„Knappheit" in het Derde Rijk Betrekkelijke rust heerscht aan de Noordelijke fronten in Spanje HUISMOEDERS ZIJN NIET SPAARZAAM GENOEG DE STRIJD IN OVIEDO BLIJFT VOORTDUREN Sport en spel halcyon lijn DINSDAG 13 OCTOBER 1936 De dreigende schaarschte van levensmiddelen is het ge sprek van den dag Rationalisatie-kaarten worden verwacht Hevige gevechten worden gemeld in de provincie Cordova Malaga is wederom gebombardeerd Italiaansch dementi De uitwisseling van gijzelaars Het vlootverdrag en Italië Dover-Duinkerken per veerdienst 'n Senator van 105 jaar Korte berichten De werkverschaffing uitgebreid Vier cent per uur meer Fietser doodgereden Door een vrachtauto gegrepen ÓÓK OP DE MARKT. Weten de op fruit azende jongens met de „uitgeslapen handen" slachtoffers te maken De Edelvalk op Schiphol RUGBY JUNIOREN WINNEN IN DUSSELDORF MOTORSPORT ZEVEN NIEUWE WERELD RECORDS Geslaagde pogingen te Frankfurt Terreinkampioenschappen der K.N.M.V. in Utrecht ZWEMMEN Csik blijft amateur FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 October New-Yorksche Beurs MARKTNIEUWS Graannoteering STOOMVAARTLIJNEN (Van onaen Berlijnschen correspondent) De „Knappheit" komt weer! De schaarschte van allerlei levensmid delen bedreigt Duitschland dezen winter evenals het vorig jaar. „Knappheit"! Het woord wordt uit gesproken, zooals men vroeger „re volutie" of „inflatie" zeide. „Knapp heit" Het klinkt als het „los Navar- ros vienen" der Spaansche rooden, die door de nationalisten worden op gejaagd. De „Knappheit" is het gesprek van den dag. Het varkensvleesch vertelt men is prac- tisch al tot het laatste „Eisbein" verconsu- meerd. En dat is nog niet alles, want nummer twee heeft gehoord, dat sommige slagers heele- maal geen vleesch meer hebben. Nummer drie weet uit beste bron, dat de aanmaak van een groot aantal soorten worst door de regeering verboden is. Als het allemaal waar was, wat er op het oogenblik zoo tijdens de „Vieruhr- kaffee" en aan den „Stammtisch" geprofe teerd wordt, dan stond er eenvoudig een hon gersnood voor de deur. Intusschen kan men in elk „Feinkostge- schaft", in eiken melkhandel, bij iederen sla ger, bij alle kruideniers en bij de meeste bak kers, nog zoo veel eieren en boter krijgen, als men hebben wil ennatuurlijk betalen kan. Worst en vleesch is er te kust en te keur. Het ,,Schweinefleisch" is inderdaad een beetje Jcnapp". Doch men vindt het niettemin op de ,Hpeisekarte" van alle restaurants. En de „Gastwirt" is vertoornd, wijl een iedereen nu plots varkensvleesch-honger heeft, terwijl het bijna niet gevraagd werd, toen er nog volop was! Niets dan larie dus en kwaadwillige leu gens? Allemaal „Missmacher", die „Greuel- marchen" verspreiden? Neen, helaas niet. Al komt het ook niet in de krant, de hoog ste en de meest officieele instanties loo chenen niet, dat Duitschland dezen winter door een nog veel grootere .Knappheit" bedreigd wordt dan verleden jaar. Waaróm eigenlijk .Knappheit"? Het is niet zoo heel makkelijk om daar een afdoend antwoord op te geven. Wij weten, dat Duitschland, ook al is de „Arbeitsdienst" reeds een heel stuk op weg om de bebouwbare op pervlakte van het Duitsche Rijk met een acht ste te vermeerderen, niet in staat is, zijn be volking te voeden. Wij weten ook, dat Duitsch land zeer krap in zijn deviezen zit, voor geen cent méér kan invoeren dan het uitvoert, en om zoo te zeggen minder behoefte heeft aan eten, dan aan grondstoffen, van wier vol doenden aanvoer het afhangt, of men acht miilioen arbeiders aan het werk kan houden, ofwel op straat moet zetten. Het valt zoo wel eenigszins te begrijpen, dat men het de Duitsche huismoeder een paar maanden lang zonder eieren laat doen, ook al gaat hierdoor de kwaliteit der beroemde eigen-gebakken Kuchen" er zienderoogen op achteruit. Een goed patriot zal er zich ook wel in weten te schikken dat hij in de win termaanden margarine eten moet, daar het overschot aan natuurboter voor de ziekenhui zen wordt gereserveerd. Boter genoeg kan het Duitsche koeiendom nu eenmaal niet produ- ceeren, zoo lang het onvoldoende te eten krijgt. En goed veevoeder is alleen tegen de viezen in het buitenland te koop. Men kan zich ook indenken, dat het gebrek aan oliën en vetten zijn terugslag heeft op de hoedanigheden zoowel als op de hoeveel heden van de zeep. De natte en gure maand Augustus heeft voorts een invloed gehad op den graanoogst, welke dr. Hjalmar Schacht en den „deviezen-dictator" Hermann Göring dreigt te dwingen tot groote aankoopen van buiten- landsch meel. Want op een brood-schaarschte zal men het wel niet laten aankomen. Voor de breede massa, die men er warempel geen ver wijt van maken kan, dat zij het Duitsch oeco- nomisch systeem niet heelemaal begrijpt, zou dat te veel zijn! Ten slotte moet ook Duitschland roeien met de riemen, die het'heeft. En de situatie is nu eenmaal niet anders, dan dat men slechts over een enkel product beschikt, waarvan men niet alleen genoeg, maar zelfs te veel heeft. Het is.... de wijn! Doch tegenover dit alles staat, dat de Knappheit' ook haar raadsels heeft. Hoe komt het, bij voorbeeld, dat er gebrek dreigt en ten deele al bestaat aan varkensvleesch? Het vorig jaar telde Duitschland rond twintig miilioen varkens. Dit getal is thans nog ruim twee miilioen grooter geworden. Het Hjkt zon derling, dat Juist het minst draagkrachtige deel der bevolking, nota bene terwijl de slacht tijd voor de deur staat, getroffen moet wor den door een nijpend tekort aan goedkoop vleesch en vooral aan de in Duitschland zoo veel gebruikte reuzel. Nog zonderlinger wordt dit veidchijnsel, wanneer men uit officieele cijfers leest, dat de consumptie van varkensvleesch in Duitschland slechts met enkele procenten is achteruit gegaan. De Duitscher eet of ficieel vrijwel even veel varkensvleesch als in de dagen dat de .Knappheit" zelfs niet van hooren-zeggen bekend was. Waar blijft het dan? En de mlllloenen, die in de loopgraven wa ren, herinneren zich plots, dat men ,,im Felde" Jaren lang varkensvleesch gegeten heeft in blik. Op de blikjes stond de datum aange geven, dat zij waren dicht gesoldeerd. Nog in 1916 at men geconserveerd vleesch uit den jare1909! En het ligt voor de hand, dat men zich afvraagt, of er thans zoo veel blik jes in de militaire voorraadschuren worden opgeslagen, dat het land te kort komt. Natuur lijk ziet een ieder in, dat voor de herbewapening het conserveeren van vleesch even noodzakelijk Is, als het opslaan vari voorraden benzine en het gieten van kanonnen. Maar dat er bij dit alles zoo een groote haast is, begrijpt men niet overal. Intusschen wachten we nog steeds op het rapport der ,,zwijnenmoordcommissie". Deze commissie werd het vorig jaar December plot seling met veel vertoon ingesteld met de op dracht om een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag In het drama van den zooge- naamden „Schweinemord" van 1914. Men her innert zich, dat in het begin van den oorlog de Duitsche varkens als het ware werden uit geroeid, daar hooggeleerde oeconomen hadden berekend, dat de onnoozele dieren door hun voedselverbruik Duitschland meer zouden schaden, dan ze het door hun vleesch van nut konden zijn. Welk positief resultaat er van den arbeid der ,,zwjjnenmoord-commissie" precies verwacht werd, is ons niet bekend, maar op eenig positief resultaat scheen er wel gerekend te worden. Al heel erg on-nationaal-socialis. tisch, is deze commissie niet alleen nog steeds niet klaar met haarwerk, doch ze heeft zelfs niets meer van zich doen hooren! Iets dat des te meer opvalt, omdat in het Derde Rijk of. ficieele commissies een ijver en een vlijt aan den dag plegen te leggen, welke aan de com missies van den systeemtij d" absoluut vreemd waren. De Duitsche regeering ziet geenszins werkeloos toe bij de ontwikkeling van het voedingsvraag- stuk in Duitschland. De „Reichsnahrstand", aldus de moeilijk te vertalen naam van de officieele organisatie, welke heel de productie en distributie van levensmiddelen controleert die terecht niet heelemaal tevreden is over haar bereikte resultaten, schijnt zich zeiven geheel te willen omvormen, en men verwacht, dat talrijke nieuwe functionarissen de plaat, sen gaan innemen van hen, die hebben ge faald. Vcorloopig heeft men de politie en meer nog de leden van allerlei, vooral vrouwelijke, natio- naal-socialistische organisaties aan het werk gezet, om winkeliers, die van de dreigende „Knappheit" gebruik maken en hun waren boven de door den „Reichsnahrstand" vastge stelde prijzen probeeren te verkoopen, bij de bevoegde instanties bekend te maken. Reeds hebben de kranten weer een aantal vonnissen gepubliceerd, waardoor met naam en adres genoemde zaken zwaar beboet en zelfs voor geruimen tijd gesloten worden. Winkeliers, die al eerder om dezelfde reden gestraft waren, verliezen het recht een zaak te drijven. Voorts voert men een campagne, die ten- doel heeft het huishoudelijke „afval" zoo veel mogelijk te gebruiken. Statistisch" wordt aan getoond, dat elke Duitsche huisvrouw dage lijks voor twintig Pfennige waarde in de vuil nisbak stopt. Houdt zij daarmee op, dan zou het nationaal vermogen met, wij herinneren ons niet precies hoe veel honderden millioenen toenemen. Verder heeft men getracht het zoogenaamde ..Fallobst" oftewel afgewaaid onrijp fruit uit de varkenstrog te redden. Het „Fallobst" wordt als zeer ongeschikt veevoer geschilderd en conservenfabrieken moeten er thans marme lade van maken, welke eventueel de „knapp" wordende boter vervangen kan. Het stoutste plan van den „Reichsnahr stand" is evenwel een „rationalisatie" der dis tributie van levensmiddelen. Wanneer dit plan geheel ten uitvoer wordt gelegd, dan zal dé Duitscher binnen afzienbaren tijd alleen nog maar bij een vasten winkelier, dien hij na tuurlijk zelf kan uitzoeken, op kaarten een be paalde hoeveelheid levensmiddelen kunnen krijgen, welke hoeveelheid hij zelf vaststellen mag, maar die hij zich dan ook verplicht re gelmatig af te nemen. Deze kaarten krijgen dan ook niet den naam van distributie-, doch van rationalisatie-kaarten. Door dit systeem hoopt men alle onge- wenschte schommelingen in het verbruik weg te werken. Elke winkelier weet nauw keurig wat hij noodig heeft en hoe veel, voor iederen groothandelaar geldt hetzelfde, en de staat controleert met één oogopslag de behoeften zijner burgers. MADRID, 12 Oct. (Reuter). Om 21 uur 35 is een officieel communiqué gepubliceerd, dat meldt, dat het aan het Noordelijk, Noordwestelijk en een deel van het Ooste lijk front rustig is. De regeeringstroepen hebben den opmarsch der rechtschen tusschen Algusiere en Lecinan in de provincie Huesca gestuit. In den sector Caspe heeft men een lichte beweging der natio nalisten waargenomen ten Noorden van Bel- chite, waar de artillerie hen bombardeerde. Aan het Zuidelijk front zijn de regeerings troepen aan het einde van den dag slaags geraakt met een colonne nationalisten uit den sector Hino Sosa del Duque (provincie Cordova)Er ontspon zich een buitengewoon hevig gevecht, waarbij de rechtschen zich moesten terugtrekken zonder dat zij hun doel hadden kunnen bereiken. In den sector van den Taag hebben de re geeringstroepen een hevigen aanval ondernomen op de stellingen der rechtschen bij Bargas (provincie Toledo), waarin zij den vijand dwon gen zich terug te trekken. In de straten van Oviedo hebben nog he vige gevechten plaats tusschen de regee ringstroepen en nationalisten. De regee ringstroepen hebben de begraafplaats van San Salvador bezet. De regeeringstroepen zetten hun opmarsch voort. Zij hebben thans de stadswijk San Laza- ro geheel in bezit genomen. De nationalisten trekken zich steeds verder naar de binnenstad terug. De belegerden zouden nog slechts in het be zit zijn van de kathedraal en een wapenfabriek. Radio-Sevilla heeft vanmiddag om half twee medegedeeld, dat Malaga opnieuw door de luchtmacht der nationalisten is gebombardeerd, waarbij schade is aangericht aan de kazernes en aan de in de haven voor anker liggende schepen. Volgens te Tanger ontvangen berichten zijn ongeveer 4000 man geregelde troepen, die pas militair zijn afgericht, op 9 en 10 October per schip uit Ceuta, naar Algeciras overgebracht. De radiozender van Sevilla heeft meegedeeld, dat de rechtschen in Andalüsië Espiel hebben bezet na Villa Harte te hebben ingenomen. In de streek van Caceres gaat „de zuivering van marxistische elementen" voort. In Asturië heeft Hoe de reiziger in stof zuigers, die in de kinder kamer even moest wachten, het klaar speelde om gauw geholpen te worden. (Passing Show). de Galicische colonne na Soto te hebben ver overd San Julian bezet en zij bereidt thans den aanval op Najanro voor. In de provincie Avila hebben de rechtschen een feilen strijd geleverd bij Navas del Marques. De regeeringstroepen verloren ongeveer 400 dooden. In den sector San Martin de Valde Iglesias hebben de regeerings- getrouwe troepen een tegenaanval gedaan, waar bij zij 500 dooden verloren. In San Martin heb ben extremisten ruim 300 personen gedood. In El Tiemplo hebben militietroepen getracht een tegenaanval te doen, doch zij werden terugge slagen. De meesten gaven zich, toen zij achter volgd werden, over. In Avila bevinden de op standelingen zich na hun laatste opmarschen zeer dicht bij het Escuriaal, vanwaar zij den aanval op Madrid vandaag gaan voorbereiden. Van officieele Italiaansche zijde worden de steeds weer opduikende geruchten over een be zetting van het eiland Ibiza van de Pityusen door 750 Italianen, tegengesproken. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Londen heeft een officieel communiqué uit gegeven, waarin wordt medegedeeld, dat dank zij de tusschenkomst van het Roode Kruis de kortgeleden gevormde Baskische Roode Kruis organisatie op zich heeft genomen, alle vrouwen en gijzelaars te Bilbao in vrijheid te stellen. Deze gijzelaars worden thans geëvacueerd aan boord van een Engelsch schiD. Men meent te weten, dat alle Baskische gijzelaars, die in han den zijn van de nationalisten, eveneens onmid dellijk in vrijheid zullen worden gesteld. In verband met het onderzoek, dat ingesteld is naar het clandestiene monarchistische agent schap te St. Jean de Luz, dat de Spaansche nationalisten begunstigde, is de markies de Agudo Olazabal uitgewezen. LONDEN, 12 October (D.N.B.-A.N.P.) In Londen wordt bevestigd, dat de Italiaaansche regeering is toegetreden tot deel 4 van het vlootverdrag van Londen, dat betrekking heeft op den duikbootoorlog. LONDEN, 12 Och (Reuter.) De Fransche ambassadeur Corbin heeft vanmorgen een veer- bootdienst DoverDuinkerken geopend in te genwoordigheid van sir John Simon en vele vertegenwoordigers van Fransche en Engelsche spoorwegmaatschappijen. SAN REMO, 12 October (Stefani) Sena tor hertog van Borea Dolmo, honorair prefect van het koninklijk en keizerlijk paleis, heeft heden zijn 105den verjaardag gevierd. Hij ge niet nog een goede gezondheid. Uit Tallin wordt bericht, dat bij het station Cluvere een auto door een sneltrein is ver nield. De drie inzittenden van den auto zijn om het leven gekomen. Twintig leden van het Britsche Lagerhuis, af gevaardigden der labourparty, hebben een schrijven gezonden aan rijkskanselier Hitier, waarin zij revisie vragen van het proces tegen Edgar Andre, die op de verklaring van èèn ge tuige, welke sindsdien op deze verklaring is te ruggekomen, werd veroordeeld. „Kunt U mij dadelijk een pond honden- kaak laten brengen?" VMet genoegen, mijnheer, voor wie is he&" „Voor mjjin bond natuurlijk, idiooit!" Te Boekarest is de vergadering van den eco- nomischen raad van de Kleine Entente ge opend, ter bespreking van de uitbreiding van de economische centrale van de Kleine Enten te te Praag en de voorstellen van den Tsjecho- Slowaakschen minister-president Hodza over de economische organisatie van Centraal Europa. Bij het East India-dock te Londen zijn een tramwagen en een autobus met elkaar in bot sing gekomen. Achttien personen werden ge wond. De bladen melden, dat de raad der Balkan- Entente op 5 Februari a.s. te Athene zal bijeen komen. Te San Francisco zijn namens het ministerie van Arbeid de onderhandelingen voortgezet ter voorkoming van een ernstig zeelieden-conflict. Te Biere, in het Zwitsersche kanton Waad- land, is tijdens een instructie van reeruten een mijnwerper uit elkaar gesprongen. Twee sol daten werden gedood. De leider van de communistische partij in België, Jacquemot, is gisteren in den trein tus schen Luik en Tirlemont plotseling overleden. Dezer dagen zal een circulaire van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeente besturen worden verzonden, waarin volgens het Utr. Dgbl., wordt medegedeeld, dat in den vervolge ook onderhoudswerken in Werkver schaffing zullen mogen worden uitgevoerd. Voor deze werken zal het uurloon vier cent meer bedragen dan de voor de werken in ge wone werkverschaffing uitgevoerd geldende uurloonen bedragen. Maandagavond om acht uur is op den Rijks weg HeerlenSittard, ter hoogte van het dorp Doenrad in de gemeente Oirsbeek, de 49-jarige heer Hendriks uit Susteren, die daar per rijwiel van zijn werk in Heerlen kwam, van achteren aangereden door een vrachtauto van T. uit Vier lingsbeek, waarschijnlijk doordat de bestuurder van den auto door het licht van eeri tegenligger werd verblind. H. was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht. De auto is in beslag genomen door de mare chaussee, die het onderzoek leidt. Het rijwiel van H., die gehuwd en vader van zes kinderen was, is geheel vernield. Voor vele Utrechtsche huismoeders bestaat er niets gezelligere dan „marten!" De Zaterdagsche kramenstraatjes, met hun aantrekkelijkheid, hun bonte afwisseling, hun pleizierig lawaai van vlotte en onvermoeibare standwerkers en het voornaamste: hun moge lijkheden aan „koopjes", lokken de menschen uit de huizen en doen ze, in gezelligen slenter pas, langs de, hier uitgestald liggende waren trekken. Maar evenals overal elders waar veel publiek bjjeen komt, zijn ook hier de dief en diefjesmaat aanwezig; de jongens met de „uit geslapen handen" die zich tusschen het arge loos rond-slenterend publiek mengen en ten koste van dit publiek, een goeden slag probeeren te slaan. Op de Breedstraatmarkt van Zaterdagmorgen hebben zulke individuen wederom twee keer succes gehad en zich in een onbewaakt oogen blik weten meester te maken van geld dat anderen hebben verdiend. Aan een der marktbezoekers werd namelijk een beurs, inhoudende ongeveer f 30 ontfutseld, terwijl later nog bij de politie het bericht binnen kwam,, dat, ten nadeele van een juf frouw, een handtaschje was gestolen waarin f 5 was gestoken. Aangezien dergelijke diefstallen op de markt den laatsten tijd meerdere malen zijn voor gekomen, evenals zij zich hebben voorgedaan in eenige warenhuizen, meenen wij er goed aan te doen, het publiek nogmaals met klem hier op te wijzen. Geld is belangrijk genoeg om er goed voor te blijven zorgen; het goed te be waken! Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een winkelende of „martende" dame, bij het onder handelen over den voorgenomen koop, haar handtaschje achteloos naast zich neerlegt en er verder niet meer op let! De gelegenheid maakt den dief en de gele genheid, op deze wijze geschapen, is zóó mooi dat de, boven gesignaleerde individuen, niet aarzelen zullen, haar onbenut te laten. Ook op de markt zij dus het parool: „Bij mij geen kans!" De Edelvalk is Maandagmiddag om 17.21 uur op Schiphol uit Indië teruggekeerd. De Nachtegaal (uitreis) bereikte Basrah. De Perkoetoet is op de uitreis te Rangoon geland. Op het internationale rugby-tournooi te Düs- seldorf kwamen ook twee Nederlandsche teams uit. De Gooische R.C. uit Bussum kwam uit tegen de sterke club Fortuna uit Düsseldorf. Hoewel onze landgenooten met 515 verloren, lieten zij toch een goeden indruk achter. Vooral na de rust, die met een 012 achterstand voor de Gooilanders was ingegaan, speelde de Neder landsche ploeg een uitstekende partij. Zij waren sneller dan de Duitschere, maar dezen waren weer tactischer. De finale tusschen Fortuna en de Rugby Club Keulen werd door de laatste ge wonnen met 110. Vóór deze finale kwam een Nederlandsch junioren-team uit tegen een junioren-combinatie van beide bovengenoemde Duitsche vereenigingen. De Nederlandsche rug- by-toekomst liet een uitstekend spel zien en won verdiend met 146. Maandag hebben de bekende Duitsche motor renners Ernst Henne en de Engelschman Ferni- hough hun recordpogingen op de rijksautobaan te Frankfurt voortgezet, waarbij het den Duit scher gelukte, niet minder dan zeven nieuwe wereldrecords te vestigen met zijn 500ccB.M.W. Het waren de volgende wereldrecords: 1 K.M. met vliegenden start: tijd 13.235 sec., gemiddelde uursnelheid 272 K.M. (wereldrecord in de 500, 750 en 1000 cc kl.)1 mijl met vliegenden start: tijd 22.05 sec., gemiddelde uursnelheid 262.749 K.M. (wereldrecord in de 500,750 en 1000 cc kl.) 3 m(jl met staanden start: tijd 34 sec., gemid delde uursnelheid 170.401 K.M. (wereldrecord in de 500 cc klasse). Op de terreinen van „De Krakeling" te Zeist, werden Zondag bovengenoemde kampioen schappen verreden. Het parcours op deze ter reinen uitgezet, was fraai, doch buitengewoon zwaar en voerde o.a. over smalle boschpaden, mulle zandwegen etc., terwijl er verder diverse scherpe bochten in voorkwamen. De lengte be droeg 8,7 K.M. Er werd in 4 klassen gestart. Om 12.15 uur vertrokken de 500 c.e., 2 minuten later de 359 c.c. en weer 2 minuten hierna de 250 en 125 c.c. De einduitslagen luiden: 500 c.c.: 1. en provinciaal kampioen D. Eysink (op Eysink), Amersfoort, 1 uur, 36 min. 50 sec.; 2. G. Krijnenburg (Rudge), Wassenaar; 3. E. Passier (Eysink), Leiden; 4. A. Somdecerff (B.S.A.), Zeist; 5. F. Meierdres Jr. (Velocette), Amsterdam. 350 c.c.: 1. en provinciaal kampioen J. Roest (Eysink), Ter Aar, 1 uur, 42 min. 3 sec.; 2. O. Moeke (B.S.A.), Heemstede; 3. Joh. Bovee (Eysink), Amersfoort; 4. C. de Haan (Velo cette), Strijen; 5. A. Tops (Triumph), Scheve- ningen; 6. J. Bark (Velocette), Amsterdam. 250 c.c. 1. en provinciaal kampioen Jan Moe- jes (Velocette), Heer Hugowaard, 1 uur, 42min. 5 sec.; 2. H. v. d. Linden (Rugde), Soest; 3. J. v. Rijn (Sunbeam), Arnhem; 4. H. Vink (O. K. Supême)Maasland; 5. R. v. Beek (Royal En- field), Amersfoort; 6. G. de Ridder (Rudge), Haarlem. 125 c.c.: L. Maltha, (Wolf), R'dam, 1 uur, 30 min, 8 sec.; 2. W. Zijlaard (D.K.W.), R'dam; 3. M- Hagedoorn (D.K.W.), IJsselmonde; 4. J. Verkerke Eysink), Amersfoort; 5. H. Kaufman (D.K.W.), Utrecht. J. v. Haan Jr. (DK.W.) uit Utrecht, moest wegens een verbrande koppeling, den strijd hier opgeven. Bij de beoordeeling der tijden, bedenke men dat de 250, 350 en 500 c.c. elk 8 maal het par cours aflegden, waartegen de 125 c.c. slechts 6 maal. Niettegenstaande die Hongaatrsche Olympi sche kampioen 100 meter vrije slag, Csik, een aanbod van een Amerikaansch manager had gekregen, waarbij hem 400 dollars per week plus 3 procent van de recette werd gegaran deerd, heeft de jonge Hongaar verklaard in geen geval tot het professionalisme over te gaan. „Ik ben pair aan het begin van mijn sportieve loopbaan," zeide hij, „ik heb nog mooie dagen voor mij en ik hoop mijn Olympischen titel te kunnen verdedigen." Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 12 Oct.: A. L. J. v. d. Meulen, directeur der N.V. „Marcanti", Amsterdam, Geuzenkade 39. A. G. Meijer, behanger-stoffeerder, Hilversum, Irisstraat 2 c. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof Am sterdam', de op 2 Sept. uitgesorken faill. van: de Fa. D. Tump Zn. te Amsterdam en hare leden: D. Tump te Hilversum en D. Tump te Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: A. Glück, Den Haag: A. H. C. van der Linden, Voorburg; J. Boekbinder, Den Haag; A. van Praagh, Den Haag; P. Dijkema, Gro ningen; H. Rcinders, Rotterdam. (Medegedeeld door Simoor.s Co., A. v. Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon.Olie 379—% Unilever 162—161% Philips 212—214% A'dam Rubber 228 Aku 40—!/g Nisu 127—% Majanglanden 123 Anaconda 3115/16 U. S. Steel 59 Standard Brand 13 9/16 Van 4.305 uur Kon. Olie Philips H. V. A. A'dam Rubber Aku Holl. Bank Anaconda U. S. Steel Cities Service Tidewater 379%—380 21214—2137/8 40914410 229 40 7614 32 587/s 3% 151/8 In verband met Columbus Day waren de Amerikaansche goederenmarkten en de New- Yorksche Beurs Maandag gesloten. APELDOORN, 12 Oct. Vee. 127 biggen 914, 80 nuchtere kalveren 7—10, 4 geiten 48, 16 schapen 1619, 420 hazen 11.75. Handel: redelijk. APELDOORN, 12 October. Pluimvee. 8000 oude kippen 0 200.26 per kg., 0.350.55 per st.; 700 jonge kippen 11.40 per st.; 150 oude hanen 0.40 0.70 per stuk; 1400 jonge hanen 0.500.75 per stuk; Noord-Hollandsche blauwen 0.400.60 per kg.; 190 eenden 0.250.50 per stuk. Handel vrij goed. APELDOORN, 12 Oct. Gemeentelijke eierenhpl. Groote bruine 4.855, kleine bruine 4.754.85, z'waar gemengd 4.704.80. groote witte 4.654.75, kleine witte jonge hennen eieren 3.2.53.75. Aan- boer 150.000 eieren. Handel vrij goed. LIVERPOOL, 12 Oct. Tarwe. Oct. 8.5%, Dec. 8.4%, Maart 7.1114. B1NNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangek. 12 Oct. Akershus, s„ Oslo; Texelstroom, s„ Liverpool; Minister Wedei, tank, Port Arthur. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Oct.; Barneveld, Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Titan, Japan, stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij.; Simon Bolivar, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Vliestroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb Mij.; Poelau Laut, Bremen, stukgoed, Javaknüe, M*ij. Nederland; Marie Ferdinand, Gdynia, steenkolen. Ertskade, De Humber Handel Mij.; Ariadne, Ko penhagen, stukgoed. Handelskade, General Steam Transport Cy; Polydorus, Java, stukgoed. Borneo kade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij. 12 Oct.: Deucalion, Hamburg, stukgoed Suma- trakade, Verg. Cargadoorskantoor; Hercules, Mlddl. Zee, stukgoed. Surinamekade, idem; Rhein Ham- ourg, stukgoed, De Ruyterkade. Van Es van Ommeren; Brandon, Hull, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co.; Borthwick. Leith, stukgoed en steenkolen. J. P, Coenhaven, Verg. Cargadoorskan toor; Trito, F'owey, klei, Rietlanden, Verg Carga doorskantoor; Patria, Gothenburg, stukgoed, Zeeburgerkade. idem; Lingestroom, Bristol, stuk goed en steenkolen. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. Aangekomen 12 Oct.: Akershus, Oslo, stukgoed, Handelskade, Vepg. Cargadoorskantoor Texel stroom', Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Minister Wedel, Port Arthur, ben zine, Petioleumhaven, Vinke Co. Aangekomen 12 Oct.: Ask. Londen laatst Vel- sen, stukgoed. Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors kantoor; Oceaan, sleepboot, Den Heider, reparee- ren, Amst. Dok, Doeksen. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, thuisreis, 10 Oct. van Rio Janeiro. MIJ. OCEAAN TITAN, 11 Oct. van Japan te Amst. POLYDORUS, 11 Oct. van Java te Amst. RHESUS, Java n. Amst., pass. 11 Oct. Gibraltar. KON. NÈD. STOOMB. MIJ. BARNEVELD, 11 Oct. van Antwerpen te Amst. SIMON BOLIVAR, 11 Oct. van Hamburg te Amst. ARIADNE, 11 Oct. van Kopenhagen te Amst. HERCULES, 12 Oct. van Middl. Zee te Amst. DEUCALION, 12 Oct. van Hamburg te Amst. AGAMEMNON, R'dam naar Middl. Zee, pass. 11 Oct. Dungeness. GANYMEDES, R'dam naar Middl. Zee, nass. 11 Oct. Dungeness. ACHILLES, 10 Oct. van Triest te Fiume AJAX, 11 Oct. van Gibraltar te Barcelona. ALKMAAR, 10 Oct. van Salaverry naar La Ll- bertad. BACCHUS, 11 Oct. van Malta naar Istanboux. BERENICE. Amst. naar Kopenhagen, pass. 12 Oct. v.m. 1 uur 40 Holtenau. CERES. 11 Oct. van Constanza naar Istanboul. CRYNS3EN. 11 Oct. n.m. 5 uur van Plymoutn naar Havre. HEBE, Stettin naar Amst., pass. 11 Oct. des nachts 12 uur Brunsbuttel. HERMES, 11 Oct. van Izmir naar Amst. MEROPE. 10 Oct. van Fanderma n. Candia. JUNO. 10 Oct. van Tunis naar Guena. NEREUS. Amst. naar Odense, pass. 11 Oct. n.m. 1 uur 30 Holtenau. ODYSSEUS. 11 Oct. van Amst. te Kolding. ORANJE NASSAU, uitreis, pass. 11 Oct. Ouessnnt ORION. 11 Oct. n.m. -8 uur 15 van Amst te Hamburg. POSEIDON, 11 Oct. van Oran te Alexandria RHEA, 10 Oct. van Gibraltar naar Alicante. SATURNU8 11 Oct. van Odounlou te Izmir. TITUS, 10 Oct. van Kimassi te Piraeus. ULYSSES, C Oct. van Malta te Piraeus. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 11 Oct. Dungeness. COTTICA, 10 Oct. van Curacao naar Puerto Cabello. IRENE. 12 Oct. van Danzig n. Kopenhagen. ODYSSEUS. 12 Oct. van Kolding n. Stettin. BERENICE, 12 Oct. van Amst. te Kopenhagen. CRYNSSEN 13 Oct. n.m. 12 uur 30 van W.- Indië te Amst. verwacht. CERES 12 Oct. van Constanza te Istanboul. TIBERIUS, Middl. Zee naar Amst., pass. 12 Oct. v.m. 1 uur Finisterre. C'RYNSSEN. thuisreis, 12 Oct van Havre; wor^t 13 Oct. n m. 1 uur te Amst. verwacht. AURORA, 12 Oct. van R'dam te Genua. JUNO, j2 Oct. van Tunis te Genua. NEKEUS, 12 Oct. van Amst. te Odense. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT. II Oct. van Bremen te Amst. POELAU BRAS, thuisreis, 12 Oct. van Port Said. MOENA. thuisreis, 12 Oct. te Havre. KOTT. LLOYD MODJOKERTO, thuisreis, pass. 12 Oct. n.m. 2 uur Finisterre, KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 12 Oct. V.m. 10 uur Point de Galle. MODJOKERTO, thuisreis, pass. 10 Oct. n.m. 10 uur Gibraltar. SITOEBuNDO, thuisreis, pass. 11 Oct. v.m. 1 uur Finisterre DEMPO, thuisreis, 11 Oct. n.m. 6 u. van Sabang. INDKAPOERA, uitreis, 12 Oct. v.m. 8 uur te Beiawan. SIBAJAK, thuisreis, pass. 11 Oct. v.m. 7 uur Ouessant, wordt 13 Oct. v.m. 8 uur te Rotterdam verwacht. BLlTAR, uitreis, 11 Oct. v.m. 7 uur te Londen. KOTA GEDE, uitreis, pass. 11 Oct. n.m. 3 uur Perim. SOEKABOEMI, uitreis, pass. 12 Oct. v.m. 2 uur Kaap de Goede Hoop. STAD AMSTERDAM, 11 Oct. van Lulea te Vlaardingen. STAD DORDRECHT, 10 Oct. van Livorno n. MAASB'ÜRG, 12 Oct. van Narvik te Vlaardingen. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, thuisreis, 11 Oct. van Havre; wordt 12 Oct n.m. 8 uur te R'dam verwacht. HOLLAND-AMERIKA LIJN SPAARNDAM, 11 Oct. van Schiedam te IJmuiden BLOMMERc-DIJK, 10 Oct. van New-York te Newport News. VOLENDAM 10 Oct. van New-York n. E dam. ROTTERDAM, toeristenvaart, 10 Oct. van New- York naar W.-lndië. VEENDAM, 10 Oct. van R'dam te New-York. STATENDAM, R'dam naar New-York, pass. 11 Oct. Lizard, BURGEEDUK, 9 Oct. van R'dam te New Orleans DINTELDIJK. uitreis. 10 Oct. te Kingston J. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA PINANG, New-York naar Java, pass. 12 Oct. v.m. 7 uur Accensione. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA. uitreis, 9 Oct. van Bahia. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis, 10 Oct. te Duin kerken; vertrekt 13 Oct. n.m'. naar Antwerpen. JAGERSFONTEIN, 11 Oct. v.m. 4 uur van Mar seille naar Lissabon. MELISKERK, 10 Oct van Kaapstad n. Durban HEEMSKERK, 11 Oct. van Antwerpen n. Dakar. BLOEMFONTEIN, 10 Oct. van Lorenzo Marques naar Beira. BOSCHFONTEIN, uitreis, pass. 10 Oct. Qibralta". HOLLAND-I5RITSCH INDJE LIJN STREEFKERK, uitreis, 12 Oct. te Madras. HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKEKK, uitreis, 10 Oct. van Oenua. DIVERSE SCHEPEN JONGE JACOBUS, 12 Oct. van Bougie te Susa. JONGE JOHANNA, Almeria naar Londen en R'dam, pass II Oct. Ouessant. MAAS. 10 Oct. van Stockholm naar Wasa. MARK, 10 Oct. van Randers n. Hernosand SCHIE, Archangel naar R'dam, pass. 11 Oct. Noordkaap. SL1EDRECHT, 11 Oct. van Philadelphia te Antwerpen VECHT, 10 Oct. van Sundswall naar R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2