Stadt-Sch3nke Minister Jaspar contra Degrelle Taifoen teistert de Philippijnen Sofia verwacht 'n regeeringscrisis Palestina arbeidt weer DE SLACHTOFFERS VAN DE „POURQUOI PAS?" DARANYI PREMIER VAN HONGARIJE Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 13 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: jvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE IMV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20200 De minister van verkeerswezen daagt den rexistenleider voor de Belgische rechtbank Publicatie van ernstige beschuldigingen Minstens 300 dooden en honderden vermisten Starhemberg vertoeft in Hongarije De arrestaties der communisten te Weenen Rotte sinaasappelen en eieren in Mexico Een vergadering de straat op ge knuppeld door communisten Jean Batten wil ook nog naar Nieuw Zeeland Treinbotsing in Frankrijk PARIJS, 12 Oct. (Reuter.) Bij het station Mourmelon in het departement Marne heeft treinbotsing plaats gehad, waarbij 23 pas sagiers gewond werden. Drie hunner verkeeren m ernstigen toestand. De eerste sneeuw. In de hoogere streken van Zuid-Beieren is reeds een flink pak sneeuw gevallen. De nieuwe Rijks-autobaan wordt van sneeuw bevrijd In Frankrijk is een vliegtuig geconstrueerd zonder staart. Men bereikte er een snelheid van 165 Kilometer mede. Het nieuwe toestel in de lucht en op den beganen grond In verband met de eischen van de Zankof-beweging 13 slangen en een jongen sliepen in één bed Minstens slordigheid zal hier hebben medegewerkt Ketelontploffing eischt twee dooden Drukte en verkeer in de straten van Jeruzalem en Haifa herleefd Troepen uit Palestina i naar Sjanghai Het WeeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiinii| De rouwplechtigheden te St. Malo en in de Notre Dame" te Parijs De onderhandelingen Japan-China Twintig mijlen ten Zuiden van de Afghaansche grens hebben Engelsche troepen den grooten slag nagebootst, die daar destijds heeft plaats gehad tegen de oproerige Afghaansche stammen Nieuwe grensincidenten in Mandsjoekwo Kemal Ataturk gaat spreken Een belangrijke rede verwacht ANKARA, 12 Oct. (Stefani) Gemeld wordt, dat Kemal Ataturk bij de opening van het par lement op 1 November een zeer belangrijke rede zal uitspreken, In Tokio werden oude hoeden ingeza meld. Zij worden hervormd, verkocht, en de opbrengst wordt besteed voor de aanschaffing van staalhelmen voor de marine De nieuwe regeering heeft slechts geringe wijziging ondergaan Nahas Pasja keert naar huis terug De beurs van Alexandrië sluit er een dag voor Drie revolverbandieten ontsnapt De aanvoerder wenscht Dillinger te overtreffen ONTPLOFFING TE ALTDORF Gedachten sterven niet Dit is de overwinning van waarheid en gerechtigheid: dat gedachten nooit sterven. Het bloed der martelaren was de levensgroei der Kerk. Belijders mo gen vervolgd worden, de waarheid moge onderdrukt worden: eens komt de dag van de zegepraal van waarheid en gerechtigheid. De vrouwen en magen die voor haar getuigden kun nen gepijnigd, gefolterd, gesmaad en vervolgd worden ze kunnen tot zwijgen worden gebracht en gedood. Maar de gedachte, die hen bezielde en hun de kracht gaf van de standvastig heid en den moed van het sterven, die gedachte is onaantastbaar. Gedachten sterven niet. En daarom is aan waar heid en gerechtigheid de zegepraal. Een tien-jarenplan in Mandsjoekwo Bevordering van de industrieele ontwikkeling Mijnwerkersstaking te Rijssel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, inget mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 eer»I per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 12 Oct. (Reuter). Na de be schuldigingen door den leider der rexisten, Léon Begrelle, geuit jegens Marcel Henri Jaspar, den minister van Verkeerswezen, heeft deze laatste Degrelle voor de recht bank gedaagd wegens beleediging, smaad en laster. Degrelle heeft daarop een brief gezonden aan minister-president Van Zeeland, waarin hij dezen vroeg zich te ontdoen van zijn minister, daar hij anders een afdoend document zou pu- bliceeren. Van Zeeland weigerde rechtstreeks te ant woorden en droeg zijn kabinetschef op, Degrelle te schrijven, dat, daar de justitie in de zaak gemengd was, deze alle documenten in kwestie moest bestudeeren. Degrelle heeft evenwel de betreffende documenten zoo juist gepubliceerd in zijn dag Le Pays reel. Hij beschuldigt den minister er van valsche balansen te hebben gepubliceerd en verduis teringen te hebben gepleegd. In politieke kringen worden deze gebeurte nissen druk besproken. MANILLA, 12 October (Reuter) De taifoen, welke de Philippijnen teistert, heeft minstens 300 personen het leven ge kost. Honderden personen worden vermist. WEENEN, 12 Oct. (DNB) Naar verluidt heeft Etarhemberg zich naar het Hongaarsche slot Totie, eigendom van graaf Esterhazy, begeven. Uit het onderzoek, door de politie ingesteld in verband met de arrestatie van een aantal communisten, meest van Russische nationali teit, is gebleken, dat het de bedoeling der com munisten was, te Weenen een propaganda- centrum te stichten, speciaal voor de bewer king van Duitschland en Hongarije. Het aantal arrestaties bedraagt elf. MEXICO-CITY, 12 Oct. (DNB) Gisteren zijn een aantal communisten doorgedrongen in een Vergadering van den nationalen kultuurbond en Vanaf de galerij van de zaal wierpen zij met rotte sinaasappelen en eieren naar de vergade- den. Vervolgens drongen zij de zaal binnen en dreven de aanwezigen met knuppelslagen de straat op, waar zij hen verder mishandelden. De politie kwam tusschenbeide en arresteerde een aantal communisten. Eenige deelnemers aan öe vergadering hadden kwetsuren opgeloopen. MELBOURNE, 12 Oct. (Reuter) De Australische luchtvaartraad heeft besloten zich er niet tegen te verzetten, dat Jean Batten een solovlucht over öe Tasma ï-zee naar Nieuw Zeeland maakt, daar z(j vliegt op een Britsch brevet, verleend over eenkomstig de bepalingen van het Britsche mi nisterie van luchtvaart. Evenwel zal een beroep °P haar worden gedaan om het plan op te geven. De machine, waarmee de aviatrice van Engeland haar Australië heeft gevlogen, heeft slechts één motor. SOFIA, 12 Oct. (D.N.B.) In binnen- landsch-polifieke kringen heerscht algemeen de opvatting, dat na den terugkeer van minister-president Kusseiwanof morgen ernstige gebeurtenissen zullen volgen. Het gerucht gaat, dat de ministers van ver keer en onderwijs, Kojcharof en Mischaikof zullen aftreden. Beiden zijn aanhanger van de volks-sociale beweging van professor Zankof. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit zal leiden tot een aftreden van de geheele re geering. De beweging van Zankof verlangt reeds cenigen tijd, dat een einde zal worden gemaakt aan de overgangsperiode, welke nu reeds 2% jaar duurt, temeer nu de extreem-linksche groe pen aansturen op een volksj/ont. KOPENHAGEN, 12 Oct. Zonder dat iemand er iets van bemerkte, hebben niet minder dan dertien slangen verscheidene nachten lang door gebracht in het bed van een tienjarigen jongen. Wel klaagde de knaap er over, dat hij den laatsten tijd des na,chts zulke koude voeten kreeg, maar zijn moeder gaf hem een paar de kens meer en meende de moeilijkheid daarmede te hebben opgelost. Dit bleek echter niet het geval en de werkelijke oorzaak kwam eerst aan het licht, toen de jongen op een gegeven avond al het beddegoed lostrok en luid gillende tot de ontdekking kwam, dat er een paar slangen in verborgen lagen. Zijn moeder snelde toe en stelde een nader onderzoek in. Er kwamen der tien slangen te voorschijn. Men veronderstelt, dat de reptielen het huis binnengedrongen zijn om beschutting te zoeken cegen de herfstkoude en dat zij een onderkomen hebben gevonden in het bed van den knaap. Des nachts kropen zij dan waarschijnlijk onder de matrassen vandaan en nestelden zich aan genaam in de nabijheid van de voeten van den jongen. LONDEN, 12 Oct. (Reuter). In een fabriek te Southbank bij Middlesborough heeft een ketelontploffing plaats gehad, waardoor twee arbeiders gedood werden. Dertien personen werden ernstig gewond, zij verkeeren echter niet in levensgevaar- JERUZALEM, 12 Oct. (DNB) De Arabische bevolking is heden weer aan den arbeid ge gaan. Te Jeruzalem werden godsdienst-oefe ningen tot dankzegging gehouden. Ruim tweehonderdduizend Arabieren maak ten hedenmorgen hun voorbereidingen om weer te werken, hetgeen een ongewone drukte en beweeglijkheid in de straten gaf. Vooral te Jeruzalem en te Haifa was de drukte groot. De meeste winkels waren reed? vroeg geopend, duizenden werklieden gingen door de straten, het verkeer gaf weder een levendig aspect, vooral door een groot aantal vervoersmiddelen. Gisteravond hadden te Jeruzalem nog enkele kleinere ongeregeldheden plaats, waarbij een Jood werd gedood. Tegelijk met het einde van de staking is het laatste Britsche troepentransport-schip te Haifa aangekomen. Generaal Dill verklaarde, dat de troepen nog paraat moeten blijven om eventueele ongeregeldheden te onderdrukken. Een afdeeling, bestaande uit negen officie ren en 354 manschappen en onderofficieren van hef regiment der Noord-Lancashires is naar Suez vertrokken, waar zij zich zal voe gen bij het tweede bataillon troepen, dat naar Sjanghai wordt verscheept. H VERWACHTING: Meest matige, tijdelijk H =E wellicht toenemende wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, kans op regenbuien, aanvankelijk H zacht, later kouder. Verdere vooruitzichten: Buiig, opnieuw kouder. Ill PARIJS, 12 Oct. (Reuter.) In de kathe draal Notre Dame heeft vanmorgen de rouwplechtigheid voor den poolonderzoeker Charcot en de bemanning van de „Pourquoi pas?" plaats gehad in tegenwoordigheid van president Lebrun, de leden der regee ring en het coips diplomatique. Betreffende de plechtigheden bij de aankomst der slachtoffers te St. Malo en te Parijs kan rog het volgende worden bericht: Zondag zijn de dooden van het Fransche cnderzoekingsschip aan boord van de „Aude" te St. Malo teruggekeerd. Op de Esplanade St. Vincent was een kata falk opgericht, waarop de kisten met het stof felijk overschot geplaatst waren. Officieren der beide torpedojagers, die de „Aude" geëscorteerd hebben, hadden de eerewacht betrokken. Nadat de aartsbisschop van Rennes de ab- soute verricht had, werd overgegaan tot het appèl. Bij het noemen der namen van hen, wier lijken aan de IJslandsche kust aangespoeld zijn, antwoordde een bootsman: „Voor Frankrijk ge storven", en voor hen, wier stoffelijk overschot de zee niet teruggegeven heeft: „In zee ver dwenen". De Fransche minister van Marine, Gasnier- Duparc, schetste de groote kwaliteiten van dr. Charcot, den leider der expeditie, van zijn me dewerkers en van de bemanning der „Pourquoi pas?" Tevens bracht hij hulde aan de toewij ding. die de autoriteiten van IJsland en Dene marken ten toon hebben gespreid. „De Fransche marine", vervolgde de minis ter, „betreurt diep het verlies van dr. Charcot, ciie zoowel een zeevaarder als een bescheiden, onbaatzuchtig mensch was en die door zijn persoon het aanzien van zijn land verhoogde. Zij betreurt niet minder diep het verlies van zijn kameraden, clie zijn lot gedeeld hebben. De moreele en geestelijke waarde van hun offer heeft heel Frankrijk geschokt." In den loop van den Zondagavond kwamen de 22 doodkisten met het stoffelijk overschot van dr. Charcot en zijn metgezellen per spe- cialen trein uit St. Malo te Parijs aan. Begeleid door een detachement mariniers werden de kis ten naar de Notre Dame overgebracht. Reeds cp weg daarheen had een dichte menigte den c roeven stoet een zwijgende hulde gebracht. Na aankomst in de kathedraal, waar een spe ciale rouwdienst plaats had, begon om negen uur 's avonds het voorbijtrekken van tallooze belangstellenden, dat om half elf uur 's avonds werd onderbroken. Oud-mèdewerkers van dr. Charcot betrokken de eerewacht bij de baren. TOKIO, 12 Oct. De correspondent van de Nichi Nichi Sjimbun te Sjanghai, die reeds 20 jaar in China vertoeft, waarschuwt tegen het optimistisch beschouwen van de besprekingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Kawagoe. De cor respondent is van oordeel, dat het anti-Japan- sche gevoelen zoo diep in het Chineesche volk zit ingeworteld, dat Tsjang onmogelijk, in zoo korten tijd als Japan verlangt, de anti-Japan- sche agitatie kan onderdrukken, vooral als de actie van Tsjang wordt tegengewerkt door de pro-Europeesche en pro-Amerikaansche leden van de Chineesche regeering. TOKIO, 12 Oct. De regeering van Mandsjoe kwo heeft bij den consul-generaal van Sovjet- Rusland te Harbin geprotesteerd tegen de beide grensincidenten van gisteren. De Japan- sehe regeering heeft haar zaakgelastigde te Moskou, Sako, instructie gezonden te protes teeren bij de regeering van de Sovjet-Unie. Beide incidenten, waarvan hier sprake is, vonden plaats aan de Oostelijke grens, een nabij Yang Koean Ping op de Toemen-rivier, ongeveer 200 K.M. stroomopwaarts van de monding der rivier te 5.30 uur in den ochtend, het ander te 2 uur in den middag bij grens post no. 12 ten Zuid-Oosten van Matita, on geveer 400 K.M. ten Oosten van Hun Tsjun. In, het eerste geval werd een Mandsjoekwo-pa- ti'ouille, welke zich op de Toemen bevond, be schoten door Sovjet-troepen, welke de grens hadden overschreden. Van de patrouille werd een man gedood en twee gewond. Het vuur werd beantwoord en de Russen hadden zeven dooden. In het tweede geval werd door Sovjet troepen geschoten op een Mandsjoekwo-pa- trouille, waardoor twee man werden gedood en drie gewond. BOEDAPEST, 12 Oct. (Reuter). De Hon gaarsche kabinetsformateur, Daranyi, is erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen, waarvan de samenstelling is als volgt: Landbouw: Daranyi (Premier). Handel en Nijverheid: Bomemissa. Oorlog: generaal Roder. Binnenlandsche Zaken, von Kozma. Buitenlandsche Zaken: von Kanya. Onderwijs: Homan. Justitie: Lazar. Financiën: Fabinyi. Het kabinet heeft slechts geringe wijzigingen ondergaan: de minister van Handel, Winckler, is vervangen door den minister van Nijverheid Bomemissa. De vroegere minister van Oorlog, Somkuthy, is vervangen door generaal Roder, die het vorige jaar chef van den generalen staf was. Aan deze beide veranderingen in het kabinet liggen, naar Reuter bericht, geen politieke motieven ten grondslag. Vermoedelijk zijn zij slechts het gevolg van omstandigheden van zuiver persoonlijken aard. In ieder geval zal dit nieuwe kabinet een ontspanning teweeg brengen, die het mogelijk zal maken, dat de verschillende politieke partijen tot een her groepeering komen. Na het heengaan van mi nister Gömbös was deze noodzakelijk geworden, daar zijn persoonlijkheid den sterksten band vormde tuschen de politieke tendenzen, die in de nationale eenheidspartij gegroepeerd zijn. Men kan het reeds als zeker aannemen, dat de buitenlandsche politiek bij deze regeering ongewijzigd zal blijven. Minister-president Daranyi en de overige leden van de nieuwe regeering hebben heden avond den eed afgelegd in handen van den rijksregent Horthy. Onmiddellijk daarna kwam de regeering in eerste zitting bijeen. De regeeringsverklaring zal in de zitting van den rijksdag van 21 October volgen. KAIRO, 12 Oct. (Reuter) De Egyptische mi nister-president Nahas Pasja zal morgen te Alexandrië terugkeeren van zijn bezoek aan Engeland. Hij zal den regentschapsraad voor stellen de Kamers op 26 of 28 dezer in buiten gewone zitting bijeen te roepen, ten einde het Britsch-Egyptische verdrag te bestudeeren. In politieke kringen wordt verklaard, dat het verdrag niet onderworpen zal worden aan een volksstemming. In verband met den terugkeer van Nahas Pasja zal morgen de beurs van Alexandrië ge sleten blijven. GREENFIELD, 12 Oct. Drie revolverbandie ten, die wegens moord op een agent van po litie gevangen zaten en binnenkort voor het gerecht zouden verschijnen, zijn er gisteren m geslaagd uit de gevangenis te ontvluchten, na een sheriff te hebben neergeslagen. De aanvoerder der drie is een zekere Al Brady, een zes-en-twintig jarig jongmensch, die zich ten doel heeft gesteld Dillinger op zij te streven. Dillinger was, naar men zich zal her inneren, de eerste staatsvijand nr. 1 en is eerst na een langdurige en opwindende jacht door de politie doodgeschoten. Te Altdorf, in het Zwitsersche kanton Uri, zijn door een ontploffing in een munitiefabriek drie arbeiders gedood. Betrekkelijke rust aam de Noordelijke fronten in Spanje; in Oviedo woedt de strijd onvermin derd voort; Malaga wederom gebombardeerd. De Belgische minister Jaspar daagt den rexis tenleider Degrelle voor de rechtbank; Degrelle publiceert hoogst ernstige beschuldigingen. In Joego-Slavie wordt een regeeringscrisis ver wacht in verband met de eischen der Zankof - beweging. In Palestina is de arbeid hervat. Minstens 300 dooden en honderden vermisten tengevolge van een taifoen op de Philippijnen. De rouwplechtigheden ter gedachtenis der slachtoffers van de „Pourquoi Pas?" te St. Malo en te Parijs. Geringe wijziging in de nieuwe regeering van Hongarije; Daranyi minister-president. Een commissie zal een onderzoek instellen naar het spoorwegongeluk te Woerden. HSINGKING, 12 Oct. De regeering van Mandsjoekwo heeft een tien-jarenplan opge steld voor de industrieele ontwikkeling van Mandsjoekwo, waaraan anderhalf milliard yen zal worden ten koste gelegd, waarvan 600 mil- lióen in Mandsjoekwo zullen worden bijeenge bracht, 300 millioen worden voorgeschoten door de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaatschap pij, 400 millioen door Japansche financiers en 200 millioen door pas gevestigde bankinstellin gen. Het verluidt, dat het volgend Jaar een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van het plan. RIJSSEL, 12 Oct. (Reuter) In de mijnen van Aniche is een staking uitgebroken uit protest tegen het ontslag van één Poolschen mijnwerker. Twaalfhonderd man zijn bij dit conflict betrok ken. LEIDSCHEPLEIN 59, AMSTERDAM, TEL. 33072 HEEFT OOK VOOR DE FIJNPROEVERS SPECIALE PRIJZEN 1 doz. oesters (Imp.) toast, boter 1 doz. oesters d la Mornay 1/1 versche kreeft, mayonnaise-sla Homard a la Thermidor Hazenpeper, appelmoes Hazenbout, roomsaus, appelmoes nx'lnt' Hazenrug, roomsaus, appelmoes Patrijs in zuurkool, puree eendvogel, appelmoes Gebraden taling, appelmoes (4 gebr. Fazant, rooms., zuurk. of comp. Reebout, roomsaus, appelmoes Keerug, roomsaus, gemengde comp Tournedos d la Rossini Poulet roti d la bonne femme 10.89 1.25 „1.— 1.50 „0.85 „0.85 „1.— „1— „0.85 1— 1.50 „1.50 O - w L*5 2.50 j O Stand op Dinsdag 1 uur van. 760.4 Vorige stand 764,4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1