Nog slechts één dag STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS De Berlijnsche uitwijzing I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel Plaats een „Omroeper" I I voor 80.000 gezinnen j MORGENAVOND 8 UUR TREKKING Rede van Neville Chamberlain PRIJS PER LOT f 1.- EEN PRESTIGEKWESTIE Kabinetscrisis in Hongarije WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 IN HET GEM. CONCERTGEBOUW der verloting van rest U om deel te nemen aan deze sympathieke verloting 500 prijzen 20.000 loten (Coedgek. bij Min. besl. van 10 Juni 1936 No. 826) KEURINGSDIENST VAN WAREN Voor onze gezondheid wordt gewaakt De begrafenis van dr. Fred. Muller Collecte Parkherstellingsoord Demonstratie Kellogg-producten Haarlemsche Kappersvakschool R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Nieuwe Gracht 70 FAILLISSEMENTEN MOTORSPORT Motorsportclub „Batavus" ZWEMMEN Haarlem en Zignea ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging DAMMEN Simultaanséance Van Dartelen te Viaardingen Haarlemsche Damclub WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen H.R.C. Excelsior PijnenburgSlaats te Antwerpen Vorming van een sterk Groot- Brittannië is de beste bij drage tot den vrede Terug naar den vrijen ruilhandel? DOODGEREDEN 16-jarige jongen door tankauto Beide regeeringen achten zich beleedigd en weigeren de zaak ter hand te nemen Een onderhoud met Hollandia-leden Toestand weinig rooskleurig De slachtoffers De regeering dient haar ontslag in De valutamarkt Depreciatie van den gulden met ruim 22 pCt. De muntpolitiek van Roemenië VEROORDEELD WEGENS VERDUISTERING Ten nadeele van Amst. Schade- commissie VOETBAL Duitschland—N ederland Op Zondag 31 Januari te Düsseldorf MARKTNIEUWS ^iiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Brederodeduin Uit het jaarverslag 1935 van den Keurings dienst van Waren voor het gebied Haarlem lezen wij dat in totaal 10367 inspecties werden verricht. Onderzocht werden 17823 monsters, waarvan 14673 van melk en melkproducten. Van de verschillende waren werden 348 partijen af gekeurd: 7402 Kg., 50 liter en 1032 flesschen. Opgemaakt werden 70 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Broodbesluit 23, van het Melkbesluit 27, van het Vleesch- warenbesluit 16. van het Consumptie-ijsbesluit 2, van het Meelbesluit 1 en van het Algemeen Besluit 1. Gegeven werden 1790 waarschuwingen. Van alcoholhoudende dranken werd port nogal eens „te licht'' bevonden. Te veel brooden bevatten te weinig droge stof; ook nu was in Zaandam de toestand bijzonder ongunstig; 23 processen-verbaal werden opgemaakt. De resultaten van het onderzoek van con sumptie-ijs (447 monsters) waren beter dan het vorige jaar. De samenstelling van roomijs is verbeterd. Veel huishoudjam had te hoog watergehalte en te weinig suiker; verschillende vruchtensap pen bevatten te veel conserveermiddel. Er werd een tomatenpuree aangetroffen, die kunstmatig gekleurd was. Griesmeel werd eveneens nogal eens kunst matig gekleurd, evenals macaroni. In pudding poeder werd saccharine aangetroffen. Totaal werden 13895 melkmonsters genomen. Opmerkelijk is het stijgend aantal monsters met water. Processen-verbaal werden opge maakt wegens watertoevoeging 12 maal, voor melk met te laag vetgehalte 4 maal, voor vuile melk 5 maal, geen vergunning 1 maal. De samenstelling van karnemelk was gemid deld beter dan het vorige jaar. In Haarlemmer meer waren echter veel afwijkingen te consta- teeren. Eenige monsters zalm en kreeft bleken kunst matig gekleurd te zijn. Van worst werden 393 monsters onderzocht. Verricht werden 115 betaalde onderzoekingen, 32 naar aanleiding van klachten en 33 con trole-monsters. De eerste waren voornamelijk voor de waterleiding der gemeente Velsen en voor het Diaconessenhuis te Haarlem. Op de Algemeene Begraafplaats te Heemste de is gisterenmiddag het stoffelijk overschot van Dr. Pred. Muller, in leven zenuwarts te Haarlem, begraven. Onder de talrijke aanwezi gen bevonden zich deken H. C. J. Sondaal, rec tor van de Mariastichting, Dr. P. G. Hoge, ge- neesheer-directeur en Dr. Th. Koot, arts van dit ziekenhuis, Dr. L. C. Kersbergen, geneesheer- directeur en Dr. J. P. Joosten Hattink, arts van het St. Elisabeths Gasthuis, Dr. P. v. Paas- sen, geneesheer-directeur van het Diaconessen huis, Dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Geneeskundigen dienst en vele andere genees kundigen. In de aula. waar op het orgel gespeeld werd: „O Haupt voli Blut una Wunden", toen de kist werd binnengedragen, sprak allereerst de heer C. Lulofs, zwager van den overledene. Spr. wees op den zwaren slag. welke het plotselinge heen gaan voor de familie is. Dank zij een helder verstand, een warm hart, een fijn gemoed en een groote belangstelling voor de wetenschap was Dr. Muller een uitstekend psychiater. Bij zijn talrijke patiënten zal hij dan ook in dank bare herinnering blijven. Dr. E. S. Frank schetste hierna de bijzondere zorg en toewijding van Dr. Muller voor zijn pa tiënten, zijn groote liefde voor den mensch en zijn belangstelling voor alle kunsten en weten schappen, ook al behoorden die niet tot zijn beroep. Jhr. C. G. J. v. Winning wees namens de afd. Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde op het verdienstelijk werk van den overledene als bestuurslid van deze af- deeling. Dr. Muller, aldus spr. was met vele groote gaven van verstand en hart begiftigd. Aan ieder, die met hem in aanraking kwam, gaf hij iets mede. Het orgel speelde tenslotte het slotkoor uit de „Mattheus Passion" en „Wenn ich einmal soil scheiden", waarna de kist grafwaarts werd gedragen. Aan de groeve dankte een zoon van den overledene voor de betoonde belangstelling. *Het Nederlandsche Roode Kruis. Afd. Haar lem en Omstreken, doet langs dezen weg nog eens een beroep op jongelui, die zich als col lectanten ter beschikking zouden willen stellen voor de op as. Zaterdag 10 October te houden collecte ten bate van het Parkherstellingsoord. Eventueele aanmelding kan geschieden bij me vrouw Lucassenvan Idsinga, Spruit en Boschstraat 12. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen op de interessante demonstraties, die door de firma Kellogg heden- en morgenmiddag nog worden gehouden in de tuinzaal van het Concertge bouw. De smakelijke wijze, waarop de Kellogg-pro ducten daar worden opgediend verdient de be langstelling van elke huisvrouw, die zich voor iets nieuws op voedingsgebied interesseert. De Kellogg-producten worden uit verschillende graansoorten gemaakt, zooals mals. tarwe en rijst. In de fabriek worden zij gestoomd en ge roosterd, zoodat zij geheel voor het gebruik ge reed de fabriek verlaten. De voornaamste producten zijn de Com Fla kes. smakelijke brosse maisvlokken, en de Rice Krispies. luchtig geroosterde rijstkorrels. De ge bruikswijze is heel eenvoudig, men strooit de Com Flakes of Rice Krispies uit het pak. op een diep bord en voegt er wat melk of room bij. Meer behoeft niet gedaan te worden om- een werkelijk voedzaam en lekker gerecht te verkrijgen. Vooral bij kinderen vallen deze pro ducten zeer in den smaak, terwijl de huisvrouw het gemakkelijk vindt dat zij iets op tafel kan zetten dat haar slechts een minimum van werk bezorgt. Met vruchten opgediend, vormen deze producten een aantrekkelijk „toetje". De prijs van een portie Com Flakes of Rice Krispies is nauwelijks 2 cent. En ondanks de stijging der graanprijzen is men niet van plan, deze prijzen te verhoogen. De huisvrouw neme dus heden- of morgen middag even den tijd, de tuinzaal van het Concertgebouw binnen te stappen. Engel en Baum. De verzorging van zuige ling en kleuter. Schelven A. van. Tusschen bommen en roovers. Gulbraunssen, T. En eeuwig zingen de bos- schen. Idem. Winden waaien om de rotsen. Roland Holst, H. De stem die roept. Merekowsky, D. Vie de Napoléon. De leeszaal is dagelijks geopend van 10—12.30; van 2—5; en van 79. Maandags van 2—5; 7—9. Bij de onlangs gehouden gecombineerde Be stuursvergadering van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Kappers-pa troons en den Nederlandschen Roomsch-Katho lieken Bond van Kappers-bedienden is besloten gezamenlijk een Vakschool op te richten. Door de Besturen werd een Commissie be noemd, bestaande uit de heeren B. P. Zuider- land, C. J. van Loenen en N. H. van Loenen voor den Bond van Kapperspatroons: F. van Gieszen, B. Dobbe en G. Bos voor den Bond van Kappersbedienden. De oprichting van deze Vakschool is inmid dels een feit geworden. Hier is dus de gelegen heid voor katholieke kappers en kapsters, om in eigen katholieken kring vakonderwijs te ge nieten. Vakbekwaamheid is de allereerste ver- eischte voor den hedendaagschen kapper. De noodzakelijkheid van dit bezit zal dus door een ieder worden ingezien. Daarom is besloten medio October de Vak school als zoodanig te openen. Aanmeldingen voor deelname kunnen thans reeds geschieden bij het Bestuur van de Vakschool: Voorzitter: B. P. ZUIDERLAND, Bloemend.weg 232, Overveen, Tel. 23508 Secretaris: N. H. VAN LOENEN, Ostadestraat 8, Haarlem, Tel. 14831 Penningmeester; F. VAN GIESZEN, Zijlweg 241, Post Overveen Lijst van nieuwe aanwinsten Dijk, J. B. van De H. Franciscus van As- sisië. Roels, F. Handboek der psychologie, dl. -3 Ward, J. De Gregoriaansche zang. Jonkers, A. Het monniksleven. Boas, J. H. De Brit. Rombouts. S. Verstandig studeeren. Capelle, F. van. Leerarbeid. Claudel, P. Figures et paraboles. Glasgow, E. De ijzeren wil. Witlox, J. Pater Damiaan de Veuster. Baedeker, K. London and its environs. Lucas, E. V. A wanderer in London. Oldenburg Ermke, F. v. De laatste herberg. Baring, M. Een vrouw in eenzaamheid. Underwood, E. A short history of english painting. Bedel, M. Le laurier d'Apollon. Weidie, W. Les abeilles d' Aristée. Linzen, K. Zug der Gestalten. Kreveld, D. van De fotografie in lessen. Heugten, J. van Met peillood en compas. Terlinden, Ch. Guillaume Ier et les catho- liques dans les pays-bas. Quigley, H. The Highlands of Scotland. Melber. J. Olympia. Klein, H. A. Das römische Germanien. Bordeaux, H. L'intruse. Jacobs, O. Edward Poppe. Fondi, R. Un costuttore. Herbert, M. Der Weg des Michelangelo. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 6 October 1936, de volgende faillissementen uitgesproken: D. J. Hartel, vleeschhouwer, wonende te Haar lem, van Nesstraat 99. Curator: Mr. L. Ali Co- hen te Haarlem. D. Slootweg, wagenmaker, wonende te Vel sen, Hoofdbuurtstraat K. 4. Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. J. Koper, metselaar, wonende te Zandvoort, Westerparkstraat 27. Curator: Mr. J. A. P. C, ten Bokkel te Haarlem. Mej. Maria van Loon, weduwe van W. F. P. Jacobi, winkelierster, wonende Haarlem, War moesstraat 2. Curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Rechler-Commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van; M. Berghoef, winkelier in sigaren, wonende te Aalsmeer, Aalsmeerderweg 209 a. Curatrice: mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. G. Boef, gasfitter, wonende te Hoofddorp Kruisweg 1094. Curator: Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. M. H. A. Gouwenberg, caféhouder, wonende te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 139. Cura tor: Mr. J. Deenik te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: Mej. H. Halbach, winkelierster, in dames- handwerk, vroeger wonende te Haarlem, Sant poorterstraat 68, thans wonende te Beyenburg- Wupperthal (D.) Curator: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. De N. V. Kerkman's Consumptie Ijsfabriek, gevestigd te Zandvoort. Curatrice: Mevr. Mr. C. L. VisSanders te Haarlem. Te Haarlem is opgericht de motorsportclu'o „Batavus", welke tot doel heeft de verschillen de motorrijders te vereenigen, ten einde wed strijden en ritten te organiseeren. Het secreta riaat is gevestigd: Oranjeboomstraat 127. De winteroefeningen van de Zwemclub Haar lem met Dames-afdeeling Zignea zullen iederen Woensdagavond in Stoop's Bad gehouden wor den van half acht tot negen uur. De H. Z. V. houdt heden, Woensdag 7 October des avonds te 8.15 uur een ledenvergadering in Gebouw Sociëteit de Nijverheid, Jansstraat 85, waar belangrijke punten ter tafel zullen worden gebracht. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Vlaardingsche Dam- en Schaakvereeniging gaf de heer J. W. van Dartelen uit Heemstede in het Handelsgebouw te Viaardingen een simul- taan-séance voor leden en genoodigden der ju- bileerende vereeniging. Tegelijkertijd werd in dezelfde zaal een schaakséance gegeven voor de schaakspelende leden van bovengenoemde vereeniging. Het was dan ook een bijzonder imposant ge zicht, toen te 8 uur in totaal 73 dam-, en scaakspelers achter de horden hadden plaats genomen. Van de 36 partijen won van Dartelen 16 par tijen, speelde 11 partijen remise en verloor 9 partijen. Maandagavond j.l. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936/1937 der Haar lemsche Damclub in de „Korenbeurs" te Haar lem voortgezet. De uitslagen waren: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. van Looy; J. B. Sluiter Jr.J. J. van Kesteren afgebroken; P. M. MeureJoh. Fabel afge broken. Eerste klasse: J. Otter wint van P. L. Schrij- nem.akers; I. Risseeuw wint van D. Schrijnema- kers; j. A. Mieeuwenoord wint van B. Heuneke; M. van Leeuwen remise met H. Berghuis. In de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging werd het bestuur als volgt samen gesteld: J. Jansen, le voorzitter; P. Valentijn, Wouwermanstraat 1 rd., le secretaris; J. van Gennip, le penningmeester; C. Steyne, 2e voor zitter; M. van Gennip, 3e secretaris; H. L Veerman, 2e penningmeester; Th. Kierkman, commissaris. Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan zal Zondag 11 Oct. in het gebouw St. Bavo een feestavond worden gegeven. Bovengenoemde vereeniging hield haar kam pioenschap in de Purmer. De uitslag was: 1. W. Fennis, 4 min. voorsprong; 2. J. Bonman; 3. J. Jas; 4. J. Walgien; 5. Schel; 6. v. d. Berg; 7. Evers; 8. Jansen; 9. v. Es; 10. Banken. Ove rigen uitgevallen. Uitslag junioren; 1. De Jong, kampioen 1936; 2. W. Kleef; 3. v. Dijk; 4. v. Sinderen; 5. H. Walgien. Overigen opgegeven. Bij de openingswedstrijden van het Antwerp- sche Sportpaleis hebben vooral onze landgenoo- ten Pijnenburg en Slaats zich uitstekend ge weerd. Zij wonnen op fraaie wijze den 75 K.M. koppelwedstrijd met een ronde voorsprong op BonduelChristensen, HaezendonckDebruyc- ker, ZinisKuester en DictusDeryck. Pelle- naars en Savelberg eindigden op de zesde plaats met twee ronden achterstand. Aan een tandemwedstrijd namen tal van Ne derlanders deel. De finale, die over 8 K.M. ging, werd gewonnen door de Belgen Cop—Huy- brechts. De Nederlanders van IseltKuipers, Ve gerv. d. Heijden en Koridonvan Rijn bezet ten resp. de derde, vijfde en zesde plaats. (Gedeeltelijk gecorrigeerd LONDEN, 6 Oct. (Reuter) In een oo het jaarlijksch banket van bankiers en kooplieden gehouden rede heeft de minister van Finan ciën, Neville Chamberlain, o.a. verklaard, dat de afgeloopen twaalf maanden een uitgespro ken vooruitgang hadden gebracht in dan Brit- schen uitvoerhandel. Ten aanzien van de aanpassing van den koers van den Franschen franc zei de minister, dat men deze kan vergelijken met het kraken van een ijsveld bij de nadering van het war mere seizoen voor den poolonderzoeker, wiens schip gedurende vele maanden door het ijs tot stilliggen gedoemd is geweest. Neville Cham berlain voegde hier nog aan toe, dat zich wel nog verschijnselen in den toestand voordoen, die ongerustheid bij ons wekken, doch ofschoon niemand met overtuiging kan zeggen, dat de vooruitzichten een tijdperk van duurzamen vrede doen verwachten, wil daarentegen ook geen enkel land den vrede verstoren, want nie mand kan in vertrouwen gelooven, dat zelfs de overwinning' iets meer zou opleveren dan een ruïne en lijden. Wij gelooven, dat de krachtigste bijdrage, die wij tot de zaak van den vrede kunnen leveren, is de vorming van een sterk Groot- Brittannië. De minister sprak vervolgens zijn voldoening uit over de verlaging der invoerrechten, waar toe Frankrijk is overgegaan, en zeide met ge noegen te hebben geconstateerd, dat de regee ringen van Italië, Zwitserland en Nederland in dezelfde richting werkzaam zijn. Tenslotte, aldus eindigde Chamberlain, zul len wij waarschijnlijk tot den internationalen muntstandaard terugkeeren, doch natuurlijk moeten van de voren waarborgen geschapen worden tegen al te heftige fluctuatie in de waarde van het goud ten opzichte van de goe deren. Indien wij dit kunnen bewerkstelligen en dit is een punt voor nieuwe internatio nale samenwerking zie ik geen onoverko melijke moeilijkheden om terug te keeren tot een monetair stelsel, gebasseerd op vrijen ruil handel en het goud. Op den hoek van de Stadhouderskade en F. C. Hooftstraat te Amsterdam Maandag te vijf uur een zestien-jarige wielrijder dood gereden. De knaap woonde aan de Hem- Naar men weet, is in Berlijn gevestigd dt Ne derlandsche Burgervereeniging „Hollandia", welke vereeniging tracht voeling te houden met Nederlanders in de Duitsche hoofdstad en de goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland te bevorderen. Toen dan ook de Duitsche regeering de be kende represaille-maatregelen had getroffen en naar aanleiding van de uitwijzing van vier Duitschers uit Nederland, vier willekeurige te Berlijn woonachtige Nederlanders aanzegging hadden gekregen, het land te verlaten, heeft deze vereeniging onmiddellijk overleg zoowel met Duitsche als Nederlandsche instanties ge pleegd, met het doel, intrekking van dit besluit van de Duitsche regeering te verkrijgen. De vier uitgewezenen waren allen lid van Hollandia en het spreekt dus vanzelf, dat deze vereeniging het als haar plicht beschouwde, de belangen dezer vier leden in dit geval tot de hare te maken. Bovendien rezen zeer verontrustende vra gen, als: wanneer zullen nu wij, overige leden van Hollandia, aan de beurt komen? En zal de rechtspositie van Nederlanders in Berlijn thans niet ernstig geschaad wor den? Tot op den dag van heden is het niet gelukt voor deze kwestie een bevredigende oplossing te vinden. Hollandia meende, dat het gewenscht was, dat twee leden der vereeniging als haar afgevaar digden de zaak nog eens met de Nederlandsche regeering gingen bespreken. De heeren W. H. A. de Heer en C. D. Homburg werden daartoe aan gewezen en hebben thans een week in Neder land vertoefd, gedurende welk verblijf zij be sprekingen hebben gevoerd zoowel op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, als op het ministerie van Justitie. In een onderhoud, dat een verslaggever van het A.N.P. met deze heeren heeft gehad, hebben de afgevaardigden van „Hollandia" eenige me- dedeelingen over den stand van zaken gedaan. De heeren hebben den indruk gekregen, dat de toekomst voor hen, die door het uitwijzings- besluit van de Duitsche regeering zijn getroffen, weinig rooskleurig is. De heele kwestie komt neer, aldus onze zegslieden, op een prestige kwestie. Immers, de Duitsche regeering heeft aan haar verzoek aan de Nederlandsche regee ring, een nader onderzoek in te stellen naar de motieven, die tot de uitwijzing der vier Duit schers hebben geleid, het bekende dreigement gekoppeld, hetwelk voor onze regeering aan leiding was, op het verzoek tot een dergelijk onderzoek niet in te gaan. De Nederlandsche regeering is nog steeds van meening, dat het eerste woord in deze kwestie thans door Duitschland moet worden gesproken. De Duitsche regeering daarentegen is. naar onze zegslieden meenden, van oordeel, dat de Nederlandsche regeering ten onrechte een „be leefde mededeeling" van een lid van het Duit sche gezantschap in Den Haag als een dreige ment heeft opgevat en dat zij niet eerder in onderhandeling kan treden over deze kwestie, voordat de Nederlandsche regeering van haar kant daartoe het initiatief heeft genomen. Met allen eerbied voor het standpunt van onze regeering, hebben de afgevaardigden van „Hollandia" de Nederlandsche regeering in ern stige overweging gegeven, of de belangen van vier Nederlandsche families in Berlijn moeten worden opgeofferd aan een prestige-kwestie. Het is hun vaste overtuiging, dat de Duitsche regeering wel genegen zou zijn aan een voor de uitgewezenen gunstige oplossing mede te wer ken. Ook zijn zij van meening, dat de Nederland sche regeering zich steeds te weinig heeft in gelaten met de positie van Nederlanders in Berlijn. De heer Homburg lichtte deze stelling met eenige voorbeelden toe. Hij verzekerde, dat zijn vader indertijd na een 22-jarig verblijf in Berlijn genoodzaakt was, het land te verlaten, omdat tegen hem driemaal proces-verbaal is op gemaakt. Het betrof een auto-aanrijding, een belas tingzaak en een kwestie van ongeoorloofde con currentie. Slechts lichte overtredingen, maar Nederlanders, die driemaal voor een dergelijk feit geverbaliseerd zijn, worden nu eenmaai over de grens gezet. De heer Homburg kreeg toen een jaar om zijn zaken te regelen. Hij was fabrikant in oliën en vetten en moest toen het land verlaten, terwijl hem slechts was toe gestaan, tien mark mede te nemen. De zaak van den heer Hoihburg Sr. is thans in handen van zijn zoon. „Ik heb", zoo vertelde de heer Homburg Jr., „tweemaal een overtreding begaan. Ik kreeg tien mark boete voor een auto-aanrijding en vijftig mark voor oneerlijke concurrentie. Als mijn vrouw nu eens na 7 uur (sluitingstijd van winkels in Berlijn) ir.koopen zou doen, of mijn kinderen zouden ergens een ruit ingooien, dan zou de Duitsche regeering' volkomen in haar recht zijn, als ze mij het land uitwees. Het is dan ook volstrekt niet uitgesloten, dat dit zou geschieden." De heeren hebben zich herhaal delijk afgevraagd, waarom de Nederlandsche regeering nooit aanleiding heeft gezien om der gelijke gevallen eens met de Duitsche regeering te bespreken. Tenslotte vroeg de verslaggever den accoun tant De Heer, wiens uitwijzing later is inge trokken en voor wien toen de heer Stapels in de plaats is gekomen, of hij wist, waaraan de intrekking van dit besluit was toe te schrijven. Het antwoord hierop luidde, dat naar zijn meening zulks het gevolg is van stappen, die door een groot concern in Berlijn zijn ge daan, waarbij de betrokkene als accountant in dienst is. Dit concern was vroeger in Joodsche handen. De huidige directie staat thans vöor een moeilijke belastingkwestie en moest bij her haling een beroep op den accountant De Heer doen, die ook onder de vroegere directie bij deze kwestie was betrokken geweest. De huidige directie heeft de Duitsche regeering er op ge wezen, dat zij ernstig benadeeld zou worden, als haar accountant De Heer genoodzaakt zou worden, het land te verlaten. Voor dit argument schijnt cte regeering gezwicht te zijn en zoo ge beurde het, dat een ander moest worden uit gewezen. De heer Stapels vertoeft thans nog in Ber lijn, omdat een der uitgewezen Duitschers we gens ziekte nog in Nederland is. De overige drie uitgewezenen verblijven thans in ons land: tandarts Hess woont op kamers in Den Haag; hij mag hier geen praktijk uitoefenen, omdat hij geen Nederlancüsche diploma's heeft en leeft van een kleine, hem van staatswege ver leende toelage. De heer Van Lith Harrebomee woont in Gouda. Hij leeft van een pensioen en zou, vol gens onze zegslieden, wel kans op een Neder landsche betrekking hebben. Naar men zich zal herinneren, werkte hij in Berlijn als ver taler op een nieuwsbureau. De heer Peters, eens een welgesteld kunsthandelaar in Berlijn, woont thans in Amsterdam en leeft, evenais de heer Hess, van de hem van staatswege ver strekte toelage, die hem niet in staat zal stel len in ons land een zaak te vestigen. Zijn vrouw, zet den kunsthandel in Berlijn voort. Er doet zich hierbij nog -een moeilijkheid voor. De heer Peters was lid van de Kulturkammer, van welke instelling alle kunsthandelaren lid moeten zijn. Mevrouw Peters is dat niet en het is de vraag of zij het kan worden. De heeren Homburg en De Heer achtten het niet uitgesloten, dat het ook mevr. Peters op den duur onmogelijk zou worden gemaakt, den kunsthandel in Berlijn te blijven voortzetten. „Wij kunnen „Hollandia" weinig' hoopvols mededeelen, als wij haar straks rapport moeten uitbrengen over onze besprekingen in Neder land. Wij hadden echter ook niet verwacht, met een definitieve oplossing naar huis te gaan. Het is slechts onze bedoeling geweest, nogmaals de aandacht van de Nederlandsche regeering voor deze kwestie te vragen en haar de opvat ting van de Nederlandsche kolonie te Berlijn over te brengen. De Nederlandsche kolonie blüft van meening. dat aan de waardigheid van de Nederlandsche regeering in het algemeen geen afbreuk mag worden gedaan, maar dat het onderhavige geschil niet van zoo groot belang is, dat het bestaan van vier families er aan moet worden opgeofferd". brug. Hjj fietste achter een grooten tank auto van de Shell. De auto moest plot seling op den hoek vaart verminderen en stop pen. De jongen reed door, kwam in botsing met den wagen, sloeg over zijn stuur en viel onder een der achterwielen van den tankwagen. De dood trad onmiddellijk in. BOEDAPEST, 6 Oct. (D.N.B.) Het Kabinet heeft na een buitengewone zitting zfjn collectief ontslag ingediend. De Rijksbestuurder heeft den plaatsvervan- genden minister-president Daranyi voorloopig belast met de waarneming der regeeringszaken. Naar wordt medegedeeld, zal in het begin van de volgende week een nieuwe regeering worden gevormd. De kist met het stoffelijk overschot van Goemboes zal worden opgebaard in de groote koepelzaal van het Parlement. De bijzetting zal Zaterdag of Zondag plaats hebben. Het corps diplomatique heeft de regeering zijn deelneming' betuigd. Op de valutamarkt was de stemming Dinsdag ochtend kalmer dan Maandag, 't Pond Sterling en de Dollar openden wel is waar op de offi- cieele slotprijzen van gisteren, maar liepen we gens het afnemen van de vraag respect, van 9.33—9.35 tot 9.309.32% (v. slot 9.34%) en van 1.89%—1.90% tot 1.89%—1.39% (v. slot 1.90) terug. Later werd de gulden nog vaster toen het Pond tot 9.25 en de Dollar tot 1.88% inzakten. Onder beurstijd kwam weinig veran dering. Het officieele slot voor den dollar was 1.88%. Op de vaste goudbasis beteekent dit een waardevermindering van den gulden met ruim 22 pCt. BOEKAREST, 6 Oct. (D.N.B.) De minis terraad heeft heden beraadslaagd over het mo netaire probleem. De minister van Financiën constateerde, dat de tot dusverre gevolgde va luta- en financieele politiek vastberaden zal worden voortgezet. Het gerechtshof veroordeelde een 28-jarigen kantoorbediende wegens verduistering ten na deele van de Amsterriamsche Schadecommissie tot een gevangenisstraf van drie maanden. Ook de procureur-generaal had drie maanden ge vorderd. De rechtbank had den man, die ontkende, veroordeeld tot zes maanden straf. Hem was ten laste gelegd, dat hij 4000 heeft verduis terd als plaatsvervangend secretaris-penning- meester van genoemde vereeniging. Een accoun tant was tot de conclusie gekomen, dat er in het eerste kwartaal van 1933 een tekort van ruim 6000 was. Volgens verd. waren er kas stukken verdwenen en naar zijn meening zou de secretaris-penningmeester daar wel meer van weten. Ook voor het Hof handhaafde verd. zijn ontkentenis. Naar wij vernemen, hebben de besprekingen tusschen de besturen van den Duitschen Voet balbond en den K.N.V.B. voor liet spelen van een landenwedstrijd in dit seizoen, thans tot 'n definitief resultaat gevoerd. In verband met het St. Nicolaasfeest kon de K.N.V.B. met den door Duitschland gestelden datum van 6 De cember niet accoord gaan. Van Duitsche zijde is dezer dagen voorgesteld de ontmoeting op Zondag 31 Januari te Düsseldorf te spelen. Met dit voorstel heeft men zich aan Nederlandsche zijde kunnen vereenigen. GRONINGEN, 6 October. Voorloopige eierno- teerine (V.E.G.). Kipe teren 3.754.50, kuiken eieren 2.70, per 10o st. Kleinhandelsprijs 1.10 per 20 stuks. GRONINGEN, 6 October Graanbeurs. Inland- sche rogge 88.40, Wintergerst 77.75, Zomer- gerst 77.80. Haver (wit") 77.50, Zwarte Haver 77.45, Groene Erwten 79.75, Koolzaad 8.00 13, Kanariezaad 10.0015, Buitenlandsche gerst 88.20, Ronde Mais 7.257.45. Overzicht. Aanvoer matig, prijzen, alle artike len hgpger, uitgezonderd rogge.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4