STADSNIEUWS Met Hr. Ms. De Ruyter op zee Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Wat de tonq streelt KWALITEIT WINT DEN STRIJD NA HET TREINONGELUK BIJ WOERDEN Fijne Zuurkool Geldersche worst Frankforter Knakworstjes Pekelspek PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 INTERESSANT TOCHTJE I VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 ONTDUIKING VAN BELASTING Drie maanden gevangenisstraf geëischt ONGELUK OP EEN KINDER AUTOBAAN Londenaar voor de Haarlemsche rechtbank VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 8 Oct. Kamer van Koophandel Voordracht dr. Adolf Henser ORGELCONCERT IN HET CONCERTGEBOUW Opening Winterseizoen Feestavond personeel N.Z.H.T.M. LOTERIJ „BREDERGDEDUIN' Trekking der hoofdprijzen DAMMEN SPRINGER SLAAT VAESSEN IN DE VIJFDE PARTIJ Strijd van 50 zetten Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" Het reizigersverkeer met ingang van heden hersteld Jaarvergadering Haarlemsche R. K. Dambond HONKBAL Najaarsvergadering van den N.H.B. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag BABY IN TAXI VERGETEN! Er is weer: BESTE EDAMMER, ruim 3 pond68 cent Denkt ook aan de HAAGSCHE LEVERWORST De Valutamarkt HERBEREKENING INDISCHE PENSIOENEN Wetsontwerp door den Volksraad verworpen Depreciatie van den gulden met 21% pCt. WAS HET EEN INBRAAK? TABAKSVEILING TE AMSTERDAM Journalisten en persfotografen bezichtigen den nieuwen kruiser Dankbaar gezelschap Indrukken Lichtschip Haaks illl!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1lllllinillllllllllllllllllllllllllllllWllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltfë NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT illlllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllill!lllllllllll!llll!lllllllllll!lllll!ll!lllll!lllllllll!lllllll!llill|||||||||||||!lllll||||||li Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht de 48-jarige kassier W. uit Haarlem, be schuldigd van onjuiste belastingaangifte. Volgens de mededeelingen van een belasting inspecteur. als getuige gehoord, had verdachte opgegeven als zijn vermogen een bedrag van f 28.000 en ais zuiver inkomen een bedrag van f 2682, terwijl het vermogen in werkelijkheid bedroeg f 46.885 en het zuiver inkomen f 3923. De knoeierijen waren al een tiental jaren aan den gang. In 1925 had verdachte als vermogen opgegeven f 18.000, in werkelijkheid was het f 46.000. In de tien jaren 19251935 is de Staat door verdachtes onjuiste belastingaangifte be nadeeld voor f 2500. Door over de afgeloopen 2 jaar het viervoud van de verschuldigde be lasting te verhalen op verdachte kon nog f 1290 worden geïnd, doch over de rest, f 1300, is geen verhaal meer mogelijk en daarom was proc&s- verbaal tegen verd. opgemaakt. De officier van justitie merkte op, dat ver dachte een groote knoeier is. Hij heeft het Rijk voor f 1300 benadeeld. Zelfs de gelegenheid, welke onlangs bestond, om straffeloos onjuiste belastingopgave te verbeteren, heeft verdachte ongebruikt voorbij laten gaan. Spr. eischte 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte zeide spijt te hebben over het ge beurde. „Ik zat nu eenmaal in het schuitje en kon niet meer omkeeren", aldus verdachte, die voorts opmerkte, dat hij nog nooit veroordeeld is. Hij vroeg dan ook clementie. Uitspraak 22 October. Voor de Haarlemsche rechtbank moest een Londenaar terecht staan, doch hij liet verstek gaan. Hij werd beschuldigd van het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld en wel docr een zeer merkwaardig- ongevai. Ge durende den zomer jj. heeft achter het hotel „Monopole" te Zandvoort een kinderautobaan gestaan. Op 25 Mei j.l. was men bezig de auto- lies uit te pakken en proef te laten draaien. Voortdurend kwamen kinderen in de nabT- heid ligt een school op de baan en gingen met de autootjes rijden, hoewel hun dat verboden werd. Plotseling raakte een 7-jarig jongetje bekneld tusschen een autootje, waarvan het stuur defect was, en het middengedeelte van de baan. Het knaapje kreeg een gecompliceerde onderbeenbreuk en is geruimen tijd in het Dia- conessenhuis te Haarlem verpleegd. De Londenaar zou nu de schuld van dit on geval dragen, omdat hij geen voldoende maat regelen had genomen, waardoor ongevallen als deze konden worden voorkomen. Een 25-jarige monteur uit Zandvoort was op 25 Mei belast geweest met het uitpakken en net proefdraaien van de autootjes. Hij vertelde als getuige, dat de baan met prikkeldraad was afgesloten, doch er waren ingangen, waardoor voortdurend kinderen naar binnen kwamen. Wel werden de kinderen voortdurend gewaarschuwd dat ze weg moesten gaan en soms zelfs werd het proefdraaien stopgezet om de kinderen te verwijderen, maar de kinderen kwamen telkens weer terug. Zonder toestem ming ging een jongetje in een defect autootje zitten en er mede rijden. Het 7-jarig- knaapje wilde eveneens vragen of hij met een autootje mocht rijden en stapte daartoe op de baan Toen is het ongeluk gebeurd. De officier van justitie wees er op, dat elk kind gemakkelijk op de baan kon komen. De afzetting was veel te gering. Verdachte heeft zelf ook voortdurend kinderen gewaarschuwd en wist dus welk gevaar de kinderen op de baan liepen. Hij had dus betere maatregelen ter voorkoming dat de kinderen op de baan kwamen, moeten nemen en draagt als de ver antwoordelijke bedrijfsleider de schuld van het ongeval. Spr eischte f 50 boete subs. 25 dag-en hechte nis. Uitspraak 22 October. B. B., koopman, wonende te Amsterdam, thans ged., „diefstal", acht maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. J. W. D., reiziger, wonende te Zwolle, thans ged., „heling", acht maanden gevstraf met af trek prev. hecht. o.v. A. v. M., kleermaker, zonder vaste woon plaats, thans ged., „verduistering", vier maan den gev.straf met aftrek prev. hecht, o.v, G. M„ boerenknecht, wonende te Amstelveen, thans ged. uit anderen hoofde, „verduistering", zes maanden gevstraf o.v. Th. H. K„ kellner, wonende te Bloemendaal, thans ged., „diefstal", negen maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. J. P., chauffeur, wonende te Egmond aan den Hoef, „veroorzaken van lich. letsel door schuld", 30.boete subs. 18 dagen hecht. o.v. M. B„ chauffeur, wonende te Amsterdam, vrij gesproken. Ph. W.. schoenmaker, wonende te Haarlem, „verduistering", drie maanden gevstraf o.v. H. I. v. G., koopman, wonende te Haarlem, „overtr. geldschieterswet", drie maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. benevens 100.boete subs. 30 dagen hecht, o.v. J. B. W„ zonder beroep, wonende te Heem stede, „overtr. art. 249 W. v. Str.", een jaar gevstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. De eerstvolger.de zitting der Kamer v. Koop handel zal plaats hebben op Dinsdag 2 Novem ber, des namiddags om acht uur, in het gebouw aan het Nassauplein. Voor exporteurs op Frankrijk ligt Op het bu reau der Kamer van Koophandel een stuk ter inzage betreffende door de Fransche regeering genomen besluiten tot verzachting van invoer- belemmeringen. De jonge Duitsche geleerde, dr. Adolf Hen ser uit Essen, zal op Dinsdag 13 October, des avonds om kwart over 8. een voordracht houden over ..Die Erlösergestalt in der belletristischen Literatur seit 1890 als Deuterin der Zeit", Zij, die zich voor deze voordracht interes seeren. kunnen a.s. Zondag, tusschen 10 en 12 uur 's morgens, introducties verkrijgen bij den Duitschen Rector in het Veronicagesticht, Spaame 89. Vooral leden van Geloof en Wetenschap zul len van deze gelegenheid ongetwijfeld gaarne gebruik maken. Naar men ons mededeelt, zal op Woensdag 14 October, te 3.15 uur, in de Gem. Concertzaal het eerste orgelconcert gegeven worden, wat dan tevens de opening van het winterseizoen op het gebied van orgelconcerten beteekent. Als solisten zullen aan dit concert medewer ken: To van der Sluis, sopraan, Annie Woud, alt en George Robert, orgel. Het programma bevat de volgends werken: 1. Fanasia in c kl. terts (orgel) J. S. Bach 2. a. Ach Herr. wie lange G. C. M. Clari b. Erhöre mich, wenn ich rufe H. Schütz (Duetten voor sopraan en alt) 3. a. Nun komm' der Heiden Heiland, J. S. Bach b. Nun freut euch lieben Christen G'mein Orgel (koraalbswerkingen) 4. a. O süsser. o freundlicher. o gütiger Kerr Jesu Christ (alt) H. Schütz b. Gottes Engel weischen nie (sopraan) J. S. Bach 5. Variaties over „The harmonians blacksmith HandelKarg Elert PAUZE 6. a. Io sono la Madra (alt) O. Respighi b. Ave Maria A. Bruckner 7. Passacaglia (orgel) H. Andriessen 8. a. Nocturne (sopraan) C. Franck b. Magna res est amor (sopr.) H. Andriessen 9. a. Waldesstille Max Reger b. La Nuit Ern. Chausson (Duetten voor sopraan en alt) Tevens vernamen wij van den heer Robert, dat er in den loop van den winter nog oenige con certen van dergelijken aard zullen worden ge geven. We twijfelen er niet aan of de Haarlem sche muziekliefhebbers zullen in grooten getale opkomen om dit openingsconcert le beluiste ren, waaraan zoo sublieme medewerkers hun krachten verleenen. Voor de gelukkige bezitters van de vier .num mers, die het dichtst de twee voornaamste prij zen benaderden, had het bestuur extra-premies beschikbaar gesteld: voor de nummers 6617 en 6619 een pendule en voor de nummers 14561 en 14559 een fraaien kapstok. Vrijdag 16 October wordt vanwege het jubi leumfonds der N Z.H.T.M. een feestavond ge geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Mede werking zullen o.a. verleenen de Trammuziek corpsen en het gezelschap Willy Derby. Tijdens de feestelijke drukte, die tot gister avond laat voortduurde, werd in het Gem. Concertgebouw de volgende trekkingsuitslag van de loterij „Brederodeduin" bekend gemaakt. De hoofdprijs (een auto) is gevallen cp num mer 6618. Tweede prijs (zeilboot) no. 14560. Derde prijs (keuken-installatie) r.o. 16140. Vierde prijs (slaapkamer-ameublement) no. 17705. Vijfde prijs (een tandem) no. 14495. Te Monster werd Woensdag de vijfde partij gespeeld van de match tusschen Springer en Vaessen. Springer won deze partij na 50 zet ten, zoodat de Nederlander thans een 73 voorsprong' heeft, als volgt: B. Springer 5 2 3 0 L. Vaessen 5 0 3 2 S In deze vijfde partij is het Springer gelukt de meerderheid welke ook al in de remise partijen tot uiting kwam, in puntenwinst tot uitdrukking te brengen, en Vaessen slaagde er nu niet in om tot 'n gelijk spel te komen met af ruilen, hoewel hij tegen het einde der partij hiertoe nog even een kans had. Vaessen speel de met wit en opende met 3328, een ope ning. waarin Springer mogelijkerwijze nog* meer doorkneed is dan in welke andere opening ook De ex-wereldkampioen antwoordde met 1822. en deze zet brengt den tegenstander altijd in moeilijkheden, althans laat altijd een lastige keuze. Vaessen zocht zijn heil in de flanken, bezette eenige randvelden. doch hiervan ging bitter weinig kracht uit. Wanneer Raichenbach dergelijke manipulaties voor z'n rekening neemt heeft hij altijd ressources in petto, doch de Belg' heeft niet voldoende routine om dit bij uitstek moeilijke genre goed uit te werken. Hij kreeg nadeel. Springer kwam zeer sterk op het centrum opzetten, en Vaessen's positie werd précair. Toch ware bij een correcte berekening' nog wel een kans geweest, dat de Belg zich had kunnen redden en remisemogelijkheden had kunnen scheppen. Hij maakte daar echter geen gebruik van, een foutieve voortzetting volgde en Springer maakte daarvan onmiddel lijk gebruik om de partij in z'n voordeel te beslissen. Hieronder laten wij het verloop van deze vijf de partij volgen: L. Vaessen (wit)B. Springer (zwart). 1. 33—28. 18—22; 2. 38—33. 12—18; 3. 43—38, 7—12; 4. 49—43, 1—7; 5. 31—26, 19—23; 6.28x19, 14x23; 7. 33—28, 22x33; 8. 39x19, 13x24; 9. 37—31. 5—10; 10. 41—37, 10—14; 11. 46—41, 14—19; 12. 31—27, 4—9; 13. 27—21, 16x27; 14. 32x21, 5—10; 15. 21—16, 10—14; 16. 37—31 19—32; 17 34—30, 14—19; 18. 30—25, 17—22;' 19. 25x14. 19—10; 20. 31—27. 22x31; 21. 26x37, 10—14; 22. 44—39, 11—17; 23. 39—34, 17—22; 24. 37—31, 13—19; 25. 41—37. 8—13; 26. 31—26. 12—17; 27. 37—31, 3—8; 28. 34—30, 8—12; 29. 30—25, 2—8; 30. 50—44, 23—29; 31. 31—27. 22x31; 32. 26x37, 18—22; 33. 44—39, 6—11; 34. 37—31, 19—23; 35. 39—34, 13—19; 36. 34--30. 12—18; 37. 47—41, 8—12; 38. 41—37, 9—13; 39. 31—26, 22—28 40. Met ingang van heden zal het reizigersver keer tusschen Gouda en Utrecht bij den aan vang van den dienst op de normale wijze wor den hervat. Er wordt ter plaatse van het on geluk over enkel spoor gereden. Ten einde het traject zooveel mogelijk te ontlasten, zullen de z.g. beurstreinen van Rotterdam-Maas naar Amsterdam-W.P. niet rij eten en zal ook het goederenverkeer vooralsnog langs anderen weg worden geleid. 37—31, 15—20; 41. 31—27, 17—22; 42. 27—21, 11—17; 43. 36—31, 28—33; 44. 43—39, 33x44 45. 40x49, 23—28 46. 42—37, 29—33; 47. 38x29, 24x33; 48. 37—32. 28x37; 49. 31x42 33—39; 50. 3024, 20x29. Wit geeft het op. In het R. K. Vereenigingsgebouw te Heem stede werd de jaarvergadering' van bovenge- noemden bond gehouden. Alle aangesloten ver- eenigingen waren vertegenwoordigd. Door den secretaris, den heer P. Veen, werd een keurig verzorgd jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar een zeer gunstig verloop heeft gehad; zoowel de club als persoonlijke wedstrijden waren op normale wijze verloopen onder uitstekende leiding van P. v. Buuren en J. v. d. Poel. Het financieel verslag van den heer L. v. d. Voort wees een klein saldo aan. Ook het orgaan kon een klein overschot boeken. Medegedeeld werd dat genoemd blad in 'n verbeterde uitga ve zou verschijnen. Een woord van dank werd gebracht aan de heeren B. Stevens, D. Kleen en P. Hollenberg, de verzorgers der verschillen de rubrieken. Voorts werden de prijzen, in het afgeloopen jaar behaald, aan de winnaars uitgereikt. Clubcompetitie le klas: St. Bavo; 2e klas D.D.O. Persoonlijk kampioenschap le klasse: P. Hol lenberg; 2é klasse J. Basse. Voorgesteld en goedgekeurd werd tot op richting van een afd. Gezellenclubs over te gaan, waarvan veel succes wordt verwacht. De clubcompetitie zal voor de eerste klas aanvangen eind October, de tweede klas zal eerst in Januari beginnen. Van de aftredende bestuursleden, de heeren Tli. Kok, voorzitter, W. Hopstaken, penning meester, en P. v. Buuren, 2e secretaris, stelde eerstgenoemde zich niet meer beschikbaar. Voor deze functie werd gekozen de heer J. Bosse. De heer W. Hopstaken sprak woorden van dank tot den voorzitter voor het vele werk voor den bond gedaan en bood hem een blijvende herinnering aan, waarop deze met eenige wel gekozen woorden dankte. Na een weinig belangrijke rondvraag volgde sluiting op gebruikelijke wijze. De najaarsvergadering van den N.H.B. wordt gehouden 27 October. De agenda vermeldt o.a.: verslag van de beide competitie-leiders en verkiezing van een redacteur in de plaats van den heer P. Besanger. Een zeldzaam geval van „vergeetachtigheid" - zoo daarachter geen andere motieven moeten worden gezocht werd Donderdagmor gen ontdekt door een chauffeur van een blokbandtaxi te Amsterdam. Deze chauf feur stond met zijn wagen aan de stand plaats Emmastraat, toen uit de richting van het Luthersche Diaconessenhuis een dame op hem kwam toeloopen, een goed „ingepakte" baby van naar schatting vijf maanden op haar arm. Zij stapte in den auto en verzocht den chauffeur, die den indruk kreeg, dat zij nogal geagiteerd was, haar naar het R.A.I.-gebouw te brengen. Daar aangekomen stapte zij uit, betaalde den ritprijs en verwijderde zich. De chauffeur keek haar even na en ontdekte daarbij dat zij zonder baby was. Onmiddellijk stelde hij in de passagiersruimte een onderzoek in en vond daar het kind, rustig op de kus sens liggend.... Aangezien de dame nog niet uit het gezicht was, liep hij haar achterna en wees haar op hetgeen zij vergeten had. Met een hoogroode kleur kwam zij naar den wagen terug en nam onder veel dankbetuigingen de vergeten baby weer in ontvangst.... BATAVIA, 8 Oct. (Aneta) Heden diende de regeering van antwoord inzake de discus sies in den Volksraad omtrent de her-bereke ning van Indische pensioenen. De regeeringsgemachtigde. de heer Wester- ouen van Meeteren, verklaarde, dat in den monetairen toestand geen reden ligt om het ontwerp te laten liggen, waar verschillende groepen van gepensionneerden in betere om standigheden zullen geraken, andere groepen practisch van korting worden vrijgesteld en vele niet-Europeesche ambtenaren, bij aanneming van het ontwerp, beter af zijn dan nu. Ten aanzien van de kindertoelage staat de regeering principieel niet afwijzend tegenover het denkbeeld om rekening te houden met de gezinsomstandigheden. Zoodra door den monetairen toestand de nooozaak klemt, zal de regeering ongetwijfeld de noodige maatregelen nemen. Na behandeling in tweeden termijn van het wetsontwerp en de beide, tegelijk daarmede aangeboden, ontwerpen voor maatregelen van algemeen bestuur, worden deze in stemming gebracht en met 30 stemmen tegen en 10 voor verworpen. Vóór het ontwerp stemden de Economische Groep, de Vaderlandsche Club, de heeren Van Baaien, Van Kesteren en Kan, alsmede de voorzitter. In 't valutaverkeer was de stemming voor den gulden Donderdagochtend aanmerkelijk vaster. Het Pond Sterling, dat gisteren reeds lager was gesloten, onderging een daling van 9.20'/2 tot 9.149.16 en de Dollar liep van 1.88 (<2 tot 1.87(4 1.87% terug. Er ontwikkelde zich geen verdere vraag naar deze deviezen en ook werd het waar schijnlijk geacht, dat het Egalisatiefonds hande lend optrad. Onder beurstijd trokken Ponden tot 9.209.21 en Dollars tot 1.87%1.88 aan. De Dollar no teerde officieel 1.87%, hetgeen een waardever mindering van den gulden uitmaakt van ruim 21% pet. In een perceel aan de Rechtboomsloot te Am sterdam is eenige maanden geleden een inbraak gepleegd, waarbij voor eenige duizenden gul dens aan stoffen is gestolen. De eigenaar was tegen diefstal verzekerd. In verband met deze inbraak werden drie helers aangehouden, en Woensdag is de politie opnieuw overgegaan tot de arrestatie van twee personen, o.w. een drukker, die ervan wordt verdacht, dat hij de stoffen uit zijn drukkerij heeft doen vervoeren. De politie van het bu reau Warmoesstraat, die het onderzoek in deze zaak leidt, had reeds geruimen tijd vermoeden dat hier niet van een diefstal sprake is ge weest, doch dat deze zaak, in verband met de verzekering van de stoffen, door de belangheb benden in elkaar was gezet. Thans tracht de politie den eigenaar van de partij, een zwager van den drukker, op te sporen, tenemde een en ander tot klaarheid te brengen. Eenige weken na de inbraak werden de ge stolen goederen in een perceel aan den Singel in beslag genomen, waarna de arrestatie van de helers is gevolgd. „Wilt U Woensdag vrij houden voor een tochtje met Hr. Ms. De Ruyter?" Deze uitnoodiging was voor ons de ver vulling van een lang-gekoesterden wensch, de nieuwste aanwinst van onze Koninklijke Marine, waar we reeds zooveel kolommen druks over gelezen en zooveel fraaie foto's van gezien hadden, eens van nabij te mogen zien en er een tochtje mee te mogen maken. Na zonsondergang was de kruiser Dinsdag op de reede van Den Helder aangekomen; de ma rine-stad zag er slechts de lichten van, doch Woensdagmorgen kon Den Helder dan toch voor het eerst den nieuwen oorlogsbodem zien, zij het nog op een behoorlijken afstand. Het aantal inwoners van de Jutterstad, dat voor kantoortijd even een wandelingetje langs de ditmaal spiegelgladde zee maakte, was groo- ter dan anders; men wilde tot de eersten be- hooren en kunnen zeggen: ik heb em al gezien! Om negen uur arriveerden 'n 26-tal vertegen woordigers van de Nederlandsche dagblad- en foto-pers aan het Havenhoofd, waar een ma rine-sleepbootje gereed lag om ons naar de De Ruyter te brengen. Terwijl we op de laatkomers wachtten' persfotografen zijn niet altijd haantje de voor ste gaf Hr. Ms. De Ruyter vijftien saluut schoten ter begroeting van den Marine-Com mandant van Willemsoord, ViGe-Admiraal T L. Kruys, welke saluutschoten met een even groot aantal werd beantwoord. De zee was bijzonder kalm en het overstappen pp den kruiser leverde geen moeilijkheden pp. 1 Aan stuurboordzijde beklommen we de lange trap, die daar was neergelaten. We werden ont vangen door den lsten Officier H. G. de Bruyne en vervolgens door den Commandant A. C. Van der Sande Lacoste. Als een rots zoo vast lag de „De Ruyter" op den kalmen zeespiegel. Alles aan boord ging zijn gewonen gang, elk van de ruim 400 manschappen heeft zijn eigen functie op dit groote zeeschip; ieder is op z'n plaats en daarom bemerkt men niet, dat de be manning zoo talrijk is. Op het achterdek maakte een ploegje man schappen wat gymnastische oefeningen en wa ren matrozen bezig het dek, dat heusch niet zoo vuil was, te schrobben; een deel van hun dag taak. Eerst wat onwennig stonden de persmannen in groepjes bij elkaar. Het eerst werden de foto grafen wat vrijmoedig en toen volgden ook de anderen en binnen weinig tijd waren de ruim 20 journalisten over het 170 M. lange schip ver deeld, om hier en daar voorzoover het niet taboe was eens 'n kijkje te nemen. Nadat de wappen waren opgeheschen en de ankers gelicht, werd in Z.W. richting koers ge zet. Onder leiding van enkele officieren maak ten we in groepjes een rondgang over en in het schip. Als men bedenkt, dat er twee a drie uur noo- dig is, alleen al, om de De Ruyter van boven tot beneden en van voor tot achter te bezich tigen, zal men van ons niet verlangen, dat we een uitvoerige beschrijving van het schip geven. Er is trouwens al uitvoerig over geschreven in dit blad. We volstaan daarom met enkele in drukken. Een indruk, die onze eerste was en die ons gedurende heel den tocht is bijgebleven, is wel, dat de kruiser er overal kraakhelder uitziet. Allereerst beklommen we langs steeds smaller wordende laddertjes den commando-toren. De „De Ruyter" is de eerste kruiser met een derge lijken pantsertoren, welke het voordeel biedt, dat de officier van de artillerie, die het vuur leidt, zelf ook waarnemer is. De toren heeft zeven verdiepingen: de navi- gatiebrug, het torendek C, D en E, het bordes van den commandotoren, de artillerie-comman- do-toren en daarboven nog de top van dsn to ren. De artillerie-commando-toren staat in ver binding met het geschut, dat de officier van dé artillerie vanuit zijn hoogen waameempost kan leiden. Het geschut bestaat uit 7 15 c.M. kanon nen, 10 zware mitrailleurs van 40 m.M., 8 mi trailleurs van 12.7 m.M. en 4 mitrailleurs no. 4. Zoowel aan stuur- als aan bakboord bevindt zich een z.g. paravaan, een na tewaterlating automatisch-werkend apparaat, dat de mijn- kabels afsnijdt: het is een beveiligings-apparaat van Engelsche vinding, dat dateert van den laatsten grooten oorlog. De kruiser heeft tweeschroeven en op het pantserdek bevinden zich dan ook vier reserve schroefbladeren. Deze schroefbladeren alleen al ze zijn ca. 2 M. in doorsnee dwingen reeds respect af voor het genie van de scheepsbouw- ingenieurs. Vanaf den 25 M. hoogen commando-toren heeft men een prachtig overzicht op het voor- en achterschip en de persfotografen maakten dan ook van deze mooie gelegenheid gebruik om vanaf deze hoogte eenige opnamen te maken. Na het schip in de hoogte te hebben gezien, maakten we een wandeling over de lengte, maar dan over de verschillende dekken beneden den toren wel te verstaan. Onder de torendekken komen achtereenvolgens het tentdek, het opper dek, het kuildek, het pantser-tusschendek en het koebrugdek. Het werd dus een lange wandeling. In de on derste verdiening zijn de machinekamers, de stuurinrichting, de munitiemagazijnen, de koel cellen, de reservoirs voor brandstof en vloeistof ondergebracht. We hebben daar overal een kijk je genomen; we bevonden ons daar onder den zeespiegel; de diepgang in het zeewater is ca. 4.9 M. De munitiemagazijnen waren nog ledig, doch we zagen er de installatie, die de munitie naar boven voert naar de stukken geschut. De ruimte van de stuurinrichting was interessant; zoo eenvoudig als de handeling van het hantee- ren van het stuurrad is, zoo ingewikkeld is het apparaat, dat door deze beweging in werking wordt gesteld. Op de volgende verdieping ontmoetten we de meeste manschappen, die hier hun verblijven hebben en werkplaatsen. We zagen er 'n vol slagen wasscherij, voorzien van de modernste machines; we zagen er de bankwerkers-werk plaatsen, de gewerenkamer en de manschap- verblijven, waar des nachts geslapen wordt en overdag gegeten. We zagen ze aan den maaltijd; het was goeie kost en er werden behoorlijke porties-met-'n kop-erop verorberd. We zagen er ook de zieken-afdeeling, waar een van de Jantjes ziek lag en vreemd keek naar al dat heeren-bezoek. Er is een dokter met enkele verplegers aan boordvoor spoedgevallen is er ook 'n operatiezaal, doch zoo mogelijk worden ernstige patiënten aan wal gebrac&t. Op het kuildek zijn de verblijven der officie ren ondergebracht. De hutten aan weerskanten, achterin de ruime kajuit van den Commandant; in 't midde* de longroom van de officieren, waar we de lunch gebruikten en in comfortabele stalen meubelen konden uitrusten van de ver moeiende wandeling. Ook de keuken en de bij- behoorende vertrekken bevinden zich hier; alles zakelijk en modern geoutilleerd. Van het manschappendek verdient nog ver melding de ruime schrijfzaal voor de beman ning, welke ons terecht met 'n zekeren trots ge toond werd. Met 'n matig gangetje van circa 10 mijl voe ren we in Z.W. richting, tot we om 12 uur het lichtschip Haaks genaderd waren, waaromheen de De Ruyter een halven cirkel beschreef om vervolgens recht op de kust aan te stevenen, die spoedig weer in 't zicht kwam. Daarna ging het weer N.O.-waarts op de reede van Den Helder aan. Tijdens den rondgang over en door het schip werden vanzelfsprekend door de journalisten vele vragen gesteld, waarvan er enkele zelfs on beantwoord bleven. Uit het antwoord op een dezer vragen echter vernamen we, dat de krui ser Hr. Ms. De Ruyter een met olie gestookten turbine-motor heeft met een machinevermogen van 66.000 paardenkracht en dat de bouwkosten bedroegen 12 millioen gulden, waarvan naar schatting driekwart aan loon is uitbetaald. De kosten van den bouw van een kruiser zijn hier juist daarom zoo hoog, omdat het bestek maar voor één kruiser gemaakt wordt; zouden er meer op stapel gezet worden, dan zouden de bouwkosten in verhouding veel lager zijn. Op den terugtocht werd nog even stilgehou den voor een oefening met het uitzetten der sloepen en het uitwerpen van drijvende brand- boeien, welke een eventueel over boord geval lene de plaats aanwijzen waar hij de redding boei kan vinden. Tijdens de lunch werd 'n telegram aan den Commandant der Marine te 'sGravenhage ge zonden, waarin de deelnemende journalisten dank brachten voor de uitnoodiging een der eer ste tochten van Hr. Ms. De Ruyter mee te ma ken en hun groote voldoening over dezen tocht uitspraken. Met de snelle commandantssloep de kleine De Ruyter werden we van den kruiser weer naar den wal gebracht, na dankbaar afscheid te hebben genomen van commandant v. d, San- de Lacoate en zijn officieren. Volgorde der inschrijving no. 8 van 10.478 pakken Sumatra op Donderdag 8 October in het lokaal „Frascati". Pn. 311 Deli Mij/K/3 902 Senembah Mij/P/i 342 Deli Mij ,/2A 338 Deli Mij/E/4 93 Deli Mij/E/5 Senembah Mij/3 .307 506 Deli Mij/P/3 525 Senembah Mij/SA/5 512 Deli Ba Mij/Pad. Tjer./2a 354 Deli Ba Mij/TH/4 186 Deli Ba Mij/TH/5 551 Deli Mij /M&K/Langk./2 59 Deli Mij/E/KR/1 128 Deli Mij/E/KR/2 66 Deli Mij/KB/Lkt/KR/1 74 Deli Mij/KB/Lkt/KR/2 38 Deli Mij/PG/KR/1 99 Deli Mij/PG/KR/2 162 Deli Mij/KR/2 89 Deli Mij/D/Langkat/KR/2 92 Deli Mij/P/KR/2 54 Deli Mij/M/KR/2 118 Deli Mij/AB/KR/2 100 Deli Mij/QB/KR 2 533 Deli Ba Mij/Pad. Tjer./4 292 Deli Ba Mij/Pad. Tjer./5 261 Deli Ba Mij/Tandem/4 136 Deli Ba Mij/Tandem/5 399 Deli Mij/D/Langk./4 82 Deli Mij/D/Langk./5 430 Senembah Mij/TR/Deli/4 28 Senembah Mij/XX 33 Senembah Mij/XX/K 14 Senembah Mij/XX/M 10 Senembah Mij/XX/P 11 Senembah Mij/XX/S 35 Senembah Mij/XX/BK 4 Senembah Mij/XX/PM 22 Senembah Mij/XX/SA 18 Senembah Mij/XX/SB 37 Senembah Mij/XX/S/Lkt.. 14 Senembah Mij /XX/TR/Deli 649 Senembah Mij/SB/4 5Sl/2 562 Senembah Mjj/S/5 39 Door Ver- snee moed tax. prijs cents 126 196 55 86 37% 55 91Vs 173 y 37% 49 99 164 91% 133 741/0 108 38 57 91 128 40% 53 26% 32 106%. 131 L/s 44 31 44 24% 35 35 41 25 37 36% 52 59% - 86 >-27 38 88 51 AMSTERDAM. 8 Oct. Tabak. In de heden ge houden 8ste Sumatra-inschrijving, zijnde de laatste dezer herfstcampagne, werden aangebo den en verkocht 10478 pakken. Voor een laatste Inschrijving was het aanbod nog werkelijk be hoorlijk. Het Zandblad was de vorige week reeds uitverkocht. De stemming was zeer vast. De goedsoortige partijen liepen 60 tot 90 pCt. boven tax., de ove rige partijen met 30 tot 5o pCt. Amerika, waarvoor slechts weinig passends aan de markt was. kocht ongeveer 350 pakken tot behoorlijke cijfers. De Fransche Regie kocht eveneens weinig. Ook van Duitsche zijde werd slechts weinig gekocht. Overige koopérs waren de Nederlandsche groothandelaren. De omzet in tweede hand was gering, slechts 93 pakken. Deli Mij/E/5 werden aan de markt omgezet tot 36 ets. Sumatra-oogst 1935, bestaande uit 130771 pak ken, werd verkocht tot dooreen 150 ct. per kg. Sumatra-oosst van 1934 bracht 121% ct. op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4