LAND- EN TUINBOUW EN MUNTCORRECTIE DE DINSDAG 13 OCTOBER 1936 Prijsverhooging van tarwe en aardappelen noodzakelijk geacht NEDERLANDSCHE BOND IN DUIT SC H LAND 18 October wordt het derde lustrum gevierd RECHTERLIJKE VACATURE Aanbevelingslijst voor Arnhem- sche Rechtbank Goedgekeurd vleesch bleek onbruikbaar te zijn EEN GESCHENK VOOR DE PRINSES Handgeknoopt Smyrna-tapijt van de Rotterdamsche vrouwen JAPANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKING Optimistische stemming in financieele kringen INBRAAK TE HUIZEN Drie jongemannen uit Laren aangehouden Colporteeren door werkloozen De N. S. B.-graaf stelt vragen aan Minister Slingenberg R.K. UNIVERSITEIT Ambtsaanvaarding prof. dr. Alph. Mulders Brandstoffentoeslag voor tewerfc- gestelden R. K. Onderoff icierenvereeniging jubileert ARBEIDSVOORWAARDEN IN MIJNBEDRIJF Schrijven van den R.K. Mijnwerkersbond BOSANQUET OVERLEDEN De uitvinder van het Googly- bowlen EEN OVERVLOEDIGE VISCHV ANGST De IJmuidensche trawlers maken goede zaken Engelsche bewondering voor de K.L.M. Zij slaan ons wat snelheid betreft met bijna vier dagen" OPRICHTING ANTI-WOEKER- INSTELLJNGEN Adviescommissie ingesteld TEXELSCHE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD Groote hoeveelheid hooi mede verloren gegaan HOOIBERG IN VLAMMEN Kinderen speelden met vuur Middenstandsretraite Machinisten-examen Apothekersassistent Academische examens Scheepsbouw De „Marnix van St. Aldegonde" Ni jmeegsche politiezaak Ex-commissaris zal 10 Nov. a.s. terecht staan HET ONGELUK TE WOERDEN Commissie van onderzoek wordt ingesteld AUTO RIJDT TEGEN MUUR Bestuurder onder invloed van sterken drank BELEEDIGING VAN HITLER Hoofdredacteur van „Het Volk" moet terechtstaan UIT DE STAATSCOURANT Inspectie Werkverschaffing Landbouwhoogeschool Opleiding Landmacht Brandstof feneconomie Ontslag burgemeester Onderscheidingen door Victor Bridges In een daarvoor uitsluitend belegde vergade ring der Hollandsch-Brabantsche afdeeling van den Christelyken Boeren- en Tuindersbond werd de algemeene toestand voor den land- en tuinbouw besproken, in verband met de gewij zigde monetaire positie. De vergadering sprak zich eenparig uit, dat ook voor den land- en tuinbouw eenzelfde aan passing van de verhooging der prijzen gewet tigd is als voor de andere groepen van onze Ne- derlandsche bevolking. De prijzen van de hoofdproducten van de ak kerbouwers, tarwe en aardappelen, zijn ver be neden de productiekosten, zoodat by de inge treden prijsstijging van de artikelen voor land- bouwgebruik een verhooging in prijs van de ge noemde producten alleszins gewettigd, ja zelfs noodzakelijk moet worden geacht. Voor de aardappelen hebben de verbouwers zelf een fonds bijeengebracht om de prijzen op productiekosten te brengen en tot nu toe lig gen die daar ver beneden, ook ten opzichte van de voor-oorlogsche prijzen. Voor de tarwe geldt dat eveneens, waarbij opgemerkt kan worden, dat de huidige regeling, zonder prijsverhooging, vast loopt, wat ten nadeele van het Landbouw crisisfonds is en tevens den uitzaai voor oogst 1937 belangrijk zal verminderen, wat niet als een Landsbelang kan worden aangemerkt. Voor de veehouders is het een dringende eisch, compensatie te ontvangen voor de duur dere voederproducten en aan te schaffen land- bouw-materialen, welke alle in prijs zijn ge stegen. De steunnormen zijn echter verlaagd, waartegen met klem moet worden opgekomen Wat de tuinders betreft hiervoor zal het steunbedrag verhoogd moeten worden, voor ve len van hen is de oogst afgeleverd tegen zeer lage prijzen. Nu komen er prijsstijgingen; er zijn geen middelen aanwezig om het bedrijf voort te zetten, zoodat een verhooging dringen de noodzaak is, wil men een geheele groep der bevolking niet ten onder zien gaan. In het algemeen was de vergadering van oordeel, dat ook de land- en tuinbouw in ons land eenzelfde recht heeft tot overleg en bespre king over hun levenspositie als iedere andere groep van ons volk. Besloten werd aan het hoofdbestuur de ver schillende zaken breeder omschreven kenbaar te maken, waarbij aangedrongen wordt alle ge oorloofde middelen tot verbetering aan te wen den. De Nederlandsche Bond in Duitschland hoopt 18 October zijn 15-jarig bestaan te vieren. Minister Slotemaker de Bruine zal het lus- strumcongres bijwonen. In een jubileum-bijlage van „Post van Hol land", orgaan van den Bond, schrijft onze ge zant te Berlijn, J. graaf van Limburg Stirum, het volgende: De Nederlandsche Bond in Duitschland is voor onze landgenooten vooral in West- Duitschland welhaast onmisbaar geworden; hij heeft in de vijftien jaren van zijn bestaan, dank zij het onbaatzuchtige en onvermoeide werken zijner bestuurders veel kunnen doen om bij zijn leden het besef te verlevendigen van de waarde hunner nationaliteit en hunner taal, hij heeft daardoor de banden met het vaderland versterkt en is tot een hulp geweest in tijden van moeite en zorg, die ook nu nog niet voorbij zijn. Daarom wensch ik den Bond, wiens werk door de Nederlandsche Regeering wordt gewaardeerd, toe, dat hij volharden moge in zijn streven met van jaar tot jaar toenemend succes. De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft, ter vervulling van de vacature van rech ter in haar college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. A. W. L. Bondam, rechter-plaatsvervanger in de ar rondissementsrechtbank te Arnhem; mr. T. P. Viruly, substituut-griffier by de arrondisse mentsrechtbank te Arnhem; mr. H. R. de Zaayer, ambten, v. h. O. M. bij de kantongerech ten te Arnhem; mr. J. J. Plugge, subst.-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotter dam, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidaten. In den 's-Gravenzandschen gemeenteraad is «en zonderling geval van „vleeschkeuring" ter 6prake gekomen, waarbij goedgekeurd vleesch. Volkomen ondeugdelijk bleek te zijn! Eenigen tijd geleden werd, vanuit de centrum gemeente van den Keuringsdienst te Naaldwijk, Vleesch te 's-Gravenzande ingevoerd van een uit nood geslachte koe. Toen men aan het ver- koopen ging, vond de politie, dat er een min der friseh luchtje aan het vleesch Was, en na overleg met een veearts, werd besloten den ver koop te staken. Verschillende personen, die dit vleesch hadden gebraden, hadden eveneens de minder frissehe lucht bemerkt en zij die er van aten, zijn zelfs ziek geworden. In Rotterdam heeft zich een vrouwencomité gevormd om aan H.K.H. bij haar huwelijk een geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal in overleg met den burgemeester van Rotterdam en den voorzitter van het nationale comité be staan uit een handgeknoopt Smymatapijt. H.K.H. heeft aan dit voornemen goedkeuring verleend. In overleg met Haar, aldus vertelt de Telegraaf, is de kleur van het geheel effen kleed uitgezocht. Elke vrouw uit Rotterdam zal in de gelegenheid gesteld worden zelf vier knoo- pen te leggen. Heeft zij dit gedaan, dan zet zij haar handteekening onder de oorkonde, die bij het geschenk zal worden gevoegd en offert een stuiver of een dubbeltje. Successievelijk zullen alle vrouwen worden opgeroepen haar deel aan het door de Kon. Ver. Tapijtfabrieken in het Oude Raadhuis op te zetten werkstuk te doen. Het comité rekent, dat het werk in ongeveer zes weken voltooid zal zijn. Naar verluidt zyn de Japansch-Nederlandsche handelsbesprekingen tusschen den Japanschen consul-generaal, Ishizawa, en den directeur van het Ned. Oostindische statistiekbureau practisch ten einde. Gesproken werd over de stappen tot een nieuwe ordening van de handelsbetrekkin gen. In financieele kringen is men optimistisch gestemd en acht men in beide landen de atmos feer gunstig door de succesvolle overeenkomst inzake de Japansch-Nederlandsche scheepvaart betrekkingen. Zondagavond is ingebroken bij den heer J. aan den Noorderweg te Huizen. De inbrekers hebben alles overhoop gehaald en de kasten opengebroken. Daarna hebben zij eenige spaar potten en een bedrag van 15 meegenomen. De politie te Laren heeft Maandagavond drie personen aangehouden, verdacht van deze in braak. Het zijn de 18-jarige metselaar J. v. S., de 18-jarige schoenmaker G. V. en de 19-jarige metselaar J. B. Na verhoord te zijn werden zy overgegeven aan de politie te Huizen. Het Eerste Kamerlid graaf de Marchant et d'Ansembourg (N. S. B.) heeft vragen gesteld ran den minister van Sociale Zaken inzake het colporteeren door ondersteunde werkloozen. Hij is van oordeel, dat B. en W. van Hoensbroek in een desbetreffende bekendmaking verre bui ten hun bevoegdheid zijn gegaan. Gevraagd worclt welke maatregelen de minister hiertegen denkt te nemen. In de aula der R. K. Universiteit te Nijmegen aanvaardde Maandagmiddag Dr. Alph. J. M. Mulders het hoogleeraarschap in de missiologie en de Oostersche theologie met een rede over beide wetenschappen. Voor deze inaugurale rede bestond zeer groote belangstelling. In de aula waren om. aanwezig Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda; Mgr Dr. B. Ei-as, dr. J. P. Hoefnagels, curator van de R. K. Universiteit, mr. C. Prinsen, secretaris van het curatorium, Mgr. van Oers, vicaris-ge neraal van het bisdom Breda, mgr. Th. Bekkers, secretaris van den Priester-Missiebond, de Hoog- eerw. heer H. Meuffels. provinciaal der Lazaris ten, verder dekens en pastoors uit het bisdom Breda en oversten van religieuze studie inrichtingen te Nijmegen. Ook waren tegen woordig' de senaat van 't Nijmeegsen Studen tencorps en zijn moderator Pater C. Hoogewee- gen S.J., alsmede tal van professoren. Van de receptie, die daarna plaats had, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Volgens een circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen zal in het tijdvak van 1 November tot 3 April, even als het vorige jaar, aan ondersteunden en ar beiders, die by de werkverschaffing zijn tewerk gesteld een brandstoffentoeslag van ten hoog ste 1 per week worcten verstrekt. De R.K. Onderofficierenvereeniging ,jSt. Mar- tinus" zal 19 October te Utrecht een herden kingsbijeenkomst houden ter eere van het 25- jarig bestaan van de vereeniging. Den dag daarop zal een bezoek gebracht worden aan het legermuseum te Domwerth bij Arnhem; „Wait is dat voor soep, koik?" „Dat is echte bouillonsoep, mijnbeer". „Zoo! Dan heb ik myn hóede leven op bouillonsoep gevaren". Het bestuur van den Ned. R.K. Mijnwerkers- bond heeft zich met een schrijven gewend tot de Contactcommissie voor het Mijnbedrijf, waar in wordt herinnerd aan een toezegging van de mijn-directies met betrekking tot een gevraag de verbetering der pensioenregeling. De toezegging, gedaan op 29 Juli j.l., hield in, dat de directies zouden nagaan, op welke wijze de noodige verbetering kan verkregen worden. In het thans verzonden schrijven wyst het bestuur van den R.K. Mijnwerkersbond er op, dat het die mededeeling nog steeds wachtende is. Het bestuur concludeert, dat ten deze de directie niet de noodige voortvarendheid heeft betracht en deelt mede, niet in langer uitstel te kunnen berusten en verzoekt, ten spoedigste een nieuwe vergadering der Contactcommissie bijeen te roepen. Voorts wordt in dit schrijven gevraagd, in hoeverre de directies van de particuliere mijnen uitvoering hebben gegeven aan hun voornemen, om den minister van Sociale Zaken te doen blij ken van hun gewijzigd standpunt met betrek king tot het uitbrengen van advies over de in stelling van een bedrijfsraad voor het mijn bedrijf. Het bestuur wenscht voorts te vernemen, in hoeverre los personeel op de Oranje-Nassau- mijnen door vast personeel is vervangen. Als nieuwe punten ter bespreking in een ver gadering der Contactcommissie worden aan de orde gesteld het niet weder te werk stellen van mijnwerkers, die worden gerevalidiseerd en wier pensioen dus wordt ingetrokken en de maatsta ven, welke worden aangelegd bij de keuring van arbeiders, die reeds eerder in het Limburgsche mijnbedrijf werkzaam zyn geweest. Ten slotte wordt voorgesteld, een algemeene bespreking te wyden aan de positie, waarin zoo wel het mijnbedrijf als de mijnwerkers tenge volge van de veranderde verhoudingen in ons land kunnen komen te verkeeren. Op 59-jarigen leeftyd is de bekende Engel- sche cricketer B. J. T. Bosanquet overleden. Bosanquet is vooral bekend door het Googly- bowlen, dat hij uitvond. Eten opmerkelyken wedstrijd in zyn roemrijke cricketloopbaan speel de hy in 1905 voor Middlesex tegen Sussex, toen hij in elke innings een century scoorde en 11 wickets nam. Zelfs ouden visschers in IJmuiden heugt de tijd niet, dat de vangst van makreel door de trawlers zoo groot was als thans. Wel was de aanvoer vroeger wel eens grooter, maar toen namen meer trawlers dan thans aan de makreel- visscherij deel. Er waren Maandag 15 stoomtrawlers aan den afslag, waarvan de meeste makreel aanvoerden. Deze losten in totaal ongeveer 7 a 8000 kisten visch, ieder van 50 K.G. De grootste vangst had de onlangs onder Nederlandsche vlag in de vaart gebrachte stoomtrawler „Maria van Hat- tem". Deze trawler loste 1800 manden of circa 1200 kisten visch, grootendeels makreel. Hoe overvloedig de vangst kan zijn, wan neer zulk een trawler midden in een school visch terecht komt, bewijst het feit, dat de „Maria van Hattem" in drie uren tijds in drie trekken 800 manden makreel ving. Dit geschied de, nadat men ongeveer een week lang tever geefs naar de scholen had gezocht. Ook vinden nog steeds groote aanvoeren van haring plaats. De haringtrawlers komen meestal met 1000 manden en meer binnen, gevangen in drie of vier dagen. Behalve de 15 trawlers waren er Maandag voorts nog ongeveer 25 loggers aan den afslag. De totale omzet was 55.000 a 60.000. Een achttal booten kon niet worden gelost, omdat de beschikbare bergruimte in de totaal ongeveer 450 m. lange vischhallen dit niet toe liet. De mededeeling, dat Nederland acht Douglas Sleeper Transports heeft besteld en dat de eerste gedemonteerd Rotterdam heeft bereikt, geeft Victor Ricketts in de „Daily Express" aanleiding tot het volgende commentaar: „Een merkwaardig en ondernemend volk, die Hollanders. Zij exploiteeren een luchtlijn van negen duizend mijl naar hun land in den Indi- schen Archipel. Zij kunnen slechts weinig ver keer onderweg opnemen, hoofdzakelijk in Am sterdam, het eene einde en in Batavia, het an dere einde. Een groot gedeelte van hun route gaat over het Britsche empirium. En toch verslaan zij ons wat snelheid betreft met een kleine vier dagen. In den zomer landt het Nederlandsche vliegtuig in Singapore drie en een halven dag voor het vliegtuig van de Im perial Airways komt aansukkelen. Acht vliegtuigen aldus vervolgt de „Daily Express" heeft de K.L.M. besteld een ant woord op de 28 Britsche shortvliegbooten, die spoedig in dienst zullen worden genomen. Deze nieuwe „Plying Dutchman" kan zestien passa giers in een comfortabel bed 's nachts vervoeren. Met hun absurd lage luchtvaartbudget koopen zij een nieuwe luchtvloot, drie jaar nadat zij hun eerste Douglas-vloot hadden aangeschaft. De gezamenlijke begrootingen van het geheele Em pire bedragen voor de luchtvaart 1.244.000 en wij vliegen nog steeds in vier en vijf jaar oude machines. Met snelheid verslaan zij ons en snelheid is hun troef. Daaraan hebben zij zelfs hun natio nale vliegtuigindustrie opgeofferd. Toen Tony E'okker zag, dat zijn producten niet meer de voorkeur kregen boven Amerikaansche machines overwon hij zijn trots en hij werd de Europee- sche agent voor de Douglas-machines. Dat komt ongeveer overeen met de Imperial Airways, die Duitsche vliegmachines zouden koopen omdat Britsche fabrieken haar niet konden leveren, wat zij wenschten. Snelheid, steeds meer snelheid. Toen onlangs een Douglas op de thuisreis motorpech kreeg by Singapore, moest het toestel een paar dagen blijven staan. Piloot Smirnoff waarschuwde de pasagiers. „Stap liever uit, als ge er niet van houdt om met het gaspedaal volledig ingedrukt te rijden." De passagiers bleven aan boord. Smirnoff zette alles op alles en kwam thuis met topsnelheid. Op tijd, in twee dagen in plaats van vijf. Voor Nederland is de K.L.M. een nationale instelling. Ty'dens de Melbourne-race wachtte op straat een dichte menigte op nieuws van het Nederlandsche vliegtuig. Toen Parmentier en Mol thuis kwamen, werden zij en hun mechani- cien en de radio-telegrafist terstond geridderd. Toen de verloving van H.K.H. Prinses Juliana was afgekondigd vloog een K.L.M.-machine bo ven het Vondelpark en wierp rozen omlaag. Slechts het enthousiasme der Britten voor de testmatch laat zich vergelijken met den trots van de Hollanders voor hun K.L.M." Het dagelyksch bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor volkscredietwezen en woeker bestrijding heeft een commissie ad hoe inge steld, om het bestuur van voorlichting te die nen, omtrent hetgeen gedaan kan worden om, ten bate van de arbeiders, waar noodig de op richting te bevorderen van instellingen ter voor ziening in noodzakelijke credietbehoeften, borg stellingsfondsen, consultatiebureaux van bemid deling en voorlichting en dergelijke. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren H. Lindeman (Ned. Verbond van Vak- vereenigingen)Henri Hermans (R.K. Werk lieden Verbond), W. de Jong (Chr. Nat. Vak verbond), M. M. Cohen (Ned. Vakcentrale), M. L. van Putten (Ver. van Ned. gemeenten), G. W. Kolff (Ned. Spaarbankbond). Een vertegen woordiger van de Mij. tot Nut van het Alge meen, mr. J. Everts, secretaris Armenraad te Amsterdam, mr. Th. J. Eskens, jur. adviseur Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en woeker bestrijding, mr. Th. A. Fruin, oud-directeur Volkscredietwezen in Ned. Indië en P. A. van Aggelen, secretaris stichting Leidsch Borgstel lingsfonds, namens de Ned. Ver. voor Volks credietwezen en woekerbestrijding. Voorzitter van de commissie is mr. Th. A. Fruin; secretaris P. A. van Aggelen, Morsch- weg 20, Leideli. De commissie zal 15 October as. haar werk zaamheden aanvangen. Nooit verlegen. „Waarom heeft die hond geen muilkorf om?" „Omdat hij een korf in zijn muil heeft." Door onbekende oorzaak is Maandagavond om kwart over zes brand ontstaan in de groote, oude, typisch-Texelsche boerderij, welke in de wandeling bekend is als „De Keet" of „Keet- zicht". Deze ligt in de laagte bij Den Burg, vlak bij een bosch op een der mooiste piekjes van Texel. Zij is eigendom van den heer Evers en werd bewoond door de familie Geertsema Geertsema, die een zeer groot gezin heeft, werd door buren gewaarschuwd, dat er vlammen uit het dak van de groote schuur sloegen. In minder dan geen tijd stond de geheele schuur, die een voorraad hooi, toebehoorende aan den landbouwer Brouwer, bevatte, in lichter laaie. Kort daarop sloeg het vuur over naar de met riet bedekte woning, welke eveneens tot den grond toe afbrandde. De brandweer uit Den Burg kon tegen het felle vuur weinig of niets uitrichten. De geheele inboedel ging in de vlammen op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Huis en inboedel waren verzekerd. Zondagmiddag is te Beekbergen (gemeente Apeldoorn) op het erf van Z. een hooiberg in vlammen opgegaan. De brand is veroorzaakt door het spelen van kinderen met lucifers. Een voorraad van 30.000 K.G. hooi ging verloren. Verzekering dekt de schade. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op de retraite, welke van 2528 Octo ber voor Heeren Middenstanders gehouden wordt in het Retraitehuis van Bergen (N.H.). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: K. van Wijngaarden, te Sliedrecht en D. C. H. van der Laan te Honselersdijk. AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. M. A. Schilte te Delft; E. Schoenmakers te Baarn; M. M. Roelands te Soestdijk. AMSERDAM Cand. Ex. Econ. wetenschap pen de heer J. F. H. Pruschen. AMSTERDAM. Doctoraal-examen Genees kunde Mej. N. Haverkamp Begemann en de heer H. F. Stallmann en voor het Cand. ex. Rechten de heeren, F. M. J. Jansen en F. Schadd. Het by C. van der Giessen Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJsel voor rekening van de Hollandsche Stoomboot Mij, te Am sterdam, in aanbouw zijnde m.s. ..IJstroom" is met goed gevolg te water gelaten. Het schip heeft een draagvermogen van c.a. 580 ton en wordt voorzien van een Werkspoor Dieselmotor, met een capaciteit van 750 A.PK. Het op de Scheepswerf „Gideon" van J. Koster Hzn. te Groningen voor rekening van kapitein R. Brinkman in aanbouw zijnde m.s. „Brinda", is met goed gevolg te water gelaten. Het schip meet 285 ton cl w. en wordt voorzien van een Bolnes Dieselmotor, met een capa citeit van 150 PK. De Marnix van St. Aldegonde, welke Maan dagmiddag van Genua zou vertrekken, zal in verband met het oponthoud bij de lossing van de door den brand beschadigde lading, heden, Dinsdagmiddag, om vijf uur de reis voortzet ten. De ex-commissaris van politie te Nijmegen, S. J. W. van der M., zal 10 November a.s. voor de rechtbank te Arnhem terecht staan wegens vclschheid in geschrifte en verduistering. In de dagvaarding is als valschheid in ge schrifte ten laste gelegd het opmaken van een valsche leeningsacte tot een bedrag van 7500, terwijl verder een zestal feiten van ver duistering, gepleegd in de jaren 19341936. ten laste is gelegd, in welke jaren verdachte zich de volgende, hem toevertrouwde bedragen we derrechtelijk heeft toegeëigend: ƒ2000, ƒ1000, ƒ255, 1677, ƒ945 en ƒ1605. Ter onderzoek naar de juiste oorzaak van l et spoorwegongeluk te Woerden zal, naar dr. Van Maanen, directeur der Ned. Spoorwegen aan Het Volk meedeelde, een commissie ge vormd worden. Deze commissie zal zijn samen gesteld uit vertegenwoordigers van verschillen de diensten. Eerst over eenigen tijd zal het resultaat van het onderzoek bekend gemaakt kunnen worden. De heer Van Maanen deelde als zijn over tuiging mee, dat te hard gereden is, doch dit zal pas door het onderzoek offiqjeel kunnen worden bevestigd. Maandagnacht is op den Heerlenersteenweg bij Spekholzerheide een auto, bestuurd door H. C. uit Amstenrade, in een greppel gereden en tegen een muur gebotst. De auto werd vrij wel geheel vernield. De politie constateerde dat C., die vrij ernstig gewond was, onder invloed van sterken drank verkeerde. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De hoofdredacteur van Het Volk zal, naar het blad meedeelt, Donderdag voor de Amsterdam- sche rechtbank moeten terechtstaan wegens „beleediging van een bevriend staatshoofd". Het betreft hier de publicatie van een plaat in de bladen der A. P., waarop Hitler was afgebeeld, bij de begrafenis van den in Zwitserland ver moorden Nazi-agent Gustloff, plechtig verkla rend te midden van zijn S.A.-troepen: „Wij brave Nazi's, hebben nog nimmer een politiek tegenstander vermoord." Vóór den redenaar echter bevinden zich op de prent de grafzerken van Rathenau, Ertzberger en Röhm. -Te rekenen van 1 Augustus 1936 is benoemd tot adjunct-rijksinspecteur voor de werkver schaffing in tijdelijken dienst ir. H. J. W. Hu- dig, thans op arbeidscontract werkzaam. Voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 October 1937 is wederom benoemd tot tijdelijk vast-assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, dr. ir. P. Schoorl, te Bennekom (Gld.). Te rekenen van 1 September 1935 is ingetrok ken het bij K. B. aan mr. A. van der Deure verleende eervol ontslag, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, als lector aan den cursus ter opleiding van landmeters te Wageningen. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den technischen ambtenaar 2e klasse bij het Rijksinstituut voor Brandstof feneconomie F. W. van Nunen. Bij K.B. is aan J. L. Oosterhoff, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Westdongeradeel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, in die betrekking bewezen. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Mr. H. M. Planten, voorzitter van den Soerabajaschen Kunstkring te Soera- baja. By K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zil ver, aan A. Heijmans, fabrieksbaas bij de N.V. Zoutraffinadërij van J. Kok en Zonen te Ber gen op Zoom. „Het gaat mij natuurlijk niet aan," zei hij Voorzichtig, maar ik veronderstel, dat u weet, dat. mijnheer Furnivall daar in huis is." „Wat!" brulde ik bijna. „Ja," zei hij. „Ik was eigenlijk gezonden om hem te interviewen, maar hij weigert iemand, van welke krant ook, te ontvangen." „Weigert hij?" zei ik. „Welnu, als u hier een hogenbUkje wacht, zal ik hem misschien van ge dachte doen veranderen." „Dit," zei Billy, zacht zijn handen wrijvend, •.Wordt een mooi slot van een mooien dag." „Wees niet bang, lieveling," zei ik, „er zal geen bloed meer vloeien." ?ij glimlachte even. „Ik ben niet bang," antwoordde zij. „Met zulke "^nschen vecht men niet. Hij is een lafaard en een verrader. Hij verkocht Prado aan den „Bond" en hij wilde jou vermoorden toen je op Ashton logeerde." „Ik weet het, Mercia," zei ik somber. „Over deze twee punten wil ik hem even onderhouden." Ik liep de steenen trap op en toen ik mijn hand op den drukker van de bel had, wachtte ik een oogenblik. „Sapperloot, Billy," zei ik. „Ik geloof, dat Mau rice werkelijk overtuigd is, dat hij universeel erf genaam van Prado is." „Dat doet hij zeker," grinnikte Billy. Ik gaf den drukker een f linken duween oogenblik later ging de deur open en ik zag op de vloermat het aardige kamermeisje staan. Een zachte uitroep van verrassing en blijd schap en oogen schitterend van verlichting. „O, my heer," riep zij blij. „Is u toch terug gekomentoch terug gekomen!" „Natuurlijk," zei ik. „Ik heb het toch gezegd, toen ik wegging en ik spreek de waarheid." Zij glimlachte en stapte achteruit, om plaats voor ons te maken, toen wij naar de hal liepen. „Waar is mijnheer Furnivall?" vroeg ik. Zij opende de deur van de hal. „Mijnheer Furnivall isbegon zij en toen bleef zij steken, want daar aan den voet van de trap stond Maurice zelf en keek mij aan met een uitdrukking van verbazing, haat en vrees, die ik nooit zal vergeten. Hij moet zeker een plotselinge ingeving gehad hebben, om te ontvluchten, want ik zag hem een beweging maken, of hij zich wilde omdraaien en de trap opgaan. Ik vermoed, dat hij op 't zelfde oogenblik het nuttelooze ervan inzag, want met zichtbare inspanning hernam hij zijn tegenwoor digheid van geest en kwam ons met een slecht nagebootste air van waardigheid tegemoet. „Ik zou gedacht hebben, dat dit de laatste plaats was, waarheen uw onbeschaamdheid u zou voeren," sprak hij. Ik keek hem een minuut lang met een diep zinnig glimlachje aan. „Beste Maurice," zei ik eindelijk, „als je maar een beetje meer moed had, dan zou je een merk waardige schurk zijn. Maar nuIk haalde mijn schouders minachtend op en begon naar hem toe te gaan. Hij werd bleek en stapte achterwaarts. „Indien u een poging waagt, om de rust van dit huis te verstorenbegon hij. „Och, schei toch uit met die praatjes," zei ik op vroolijken toon, terwijl ik naar hem toe liep en hem by zijn kraag pakte. Hij spartelde hevig tegen. „Haal de politie!" bulkte hij. „Haal de politie!" „Je kan het heele Engelsche leger laten aan rukken, als je wilt," antwoordde ik, terwijl ik hem net zoo lang schudde tot hij geen geluid meer gaf. „Luister nu naar mij, Maurice. Je neef mag een schurk geweest zijn, maar in elk geval vertrouwde hij jou en jij verkocht hem, jij ver kocht hem; je bent een Judas. Bovendien heb je je best gedaan, mij te laten vermoorden." „Dat is niet waar!" gorgelde hij. „Dat is het wel," antwoordde ik. „Spreek mij niet tegen, anders word ik kwaad. Niet alleen probeerde jij mij te Ashton te laten vermoorden, maar je vertelde de gemeenste leugens over my aan de politie." By de laatste woorden hief ik hem op en schudde hem heen en weer, dat zijn tanden klap perden. „Nu, Maurice," vervolgde ik, „menschen die zich zoo tegenover mij gedragen, moeben een af straffing hebben. Guarez heeft er een gehad, Rojas niet minder en ik heb zoo juist met onzen wederzijdschen vriend Sangatte afgerekend." „Luister toch," hijgde hij. „U vergist zich. op mijn eerewcord, u vergist zich. Het dient ner gens toe u zoo op te winden. Als u geld noodig heeft „Wat?" zei ik grimmig. „Ik zalik zal u een chèque geven: u kunt dan het land uitgaan en opnieuw beginnen." „Billy," zei ik, „wil je de deur van de hal eens opendoen?" Toen draaide ik mijn gevangene met een ruk om, zoodat ik zyn gelaat kon zien. „Je schijnt een verkeerde meening van den toestand te hebben, Maurice," zei ik. „In de eer ste plaats ben jij niet de erfgenaam van Prado en ten tweede heb ik toevallig geen geld noodig." Ik versterkte mijn greep aan zijn kraag en trok hem achterwaarts met mij inede door de hal heen naar de voordeur. „Wat gaat u beginnen?" huilde hij. „Als ik mijn plicht deed," zei ik vriendelijk, „zou ik je nek omdraaien." Aangezien ik echter tante Mary geen verdriet wil aandoen, ga ik je eenvoudig de deur uitsmijten." Hij kronkelde en spartelde als een paling, die pas op het droge is geraakt, maar ik sleurde hem onverbiddelijk voet voor voet naar de voor deur, welke inmiddels door Billy werd open ge houden. In gevallen van groot levensgevaar toont zelfs de zorgvuldigst opgekweekte beschaving neiging tot verbastering en ik moet tot mijn spijt verklaren, dat de taal, welke Maurice te aanhoo- ren gaf, een veedrijver tot schande gestrekt zou hebben. Ik geloof niet, dat Mercia al de laaghe den begreep, welke hij uitbraakte, gelukkig is zij niet van dat ras, maar zijn vervloekte driestheid, om het in haar tegenwoordigheid te durven doen, gaf my aanleiding, om mijn spie ren nog wat strakker te spannen. Op de vloermat voor den drempel hielden wij een kort oogenblik stil en ik draaide hem met een leelyken wrong om, zoodat hij een vrij uit zicht had op de plaats zijner bestemming. En toen gaf ik hem met inspanning van al mijn kracht een duw en een schop achterna, dat hij met een vaart de trappen afbotste en in de straatgoot terecht kwam. „Zoo verga het allen verraders," klonk het uit Billy's mond. Maurice, die in zyn volle lengte in het slyk lag, krabbelde langzaam op. Het mengsel van pijn en woede, dat op zijn gelaat tot uitdrukking kwam. zou grappig zijn geweest, als het niet zoo afstootend ware. Zijn aandoeningen deden hem over al zijn leden sidderen, doch vóór hij zich daarvan eenigszins had kunnen herstellen, werd hij plotseling aangesproken door den vertegen woordiger van de ..Daily Wire," die zijn uitwer ping met een soort bezwijmelende betoovering hadden gadegeslagen. (Slot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3