LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Gemeenteraad De verklaring van Koning Leopold Euwe behoudt de leiding De diefstal uit een postwagen DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 Debat tusschen wethouder Reinal- da en den heer Klein Schip horst over de aanstelling van een hoof dir. bij Openbare Werken Benoemingen Benoemingen Wer kver schaf fing Prins Bernhardstraat Rioleering Hoofd-ingenieur bij Open bare Werken Het gevaarlijke Plein Scherpe controle op de tram snelheid DR. BIERENS DE HAAN Onderscheiden bij zijn zeventig sten verjaardag WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen H.R.C. Excelsior (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Sensatie te Parijs en een zeer ge reserveerde houding der diplomaten De terugkeer tot een algeheele neutraliteit De indruk te Londen De valutamarkt Depreciatie van den gulden ongeveer 21 pet. SCHAKEN De wereldkampioen speelde tegen Fine remise, een resultaat dat ook v. d. Bosch tegen Aljechin bereikte Vierde ronde van den achtkamp EuweFine Aljechinv. d. Bosch GruenfeldLandau KmochVan Scheltinga De stand Rumoerige vergadering in Den Haag Politie moet een groot aantal tegenstanders der democratie uit de zaal verwijderen Dekknecht in Amstel verdronken Toen hij van zijn boot wilde over stappen, gestruikeld en te water geraakt TOESLAG VOOR NIEUWE WERKLOOZEN KONINGIN EMMA-MONUMENT Hoe het onderzoek der Rotter- damsche politie leidde tot arrestatie van drie personen Kist vervoerd Crisisbureau benadeeld Penningmeester eigende zich be dragen toe door valsche hand- teekeningen te plaatsen NA DE SCHIETPARTIJ TE BROEK OP LANGENDIJK Vervolging van den brigadier gevraagd DAMMEN SPRINGER WINT TEVENS DE LAATSTE PARTIJ Een 173-zege op Vaessen =|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiii!iiii!iiiiii!iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiniiMiiiy| iiiiiiiiinmniiinniiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinniü NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT illlllll!ll!llllllllllllllllll!llllllllllllllll!lllll!llllllllllllllll!ll!llllllllll[|lllllli!UIIIIIIIIII!llilllll!IIIIIIIIUIIIIIIIII!llli STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad wer den na een zeer langdurige zitting met gesloten deuren, de volgende punten afgehandeld. De leden der vaste commissiën werden be noemd. En verder: tot leden der commissie van toezicht op den Stadsschouwburg Dr. J. P. M. Sterck en de heer M. A. Reinalda; tot tijdelijk leeraar wiskunde aan het gym nasium Dr. F. Vermast te Haarlem; tot tijdelijk leeraar oude talen gymnasium Dr. D. M. Hoogeveen te Haarlem; tot tijdelijke leerkrachten aan de H.B.S. A.: de heer A. Bakker (Maleisch), mevr. J. L. van Sluys-Barbiers (Spaansch) en de heer R. Pro- see (Handelswetenschappen) aan de le H.B.S. B.: mej. D. C. Roos te Haarlem (lichamelijke oefeningen) en de heer F. H. Lieuwen te Amsterdam; tot tijdelijke leerkrachten aan de gemeente avondschool voor handelsonderwijs de heeren: A. J. Hekkelman, J. Kal, L. v. d. Meulen, J. Nanninga, J. W. Schotman, S. E. H. de Vries en W. Bameveld, allen te Haarlem; tot leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs de heeren A. Blok en tijdelijk F. J. Drost, ir. H. J. Struyk en W. B. Groeneveld; tot leerkrachten bij het TJ. L. O. de heeren J. Blad en J. W. Vossen en mej. M. S. de Boer (Jacobstraat), benevens de heeren J. W. Vos sen en J. Blad (Parklaan) tot hoofd der school voor gewoon L. O. met montessori-leermethode (Bakkerstraat) de heer G. C. Visser te 's Gravenhage; tot leerkrachten bij het L. O. mej. G. Can- crinus, J. Smit, D. Geelen en J. J. Schouten, de heeren H. F. Schuit Heiss, W. F. Louwrier. tot onderwijzeres aan de school Wilhelmina- straat mej. M. S. de Boer; tot leden van de commissie lichamelijke op voeding de heeren P. Wildeboer en A. H. de Bruyn Jr. Bij de ingekomen stukken en mededeelingen sprak de communist Noordewier over slechte toestanden bij de werkverschaffing. Wethouder v. Liemt ontzenuwde de meeste klachten door met veel bewijsmateriaal ter tafel te komen. Het raadslid, de heer Joh. Visser, diende bij de ingekomen stukken een voorstel in, om een gedeelte van de Emmastraat te verdoopen in Prins Bernhardstraat. Daardoor toch zou Haarlem eer bewijzen aan het Oranjehuis, ter wijl tevens uit technisch oogpunt een verbete ring van de straatbenaming zou ontstaan. De voorzitter zeide, dat het dagelijksche be stuur den tijd wil hebben om te onderzoeken, hoe deze zaak t beste opgelost kan worden. Er komt prae-aivies. De heer VISSER verwonderde zich daarover, omdat B. en W. 5 weken tijd gehad hebben om er over na tc denken. Nu is de aardigheid er af, aldus spr. De heer PEPER (C.P.) verzocht prae-advies op een verzoekschrift van H. J. Kuyken om ver betering van de rioleering der Ged. Volders gracht. Wethouder REINALDA zegde een ernstig onderzoek toe. Het R.K. raadslid, de heer H. Klein Schip horst, diende vragen in over den oproep voor de betrekking van een hoofd-ingenieur bij Openbare Werken. Hij vroeg welke belang rijke werken in voorbereiding zijn of komen, of de taak voor onderhoud gebouwen zoozeer verzwaard is en of B. en W. bereid zijn de be noeming tot na de afhandeling der begrooting uit te stellen. Wethouder REINALDA zegde toe, dat bij de behandeling van de begrooting een overzicht gegeven zal worden van de belangrijke werken, die in voorbereiding zijn en komen. Er moet een hoofd-ingemcur bij Openbare Werken benoemd worden, omdat de vacature, door het overlijden van ir. de Bordes niet is aangevuld en thans per 1 Januari de gemeente-architect, de heer Hillebrana, met pensioen gaat. De bezetting zou daardoor te gering worden. De vraag ten aanzien van de taak voor onderhoud gebouwen begreep spr. niet. De benoeming behoeft niet te wachten tot na de begrooting. De raad moet vertrouwen in B. en W. hebben, dat zij niet meei; personeel dan strikt noodzakelijk is, zul len aanstellen. De heer KLEIN SCHIPHORST was niet te vreden met dit antwoord. Welke zijn dan toch wel die belangrijke werken, die moeten komen? Spr. weet er niet een, weet de wethouder ze wel? In dezen tijd moet men op de dubbeltjes letten en daarom zijn de vragen van spr. zeker gemotiveerd. Er i s den laatsten tijd belangrijk werk in voorbereiding geweest, maar dat is al in uitvoering. Voor de aula op de begraafplaats is een particulier architect aangezocht. Als er nu straks weer enkele objecten zijn, ze zullen als er geen verkeer aankomt, laten de bestuur ders de tram sneller rijden. De kantonrechter vond dat de bestuurders zich altijd aan de maximumsnelheid moeten houden en veroordeelde den trambestuurder tot f 3. boete of twee dagen hechtenis. De heer Klein Schip horst: Men moet in dezen tijd op de dubbeltjes passen Weth. Reinalda: Er wordt niet meer personeel aangesteld dan strikt noodzake lijk is niet zoo groot worden, kan men dan weer niet een particulier nemen? Dat is zeker stukken goedkooper. In de oproep-advertentie wordt iemand ge vraagd voor nieuwbouw en onderhoud gebou wen. Is dat laatste plotseling zoo belangrijk? Spr. bleef er bij, dat deze kwestie tot de be grooting kan worden uitgesteld. Wethouder REINALDA antwoordde, dat B. en W. weigeren op dit oogenblik de plannen voor het volgend jaar ter tafel te brengen. Maar spr. wilde er wel op wijzen dat de uit breidingsplannen in zeer bijzondere mate de aandacht verdienen en een groot deel van de taak van den nieuwen functionaris zullen ver langen. Zou de heer Schiphorst, aldus de wet houder, ook tegen een architect in de vacature Hillebrand opponeeren? De ontwikkeling van de stad in de volgende jaren eischt naast een directeur en een civiel- hoofd-ingenieur ook een bouwkundig hoofd ingenieur. De heer KLEIN SCHIPHORST meende, dat er bij den dienst wel menschen zijn die de va cature van architect kunnen vervullen. Er zijn bouwkundigen met groote bekwaamheid. Spr. vroeg nadrukkelijk of bij de benoeming van den hoofdingenieur de vacature voor architect straks niet zal worden aangevuld. De heer VISSER (C.H.) zeide, dat de zaak best kon wachten tot de begrooting. Zooveel groot werk staat er toch niet op tafel. De wethouder verklaarde zich daar tegen, B. en W. hebben den functionaris noodig en daar wijken ze niet van af. Over de verrich tingen van de ambtenaren bij den dienst wenschte spr. niet in het openbaar te spreken. De heer WOLZAK (A.R.) wees op de deskun digheid van den heer Klein Schiphorst, maar wenschte toch ook vertrouwen te stellen in het college. Laat de Commissie voor Openbare Wer ken de kwestie bekijken, ook meer intern. De heer KLEIN SCHIPHORST liet de ver antwoordelijkheid voor de benoeming geheel aan den raad. Als bij de begrooting mocht blij ken, dat de functie niet noodig was geweest, behield spr. zich het recht tegen den betrokken salarispost te stemmen. De heer NOORDHOFF (S.D.) achtte dezen gang van zaken al heel eigenaardig en onjuist. Dan zou dus voor den benoemde de mogelijk heid bestaan, dat hij in October benoemd werd en in Januari weer op straat zou staan. Als de heer Schiphorst in B. en W. geen vertrouwen stelt, laat hij dan een voorstel indienen om de vacatures niet aan te vullen. De raad zal daar dan al of niet voor stemmen. De heer REINALDA wenschte een zitting met gesloten deuren, waaraan de voorzitter ge volg gaf. Na heropening stelde de heer Klein Schip horst nogmaals de vraag of een benoeming van een hoofdingenieur zou voorzien in de vacature ir. de Bordes én de komende vacature Hille brand. Dat dus twee vacante betrekkingen in één zouden samensmelten. Wethouder Reinalda zegde dit namens B. en W. toe, waarna de kwestie tot beider tevreden heid was opgelost en de vergadering kon wor den gesloten. Onlangs is op den hoek PleinDreef een ern stig verkeersongeval gebeurd. Een Belgische autobus reed tegen een van Heemstede komende tram, waardoor eenige inzittenden van den autobus gewond werden. Als het kalf verdronken is, dempt men den put, zegt een spreekwoord, waarvan de juistheid bijna eiken dag bewezen wordt. En ook nu gaat het op, want sedert het ongeval heeft de Haarlemsche motorpolitie scherpe controle uit geoefend op de snelheid, waarmede de trams der N.Z.H. den gevaarlijken hoek passeeren. De officieele maximumsnelheid voor deze trams ter plaatse is 10 K.M., doch in werkelijk heid rijden de trams veel sneller. Als eerste van een reek deswege bekeurde trambestuurders stond Woensdag een 34-jarige trambestuurder terecht. Hij had op 9 September op den hoek met zijn tram met 22 K.M. snelheid gereden. Verdachte merkte op, dat hij de snelheid van de tram niet kan controleeren en dus niet weet met hoeveel snelheid hij reed. De Ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat herhaaldelijk op het ge noemde punt ongelukken gebeuren. Geregeld rijden de trams meer dan 10 K.M. per uur op dezen gevaarlijken hoek. Mr. Immink, secretaris van de N.Z.H., had tegen spr. gezegd, dat de trambestuurders prac- tisch niet met 10 K.M. snelheid kunnen rijden. En toch is het noodig, want de trams hebben een zeer gebrekkig remvermogen. Met 10 K.M. snelheid kunnen ze op 8 M. stoppen. Dit is nog mooi te noemen en maakt, dat ongelukken kun nen worden voorkomen. Daarom moet er beslist met die snelheid gereden worden. Er is echter geconstateerd, dat er wel trams passeeren mot 35 K.M. snelheid. Bij 30 K.M. snelheid kunnen de trams echter pas over 'n afstand van 38 M. stoppen! Zoo'n tram rijdt als een dommekracht op een auto in. Aan den anderen kant is het voor de tram bestuurders een moeilijke kwestie. Zij moeten immers op tijd rijden. Maar hierboven staat toch de noodzakelijkheid om zich in het belang van het verkeer te houden aan de maximum snelheid. Dan zullen er ook geen ernstige onge lukken meer voorkomen. Spr. vond de overtre ding zeer ernstig en eischte f 6.— boete of drie dagen hechtenis. Verdachte merkte op, dat een trambestuurder zijn aandacht niet uitsluitend kan bepalen tot de snelheid van de tram. En dit zal dan toch noodig zijn om zich te kunnen houden aan de maximumsnelheid. Vele trambestuurders letten nauwkeurig op bij het kruispunt en voorkomen daardoor ongelukken. Wel tien per uur! Maar Onder vele blijken van belangstelling heeft dr. J. D. Bierens de Haan Woensdag te zijnen huize te Aerdenhout zijn 70sten verjaardag ge vierd. Des middags kwamen hem o.a. gelukwenschen de voorzitter en de secretaris van het ge vormde huldigingscomité, prof. R. Josse- lin de Jongh en de heer D. Munniks, met den Minister van Onderwijs, Kruisten en Weten schappen, prof. dr. R. J. Slotemaker de Bruine. De Minister verklaarde, dankbaar te zijn voor het feit, dat hij hier mocht spreken als een goede kennis en oude studiemakker. Vijftig jaar geleden was spr. door den jubilaris als student te Utrecht „doorgezaagd", zooals men toen in studentenkringen het ontgroenen noemde. Nog andere jeugdherinneringen haal de Minister Slotemaker de Bruine op, om daarna mede te deelen, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd, den doctor te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw". Spr. wenschte hem met deze onderscheiding geluk, waarmee de andere aanwezigen van harte instemden. Tot de velen, die in den loop van den mid dag kwamen feliciteeren, behoorden o.a. ook de burgemeester van Bloemendaal, de oud griffier der Provinciale Staten van Noord- Holland, mr. S. H. Vening Meinesz, een ver tegenwoordiger van het Leidsche Studenten corps en vele anderen. Tal van bloemstukken en geschenken sierden de woning. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar laatsten recordrit voor de Kikkert- en D. J. K.-bekers. De uitslag was 60 K.M. A- en B-klasse. A-klasse: 1. Thonia 1.48.44; 2. W. Vink 1.50.48; 3. Verboom 1.51.4. Korthals kreeg kramp en gaf op. B-klasse: 1. Hoogland 1.54.29; 2. F. Jansen 2.1.9. Smit opgegeven. C-klasse 40 K.M.; 1. J. Munk 1.09.40 2. H. Munk; 1.10.17; 3. Duyns 1.11.3; 4. Tichelaar 1.18.33, onder protest van Buyns. Jun. 30 K.M.: 1. K. Neeft 1.0.7, anderen op gegeven. Bovengenoemde vereeniging hield haar kam pioenschap op den korten afstand over 1 K.M. De series waren als volgt: A-klasse: le serie 1. Bouma, 2. Bas Fennis; 2e serie 1. Kleef, 2. Mat- zen; 3e serie 1. Wim Fennis, 2. Schell Sr., 3. Th. Duivenvoorde. B-klasse: le serie 1. Van de Berg, 2. Jas; 2e serie Bos, 2. Walgien; 3e serie 1. G. Jansen, 2. Lasschuit. C-klasse: le serie 1. Kruif, 2. Dokkum; 2e serie 1. Henk v. Es, 2. Baars, 3. Evers. Jun.: le serie 1. V. Dijk, 2. Sinderen; 2e serie 1. De Jong, 2. Kleef. Her kansing A-klasse: 1. B. Matzen, 2. Duivenvoor de. 3. Bas Fennis n.g.; B-klasse: 1. Jas, 2. Wal gien, 3. Lasschuit n.g.; C-klasse: 1. Evers, 2. Dokkum. Jun.; 1. Kleef, 2. Sinderen. Demi finale A-klasse: le serie 1. Kleef, 2. Matzen, 3. Schell n.g.; 2e serie 1. W. Fennis, 2. Bouman, 3. Th. Duivenvoorde n.g. B-klasse: le serie 1. Van de Berg, 2. J. Walgien, 3. Jansen n.g.; 2e serie 1. Jas, 2. Bos. Jun.-klasse: Finale A-klasse: 1. W. Fennis, 2. Kleef, 3. Bouman, 4. Metzen n.g.; Finale B-klasse: 1. Van de Berg. 2. Wal gien, 3 Jas; Finale C-klasse; 1. Kruif, 2. Baars, 3. Elvers. Na loting de volgende serie voor den titel 1. geplaatst de 2e voor kleine finale: le serie 1. Kruif; C-klasse 2. Kleef; A-klasse 3. Jas; B-klasse 2e serie 1. V. Berg, 2. Bouman, 3. Baars; 3e serie 1. W. Fennis, 2. Walgien, 3. Evers; Finale: 1. W. Fennis (kampioen), 2. Kruif, 3. Van de Berg; Kleine Finale: 1. Bou man, 2. Kleef, 3. Walgien. PARIJS, 14 Oct. (Havas). De rede, die koning Leopold van België heden in den ministerraad heeft uitgespro ken, heeft te Parijs groote sensatie gewekt. Alleen reeds het feit, dat de verklaringen van den Koning bij wijze van uitzondering openbaar zijn gemaakt, wijst op het belang van de genomen beslissing. In de Fransche diplomatieke kringen toont men zich voorals nog zeer gereserveerd. Indien de verklaring )van Koning Leopold volgens de letter zou moe ten worden uitgelegd, zou de terug keer van België tot de algeheele neutraliteit, dien zij schijnt te doen voorzien, ernstige verwikkelingen ten gevolge hebben met betrekking tot het Volkenbondspact en het verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waarvan de verplichtingen voor de vier overige onderteekenaars nog zijn blijven bestaan, en in het alge meen met betrekking tot het stelsel, dat door het begrip van de collectieve veiligheid is geinspireerd. Alvorens zich echter uit te spreken wil men afwachten, welke practische toepassing zal worden gegeven aan de beginselen, die door de rede van den Koning zijn vastgesteld, o.a. ten aanzien van de internationale positie van België. De rede van den koning omtrent den terug keer van zijn land tot de neutraliteit is te Lon- In het valuta-verkeer was de stemming voor den gulden gisterochtend ten opzichte van het Fond Sterling vaster; het Pond liep n.l. van 9.22 tot 9.21-9.18 terug. Ten aanzien van den Dollar, die zich, na 't slot van Maandag van i.88 1/16, steioe op 1.87y2—1.88!4, was de gulden ook iets beter gestemd. Onder beurstijd trad niet veel verandering in. De Dollar noteerde officieel 187 5/8, zoodat de waardevermindering van den gulden ongeveer 21 pCt. bedroeg. In den Dierentuin te Den Haag werd Woensdagavond onder groote belangstelling de vierde ronde van den internationalen achtkamp gespeeld. Het verloop der partijen was als volgt: De partij EuweFine was een orthodox dame-gambiet. Zwart koos echter als zevenden zet niet c7c6, maar c7c5, wat de partij di rect een scherper karakter verleende. Nadat wit op d5 had genomen, volgde een ruil der zwarte loopers en wit nam thans ook het paard op d5, waardoor zwart een geïsoleerden pion op dit veld verkreeg. Fine wist echter alle moeilijkheden te boven te komen en dame en torens af te ruilen. Hij kon zich in het eindspel zelfs permitteeren een pion te offeren, daar remise voor hem altijd verzekerd was. Na33 zetten werd de partij remise gegeven. Wit: Fkiwe. Zwart: Fine. Orthodox damegambiet. 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pgl—f3 d7d5; 4. Lel—g5 Lf8—e7; 5. e2—e3 0—0; 6. Pblc3 Pb8d77. Lfl—d3 c7—c5; 8. 0—0 a7a6; 9. c4d5 Pf6xd5; 10. Lg5xe7 Dd8xe7; 11. Pc3xd5 e6xd5; 12. Ddlc2 g7g6; 13. d4xc5 Pd7xc514. Tal—cl b7—b6; 15. Pf3—d4 Lc8—b7; 16.Ld3e2 Ta8c8; 17. Le2—g4 f7—f5; 18. Lg4—f3 Pc5e4; 19. Dc2—d3 b6—b5; 20. Pd4—b3 De7—f6; 21. Dd3—d4 Df6xd4; 22. Pb3xd4 Kg8—17; 23. Pd4—b3 Tc8xcl24,Tflxcl Tf8—c8; 25.Tclxc8 Lb7xc826. Lf3—e2 Kf7—e7; 27. Kgl—fl Ke7d6; 28. Kfl—el Pe4—c5; 29. Pb3—cl Pc5e630. Pel—b3 Pe6—c5; 31. Pb3—d4 Pc5e6; 32. Pd4—c2 d5—d4; 33. e3xd4 Lc8—b7. Remise. Eveneens een orthodox damegambiet, echter met de kalmere voortzetting c7c6. De partij was een tijdlang dezelfde als die tusschen Al jechin en Sir Thomas uit Podebrad, met dit verschil echter, dat v. d. Bosch zijn pion h7 voor pion b2 prijsgaf, waardoor hij in een ietwat benauwde positie geraakte, des te meer daar Aljechin reeds een toren op de derde lijn ge bracht had. Er ontstond een eindspel van dame, twee torens en vijf pionnen elk, dat na den 25en zet ongetwijfeld voor Aljechin iets gun stiger stond. In het vervolg wist Aljechin door een mooie combinatie een pion te veroveren, waardoor zijn pion op de a~lijn vrij kwam, maar door nauw keurig spel van zijn tegenstander was hij ge dwongen dezen pion terug te geven, waarop na 43 zetten tot remise werd besloten. Ook deze partij was een orthodox dame gambiet. Landau nam echter na afruil der zwarte loopers op e7 het paard terug. Door fijn positiespel bracht hij zijn pion op e4, waar door de zwarte stelling eenigszins gedrukt kwam te staan. Landau kreeg tenslotte door goed positiespel een betere stelling. De partij werd na veertig zetten afgebroken. Kmoch opende, zooals trouwens alle andere wit-spelers op dezen avond, met d2—d4. waar tegen Van Scheltinga zich West-Indisch ver dedigde. Wit fianchetteerde bij de loopers, ruilde de witte spoedig af en verkreeg hierdoor iets beter spel. Toen het Kmoch gelukte een pion te ver overen, ruilde hij alles af en ging hij over in een eindspel van paard en vier pionnen tegen looper en drie pionnen, dat hij vermoedelijk zal winnen. De partij werd na 42 zetten afgebroken. De stand is na de vierde ronde: Euwe 3 pnt. uit 4; Aljechin 2% pnt. uit 4; Kmoch 1 lA pnt. uit 3 en een hangpartij; v. d. Bosch l'A pnt. 3; Gruenfeld 1 uit 2 en twee hangpartijen; Landau 1 uit 2 en een hangpartij; Fine y2 uit 2 en een hangpartij; Van Scheltinga 0 uit 2 en een hangpartij. den te laat bekend geworden om officieele re acties uit te lokken. Het besluit van België, zoo doet men hier opmerken, vormt voor de Locarno-onder handelingen een nieuw element, da't, zoo meent men, een harer essentieele grondsla gen heeft gewijzigd. Dit feit zal dus in overweging genomen die nen te worden, opdat de kanselarijen onderling kunnen nagaan, wat de gevolgen ervan zijn voor een eventueel Rijnverdrag. Het is dan ook te verwachten, dat onverwijld besprekingen omtrent dit punt zullen worden geopend, o.a. tusschen Parijs en Londen. De Haagsche afdeeling der Nederlandsche beweging voor eenheid door democratie hield Woensdagavond in de groote zaal van den Die rentuin te Den Haag een propagandavergade- ring, waarin als sprekers optraden dr. H. Faber, uit Velsen, de weleerw. heer H. de Greeve, uit Haarlem, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, uit Den Haag, en ds. A. van der Heide, uit Voor burg. De toeloop tot deze vergadering was zoo groot, dat velen moesten worden afgewezen. De leiding was in handen van den heer Weiss, die na een kort openingswoord het woord gaf aan dr. Faber, die de beginselen der beweging uiteenzette. Tijdens deze rede werd het achter in de zaal reeds onrustig, zoodat de voorzitter moest waarschuwen niet te inler- rumpeeren. Hij dreigde de ordeverstoorders met verwijdering uit de zaal. De redevoering van den weleerw. heer H. de Greeve gaf van den aanvang af aanleiding tot heftige protesten. Binnen enkele minuten ont stond er een geweldig rumoer. Van alle kanten werd geroepen, zoodat de spreker zijn onder werp „De totale staat en het katholiek begin sel" niet kon vervolgen. Tal van ordeverstoor ders werden op hardhandige wijze uit de zaal gewerkt, doch nauwelijks had de spreker weder eenige zinnen voltooid of er ontstond opnieuw een oorverdoovend lawaai, dat verder spreken onmogelijk maakte. Van alle kanten klonxen kreten en wederom werden tal van personen, voor het meerendeel jeugdige, met behulp van den gummistok verwijderd. In totaal werden ongeveer 150 demonstranten- op deze wijze door de politie naar buiten gewerkt. De laatste spreker, ds. Van der Heide, die naar aanleiding van een uitspraak van den Engelschen staatsman Churchill, waarin deze op de zegening der democratie wees, deze te genover de autocratie in andere landen stelde, lokte eveneens protesten uit. Daar het over- groote deel van de tegenstanders der demo cratie evenwel reeds uit de zaal verwijderd was, kon spreker zijn rede rustig beëindigen. De nationale landdag der beweging zal op 4 November a.s. te Amsterdam worden gehou den. Woensdagavond te kwart over zes is de 19-jarige dekknecht v. d. Toorn van de sleepboot Noordwijkerhout, behoorende aan den sleepbootdienst v. d. Toorn te Wormer- veer, welke ligplaats heeft in den Am- stel te Amsterdam, toen hij op een daar naast gemeerd liggende zandschuit der Amsterdamsche Ballast Mij. wilde over stappen, gestruikeld en in hei water terecht gekomen. Voor hulp kwam opdagen, was het slachtoffer reeds in de diepte verdwenen. Het slachtoffer was te Wormerveer woon achtig. Uit hetzelfde gezin verdronk reeds eer der een zoon. Vannacht om kwart over twaalf heeft het personeel van de politieboot, dat den geheelen avond aan het dreggen was geweest, het lijk van den verdronken dekknecht opgehaald. Het is overgebracht naar het Wilhelmina-gasthuis. De minister van Sociale Zaken heeft thans, naar het Volk meldt, bepaald, dat ook aan de „nieuwe" werkloozen een toeslag zal worden gegeven, die in de plaats komt van de „over gangstoelage", die de andere werkloozen ont vangen. Het bedrag van dezen toeslag is voor de verschillende gemeenten ook verschillend vastgesteld. Voor Amsterdam is bepaald, dat de toelage, die aan de „nieuwe" werkloozen zal worden uit gekeerd, 1.50 per week voor georganiseerden en 1.25 voor ongeorganiseerden zal bedragen. Voor Rotterdam en Den Haag is het bedrag voor georganiseerden zoowel als voor ongeor ganiseerden op 1 bepaald, voor sommige an dere gemeenten (bijv. Haarlem, Groningen en Nijmegen) op ƒ0.75. Deze toeslag-regeling geldt dus voor hen, die van Maart tot en met September niet gesteund zijn geweest. Het ligt in het voornemen van de Koningin, Woensdag 21 dezer te Soest de onthulling te verrichten van het monument ter nagedachte nis van de Koningin-Moeder, In den middag van 1 October is zooals bekend op het terrein van de gemeentelijke handelsinrichtingen aan de Stieltjesstraat te Rotterdam, een brutale diefstal gepleegd. Een postrijtuig van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij, werd opengebroken en de dieven hebben daaruit een kist met een geld zending, waarin zich een zeer groot bedrag aan specie bevond, gestolen. In verband hiermede werden drie verdachten in het huis van bewaring ingesloten. De justi- tieele dienst van de afdeeling Zuid heeft spoe dig na het bekend worden van den diefstal, den 35-jarigen loswerkman, J. J. E. van B.. die op den dag van den diefstal op het terrein was gezien, gearresteerd. Hij gaf voor, een fiets te hebben willen leenen van den arbeider A. van der E., die in dienst is bij de R.T.M. De ge arresteerde moest echter wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Van der E. vertelde, dat Van B inderdaad op dien dag bij hem is gekomen om een fiets te leenen. Daar de aan wijzingen tegen Van B. sterker werden, werd hij voor de tweede maal aangehouden. De zwaarte van de kist deed al dadelijk ver moeden, dat de dieven over een transportmiddel de beschikking hadden gehad en in verband hiermede werd een uitgebreid onderzoek inge steld bij alle verhuurders van handwagens, bak fietsen e.d. te Rotterdam. Uit dit onderzoek bleek, dat 1 October de 37-jarige loswerkman C. B. een bakfiets had gehuurd van een ver huurder in de Zwederstraat. Voorts bleek, dat deze B. een zwager is van den reeds eerder genoemden Van B. Bij het verdere onderzoek kwam aan het licht, dat buren van B. hem 1 October hadden gezien, toen hij bezig was een zwaar voorwerp van een carrier te laden, daarbij geholpen door Van B. Het voorwerp was de woning van B. binnen gedragen. B. ontkende aanvankelijk, iets met de zaak uitstaande te hebben; hij had geen zwaar voor werp in huis gehad, was niet met een carrier in de Kamperfoeliestraat geweest en had nooit een bakfiets gehuurd. Later heeft hij echter/zijL aanvankelijke lezing herroepen. Hij deelde toen mede, voor Van B. op den lsten October een kist met een voor hem onbekenden inhoud te hebben vervoerd van den Breeden Hilledijk naar zijn woning. Toen Van B. en hij de kist een maal boven hadden, is de reeds genoemde spoorwegarbeider Van der E. gekomen en met zijn drieën hebben zij de kist opengemaakt, welke een groote partij zakjes met guldens en rijksdaalders bleek te bevatten. Hij verklaarde, dat hij toen pas heeft begrepen, dat er iets niet in orde was. Hij heeft daarop Van B. en Van der E. de deur uitgezet, echter nadat deze twee den buit hadden verdeeld. B. heeft, volgens zijn verklaring, niets gekregen. Naar aanleiding van deze verklaringen en in verband met nog andere aa wij zingen, zijn B„ Van B„ en Van der E. in bewaring ge steld. Zij ontkennen pertinent, iets met de zaak uitstaande te hebben. Van B. wordt van den diefstal, Van der E. van medeplich tigheid en B. van heling verdacht. De kist bevatte een bedrag van f 7500 aan specie. De Incassobank te Rotterdam had het bedrag afgezonden naar de Beet wortelsuikerfabriek te Puttershoek. Het geld is tot op heden nog niet terug gevonden. Het gemeentelijk Crisisbureau te Eindhoven neeft bij de recherche aangifte gedaan, clat deze instelling gedurende 1936 voor verschil lende bedragen is benadeeld. Uit het onderzoek van de recherche bleek, dat P. W. T. uit Woensel, penningmeester der landelijke vereeniging tot verzekering tegen de tiadeelige gevolgen van ziekte en werkloosheid, aan de werkloozen, die van deze vereeniging kasgelden trokken, mededeelde, dat zij uitge trokken waren. Dit was echter niet het geval. Door het plaat sen van valsche handteekeningen heeft T. zich op deze wijze vele bedragen toegeëigend. Hij is gistermorgen gearresteerd. Voor welke be dragen het gemeentelijk Crisisbureau op deze wijze is benadeeld, is nog niet bekend. In den vroegen ochtend van 22 September j.l. werd te Broek op Langendijk de 24-jarige M. K. door den brigadier van de rijksveldwacht Van den B., neergeschoten, toen K. van de kermis te Zuid-Scharwoude huiswaarts keerde. Naar wij thans vernemen, hebben de ouders van den verslager.e bij den Officier van Jus titie te Alkmaar, een verzoek ingediend om een vervolging in te stellen tegen genoemden bri gadier. i In Den Haag werd Dinsdag de tiende en laatste partij gespeeld van de match tusschen Springer en den Belgischen kampioen Vaessen. en het is den ex-wereldkampioen gelukt, ook deze ontmoeting tot een winstpartij te maken, waardoor de nederlaag voor Va,essen er een wordt met de cijfers 317. De eindstand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. B. Springer 10 7 3 0 17 L. Vaessen 10 0 3 3 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4