Na de devaluatie der lire VAN HOUTENS CACAO Onrust-zaaierij Onze nieuwe verpakking: de nieuwe verlaagde prijzen De reis van Z. E. Kardinaal Pacelli DE SCHATKIST VAART ER WEL BIJ De toestand in Palestina AANKOMST TE NEW-YORK VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Politieke consequenties wautéjt zui GOUDETIKET: pittig en krachtig BRUIN ETIKET vol en zacht Nieuw complot tegen Stalin De verkiezingen in Amerika Een rede van Mgr. John Ryan De stakingsbeweging loopt ten einde JONGETJE ONTVOERD Gescheiden moeder met het kind voortvluchtig De mogelijkheden van een herstel der Amerikaansche betrek kingen met den H. Stoel Allerlei geruchten en verzinsels Z. Em. Kardinaal Pacelli Hoe Prins Bernhard Nederlandsch leerde Zijn leermeester vertelt MGR. NOLENS-MONUMENT TE VENLO Onthulling zeker niet vóór 1938 Belangrijke waardevermindering De heffing op boter Kerkelijk Leven VROUWEN-KRUISTOCHT Audiëntie H. Wijding Pastoor F. J. van Nes gaat rusten —Ti. (Van onzen Rom. correspondent) Tot het laatste toe hebben velen ver wacht, dat Italië zich bij de deva luatie in Frankrijk en andere lan den niet zou aansluiten, maar veeleer het Duitsche voorbeeld zou volgen en zich dus nog nauwer in zijn valuta-grenzen zou op sluiten, terwijl slechts diverse extra-lires, zooals reislire en handelslire, de klove zou den overbruggen. Die verwachting berustte op de eerste plaats op de meening, dat Mussolini zich zou vasthouden aan de let ter, en niet aan den zin van zijn verklaring, in 1927 te Pesaro afgelegd en daar in den gevel van het gouvernementsgebouw gebei teld, dat hij de lire tot het uiterste zou ver dedigen en nimmer zou laten vallen. Nu stond de lire volgens de stabilisatiewet van 1527, die op Mussolini's verklaring berustte, in een verhouding van 90 tot het pond- sterling. Sindsdien was het pond gevallen en de lire blijven staan, zoodat wat de lire heden te doen stond, niets anders was dan de afdaling tot „quota novanta", het oude „niveau negentig" ten opzichte van het pond. Bovendien is Mussolini's uitspraak negen jaar geleden, en is in de economie niets eeuwig. Men heeft de laatste weken voorbeelden gezien van kloeke staats- en banklieden, die in evenveel uren of wa ren het minuten? hun woorden inslikten. Maar zulks kan een dictator niet doen en sommigen meenden dan ook, dat de Duce zou blijven kleven aan de letter van zijn Fesaro-speech. Een andere grond van de negatieve verwach ting was van politieken aard en bestond in de evenwijdigheid van positie en streven tusschen Duitschland en Italië, waaruit ook een gelijke financieele politiek kon voortvloeien. Tenslotte meenden enkelen, dat de positie Van de lire te zwak was, om een devaluatie zonder gevaar te kunnen doorvoeren. Eén van de paradoxen der financieele waarheid luidt immers, dat men welgesteld moet zijn om met succes te kunnen devalueeren. De kloeke en eenvoudige devaluatie-maat regel, dien de Italiaansche ministerraad heeft getroffen, kwam dan ook voor velen nog als een verrassing; en daar de bovengenoemde overwegingen alle aan den smallen kant zijn, was het een gunstige verrassing. De devaluatie van de lire in de stevige proportie, die haar op 90 in het pond terugbrengt, beteekent im mers een bevrijding uit het min of meer vrij willige isolement der Italiaansche valuta en biedt als zoodanig hoopvolle economische en politieke perspectieven. Alvorens deze te beschouwen, dient echter te worden gewezen op de financieele maatrege len, die de regeering aan de devaluatie heeft vastgeknoopt om de positie van de schatkist te versterken. 4 Uitgaande o.a. van de overweging, dat de devaluatie een voordeel brengt aan de bezitters van onroerend goed, heeft de regeering dezen een leening opgelegd van 5 procent der waarde van hun bezittingen. Fei telijk beteekent deze leening een soort van heffing, want rente en aflossing der leening, die een duur heeft van 25 jaar, zullen betaald worden uit een buitengewone belasting, welke eveneens op dezelfde bezitters drukt en Z% per duizend van de waarde der onroerende goe deren bedraagt. De bezitters van huizen en landerijen betalen dus zelf rente en aflossing van de hun opgelegde leening. Het wordt hun trouwens vrijgesteld om zich van de belasting te bevrijden door hun aandeel in de leening aan den staat te schenken. Het is duidelijk, dat van de huis- en land eigenaren een aanzienlijk offer gevraagd wordt. Immers de huur- en pachtprijzen, die enkele jaren geleden in het kader der aanpassing met 12 pCt. werden verlaagd, zullen nu de eerste twee jaren niet mogen verhoogd woorden. Zoo de „onroerenden" echter zouden willen klagen, doet men hun opmerken, dat zij niet alleen profiteeren van de devaluatie, maar dat de kosten van den Abessinischen oorlog in hoofd zaak gedragen zijn door de bezitters van roe rende goederen, die immers al hun buitenland- sche waardepapieren aan den staat hebben moeten afstaan en de groote 5 pCt.-leening, die juist dezer dagen is gesloten, hebben ge- teekend. Op grond van de bestaande cijfers der be lasting op inkomsten uit onroerend goed kan men ruwweg schatten, dat de nieuwe leening, "die een staaltje van de beroemde Italiaansche financierskunst is, op zijn minst vijf a zes mil liard lire zal opbrengen. Daarnaast ontvangt de staat van de Banca d'Italia nog de pluswaarde, die ontstaat door hérschatting van den goud voorraad der staatsbank. Hoewel de goudvoor raad niet bekend is, kan men ook hier een boekwinst van lj^ a 2 milliard verwachten. Door deze maatregelen ontvangt de staat dus ruime middelen om de, door den oorlog gesla gen lacunen te vullen, de bijkomstige devalua tie-maatregelen te financieren en in de eerste kosten der Abessinische exploitatie te voorzien. Van den anderen kant komt de devaluatie n.l. den staat ook op verlies te staan. De hand having van het huidige prijsniveau vereischt offers van de schatkist. Om de prijzen van die eerste levensbehoeften, die ten deele uit het buitenland betrokken worden, tegen verhooging te beschermen, heeft de staat n.l. de invoer rechten aanzienlijk verlaagd. Niet alleen is het algemeen fiscaal recht van 15 pCt. op diverse waren en van 10 pCt. op steenkolen afgeschaft, maar op diverse levens middelen, zooals vleesch, eieren, olie en gra nen ondergaan de invoerrechten een verlaging tot zelfs op een derde van de tegenwoordige hoogte. De regeering heeft practisch de huidige prij zen, niet alleen wat huren betreft, maar ook voor de meest gebruikelijke artikelen, gefixeerd. Gezien de straffe discipline, waaraan de handel in Italië gewend is, mag men onge twijfeld verwachten, dat het voornemen om het binnenlandsche prijsniveau te handhaven, vrijwel zal slagen. Daardoor zal het verblijf in Italië voor buitenlandsche toeristen, ook zon der een bijzondere reislire, betrekkelijk vcor- deelig blijven. De reislire vormde weliswaar een bijzondere aantrekkelijkheid, maar zij had ook eenigszins de werking, dat de reizigers hun uitgaven tot het meegebrachte bedrag beperk ten, terwijl een vrije en lage wisselkoers het hun gemakkelijker maakt waartoe men in de practijk zeer geneigd is hun „budget" te overschrijden tot voordeel der Italiaansche ho teliers. Van grooter belang is echter het feit, dat de lire voortaan weer in het we reldverkeer kan treden en dat daar door het handelsverkeer vlotter en gemak kelijker wordt. Gaat Italië meer inkoopen, ook de Italiaansche export, die zich juist inspant om den sanctie-stilstand in te halen, zal voortaan onder veel voordeeliger verhoudingen in het veld treden. Hoewel de regeering aan het slot van haar devaluatieverklaring de noodzakelijk heid der economische autonomie op mili taire gronden bleef bevestigen, valt dan ook voor de Italiaansche economie voortaan het accent weer op den export. En daarmee keert zij tot levendiger toekomstverwach tingen terug. Vrij algemeen heeft men uit de aansluiting der lire bij de Fransche devaluatie ook conse quenties voor de internationale politiek willen lezen. Het „Giornale d'Italia" heeft daartegen over reeds verklaard, dat de lire-aanpassing een kwestie van interne financieele politiek is, die met internationale politiek niets te maken neeft. Zakeljjk is dat 'juist. Hoewel Mussolini zich uitdrukkelijk heeft aangesloten bij de bekende Fransch-Britsche-Amerikaansche devaluatie overweging, die in het daarvan verhoopte eco nomische herstel een voorwaarde van den inter nationalen vrede ziet, en hoewel het herstel van de oude verhouding tot het Pond de economi sche relaties met de westersche mogendheden ongetwijfeld zal versterken, kan men daaruit toch geen directe politieke consequenties trek ken. Anders ligt de zaak echter, wanneer men het alternatief beschouwt. Van Italiaansche zijde is niet ontkend, dat de Duitsche diplomatie ge poogd heeft Rome van de devaluatie terug te houden en tot verdere aanpassing aan het Duitsche stelsel te bewegen, dat in Italië trou wens reeds een stuk op weg was, n.l. tot een kunstmatige handhaving der valuta in het af gesloten binnenland met premie- en reductie stelsels tegenover het buitenland. Had Italië daarin toegestemd, dan zou de band met' Duitschland, ook in politiek opzicht, veel ster ker geworden zijn dan hij is. Dat het den an deren weg volgde, beteekent dus een accent op de Italiaansche zelfstandigheidspolitiek ten aanzien van Duitschland. Als zoodanig sluit de devaluatie zich aan bij de politieke houding, die Italië den laatsten tijd heeft ingenomen. Het heeft zich duidelijk ge reserveerd getoond tegenover de Duitsche pro paganda voor een anti-bolsjewistisch blok, waar in de eerste viool uiteraard aan Duitschland zou toebehooren; het heeft met onverwachte lankmoedigheid gereageerd op de besluiten van Genève inzake de toelating van Hailé Selassie's gezanten, en aldus den weg naar de Locarno- onderhandelingen opengehouden. Trots het voorbehoud van het „Giornale dTtalia" kan men nu ook in de devaluatie een teeken van samenwerking zien, dat veelbelovend is voor de toekomst. (GOUDETIKET OF BRUINETIKET) bus van 1 Kg. f. 1.65 bus van '/2 Kg- °-85 bus van i/4 Kg. 0.45 zakje van 1 ons 0.16 De inhoud is sedert meer dan 100 jaar ongeëvenaard de verpakking is thans aan dezen inhoud aangepast. PARIJS, 9 Oct. (D.N.B.) De Matin meldt, dat in Moskou een nieuw complot tegen Stalin is ontdekt. Onder de verdachten zouden zich de vroegere ambassadeur in Londen, Sokolnikof, de Oekrainsche Sowjet-leider Kotsjoebinski, de vroegere leider van de Russische handelsdele gatie in Frankrijk, Piatakof, en Serebriakof be vinden. Al deze verdachten zijn in arrest ge steld. WASHINGTON, 9 Oct. (Reuter). Mgr. John Ryan, professor aan de katholieke universiteit te Washington heeft gisteren voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij een politieke rich ting, volstrekt tegengesteld aan die van den „radiopriester" Coughlin, naar voren bracht. Hij bepleitte nJ. een verkiezing van Roosevelt en verklaarde, dat de tegen de New Deal uit gesproken beschuldiging van communisme een laffe en flagrante lastering was. Hij gaf verder de verzekering, dat de wetten van de New Deal in overeenstemming waren met de encyclieken van de Pausen Leo XIII en Pius XT. De speciale trein, waarmede president Roo sevelt zijn verkiezingsreis maakt, is uit Washing ton vertrokken. De trein zal een afstand van 5000 mijl afleggen en door elf staten rijden, onder meer door Kansas, eten staat van zijn tegenstander Landon. JERUZALEM, 9 Oct. (D. N. B.) In de zitting van het Arabische hoofdcomité waar vertegenwoordigers van Ibn Saoed en Emir Abdoellah aanwezig waren, zijn de voor stellen der vier vorsten, ondanks zekere be zwaren, aanvaard. Vandaag en morgen zal het comité nog de meeningen van eenige plaatselijke comité's vragen. De oproep tot het beëindigen der sta kingsbeweging zal vermoedelijk echter in de eerstvolgende dagen gepubliceerd worden, zoo dat het niet meer te betwijfelen valt of de be weging loopt ten einde. Nu de toestand rond Madrid voor hoofdstad steeds benarder wordt, de inwoners van de Spaansche is een ware uittocht begonnen Donderdagmiddag even na twaalf uur is de achtjarige M. V., toen hij zijn school verliet, op den Z.'O. Buitensingel te Den Haag met een auto ontvoerd. Het kind was door zijn moeder, die gescheiden leefde, verwaarloosd, en dezer dagen bij rechterlijke beslissing aan den vader toegewezen. De moeder had gedreigd het kind iets te zullen doen, als de vader het niet aan haar afstond. De politie, die terstond gewaar schuwd werd, heeft bij de moeder een huiszoe king verricht, doch daar was niemand aanwe zig. Men vermoedt, dat de vrouw met het kind gevlucht is. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Rondom de vacantiereis van Kard. Pa celli, die dit jaar niet de Zwitsersche bergen bij Einsiedeln, maar den Oce aan en New York tot doel heeft gekozen, heeft de buitenlandsche pers de zonder lingste geruchten in omloop gebracht. Sommige daarvan zijn dwaas genoeg om zichzelf te dementeeren. Zoo hebben enkele correspondenten het toe vallige feit, dat ook de vroegere Italiaansche onderminister van buitenlandsche zaken Su- vich aan boord van de „Conté di Savoia" den Oceaan oversteekt in verband gebracht met diens blijkbaar niet al te goed vlot tende leeningsonderhandelingen met Morgan, om daaruit het verrassende vermoeden te dis- tilleeren, dat kardinaal Pacelli in Amerika Ita liaansche financie-belangen gaat bepleiten. Zoo iets is zelfs voor een „canard" weinig in telligent. t Ook anderen vinden het echter moeilijk, de reis van den kardinaal-staatssecretaris alleen als een vacantiereis te zien. Sommigen brengen haar dan ook in verband met de houding van het Vaticaan tegenover den radio-priester Pather Coughlin, en schijnen te meenen, dat de kardinaal expresselijk naar de U.S.A. gaat om hem te muilkorven. Zonder den weerklank van den luidruchtigen „radio-priester" te onder schatten mag men toch zeggen, dat hier oor zaak en gevolg niet evenredig zouden zijn. Even onwaarschijnlijke stemmen willen de reis van kard. Pacelli in verband brengen met een toekomstige pauskeuze, zij het dan, dat de kardinaal-staatssecretaris zelf als „candidaat" genoemd wordt, zij het, dat men van een toe- komstigen Amerikaarischen paus spreekt. Deze veronderstellingen zijn niet alleen weinig de licaat, maar zij passen de methoden van een Amerikaansche presidentskeuze toe op een ge bied, waar deze niet op hun plaats zijn. Tenslotte brengen sommige, op zichzelf niet zoo onredelijke, maar daarom nog niet geloof waardige stemmen de reis van den kardinaal staatssecretaris in verband met de mogelijke vestiging van regelmatige diplomatieke betrek kingen tusschen de V. S. en het Vaticaan. Er is van die mogelijkheid in de laatste jaren reeds enkele malen sprake geweest, namelijk bij 't bezoek van den Amerikaanschen minister James Farley ten Vaticane en ook bij de in stelling van het Cubaansche gezantschap bij den H. Stoel, daar sommigen in Cuba een voor- geschoven post der Amerikaansche diplomatie zien. Ook deze vermoedens missen echter waar schijnlijkheid, want het initiatief in deze aan gelegenheid zou aan de zijde der Vereenigde Staten liggen en van dien kant schijnt, hoe dan ook, een zoo belangrijk besluit heden, kort voor de verkiezingen, niet actueel. Zoodat men, na deze tournée der onwaar schijnlijkheden, gerust kan terugkeeren tot de officieele verklaring van kardinaal Pacelli's reis: dat de kardinaal-staatssecretaris, wiens voorliefde voor de zee bekend is, aan boord van een Oceaanstoomer een rustiger vacantie heeft meenen te vinden dan op het bewogen vaste land van Europa en dat hij, die het vorig jaar Zuid-Amerika bezocht, deze gelegenheid te vens benut heeft om de Vereenigde Staten te leeren kennen, wier twintig millioen katho lieken in de katholieke wereld zulk een voor name plaats innemen. Zijn bezoek draagt dus een particulier karakter; de kardinaal wordt dan ook slechts door een secretaris vergezeld en zijn eventueele bezoeken aan de Amerikaan sche kardinalen zullen geen plechtig karakter hebben. Reuter seint uit Washington: De aankomst van Kardinaal-staatssecretaris Pacelli te New York heeft de belangstelling van alle diplomatieke kringen der hoofdstad, waar men gelooft", dat dit bezoek een gunstige gelegenheid zou kunnen zijn om opnieuw de kwestie in behandeling te nemen inzake een vertegenwoordiging der Vereenigde Staten bij den H. Stoel na de presidentsverkiezingen in Amerika. Deze diplomatieke relaties zijn reeds sedert langen tijd verbroken, terwijl toch het aantal Katholieken meer dan 20 millioen bedraagt. In vele kringen, voornamelijk democratische, zou men het uiterst nuttig meenen de be trekkingen te hernieuwen, welke in de meeste andere landen met den Paus worden onderhou den, bovendien volgt een zeer groot deel der Amerikanen met levendige sympathie de actie van Duitschland tegen het communisme, doch veel liever zou men op dezen weg den Paus van Rome wenschen te volgen. Om deze mogelijkheid te openen zou dan de officieele erkenning van het Vaticaan door de Amerikaansche regeering de eerste stap kun nen zijn. Dengenen, die geluisterd hebben naar de bei de radio-toespraken van Prins Bernhard, is het opgevallen, dat hij onze taal reeds zoo goed machtig is. Het is wel aardig te vermelden dat hij zijn eerste kennis van het Nederlandsch in Parijs heeft opgedaan. Een medewerker van het Handelsblad heeft dezer dagen zijn leermeester, den heer L. M. Tempelman, ontmoet, die na elf jaren bij het onderwijs in ons land werkzaam te zijn ge weest, sinds een jaar of vier te Parijs woon achtig is. Hij is daar gekomen om Fransch te studeeren, en verbindt aan die eigen studie het geven van lessen in zijn moedertaal. Het was door middel van de Nederlandsche legatie dat de Prinst toen hij den wensch te kennen gegeven had onze taal te leeren, met den heer Tempelman in aanraking kwam. Prins Bernhard was, zooals men weet, werkzaam bij het Fransche filiaal van de „I. G. Farben", dat hier „Compagnie d'importation et d'exporta- tion de matières colorantes" heet, en hij verklaarde zijn wensch daaruit, dat hij weldra naar de Nederlandsche afdeeling van de on derneming zou worden overgeplaatst. Dit was volkomen logisch, en niemand dacht eraan, er iets anders achter te zoeken. Er werd een af spraak gemaakt, en begin April begonnen de lessen, die in het geheel maar twee maanden hebben geduurd. De heer Tempelman is vol lof over den ernst waarmee Prins Bernhard werkte, en over de snelle vorderingen, welke hij maakte. Oor spronkelijk was de voertaal Duitsch, maar reeds na een les of tien was de leermeester in staat tot Nederlandsch-spreken over te gaan. Gebruikt werden eenvoudige boekjes met plaat jes erbij, zooals die bij de „linguafoon" worden toegepast, en een woordenlijst. Schriftelijke oefeningen heeft de Prins niet gemaakt, en grammatica heeft hij slechts geleerd voor zoo ver dit bij het spreken te pas kwam. Hij wilde alleen maar een zeker gemak van zich uitdruk ken krijgen; als hij eenmaal in Holland op het bureau zou zijn, zou hij de taal wel grondiger bestudeeren, zei hij. De uitstekende kennis van het Engelsch, die hij heeft, kwam hem bij het onderwijs goed te pas. Eiken middag kwam Prins Bernhard tegen half zes, als hij van zijn bureau kwam, zijn leermeester afhalen, in den kleinen two-seater, dien men bij ons al zoo goed kent. Hij nam hem dan mee naar zijn woning bij zijn tante, Prinses van Reuss, en werkte daar een uur met hem. Hij wilde het Hollandsch zoo gauw mo gelijk onder de knie hebben, en begon al in den auto onze taal te gebruiken. Bij die gesprekken bleek steeds de groote belangstelling, die de Prins had voor alles wat Nederland betrof. Hij vertelde, dat hij er al eenige malen geweest was, en veel van het land en zijn bewoners hield. Hij bestudeerde tegelijkertijd onze eco nomische geschiedenis, waarover hij studie werken bezat. Aan de lessen is met. Pinksteren een eind ge komen. Het plan was dat de Prins na de enkele dagen vacantie, die hij toen genomen heeft, weer beginnen zou, maar daar is niets meer van gekomen. De omstandigheden hebben ertoe geleid dat hij het Nederlandsch nu in ons eigen land, en ongetwijfeld zeer grondig, aan het bestudeeren is. De heer Tempelman was bijzonder met zijn leerling ingenomen, niet alleen om zijn snelle vorderingen, maar ook om zijn eenvoud en vriendelü Kheid. Naar aanleiding van berichten kan het Limb. Dbd. uit de beste bron mededeelen, dat van een onthulling van het Mgr. Nolens— monument te Venlo zelfs in 1937 niets zal ko men en het zeker wel 1938 zal worden, alvorens tot oprichting van het monument zal kunnen worden overgegaan. Het kasteel „De Barakken" in het Geuldal, een twintigtal jaren geleden gebouwd voor ruim 200.000 gulden, heeft bij openbaren verkoop, in clusief een paar woningen, slechts 3000 gulden opgebracht. De bekende Geulhemer molen, met café-restaurant en weilanden, is verkochtt voor 6700 gulden. De eigenaar had een en ander gekocht voor 40.000 gulden. De heffing op boter en de vervoervergUnning voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 tot en met 17 October vastgesteld op f 0.75 per K.G., behoudens tusschentijdsche wijziging. Het gaat den heer Mussert niet naar den zin: doodbedaard en- in volledige zelf- beheersching heeft het Nederlandsche volk het feit der muntdepreciatie aanvaard; er is geen paniek ontstaan, er is geen on rust onder het volk gekomen, er zijn geen winkels bestormd Zóó marcheert de zaak niet goed! denkt Mussert, wiens beweging alleen maar woekeren kan op ontevredenheid, verwarring en onrust en wiens opzet schande-winst te slaan uit de devaluatie evenals de eerste de beste schacheraar het zou probeeren op .mislukking uit moet loopen. Om alsnog een winstkansje te maken, heeft Mussert nu een extra-editie van „Volk en Vaderland" doen verschijnen, geheel gewijd aan de devaluatie met niets dan noodeloos gekanker, angst-aanjaging en onheilspelling. Wacht maar! zoo is de strekking van al het geschrijf in het extra-nummer de regeering voorspelt nu wel, dat de prij zen van de eerste levensbehoeften niet verhoogd zullen worden, maar „de gevol gen van de devaluatie beginnen zich reeds af te teekenen; van alle kanten hoort men van prijsstijgingen; verschillende gros siers en fabrikanten hebben hun prijzen opgeslagen; de winkeliers kunnen dan niet anders doen dan volgen." „Men kan nu wel wetten tegen prijsop drijving maken en met politie-agenten- v oor-de-deur dreigen, maar daarmee houdt men de natuurlijke prijsstijging niet tegen," enz. De tuinders krijgen te hooren: „Maakt u niet blij met een doode musch. Spoedig, zeer spoedig, zult gij ont dekken, dat de landen die van u koopen, nieuwe contingenteeringsmaatregelen zul len vinden om onze producten te weren." (De heer Mussert kan 't van zijn Duitsche vrienden weten!) De landbouwers vernemen de tijding, dat Sijmen wel weer zal moeten betalen, en het publiek, dat blij geweest is met geruststellende verklaringen der regee ring, o. a. betreffende de prijzen der voor naamste levensbehoeften, wordt wantrou wig en ongerust gemaakt: „Het is inderdaad wel zeer gemakkelijk, te verklaren, dat het volk „rustig" dient te blijven, maar men moet dan niet tege lijk zoodanige maatregelen nemen, dat daardoor bij groote deelen van ons volk terecht ongerustheid ontstaat." (Welke maatregelen en welke ongerustheid??) Zoo tracht de N. S. B. opnieuw deva luatie-onrust te zaaien. En dan wordt dit pamflet nog ingeleid door een huichelachtig artikel van Mus sert zelf, die heel onnoodig! aan maant tot kalmte, natuurlijk om te kun nen suggereeren, dat er onder de bevol king een paniekstemming leeft, althans reden van bestaan zou hebben. Hoort hem preeken: „Het is in het belang van ons volk, dat er in dezen tijd niet meer goederen uit het buitenland betrokken worden dan strikt noodzakelijk is. Put dus de goederenvoorraden in ma gazijnen en winkels niet onnoodig snel uit. Hamstert niet, bestormt ge en winkels; daardoor benadeelt ge uw niet-koopkrachtige volksgenooten." Gezien de algeheele strekking van het nieuwe N. S. B.-pamflet het publiek te verontrusten door de toekomst zoo somber mogelijk voor te stellen schijnen deze „kalmeerende" vermaningen er slechts op berekend zijn, juist het tegenovergestelde effect te sorteeren. Hamstert niet! Bestormt geen winkels! Overbodige exclamaties! Wie is er opgewondener: het publiek of Mussert zelf? Er bestaat voor de preekerij van Mus sert geen aanleiding; dat moet Mussert zelf weten. En als Mussert niet begrijpt, dat zijn suggesties werden zij aanvaard juist tot hamstering en winkelbestorming zou den kunnen leiden, dan is hij een verba zend slecht psycholoog. Wij vermanen de katholieke vrouwen van ons Bisdom geen enkel contact te zoeken of te on derhouden met den z.g. „Vrouwenkruistocht", alvorens hieromtrent nadere mededeelingen te hebben ontvangen van het Hoofdbestuur van den R. K. Vrouwenbond. Haarlem, 2 Oct. 1936. t JOANNES PETRUS, (St. Bavo). Bisschop van Haarlem. Zijn Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maan dag van de volgende week geen audiëntie ver leenen. Zondag as. zal Mgr. Hopmans in zijn huis kapel de wijding van het Diakonaat toedienen aan den Eerwaarden heer Hi. van Wissing van de Congregatie van het Goddelijk Woord te Teteringen. Pastoor F. J. van Nes van Nieuwveen heeft om gezondheidsredenen tegen 1 December eer vol ontslag uit de geestelijke bediening ge vraagd. Z.Eerw. zal alsdan zijn intrek nemen bij fa milie te Vleuten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9