STADSNIEUWS 11 If Vil ets KWATTA REEP ©3 Pastoor Roovers 60 jaar Haarlem, 12 Oct. Vijf Honderd Duizend Gulden ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP MAANDAG 12 OCTOBER 1936 •»- - Automatiseering telefoon Zandvoort reeds in 1938 aangesloten? DE GRAALTENTOONSTELLING Zang van het Haarlems Graalkoor DE K.R.O.-TROUBADOURS KOMEN Programma van de Haarl. Radio centrale op Dinsdag 13 Oct. Dief en dievegge aangehouden Kleermaker aangehouden DE RELLETJES BIJ „HELDEN- KERMIS" Hoe kan ordeverstoring gestraft worden? WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpeort - Koningstraat Inbraak R.K. Metaalbewerkersbond Opbrengst collecten Aanranding te Santpoort Noord-Zuid-Holl. Tram Mij. BURGERLIJKE STAND Collecte Roode Kruis UIT DEN OMTREK ZANDVOORT - Spm' ZAANDAM Eenige vragen De vergaderzalen gaan open. 5 de Tiieuüte. met Qelclig kvftdtta soidcuit/e. Spontane huldiging van de geheele parochie „St. Jan", door Alg. H. Communie en massaal défilé Een beminde herder Toespraak kap. C. Verheijen Toespraak pastoor Roovers VRAGENBUS AGENDA Bioscopen 3 October Bioscopen INSTELLINGEN 214 STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Zwart als de Nacht! In de besloten vergadering van 2 April 1936 werd de burgemeester te Zandvoort gemach tigd aan het P.T.T.-bedrijf een perceel grond te verkoopen aan de Heerenstraat te Zandvoort, groot 500 M2., tegen 3 a 4 per M2. Terwijl de automatiseering van het telefoonnet alhier oorspronkelijk op zijn vroegst in het jaar 1940 verwacht kon worden, wordt er thans naar ge streefd deze automatiseering reeds voor het seizoen 1938 tot stand te brengen, door het stellen van dezen betrekkelijk lagen verkoops prijs. De Minister van financiën heeft goed gevonden, dat bedoeld terrein wordt verkocht voor 3.50 per M2., zoodat de hoop gewettigd is, dat de automatiseering voor het seizoen 1938 tot stand zal komen. Op het terrein van de Heerenstraat zal het nieuwe gebouw voor de automatische telefoon centrale verrijzen. De plannen hiervoor zijn reeds gereed daar het de gewone standaard plannen zijn, die voor dergelijke gebouwen in Nederland naar een vast bepaald model al ver vaardigd zijn. Een tijdstip van den bouw is nog niet bepaald. Op de schiterende Graaltentoonstelling, waar toe de voormalige St. Catharinakerk te Amster dam op zoo'n vernuftige wijze met eenvoudige middelen is omgebouwd, heeft Zondagavond het Haarlemsch Graalkoor onder leiding van den bekenden Haarlemschen musicus Jos. de Klerk muzikale medewerking verleend, welke zeer op prijs gesteld werd. Op het podium met den sug gestieven achtergrond zong het koor in uniform wel wat bont van verscheidenheid! eenige aardige marialiedjes, die de onverdeelde aan dacht der aanwezigen in de zaal kregen en vlot en goed ten gehoore werden gebracht. Wel leek het ons dat de tweede maal technisch beter gezonden werd dan den eersten keer. Het programma was zeer geanimeerd. Reli gieuze liederen als de Lofzang aan Maria van Jos. de Klerk, en een frisch oud-Duitsch Maria- lied wisselden af met Hassel's Meiliedeke en het geestige Speldenwerksterlied van Emile Hul- lebroek. Speciale vermelding verdienen de, wij zou den haast zeggen specifiek Haarlemsche, liede ren: Haarlems Bloemenlied van Jos. de Klerk zelve en het Beiaardlied uit de Rubens cantate van Peter Benoit, met zooveel succes onder leiding van Jos. de Klerk op de Grooie Markt te Haarlem gezongen. De zang werd begeleid door pianospel en door fluitspel, dit laatste door Jos. de Klerk, al diri- geerend, zelf. Met een hartelijk applaus toonden de vele aanwezigen hoezeer zij het gebodene appreci eerden, hetgeen voor de zeer interessante en leerzame expositie ongetwijfeld nog meer tot be langstelling heeft gestimuleerd. De vorige week meldden wij reeds, dat de K.R.O.-trein 4 November Haarlem zal aan doen. De K.R.O.-troubadours met Tholen en van Lier zullen een programma van vroolijk- heid en beschaafd amusement brengen. Morgen, Dinsdag, begint de kaartverkoop aan onderstaande adressen: Haarlem: P. J. Rosenhart, Voorhelmstraat 61; Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, tel. 10049; fa. J. en A. Stam, Paul Krugerstraat 19; G. H. Numan, Rijksstraatweg 340; W. G. H. Twee- huijzen, Zijlstraat, tel. 12770; Sig. Mag. St. Bavo, Leidschevaart 144, tel. 13202; J. Felix, Amsterdamstraat, tel. 16805; H. J. L. Voets, Karei v. Manderstraat 20; Sig. Mag. Ch. Spaas, Rijksstraatweg 21, tel. 16531. Heemstede: G. Wouters, Nicolaas Beetslaan 5. Overveen: C. C. A. van Wel, Rollandslaan 27, tel. 17196. Santpoort-Station: N. J. Vreenegoor, Alb. Thjjmlaan 27. Santpoort-dorp: P. Molenkamp, Hagelinger- weg 142. Progr. 1 Hilversum I (Huizen) Progr. 2 Hilversum II Progr. III. 8.05, 8.20 Parijs Radio; 9.05, 9.20, 11.20, Keulen: 12.20, 12.50, 1.20, 1.30, 1.50, Brus sel Vlaamsch; 2.20 Diversen, 2.50 Parijs Radio; 5.35 Keulen; 4.15 Diversen; 4.20 Parijs Radio; 5.20, 6.05 Brussel Vlaamsch; 6.50 Diversen; 7.15 7.20 Miinchen; 9.50 Berlijn; 11.20 Weenen. Progr. IV 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05 Londen Reg.; 11.20, 11.50, 12.10, 12.50, 1.35 Droitwich; 2.20, 2.50, 3.20 Londen Reg.; 4.50, 5.05, 5.35, Droitwich; 6.20 Diversen; 6.45, 7.20 Droitwich; 7.50 Londen Reg.; 8.20 Droitwich; 9.20, 10.00. 10.20, 10.45 Londen Reg. Progr. V. 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Gramofoonplatenconcert: 1. Aufforderung zum Tanz, Staatskapel van Berlijn. 2. Ouverture Dichter und Bauer, Dajos Bela 3. Tambourin Chinois, Edith Lorand 4. Cavatina van Raff, Paul Godwin 5. Der Schwan, George Boulanger 6. Ouverture Martha, Staatsopera Orkest 7. Berceuse de Jocelyn, Paul Godwin 9. Ein Dcutsches Requiem, Sopraan en orkest 8. Traumerei van Schumann, Vasa Prihoda 10. Ouverture Leichte Cavalerie, Staatsopera orkest 8.00—12.00 Diversen. De Haarlemsche recherche heeft Zaterdag middag in het Sportfondsenbad een 50-jarige Haarlemsche vrouw gearresteerd wegens dief stal van 3 kwartjes uit een portemonnaie uit een mantelzak in een kleedkamer. De vrouw heeft bekend gedurende de laatste 3 maanden sedragen van f 2, f 1 en f 0.50 te hebben ont vreemd. De vrouw is naar het politiebureau overgebracht en daar is proces-verbaal tegen 'naar opgemaakt. Zondagmorgen om kwart voor 8 heeft de Haarlemsche recherche in een logement in de Bpaarnwouderstraat een 20-jarigen kleermaker, tonder vaste woonplaats aangehouden. Zijn aanhouding was in het Algemeen Politieblad Verzocht wegens diefstal van een koffer hee ren- en dameshandschoenen, winterjas en een oedrag van f 15.75, gepleegd te Rotterdam. Bij tanhouding was de man nog in het bezit van de winterjas en den koffer. De man is op trans port naar de politie te Rotterdam gesteld. Het is al weer geruimen tijd geleden, dat in het Frans Hals-theater eenige relletjes plaats hadden bij de vertooning van de film „Hel- denkermis". Het was daarna, door een ondui delijkheid in de Haarlemsche Algemeene Po litieverordening, niet mogelijk de veroorzakers van de relletjes te straffen. De raadsleden mr. Drilsma en Bartels dien den als gevolg daarvan een wijziging dier ver ordening in. Daar de commissie „Strafverorde ningen" op dit voorstel eenige aanmerkingen heeft gemaakt, stellen genoemde heeren thans voor, onder handhaving van considerans en toelichting van het oorspronkelijk voorstel, het volgende te bepalen: Het is verboden: a. in een tapperij of een andere voor het publiek toegankelijke lokaliteit de Orde te ver storen of zich aldaar in kennelijken staat van dronkenschap te bevinden. b. op de sub a. bedoelde plaatsen voorwer pen of stoffen bij zich te hebben, welke kenne lijk zijn medegebracht om aldaar de orde te verstoren. Deze wijziging heeft uitsluitend technische beteekenis om wellicht in de praktijk moeilijk handteerbare termen als „Hinderlijk geraas" of „Zich wanordelijk gedragen" te ontgaan. We uitten onze vreugde op allerlei wijzen, Met het vorstelijk engagement, Maar er is nog een wijz' Om dat feit te gedenken, En dat is om een feestlijke gave te schenken, Aan „Weldadigheid" u wel bekend. Postgiro 212793, telefoon 11855. Hedenmorgen omstreeks 8 uur heeft een be woner van het Dietsveld bij de politie aangifte gedaan dat in het tijdvak tusschen Zaterdag middag en Maandagmorgen tijdens de afwe zigheid van de bewoners het slot van de voor deur van het huis is geforceerd en het beneden huis doorzocht. Uit een muurkast zijn een ledig geldkistje en een sportmedaille weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. De Ned- R. K. Metaalbewerkersbond afd. Haarlem, vestigt bijzonder de aandacht van de leden op de zeer belangrijke vergadering die Dinsdagavond om 8 uur wordt gehouden. Allen die kennis willen nemen van de han delingen van hun bestuur, verzuimen niet aan wezig te zijn. In de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara hield Zondag onder alle H. H. Missen pater Paschalis een liefdadigheidspredikatie voor de armen der St. Vincentiusvereeniging. De collecte bracht op 530. Prof. J. Lauwrier, leeraar aan het Klein Se minarie Hageveld hield Zondag een liefdadig heidspredikatie in de parochie van St. Joannes den Dooper van de St. Elisabeth-vereeniging. De collecte bracht op 357. In het Rijkenspark werd Zaterdagmiddag een meisje van vijf jaar aangerand. Het is de politie gelukt den dader op te sporen. De vervoeropbrengsten gedurende September 1936/35 (ongecontroleerd) zijn totaal 1936: 45.200; 1935: 60.000. Geboren 9 October: d. van M. E. H. v. Opzee- landSchürmann; z. van H. M. KinjetValk; d. van C. Kettingde Jong; z. van E ,J. Smoo renburg—v. d. Linde; 10 October: z. van M. T. HoltBakker; d. van J. E. HulsbergenStrem ming; z. van J. VosWierda; 11 October: z. van J. HartmanSchippers; d. van C. Duineveld Ruijtenschildt. Overleden 9 October: G. Welagen, 74 j., Tuin- laantje; 10 October: R. Veldhuyzen v. Zanten, 72 j., Hazepaterslaan; A. Drommelde Wit, 48 j., Hazepaterslaan; U October: J. T. v. d. Helm, 57 j., Rijksstraatweg. De collecte die Zaterdag ten bate van het Park-Herstellingsoord van het Roode Kruis, afd. Haarlem en Omstreken, gehouden is, heeft ouge bracht f 637.38. Goed geslaagde avond. Vrijdagavond is door de zorgen van het feestcomité begonnen met den R.K. danscursus onder de bekwame leiding van den heer J. Stol Jr. Deze cursus belooft een groot succes te worden, want het aantal inschrijvingen was zeer bevredigend, wat voor een groot deel te danken is aan het feit, dat de heer Stol de leiding van het dansen heeft. Ook de feestcommissie heeft door haar goede zorgen een groot aandeel in het welsla gen van dezen eersten avond gehad, die op pret tige en gezellige wijze verloopen is. Er is nog gelegenheid tot toetreding, want en dat is wel zeldzaam, het aantal heeren is grooter dan dat der dames. Het zou de commissie dus wel aan genaam zijn nog eenige liefhebsters te mogen noteeren, hetgeen bij een der leden van dit feestcomité kan geschieden of a.s. Vrijdag aan de zaal van het patronaatsgebouw, alwaar de cursus wordt gegeven. Oprichting van een R.K. Zangvereeniging. Reeds meerdere malen werd het verlangen uit gesproken om in de parochie een R.K. zang vereeniging te doen oprichten. Teneinde aan dit verlangen tegemoet te komen, wordt door den pastoor dezer parochie, den zeer eerw. heer P. van Liepen, vanavond een bijeenkomst belegd in het patronaatsgebouw, des avonds te half negen, waarbij alle dames en heeren, die keert de Onderlinge Levensver zekering Mij. ,,'s-Gravenhage" gevestigd te 's-Gravenhage uit als winst over het vijf-jarige tijdvak 19311935 Uitgesloten aansprakelijkheid! ■*Vvx <È66|É|(-:«<5^ö V - v HgspÉfl ■Hp beschikken over een goede zangstem en gaarne willen zingen, worden uitgenoodigd tegenwoor dig te zijn met het doel een R.K. gemengde zangvereeniging tot stand te doen komen. Nie mand, die met dit doel sympathiseert, late daarom deze gelegenheid voorbijgaan. Voor de jeugd Vanavond zal wederom een aanvang worden gemaakt met het figuur zagen voor de R.K. mannelijke jeugd onder leiding van de heeren C. J. Vork en A. P. Aarts. De jeugdige deelnemers kunnen zich bij het begin van dezen cursus aangeven bij een dezer heeren in het patronaatsgebouw. De contribu tie is zeer gering gesteld, waarbij nog komt, dat hierbij is inbegrepen, dat de deelnemers aan dezen figuurzaagcursus gebruik mogen maken van de gezellige avonden, welke lederen Zon dag worden gegeven des namiddags te half vijf. Ten overvloede kan nog worden vermeld, dat zij, die betreffende hun leeftijd in aanmer king komen om lid te worden van de Kruis vaart, door hun deelname aan dezen cursus gra tis op deze afdeeling van R.K. Jeugdwerk kun nen worden ingeschreven. Dammen. Donderdagavond werd in het Geelzlengebouw alhier een massakamp dam men gespeeld tusschen spelers van den Am- sterd. Gezellen Dambond en dien van het district Zaanstreek. Nadat de praeses van Zaandam alle aanwe zigen hartelijk had verwelkomd, nog eens in het kort de cultuurwaarde van de Gezellenvereeni- ging naar voren had gebracht, wenschte hij den spelers succes toe en hoopte dat de strijd gelijk zou mogen eindigen, met een kleine overwinning voor de Zaankanters. Hierna werd de strijd op de 24 borden aan gevangen. Deze had een zoodanig verloop, dat zij voortdurend gelijk opging en de laatste par tijen de beslissing moesten brengen. Het eind resultaat was: Zaandam 25 punten en Amster dam 23 punten. Pastoor Roovers, temidden van familie, kapelaans, kerk- en armbestuur De üsco-karretjes zijn opgeborgen, de zwem baden gesloten; de kachel is weer gezet en de vergaderzalen gaan open. Dat alles behoort zoo tot den gewonen gang der dingen. Op een heeten zomerdag geeft men de voor keur aan een ijswafel boven een bord erwten soep, en vertoeft men liever in het frissche water dan in een benauwde vergaderzaal. Het valt dus te begrijpen en te billijken dat om ons nu daartoe verder te bepalen in de zomermaanden weinig of geen vergaderingen worden gehouden. Maar wel rijst soms de vraag: waarom begint men zoo tegen den winter toch eigenlijk weer met 't „vergaderen"? Zijn de leden van de verschillende vereeni- gingen zoo diep van bestaansrecht en bestaans reden hunner organisatie overtuigd dat de offi- cieele formuleering van de doelstelling ook in derdaad hun persoonlijke motieven voor het lidmaatschap weergeeft? Maar waarom is het dan zoo vaak in-droevig met het mede-leven der leden gesteld? Waarom is het vergaderingbezoek dan zoo minimaal? Waarom moet het bestuur bij elke vergade ring opnieuw zeggen dat „aller opkomst drin gend gewenscht" is, en dat de eerstvolgende samenkomst toch zoo „hoogst belangrijk" is? Ieder die in het vereenigingsleven geen on bekende is, zal, met deze en dergelijke vragen voor oogen, moeten voelen dat er hier of daar iets niet klopt. Er zijn organisaties ten aanzien waarvan men geneigd is te vragen: zit er inderdaad wel leven in? Zijn 't geen soort mechaniekjes die op kunst matige wijze in beweging worden gehouden door enkele menschen die er des winters hun vrijen tijd mede vullen? Het zwembad wordt dan door de vergader zaal vervangen! De zomer-attractie moet voor de winter-at- tractie plaats maken! Maar is het, zoo gezien, verwonderlijk, dat men zich dan des winters misdeeld gevoelt? Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes telt deze uitgeknipte advertentie voor 4 Kwatta-Soldaatjes. 21 v B Algemeen bekend is. dat de parochie St. Jan een opgewekt en goed Roomsch leven kent. Gisteren is dit op uitbundige wijze tot uiting gekomen. Den herder is bij gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag op spontane wijze hulde, eerbied en dankbaarheid gebracht. Wij vermeldden reeds, dat de pastoor Vrijdag talrijke bloemstukken, geschenken, etc. mocht ontvangen. Maar gisteren was het feest voor de parochie. Talrijke parochianen naderden des morgens ter H. Tafel tot intentie van den feesteling. Om kwart voor 10 droeg de 60-jarige een plechtige H. Mis op met assistentie van zijn drie kape laans. Op het Teylerplein werd des middags om kwart voor 3 de stoet samengesteld voor het défilé. Op de binnenplaats van de school der eerw. broeders was op een podium een plaats gereserveerd voor den feesteling, zijn familie, zijn kapelaans, de broeders, het kerk- en arm bestuur. Klokslag drie uur begon het défilé en klonken de vroolijke tonen der muziek van „De Spaarnebazuin". De stoet was als volgt samen gesteld: voorop de kleuters, daarna de kinde ren van de meisjes- en jongensscholen (getooid met papieren mutsen en pluimen) de jeugd- en sportvereenigingen, congregaties, zangkoor, pro- pagandaclub, R. K. Volksbond, St. Raphael, bestuur „Stille Omgang", eet. De kinderen en jeugdvereenigingen droegen transparanten mee, die ziji op het podium opstelden. Toen het défilé geëindigd was, werd o.l.v. broeder Ansbertus door de geheele parochiejeugd een jubileumlied gezongen. Kapelaan Verheijen hield een geestdriftige toespraak tot den feesteling. Pastoor, gelukkige herder, ik zou willen dat hier luidsprekers aan gebracht waren om onze warme hul do voor de vijf jaren dat gü herder van St. Jan zijt over allen heen te kunnen vertolken, aldus de spreker. Gij zijt dan zestig jaar geworden en de heele parochie is gekomen om het feest van den vader-herder mede te vieren. Toen gij voor vijf jaar naar hier kwam, schreeft gü in ,,St. Jansvuur", dat de parochie in de handen van Roovers gevallen was. Maar die Roovers is gebleken iemand te zijn, die met eiken rang en stand meeleeft en een priester- vader bij uitstek is. Gelukkig voor de parochie, dat de bisschop zoo'n „roover" naar hier gezon den heeft. Tal van zaken en vereenigingen zün in dien tijd tot stand gekomen en alles is gegroeid. De kindermis, welke gij altüd zelf doet, de Mis van kwart voor acht is van u, de kinderen zün van u. Alle zorg hebt gij voor de meisjes- en jon gensscholen. Priestervader zijt gij voor de H. Familie en ook voor de vereenigingen. Gij zijt een voorbeeld voor ons priesters, gij zijt een pastoor, die vrede en goedheid schept. Wij zün hier gekomen om u te huldigen op uw verjaardag, omdat gij zoo rijkelijk uw priesterwdord uitdeelt, maar nog veel meer het Brood des Levens. Wij zullen vragen aan God, dat gü nog lang en met levenslust de parochie van „St. Jan" zult mogen besturen. Het zangkoor der parochie „St. Gregorius Magnus", ook onder leiding van broeder Ansbertus, zong toen met meerstemmig man nen-jongenskoor een „Ad muitos annos". Dan sprak de herder. Men zegt wel eens tegen mij, aldus de feeste ling. „pastoor u behoeft nooit naar uw woorden te zoeken", maar deze emotie is mij toch te machtig. Voor deze machtige manifestatie, achter mijn rug: op touw gezet, verdienen de initiatiefnemers alle hulde. Ik had wel iets hooren fluisteren van een kinderdéfilé en een liedje, zooals dit al meerdere malen gebeurd is. Menig priester zou jaloersch worden, als hij hoort, hoe men in St. Jan zijn priesters eert. Alles wat wij als priester van u vragen, geeft gij ons. De parochie van St. Jan, onze groote familie, is mij dierbaar en men moet ze niet te na komen. Ik zal in het H. Misoffer vragen, dat ik nog lang de priester en pastoor van St. Jan mag zijn. Ik kom bij gelegenheid op deze manifesta tie nog wel terug. Het is voor mü en mijn familie een heerlijk feest en ik dank daarvoor de geheele parochie. Tot slot werd nog een huldigingslied gezon gen met begeleiding van zangkoor en de Spaarnebazuin. Het duurde nog lang, voordat de Amsterdam- sehebuurt haar gewone aanzien terugkreeg. De parochie van St. Jan heeft haar herder en pastoor een waardige en grootsche manifestatie gebracht bij zün zestigsten verjaardag, welke nog lang in herinnering zal blijven voortleven, Dat het nieuwtje van de wlnter-attractie spoedig afgezien is? Als men op de uitwendige dingen blijft zien, kan de vergaderzaal het nooit tegen het zwem bad volhouden. Dan staat een actief bestuur machteloos en blijven kunstmiddeltjes zonder uitwerking. Een vereenigingsbestuur kan het organisatie- leven onderhouden en leiden, scheppen kan het dit niet! Dat moet bij de leden reeds aan wezig zün. Bovenstaande regelen lazen we in en ont leenden we aan het Protestantsch-Christelijke weekblad „De Geldersche Post". Zou een en ander ook niet van toepassing zijn op het Roomsche organisatieleven? Vraag: Mijn meubelen zitten vol witte kleine beestjes. Wat is de oorzaak hiervan? Eenigen tüd geleden heb ik een oud schrüfbureau ge kocht. Komt het hier waarschijnlijk van? Antwoord: Zijn het houtluisjes? Dan dient u de gaatjes vol te stoppen met kwikzalf. Of hebt u stoelen met vulsel? Dan kunnen de beestjes daarvan afkomstig zijn en is er weinig anders aan te doen dan de vulling te laten veranderen. Ook het goed droog zetten der meubelen doet het euvel wel eens tijdelijk ophouden. Vraag: 1. Mag de huurder bij verhuizing de door hem zelf gepllmte boomen rooien en een door hem geplaatsten vaste waschtafel afbre ken en medenemen? Wat moet ik doen of welke maatregelen nemen als zulks gebeurt en 2e. wat kan ik doen als de laatste maand huur niet wordt voldaan? Er is geen huurcontract. Antwoord: 1. De huurder is verplicht het ge huurde op te leveren in den staat waarin hij het in huur ontvangen heeft. Een door hem geplaatste vaste waschtafel mag hij dus mee nemen. 2. U kunt het geld langs gerechtelijken weg opvorderen. Vraag: Wat is het raadzaamst? Een gewas- schen wollen heeren zomerpak gestreken of ongestreken op te bergen? Antwoord: U moet het gewasschen pak bin nenste buiten keeren en zonder strüken op bergen. Vraag: Is een bokking in ongerookten toe stand een haring? Antwoord: Inderdaad: een bokking is een gerookte haring. Vraag: Mün poes is al 14 dagen ziek. Zij zit suf te küken, eet büna niets en zit in het zand te likken. Wat moet ik daaraan doen? Antwoord: Dokteren vanuit de verte is ver bazend moeilijk. Zonder nadere bijzonderheden te kennen zouden wü geen antwoord weten te geven. Vraag: Ik heb een costuum gewasschen in benzine. Wat moet ik doen om de lucht te verwüderen? Antwoord: U hebt niet de goede waschben- zine gebruikt. Misschien kunt u de lucht ver wijderen door te luchten en ook misschien door na te wasschen met goede waschbenzine. Vraag: Mag een chauffeur van 18 jaar een bus besturen van een z.g. autobusdienst of mag dit alleen voor gezelschappen? Antwoord: Wettelijke bepalingen daarom trent bestaan niet. Vraag: Ik woon te Heemstede, heb een kind, betaal aan personeele belasting f712.64 en aan huur per week f 4.50. Is deze aanslag juist? De huurwaarde is f 225. Antwoord: Bij een huurwaarde van f 225. per jaar en 1 kind hebbend bent u in Heem stede in hoofdsom verschuldigd naar den grondslag huurwaarde de som van f 4.73 met opcenten f 9.93. Vraag: Hoe verwijdert men inktvlekken uit de groene bekleeding van een schrijfbureau? Antwoord: Met citroenzuur of een inktstift, verkrijgbaar bü uw drogist. Vraag: Een Duitscher, 28 jaar, geboren in 't grensgebied, büna 14 jaar als particulier in Nederland wonend, wil zich laten naturalisee- ren. Kan zulks kosteloos gebeuren en op welke wijze? En zoo niet, wat is voor hem de beste en voordeeligste weg? Antwoord: De vereischten voor naturalisatie zijn: storting in 's lands kas van een bedrag van minstens f 200 en ten hoogste duizend gulden, 'naar gelang van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting of in de inkomstenbe lasting van een onzer koloniën en wel in dier voege, dat bü een belastbaar inkomen van f 3000 of minder een bedrag van twee hon derd gulden verschuldigd is, terwijl voor elk geheel bedrag van f 2000, waarmede het be lastbaar inkomen de som van f 3000 te boven gaat, het bedrag met f 100 verhoogd wordt tot ten hoogste f 1000; verder een bewijs van meer derjarigheid in den zin der Nederlandsche wet; en tenslotte een bewüs, dat men het Nederlan derschap verloren heeft of dat men gedurende de laatste vüf jaar zün woonplaats in het Rük of züne koloniën heeft gehad. U doet het best u de hulp te verzekeren van een rechtskundige. Het bedrag wordt gestort bij het Kadaster en het bewijs van de storting opgezonden bü het request. Vraag: Mijn duiven zitten met luis. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Wanden en hokken met creoline en kalk schoonmaken. De overige bestrijden met Perzisch insectenpoeder. Hiermede de die ren inpoederen evenals de legnesten. Vraag: Hoe maakt men een olievat schoon om het daarna te gebruiken als waschkuip? Antwoord: Zoudt u ons even willen mede- deelen welke soort olie in het vat is geweest? Vraag: Ik ben in gemeenschap van goederen getrouwd met een weduwnaar. Hebben de kin deren van hem recht op mijn nalatenschap? Antwoord: Neen. Vraag: Wie is de importeur of leverancier van amusementsspelen? Waar kan ik die koo- pen? Antwoord: Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vraag: betreffende loten. Antwoord: Geen enkel der ons toegezonden nummers is uitgeloot. Vraag: Hoeveel inkomen genoot Prins Hen drik? Antwoord: Z. K. H. Prins Hendrik genoot een toelage van f 200.000. Vraag: Hoeveel zal de toekomstige man van Prinses Juliana krijgen als zü getrouwd zün? Antwoord: Dit wetsontwerp moet nog wor den ingediend. Gebouw „St Bavo'": Haarlems Zanggenot, 8 uur; Personeel Kleermakers, 8 uur; Bestuur „Herw. Levenskracht", 8 uur; Bestuur .Arbeid Adelt", half 9; R. K, Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling Amst. Tooneelvereeniging „St. Joanne", half 8. Luxor-theater: „Muiterij op de Bountv", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-tehater: „Golddiggers 1935—1936", 280. 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Merijntje Gijzen's jeugd'' 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Stan Laurel en Oliver Hardy in „In de penarie", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac 115 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia, 8 u.; Metaal bewerkers 8 uur; Rechtskundigbureau, 8 uur; Broodslijtersver., half 9; Bestuur R. K. Propa- gandaclub, 8 uur; Jaarfeest R. K. Volksbond. 8 uur. Luxor-theater „Muiterij op de Bounty". 280, 7 en half 10. Frans Hals-theater „Golddiggers 1935—. 1936", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater .Merijntje Gijzens jeugd", 280, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Stan Laurel en Oliver Har dy in „In de penarie", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac, 115 uur, St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; .vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppetnk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 1280, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazün Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazün verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen allo werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 7012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Vraag; betreffende verkoop van ondeugdelijke melk en boter. Antwoord: Stel er den Keuringsdienst mede in kennis. Deze zal zeker zün voordeel doen met uw klachten. Jantje speelt met zijn bouwdoos; de blokken stapelen zich op en spoedig is het huis gereed. Dan trekt hü er één blokje onderuit; het bouw werk stort in elkaar en Jantje heeft veel pret. Dan grijpt hü een prentenboek, tuurt vol be wondering naar die mooie kleuren en is er echt gelukkig mee. Maarwat zitten vader en grootvader daar druk te praten! Wat weten die groote menschen toch veel! En Jantje denkt.... was ik ook maar groot! Groote zus kijkt even naar het spel van Jan tje. Ja, zoo was ze vroeger ook. Ook blü met een kleinigheid; lachen als de zon scheen en lachen als de regen tegen de ruiten sloeg en even denkt zetoch aardig die kinderjaren. Vader is in druk gesprek. Daar komt Piet van de Mulo thuis. Hij heeft zün zus veel te vertellen: dat geleerd en dat uitgehaald. En beiden hebben plezier; de blüde lach van het jeugdige, onbezorgde leven. En vader denkt even aan den tüd, toen hij ook nog jongen was en peinstwat was het mooi, die jongensüjd! Dan schiet het vader te binnen: hij moet met Jansen nog een en ander gaan bespreken. Vlug de fiets gepakt en vlug er heen. En als vader weg is denkt grootvader stil: wat was die tijd toch mooi, toen ik nog zoo oud was als hij; vlug dit en dat nog kon doenMaar dan steekt hü zijn püp aan, gaat buiten wat rustig wandelen en voelt zich gelukkig en tevreden. ....Vreemd dat we altijd mooi vinden wat reeds voorbij is en later pas waardeeren wat we nu hebben, 't Is goed iederen dag van ons leven mooi te vinden en er iets moois van te maken, St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrek. 120937. FATH. J. v. HEININGEN. van de Maandag aan den Rij ksvischafslag aange komen Claslna Luther 95 manden 3560.Amsterdam 1030 manden 3140.Gerberdina Johanna 1400 manden 3800.Protinus 835 manden 2980. Adelante U50 manden 2950.Poolzee 390 man den 2360.Azimuth 1020 manden 2980.Sper wer 140 manden 1620R. O. 16 Betje 215 man den 2420.Aneta 1200 manden 4480.Julie Strijff 95 manden 1860.Raaf 85 manden 1530. WATERSTANDEN IJMTJIDEN, Dinsdag 13 October 1936. Vloed: 1.54 v.m. en 2.11 nm.. IJMTJIDEN, 12 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot 46 64 cent per kg. Griet 15.0024 per 50 kg. Tong 0.931.10 per kg. Groote Schol 17.0022, middel Schol 18.0021, Zetschol 16.0020. kleine Schol 5.7015, Schar 10.00. Tongschar 20.0026 per 50 kg. Rog 14.5016 per 20 stuks. Vleet 12.45 per stuk. Groote Schelvisch 24.0025, middel Schel- visch 20.00—25, kl. midd. Schelvisch 15.00—22, kleine Schelvisch 7.0016 per 50 kg. Kabeljauw 45.0054 per 125 kg. Gullen 3.8022 per 50 kg. Leng 0.401.45 per stuk. Heilbot 0.721.15 per kg. Wijting 25.70 per 50 kg. Koolvisch 0.60 1.80 per stuk. Makreel 2205.40 per 50 kg. Ver- sche Haring 2.204.20 per kist. <n> geen drie meter zicht en den nog zonder achterlicht? 'tls 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter- lichtl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5