Madrid hevig gebombardeerd De Soc. dem. partij in Danzig ontbonden i 4 Hoare over de verdediging van het Britsche keizerrijk PANIEK IN DE HOOFD STAD Berlijns protest te Parijs De muiterij in Portugal ENGELAND MOET ZEER STERK ZIJN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAUIAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20203 Roode troepen zouden weigeren naar het front te gaan, omdat het toch geen doel heeft Kinderen uit Madrid geëvacueerd Japansche legatie-secretaris verlaat Madrid Krijgsraad veroordeelt de muiters tot zware straffen In Fransche kringen neemt men de démarche nogal kalm op Japan wil een gedicht beloonen Maar dan moet „een boerderij in de sneeuw" bezongen worden Besluit onmiddellijk in werking getreden Lester terug Autobus in een kanaal gestort ,Wij kunnen anderen niet bevei ligen, zoolang we ons zelf niet kunnen beschermen" Slagschepen blijven noodzakelijk Het Weeriiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj Mosley wil opnieuw betoogen in Eastend Politie treft voorzorgsmaatregelen Opening Moerdijkbrug H. M. de Koningin zal de plechtig heid 12 December verrichten RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ekins boven den Pacific Per Hawaii Clipper uit Manilla vertrokken Ernstig auto-ongeluk bij Soerabaja Twee personen gedood, twee anderen zwaar gewond De schoolstrijd in Beieren Zusters op scholen zullen worden vervangen Opluchting te Jeruzalem De petroleumbrand te Antwerpen Wordt Monaco vrijhaven? Minister Beek te Parijs Litwinof naar Karlsbad? Ontploffing in het stadion te Cleveland STEEDS HET NIEUWSTE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het krachtig optreden van den commandant der Britsche troepen in Palestina, die in alle plaatsen een sterke troepenmacht concentreerde, heeft thans bewerkt, dat de toestand minder gespannen is BURGOS, 14 Oct. Het radio-sta tion van Burgos deelde gisteravond mede, dat het jongste bombarde ment van Madrid door drie eskaders bommenwerpers en twee escadrilles jachtvliegtuigen van een ongewone., heftigheid is geweest. De aanvallers bestookten in het bijzonder de kazernes en munitiefabrieken en verschillen de concentraties militietroepen met talrijke bommen. Men kon, zoo wordt medegedeeld, duidelijk waarnemen, dat het bombardement een paniek heeft veroorzaakt. Vluchtelingen uit Madrid deelen mede, dat de nadering der reehtsche troepen tot een duidelijk merkbare verandering in de stem ming heeft geleid. Men ziet den laatsten tijd Veel minder roode insignes en vlaggen. Tal rijke leden van de militie hebben zich schuil gehouden en geweigerd naar het front te gaan, omdat dit toch geen doel zou hebben. Bij alle bouwwerken is het materiaal in beslag geno men voor de werken tot verdediging der hoofd stad. Bovendien zijn voor deze werkzaamheden speciale troepen gevormd. Het radio-station van La Coruna heeft mede gedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector Avila een heftig offensief tegen San Martin de Val de Iglesias hebben ontketend. De na tionalisten lieten hun tegenstanders tot op garingen afstand naderen om hen vervolgens met zware verliezen op de vlucht te drijven. In Asturië hebben de nationalisten posities bezet, van waaruit Oviedo beheerscht kan wor den. In Aragon hebben de rechtschen zich meester gemaakt van het dorp La Cinena, waar de regeeringstroepen belangrijke hoeveel heden oorlogstuig hadden bijeengebracht. De Hnkschen heten 164 dooden op het slagveld. Van het zuidelijk front worden nadere bijzon derheden over de bezetting van Pennaroya ge geven, de regeeringstroepen zouden daar tal rijke dooden verloren hebben. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat bij Siguenza 146 aanhangers der regeering zijn ge dood. Een groep linkschen verdedigt zich ener giek in de nabijheid van de kathedraal, doch is volkomen ingesloten. In de streek van Te- ruel hebben de nationalisten drie dorpen be- Zet en hun tegenstanders op de vlucht gedre in. Een bij Cadix opereerende colonne rukte 7 K.M. in de richting van Caceras op, waarbij 77 regeeringsaanhangers gedood werden. In de hoofdstad stelt men op het oogenbük nog slechts belang in de verdediging van de stad. Morgen zal een systeem tot rantsoenee ring van levensmiddelen worden ingevoerd en de evacuatie van kinderen uit de stad worden voortgezet. Naar te Tokio verluidt, zullen de legatie- secretaris Takaoba en de kanselier van de Japansche legatie te Madrid, Miyazawa, bin nenkort uüt Madrid vertrekken naar Saint Jean de Luz aan de Fransche grens, waar zij zich zullen voegen bij den Japanschen gezant Yano. Vele Spaansche onderdanen zoeken een toevlucht in de Japansche legatie, maar de Japansche regeering is niet voornemens zich te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van Spanje en moet bedacht zijn op de veiligheid van haar vertegenwoordigers, die instructie hebben Madrid te verlaten, zoodra zij dit noodig achten. LISSABON, 14 Oct. (Reuter). Een krijgs raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de muiterij aan boord van de oor logsschepen „Alfonso Albuquerque" en „Dao" °P 8 September j.l. Daar 91 personen moesten terechtstaan werd besloten de zaak te split sen, zoodat gisteren de 28 beklaagden, tegen Wie de zwaarste beschuldigingen waren inge bracht waren verschenen. Vijf beklaagden Werden veroordeeld tot 6 jaar dwangarbeid, gevolgd door tien jaar deportatie met de mo gelijkheid van 20 jaar deportatie, zes werden Veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid, gevolgd °°r 10 jaar deportatie met de mogelijkheid ^an 17 y, jaar deportatie, zestien beklaagden 4 jaar dwangarbeid, gevolgd door 8 jaar deportatie met de mogelijkheid van 16 jaar de portatie, een beklaagde tot 2 jaar dwangarbeid met de mogelijkheid van 3 jaar deportatie. Vandaag staan de overige beklaagden te- ®cht. Een honderdtal aanvankelijk gear- ®steerden is in vrijheid gesteld bij gebrek aan °ewijs. PARIJS, 13 Oct. (Reuter) In gezagheb bende Fransche kringen vat men de démarche, die de Duitsche zaakgelastigde gisteravond bij den Quai d'Orsay gedaan heeft, naar aanleiding van de redevoering van den communistischen leider Thorez te Straatsburg, niet al te zwaar op. Reeds uit de omstandigheden waaronder het protest ingediend werd en uit de bewoordin gen, w'aarin het vervat is, blijkt, dat men er in verantwoordelijke kringen te Berlijn geen karakter aan wil geven, dat het moeilijk aan vaardbaar zou maken. In de eerste plaats wijst men er op, dat de Duitsche zaakgelastigde zich tot Bargeton, den chef der afdeeiing voor politieke en handels aangelegenheden, gewend heeft, ondanks het feit, dat zoowel de minister van Buitenland- sche Zaken, Delbos, als de secretaris-generaal van den Quai d'Orsay, Léger, te Parijs vertoeft. Verder bepaalde de zaakgelastigde zich er toe, de aandacht der Fransche regeering te vesti gen op zekere omstandigheden bij de mani festatie te Straatsburg en op de nadeelige ge volgen, welke gebeurtenissen van dezen aard eventueel op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk zouden kunnen uit oefenen. Ziedaar het juiste karakter der Duit sche démarche. De vertegenwoordiger van den Quai d'Orsay bepaalde er zich toe acte te nemen van het protest. Onder deze omstandigheden beschouwt men in Fransche kringen het incident als gesloten. Tevens herinnert men er aan, dat herhaal delijk en nog maar zeer kort geleden, name lijk zoowel in de redevoeringen te Neurenberg als tijdens het oogstfeest, de meest verantwoor delijke Duitsche persoonlijkheden redevoerin gen gehouden hebben, die niets minder dan een inmenging inhielden in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk en die van den kant der Fransche regeering een soortgelijk protest gewettigd zouden kunnen hebben als het thans door Duitschland ingediende. TOKIO, 13 Oct. De Keizer heeft tot thema voor den dichtwedstrijd, welke op Nieuwjaar in het keizerlijk paleis wordt gehouden, geko zen: „Boerderij in de sneeuw". Aan dezen wed strijd kunnen alle burgers en in Japan wonende vreemdelingen deelnemen. DANZIG, 14 Oct. De hoofdcom missaris van politie heeft de sociaal democratische partij met al haar on- derafdeelingen ontbonden. Dit be sluit, dat onmiddellijk van kracht is geworden, is genomen op grond van de wetsbepalingen tegen het onge oorloofd in bezit hebben van wapens en wegens overtreding der sabotage- bepalingen. (D.N.B.). WARSCHAU, 14 Oct. De hooge Volken bondscommissaris Lester is gisteren te Danzig teruggekeerd. De politie heeft een huiszoeking verricht bij een der leiders van de Duitsch-nationale partij, Blavier, bij wien zij eenige dossiers in beslag heeft genomen. Daar de huizen van bewaring te Danzig overval zijn, heeft de politie de gearresteerde socialisten, die nog in voorarrest zitten, naar de gewone gevangenissen overgebracht. LONDEN, 13 Oct. (D.N.B.) Bij Benha in Be- neden-Egypte is een volle autobus in een kanaal gestort. 22 Egyptenaren vonden den dood. Het vliegveld Tempelhof bij Berlijn is te klein geworden. De plannen tot aanzien lijke uitbreiding zullen worden uitgevoerd. De donkere lijn op de foto geeft de uitbreiding aan LONDEN, 14 Oct. (Reuter). Sir Samuel Hoare heeft gisteravond te Edinburgh een rede gehóuden over de verdediging van het Britsche Keizerrijk. Sir Samuel Hoare wees in de eerste plaats op het belang van een veilige verdediging van de verbindingswegen tusschen de verschillende deelen van het Empire, alsmede van de kusten van het moe derland. Minister Hoare zeide verder, dat hij wel is waar nog steeds het ideaal van een collectieve veiligheid nastreefde en er in het verleden zeer hard voor gewerkt had, maar spreker zei- de er echter van overtuigd te zijn, dat Enge land zoowel tegenover zichzelf als tegenover anderen verplicht was sterk te zijn. „Wij kun nen anderen niet beveiligen, zoolang wij ons zelf niet kunnen beschermen", aldus Hoare. Hoare wees er nog eens op, dat den vorigen herfst gebleken was, dat de handhaving der collectieve veiligheid neerkwam op de Brit sche vloot. Dit zal in de toekomst moeten ver anderen. Spreker wees verder op het belang van de samenwerking tusschen de drie wapens, leger, vloot en luchtmacht. Door de ontwikkeling van dit laatste wapen in de afgeloopen 20 jaar is het probleem van de defensie meer gecom pliceerd geworden. Nieuwe organen zijn nood- Sir Samuel Hoare zakelijk voor de nieuwe en gecompliceerde functies en deze worden gevormd, geleid door de ervaring. Hoare is van oordeel, dat dit ook in de toekomst zoo moet doorgaan. Reeds zijn drie belangrijke organen geschapen, n.l. de commissie van de chefs van de staven, het comité van imperiale defensie en het ministe rie van coördinatie der defensie. Ten aanzien van een ministerie van defensie verklaarde spreker persoonlijk van meening te zijn, dat indien dit ooit wordt ingesteld, dit niet zal komen door actie van buiten af, doch als resultaat van een nauwe samenwerking tusschen de drie wapens. Ten slotte verklaarde Sir Samuel nog, dat de ondercommissie van de commissie voor de rijksverdediging, welke een onderzoek instelde naar het vraagstuk „bombardementsvliegtui gen of slagschepen", eenstemmig tot de con clusie was gekomen, dat het slagschip onont beerlijk blijft voor de vloot en dat men in geen enkel geval veilig een politiek zou kunnen aan vaarden van vervanging van slagschepen door bombardementsvliegtuigen. Verwachting: zwakke tot matigen, later toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met re- genbuien, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerstand: 767.4 te Brest. Laagste barometerstand: 737.8 te Vardö. Zon op 6.24 - onder 5.07 - Licht op 5.37 =j Maan op v.m. 5.31 onder n.m. 4.14 Nieuwe Maan 15 October illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIll LONDEN, 14 Oct. (Reuter) De fascis tische leider Mosley heeft de politie mede gedeeld, dat hij voornemens is, vanavond met zijn volgelingen een marsch door Eastend te houden. De politie treft uitge breide voorzorgsmaatregelen. Duizenden agenten zullen op post staan bij de verza melplaatsen langs den weg. De campagne der politie tegen de onrust in Eastend is trouwens in vollen gang, gisteravond werd op de belangrijke punten druk gepatrouil leerd. De „Daily Herald" schrijft, dat Eastend vreedzaam, ordelijk en gelukkig leefde, voor de fascisten er kwamen, thans komen er bijna dagelijks relletjes voor, terwijl de Joodsche be volking onheil vreest. Het zou dwaas zijn deze ongunstige ontwikkeling niet terstond tegen te gaan. De regeering moet het dragen van politieke uniformen verbieden en het houden van uit dagende optochten en bijeenkomsten voorko men. In kartonnen doozen zijn een aantal zwaluwen, die het in Zuid-Duitschland te koud vonden, per vliegtuig naar warmere streken gebracht Naar wij uit officieele bron vernemen, zal de opening van de Moerdijkbrug door H. M. de Koningin in den voormiddag van Zaterdag 12 December geschieden. Daarna zullen de talrijke autoriteiten en de deelnemers aan de diverse sterritten, clubtochten, enz., uitgeschreven door de K. N A. C., den A. N. W. B., en den B. B. N„ den eersten rit over de brug maken. Te Breda zullen dien dag groote festiviteiten worden ge houden. Brassov en ook and're plagen Doen een distributielid geen kwaad, Omdat distributiezending Niet per lucht gaat, maar per draad. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 De Volksraad heeft een drietal moties, verband houdende met de monetaire regelingen, aan genomen. Soc.-democratische partij in Danzig opgeheven. Madrid herig door de nationalisten gebom bardeerd. De Poolsehe minister Beek in Parijs aange komen. Rede van Hoare over de verdediging van het Britsche Empire. Mosley wil opnieuw een optocht houden tn het Londensche East End. H. M. de Koningin zal Zaterdag 12 December de Moerdijkbrug openen. Conflict in Oranje-Nassau-mijn 3 voorkomen. Loonbijslag in het bollenbedrijf niet hervat. Fnsie tusschen Ned. Handel-Maatschappij en Geldersche Credietvereeniging. Twee dooden en twee zwaar gewonden bij auto ongeval bij Soerabaja. De Amerikaansche journalist H. R. Ekins, die zijn mededingers in de race om de we reld nog altijd een flink stuk voor is, is van morgen om 5 uur 20 plaatselijken tijd van Manilla naar Guam vertrokken als passagier van de Hawaii Clipper van de Pan-American Airways. Van Guam gaat hij met hetzelfde vliegtuig naar San Francisco, vanwaar hij naar New York door vliegt. Ekins had een oogenblik het gevaar geloopen zijn voor sprong te verhezen tengevolge van den tai foen, die dezer dagen de Philippijnen heeft geteisterd en die het voor de Hawaii Clipper onmogelijk maakte te starten. SOERABAJA, 14 Oct. (Aneta) Ter hoogte van Pandaan, op den weg van Malang naar Soerabaja, is een two-seater, waarin vier per sonen waren gezeten, tijdens het inhalen van een anderen auto tegen een boom gebotst. De 35-jarige Carel Pietersen en de 25-jarige Gustaaf Perie werden op slag gedood. Mej. S. P. von F en de 22-jarige F. W. Perie werden zeer zwaar gewond. Mej. Von F. bestuurde den auto, hoewel zij niet in het bezit was van een rijbewijs. Alle betrokkenen waren werkzaam bij de gemeente Soerabaja. BERLIJN, 13 October. (Havas). Generaal Von Epp, de rijksstadhouder van Beieren, zal zeer binnenkort de eerste verordeningen uit vaardigen om op de Beiersche volksscholen de kloosterling-onderwijzeressen door leeken- onderwijzeressen te vervangen. Men zou ver vanging van 600 nonnen op een totaal aantal van 1700 voorzien. Duitsche politieke kringen verklaren, dat deze maatregelen niet in strijd zijn met de bepalingen van het concordaat. Volgens een Havas-bericht uit Berlijn heeft de politie de genootschappen der Duitsch-na tionale kerk te Neurenberg en te Fürth ont bonden, op grond van het feit, dat deze ge nootschappen zich hadden aangesloten bij de nieuw-heidensche beweging van dr. Dinter. JERUZALEM, 14 Oct. (D.N.B.) In de stra ten van Jeruzalem is de vreugde over het ein digen der staking duidelijk te bemerken. Groo te menschenmassa's wandelen door de straten om de weer verlichte etalages te bekijken. De café's zijn overvol. ANTWERPEN, 14 Oct. (Reuter)Te 9 uur vanmorgen stonden nog twee tanks, bevattende ongeveer 400 ton benzine, in vlammen. Een derde tank is geheel vernield. De brandweer bestrijdt het vuur met onverminderde kracht. Men hoopt te kunnen bewerken, dat de schade zich niet verder zal uitbreiden. Er zijn geen persoonlijke ongevallen voor gekomen. MONTE CARLO, 13 Oct. Naar Reuter uit over het algemeen goed ingelichte kringen verneemt, worden er pogingen ondernomen ten einde van Monaco een vrijhaven te maken. Men verwacht dat een dergelijk besluit voor het vorstendom Monaco belangrijke resultaten zal afwerpen. PARIJS, 14 Oct. (Reuter). De Poolsehe mi nister van buitenlandsche zaken Beck, is van morgen hier aangekomen. Hij zal hier een dag blijven alvorens naar Warschau door te reizen. Uit welingelichte kringen verluidt, dat aan het bezoek van Beek geen bijzondere beteeke- nis moet worden toegekend. PARIJS. 14 Oct. (D. N. B.) Volgens de „Ma- tin" zou Litwinof die te Parijs verblijf zou houden, vandaag naar Karlsbad vertrekkenjrffij zou daar vrij langen tijd willen verblijven om gezondheidsredenen. CLEVELAND (Ohio), 14 Oct. In het Mam moth Cleveland stadion heeft zich een ver schrikkelijke ontploffing voorgedaan, veroor zaakt door onder de tribunes opgeslagen gas oline en dynamiet, waardoor de drie afdeelin- gen der lagere rangen volkomen „weggebla zen" werden. Slechts een arbeider werd ernstig gewond. maar steeds goed. BRILLEN VAN KEIP GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor lN^> r\ t iiummiminMUU/i;;/;//!vs Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 759.6 Vorige stand: 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1