Rooden stellen 123 gijzelaars in vrijheid Samenzwering tegen plaatselijk bestuur Communisme in Oostenrijk m M - - t I w Ekins heeft pech Ck Het nieuws van heden Blum verdedigt zijn politiek BEMIDDELING VAN HET ROODE KRUIS NIEUWE GEVAREN Treinongeluk in Columbia DE BAROMETER WEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20199 De verbinding der colonnes, die naar Madrid oprukken, is thans tot stand gekomen Franco's hoofdkwartier naar Salamanca Regeeringsvliegtuigen omlaag geschoten Hoe de eenige deserteur van het Alcazar stierf De houding van Italië Columbus-dag Honderdvijftig verdachte personen, onder wie vrouwen en kinde ren, zijn in arrest gesteld Verkiezingsrede van Roosevelt Felle aanval op het landbouw- program der republikeinen De groote arbeidersmassa is na de onderdrukking van den opstand van Februari 1934 niet van mentaliteit veranderd Russische hulp Nieuwe types gevechtsvliegtuigen der Engelsche marine, welke met de meest moderne machinegeweren zijn uitgerust Geen relletjes in den Elzas Communistische vergaderingen kalm verloopen Communisten betoogen in Londen Enkele vechtpartijen met fascisten Hawaiian Clipper door taifoen 24 uur opgehouden Ook China Clipper is vertraagd Nieuw record van Jean Batten Dertig dooden, veertig gewonden Nieuwe aanslagen in Palestina RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer IIIIIIIIIIIIUIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIlllllllllllll^ Wij zijn geen socialistische regee- ring, doch een regeering van het Volksfront De premier vol goeden moed 'cz NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één ceM per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BAYONNE, 11 Oct. Aan boord van de Britsche torpedojagers „Exmuth" en „Esk" zijn hedenmorgen 123 vrouwen en kinderen te Saint Jean de Luz aangekomen, die door de regeeringstroepen als gijzelaars uit San Sebastian em Bilbao waren meegevoerd en door bemiddeling van het Roode Kruis zijn vrijgelaten. Zij zullen via Hendaye naar San Sebastian terugkeeren. De gijzelaars, welke heden te Saint Jean de Luz zijn aangekomen, werden vrijgelaten na de onderhandelingen van het Internationale Roode Kruis met den nieuwen chef van den Baski- schen staat Aquirre. Alleen werden vrouwen en kinderen vrijgelaten. De vrijgelatenen zijn intusschen naar San Sebastian teruggekeerd, waar zij met vreugde werden ontvangen, Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat het dorp El Tiemblo in den sector Avila door de recht schen is ingenomen. De regeeringstroepen vlucht_ ten naar Madrid met achterlating van 40 doo- den. Het reehtsche front strekt zich thams zon der onderbreking uit van Naval Peral tot Toledo; de verbinding tusschen de verschil lende colonnes, die naar Madrid optrekken, is tot stand gekomen. Bij de inneming van Villa Viciosa in Cordova verloren de linkschen 140 dooden, terwijl zij vier kanonnen achterlieten. De colonne van Castejon, die naar Madrid oprukt, is tien kilometer gevorderd. De recht- sche kruiser „Almirante Cervera" heeft twee kanonneerbooten tot zinken gebracht. Generaal Franco heeft zijn hoofdkwartier naar Salamanca overgebracht om een beter over zicht van de troepenbewegingen te hebben. De technische junta blijft te Burgos. Gisteren is de Grootvizier van den Kalief van Spaansch Marokko uit Tetouan te Sevilla aangekomen, vergezeld van 50 Marokkaansche edellieden. Zij werden door de bevolking har telijk toegejuicht. Uit dit bezoek blijken de vriendschappelijke betrekkingen tusschen den Kalief en de rechtschen. Naar het radiostation Teneriffe bericht, zijn in de omgeving van Montero drie vliegtuigen van de regeering door de nationalisten om laag geschoten. De luchtmacht van de rechtschen wierp op nieuw bommen op Bilbao, waardoor 300 man schappen van de regeeringstroepen zouden zijn gedood. Ook de vliegvelden van Madrid zijn opnieuw door een 20-tal nationalistische vlieg tuigen gebombardeerd. Het legerbericht van de rechtschen deelt mede, dat de plaatsjes Cebreros en El Tiemblo nabij Avila zijn genomen. Ten aanzien van den toestand te Oviedo deelde generaal Queipo de Llano mede, dat de stad weliswaar door de regeeringstroepen in het nauw wordt gebracht, doch de berichten van de regeering te Madrid over de straat gevechten zijn niet juist. De regeering deelde hedenochtend officieel mede, dat aan het Noordelijk en Noord-Weste lijk front de toestand ongewijzigd is. Aan het Aragonfront bombardeerde de regeerings-artil- lerie Huesca. Aan het Zuidelijk front bij Don Benito in de provincie Badajoz maakten de regeeringstroepen twee kanonnen, een mortier en twee auto's buit, 32 rechtschen werden ge vangen genomen. In het Westelijk deel van deze provincie hebben verscheidene gevechten plaats gehad, evenals by Paredas te Suitrago. Aan 't Guadarramafront was alles rustig. Nabij Naval Peral vuurde de regeeringsartillerie op de stellingen van de nationalisten. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de mijnwer kers die aan de zijde der regeeringstroepen strijden 't Amerikaansche plein hebben bezet. Men heeft den indruk, dat de rechtschen zich stap voor stap terugtrekken en gedwongen zul len worden zich te barricadeeren in het deel van de stad, waar de kathedraal en de kazer nes staan, alsmede de wapenfabriek. Dit stads deel is ongeveer een vijfde van de oppervlakte der stad. De luchtmacht van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de na tionalisten naar Oviedo op weg waren gebom bardeerd, o.a. werd een sterke afdeeling met 60 vrachtwagens met levensmiddelen en muni tie vrijwel vernietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's een groote rol in den opmarsch van de regeerings troepen. Achter deze met mitrailleurs uitge ruste auto's rukken de dynamiteros op, die handgranaten en pakken dynamiet in de hui zen, welke door de nationalisten worden bezet, werpen. Als ik door de straten van Toledo van de eene kerk naar de andere ga, om de schade in oogenschouw te nemen, aldus vertelt een bij zondere correspondent, hoor ik op de straat, waar de barricades nu worden weggeruimd, verschillende interessante bijzonderheden over den heldenstrijd te Toledo, die onvergetelijk zal blijven voortleven in de Spaansche volksziel. Een van de meest trieste gebeurtenissen was de dood van een luitenant van de Guardia Ci vil, die enkele dagen voor de bevrijding van het Alcazar, door wanhoop gedreven den burcht verliet, en zich overgaf aan de regeeringtroepen. Op het plein voor den burcht lagen 10.000 communisten, verbitterd over den weerstand van de eeuwenoude vesting en de sucessen van het oprukkende leger der nationalisten. De ar tillerie en de bommenwerpers wendden ver woede pogingen aan, om den burcht tot over gave te dwingen. De luitenant kruiste de armen en liep op de belegeraars toe. Begeerig op de berichten van de nationalisten snelden zij op hem af, en brachten hem naar het hoofdkwartier. Na een langdurig verhoor werd hij in de gevangenis geworpen. Toen den volgenden morgen op aanwijzing van den luitenant de granaten op de zwakke punten van het Alcazar gericht werden, lag het lijk van den luitenant, die gedeserteerd was, in het vuil van de straten. Het was de dank van de rooden. Generaal Queipo de Llano heeft voor de mi crofoon onder meer het volgende verklaard: „Vernomen wordt, dat Italië heeft medege deeld, dat het, indien Rusland de marxistische beweging steunt, zich genoopt zal zien, den na- tionalistischen troepen te hulp te komen". De generaal deelde verder mede, dat de re geeringstroepen bij San Martin de Val de Iglesias meer dan vijfhonderd dooden verloren hebben. Tot dusverre is de Columbus-dag altijd in ge heel Spanje als feestdag gevierd, waarop ieder een vrijaf had. Vandaag zal het feest, in ver band met den burgeroorlog, niet worden gevierd. Wel zal Ramon Colon Carbajal, een afstamme ling van Columbus, die te Bilbao gevangen zit, in vrijheid worden gesteld en naar een neutrale zóne worden gebracht. POSSO, 12 Oct. Aneta)Ruim 150 personen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn te Dolago, onderaf- deeling Parigi aan de Tominibocht, gearresteerd. Zij worden verdacht van een samenzwering tegen het plaatselijk bestuur. Twee personen, n.l. de gewezen voorzitter van de Partai Sarikat Islam, en de vice- voorzitter van genoemde vereeniging, zijn gebonden naar Paloe (Dong- gala) geleid. OHAMA (Nebraska), 12 Oct. President Roo sevelt heeft hier Zaterdagavond een rede uit gesproken, waarin hij den steun der boeren vroeg en een heftigen aanval deed' op het landbouw programma der republikeinen. Wat Landon den farmers heeft aan te bieden aldus Roose velt is een programma, dat het land terug zou brengen tot de kritieke dagen van 1932. Gedu rende 2 jaar hebben de republikeinen verzuimd, de boeren te helpen, hoewel hun toestand steeds slechter werd. Indien de republikeinen thans aan het bewind zouden komen, zouden zij in de eerste plaats het bestaande landbouwprogramma schrappen. Er zou een einde komen aan de sa menwerking, de tijd van de vrije concurrentie en het felle individualisme zou terugkeeren. De Spaansche nationalisten hébben bij hun krijgsoperaties een grooten steun aan de Marokkaansche troepen (Van onzen Weenschen correspondent) De geruchten omtrent opleving van het communisme in Oostenrijk dringen over al door en het ergste is, dat ze heele- maal niet uit de lucht gegrepen zijn. Ik heb steeds gezegd, dat de groote arbeiders massa van Oostenrijk na de onderdrukking van den Februari-opstand (het roode Weenen te gen de executieve in Febr. 1934) wezenlijk niet van mentaliteit veranderd is. Er bestaat wei sindsdien geen S.D.A.P., geen enkele erkende socialistische organisatie meer, er is wel een algemeene werkliedenorganisatie, opgericht door den nieuwen staat, en daar zijn ook, bij gebrek aan eigen organisatie, honderdduizen den werklieden lid van (op 30 Juni 1.1.: 353595, van wie 101402 werkloos) zooals eveneens van <fe (eenige politiek regeerings-) organisatie, het Vaderiandsche Front, maar dat zijn niets meer dan uiterlijke doel-organisaties, die op zich zelf niets zeggen omtrent mentaliteit, omtrent al of niet meegaan met den bestaanden koers. Deze dingen worden wel graag vereenzelvigd, vooral door regeeringsorganen, maar dat be wijst gebrek aan werkelijkheidszin of erger. Ik geloof niet aan die „bekeering". Ik durf 't niet aan het minimaal percentage Oostenrijksche werklieden, dat wterkelijk ach ter de regeering staat, te noemen; ook niet het percentage arbeiders, dat nationaaJ-socia- listisch denkt. Dit laatste is grooter dan men veelal vermoedt, schoon niet zoo groot als de nationaal-socialisten zelf beweren. De groote meerderheid der Oostenrijksche De uitzonderingstoestand zal in verband met de aanslagean in vele steden van Palestina blijven bestaan. Goed uitge ruste Britsche patrouilles doorkruisen het land arbeiders bleef innerlijk socialistisch denken met dit verschil, dat de leiding, meer dan vroe ger, in radikale, feitelijk communistische, han den is. Zelfs de Joden, die vóór den Februari-opstand in het roode Weenen een beslissenden invloed hadden, die het meest tot opstand gehitst en in het ©ogenblik van hoogste gevaar de nog steeds met doodsverachting strijdende werklie den in den steek gelaten hadden, duiken weer op. Dat er tusschen de Russisch-communistische propagandaleiding verband bestaat, is onze vaste overtuiging. De onder-organen van de politie hier tot in hooge rangen toe twijfelen daar geen oogenblik aan. Opvallend is, dat juist de hoogste politie-man, de president van politie, dr. Skudl, wel „schijnt" fce twijfelen en in dien zin kanselier Schuschnigg informeert. Dat de communisten hier over veel grooter geldmiddelen beschikken dan zij in de nare economische omstandigheden zelf kunnen op brengen, dat zij over wapenen beschikken en meer dan eens een wapentransport (altijd uit Tsjecho-Slowakije!) werd opgeblazen, is een feit. Zelfs de onderwijzers en godsdienstleeraren in Weenen en andere industrieplaatsen mer ken aan de kinderen van de werklieden, dat er wat gaande is. Nieuwe pakjes, opstandige mentaliteit enzoovoort. Dit beteekent nu niet, dat er direkt een communistisch gevaar bestaat in Oostenrijk, dit beteekent, dat er óók in Oostenrijk en vooral in Oostenrijk een zeer actieve communistische propaganda bestaat, die niet zonder succes wteet te werken. Gevaar in den zin van eventueele machtsverovering door de communisten, be staat er oogenblikkelijk niet, ofschoon in ge val van conflict de Russische vliegers vanuit de vlieghavens op het gebied van Tsjecho-Slo wakije in negen minuten Weenen en in zeven tien minuten de wapenfabrieken van Stier marken kunnen bereiken. STRAATSBURG, 11 Oct. De communisten hadden aangekondigd, dat de partij in elf plaatsen in Elzas-Lotharingen openbare ver gaderingen zou houden. Het centraal bureau van de partij deelde evenwel mede, dat geen vergadering zou worden gehouden in de plaat sen, waar dit door de autoriteiten verboden was. Toch trachtten de plaatselijke partij - af deelingen in negen plaatsen, waar dit verboden was een bijeenkomst te houden. De Kamerle den. die als spreker zouden optreden, kwamen in acht plaatsen, doch overal toonde een com missaris van politie hun het verbod van de plaatselijke overheid en geen van de sprekers drong hierop verder aan. De ordedienst was uitmuntend geregeld, doch behoefde alleen op te treden om de partij leden, die gekomen waren om de sprekers te hooren, tot doorloopen te manen. Gisteravond mochten twee vergaderingen plaats hebben en wel te Waldhambach en te Bischwiller. De eerste verliep zonder inciden ten, in de andere trachtten politieke tegen standers de orde de verstoren. De politie kwam tusschenbeide en het kwam niet tot ernstige ongeregeldheden. Hedenochtend heeft de communistische partij in het Volkshuis te Mulhause een betoo ging gehouden, welke door ongeveer 2000 per sonen werd bezocht. De politiemacht was aan zienlijk versterkt, doch behoefde niet op te treden. LONDEN, 11 Oct. (Reuter). De communis tische partij heeft vandaag als antwoord op de fascistenbetooging van j.l. Zondag een optocht van eenige duizenden personen door de dicht bevolkte wijken van het Londensche East-End georganiseerd. De straten, waar de optocht doorheen trok waren afgezet, terwijl 2000 politie-agenten de betoogers vergezelden. O.a. in het Victoriapark, gelegen in het N. O. van Londen, dat het eind punt van den optocht was, hebben eenige vechtpartijen pllats gehad tusschen de betoo gers en een aantal personen van fascistische gezindheid, zoodat de politie tusschenbeide moest komen. Eenige personen werden licht ge wond. Er hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Ekins, die thans de leiding heeft in de race om de wereld, heeft Zondag pech gehad. Volgens te New York ontvangen berichten moest de Hawaiian Clip per, waarmede hij van Manilla naar San Francisco zou reizen, zijn ver trek vier en twintig uur uitstellen, tengevolge van een taifoen. Leo Kieran en Miss Kilgallen zijn inmid dels in Rangoon aangekomen en zullen nog naar Bangkok gezamenlijk reizen, waarna Kieran naar Penang zal gaan en Miss Kilgal len per speciaal vliegtuig naar Hongkong, van waar zij met het s.s. President Pierce wil ver der gaan. Kieran vertrekt uit Penang eveneens naar Hongkong. De taifoen, welke de Hawaiian Clipper heeft opgehouden, is intusschen ook een strop ge worden voor den China Clipper, aangezien dit toestel zijn vertrek van Wake Island een dag had uitgesteld om niet tegelijk met den Ha waiian Clipper op Guam aan te komen. De landingsmogelijkheden zijn hier nl. van dien aard, dat de gronddiensten met onvoldoende personeel zijn bezet om bij eventueel zwaar weer beide toestellen te kunnen verzorgen. Het Douglas-vliegtuig van de K. N. I. L. M., dat, met Ekins aan boord, Zaterdag om 17 uur 45 na een voorspoedige vlucht te Manilla is gearriveerd, zal waarschijnlijk op 15 October a.s. de terugreis aanvaarden. 'in PORT DARWIN, 11 Oct. De Nieuw-Zee- landsche aviatrice Jean Batten is te 1.13 Green- wich-tijd alhier aangekomen. Met 24 uur en 16 minuten heeft zij het record voor den afstand EngelandAustralië, dat op naam stond van den Australischen verkeersvlieger Broadbent, verbeterd. BOGOTA, 11 Oct, (Reuter) Een ont zettend ongeluk, waarschijnlijk toe te schrijven aan sabotage, heeft het leven gekost aan dertig Columbiaansche soldaten, terwijl bovendien nog veertig soldaten ge wond werden. Een afdeeling was per trein op weg naar het operatieterrein van een bende roovers, die eenige inwoners van het dorp Quebrala Negra vermoord hadden. Toen de trein den top van een berg had bereikt, raakte, naar men ver moedt ten gevolge van boosaardig opzet, de koppeling van de beide achterste wagons los. De wagons suisden met steeds snellere vaart den berg af en ontspoorden ten slotte in een bocht, met het vermelde noodlottige gevolg. JERUSALEM, 12 Oct. (D. N. B.) De laat ste nacht voor het einde der staking is in het geheele land zeer onrustig verloopen. De Irak- petroleumleidJng is opnieuw beschadigd en de olie in brand gestoken. Bij een nachtelijken aanval op een Joodsche kolonie werd een man gedood, terwijl verscheidene personen verwon dingen opliepen. Op een plantage zijn ettelijke duizenden sinaasappelboomen vernield. De uit zonderingstoestand zal in vele steden blijven bestaan. Handel en verkeer zijn echter hervat. Laat U niet aan banden leggen, Want waarom die ergernis, Van een zwak en krakend toestel, Als er distributie is. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 Jean Batten verbetert het record Engeland Australië. Communistische vergaderingen in Elzas-Lo tharingen kalm verloopen. Treinramp in Columbia. Dertig dooden, veer tig gewonden. Regeeringstroepen stellen 123 gijzelaars uit Bilbao in vrijheid. Oud-burgemeester H. SAulemeyer te Rotter dam overleden. In Den Haag werd een sigarenfabriek een prooi der vlammen; in Friesland brandde eer timmerfabriek af. Samenzweering in Indië tegen plaatselijk be stuur ontdekt; 150 personen in arrest. Dreigend arbeidsconflict in Oranje-Nassaumijn 3. o H Verwachting: Meest matige, later tijdelijk 1| ÏE toenemende Zuid-Westelijke tot Westelij- ken wind, aanvankelijk half tot zwaar j= bewolkt, later betrokken met tijdelijken regen, vooral des avonds zachter. Hoogste barometerstand: 772.9 te Valen- tja. Laagste barometerstand: 740.9 te Ingö. M Zon op 6.21 - onder 5.12 - Licht op 5.42 Maan op v.m. 3.14 onder n.ni. 3.43 Nieuwe Maan 15 October iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LENS, 12 Oct. (Reuter) In een rede, welke Léon Blum gisteren in het stadion te Lens ge houden heeft, verklaarde hij, dat de regeering van het Volksfront haar belofte heeft gehou den. De toepassing van de werkweek van 40 uur was niet gemakkelijk, doch 1 November zal deze van kracht worden voor de metaal-indus trie en de textiel-industrie en later zullen ook de bouwvakken volgen. De hervormingen, die wij achtereenvolgens zullen toepassen, omvatten een omverwerping van de methoden, die in de laatste zittings periode van het parlement ten aanzien van de economische activiteit zijn gebezigd. Wij hebben systematisch tegenmaatregelen geno men tegen deze deflatie, die wij hebben be streden. Alle maatregelen, die wij nemen en nog zul len nemen, hebben ten doel de vermeerdering van het nationale inkomen en de toeneming van de algemeene koopkracht. Ik herhaal nog eens, zeide Blum verder, dat wij geen socialistische regeering zijn, wij zijn geen regeering, die het program ma van de socialistische partij moet uit voeren. Wij zijn een Volksfrontregeering om het programma van het Volksfront uit te voeren. Wij aanvaarden voor onze regee ring geen andere meerderheid. Wij zijn trouw aan deze meerderheid. Wij hebben verplichtingen jegens haar, doch zij heeft verplichtingen jegens ons. Zij dient zich te onthouden van iedere handeling, die in het parlement, evenals in het land, de vor ming van het Volksfront zou kunnen bedrei gen. Ik ben er zeker van, dat gij mij zult be grijpen, dat wij, dank zij deze steeds weer her nieuwde eenheid, de moeilijkheden, die wij op onzen weg ontmoeten, te boven zullen komen. Ik begin met optimisme aan deze tweede phase van onze regeeringsactiviteit. r-n rn o Stand op Maandag 1 uur n.m.; 764.4 Vorige stand: 766.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1