SITTERS^KQR DE UREN GAAN V O O R B IJ Haarlem, 15 Oct. DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 AGENDA Kunsttanden en Gebitten Uit den Gemeenteraad Bioscopen 16 October Bioscopen DE VERBREEDING DER RAAKS Onteigeningsbesluit goedgekeurd Centrale Tandheelkundige Kliniek Ziekenfondstarief TWEE DOODELIJKE AAN RIJDINGEN Onoplettende chauffeurs veroordeeld Geslapen Winkelweek Gen. Cronjéstraat ZANG- EN ORGELCONCERT In de Gemeentelijke Concertzaal K. J. C. Algemeene Cursus Zondag 18 Oct. R- VELDHUYZEN VAN ZANTEN Teraardebestelling te Hillegom As van een tram gebroken Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 H. Scheffer H. A. Kruyd H. Udo Ir. W. J. Burgersdijk speldt den heer Reynier van 't Hoff de zilveren eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau op de bost bij zijn zïlv. jubileum als directeur der Tramfanfare IK A. Brouwer J. van der Neut P. J. Vooges D. A. Löwensteyn W. Terol P. Kooring Took teftk lïu <X> ia zoover eea B»s Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig advies 78 uur: „Vriendschap Zy Ons Doel" 8 uur; Best. R.K. Volksbond half 9; Federatie groen ten- en fruithandelaren half 9; Comité Win terhulp 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Cursus R.K. Volksbond 8 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe- mendaal, 2 uur. Stadsschouwburg Ned.-Indisch Tooneel „De Filmheld", kwart over 8. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Luxor-theater „Muiterij op de Bounty", 2.30, 7 en half 10. Frans Hals-theater „Golddiggers 1935 1936", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Menjntje Gijzen's Hardy in „In 6e penarie". 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Stan Laurel en Oliver Hardy in „In de penarie", 7 en 9.15uur. Palace-Filmac, 115 uur Gebouw „St. Bavo": Jaarfeest R. K. Volks bond 8 uur; Haarlems Gemengd Koor 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Feestcommissie Grafische Bond 8 uur. Gem. Concertgebouw: 7.45 uur Feestavond Ju bileumfonds N.Z. H. T. M. Rembrandt Theater: De lokkende stem 2.20, 7 en 9.15 uur. Palace: Follow the fleet 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De muiterij op de Bounty (geprol.) 2.30, 7 en 9.30 uur. Fïuns Halstheater: De vlucht voor het nood lot, 2.30, 7 en 9.15 uur. steeds onberispelijk. Het mooie orgelwerk van H. Andriessen, de Passacaglia, deed het w*eer uitstekend, al hadden we ons den climax in het middendeel nog magistraler gedacht. De beidé zangeressen, wier stern-timbres zoo wel bij elkaar passen, hadden veel succes met de verschillende duetten en soli. Bepaald fraai klonken de alternaties in het responsorium van Schütz „O süsser, o ferundlieher" en zeer mooi van klankeffect was ook de expressieve vertol king van de beide modernere composities, Wal- desstille, van Max Reger en La Nuit, van Er- nest Chausson. Een enkele maal intoneerde Annie Woud 'n fractie te laag, terw'ijl To van der Sluys het evenwicht wat te ver naar boven verlegde, maar dit deed slechts zeer weinig aan het geheel af. Van de solo-nummers door Annie Woud vonden we Io sono la Madre van Res- pighi veruit het fraaist van expressie: het Ave Maria van Bruckner denken we ons veel en veel inniger, veel minder sterk gedramatiseerd, serener, zooals dit ook in de begeleiding door George Robert uitstekend tot uiting kwam. Het slot was juist daarom zoo aangrijpend omdat het teer en ijl van klank gehouden werd. In dien geest, in de gebedssfeer, met 'n niet al te zwaar geaccentueerden climax in het midden, moet de devote Oostenrijksche meester het zich hebben gedacht. To van der Sluys moge vooral acht geven op een zeer zorgvuldige articulatie van de mede klinkers: haar zang is achter in de zaal vaak onverstaanbaar. Zij móet, met de techniek waarover zij beschikt, hiermee geen moeite hebt*" ben. Haar Nocturne van Franck klonk in deze hooge ligging niet volkomen adequaat aan het thema; dit mooie lied maakt in lagere zetting ongetwijfeld beter effect. Zeer mooi en expres sief bracht zij Hendrik Andriessen's mooiste zang-compositie ten gehoore: zijn Magna res est amor, al bleef het, door het bovengeschetste euvel, nog te veel klank, vaak zonder de rug- gegraat der medeklinkers. Wanneer deze hoog begaafde sopraan daarop acht blijft geven, kan haar intelligente, expressieve voordracht er nog slechts bij winnen. Zooals gezegd was er een talrijk en aandach tig publiek, dat zangeressen en organist telkens met hartelijk applaus dankte voor het gepres teerde. J. S. De verbreeding van de Raaks kon nog steeds niet geheel worden uitgevoerd, omdat het per ceel van de heeren Swaansdijk niet in handen van de gemeente kon komen, waardoor een onteigeningsprocedure noodzakelijk was. Thans is de Koninklijke Goedkeuring op het ont eigeningsbesluit ontvangen. Daarby wordt over wogen, dat het in het belang van de volkshuis vesting is, dat de gemeente dit perceel, ter ver breeding van de Raaks, in bezit krijgt. Binnen zeer korten tijd, wanneer dus het pand is overgeschreven, kan de geheele ver breeding een feit worden en de directeur van Openbare Werken verzekerde ons, dat er geen dag langer met de afbraak gewacht zal worden dan noodzakelijk is. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30. STAD S Op 29 Mei des middags om 3 uur heeft een 47-jarige thee-handelaar uit Bolsward met zijn auto op den Provincialenweg te Koog a. d. Zaan zonder eenige reden of aanleiding een geheel rechts van den weg rijdende bakfiets, welke in dezelfde richting als de auto reed, van achte ren aangereden, waardoor de bestuurder van de bakfiets een schedelbreuk en andere zware wonden bekwam en daardoor op slag gedood werd. Een getuige-deskundige, Prof. J. Waterink uit Amsterdam, had, toen veertien dagen ge leden het doodelijk ongeval door de Haarlem- sche Rechtbank werd behandeld gerapporteerd, dat verdachte niet geschikt was voor auto- besturen. De Officier van Justitie zeide, dat slechts één verklaring voor het ongeluk mogeiyk is n.l. dat verdachte zeer slecht heeft opgelet. Spr. eischte f 1000.boete subs. 50 dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs tegen den theehandelaar. Hedenmorgen werd de handelaar veroordeeld tot f 750,boete of 25 dagen hechtenis en in trekking van het rijbewys voor 1 jaar. Op 25 Juli, des middags omstreeks 4 uur was uit een file van eenige auto's, die in de Hoofd straat te Hillegom in de richting Haarlem reden, plotseling een taxi uit Den Haag, be stuurd door een 22-jarigen chauffeur uit Haar lem, naar rechts uitgeweken. De auto kwam recht op het trottoir af en reed een voetgan ger ondersteboven, waardoor deze een schedel breuk en andere zware verwondingen kreeg, t,en gevolge waarvan hy overleed. De bestuurder had zoowel tegen de politie als tegenover een collega-chauffeur gezegd, dat hij had zitten slapen, doch voor de Haarlemsche re-chtbank ontkende hy dit echter hardnekkig, maar hy kon overigens ook geen reden of aanleiding voor zyn, in zyn gevolgen zoo verschrikkelijke daad opgeven. De Officier van Justitie had 3 maanden hech tenis met 6 maanden intrekking van het rij bewijs geëischt. De verdediger, mr. B. W. Stomps, verzocht een voorwaardelijke veroordeeling. Hedenmorgen veroordeelde de rechtbank den taxi-chauffeur tot 2 maanden hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De Winkeliersvereeniging „Gen. Cronjéstraat" organiseert van 16 tot en met 23 October haar jaarlijksche najaarsreclame. Iedere aangesloten winkelier zal extra zorg besteden aan zijn étalages. Aan de reclameweek zyn twee wedstrijden voor het publiek verbonden. In iedere étalage wordt een model van een vliegmachine ge plaatst, gemerkt met een gekleurde letter. De letters van dezelfde kleur, die gezocht moeten worden op de vliegmachines, vormen de namen van verschillende K.L.M.-toestellen. Voor goede oplossingen worden eenige geldprijzen beschik baar gesteld. Deelnemingsbiljetten krijgt men bij alle aangesloten winkeliers bij aankoop van artikelen. Oplossingen kunnen geworpen worden in de bus, geplaatst voor perceel Gen. Cronjé straat 46. Voor den tweeden wedstrijd wordt een ge dicht gevraagd met betrekking tot deze vlieg tuig-reclameweek. Inzendingen te richten aan Rijwielhandel Chr. Petersen, Gen. Cronjé straat 6. Het fanfarecorps „Kunstgenot" zal op ver schillende avonden door de straat marcheeren. To v. d. Sluys, sopraan. Annie Woud, alt. George Robert, orgel. De belangstelling voor een der eerste concer ten van dit genre in onze stad viel ons giste renavond werkelijk mee. Het is ten andere waar, dat twee zangeressen van formaat we spreken figuurlijk, doch men zou het, cum grano salis, ook woordelijk kunnen nemen als To van der Sluys en Annie Woud, wel in staat zijn, om een groot gehoor te trekken. Wanneer men daarbij voegt den fraaien klank van het Cavaillé-orgel in onze Gemeentelijke Concertzaal, dat velen van de vroegere orgelconcerten kennen hélas. ou sont des jours d'antan en het is te begrij pen, dat de belangstelling wederom gewekt is, ook voor eventueel volgende concerten door deze of andere instanties op dit gebied in den loop van het winterseizoen nog te organiseeren. Het programma, zoow'el wat den zang als wat het instrumentale gedeelte betreft, bedoelde klaarblijkelijk met enkele reuzenschreden de muziekliteratuur door te stappen, van de zes tiende tot de twintigste eeuw. De programma-wijziging was, wat het orgel gedeelte betreft, in zooverre een goede, dat we inderdaad direct van den grootmeester Bach overgingen op Handel en van daar met één koenen sprong op Hendrik Andriessen. De be geleiding der duetten en soli, van Clari, Schütz, Respighi, Bruckner, Franck en Reger, mocht dan gelden als een wat minder snelle over gang. George Robert speelde de Fantasia in C. kl. t. van Bach'' waarmee hij opende met goede registratie en techniek. Maar de register-keuze in Handei's overbekende „Blacksmith-varia- ties" vonden we, eerlijk gezegd, wat al te gezocht naturalistisch: ook metrisch klopte niet alles J. de Beunje H. Ringeling Het N.Z.H.-personeel heeft zich weer op gemaakt, een huldiging te bereiden aan zijn in 1936 jubileerende collega's. Het bezit hiervoor een uitnemend orgaan in den vorm van het Jubileumsfonds, waar bij ruim 80 pet. van het personeel is aan gesloten. Dank zy de activiteit van een pro- paganda-commissie is het ledental weer groeiende. Door de geringe contributie van 5 cent per week stellen de leden het Fonds in staat, eiken jubilaris een waardevol geschenk aan te bieden, benevens een bloemstuk aan diens echtgenoote. De gemeenschappeiyke huldigingssamen komsten worden gehouden te Haarlem op 16 October en te Leiden op 30 October. C. de Leeuw C. De feestcommissies te Haarlem en te Lei den zijn er ook dit jaar weer in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen. Men heeft de medewerking verkregen van den conferencier Willy Derby en eenige an dere kunstenaars. Het aantal belangstellen den zal zeer groot zijn. Te Haarlem worden gehuldigd 11 Haar lemsche en 3 Amsterdamsche N.Z.H.'ers, te Leiden 9 Leidscne, 2 Hillegomsche, 3 Rijns- burgsche en 1 Katwijksche. Onder de Am sterdammers zijn 2 40-jarige jubilarissen, terwyi de overigen hun zilveren ambtsfeest vieren. De jubilarissen zijn de volgende: Lugt C. Traksel Veertig jaar: H. Ringeling, ambachtsman I Amsterdam. H. Udo, ambachtsman I Amsterdam, Vijf-en-twintig jaar: C. de Leeuw, hulpwerkman, Haarlem D. A. Löwensteyn, commies, Haarlem. A. Brouwer, conducteur, Haarlem. H. Scheffer, conducteur, Haarlem. C. Traksel, ambachtsman I, Haarlem. W. Terol, poetser, Haarlem. P. J. Vooges, conducteur, Haarlem. G. de Lugt, ambachtsman I, Haarlem. H. A. Kruyd, conducteur, Haarlem. J. van der Neut, poetser, Haarlem. J. de Beunje, onderhoudsmonteur, Haarlem P. Kooring, chef wagenv. cond., Amster dam. Den besten staat en de beste vrouw kent men hieraan, dat men van beide niet spreekt. In den Haarlemschen gemeente raad wordt tegenwoordig heel weinig over den Saarlemschen staat gesproken en dus mogen ^ij aannemen, dat Haarlem tot de beste ge meenten behoort, waar een burger wonen kan. tie slechte tijd heeft heel sterk zijn stempel geslagen op de Haarlemsche raadsagenda's. Er Saan zittingen voorbij, dat er voor geen duizend Sulden uitgegeven wordt en dat er voor geen üur praten stof is. De vijftien punten van de agenda had de voorzitter er gisteren vóór twee Uur doorgeha merd. Maar daarvoor bleken de dames en heeren elkanders gezelschap toch geen heete maand gemist te hebben. Er werd °en zitting met gesloten deuren op touw gezet, Uie tot ver na het gebruikelijke thee-uur duurde eu daarna zorgden de benoemingen en een rondvraag er voor, dat het toch nog half zeven ^erd voordat de laatste hamerslag viel. Mevrouw Geerlings-Boer, een jeugdije ver fijning, die voortaan den zetel van den naar Leiden verhuisden heer Engels zal oezetten, deed haar intrede in den raad. Zy brengt het raadsvi»uwelijke deel van de Haarlemsche Vroedschap weer op vier leden, drie socialisten mevrouw Scheltema-Conradi van den Vrij heidsbond. Aan dokter van Eekelen werd eervol Ontslag verleend als geneeskundige bij den ge meentelijken geneeskundigen dienst en bij het Voorstel om de balans van de stichting Centraal VVoningbeheer goed te keuren, drong de heer Meijers (S.DA.P.) er op aan goed toe te zien, dat de huren betaald zouden worden, en waar hoodig soepelheid te betrachten. Een goed ver staander heeft maar een half woord noodig en de heeren die van plan zyn huurstakingen en dergelijke onregelmatigheden in Haarlem uit te lokken, kunnen het zich voor gezegd houden. Er zal in Haarlem met gestrengheid opgetreden Worden, maar waar nood is, zal geen hardvoch tigheid verweten kunnen worden. De R.K. School aan de Eemstraat, waar leerlingen dicht op elkaar mceten zitten, zal in den loop van dit jaar met zes lokalen uitgebreid kunnen worden. L>e raad zegde gisteren de door de wet vereischte medewerking toe. Zonder discussie ging er ook de door den heer mr. Drilsma naar aanleiding van de Heldenkermis-relletjes voorgestelde wyzi- Sing van de Haarlemsche politieverordening door, Zoodat voortaan herriemakers in bioscopen ge straft zullen kunnen worden. Nadat de raad geruimen tijd met gesloten deuren vergaderd had en een heele serie benoe mingen van leeraren, onderwijzers en leden van raadscommissies had plaats gehad, beval de heer Visser bij de rondvraag zijn voorstel aan om een gedeelte van de Emmastraat te ver- doopen in Prins Bernhardstraat. Hy had zoo graag gehad, zeide hy, dat dit in de raadszit ting van gisteren zou zijn gebeurd, omdat het daardoor het karakter van spontaneïteit zou hebben gekregen. Laten wij er aan herinneren, dat de heer Visser zijn voorstel reeds daags na het bekend worden van de verloving van Prin ses Juliana indiende. De burgemeester vond, dat er zoo'n haast niet by was en vroeg B. en tV. den tijd te gunnen het voorstel eens rustig te overwegen. De heer Visser was van meening, dat vijf weken tijd genoeg was om een zoo sim pel voorstel van alle kanten te bekijken. De Voorzitter bleef er echter by, dat er nog tijd genoeg is om de Emmastraat te verdoopen. Misschien zit het geheim van den tegenstand ih het feit, dat de heer Visser den naam van Prins Bernhard overigens terecht met een h heeft geschreven. Deze schrijfwijze is nu nog juist, maar ais de toekomstige Prins-gemaal ge naturaliseerd Nederlander is, zullen wy hem natuurlijk Bernard gaan noemen. Zou dan niet de straatnaam of liever het straatbordje weer Veranderd moeten worden? En dat in een tyd 'van bezuiniging! Maar liever wachten tot na het vorstelijk huwelijk! De heer Klein Schiphorst had aanstoot ge nomen aan een advertentie, waarbij B. en W. van Haarlem voor den dienst van Openbare Werken een Bouwkundig Hoofd-ingenieur voor nieuwbouw vragen. De heer Klein Schiphorst kon zich niet indenken, dat er thans zooveel nieuwe gebouwen in voorbereiding zijn, dat daarvoor een hoofdingenieur noodig was. Hy wilde de benoeming uitstellen tot na de behan deling van de begrooting. Wethouder Reinalda antwoordde, maar de discussies werden nog al geanimeerd, zoo zelfs, dat de wethouder van Openbare Werken een zitting met gesloten deuren aanvroeg. Toen de pers weer binnen mocht komen bleek de strijdbijl te zijn begra ven. Op een vraag van den heer Klein Schi l - horst of de benoeming van dezen hoofd-ingenieur in twee vacatures zou voorzien, n.l. die ontstaan door het overlijden van den heer ir. de Bordes en die, welke met Januari zal ontstaan door het heengaan van den heer Hillebrands, antwoordde de wethouder bevestigend en hiermede toonde de heer Klein Schiphorst zich gerust gesteld. Zondag 18 October wordt er een algemeene K. J. C.-cursus gegeven. Afzonderlijke aanmel ding hiervoor is niet noodig, voldoende is als men zich ter plaatse opgeeft. Deze cursus is bestemd voor alle leiders, die te maken hebben met het Jeugdwerk voor de jongens van 13 tot 17 jaar (dus: Leiders van Kruisvaart, S. F. L., Verkenners, Sportjunioren en algemeene clubs). De cursisten worden tegen half 9 in het Zie kenhuis St. Joannes de Deo, Maarten v. Heems kerkstraat 2, Haarlem verwacht, waar om half 9 de H. Mis begint. De cursus wordt voortgezet in het St. Franciscushuis, Zoetestraat 11, Haar lem. Einde van den cursus ongeveer 4 uur. Cur susgeld a f 1.per persoon, moet bij den aan vang van den cursus worden voldaan. Dit bericht is bestemd voor alle afdeelingen in de districten Haarlem en Beverwijk. Degenen, die dezen cursus reeds volgden, be hoeven dit, vanzelf sprekend nu niet opnieuw te doen. De cursisten worden aan het volgende her innerd: De H. Mis begint om half 9. Zelf misboekje meebrengen. Het verdient aanbeveling, dat de cursisten onder de H. Mis communiceeren. Men brenge brood mee voor ontbijt en voor den middag. Er bestaat geen gelegenheid om tusschen den middag naar huis te gaan. Voor drinken wordt gezorgd. J. P. VAN ZON Pr. Distr.-Directeur der K. J. C. Onder enorme belangstelling had gisteren middag te Hillegom de teraardebestelling plaats van wijlen den heer Rudgerd Veldhuyzen van Zanten, die op zoo tragische wijze Zaterdag uit het leven werd weggerukt. Lang voor de lijkstoet voor den doodenakker was aangekomen stonden honderden te wach ten. We merkten op: burgemeester en wethou ders, hoofdambtenaren en ambtenaren van Hil legom, den directeur der Twentsche Bank, No taris D. Lodder, dr. Verhage an den heer H. J. Voors, alg. voorz. en alg. secr. van Bloembollen cultuur, het bestuur „er afd. Hillegom van Bloembollencultuur, het bestuur van het Scheidsgerecht, afgevaardigden van verschillen de vereenigingen, het kantoorpersoneel van de N.V. Van Zanten Co. en de werklieden, zeer vele vakgenooten en verdere vooraanstaande personen van plaats en streek. De droeve stoet kwam te ruim half 3 op den doodenakker aan. Een tiental kostbare bloem stukken dekten de baar. Nadat ds. A. K. Krabbe, predikant der Geref. Kerk, een woord van troost had gesproken, sprak wethouder Vermeer sympathieke woorden namens de A. R. Kiesvereeniging en de Chr. Burgerschool. Ds. Lindeboom uit Amsterdam vertolkte de gevoelens van de vereeniging voor de verpleging van geestelijke zwakzinnigen. Voor het scheidsgerecht voerde mr. Deenink het woord en voor de afd. Hillegom Bloembollen cultuur de heer W. Jonkheer. Een zoon dankte voor de betoonde belang stelling. Woensdagavond omstreeks acht uur brak een as van een tram' van den dienst Haarlem Heemstede juist bij het eindpunt te Heem stede. Er behoefde geen vertraging te ontstaan, omdat de tram uit Leiden gemakkelijk op een ander spoor geleid kon worden. De zware mo torwagen moest worden opgevijzeld en dit werkje nam bijna vier uur in beslag. Na den laatsten dienst kon de wagen naar de remise gesleept worden. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN s UIT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP 41 Nooit deed hij mee met hun dwaasheden en toch nooit zouden zij het wagen hem daarom te bespotten. Zij hadden zelfs een diepen eer bied voor zyn karakter. Hij was er een, die zich nooit op den voorgrond stelde, alleen maar als het ging om moeilijke opdrachtenDi0 ver trouwde ik hem dan ook altyd toe. Op het ocgenblik kan ik my zyn naam niet meer herin heren, maar me dunkt, mevrouw, u moet wel Weten, wien ik bedoel." Het was Hugo, die antwoordde: ,,Dat is zeker je buurman, die Dominique de Uhalde, die ons dezen zomer eens is komen bezoeken." .Dominique d'Uhalde! Juist, die is het. Als U hem ontmoet, mevrouw, zou u hem dan willen herinneren aan zijn voormaligen chef? Het speet mij zeer dat hij zijn ontslag bij de Marine nam; hij zou tot de hoogste posten zyn gekomen." De» admiraal nam daarna afscheid, niet ver moedende, welke ontroering hij opgewekt had, die de jonge vrouw moedig tot in het diepste Vao haar gemoed, verborg. Zy vreesde te zeer een vergelijking te maken tusschen dien sterken man, zoo zeker van zichzelf, die zonder af te wijken den weg volgde, waar het geloof hem heenvoerde, en dien zwakkeling, slaaf van elke gril, elke gemoedsbeweging, die door het leven ging, zonder het hoofd ten hemel op te heffen. En die was toch haar echtgenoot! De Liserolles keerden tegen het einde van September terug naar Parijs en dadelijk begreep Margaïta, dat haar droom om haar man aan haar zijde te houden zou verdwijnen, zoodra hij weer in contact kwam met het wereldsche leven aldaar.... Nooit zou zy in staat zijn om dien wankelmoedige, vijand van elke regelmaat en begeerig naar geld, evenalsi naar roem, tot een ander leven te brengen. Weer dacht zy aan de kruisen, die de geduldige Magdalena's op hun grafsteden vormen met dunne schelpen en die door den wind eiken dag opnieuw verstrooid worden. Geheel haar leven zou zulk een geduldig werk zyn; tegenover die zoo sombere toekomst, zonder een enkel straaltje van geluk, ondervond zij een duizeling, alsof zy in een afgrond neer zonk Het kind kwam ter wereld op het einde van November, op een van die dagen, als de herfst- nevels zich verspreiden, over de laatste chrysan ten in den tuin. Het was teer, nietig en leek heelemaal niet op de mooie, Baskische kinderen, die Margaïta thuis zoo dikwijls had gezien. Na het bekeken te hebben, liep Hugo weg en mevr. Liserolles zei: ,,Op wie lijkt bij? Ik weet het niet!" geboren kind kan lijken op een volwassen persoon. Was het niet inderdaad de vader, die door zijn leven tot het uiterste opgevoerd, het kind dat verarmde bloed had ingestort? Juffr. Gracieuse, die met haar twee broers gekomen was om bij het Doopsel tegenwoordig te zijn, bemerkte ook die gelijkenis en con stateerde die, zoodat de grootmoeder er boos om werd,- want het spreekwoord zegt: Slechts de waarheid kan kwetsen. Zij bleven niet lang in Parijs, waar zij zich niet op hun gemak voelden. Janeki klaagde over duizelingen en durfde de groote pleinen niet over te steken. Hij had echter zijn petekind en de petetante, mevr. Liserolles met cadeaux overladen, maar zij was erg ontstemd, toen hij haar vertelde, dat hij op zijn kosten een gast huis wilde bouwen dichtbij zijn woning te Arnaberry, en dat dat huis na zijn dood eerf toevluchtsoord zou worden voor oude Baskische mannen, die naar Amerika waren gegaan, maar daar geen fortuin hadden gemaakt. Arnaud zweeg meestal, hij luisterde en lette op en leek niet tevreden over hetgeen hy hoorde en zag. Toen hij ging vertrekken, vroeg hy zijn dochter: „Wanneer kom je ons eens bezoe ken?" Zij antwoordde: „Ik weet het niet....* Hy drong aan: „Het zou je kind goed doen." Dat meende zij ook; hij zou den heelen dag in de buitenlucht kunnen zyn en als hij wat grooter werd, zou hij op het grasveld kunnen spelen met Belza, den zwarten spaniel, onder den blik van den verren Khune. JSk tel hier haast niet meer." dacht de jsftae moeder, toen de auto de reizigers wegvoerde. „Trouwens is het niet mijn plicht mijn kind op te voeden, het sterk te maken, opdat hij eens een man moge zijn, dien naam waardig, gereed tot elk offer?" Zy was overtuigd, dat haar man zich er niet tegen zou verzetten. Hij vreesde te zeer den hel deren blik, die hem oordeelde. Wat den baby in zijn wiegje' betreft, nauwelijks had hij er eenige belangstelling voor, het was alsof hij zich schaamde de vader te zijn van dat bleeke, nietige schepseltje. Die gedachte had zij gekoesterd, toen Yocheppa verscheen met een. brief, voorzien van buitenlandsche postzegels. Margaïta uitte een kreet van vreugde„Het is het schrift van oom Michel!" Maar toen zij zag, hoe beverig de letters op het adres gevormd waren, werd zij; bang en zei: „Hy schijnt ziek te wezen." Met angstige hand maakte zij den brief open. Twee velletjes postpapier vielen er uit. Op een daarvan had de overste van den missiepost ge schreven: „Mevrouw, het spijt mij u den dood te moeten berichten van uw achtenswaardigen oom, pater d'Eskerona. In mijn armen is hij gestorven den dood der heiligen. Gedurende de laatste dagen van zijn leven week de ijlkoorts niet. Hij praatte over u of liever, hij praatte alsof u aan zijn legerstede zat en naar hem luisterde. „Margaïta," herhaalde hij, „beloof mij dat als je lijdt, je je smart aan God zult toever trouwen." Ten laatste kwam hij een beetje bij kennis en na de H.H. Sacramenten ontvangen tta hebbsa. vroee hü omier ea een enveloppe. Op de enveloppe kon hij nog uw adres schrijven maar toen hij het papier wilde beschrijven, was zijn bevende hand er niet toe in staat en kon hiji slechts een enkelen zin neerpennen dien ik u zend zooals die is. Misschien heeft die voor u een groote beteekenis." Margaïta raapte het tweede velletje op. Het geheimzinnige woord, het eenige, waarin de ster vende zijn vurig verlangen om de ziel van zijn nicht te behoeden had neergelegd, het was het woord, dat men op den muur van het oude huis zag staan, boven den zonnewijzer, die de uren aangaf: FUGET. Zij liet zich vallen tegen de leuning van haar fauteuil: het tooneel van dien morgen op haar twintigsten verjaardag stond haar weer levendig voor den geest. Zij meende zelfs de ernstige stem te hooren, die nu profetisch leek: „Het groote gevaar, weet je, als men niet meer beminnen kan, dat is om zich heen naar een ander hart te zoeken, dat aan het onze beantwoordt, dat ons zal troosten." Wat was dat waar! Als zij er var» droomde te ontsnappen aan haar langzame marteling, was het niet alleen om de gezondheid van haar kind, maar omdat zij wist, dat zij ginds harten zou vinden, die haar zouden troosten in haar leed, niet alleen haar vader, haar tante, de oude pastoor van Arnaberry, maar ook hij, dien zij bijna dagelijks zou ontmoeten op de wegen of op het kerkhof, hij, die dan alleen zou zijn in zijn een. zaamheid van Uhaldia en misschien bekoord zou worden door een vriendschap, die hy rein oordeelde. Jbtever attee ém vuurrood gezicht. „Ik blijf hier, ik zal mijn post niet verlaten. En wie weet? Misschien zal ik door mijn geduld hem toch nog kunnen ver anderen." Zij schreide, toen haar man binnenkwam, maar hij merkte er niets van. Hij was opgewon den zooals steeds, als iets zijn hoogmoed vleide of zijn eerzucht opwekte. „Ik heb groot nieuws," zei hij. „Gravin de Maubemy organiseert een kruistocht op haar jacht La Gloire naar de Balearische eilanden. Zy heeft moeder en mij uitgenoodigd mede te gaan en je begrijpt, dat wij het aannemen. Zoo iets mag men niet' weigeren. Voor mij zal het een gelegenheid zijn om zeer interessante noti ties te maken en verder zal ik er Massot bewer ken, die ook aan boord zal zijn, ik zal kennis kunnen maken met invloedrijke personen en zal er onze oude kennissen vinden, Cheron, Beral, de barones Sergeard, mevr. Lorgerie Dat waren namen, die onaangenaam klonken in de ooren der jonge vrouw, maar zij gaf daar niet aan toe en zei: „Dus laat je mij hier alleen?" „Neen.... Je kunt naar je familie gaan." Zij wilde niet antwoorden: „Daar wil ik niet heengaanZij was bang, dat hy in haar oogen de reden zou lezen, die haar terughield. Daarom zei zy slechts: ,.Ik zal zoo ongerust zijn als je zoo ver wreg bent. Het kind is zoo teer. Telkens, als ik het weeg, bemerk ik, dat hij niet vooruitgaat."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5