Scherpe reactie in Frankrijk op Koning Leopolds rede Pleidooi van Koning Leopold Engeland zal zijn rol blijven spelen in Europa De vergiftiging te Spekholzerheide Het nieuws van heden BELGIË HEEFT ACCOORD VERBROKEN DE WITTEN IN OVIEDO KRIJGEN HULP DELES VAN 'T VERLEDEN BEWAPENING IS THANS NOODZAKELIJK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20205 Pertinax acht detiBelgische beslis sing even belangrijk als de daad van Hitier op 7 Maart Consequenties voor den V olkenbond Nieuwe garnizoenen aan België's Noordgrens Galicische colonne heeft contact gekregen met de in het nauw gedreven nationalisten Ook de Rooden melden successen Scheepvaart in de Straat van Gibraltar Helpt u zelf, zoo helpen u anderen Tot behoud van den vrede Het Weer Arbeidsconflict aan den Stillen Oceaan Londen zal zijn militaire kracht echter niet gebruiken om diplomatieke doeleinden met bedreigingen te begeleiden Streven naar hand having van den vrede Churchill over Berlijns aan vallen op Moskou Rede van Duff Cooper De Duitsche koloniale bond niet ontbonden Men houdt rekening met de Britsche openbare meening DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nog zes personen ziek geworden door gebruik van methyl-alcohol Nog een slachtoffer overleden Derde doode De f ÏOO.OOO viel op nummer 1611 Ook de f 30.000 vandaag getrokken TEGEN HET COMMUNISME NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, fngaa. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 15 Oct. (Reuter). Ko ning Leopold's rede in den minister raad houdt een diepgaande wijzi ging in van België's diplomatie en van zijn internationalen status. Hoewel in de rede het woord „neutraliteit" niet voorkwam, moet men tot de conclusie komen, dat België het Belgisch-Fransche mili taire accoord niet langer wil handha ven. Tevens zou men er uit kunnen af leiden, ofschoon dit in het officieele verslag in geen enkelen regel nadruk kelijk wordt gezegd, dat België niet meer aan een tweede Locamo wil deelnemen. Anderzijds valt op te merken, dat koning Leopold geen gewag heeft gemaakt van Bel gië's internationale verplichtingen met be trekking tot den Volkenbond. 's Konings rede is meer een bekrachtiging der bestaande, dan het inluiden van een nieu we politiek en zij is in wezen het eindpunt van een langdurige evolutie in politieke kringen en bij de groote meerderheid der bevolking. Zij is dan ook met de wenschen dezer meer derheid volkomen in overeenstemming. De verklaring van koning Leopold wordt door de geheele Fransche pers van het groot ste belang geacht. In de „Echo de Paris" vergelijkt Perti nax de Belgische beslissing met de daad van Hitier op 7 Maart. „Voortaan zal Bel gië zich dus slechts verdedigen, als zijn gebied wordt aangevallen", aldus vervolgt hij. „Het wijst dus een Rijnland-pact af. Het heeft zich van een vrijwillig aangegane internationale verplichting ontdaan zon der iemand te raadplegen, eenzijdig. De gebeurtenis van gisteren schept een nieu we politiek en strategie. De wijziging in de militaire verhoudingen zal, naar wij vree zen, ten voordeele van Duitschland zijn". Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat geen jurist ter wereld de Belgische beslis sing zal kunnen goedkeuren. Niet alleen be- teekent zij een opzegging van artikel 1 van het Locarno- en het Rijnlandpact, maar ook van alle verplichtiingen jegens den Volken bond. Niettemin moet het land nog twee jaar lid van den Volkenbond blijven. In de „Populaire" schrijft Lerroux, dat de rede van den koning zekere vraagstukken on opgelost laat. België wil, dat zijn „neutrali teit" in een nieuw Locarno-pact erkend wordt, maar het wil zelf neutraal blijven bij een conflict tusschen de garanten. Verder is geen enkele toespeling gemaakt op het Volkenbonds pact en op de artikelen betreffende het nemen van sanctiemaatregelen tegen aanvallers. Zal België zoo vraagt het blad na de mili taire overeenkomsten met Frankrijk en het Locarnopact te hebben opgezegd ook den Vol kenbond verlaten? Volgens de „Petit Parisien" heeft België de gemakkelijkste positie gekozen met opgeving van alle Volkenbondsidealen. Het schijnt geen onderscheid meer te ma ken tusschen vredelievende en oorlogszuchtige landen. De beslissing is niet zonder gevaar, aldus de „Petit Parisien", want zij zou België in een staat van isolement kunnen brengen. De rede van koning Leopold schijnt in Italië een gunstigen indruk gemaakt te hebben. Men verklaart, dat het denkbeeld, volgens hetwelk de herbewapening de nationale onafhankelijk heid moet verzekeren, hetzelfde is, dat Mus solini in den laatsten ministerraad heeft ver dedigd. Anderzijds is het een axioma der Ita- liaansche politiek aldus verklaart men dat de nationale veiligheid niet moet afhan kelijk zijn van een systeem van bondgenoot schappen. Italië is altijd tegenstander geweest van een bloc-politiek. In de toelichting bij het wetsontwerp tot wijziging van België's militair statuut, dat gisteren in den ministerraad besproken is, wordt, volgens de „Telegraaf", geopperd gar nizoenen te leggen in Turnhout en Tongeren (d.w.z. bij de Noordgrens), benevens de garni zoenen te Charleroi, Bergen en Doornik (in het Zuiden des lands) uit te breiden. Na den "brand in het R.K. W erkloozentehuis te Enschede, welke Woensdag woedde. Wat er nan het verblijf overbleef TENERIFFE, 15 .October. (Reu ter). De radioclub van Teneriffe heeft om elf uur hedenavond beves tigd, dat de Galicische colonne, die naar Oviedo oprukt, bezit heeft ge nomen van den berg Narago en de verbinding tot stand heeft gebracht met de strijdkrachten van generaal Aranda. De regeeringstroepen zijn op de vlucht gedreven met achter lating van bijna 2.000 dooden. Van regeeringszijde wordt echter medege deeld, dat de gevechtenin de straten van Oviedo voortduren. De regeeringstroepen heb ben de artilleriekazerne in de wijk Casayeda bezet en de kathedraal, waar zich nationalis ten hadden verschanst, gebombardeerd. Uit Malaga wordt gemeld, dat een rechtsch vliegtuig twee bommen boven de stad heeft laten vallen. Een daarvan kwam terecht op een in de haven liggend Duitsch schip en viel in het ruim zonder tot ontploffing te komen. Vliegtuigen der regeering hebben een sterke afdeeling nationalisten verspreid, na haar aanzienlijke verliezen te hebben toegebracht. In den sector Cesseros is gisteren hard ge streden. Negen vliegtuigen bestookten de po sities der regeeringstroepen, die echter slechts weinig terrein prijsgaven. Van de fronten in het centrum van het land wordt door de nationalisten gemeld, dat de colonne van kolonel Monasterie zich heeft meester gemaakt van het dorp Chapineria op den weg naar Madrid, ten Oosten van San Martin de Val de Iglesias. In het bezette ge bied zou het volkomen rustig zijn. Te Tanger weet men niets van een bericht dat in het buitenland is gepubliceerd, dat sche pen van de nationalisten door een duikboot van de regeering tot zinken zouden zijn ge bracht. Wel bemerkte men gisteravond omstreeks 6 uur drie koopvaardijschepen welke door een Spaanschen kruiser werden vergezeld en in de richting van Cadiz voeren, komend van Ceuta. Men vermoedt, dat deze schepen troe pen en materieel vervoerden. Een typisch straatbeeld te Tel Aviv, waar vele uit Jaffa gevluchte Joden in tenten zijn ondergebracht. Zullen zij nu de Arabieren hun starre houding hebben gewijzigd, weer naar hun haardsteden kunnen terugkeeren? Het D. N. B. meende dezer dagen te kunnen berichten, dat België zich los van Frankrijk had gemaakt en een wederkeerig bijstandsverdrag met Engeland zou sluiten. Het D. N. B. heeft de klok hooren luiden, maar den klepel niet zien hangen. Feit is, dat Koning Leopold, die thans voor het eerst den ministerraad heeft voorgezeten, de definitieve vaststelling van den tekst van het wetsontwerp betreffende de militaire reorganisatie van België met een helder en realistisch betoog en zonder slag of stoot heeft doorgedreven. De koning volgt daarmee het voorbeeld van zijn betreurden vader, die op beslissende momen ten in het leven van den staat zijn boven- partijdige en gezagvolle persoonlijkheid in de weegschaal placht te werpen om haar ten gun ste van het algemeene landsbelang, zooals hij dat zag, te doen doorslaan. De kern van Koning Leopold's pleidooi wordt gevormd door het aan- ioonen van de noodzakelijkheid van het voeren van een strikte neutraliteitspolitiek ten op zichte van het buitenland, gelijk Nederland en Zwitserland die steeds hebben gehandhaafd, een neutraliteitspolitiek, welke alleen dan maar met succes gevoerd kan worden, wanneer zij geruggesteund en gewaarborgd wordt door een zoo sterk mogelijk militair defensie-apparaat. Koning Leopold heeft de les van het verleden verstaan en trekt er thans practische conclusies uit. In 1831 werd de neutraliteit van België door de groote mogendheden, waaronder het Ko ninkrijk Pruisen, gegarandeerd. Niettemin schond Duitschland in 1914 de Belgische neu traliteit. Het garantie-verdrag werd als een „vodje papier", gelijk von BethmannHollweg, de toenmalige rijkskanselier en minister-presi dent van Pruisen, het noemde, verscheurd en België werd weer de zooveelste maal in den loop der geschiedenis het slagveld van West-Europa. Na den wereldoorlog kon het met de geallieer- Verwachting: meest matige, in het Noor- den tijdelijk krachtige wind uit Weste- lijke richtingen, betrokken tot zwaar be- wolkt, later tijdelijk opklarend, tijde- j= lijk regen, aanvankelijk zachter, later kouder. Hoogste barometerstand 768.3 te Lyon. Laagste barometerstand 734.5 te Isaf jord. S 5 Zon op 6.26 - onder 5.06 - Licht op 5.35 Ej Maan op v.m. 6.39 onder n.m. 4.32 Nieuwe Maan 10.40 v.m. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind 15 October te 9.50 uur aan de 5 posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: WEEST OP UW HOEDE! SAN FRANCISCO, 15 Oct. In strijd met de verlangens van de nieuwe federale maritieme commissie en met voorbijgaan van den zeer Uitdrukkelijk door deze commissie naar voren gebrachten wensch, dat een „wapenstilstand" aan de kust zou worden gesloten, heeft de ge mengde onderhandelingscommissie van de vak- Vereenigingen der zeelieden en havenarbeiders aan den Stillen Oceaan Woensdagavond beslo ten, onmiddellijk een stemming te doen hou den onder de arbeiders over het afkondigen van de staking. De Amerikaansche federatie van den Arbeid heeft drie vice-voorzitters opdracht gegeven een laatste poging in het werk te stellen een ac coord tot stand te brengen met de afgescheiden Sroepen, die opnieuw georganiseerd zijn in het comité voor industrieele organisatie. Deze drie lasthebbers zullen zich gereed houden ten allen tijde onderhandelingen te openen met ver tegenwoordigers van het comité voor indus trieele organisatie. SHEFFIELD, 14 October. (Reuter). Op het Cutlersfeest heeft de minister van buitenlandsche zaken Eden hedenavond een rede gehouden waarin hij o.a. zeide, dat het Britsche volk over het algemeen weinig voelt voor extreme politieke stelsels, welke in eenige landen onder verschillende vormen worden gepredikt en doorgevoerd. Tegelijk groeide in het volk de waardeering voor de vrije instellingen, welke van de voorva deren zijn geërfd en welke een uitdrukking zijn van het Britsche karakter en leven. Het volk wenschte niet met anderen te twisten over een ander regeeringssysteem, doch wilde zijn eigen methode behouden. Eden zeide te hopen, dat in deze wereld, waarin het nationaal piestige wordt aanbeden als het gouden kalf, Engeland als standaard voor zijn eigen prestige zal nemen zijn geschikt heid om verdraagzaamheid en persoonlijke vrij heid te paren aan een sterke en effectieve re geering. Evenwel de gehechtheid aan eigen instellingen sluit niet in een zich losmaken van de Europeesche kwesties; zelfs al zou dit wen- schelijk zijn, dan was het niet mogelijk, Enge land heeft steeds een rol gespeeld in Europa en zal dit blijven doen. Vervolgens kwam de minister te spreken over de Spaansche kwestie en zette hij uiteen, waar om Engeland zoo sterk het Fransche voorstel van non-interventie steunde. De Britsche re geering is niet van meening, dat deze actie moet worden gestaakt, het is de beste, zoo niet de eenige weg om een gevaarlijke ontwikkeling van den toestand te voorkomen. Ten aanzien van de aanpassing der deviezen verklaarde Eden, dat ieder onpartijdig waarne mer onder den indruk moet komen van den groei van den wereldhandel. In het vervolg van zijn rede sprak Eden nog over de bewapening. Engeland is bezig de vloot, het leger en de luchtmacht te versterken. Het zou liever een overeenkomst zien, doch onder de huidige om standigheden is de versterking van de eigen verdediging noodzakelijk. Deze zal evenwel niet worden gebruikt om de diplomatieke voorstellen met bedreigingen te begeleiden, doch Europa moet overtuigd zijn, dat Engeland zijn rol mee kan spelen in de handhaving van denvrede. In zeker opzicht is een verbetering van den internationalen toestand te zien, doch de oogen sluiten voor de moeilijkheden zou dwaasheid zijn. Namens de Britsche regeering belooft Eden, dat alles zal worden gedaan om het verstand te doen zegevieren. In de Woensdagochtend te Londen gehouden zitting van het kabinet heeft Eden een breed voerige uiteenzetting gegeven van den buiten- landschen politieken toestand. Verscheidene sub-commissies werden in het leven geroepen om verschillende kwesties te be handelen, welke in het kabinet aan de orde zullen komen. De tekst van de ter gelegenheid der opening van het parlement uit te spreken troonrede zal eveneens door een aparte commissie worden opgesteld. Het schijnt, dat de ministers geen beslissing hebben genomen in de kwestie van het uniform verbod voor politieke partijen. In een Woensdag te Woodford (Essex) gehou den rede heeft Winston Churchill de gegrond heid van de Duitsche aanvallen op de Sovjet- Unie in twijfel getrokken. De campagne, die wij thans medemaken, aldus Churchill, heeft vooral ten doel voeding te geven aan de geestdrift van het volk. Ik ben ervan overtuigd, dat de militaire leiders in Duitschland niet de minste vrees van Russische zijde koesteren. Churchill sprak er voorts zijn voldoening over uit, dat het congres der conservatieven te Margate zich heeft verklaard tegen een aan de orde stellen van de kwestie der Engelsche man daten. Uit een tegengesteld besluit zou, naar hij zeide, een uiterst gevaarlijke discussie hebben kunnen voortvloeien, die tot een ernstige in ternationale spanning had kunnen leiden. In een te Lenden gehouden rede zeide de minister van Oorlog, Duff Cooper, dat Groot- Brittannië even sterk, zoo niet sterker dan ooit zou worden gemaakt. Hij waarschuwde, dat de bezittingen en tra dities van Groot-Brittannië in gevaar verkee- ren, Graaf de Brocqueville, die als minister-president de eerste poging deed, om het militaire verbond met Frankrijk op te heffen den zegevierende, maar verwoeste België niet meer als een door de groote broers bevoogde en beschermde onmondige pupil behandeld wor den en België wenschte zulk een behandeling ook niet. Het sloot in 1920 een geheim militair accoord met Frankrijk en enkele jaren later kwam het garantie-verdrag van Locarno tot stand, waarbij het neutrale België met meer gelijk vroeger slechts object van het contract, maar medecontractant werd. Practisch bleef België echter, vooral tengevolge van het mili tair accoerd met Frankrijk aan den leiband loopen var. de Fransche politiek, hetgeen vooral in de oogen der Vlamingen geweldige en on aanvaardbare risico's met zich medebracht. Hoe groot die risico's waren bleek duidelijk, toen de controverse tusschen het overwinnende Frank rijk en het overwonnen, maar zich snel natio- naal-socialistisch herstellende Duitschland zich angstwekkend verscherpte. Aan de Brocqueville komt de eer toe, het eerst een schuchtere poging te hebben gewaagd om België buiten het Fran sche kielzog te sleepen, doch zijn minister van buitenlandsche zaken Paul Hymans slikte on middellijk de door de Brocqueville moedig uit gesproken woorden weer in om de in Frankrijk gerezen ontstemming te kalmeeren. Sindsdien heeft vooral de Vlaamsche oppositie zich steeds krachtiger verzet tegen de Franco-phiele de fensie-politiek van Devèze, welke zelfs tot ern stige conflicten en opzienbarende mutaties in den Belgischen generalen staf leidde. En thans, au er in de binnenlandsche politieke verhou dingen van België een groeiende nationale en nationalistische reactie valt te bespeuren tegen de Roomsch-roode regeeringscoalitie van Van Zeeland en in Frankrijk een Volksfrontregee- ring aan het bewind is, welke sterk onder druk van de communisten staat, terwijl het Locamo- verdrag het lot van het befaamde „vodje pa pier" heelt moeten deelen en Frankrijk bloed broederschap met Moskou heeft geklonken, achtte Koning Leopold het oogenblik gekomen om door zijn gezaghebbend woord België een krachtigen stoot te geven op den weg naar een volkomen, op eigen kracht en belang geba seerde neutraliteit, welke België buiten de ge schillen der overmachtige buren zal moeten houden. De buitenlandsche politiek van België ontwikkelt zich onder den druk van de totaal veranderde omstandigheden in een richting, welke ons land als de eenig moge lijke en minst riskante voor kleine staten steeds heeft gevolgd, en het ziet er naar uit, dat de binnenlandsche zich daarbij har monisch zal gaan aansluiten. BERLIJN, 14 Oct. (Havas) Geen enkele mededeeling, noch officieel, noch officieus, be vestigt de ontbinding van den Duitschen Ko lonialen Bond, die door eenige buitenlandsche bladen was gemeld. Het bericht vond zijn oorsprong in de ver daging van het koloniaal congres, dat een dezer dagen te Breslau zou plaats hebben. Aan den vooravond van de belangrijke onderhandelin gen over een nieuw Locarno, wil Duitschland de Britsche openbare meening niet tegen zich innemen, en dit is de reden, waarom het kolo niaal congres is verdaagd. Scherpe reactie in Frankrijk op de rede van Koning Leopold. Galicische colonne heeft contact gekregen met de in t nauw gedreven nationalisten te Oviedo. Het arbeidsconflict aan den Stillen Oceaan. Er wordt over staking gestemd. Jhr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur van Ned.- Indië, is hedenmorgen geopereerd; zijn toestand is bevredigend. De nieuwe motor- en rijwielbeschikking in de Staatscourant gepubliceerd. Nog zes ernstige en tien lichtere gevallen van vergiftiging te Spekholzerheide. De prijs van f 100.000 in de 472e Staatsloterij is gevallen op nummer 1611de premie van f 30.000 op nummer 20783. De vergiftigingsverschijnselen te Spekhol zerheide hebben thans een grooten om vang aangenomen. Zes personen zijn in het ziekenhuis te Kerkrade opgenomen. Allen zijn er ernstig aan toe; bij twee van hen is er gevaar voor him leven. De lijkschouwing op het stoffelijk overschot van den aan vergiftiging overleden caféhouder L. en zijn vriend F. heeft uitgewezen, dat bei den aan het gebruik van methyl-alcohol (een alcohol-product, dat uit hout gedistilleerd wordt en dat naast gewone alcohol-reacties zware vergiftigings-verschijnselen teweeg brengt! zijn overleden. De politie vermoedt thans, dat L. in het bu' nnland dezen goedkoopen methyl alcohol kocht en ezen mengde in de dranken, die hij in zijn café aanbood. Een zestal personen, die Zondag in dit café iets gebruikt hebben, lijden allen aan ernstige vergiftigings-verschijnselen. Zij zijn naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. Bovendien zijn er een tiental anderen, bij wie zich lich tere verschijnselen van vergiftiging hebben voorgedaan en die thans in ditzelfde zieken huis ter observatie zijn opgenomen. Woensdag heeft de Commissaris van politié te Kerkrade den geheelen voorraad dranken, die in het café van L. aanwezig waren, in be slag genomen. Er zal thans een onderzoek in gesteld worden, of inderdaad methyl-alcohol hierin aanwezig is. Hedennacht is nog in het ziekenhuis overleden de mijnwerker L. Schuur uit Kerkrade. Voor zoover bekend heeft de medische we reld in Nederland nog nimmer een dergelijke methylalcohol-vergiftiging van zoo'n omvang en epidemisch karakter waargenomen. Derge lijke vergiftigingen hebben wel in Amerika en Duitschland plaats gehad. Op een na den laatsten dag van de 412e Staatsloterij is de prijs van 100.000 er einde lijk uitgekomen. Wie nummer 1611 bezit, is de gelukkige win naar. Ook de premie van ƒ30.000 kwam er uit en wel op nummer 20783. De Argentijnsche regeering heeft bij het con gres een wetsontwerp tot onderdrukking van het communisme ingediend. Het congres is hl buitengewone zitting bijeengeroepen. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 758.9 Vorige stand: 759.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1