STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 7 Oct. DE BAROMETER RATINE JEKKERS WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Pater v. Emmerik O.F.M. Voor de derde maal naar de Missie DE VERLOTING VOOR BREDEROlDEDUIN Feestelijke optocht door de stad THE YELLOW BLACK BOYS Afscheid kapelaan J. P. van Houten ENGLISH ASSOCIATION Blijft de vereeniging bestaan? Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Donderdag 8 October Café-restaurant „Lido" Orgelbespeling want er is Brechcokes, Nootjes, Vieren GERENOMMEERD, VAN FRANS PERQUIN. Zilveren Jubileum N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN BURGERLIJKE STAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Prof. W. Mulder S.J. Viool-recital Opgravingen in Mesopotanië Het huwelijk van Prinses Juliana Oplichter aangehouden Wm Voor verder herstel in Maria- paviljoen te Amsterdam opgenomen Mr. W. H. van Basten Batenburg f Groote belangstelling bij de ter aardebestelling te Utrecht N.V. „GRANITO" ALLE GRANITO- EN TEGELWERKEN Strak van lijn Soepel van prijs De afgetreden G. G. van Indië In de residentie aangekomen TOONEEL STADSSCHOUWBURG Liefde in 1906. Een vriendelijk zedenspel in 4 bedrijven en 7 tafereelen van Eugène O'Neill door Tooneel- groep: ,>Het Masker Kostbare monstrans Voor kerk te Caracas EEN „AFTAPPER" GESNAPT Waarom de radio-uitzending haperde LISSE Ter tiocaensnadm De zaak voor Anegang - Haarlem AGENDA Bioscopen 8 October Bioscopen INSTELLINGEN Felle scheepsbrand Acht dooden bij botsing van vliegtuigen DE INBRAKEN IN DE BETUWE Verschillende aanhoudingen Ondanks zijn 61 jaren zal pater v. Emmerik O .FM. op 31 October met de boot „Josephine Charlotte" naar zijn Missie in Brazilië vertrek ken en wel voor de derde maal van zijn leven, waarvan hij een 24-tal jaren in Brazilië heeft doorgebracht. Ook nu vertrekt hij weer voor een twaalftal jaren naar zijn parochie in het bergachtige binnenland. Deze parochie telt niet minder dan 20.000 zielen, verspreid over een geweldige oppervlakte, zoodat zijn pastorale arbeid, welken hij tot dusver zonder kapelaans hulp moest verrichten, wel heel zwaar is. Maar met de ronde opgewektheid en het steevast vertrouwen op Gods hulp, welke hem zoo eigen zijn, gaat pastoor v. Emmerik opnieuw zijn taak beginnen. Ofschoon de Missie in zijn pa rochie na zooveel jaar priesterarbeid zeer vruchtbaar genoemd mag worden, wordt ook hier de bevolking aangevreten door het com munisme. Wellicht dat er daarom onder onze lezers en lezeressen zijn, die met een offertje de wenschen van pastoor v. Emmerik: een nieuwe kapel, tehuizen voor armen, enz. directe en indirecte middelen dus om den godsdienst te verbreiden en te consolideeren en een dam op te werpen tegen den rooden vloed, willen helpen verwezenlijken. Gedeponeerd in de bus bij den heer Lucas, Kampersingel 24 rood of bij den heer Vissers, Tetterodestraat 108 Haar lem, komt 't zeker op zijn juiste bestemming terecht! Aan alle goede gevers en geefsters bij voorbaat den hartelijken dank van den pater missionaris. Ook dit jaar zal weer op den trekkings avond van de verloting voor Brederodeduin een feestelijken optocht door de stad gehouden worden. De Haarlemsche Post-Harmonie zal den stoet openen en door vroolijke muziek de Haarlemsche burgerij naar buiten lokken en ze nog op het allerlaatste moment bewegen een lot te koopen. Achter de muziek rijdt een verlichte wagen waarop de hoofdprijs is opge steld. Dan volgen wagens waarop de trek- kings- en prijzentrommels mee rijden, plan de zeilboot op een versierden wagen, terwijl het geheel door fakkeldragers geflankeerd zal wor den.^) De volgende route zal gereden worden: Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Houtplein, Lorentz- plein, Van Eedenstraat, Raamsingel, Wilhel- minastraat, Zijlvest, Zijlsingel, Zijlweg, Pieter Kiesstraat, Kinderhuissingel, Verspronckweg, Santpoorterstraat, Santpoortplein, Engelsstraat, Mamixstraat, Zaanenlaan, Rijksstraatweg*, Ken- nemerstraat, Frans Halsstraat, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Groote Markt, Lange Begijnestraat. De stoet vertrekt Donderdagavond 6 uur van het consultatiebureau en zal ongeveer 3 uur bij de Gemeentelijke Concertzaal aan komen. In verband met het vertrek van kapelaan J. P, van Houten naar 's-Gravenhage worden alle leden uitgenoodigd Donderdag 8 October as., 's avonds te acht uur precies, aanwezig te zijn in het clubgebouw, Rijksstraatweg 191, om in een daartoe belegde bijeenkomst afscheid te nemen van den scheidenden adviseur. De Haarlemsche leden van de English Asso ciation hielden gisterenavond in de bovenzaal Van Brinkmann aan de Groote Markt hun eer ste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De zaal was tot in de uiterste hoeken met belangstel lenden bezet. Uit het openingswoord van den voorzitter, dr. F. P. v. d. Voorde, bleek echter, dat deze onverwachte opkomst voor een groot gedeelte aan de voor deze gelegenheid verstrekte intro ducties te danken was. In werkelijkheid lijdt de Haarlemsche vereeniging een kwijnend be staan. Van de 240 leden, die de afdeeling in 1924 telde, zijn slechts weinige getrouwen over gebleven. Als het ledental in korten tijd niet tot 100 stijgt, zal de vereeniging bezwaarlijk kunnen voortbestaan. De voorzitter veronderstelde, dat het ge- wenschte ledental in een stad als Haarlem ge makkelijk te bereiken is. Ongetwijfeld zijn er velen onder de Engelseh lezenden en sprekenden, die voor de steeds varieerende en altijd interessante lezingen groote belangstelling hebben. Als zij zich bij de English Association aansluiten, kan de Haar lemsche afdeeling blijven bestaan en behoeven wij niet de schande te dragen, dat een zuiver cultureele vereeniging, die veler aandacht waard is, in de vijfde stad des lands wegens anaemie zou moeten worden opgeheven. Als propaganda-avond is de eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen intusschen volop geslaagd. Mr. Selwyn Driver, die ook in Januari j.l. reeds een voordracht hield, gaf het relaas van zijn tocht door de Vereenigde Staten en de Stille Zuidzee. Een uitnemende serie lan taarnplaatjes illustreerde het betoog van den inleider, dat bovendien door een menigte goedgeplaatste jokes werd opgeluisterd. Een vla met veel luchtig eiwit, maar daarom des te smakelijker. Progr. I Hilversum II. Progr. II Hilversum I. I^rogr. III 8.05 Parijs Radio; 8.20 Parijs Ra dio; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 11.20 Farijs Ra dio; 11.50 Parijs Radio; 12.03 Parijs Radio; 12.35 Keulen Concert; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.50 Brussel Vlaamsch; 2.00 Brussel Vlaamsch; 2.20 Farijs Radio; 2.35 Parijs Radio; 2.50 Parijs Radio; 3.20 Keulen Concert; 4.20 Farijs Radio; 5.20 Brussel Vlaamsch; 6.05 Brussel Vlaamsch; 6.50 Brussel Fransch; 7.20 Keulen; 7.30 Keulen; 9.20 Boe dapest; 9.40 Droitwich; 10.20 Berlijn; 11.20 Weenen. Progr. IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brus sel Vlaamsch 8.30 Brussel Vlaamsch 8.40 Brus sel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Regional; 10.50 London Regional; 11.05 London Regional; 12.10 London Reginoal; 1.40 London Regional; 2.20 London Regional; 2.50 London Regional; 3.35 Droitwich; 5.05 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 7.00 Droitwich; 7.50 Droitwich; 8.20 Droitwich; 8.50 London Regio nal; 10.20 Droitwich; 10.40 Droitwich. 11.40 Droitwich; 11.50 Droitwich. Progr. V: 87 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert Opera Programma: 1. Ouverture Martha, Staatsopera Orkest 2. Faust Band of the Coldstream Guards 3. Don Pasquale Scala koor en orkest 4. Paljas Heinrich Schlusnuss 5. Don Juan Solisten en Orkest 6. Cavalleria Rusticana Scala koor 7. Ein Maskenball Heinrich Schlusnuss 8. Die Zauberflöte Solisten en Orkest 9. Le Barbier de Seville Solisten en Orkest 10 Aïda Koor en Orkest 11. La Tra via ta Symph. Orkest 8.0012.00 Diversen. 8 October, des avonds om 8 uur, opent café restaurant „Lido" een luxieus gestoffeerde Cosy Corner. De dansband van Hans Feith zal de opening opluisteren. Introducties zijn gratis verkrijgbaar. Bij de orgelbespeling in de Groote- of St. Ba- vokerk op Donderdag 8 October, des namiddags van 34 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd 1. Gagliarda B. Schmid 2. Capriccio G. Frescobaldi 3. Wenn wir in höchsten Nöthen sein (Koraal en twee bewerkingen) J. S. Bach 4. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. J. S. Bach 5. Aus tiefer Not F. Mendelssohn Bartholdy 6. Tweede Choral H. Andriessen CENTRAAL VERWARMD IS UW VILLA GE HOEFT ER NIET NAAR OM TE ZIEN, In ons nummer van gisterenavond werd mel ding gemaakt van de viering van het zilveren jubileum van een lid van het collectantencol lege der kathedrale kerk. Door een misver stand werd tot onze spijt de naam van den jubilaris foutief vermeld. Het was de heer P. A. Verberne, wien de hartelijke en verdiende hulde gold! Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 11—12, 25, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Ondertrouwd: 7 October 1936 P. Nicolai en W. Prosee. J. H. J. Balk en A.. Stam. J. F. van Melsen en Chr. M. Kort. H. Geerts en D. Schutte. F. J. Jansen en M. E Jong. P. J. Bijrij en A. C. M. van der Horst. J. Schippers en W. Chr. van den Heuvel. D. Oschatz en J. M. G. Reis. F. Smits en J. A. Oldenburg. J. M. Schouten en J. A. van Rooijen. G. A. Renting en W. Damiaans. Getrouwd: 7 October H. Drogtrop en A. M. van Leuven. L. Voulon en P. Hovingh. ,J. A. de Blaazer en P. Hendriks. J. H. Gaartman en V. Rejek. J. F. van de Reep en N. Leunk. L. H. Hentze en L. van Biezen. J. Fennis en A. T. A. Hentenaar. W. van Rhenen en E. Alewijn» J. W. A.. Matla en A. Stappers. H. Hekkrt en B. Mensonides. Geboren: 5 October d. van M. Loomans- Miisch. d. van P. B. Brinkmann-Huizing. d. van M. Stoltjes-Emmer. 6 October z. van S. M. L. van Nie-Sosal. 7 October z. van P. C. Schuchhard-v. Wort. Ovreleden5 October P. Dekker, 75 j., Delft straat. 6 October J. Blokoker, 75 j„ Oranje straat. M. Scholten-Zwart, 81 j., Jansweg. C. J. van Dort, 74 j., Schotersingel. Hedenavond zal in het nieuwe muziekzaaltje ten huize van Mejuffrouw van Regteren Altena, Nieuwe Gracht 23 een viool-recital gegeven worden door Ria Schmitzgohr met pianobege leiding van Roel Riphagen. Aanvang 8.15 uur. In de Begijnhofkerk houdt M. le pasteur A. Parrot, leider van de Fransche archeologische missie in Syrië, Vrijdag a.s., des avonds om 8 uur, een voordracht over: Mesopotamië en de Bijbel volgens de laatste opgravingen Van de hand van M. Parrot, die in opdracht van de Fransche regeering langen tijd m Syrië heeft gearbeid, zal binnenkort een om vangrijke studie het licht zien, waarin de schrijver de resultaten van zijn onderzoekingen heeft verzameld. De voordracht zal door lichtbeelden worden opgeluisterd en is gratis toegankelijk. De gezamenlijke Oranjevereenigingen in de gemeente Velsen, n.l. de vereenigingen te Vel. sen-Noord, Driehuis, Santpoort en IJmuiden, de Chr. Oranjevereeniging te IJmuiden-Oost, heb ben ten gemeentehuize te Velsen een bespreking gehouden over de feestelijkheden ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana. Be sloten werd, dat men gezamenlijk één feestdag zal houden en dat verdere feestelijkheden wor den overgelaten aan de plaatselijke vereenigin gen. Op den gezamenlijken feestdag zullen de kin deren van de hoogste klassen der lagere scholen des morgens de zanghulde brengen aan het gemeentebestuur ten raadhuize, terwijl in den namiddag een défilé van vereenigingen en groe pen langs het raadhuis zal plaats hebben. Aan de R. K. pastorie te Bennebroek vervoeg de zich een man, die probeerde door het opdis- schen van moeilijkheden, van den kapelaan een bedrag van f 15 los te krijgen. De man is later door de politie aangehouden en bleek te zijn F. uit Lisse. Nadat hij bekend had, dat zijn heele beklag uit leugens bestaan had, is hij weer op vrije voeten gesteld. Detail van den monstrans voor Caracas uit het atelier-Brom Prof. W. Mulder S.J., hoogleeraar in de Ge schiedenis van de R.K. Universiteit te* Nijmegen die tijdens een verblijf bij Pastoor W. Nolet, in de pastorie van „De Papegaai" te Amsterdam door een ernstige ziekte werd overvallen en daar tot nu toe werd verpleegd is thans voor verder herstel overgebracht naar het Maria- paviljoen te Amsterdam. Onder zeer groote belangstelling had heden morgen te Utrecht de uitvaart en begrafenis plaats van mr. W. H. J. T. van Basten Baten burg, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer en oud-lid van den Centralen Raad van Beroep. Om tien uur werd in de H. Hartkerk een plech tige H. Requiemmis opgedragen door Deken, Ka nunnik Th. J. M. Knuvelder, met assistentie van pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M. als dia ken en kapelaan P. Nierman als sub-diaken, terwijl aan de zijaltaren H.H. Misen werden ge lezen door pastoor Ribbergh uit Houthem St. Gerlach en kapelaan M. v. Basten Batenburg uit Grubbenvorst, familieleden van den over ledene. De uitvaartdienst werd door velen bijgewoond en ook op het kerkhof was de belangstelling zeer groot. Wij merkten o.m. op het lid der Eerste Kamer N.BOERKOEL - OUDEGRACHT 46 - TEL. 14028 prof. dr. B. C. de Savomin-Lohman, den burge meester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, mr. H. W. de Vink, lid van Ged. Staten, prof. Roels, prof. Weve, prof. Zuyling, prof. S. van Bakel, prof. Quix, mr. Cnopius, oud-procu reur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. Loeff, rechter in de arrondissementsrechtbank te Utrecht, mr. Otten, kantonrechter te Utrecht, baron Röell van Hazerswoude, Jhr. Klejjn v. d. Poll, voorzitter van de Sociëteit Tivoli, notaris F. W. Swane, dr. W. A. Boekelman, dr. A. Boe- kelman, geneesheer-directeur van het St. Anto- nius-Gasthuis, den heer M. G. A. Klinkenbergh, chirurg, dr. L. v. Romunde en dr. T. Strengers. De Centrale Raad van Beroep was vertegen woordigd door mr. E. W. Beumer, mr. G. A. Smink, mr. G A. de Graag, mr. J. Kuiper, en mr. Bijleveld, terwijl ook aanwezig waren de oud- voorzitter, mr. Reuijl en mr. Burger oud-onder voorzitter. Voorts mr. J. Hoogenhuis, voorzitter van den Raad van Beroep te Roermond, mr. Regout, grif fier bij het kantongerecht te Hilversum, dr. Postma, psychiater te Zeist, baron van Boetze- laar, oud raadslid, den heer L. C. F. M. Smulders, de heeren A. T. Maas en W. P. Schouten namens de St. Martinusvereeniging, drs. Feldbrugge, rec tor van het St. Bonifacius-lyceum, ir. G. J. Vos van Nederveen-Cappel. hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen, dr. Kentgens, pastoor dr. H. P. J. M. Ahsmann uit Schalkwijk en rector B. Lau- waert van het St. Antonius-Gasthuis. Tevens merkten wij op afgevaardigden van het bestuur van het Curatorium van het St. Eonifacius Lyceum te Utrecht waarvan oe over ledene nog voor korten tijd curator was. De beaardingsplechtigheden werden verricht door kapelaan M. van Basten Batenburg, neef van den overledene, met assistentie van pater mr. dr. D. Beaufort en kapelaan P. Nierman. Een zoon van den overledene, mr. A. van Eas- ten Batenburg, griffier van het kantongerecht te Utrecht, dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Met de Lloyd-rapide, welke aansluiting gaf op de „Sibajak" van den Roterdamschen Lloyd, zijn hedenmiddag de afgetreden Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Oost-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge en mevrouw aan 't Hollandsche spoorstation te Den Haag aangekomen. Op het perron waren o.m. ter begroeting aan wezig de generaal-majoor tit. van het Ned.- Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van der Ha len, adjudant van H. M. de Koningin, als verte genwoordiger van de Koningin, de minister president, minister van Koloniën, dr. H. Colijn, en enkele familieleden van den gerepatrieerden oud-landvoogd, o.w. de minister van Staat jhr. mr. dr. H. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die een zwager van jhr. De Jonge is. Een zoon en een dochter van jhr. De Jonge, die zich ook op de „Sibajak" hadden inge scheept, hebben het schip in Colombo verlaten, om een reis te maken. De eerste die den heer De Jonge begroette, was de vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin, waarna dr. Colijn den afgetreden land voogd hartelijk welkom heette. Vervolgens trok het gezelschap zich eenigen tijd in een gereser veerde wachtkamer terug. Van dr. G. W. N. Rotter, die aan den oud- Gouverneur-Generaal is toegevoegd, vernamen wij, dat diens toestand thans bevredigend kan genoemd worden. Naar men weet, is de heer De Jonge lijdende aan een ader-ontsteking. Wel achtte de geneesheer het noodzakelijk, dat de heer De Jonge zich in Den Haag nog onder me dische behandeling zal stellen. De gewezen Gouverneur-Generaal en me vrouw De Jonge zullen voorloopig hun intrek nemen in hotel De Twee Steden. Bij den uitgang van het station was de be langstelling vrij groot. v .en met zijn Indere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. De gemakkelijkheid, waarmede Nat Miller, als pat^r familias de paedagogische stof- hanteert lijkt daarom zoo sympathiek en juist wijl men vooraf over de daden van zijn kin deren wordt ingelicht en men dus in zekeren zin den getroffen toon juist vindt, waarmede hij hen, of om juister te zijn, hem bestraft. Die „hem'' is zijn zoon Richard, een oneven wichtig manneke in zijn eerste jeugd, die de vele wijze dingen over alle mogelijke onderwer pen welke voor zijn tijd geschreven zijn, gezel lig door elkaar haspelt, daar zijn embryonaal benul nog niet alles kan bevatten en behoor- lijk analyseeren. We maken dan de ontkiemen de jeugdliefde van dit persoontje mee en in eenige fijnvoelig geteekende scènes, zelfs zijn vorderingen op het pad van Amor. Heerlijk on bevangen en naief was dat, druipende roman tiek, doch lekker om te hooren en te zien. Psy chologisch zuiver heeft O'Neill niet alleen zijn typen geteekend maar ook dit stuk opgebouwd, dat zich bijna een generatie terug afspeelt en dat toch aan ons, aan raffinement zoo verwen den modernen mensch, een heele boel zegt en duidelijk maakt van een tijd, welke practisch de proloog is geweest van dien welken wij nu hebben. De ontkiemende opstandigheid bij een der leden van dat in een slakkenhuisje leven de gezin, was er een der symptomen van. Toch was dit niet het hoofdmotief en eigenlijk van ondergeschikt belang, maar omdat de liefde van 1906 welke de titel ons beloofde eerst in de laatste drie tafereelen verwezenlijkt werd. daarom kunnen we het geval gerust signalee- ren als zijnde inhaerent met het stuk zelf. Want het geheel is werkelijk meer een „vriendelijk zedenspel" dan een „Liefde", al draait het er ook nog zoo op uit. Want nauwelijks is het scherm op gegaan of men is in het gezin van Nat Miller en zijn vrouw binnengetreden en maakt met de ver schillende hebbelijkheden van de diverse ge zinsleden kennis. Behalve de vier kinderen: Ar thur, Richard, Mildred en Tommy zijn er nog* een broer van haar en een zuster van hem over den vloer, welke laatste blijkbaar een voornaam deel van het gezin uitmaken. Behalve Richard (Jan Retel) en de broer of oom (Constant van Kerckhoven) zijn die personen echter geen van allen van bijzonder belang, of het moet dan zijn als een noodzakelijke „kleurstof* van dit betrekkelijk liberale huisgezin. We kunnen echter begrijpen, dat die oom in huis werd ge houden, want dat was wel zoo'n daverend ge zellig type, dat men zijn aanwezigheid niet an ders dan hooglijk kon waardeeren. Hij was zoo van dat oncontroleerbare genre dat in iedere conservatieve omgeving heftig uit den toon valt, nooit ernstig kan zijn, en zelfs in de meest sentimenteele oogenblikken van zijn leven, bij de eerste klanken van een draaiorgel begint mee te wiebelen op de maat van de muziek. Naast hem stond Ko Arnoldi, altüd goed en ook nu Weer echt en cordiaal als de huisvader, die met zijn vrouw, (een echte ouderwetsche huismoeder van Mien van Kerckhoven Kling) alles in goede banen tracht te leiden en en passant ook nog een steentje tot de roman tiek bijdraagt. Dan het verliefde jonge koppel Richard en Muriel (Georgette Reyjewsky) dat zich heerlijk onbeholpen van zijn verliefde taak kweet en ook sfeer wist te scheppen op de momenten, waarop het aankwam. Als we ons niet verg*issen dan zijn het met eenige andere, nog splinter nieuwe krachten, die echter bewezen hebben, ook krachten te zijn. Nog dienen we Henr. van Kuyk te noemen voor haar eenvoudig doch innig spel als zuster van Nat Miller en Ank van der Moer voor haar creatie van Belle, het meisje dat voornamelijk oorzaak is van het strikte voorbehoud voor volwassenen. In haar genre was het echter een rake, absoluut zuivere vertolking. Het zou overdreven zijn te beweren, dat dit stuk een machtig oeuvre is, evenals het onjuist zou zijn, het positief als algemeen tijdbeeld uit 1906 te beschouwen, maar aan den anderen kant is het toch wel een tooneelspel dat èn door zijn bouw èn door zijn zuivere karakter- teekening ver boven het middelmatige uitsteekt. Dat het geheel, door de uiterst verzorgde opvoering, waarbij décor en costumeering een extra woord van lof verdienen, nog aanmerke lijk heeft gewonnen, zal de goed gevulder enthousiaste Schouwburg kunnen beamen. V-t De monstrans, door Jan Eloy en Leo Brom gemaakt voor de kerk der Eeuwigdurende Aanbidding te Caracas in Venezuela Te Caracas in Venezuela is onlangs voltooid de kerk der Eeuwigdurende Aanbidding. Leo Brom, een der leiders van het bekende atelier voor edelsmeedkunst te Utrecht, heeft het vorig jaar een interessante reis naar Zuid- Amerika gemaakt en toen te Caracas de op dracht ontvangen een grooten en kostbaren mon strans voor die nieuwe kerk te vervaardigen. Hij kreeg een respectabele verzameling edele mate rialen en edelsteenen mee, die in dit stuk ker kelijk vaatwerk verwerkt moesten worden. De monstrans fonkelt van goud, smaragden, robij nen en diamanten, maar op zich-zelf geven die natuurlijk geen schoonheid. Het is de vaardige hand van den kunstenaar, die de edele vormen gesmeed heeft waarin zij zijn opgenomen. De monstrans is grooter en kostbaarder dan welke ook, die de Broms in het verleden gemaakt hebben. De symbolische gedachte, welke den grondslag vormde bij het ontwerp voor dit werkstuk is ontleend aan den tekst uit Psalm CXI: Diri- gatur, Domine, oratio mea sicut incensum in conspectu tuo. (Dat mijn gebed, o Heer, opstijge als een wierookoffer voor Uw aangezicht.) In verband hiermee kozen de kunstenaars als ver sieringsmotief de drie gewassen, die in het boek Exodus worden genoemd als de bestanddeelen, waaruit de wierook bereid wordt. Tusschen deze plantmotieven bevinden zich een achttal geci seleerde engelenfiguren in aanbiddende houding. Het repositorium, waarin de H. Hostie geplaatst zal worden, wordt geaccentueerd door een stra lenkrans van ragfijn goudsmeedwerk en email translucide, terwijl tusschen dezen rijkdom van versieringen een groot met helderroode vuur- opalen bezet kruis domineert. Het is eeh prachtig stuk werk geworden, stel lig behoorend tot het allerbeste wat op dit oogenblik, hier of elders, door edelsmeden wordt afgeleverd. De monstrans maakt den indruk van een groote bewogenheid, die aan werkstukken uit den Baroktijd doet denken, en is toch tevens rustig, groot van vorm, rank en rijzig. De stra lenkrans van gepolijst zilver en het vuuropalen kruis zijn zoodanig gevormd (met een verbree ding naar den achterkant), dat zij relief verkrij gen. De engelen, de bloem- en plantmotieven, zijn gesmeed en gemonteerd als een luchtig net werk van ranken, bewogen en sierlijk. De greep is machtig en het rusten van den voet op poot jes, die styleeringen zijn van slakken (een der bestanddeelen van den wierook), vol van zin. Zoo is dit werkstuk overal doordacht, maar ook overal vrij en natuurlijk van ornamentiek, van een beheerschten rijkdom, die zeer bekoort. Heeft de tijd de kleuren eenmaal laten bester ven, dan zal deze monstrans, aan den overkant van den oceaan, getuigen van een vakmanschap, bij Hollandsche edelsmeden van dit oogenblik, waarin een groot verleden waardig verder leeft. E. Doordat de aangeslotenen bij één der drie radio-centrales te Weesp klaagden over hape ring In de uitzending en nadat gebleken was dat van zenderstoring geen sprake kon zijn, ging de eigenaar der centrale er toe over, het geheele net systematisch te controleeren. Ten slotte bleef een drietal perceelen over. dat voor de oorzaak der storing in de uitzendingen in aanmerking kon komen. Daar één dezer drie bewoners in het voorjaar van dit jaar zijn abonnement had opgezegd, rees het vermoeden, dat hij op clandestiene wijze zich het genot van radio had weten te verschaffen. Degene die het onderzoek instelde, kwam in de werk plaats van den verdachten radio-aftapper, die op hetzelfde oogenblik de werkplaats verliet en zich naar zijn woonkamer begaf. De radio- deskundige vertrouwde dit zaakje niet en volg de hem op den voet enweinige seconden later stond hij tegenover den bewoner van het perceel, die een luidspreker uit de kamer trachtte te verwijderen. De controleur begreep al genoeg en uitte zijn vermoeden tegenover den bewoner, die echter pertinent volhield van niets te weten. Toen hij door den bezoe ker verzocht werd mede te gaan naar het apparaatje, waaraan de luidspreker gekoppeld moest worden, wees een ingesteld onderzoek uit, dat de bewoner, en dat nog wel op zeel ondeskundige wijze, clandestien zekeringen in het apparaatje had aangebracht en dusdoende, zonder dat hij daarvoor betaalde, radiomuziek in zijn woning gekregen had. Daar nu verder ontkennen niet kon baten, bekende de bewoner zich aan het strafbare feit te hebben schuldig gemaakt. Werkloosheid Bij de Gemeentelijke Ar beidsbeurs stonden in de afgeloopen week in geschreven 162 verzoekende personen. Dit aan tal werkloozen mag gunstig genoemd worden in vergelijking met de voorgaande jaren. Voer Jongens- en Meisjes- kleeding Bijzonder goed. Bijzonder voordeelig. Gebouw „St Bavo" st. Matheus, 8 uur; Proza, 8 uur; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur. Stadsschouwburg Kindermatinée Paula de Waart: ,,De Gelaarsde Kat", 2 uur; Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Voordracht van Chr. Kohier, kwart over 8. Rembrandt-theater „Merijntje Gijzen's Jeugd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Palace-Filmac, 115 uur: „Fanfaie d'amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Grootmoedertje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw ,,St. Bavo" Jaarfeest R.K. Volks bond 8 uur; Federatie groenten- en fruithan delaren; Best. Spoorwegpersoneel 8 uur; Kath. Kinderuitzending 8 uur; Handels- en Kantoor bedienden half 9; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-Reslaurant Gebr. Brinkmann KJMV „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-theater: .Merijntje Gijzen's Jeugd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Palace-Filmac, 115 uur „Fanfare d'amour", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxortheater; „Grootmoedertje", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 trw; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30. van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. HAVRE, 6 Oct. (Reuter) In de machine kamer van het s.s. „San Diego" van de Compag nie Générale Transatlantique is door het sprin gen van een stookolieleiding een felle brand uit gebroken, die pas na eenige uren hard werken door de brandweer gebluscht kon worden. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. ROME, 6 Oct. (Stefani) Bij het vliegveld Ferrare zijn heden twee bombardementsvlieg tuigen van de Italiaansche luchtvloot tegen el kaar gebotst. Beide toestellen sloegen tegen den grond te nletter. Van de bemanningen zijn acht personen om het leven gekomen. Men schrijft ons uit de Betuwe: De vele inbraken, die in onze streek den laatsten tijd gepleegd worden, nopen de politie scherp te gaan toezien op die elementen, die dikwijls des nachts hun bedrijf gaan uitoefe nen of van hun strooptochten huiswaarts keeren. Zij heeft een dezer nachten kunnen aan houden den 19-jarigen P. F. R„ uit Nijmegen en den 22-jarigen G. C. v. R. uit Arnhem. Zij bleken in bezit van voorwerpen, die voorgelei ding voor den burgemeester van onze gemeente dwingend noodig maakten. De recherche te Arnhem bleek te kunnen aantoonen, dat de op hen gevonden voorwerpen afkomstig waren van inbraak met diefstal, ge pleegd in een papierfabriek aldaar. Voor nader onderzoek zijn de jongelui naar Arnhem overgebracht, aan de politie aldaar overgegeven en in het Huis van Bewaring in gesloten. i wwWWWIIllllIlllliin/i; j Stand op Woensdag 1 uur n.m.; 766.3 Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5