De Russische nota inzake de non-interventie mm. Stadt-Schënke I De Rooden rukken Oviedo binnen Het nieuws van heden HEDEN KOMT COMMISSIE WEER BIJEEN Het conflict by den Heimatschutz JAPAN ONDERHANDELT MET CHINA DE ASSEMBLEE BIJEEN Huiszoeking bij De Ia Rocque DE BAROMETER lilll VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 OCTOBER 1935 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per iposL per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20194 Engeland zal ongetwijfeld een onderzoek naar de beschul digingen instellen De reactie te Berlijn en Rome Attlee en Greenwood in Downingstreet Ervaringen van Engelsche vliegers Fey wendt zich tot een eereraad van officieren Geen uitdaging tot een duel Freiheitsbund treedt boe tot de frontmilitie Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ Spanning der laatste weken na het onderhoud tusschen Kawagoe en Tsjang Kai-Sjek verdwenen China cn Letland tot niet-perma- nente raadsleden gekozen Paniek te Sjanghai De overstrooming in Brazilië IIIIÉIIII WÊ Sip;;!! - ln navolging van Rusland oefent het Duit sche leger zich thans in parachutespringen op groote schaal ln de straten wordt nog fel ge streden; nationalisten trek ken langzaam terug Successen der Witten nabü Bilbao Bemanning van de Leipzig défileert te La Coruna Russische schoener vergaan Bemanning omgekomen Generaal Baistrocchi afgetreden Ook het gebouw der Fransche Sociale partij doorzocht; documenten in beslag genomen Nog steeds arrestaties in Rusland Complot van aanhangers van Trotzky ontdekt Rexisten en Vlaamsch- Nationalisten Beide groepen zullen voortaan samenwerken JEAN BATTEN TE AKYAB Strijd tegen com munisme in Paraguay Oprichting van concentratiekamp NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, fngar mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 8 Oct. (Reuter). In afwach ting van de bijeenkomst der niet-inmen- gingscommissie, welke morgenochtend plaats heeft bestudeeren de betrokken re geeringen den tekst van de Russische nota aandachtig. Gezien het schrijven van Eden aan den nationalen raad van Labour, waarin hij verklaarde, dat de eenige wensch der regeering' was het non-inter- ventie-accoord volkomen geëerbiedigd te zien en dat Groot Brittannië zich volko men bewust was van de noodzakelijkheid eener voortdurende waakzaamheid, zal En geland zonder twijfel een onderzoek naar de Russische beweringen steunen. De Italiaansche bladen maken geen melding van de Russische verklaring ten aanzien van öe overtredingen van het non-interventie-ac- coord. De gebeurtenissen in Spanje worden be schreven alsof zij slechts van binnenlandsch belang zijn. In diplomatieke kringen brengt men deze houding in verband met de plan den voor een Locarno-conferentie. Waar Italië bereid zou zijn tot het deelnemen aan een conferentie van vijf, zou het er naar streven be gemoederen zooveel mogelijk te kalme eren. In welingelichte kringen is men van meening, bat Italië op de Russische beschuldigingen zou bunnen antwoorden door het publiceeren van een dossier betreffende interventie ten gun ste der Spaansche regeering. Italië zou een bergelijke houding echter gevaarlijk achten. De nota wordt in de Berlijnsche pers uit voerig besproken. De „Berliner Boersenzeitung' schrijft onder het opschrift: „Een bedreiging, de oorzaken en achtergrond", dat van Moskou uit in de laat ste maanden alles is geschied om de Sovjet- Vaan in Spanje de overwinning te cloen be halen. Geld en hulpmiddelen van allerlei aard, mi litaire instructeurs, agenten en diplomaten, schepen en vliegtuigen zijn naar Spanje ge zonden. Toch staan de kansen slecht en daar- °m acht de Sovjet-regeering het noodig, thans ten gunste van Madrid officieel iets te doen, Wat volgens de opvatting van Moskou doel treffend zal zijn en eten toestand in Spanje zal wijzigen. Zoo moet de dreiging worden ver staan. De „Deutsche Algemeine Zeitung" schrijft °a. dat Moskou blijkbaar geen objectieve stu die wenscht. Het wil of wel Engeland niet het initiatief laten, doch dit zelf nemen, of Mos kou wil het non-interventie-pact torpedeeren en de regeering te Madricl, welke een zekeren ondergang tegemoet gaat, openlijk helpen. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft, dat klaskou het masker, dat het tot nu toe voor zijn diplomatengezicht heeft gehouden, heeft laten vallen, omdat het de nederlaag van het Bolsjewisme in Spanj? niet zonder meer wil toelaten. De regeering van de Sovjet-Unie zoekt een Voorwendsel om de regeering van Madrid open lijk te steunen. Aangezien Duitschland zijn neutraliteitspo litiek natuurlijk voortzet, is het de taak van be andere mogendheden klaar te komen met be actie van Moskou. Na het onderhoud tusschen Attlee en Green- Wood en minister Chamberlain in Downing street, dat een half uur duurde, is een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat be niet-inmengingscommissie morgen bijeen Zal komen en den toestand zal bestudeeren. Chamberlain kon Attlee en Greenwood de Verzekering geven, dat de vertegenwoordigers van de Britsche regeering zich volkomen be tast zijn van de gevaren, die men loopt, wan. heer de toestand niet zonder verwijl wordt op- Selost. Attlee en Greenwood zullen onmiddel lijk weer naar Edinburgh vertrekken. Dezer dagen, aldus de Daily Express, wan- belden twee zon-gebruinde Britsche piloten het gebouw van de Daily Express binnen. In hun koffertjes hadden zij blauwe overalls, voorzien Van katoenen vleugels op de zakjes en mili taire mutsen van de Spaansche luchtmacht, Voorzien van groene kwasten. Zfj zijn de twee piloten, die van de vier Britsche vliegers, die vijf weken geleden Lon- ben verlieten, nog in leven zijn. „Wij mogen Van geluk spreken, dat we er levend af zijn gekomen," vertelden zij. „Het is gewoonweg moord, wat thans in Spanje geschiedt. We moeten nu zien het geld los te krijgen, dat ons beloofd is. We waren met ons negenen. Drie ervan zijn hu dood; weer drie anderen liggen gewond in bet ziekenhuis en nog een ander is zoek. Op ®en gegeven moment werden wij door vijf vlieg tuigen der opstandelingen aangevallen. Wij Vlogen in Martinsyde-vliegtuigen van het jaar mi6. De vliegtuigen der opstandelingen waren tïeinkels en Fiats van het jaar 1936 met Duit- Sche en Italiaansche piloten aan boord, zoodat M) geen kans hadden. Den eersten keer, dat we beven Granada vlogen, verloren we twee vlieg tuigen. Toen de Duitschers en de Italianen hoorden, bat wij kwamen, wachtten ze ons op met al. hun moderne machines. Het eenige, wat we konden doen, was onze bommen zoo snel mogelijk te laten vallen en er vandoor te gaan. Toen we voor den eersten keer op ons vliegveld kwa men, dachten we in een museum te komen, zoo oud waren de vliegtuigen. Bovendien zijn de Spaansche piloten van geenerlei nut. De jonge piloten, die nog,vrij goed getraind waren, werden op 27 vrij mo derne Britsche bombardementsvliegtuigen van Vickers geplaatst. Binnen veertien dagen waren er 21 neergeschoten. Eens, toen wij in moei lijkheden kwamen, vloog onze Spaansche ge leide boven ons door, onder voorwendsel, dat ze den vijand niet hadden gezien. Aan beide zijden worden de gevangen piloten thans gemarteld. Iedere piloot draagt een pistool bij zich om zich van kant te maken, voor het geval hij in handen van den vijand mocht vallen." PARIJS, 8 Oct. (Reuter). Starhemberg heeft, mondeling noch schriftelijk, tot dusverre eenige uitdaging tot een duel van Fey ontvangen. Be halve de juridische stappen, die Fey heeft on dernomen, heeft hij zich gewend tot een eere raad van officieren van het vroegere keizerlijke leger, welke raad zich zal moeten uitspreken over de door Starhemberg jegens Fey geuite beschuldigingen. Verder deelt Reuter mede, dat vice-kanselier Baar Barenfels voorloopig alle bijeenkomsten der provinciale besturen en van de leiders van den „Heimatschutz" heeft verboden. Dit om even- tueele demonstraties voor of tegen Starhemberg te voorkomen. Deze maatregel geldt in het bij zonder voor een deel van Tyrol, waar een sterke strooming bestaat om zich te splitsen. De Freiheitsbund, de weer-organisatie van den Christelijk-Nationalen staatsraad Kun- schak, heeft besloten toe te treden tot de frontmilitie. VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Noordoostelijke tot Zuidoostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tem- peratuur. EE j= Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. N GENÈVE, 8 Oct. (Reuter.) De Assemblee is vanmiddag om half zes bijeengekomen. In deze zitting werden China en Letland, met onderscheidenlijk 51 en 49 stemmen, tot niet-permanente leden van den Raad geko zen, welks aantal hiermede op 15 is ge bracht. De Assemblée nam vervolgens het voorstel van haar bureau aan, een algemeene commis sie in het leven te roepen, welke belast wordt' met het indienen van voorstellen, betrekking hebbend op het pact en andere ermede ver band houdende kwesties. De eerste zitting dezer commissie zal Vrijdag worden gehouden. De Assemblée is vervolgens overgegaan tot de verkiezing' van rechters in het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. In plaats van den overleden professor Schucking en den afgetreden Amerikaanschen oud-minister Kellogg werden gekozen de Zweed Ake Hammerskjoeld en de Amerikaansche professor in het Volkenrecht Manley Hudson. NANKING, 8 Oct. (Reuter). Het onder houd, dat de Japansche gezant hedenmor gen met maarschalk Tsjang Kai-Sjek heeft gehad en dat twee uur duurde, heeft tot resultaat gehad, dat de onderhandelingen tot verbetering van de betrekkingen tusschen China en Japan hervat zullen worden. Hier mede is aan de spanning der laatste weken een einde gekomen. Na afloop der conferentie heeft de Japansche gezant volgens het D.N.B. verklaard, dat hij het onderhoud als tamelijk tevredenstellend be schouwde. De houding van Tsjang Kai-Sjek had op hem den indruk van groote oprechtheid ge maakt. Met voldoening had Kawagoe geconsta teerd, dat China een vriendschappelijke regeling wenscht. De nervositeit onder de Chineesche bevolking van Sjanghai, welke tot een paniek is uitge groeid, is heden overgeslagen van Tsjapei naar de Noordelijker gelegen stadsdeelen Pao Sjan, Kiang Wan en Woesoeng, waar de bevolking haar bezittingen bij elkaar pakt en met dui zenden in de richting van Sjanghai vlucht. De spoorweg Woesoeng—Sjanghai is vol vluchtelin gen. De universiteiten en scholen in Noord- Sjanghai zijn voor drie dagen gesloten. De vei ligheidsdiensten in Tsjapei, Kiang Wan en Pao Sjan zijn versterkt teneinde plunderingen te voorkomen. De prijzen der levensmiddelen stij gen snel. De autoriteiten van Hongkong nemen thans voorzorgsmaatregelen om de bevolking te be schermen tegen aanvallen uit de lucht of uit zee. Op alle strategische punten van deze Brit sche kolonie worden krachtige zoeklichten en kanonneh opgesteld. Er wordt een plan uitge werkt om de bevolking naar een veilige plaats in het binnenland te brengen. PORTO ALE'GRO, 8 Oct. De overstrooming te Porto Alegro en omgeving neemt steeds grooteren omvang aan. Reeds twee wijken van de stad staan onder water en de bevolking heeft de huizen verlaten. Onder groote belangstelling is te Nancy een gedenkteeken voor wijlen koning Albert I onthuld KW:'*: ]<mm s Bij gelegenheid van het 240-jarig bestaan van 't beroemde Oostenrijksche regiment der „Deutschmeister" heeft Aartshertog Eugenius de troepen geïnspecteerd MADRID, 8 Oct. (Reuter). De regee ringstroepen, vooral samengesteld uit Asturische mijnwerkers zijn Oviedo binnengetrokken. In de straten der stad wordt ongehoord fel gestreden. De troepen trekken op naar de wa penfabriek La Vega, een der sterkste verschansingen der nationalisten. De gevangenis, die in dezelfde wijk ligt, heeft eveneens een groot strategisch belang, maar is thans vrijwel geheel omsingeld. De nationalisten trekken langzaam terug naar het centrum der stad. Verder wordt van regeeringszijde medege deeld, dat Huesca is gebombardeerd. Een aan val der rechtschen op Navalperal, waaraan werd deelgenomen door infanterie, cavalerie en luchtmacht, werd na een hevig gevecht af geslagen. In de provincie Toledo hebben de regeeringstroepen Yunquiilos bezet. Radio Sevilla deelt mede, dat het blad „Fun- do Obrero" dat te Madrid verschijnt geëischt heeft, dat de regeering-Largo Caballero af treedt. Verder stelt' het blad voor de militai re leiders, die verantwoordelijk zijn voor het velies van Toledo ter dood te veroordeelen. De nationalisten hebben gisteren Madrid gebombardeerd en aanzienlijke schade aange richt. De regeeringstroepen hebben de vlieg tuigen uit de hangars en van de vliegvelden verwijderd, om te voorkomen, dat deze door de bombardementen der rechtschen worden vernield. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de co lonne van Varela in de Sierra Gredos Escalo- na heeft bezet, waarbij de linkschen ernstige verliezen zouden hebben geleden. Gisteren zijn Madrid, Valencia en Barcelo na gebombardeerd. Bü Huesca en Bilbao heb ben de rechtsche troepen vorderingen ge maakt. Op sommige punten zijn hun stellingen slechts negen kilometer van de laatste stad verwijderd. Het blad „Politica" schrijft, dat de beman ning van het Duitsche oorlogsschip „Leipzig te La Coruna heeft gedefileerd aan het hoofd van een optocht der „Phalanxisten". Tal van geweren en mitrailleurs werden verdeeld onder de Galicische fascisten. Deze wapenen werden van boord van een Duitsch schip gehaald in de haven van Villa Garcia, eenige weken voor den aanvang van den op stand. Volgens hetzelfde blad zijn zendingen uit Duitschland afkomstig oorlogsmateriaal in dien zelfden tijd te Vlgo aangevoerd. aan Baistrocchi, waarin hij hem bedankt voor zijn werkzaamheden aan het ministerie van Oorlog. De koning heeft Baistrocchi in den adelstand verheven met den titel van graaf. Generaal Alberto Pariani zal Baistrocchi op volgen. Generaal Pariani is op 27 December 1876 te Milaan geboren. Na aan eten wereld oorlog te hebben deelgenomen, heeft hij de wapenstilstandsovereenkomst van Villa Giusti medeonderteekend. Als chef der militaire af- deeling heeft hij behoord tot de Italiaansche delegatie ter vredesconferentie. Later werd hij leider van de militaire missie in Albanië, ver volgens chvisiegeneraal, waarbij hij aan het hoofd werd geplaatst van de divisie Bolzano. WLADIWOSTOK. 8 Oct. (Reuter). De Rus sische schoener „Krestyanka" is tijdens een noodweer vergaan. Te hulp gesnelde schepen kwamen te laat ter plaatse om de bemanning, die uit 23 koppen bestond, te redden. ROME, 8 Oct. (Reuter) Officieel wordt me degedeeld!, dat Mussolini het ontslag heeft aan vaard van generaal Baistrocchi, den onder staatssecretaris van Oorlog. Baistrocchi had om persoonlijke redenen ontslag gevraagd. Mus solini heeft een eigenhandig schrijven gericht PARIJS, 8 Oct. (Reuter). Vanmorgen heeft de politie een huiszoeking verricht in de wo ning van kolonel De la Rocque te Versailles. Daar de bewoner afwezig was, werden de ver trekken doorzocht in het bijzijn van twee ge tuigen. Documenten, foto's, manuscripten, vijf wandelstokken, een revolver en een dolk zjjn in beslag genomen en verzegeld. Verder zijn er huiszoekingen gehouden ten huize van den vlieger Mermoz, die lid is van het comité der Fransche Sociale partij, voorts in de voornaamste vereenigingslokalen der partij. Verscheidene documenten werden in beslag genomen. Tegenover de pers heeft De la Rocque in bijzijn van Mermoz en andere vrienden geprotesteerd tegen de maatregelen der politie. Hij heeft er bij zijn aanhangers op aangedrongen kalmte te bewaren. „Wij zijn op den weg naar de overwinning, de eer en de verzoening." MOSKOU, 8 October (Reuter). Volgens de „Prawda", welk blad een nieuwe campagne be pleit ter verwijdering van de aanhangers van Trotzky en Zinofjef, zouden Trotzkiïsten-lei- ders bekend hebben een zeer uitgebreid complot te hebben gesmeed, dat ten doel had indus trieën, het transportwezen en den landbouw te ruïneeren. De „Intransigeant" meldt uit Moskou, dat ook de tweede commissaris voor de zware in dustrie, Piatakof, in verband met de bekente nissen van de beklaagden in het Zinofjef-pro- ces, gearresteerd is. BRUSSEL, 8 Oct. (Reuter). Hedenmiddag vergaderden de Kamerleden van Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten. Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de besprekingen hebben doen con- stateeren, dat een gemeenschappelijk program ma bestaat, dat voldoende ruim is om samen te werken, vooral tegen het communisme. Er is geen sprake van twee groepen te vor men, doch een toenadering tot stand te bren gen, welke van groot belang kan zijn. In poli tieke kringen gelooft men, dat deze coalitie ook andere rechtsch-Vlaamsche groepen en linksch- liberalen tot zich zal trekken; reeds zijn stap pen in deze richting gedaan. De Rex-beweging heeft twintig zetels in de Kamer en de Vlaamsch-Nationalisten achttien. LEIDSCHEPLEIN 59 - AMSTERDAM - Tel. 33072 VRIJDAGS SPECIALE V1SCHSCHOTELS 1/1 versche kreeft, mayonnaise-sla 1- 1 doz. oesters (imp.) toast, boter 0.80 Versche Holl. zalm. boter, aardapp1.25 Zalm grille, beurre maitre d'hotel komkommersla.. 1.25 2 gek. forellen, boter, aardappelen 1.60 2 forell. a la Meunière, witte wijns.. sla 1.75 Gek. Tong. witte wijnsaus, aardappelen 1-25 Tong a la Meunière. sla 1-25 Tong frlte. tartaarsaus, sla 1-25 Filet van Tong a la Parlsienne 1.50 Gek. Tarbot, boter, versche aardappelen 1. Tarbot a la Meunière, sla1-25 Tarbot an gratin - 1-25 Geb. Paling, sla, geb. aardappelen1-25 AKYAB, 8 October. (Reuter). Jean Batten is te 17.10 hier aangekomen. Zij zal morgenoch tend te 3.30 haar vlucht voortzetten. De reactie te Berlijn en te Rome op de nota van Moskou. In de straten van Oviedo wordt hevig gevoch ten tusschen Nationalisten en regeeringstroepen. Huiszoekingen bü vooraanstaande leden der Fransche Sociale Partij. Tsjang Kai Sjek heeft een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen ambassadeur Kawagoe. Het conflict in den Heimatschutz; Fey doet een beroep op een eereraad van officieren; Freiheitsbund treedt toe tot de frontmilitie. Overeenstemming tusschen Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten. Generaal Baistrocchi afgetreden als onder staats-secretaris van het Italiaansche ministerie van oorlog. Nieuw complot van Trotzkiïsten in Rusland ontdekt. China en Letland tot niet-permanente Raads leden gekozen; nieuwe rechtere voor het Haag- sche Hof benoemd. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit tot toepassing van crisisbesloiten op zeevisch. Onderhandelingen zouden gevoerd worden over den bouw van een artillerie-instructieschip. Branden te Beverwijk en Kerkdriel. Een spaarder heeft het faillissement van de Boazbank te IJmuiden aangevraagd. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot ver deeld. Karakter Sommige menschen zien koppigheid voor karakter aan. Wanneer zij een fout begaan hebben, wanneer zij op een verkeerden weg zijn, achten zij het aan hun eer verplicht, vol te hou den en op dien weg door te gaan tot zij met het hoofd tegen den muur loo- pen. Dat noemen zij „met eere onder gaan" en wanneer zij dan met de moeilijkheden zitten, achten zij zich slachtoffers van een tragisch noodlot. Maar zij vergeten dat het noodlot niets anders is dan het logische, on vermijdelijke gevolg van hun eigen fouten. Karakter is juist het tegenoverge stelde. Het kost groote zelfoverwin ning, een stelling op te geven, onge lijk te erkennen en zijn meening te geven voor beter, vooral wanneer het blijkt dat ondergeschikten het bij het rechte eind gehad hebben. Maar zelfs op het laatste oogenblik kan men nog beter omkeeren op een verkeerden weg dan uit pure koppigheid met open oogen de mislukking tegemoet loopen. Het moge zwaar vallen, onge lijk te bekennen, maar bij anderen divingt men met zulk een zelfoverwin ning toch meer eerbied af dan met „sterke man" spélen als men zélf weet dat dat toch op een fiasco moet uit- loopen. ASUNCION, 8 Oct. (D.N.B.). De regeering van Paraguay heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het communisme buiten de wet wordt gesteld. Iedere vorm van communistische be drijvigheid zal worden gestraft met gevangenis straffen tot 4 jaar. De president der republiek, Franco, wordt ge machtigd een concentratiekamp op be richten. iv\\vuunumiiiiiiii;/yu^;/> 4*2 Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 762.1 Vorige stand: 766.7 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1