De nieuwe politieke kaart van België Nou, nou! nii Wat is een dag? HERGROEPEERING DER KATHOLIEKEN De frontmilitie in Oostenrijk Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets B ||H DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 België is op weg naar een vinnige Vlaamsch-nationale en alge' meen katholieke reactie tegen het socialisme Naar nieuwe ver kiezingen Organisatie-apparaat der Heim- wehren sinds Zondag stopgezet Voor het nieuwe Tehuis der R.K. Marinemannen Jhr. De Jonge is geopereerd Toestand van den patiënt is bevredigend Landbouwexport naar België Niets bekend van een stopzetting van Belgische zijde Werkverschaffing in Overijsel Rijkscommissie van advies samengesteld Koningin en Prinses naar Het Loo - Een krasse oude Negentigjarige fietst van Bonn naar Den Haag, om de Prinses te zien MILITAIR VLIEGTUIG TOT NOODLANDING GEDWONGEN Schaap gedood in weide te Nieuwer- Amstel De noodlanding te Dinteloord HET DOODELIJK ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES Tegen wachtmeester is proces verbaal opgemaakt HET ONGEVAL OP DE „GELDERLAND" Marineraad wijdt het aan samen loop van omstandigheden DOODELIJK ONGELUK TE OVERVEEN Schilder viel 14 M. naar beneden Nog een man doodgevallen TERUGKEER VAN DE DOU GLAS UIT MANILLA „Een mensch moet nu eenmaal eten" Waarom een politierechter een verdachte van rechtsver volging ontsloeg Landbouwer vrij gesproken Poging tot omkooping niet bewezen geacht HOEVEEL LICHTEN OP EEN LOCOMOTIEF? Proeven met drie lichten, reeds in 1930 genomen, niet geslaagd PALEN BLIJVEN STAAN Uitspraak in Almelosche radio centrale-kwestie R. K. Universiteit (Van onzen correspondent te Brussel) Het ziet er in België naar uit alsof nu eerst, vijf maanden na de wet gevende verkiezingen, de nieuwe verhoudingen, die toen ontstonden, wor den gerealiseerd op de politieke landkaart. Deze nieuwe verhoudingen krijgen nu in verschillende opzichten een vrij dramatisch accent. Het jongste feit is niet het minst gewichtige, h.l. de algeheele omwerking van het katholiek Partijwezen in België, al maakte de sluiting Van het aceoord tusschen de Rex-beweging en het gros der Vlaamsche Nationalisten, het zgn. «Vlaamsch Nationaal Verbond", heviger sen satie. De Katholieke Unie van België heeft Zondag j.l. in een historische algemeene ver gadering der afgevaardigden volmacht ge schonken aan een Directorium, dat snel en krachtig de hervorming 'van de partij moet Voltooien. Dit Directorium is reeds een prefi guratie van de nieuwe Katholieke partij: het noemt zich het Directorium van het Blok der Katholieken van België en stelde als eerste daad de splitsing van de partij in twee na genoeg geheel zelfstandige partijformaties: de Katholieke Vlaamsche Volkspartij voor het Vlaamsche land, de Parti Catholique Social Voor het Fransche gedeelte. De zeven Vlaam sche leden van het Directorium vormen het Directorium der Katholieke Vlaamsche Volks partij met 'n eigen voorzitter, den katholieken Vlaamschen senator (en voorzitter van de Vlaamsche rechterzijde van den Senaat) dr. A. Verbist, die van al de Vlaamsche parle mentsleden het dichtst bij de Vlaamsche Na tionalisten staat. Uit den inhoud en klank van de verklaringen van 't directorium der Katho lieke Vlaamsche Volkspartij blijkt genoeg, dat het contact met de Fransche katholieke partij Zeer los zal wezen en dat de katholieke Vla mingen hun eigen politieke lotsbestemming in handen nemen. Het is duidelijk dat de leiders der Katholieke Vlaamsche Volkspartij een verzameling beoogen in den geest van de Vlaamsche Concentratie, die onlangs onder de hoede van de Leuvensche intellectueelen tot stand kwam. Op de alge meene vergadering der zichzelf liquideerende Katholieke Unie werd er reeds op opvallende Wjze de nadruk op gelegd dat deze Katho lieke Vlaamsche Volkspartij niet het laatste Woord wil zijn van de groepeering van katho lieken in Vlaanderen maar veeleer de eerste étape en het uitgangspunt voor een zeer breede verzameling van zoo veel mogelijk Vlaamsche katholieken. En in zijn eerste ver klaring aan het Vlaamsche volk reikte het Directorium van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij plechtig de hand aan allen, die 'n concentratie willen vormen „op ondubbelzin- higen Vlaamsch-Nationalen en christelijken grondslag". Dat er van 'n „ondubbelzinnigen" Vlaamsch- hationalen grondslag wordt gesproken is blijk baar een uiting van het wantrouwen, dat men hl sommige Vlaamsche katholieke kringen nog koestert tegenover den inslag van het accoord gemaakt tusschen Rex en het „Vlaamsch Na tionaal Verbond". Maar er zijn meer dan ge- boeg aanwijzingen te vinden, dat de oriëntee- Üng der Katholieke Vlaamsche Volkspartij zal gaan langs deze dubbele lijn: 1 de Vlaamsche Concentratie wordt een ka tholieke concentratie, 2 bij het werk der Katholieke Vlaamsche Volkspartij zal vooreerst gansch de nadruk Worden gelegd op het Vlaamsch-nationale. Deze laatste vaststelling is een krach tig kenmerk van de politieke evo lutie, die België thans doormaakt: steeds meer wordt de nadruk gelegd op het nationale, het nationale steigert steeds heviger tegen het marxistische, het na tionale geraakt den jongsten tijd steeds feller in de volksgunst bij wijze van reac tie tegen het marxistische. Zooals men hier in korte telegrammen heeft gelezen: de afspraak, de min of meer geregel de samenwerking tusschen de Rex-beweging Wider Waalsche leiding en het Vlaamsch Na tionaal Verbond onder de leiding van den Groot-Nederlander en oud-frontsoldaat Staf De Clercq, werd tactisch en ook principieel bi de verklaring aan het publiek gerechtvaar digd door de noodzakelijkheid van eèn ge meenschappelijke bestrijding van de commu nistische actie. Het werd voorgesteld, in menigvuldige com mentaren die in de Brusselsche pers versche den, als zouden de Rexisten de federatieve reorganisatie van den Belgischen staat (met aanvaarding van een gedeeltelijke politieke Scheiding, vermits Vlaanderen selfgovernment, Zelfregeering, zou worden toegekend) steunen dhi eens en voor goed af te rekenen met het Vlaamsch-Waalsch probleem en zich met volle ■macht te kunnen geven aan de bestrijding van bet marxisme in België. Wij meenen te mogen verzekeren dat er nog meer motieven,- vooral motieven van practi ce orde hebben gegolden voor dit accoord. &ex maakt op dit oogenblik gebruik van de anti-marxistische stemming, die in België heerscht. De Rex-beweging maakt een curve terug naar haar oorsprong toen zij nog een °hpoiitieke jong-katholieke beweging was. Moskou of Rex luidt nu weer het ordewoord. De nieuwe helpers van den leider Léon De- Sfelle zijn katholieken, in Vlaanderen werd de hiding der Rex-beweging toevertrouwd aan Professor Mertens van de Leuvensche Alma mater en aan den katholieken dramaturg, Daul de Mont, tevens een der voormannen van be oud-strijders. De ontdekking van enorme wapenvoorraden jh socialistische lokalen, de machthebberstoon ber socialisten, de werkelijke of veronderstelde laksheid van Eerste Minister van Zeeland, bebben de huidige regeering met socialistische meerderheid den jongsten tijd zeer onpopulair gemaakt. Men zegt en herhaalt dat deze re dering, waarin de leidende posten zijn toever trouwd aan socialisten, niet beantwoordt aan en wil van de meerderheid van het land. De Belgische bevolking heeft immers bij de Dhgste verkiezingen slechts 79 socialisten en PWhmunisten naar de Kamer gezonden, tegen over 100 anti-socialisten (katholieken, Vlaam sche Nationalisten en Rexisten), en zelfs 123 indien men ook de liberalen zou beschouwen als anti-marxisten. In het Vlaamsche land wordt gezegd en ge schreven, dat een minderheid van wegbe reiders van een linksch Volksfront heerscht over België, via de regeering met socialistische overheersching, en dit niettegenstaande de 'antipathie van de twee derden van de bevol king. En wat er omgaat in het gemoed der bevol king vindt zijn weerslag in de politieke wereld. Het is duidelijk dat er aanstalten worden ge maakt om de verhoudingen om te keeren in de regeering, dat er een regeering wordt voor bereid van verzet tegen de socialistische regee- ringsheerschappij, t.t.z. dat katholieken, Vlaam sche Nationalisten en Rexisten zouden leiden, in plaats van de socialisten met een minder heid van katholieken en liberalen. Het akkoord van Rex met het Vlaamsch Na tionaal Verbond is ongetwijfeld berekend op deze politieke eventualiteit. Krijgt men de regeering-Van ZeelandVan- dervelde niet spoedig weg, t.t.z. bereikt men niet het get-al van 102 vastberaden opposanten (de Belgische Kamer telt 200 leden) dan zou Rex parlementsontbinding en nieuwe verkie zingen uitlokken door een collectief ontslag van alle Rexistische Kamerleden en senatoren en van alle plaatsvervangende volksvertegenwoor digers en senatoren. Deze verkiezingen zouden dan een geregelde veldslag worden tusschen een anti-marxistische coalitie en de socialistische en communistische partijen. Rex en de Vlaamsche Nationalisten verwachten dat zij zeer sterk uit dezen strijd zouden terugkeeren en misschien een 60-tal (thans 37) zetels zouden veroveren in de Ka mer. De aanvulling voor de noodzakelijke meer derheid zou dan gauw gevonden zijn bij de Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Het is niet zeker of het politiek spel in Bel gië precies aldus zal verloopen, want de Katho lieke Vlaamsche Volkspartij zal zooals nu reeds blijkt nauwkeurig willen weten wat het voor de politieke toekomst aan Rex heeft en er is ook een goed georganiseerde fractie van het Vlaamsch Nationalisme, het zgn. Verdinaso (Verbond van Dietsche Nationaalsolidaristen onder de leiding van Joris van Severen) wtelke de oplossing door Rex gegeven aan het Vlaamsch-Waalsche vraagstuk „te vaag en te sentimenteel" vindt om duurzaam en degelijk te zijn. Maar ongetwijfeld is men in België op weg naar een vinnige nationale, vooral een Vlaamsch-nationale, en een algemeen katho lieke, reactie tegen het socialisme in regeering en openbaar leven. WEENEN, 15 Oct. (D.N.B.) De Oostenrijk- sche ministerraad heeft vandaag de wet inzake de militie van het Vaderlandsche front uitge vaardigd. Volgens deze wet heeft de frontmilitie tot taak de weerbare mannen in eigen forma ties bijeen te brengen. De leden van de ont bonden Heimwehren zijn blijkbaar niet ver plicht tot deze frontmilitie toe te treden, zoodat het niet te verwachten is, dat op hen eenige dwang zal worden uitgeoefend. Over de ontwapening van de vroegere Heim wehren en van alle andere groepen, die niet tot het Vaderlandsche front willen toetreden, bevat de wet geen bepalingen. Uit welingelichte kringen wordt intusschen vernomen, dat, wat de z.g. „civiele organisa tie" van de Heimwehren betreft, alle lokalen gesloten zijn. Het heele organisatie-apparaat is sinds Zondag stopgezet. Men verwacht overi gens, dat de ontbinding der half-militaire for maties die volgens het decreet „onmiddel lijk" moet worden doorgezet nog wei eeni- gen tijd in beslag zal nemen, daar de Heim wehren in den laatsten tijd sterk gedecentra liseerd waren. De Vlootaalmoezenier, de zeereerw. heer H. J. Bangert, schrijft ons: „Wanneer krijgen we nu het nieuwe Te huis?" Het wordt me dagelijks gevraagd door den katholieken Marineman, die mèt mjj de nood zakelijkheid van een nieuw Tehuis voelt. Ik moet nog steeds een teleurstellend ant woord geven. Het spijt me, méér dan ik zeggen kan, maar het is zoo. Ik weet wel, dat heel veel voorname zaken uw financieelen steun vragen; ik weet ook, dat iedereen, die in verantwoordelijkheid voor een van deze voorname zaken geplaatst is, denkt, dat zijn zaak eigenlijk de voornaamste is; ik weet ook, dat men tegenwoordig niet zoo erg royaal met zijn dubbeltjes of guldentjes mag wezen, maar. hier en daar zit toch nog wel wat geld en waar het niet zit, daar voldoet reeds een dub beltje en een kwartje; maar. al bent U niet precies op de hoogte (mis schien gelukkig) van de noodzakelijkheid van mijn werk, U zult toch wel aannemen, dat nóch de minister van Staat, minister van Defensie ad interim, noch de Bisschoppen van Neder land, nóch de Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, zich voor het „geval" zouden interessee ren, als de zaak niet „allervoornaamst" was; maar waar blijven de vooraanstaande katholieke landgenooten, die door God met rijke goederen gezegend zijn en die ons onmiddellijk door een Koninklijke gift uit den nood zouden kunnen helpen? Er is er slechts één komen opdagen! zegge één. Ik weet zeker, dat er velen zijn, die. als ik eens zou komen praten, meer dan royaal te voorschijn zouden komen! Mijn werk is een binnenlandsch Missiewerk bij uitstek. Ons werk eischt werkelijk een beter Roomsch- Katholiek Marinehuis! Wil ik er eens persoonlijk bij U over komen praten? Of gireert U Uw dubbeltje of Uw tien duizend gulden spontaan op nummer 273336 van den Vlootaalmoezenier te Den Helder? Helpt U me, astublieft! Hedenochtend heeft de oud-Gouverneur-Ge neraal van Ned.-Indië, jhr. mr. B. C. de Jon ge, in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam de voorgenomen operatie met goed gevolg ondergaan. De toestand van den patiënt is bevredigend. Jhr. De Jonge zal waarschijn lijk ongeveer vijf weken in het ziekenhuis moe ten worden verpleegd. In verband met een bericht, dat het Bel gische ministerie van Landbouw een tijdelijke schorsing zou overwegen van den invoer van landbouw- en zuivelproducten, wordt van de meest bevoegde zijde medegedeeld, dat bij de Nederlandsche regeering omtrent dit voorne men nog niets bekend is. Het departement van Landbouw en Visscherij heeft zich hedenoch tend in verbinding gesteld met onzen land- bouw-consulent in Brussel, doch ook daar was geenerlei bevestiging van een zoodanig plan der Belgische regeering te verkrijgen. De Rijkscommissie van advies voor werkver schaffing in de provincie Overijsel is als volgt samengesteld: Voorzitter: de heer J. J. Beukenkamp, lid van Gedeputeerde Staten en leden de heeren: mr. R. van der Veen, griffier der Provinciale Staten; ir. J. Nysingh, rentmeester der staats domeinen; ir. J. Th. Westhoff, rijksinspecteur voor de werkverschaffing; ir. P. Wolffensperger, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, terwijl mr. S. J. Fockema Andreae, hoofd commies ter provinciale griffie, secretaris is. De Koningin en de Prinses zullen morgen naar Het Loo terugkeeren. Alkmaar is een nieuw politiebureau rijk ge worden. Het oude, dat was ondergebracht in het Stadhuis, voldeed reeds lang niet meer aan de eischen. Onder architectuur van den heer Kropholler en met steun van het Werk fonds is thans een ge bouw verrezen, dat werkelijk een aanwinst voor de stad mag hee- ten en dat de omgeving van de prachtige Groo- te Kerk te Alkmaar tot een hoekje van uniek stedeschoon stempelt De 90-jarige Heinrich Werner uit Bonn, oud wagenbestuurder van den Duitschen ex-Keizer, heeft zich van Bonn per fiets naar Den Haag begeven om de Prinses te kunnen zien. Onder weg heeft hij een bezoek gebracht aan den ex-Keizer te Doorn. Heclen was hij in Den Haag en kon omstreeks half twaalf bjj het Paleis aan het Noordeinde getuige zijn van het uitrijden van de Prinses. Hedenochtend omstreeks tien uur is een mi litair vliegtuig, bestuurd door den sergeant vlieger C. Sipkes, die van Schiphol voor een oefenvlucht was opgestegen, door het afslaan van den motor tot een noodlanding gedwongen op een weiland in den Bovenkerkerpolder te Nieuwer-Amstel. De manoeuvre verliep vlot en het toestel kwam goed neer. Een schaap werd evenwel doodgereden. Na korten tijd is het vliegtuig weer opgestegen en naar Schiphol teruggekeerd. Omtrent den toestand der vliegers, die Woensdagmiddag bij de noodlanding van hun sporttoestel te Dinteloord werden gewond, kan worden gemeld, dat de heer van Korpershoek, die een enkelbreuk had opgeloopen, Dinsdag naar zijn woning te Amsterdam is vervoerd. Zijn metgezel, de heer Heemskerk, die een bo venbeen had gebroken, zal nog een aantal we ken in het ziekenhuis te Steenbergen moeten worden verpleegd. De overige verwondingen der beide slachtoffers zijn van onbeteekenenden aard. Bij de legeroefeningen in Noord-Brabant is, naar men weet, plotseling* een kanon afgegaan, waardoor een soldaat gedood werd. Tegen den wachtmeester B. van het 5e reg. veldartillerie te Amersfoort, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat het schot afging, is nu proces-verbaal opgemaakt. Het staat echter nog niet vast dat de zaak voortgang zal hebben. Ze is in ieder geval nog niet naar den krijgsraad verwezen, meldt de N. Rott. Crt. De Marineraad deed heden uitspraak betref fende het ongeval, op 15 Juli 1936 tijdens de Marine-manoeuvres aan boord van H. M. pant serschip „Gelderland" gebeurd, waarbij de ma troos 2de klasse S. van Dijk bij het looden in de Roompot over boord is gevallen en verdron ken. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval te wijten is aan een zeer ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Er hebben tekortkomin gen plaats gehad, doch deze zijn niet alleen bij den matroos W. te vinden, en voorzoover dit wel het geval is, zijn zij verklaarbaar en be grijpelijk. Woensdag waren eenige schildersgezellen van den schilderspatroon J. K. uit Amsterdam be zig met schilderwerk aan de villa „Vaart en Dmn" aan den Korte Zijlweg te Overveen. De 58*arige L. P. uit Amsterdam bevond zich, om den onderkant van de ver uitstekende dakgoot te kunnen bewerken, op een z.g. hangsteiger, die met twee haken aan de dakgoot hing en met twee ijzeren stangen tegen den muur steunde. Twee zijner kameraden bevonden zich in de dakgoot. Plotseling brak een der ijzeren steunen, waardoor ae steiger, door het gewicht van L. P., naar den muur toezwaaide. P. ver loor zijn evenwicht en viel van ongeveer 14 meter hoogte omlaag. Hij kwam terecht op de bestrating van het keukenpacl, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Een collega rende naar het nabijzijnde politie-bureau, waar een dokter werd gewaarschuwd. Dr. Lütge constateerde ge compliceerde arm- en beenbreuken en een bekkenfractuur. Per Mathot-ziekenauto is de gewonde overgebracht naar het St. Elizabeths- Gasthuis. In den afgeloopen nacht is de man overleden. De hangsteiger is door de politie in beslag genomen. De 44-jarige ongehuwde loodgieter J. Jans sen te Hulst is oij het verrichten van werk zaamheden in een 9 meter hooge dakgoot van de in aanbouw zijnde kantoorgebouwen der ta- pijtfabriek Clinge te Kapellebrug naar beneden gestort. Het slachtoffer is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. MANILLA, 15 Oct. Gisteravond heeft de heer Nieuwenhuis, vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M. te Manilla een afscheidsdiner aan autoriteiten aangeboden. De verwachting bestaat, dat de aangename besprekingen, welke zijn gevoerd, zeer spoedig tot resultaat zullen hebben, dat een K.N.I.L.M.- dienst op Manilla kan worden geopend. De Douglas, welke Ekins naar Manilla bracht, aanvaardde hedenmorgen te 05.25 uur uit Ma nilla de terugreis. Beslagen long? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziet Gij er daar- sle door slecht uit Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt: Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. Voor den politierechter te Zutphen had zich te verantwoorden de 31-jarige voerman G. L. E. te Zutphen. Deze zou zich 15 Augustus niet aanstonds op de vordering vain den controleur uit het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur hebben verwijderd. Verdachte verklaarde, niet te eten te hebben. Zijn kostbaas had hem opgezegd, omdat hij geen geld meebracht en geen werk had. Steun had hij niet ontvangen. De controleur van het B. A. als getuige ge hoord, verklaarde, dat zijn dienst aan ver dachte geen steun gegeven had. De officier eischte een gevangenisstraf van veertien dagen. De politierechter ontsloeg verdachte echter van rechtsvervolging, omdat z.i. uit het getui genverhoor gebleken was, dat de verdachte op geen enkele wijze steun ontvangen had. „Een mensch moet nu eenmaal eten", aldus mr. v. d. Giesen. Wel wees spr. verdachte op het onbe hoorlijke van zijn optreden. De officier mr. W. J. H. Stam teekende on middellijk hooger beroep aan. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den landbouwer R. B. uit Wierden, wien poging tot omkooping van een ambtenaar was ten laste gelegd en die des wege door de rechtbank te Almelo was veroor deeld tot f 300.boete, subs, drie maanden hechtenis met ontzegging van de uitoefening van het kiesrecht voor den tijd van vijf jaren. Verdachte was er van beschuldigd, dat hij aan een mede-lid van den Gemeenteraad een bedrag van f 500.zou hebben beloofd, als deze op hem wilde stemmen voor de benoeming tot wethouder. B. was tegen de uitspraak van de Almelosche rechtbank in hooger beroep gekomen. Het Hof heeft thans het ten laste gelegde als nog niet bewezen verklaard, het vonnis ver nietigd en den verdachte vrijgesproken. De K. N. A. C. heeft onlangs een adres ge richt tot den Minister van Waterstaat, om te verzoeken, teneinde verwarring te voorkomen, de treinen te voorzien van een derde licht. Men deelt cns naar aanleiding hiervan me de, dat reeds in 1930 bij de Nederlandsche Spoorwegen proeven zijn genomen met drie lichten op de locomotief, die tot resultaat heb ben gehad, dat men het verzoek, toentertijd gedaan, heeft moeten afwijzen, tenzij men er toe kon besluiten het derde licht bij het weg verkeer te verbieden. Immers bleek dat op even wijdig en nagenoeg evenwijdig met den spoor weg loopende wegen, in de verte niet het ver schil té zien was tusschen een auto en een na derenden trein. Wil men dus aan het verzoek voldoen, dan zou eerst voorgeschreven moeten worden, dat auto's slechts twee lichten mogen voeren. De president der Amsterdamsche Arr. Recht bank, mr. J. W. Huysinga, heeft uitspraak ge daan in kort geding, tusschen den heer N. Kerkdijk te Almelo als eischer en den eigenaar van de radiocentrale, den heer Bakker uit Hil versum, als gedaagde. De radiocentrale heeft van de gemeente Al melo toestemming verkregen op het trottoir voor enkele huizen, palen te plaatsen voor het span nen van het distributienet. De heer K. had ge weigerd de draden aan zijn huis te laten be vestigen. De Centrale had toen vlak voor zijn huis eenige palen laten zetten De huiseigenaar eischte in kort geding verwijdering van de pa len. De president heeft de gedaagde voorziening geweigerd. Mr. Huysinga overwoog, dat in het midden kan worden gelaten wie eigenaar van de cen trale is, de heer van Burschbach, de directeur, of de heer Bakker. De aanwijzingen tot het plaatsen der palen zijn door de gemeente gegeven en uitgevoerd door de radiocentrale. Dat de palen uitsluitend zijn geplaatst, om eischer te plagen is niet ge bleken. Toen de eischer de bevestiging van de leiding aan zijn huis weigerde, was een andere oplossing noodzakelijk. Of niet opzettelijk een oplossing is gekozen, die onaangenaam is voor eischer, behoeft door den rechter niet te wor den uitgemaakt. Op deze gronden weigert de president bevel tot opruiming van de palen te geven en ver oordeelt eischer tot betaling van de kosten, begroot op f55. De voorzitter van den Vrijheidsbond, Mr. W. C. Wendelaar, toont zich de rechte man op de rechte plaats: hij is een hartstochtelijk en militant liberaal en predikt het liberalisme-ook-nu-nog met een benijdenswaardige zelfverzekerdheid. Ter inluiding van de verkiezingscampag ne heeft hij voor de afdeeling Amsterdam van de liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" het woord gevoerd en zijn audito rium vergast op liberale aphorismen, wel ke velen der toehoorders uit het hart ge grepen moeten zijn. En tóch Maar leest u zélf! Wij citeeren hier let terlijk het degelijk-liberale „Handels blad": „Het is een dwaasheid, waaraan de S. D. A. P. zich bovenal schuldig maakt, te meenen, dat men economische vraag stukken met meerderheid van stemmen kan oplossen. Aan deskundigen moet men de oplossing vragen, gelijk men dat bij een ziekte doet. De S. D. A. P. heeft den klassenstrijd gebracht. Zij heeft ons volk het materialisme gebracht.... Stemmen: Nou, nou.... Mr. Wendelaar: De S. D. A. P. is er mee begonnen. Er heerscht een geeste lijke crisis. Economische dwang en geestelijke dwang gaan samen: evenzoo economi sche en geestelijke vrijheid. De vakvereenigingen hebben een mo dernen vorm van protectie in het leven geroepen. Dit is evenals het vroegere werkgeversprotectionisme verwerpelijk." Natuurlijk heeft Mr. Wendelaar gelijk, als hij zegt, dat economische vraagstukken niet met meerderheid van stemmen opge lost kunnen worden; natuurlijk moeten deskundigen de oplossing geven (waarmee zij intusschen echter niet bijzonder scheu tig geweest zijn!); natuurlijk heeft de S. D. A. P. veel kwaad gesticht met haar klassenstrijd-leer en -praktijk er valt nog veel meer kwaad van de S. D. A. P. te vertellen zij heeft inderdaad 'n groot deel van ons volk materialistisch leeren deïiken, maarwaarvan is al die el lende een gevolg geweest? Van het economisch en sociaal liberalis me, dat in de laatste decennia van de vo rige en de eerste jaren van de nieuwe eeuw hoogtij vierde en den arbeider tot vertwij feling bracht! Mr. Wendelaar erkent nu zelf, dat het vroegere werkgevers-protectionisme ver werpelijk was, maar dit is in dit tijdsge wricht een erkenning, die niets kost en in ieder geval al te duur betaald wordt, in dien Mr. Wendelaar zich op grond van die erkenning het recht opeischt, ook den „modernen vorm van protectie," welke de vakvereenigingen in het leven geroepen zouden hebben, als verwerpelijk te brand merken. 't Zijn de voorvaderen der huidige libe rale palstaanders geweest, die het socia lisme een rijken voedingsbodem bereidden, het proletariaat tot den klassenstrijd dre ven en tot het materialisme, dat de on barmhartige liberale werkgevers ons volk gebracht hadden, het materialis me, dat door de arbeiders slechts afgeke ken behoefde te worden. Mr. Wendelaar heeft het in 't vuur zij ner rede al te fraai willen maken. „Nou, nou!" zoo klonk het in dit libe raal milieu als een aanmaning tot meer bescheidenheid, als een erkenning van li berale schuld, verheugend blijk van prij zenswaardige liberale zelfkennis. „Nou, nou!" Wat kan er in enkele nietszeggende woordjes toch ontzaglijk veel gezegd wor den! Juridische spitsvondigheid Het nieuwe motor- en rijwielreglement bevat verkeersvoorschriften die al léén overdag gelden, en andere ver keersvoorschriften die alléén 's nachts gel den. Omdat er nu een duidelijke grens ge trokken moet worden tusschen dag en nacht, zoodat er nooit twijfel bestaat, welke voorschhiften op een bepaald mor gen- of avond-uur gelden, begint het re glement met te omschrijven, wat het on der „dag" verstaat. Zoo dikwijls in dit re glement sprake is van „dag", wordt daar onder verstaan de tijd „tusschen V2 uur vóór zonsopgang en V2 uur na zonsonder gang". De „Autokampioen", het weekblad van den A.N.W.B., dat aan het nieuwe regle ment natuurlijk een uitvoerige bespreking wijdt, heeft nu een zeer spitse vondst ge daan, die echter in de practijk wel niet op zal gaan. Wanneer ergens in het reglement wordt bepaald, dat een bepaalde overtre ding strafbaar is met zoo- en zooveel da gen hechtenis, zoo redeneert het blad, dan is daarop óók de bovenstaande definitie van toepassing, en moeten de veroordeelde verkeerszondaars '/2 uur na zonsondergang worden losgelaten om '/2 uur vóór zons opgang weer te worden ingesloten. „Es war so schön gewesen" voor de automobilisten, doch de gevangenis-be ambten, die de deuren der hechtenis- lokalen bewaken, zullen zich wel niet zoo zeer richten naar het nieuwe reglement, als naar het aloude Wetboek van Straf recht, dat de oplegging der hechtenisstraf regelt, ook voor overtredingen welke krachtens andere wetten of verordeningen strafbaar zijn. En in dat Wetboek staat uitdrukkelijk, dat „door dag wordt ver staan een tijd van vier en twintig uren".... NIJMEGEN. Doctoraal examen rechten baron E. J. M. van Voorst tot Voorst uit Twello.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9