren be raamd plan, en met de bedoeling hem te ver moorden, met een zwaren Engelschen sleutel op het hoofd te slaan, welke slag evenwel niet doo- delijk was. De Officier van Justitie had tegen verdachte zes jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevange nisstraf voor den tijd van zes jaar, met aftrek van het voorarrest. Dinsdagmiddag te zes uur is op het Keizer Lodewijkplein te Nijmegen, vlak voor de Waalbrug, een ernstig ongeluk gebeurd. De heer W. Kropman uit Nijmegen kwam uit de richting Arnhem met zijn auto en wilde dc stad binnenrijden. Uit de tegenovergestelde richting kwam de heer J. Rems aanrijden met zijn Citroen. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog niet uit gemaakt. De beide wagens die met flinke snel heid reden botsten tegen elkaar. De Citroën van den heer R. vloog in brand. In den auto zaten behalve de heer R. nog drie personen, die zich wisten te redden doch de heer R. zat bekneld en kon slechts met moeite uit de cabine worden gehaald. Het bleek, dat hij een zware schedelfractuur bekomen had. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminaziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. De heer Kropman is er zonder kwetsuren af gekomen. Beide auto's waren zwaar beschadigd. De Roermondsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen L. L. te Kon-ngs- bosch die 22 September terecht stond, verdacht van doodslag op J. B„ gepleegd in den nacht van 9 op 10 Februari jJ. Overeenkomstig den eisch van den Officiei van Justitie werd L. ontslagen van rechtsver volging op grond van het feit, dat hij uit nood weer gehandeld heeft. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag 6 October weder stortingen in de clearing met Itaiië zijr. aangenomen. Met het oog op het feit, dat de clearings- koers per lire op het oogenblik niet kan worden vastgesteld, zullen stortingen op in lires luiden de verplichtingen slechts voorloopig en onder voorbehoud worden aanvaard. Bij het spelen is een driejarig zoontje van den heer P. Voogd te Honselersdijk in de Dijk- vaart geraakt en verdronken. Een tuinders- knecht, die met zijn schuit voorbij voer, zag Let lijkje van het kind drijven. Te Enschede is aangehouden de 39-jarige H„ penningmeester van een vakorganisatie te En schede, die wordt verdacht van fraude met steunuitkeeringen aan werklooze leden. Hij ver- valschte de lijsten van de leden, die reglemen taire steunuitkeering ontvingen, door er na men op te plaatsen van personen, die in het geheel geen steun ontvingen. De gelden ge bruikte hij ten eigen bate. Gebleken is. dat de ze verduisteringen reeds eeenige jaren achtereen zijn gepleegd. Het bedrag kon nog niet worden vastgesteld, doch het is vrij aanzienlijk. Dinsdagmorgen in de vroegte is te Zeelst door tot nog toe onbekende oorzaak brand ont staan in een huisje, dat deel uitmaakt van een complex van vier woningen. Het huisje werd bewoond door de familie Wilken en was gelegen in de Kruisstraat. De geheele woning stond weldra in lichter laaie, terwijl de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Wilken, die twee van zijn kinderen uit hun bedjes haalde en ze by buren wilde binnenbrengen, bekwam ernstige brandwonden in het gelaat. Van den inboedel kon niets worden gered. De drie naast het huisje van W. gelegen woningen werden door overslaande vonken eveneens in vlammen gezet. Zij werden resp bewoond door de families Peels, Kuypers en Linker. De brandweer, die inmiddels ter plaatse was verschenen, mocht er niet in slagen deze huisjes te behouden. Zij brandden alle af, terwijl van den inboedel niets kon worden gered. De bewoners van de vier huisjes waren ver zekerd. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 63-jarige assuradeur E. G. van H., gedetineerd, gewezen regent-boekhouder der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te 's Gra venhage, wien bij dagvaarding is ten laste ge legd, dat hij in het tijdvak van 1 Januari 1929 11 Juli 1936 geldsbedragen, welke hij m voor melde hoedanigheid onder zich had, tot een bedrag van ƒ46.000, alsmede 'n bedrag van on geveer 19.000, hetwelk hij als penningmeester van de stichting Wilhelminakerk beheerde, te eigen bate heeft aangewend. Prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar te Utrecht, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de psychische gesteldheid van verdachte, die vol gens getuige zaken deed zonder zakenman te zijn en wiens gedrag slechts kan worden ver klaard uit zeker standgevoel, gepaard gaande met groote liefde voor vrouw en kind. Het O. M„ waargenomen door mr. Hoekstra, zeide, de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen te achten. Spr. eischte, gezien den ernst van de gepleegde feiten, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Mr Donker Curtius schetste in zijn pleidooi den levensloop van zijn cliënt, die door voort durende tegenslagen het stuur van het normale denken was kwijtgeraakt en daardoor finan- cieele verplichtingen had aangegaan, welke ver boven zijn krachten uitgingen. Gemis aan con- trflle heeft het mogelijk gemaakt, dat verdachte op deze plaats is terecht gekomen. Pleiter drong aan op de uiterste clementie. Uitspraak 20 October as. Dinsdagochtend is de 53-jarige heer Z. de Bruin, die voor landbouwdoeleinden per fiets uit Geldermalsen naar het naburige Tricht was gegaan, bij het verlaten van den hoofdweg om een zijweg in te slaan, door een passee: en den vrachtauto gegrepen. De man, die ernstige verwondingen bekwam, is ongeveer een kwar tier na de aanrijding overleden. Aan E. Kleijn, directeur der registratie en domeinen te 's Gravenhage, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de bijzondere commissie voor georganiseerd over leg voor de ambtenaren der directe belastin gen enz. en der registratie enz. met dankbetui ging voor de in die functie bewezen diensten; en is het lid dier commissie C. E. de Jonge, directeur der registratie en domeinen te Mid delburg, tijdelijk belast met de functie van voorzitter en is F. X. Eibers, directeur der di recte belastingen enz. te Rotterdam, benoemd tot plaatsvervangend lid van bedoelde com missie 62 Billy hield even op, terwijl de Rolls-Royce, ge hoorzaam aan den bekwamen chauffeur, als het ware als een slang door de menschenzee van Mansion House-street kroop. Met een beklemd hart en bezield door een hevigen toom, wachtte ik, tot hij zijn verhaal zou vervolgen. „Ik giste iets van hetgeen er was voorgevallen,' begon hij, toen de auto in de richting van Ald- gate draaide. „Ik wist, dat Mercia den naam van Sangatte had hooren noemen in de rechtszaal, als een van de voornaamste getuigen van de po litie, en het was alsof het mij werd ingegeven, dat hij waarschijnlijk van deze omstandigheid gebruik had gemaakt, om haar bij zich te laten komen. Niets, behalve de gedachte jou van dienst ♦e kunnen zijn, zou in staat geweest zijn, haar te doen besluiten, bij hem aan huis te komen daar was ik vast van overtuigd. Het was echter zaak, te weten te komen, welk duivelsch spel hij trachtte te spelen. Ik peinsde er eenige oogen- blikksn over en toen kwam het mij het beste voor. naar zijn huis te gaan en uit te visschen, Wanneer Sangatte terug verwacht werd. Wilton Was het met mij eens en onmiddellijk sprongen wij in een taxi en reden naar Belgrave Square. Zijn huisknecht opende de deur 'n ongunstig type; zoo'n bleeke gluiperd. Toen ik Sangatte te spreken vroeg zei hij, dat mijnheer de stad uit was. In het begin wilde hij niets meer zeggen hij verklaarde, dat hij niet wist, waar zijn heer heen was of wanneer hij terug zou komen; en toen ik een beetje aandrong kreeg hij neiging tot brutaliteit. Ik begreep, dat de eenige weg was, hem om te koopen. Den kerel was het aan te zien dat hij in staat was, zijn moeder te verkoo- pen en daarom zei ik hem op den man af dat 't mij wel tien pond waard zou zijn als ik Lord Sangatte voor den avond kon spreken. Toen be gon de schobbejak te marchandeeren. Ik ver onderstel, dat hij vermoedde, dat ik Mercia zocht en dat hij overtuigd was, dat ik Sangatte toch niet meer zou kunnen achterhalen. Hoe dit ook zij, hij ging niet lager dan vijf en twintig pond en natuurlijk stemde ik er in toe. Toen vernam ik de waarheid tenminste, dat denk ik. Sangatte was voor drie of vier dagen uitge gaan met zijn jacht en mijn eenige kans, om hem nog te treffen Was, naar Bumham-on- Crouch te gaan, waar zijn boot lag." „Billy!" onderbrak ik hem, „zou je denken, dat Mercia met dien bruut aan boord is?" Billy legde zijn hand op mijn arm. „Zij zijn ons slechts twee uur voor, Jack," sprak hij kalm „bovendien eischt het eenigen tijd, om een boot van eenig belang reisvaardig te maken." „Maar wat zou dat alles beteekenen," riep ik. „Welk duivelsch plan zou hij hebben, om Mercia naar Burnham te voeren?" „Ik ben overtuigd," viel Billy mij in de rede, „dat zij er geen vermoeden van had, dat de auto daarheen reed. Misschien lokte hij haar naar zijn huis, onder voorwendsel, berichten over jou te kunnen geven en bood hij haar daarna aan, haar naar de rechtszaal te rijden. Het is maar veronderstelling natuurlijk, maar het past geheel in het kader van Sangatte en het klopt met de feiten. Eenmaal in den auto, kon zij er niet uit, voor zij in Burnham zouden zijn en wat zou een meisje dan nog tegen twee of drie man. Reken er maar op, dat Sangatte op zijn scheepsbeman ning vertrouwen kan." „Als je gelijk hebt, Billy," zei ik zacht, „is het voor Sangatte te hopen, dat ik hem niet achter haal." Er ontstond een korte stilte, terwijl de auto door de onzindelijke achterbuurten van Stratford snorde. De vaart, waarmede onze chauffeur goedvond te rijden, scheen niet den bijval der bevolking weg te dragen, hetgeen bleek uit de verontwaardigde blikken en den stortvloed van verwenschingen der venters en leegloopers, die wij achter ons lieten. „Ga door, Billy," zei ik, terwijl ik voor mij uitstaarde, „praat tegen mij, zeg maar wat je wilt maar praat anders word ik krankzinnig. Vertel mij, ho eje aan dien auto gekomen bent." „Gehuurd," zei Billy. „Ik begreep onmiddellijk, dat indien die schobbejak van een huisknecht de waarheid had gesproken, er niets anders op zat, dan een tocht naar Burnham te maken. Eerst dacht ik aan jouw wagen, maar ik over woog, dat het misschien eenige moeilijkheid zou kunnen opleveren, hem te krijgen en daarom reed ik direct naar de Garettgarage in Bond- street, waar ik een Rolls Royce bestelde. Het duurde een minuut of tien, voor zij er mede ge reed waren; inmiddels had ik Wilton in een taxi er op uitgezonden, om zich te overtuigen, dat Mercia niet thuis gekomen was. Daarna zijn wi) linea recta naar Bowstreet gereden, om Jou te zeggen, hoe de zaken stonden, alvorens wij naar Burnham zouden rennen." Hij hield even op, om een sigaret aan te ste ken. „Ik had natuurlijk nooit kunnen droomen, dat 't bevel tot inhechtenisneming ingetrokken was. Vertel mij er eens iets van, oude jongen; dat is beter dan te zitten kniezen. Je weet, dat wij alle maal ons best doen voor je." Ik was blij, dat hij mij tot spreken bracht. Alles was beter, dan te piekeren over Mercia en Sangatte. Ik begon dus onmiddellijk de geschie denis van het plotselinge verschijnen van Mil- ford in de rechtszaal te vertellen. Met groote snelheid reed de auto door Rom ford en Brentwood. De chauffeur, die eenigs- zins op de hoogte was van het hoogst spoed- eischende geval, gaf den machtigen motor zoo veel gas, als zijn verantwoordelijkheid maar eenigszins toeliet. Eenmaal buiten laatstgenoem de stad, draaiden wij in oostelijke richting en nu wij buiten het menschengewoel waren, vlogen wij in steeds sneller vaart door het vlakke bouw land van Essex, dat ons nog van het doel van onzen tocht scheidde. Ik herhaalde voor Billy de geheele geschiede nis van Milford, zoover ik het mij kon herinne ren, hetgeen uithoofde van zijn herhaalde on derbrekingen en het ondervragen vrij lang duur de. Ik was dan ook nog niet geheel aan het einde van mijn verhaal, toen wij de bochtige, in- en uitspringende monding van de „Crouch" bereik ten en de grijze toren van de Burnhamsche kerk zich op betrekkelijk korten afstand vertoonde. Ik zal nooit de koortsachtige woede en het onge duld vergeten, die mijn hart schenen te doen bersten, toen de chauffeur na een kromming in den weg er recht op aan stuurde. Elke minuut van deze drie kilometers maakte mijn foltering ondraaglijker. Ik bemerkte, dat Billy dezelfde gewaarwording onderging als ik. Zijn mond stond zoo hermetisch gesloten, dat een kikvorsch in zijn winterslaap het hem niet had kunnen verbeteren; en zoo zaten wij zwij gend naast elkaar, strak starend met gretige blikken van vurige oogen naar het steeds dich ter naderende groote doel. Eindelijk waren wij in het dorp. Bijna zonder onze vaart noemenswaardig te verminderen, re den wij de hoofdstraat met haar onooglijke grijze huizen door en sloegen toen rechts den hoek om, de kade op. Meedoogenloos tegenover de autobanden, stop te de chauffeur plotseling en in minder dan geen tijd, stonden Billy en ik op de kade. Een oude baliekluiver, die over de leuning van den kaaimuur naar de dobberende collectie booten en jachten, beneden Hem stond te kijken, draai de zijn hoofd om, toen hij het geluid van auto getoeter hoorde en keek nieuwsgierig naar Billy en mij, die uit het voertuig sprongen. „Kunt u mij misschien zeggen, of de „Sea gull' al uitgevaren is?" Hij haalde het zwartgebrande stompje steenen pijp, dat van af zijn mondhoek omlaag hing, uit zijn standplaats en spuwde op den grond. Toen keek hij diepzinnig over ons heen. „De „Seagull," herhaalde hij, „dat zal zeker de schoener zijn, die Dinsdag binnengeloopen is; heet de eigenaar niet zoo iets van „Sankattë?" Ik knikte. Hij keerde zich, terwijl hij zijn oogen met zijn hand beschaduwde, in de richting van de uit monding der rivier en wees met zijn andere hand naai- de zee. „Daar gaat ie," zei hij eindelijk. Met een afschuwelijk gevoel van inzinking, volgde ik de lijn van zijn vinger. Ongeveer een kilometer ver voer een mooi vaartuig, naar mijn schatting ter grootte van honderd vijftig ton, onder begunstiging van een flinke w-esterbries, zeewaarts. „Ja, dat is ie," zei de oude man. „Om één uur is ie uitgevaren. De eigenaar kwam met hetzelf de merk auto als u, heeren." „Was hij alleen?" vroeg ik met een zwakke hoop, dat wij ons vergist mochten hebben. De oude man schudde zijn hoofd. „HÜ had een jonge dame bij zich, maar zij scheen ziek te zijn, want ik zag, dat hij haar in de boot droeg." Ik kreeg een gevoel of ik in brand stond, doch nog voor ik aan mijn gevoelens lucht kon geven, viel Billy in. „Is' er hier een vlugloopende boot in de ha ven?" riep hij. „Wij hebben een belangrijken brief voor den eigenaar van die boot; de huur prijs komt er niet op aan, als wij hem maar kunnen achterhalen voor hij in volle zee is." (Wordt vervoleru

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3