I ffldwk&aai von den da§ I DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL Twee dooden bij auto ongeluk 1 Autodiefstallen Brabant HHHHI VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 na het spoorwegongeluk arbeider zwaar gewond De meelprijzen voor de in GEEN bedorven vleesch ccntingenteiering van Broeder Francois Me» O.S.B. Tractor van houthandel uit Zaan dam schoof te Voorthuizen onder stilstaanden vrachtauto Locomotief wordt ter plaatse gesloopt PRIJSOPDRIJVING BIJ DE ZUIDVRUCHTEN? Proefproces te Amsterdam Bekneld tusschen een pulp- transporteur BISKWIE-INDUSTRIE Regeering zal haar geen vergoeding geven Drie verdachten aangehouden JEUGDIG SLACHTOFFER OVERLEDEN Stak plotseling den weg over NIEUW GR AALHUIS DEIN HAAG IN DE R.K. WERKLIEDEN IN HiET AARTSBISDOM KOUSEN EN SOKKEN Haringvisscherij vryer Nederlander in Duitschland aangehouden DRAISIHA-vanVALKENBÜR e ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct Het Paedologisch Instituut en Orthopaedi sche Inrichtingen te Nijmegen zijn Don derdag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend. V.l.n.r.: baron S. van Heemstra, Mgr. Diepen en prof. dr. Th. Baaider, vol belangstelling voor de zwemin richting Kunstminnend Parijs bewondert het werk van onzen jongen landgenoot JEAN BATTEN ONTLOOPT EEN PAK SLAAG Ook de Tasmanzee succesvol overvlogen DE HAAGSCHE ZEDENZAAK Dossiers in handen van officier van justitie Contact-commissie mijnbedrijf bijeen DE A.S. MISSIE-ZONDAG Bidden en offeren is noodzakelijk ONDER ZAKKEN CEMENT BEDOLVEN Een der slachtoffers van het onge val te Groningen overleden In den afgeloopen nacht omstreeks half een is op den Apeldoornschestraatweg te Voorthuizen, even voorbij café Zondag, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een groote vrachtwagen met tractor van den dagelijkschen autobesteldienst De Volharding Uit Zeist, stond wegens benzinegebek aan den kant van den weg geparkeerd. De wagen was, haar later verklaard werd, voldoenle verlicht. Een even groote vrachtwagen met tractor Van de N.V. P. Wijtenkamp, houthandel cn expeditiebedrijf te Zaandam, op weg van Apeldoorn naar Zaandam, reed van achteren °P den stilstaanden wagen in. De tractor schoof er als het ware onder, zoodat aangenomen tooet worden, dat deze een flinke vaart had. De cabine van den tractor werd totaal ver nield. Hierin bevonden zich twee chauffeurs, de 55-jarige M. V. Visser en de 45-jarige G. van der Blom, beiden gehuwd en wo nende te Zaandam. Dezen moeten bij de botsing op slag ge dood zijn. De aangereden wagen werd van achteren eveneens ernstig beschadigd. Hoewel het midden in den nacht was, arri veerde de politie van Barneveld en Voort huizen zeer spoedig. Ook dokter G. Mettrop uit. Voorthuizen was spoedig ter plaatse. Hij kon, toen de slachtoffers uit de overblijfselen waren bevrijd, slechts bij beiden den dood constatee- ren. Voorloopig zijn de lijken overgebracht naar het lijkenhuisje te Voorthuizen. De politie heeft de beide vrachtwagens in beslag genomen. Wij vernemen nog, dat het niet mogelijk zal zijn de bij Woerden verongelukte locomotief Verder te lichten, zoodat men besloten heeft de machine ter plaatse geheel te sloopen. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren bericht, dat Commissarissen en Directie van he Nievak (Ned. Grossiersbond) besloten hebben &lle vóór de devaluatie afgesloten contracten Zonder prijsverhooging uit te voeren, in welke Valuta deze ook zijn gekocht. Intusschen laat het zich aanzien, dat er spoe dig meerdere klaarheid in de zuidvruchten- affaire gaat komen. De Amsterdamsche politie heeft proces-verbaal wegens onredelijke prijs opdrijving opgemaakt tegen een importeur van zuidvruchten aldaar, die het besluit der alge meene vergadering van de Zuidvruchtenver- eeniging is nagekomen en zijn contractprijzen fbet een evenredig percentage heeft verhoogd. De bedoeling is door een proef-proces tot ^n gerechtelijke uitspraak te komen. Donderdagmiddag had de gehuwde arbeider van T. uit Oudenbosch het ongeluk met zijn hoen bekneld te geraken tusschen den pulp- 'fansporteur op de Coöp. Beetwortel-suiker fabriek te Zevenbergen. Den ongelukkige, die deerlijk werd verminkt, *erd spoedig geestelijke en geneeskundige hulp Verleend. Het slachtoffer is in levensgevaarlijken toe- ®tand naar het St. Ignatius-Ziekenhuis te Bre da overgebracht. Naar het Handelsblad bericht heeft de regee- fthg besloten, haar toezegging, om de door de Ruiden-depreciatie ontstane prijsstijging van tarwebloem aan de fabrikanten en importeurs J® Vergoeden uit het Landbouwcrisisfonds, in te trekken voor de biskwie-industrie. Voor deze zal de bloemprijs dus stijgen met ^vee gulden a een rijksdaalder. Tegenover deze prijsstijging der biskwiebloem rond 15 pCt. staat, dat de export-kansen ^°°r dezen tak van nijverheid door de waarde daling van den gulden zijn verbeterd. oppervlakte verandering en een wat minder frisschen reuk. Bij hernieuwd bacteriologisch onderzoek, bleek het vleesch echter nog kiem- vrij. Het werd gekant en vervolgens opnieuw verkocht in Naaldwijk, zonder dat van na- deelige gevolgen iets is gebleken. Uit bovenstaande feiten blijkt dat clsn keu ringsdienst geen enkele blaam treft. Onder den rook van Eindhoven zijn den laatsten tijd verschillende auto's gestolen. On danks de ijverige nasporingen van de politie kon men er niet achter komen wie daar de hand in had. •Thans echter is door de activiteit van den chef-veldwachter van Kerkhoven te Gemert licht gekomen in deze zaak. Kort na elkaar waren auto's gestolen te Waalre, Son, Eindhoven, Schijndel en Vught. Toen op 11 October j.l. te Gemert een auto werd gestolen, is onmiddellijk door de politie een onderzoek ingesteld. Woensdag is het geiukt van S. uit Eindhoven, die op weg was van Nijmegen naar Gemert, te Boxtel aan te houden. Bij het verhoor ontkende de man echter. Nog denzelfden nacht heeft de politie te Eindhoven B., een bekend smokkelaar, aange houden. Ook deze ontkende. De politie kreeg echter zulke sterke bewijzen in handen, dat zij overging tot de arrestatie van een derden, v. B., eveneens te Eindhoven. Het is niet uitgesloten, dat meerdere arres taties zullen volgen. In het Diaconessenhuis te Haarlem is de 9- jarige J. Lindenburg overleden. Het jongetje was op den Hoofdweg te Nieuw- Vennep b ijde Hervormde school plotseling den weg overgestoken en daardoor tegen een pas- seerenden auto opgeloopen, waardoor het ern stig aan het hoofd gewond werd. In zorgwek- kenden toestand was het naar het ziekenhuis overgebracht, waar het inmiddels is overleden. De Deken van 's-Gravenhage, Mgr. J. M. van der Tuyn, zal as. Zondag 18 October, des nam. 4 uur de plechtige inzegening en opening ver richten van het nieuwe Graalhuis voor Den Haag en naaste omgeving, dat gevestigd is aan de Laan no. 2931 aldaar. De Bond van R»K. Werklieden in het Aarts bisdom Utrecht zal op Zaterdag 7 en Zondag 8 November te Arnhem vergaderen in het ge bouw der R.K. Werkliedenvereeniging aan den Rozendaalschen weg aldaar. He Keuringsdienst in het Westland schrijft naar aanleiding van het bericht, dat be ërven vleesch door den keuringsdienst zou 2Ün goedgekeurd, het volgende: Dp het slachthuis in Naaldwijk was een le ghel rund aangevoerd, dat bij onderzoek nog £leek te eten en geen temperatuursverhooging •'ertoonde. Na slachting werd in den buikwand gezwel aangetroffen. Het vleesch is bacte riologisch onderzocht. Er is een kook- en een ®raadproef van genomen en bleek daarna in Aanmerking te komen voor „voorwaardelijke" 8°edkeuring en verkoop onder toezicht. Omdat het midden in den zomer was en om verkoop te bespoedigen werd goedgevon- j. h de eene helft in Naaldwijk en de andere Jfjft in 's Gravenzande onder politietoezicht, ^als gebruikelijk is, te verkoopen. fh Naaldwijk verliep de verkoop tamelijk I's en wercl&n Seen klachten vernomen. In 'Gravenzande ging het aanzienlijk langza- totdat tegen den avond het reeds ver- ftelde telefoonbericht kwam, dat het vleesch lekker begon tc ruiken. Order werd gegeven met den verkoop te j^Ppen en het vleesch naar de noodslacht- v Aatg ln Naaldwijk: te cloen terugvoeren. Het es°h zag er wat versjouwd uit met geriijge Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Koninklijk Besluit van 22 Augustus 1936, waarbij de beperking van den invoer van kousen en sokken met ingang van 1 September 1936 voor het tijdvak van twaalf maanden is verlengd. De Nederlandsche industrie van kousen en sokken heeft in de afgeloopen contingentee- ringsperiode van de beperking van den invoer van haar product eenigen steun ondervonden. Het is den minister echter gebleken, dat, gezien het feit, dat de omstandigheden, welke destijds tot beperking van den invoer hebben geleld, ook thans nog aanwezig zijn, deze steun voor de betrokken industrie voorshands niet kan worden gemist. In de crisis-haringbesohikking 1936 is voor geschreven, dat vaartuigen, waarmede de ha- ringdrijfnetvlsscherij wordt uitgeoefend, na ie dere reis tenminste 48 uur in de haven moeten blijven liggen. De minister van Landbouw en Visscherij heeft dezen termijn met ingang van 16 Octo ber 1936 nader bepaald op 2 uur. Naar wij vernemen, is de Nederlander W., uit Haaksbergen, wiens ouders in Duitschland zijn genaturaliseerd, en die dus voor zijn meer derjarigheid Duitscher was, om onbekende re denen Maandag te Stadlohn aangehouden. Ver moedelijk heeft hij, toen hij nog minderjarig was, de wet op den arbeidsdienst overtreden. Niet vele Katholieken in Haarlem zullen Broeder Francois Mes van aanzien kennen. De jonge kloosterling, die in onze stad geboren werd, beweegt zich nimmer in het openbaar. Zelfs als hij zich een enkele maal buiten zijn klooster bevindt om een kerk of kapel te schil deren, vergezelt hem de rust van de stille abdij, en op de ladders cn steigers langs de muren, die hij met zijn vaardig penseel tot leven wekt. gaat hij ongemerkt zijn gang, zoo rustig en zonder ophef, alsof bij in het zwijgen van een kloosterbibliotheek een innige miniatuur co- pieerdé. Al kent men ook den schilder niet, zijn kunst is in Haarlem niet onbekend. In zijn vroegere parochiekerk, de kerk van de H. Liduina aan den Rijksstraatweg, heeft de jonge kunstenaar eenige kleurige muurschilderingen uitgevoerd, gewijd aan de Schiedamsche heilige, die hij ook in gravure en houtsnede zoo menigmaal heeft voorgesteld. Met een tentoonstelling in den Kunsthandel „Zak", in de schaduw van de oude abdijkerk van St. Germain des Prés, heeft broeder Fran cois enkele dagen galecten in Parijs het nieuwe kunstseizoen voor de Fransche hoofdstad ge opend. De Parijsche correspondent van De Maas bode heeft in zijn had aan dit gebeuren een uitvoerige beschouwing gewijd, waarin bij ge wag maakt van de furore, die het werk van den jongen Hollandschen monnik in artistieke kringen heeft gemaakt. Reecte vroeger hadden de Parijzenaars gelegenheid gehad met het talent van frère Francois kennis te maken. Dit was in 1929, toen de aquarellen werden geëxpo seerd, die de prachtuitgave van Montalembert's „Elizabeth van Hongarije" zouden sieren. Al gemeen heeft men de fijngepenseelde bladen bewonderd, maar cle uitgave zelf heeft jam mer genoeg ten gevolge van de ongunstige tijdsomstandigheden geen voortgang kunnen vinden. Grootere opdrachten voor muurschilderingen heeft de jonge kunstenaar nog maar zelden uitgevoerd, zeker ten voordeele van zijn talent, dat cloor zijn onbevangenheid slechts langzaam tot den hoogsten bloei kan komen. In de abdij Ste. Marie te Parijs decoreerde hij de abts kapel, die hij ook in Oosterhout heeft geschil derd, terwijl hij te St. Bertin de muurvlakken van het trappenhuis in het Benedictijnercollege met zijn fresken sierde. Ongetwijfeld zullen meer opdrachten in deze richting spoedig volgen. „De frescoschildering trekt hem aan," schreef De Maasbode, „en het talent daarvoor is zeker aanwezig, zooals wel blijkt uit eenige zeer schoone tempera-schilderingen, die op de Pa rijsche tentoonstelling zijn te zien, b.v. de „Onbevlekte Ontvangenis", volgens een mo derne techniek, die den schilder in de rij der niet vergeefs strevende jongeren plaatst Een bekend Parijsch kunstcriticus heeft onzen schilderenden broeder reeds den Fra Angelico van het Noorden genoemd, welke titel een Pa rijsche reputatie dreigt te worden." Inderdaad schildert frère Francois geheel volgens cte manier en in den geest der Italiaan- sche primitieven. „Maar," zoo vervolgt de brief schrijver, „als deze moderne jongere de middel- eeuwsche traditie weer heeft opgevat, hij heeft toch merkwaardig goed begrepen (of zijn naïve teit is er opvallend In geslaagd) cle religieuze kunst in overeenstemming te brengen met de eischen van het heden, nu zij niet alleen meer de bijbel der ongeletterden heeft te zijn, maar een instrument ter bekeering van den onge- loovigen cultuurmensch." De kunstenaar schijnt nog niet de grootste hoogte van zijn kunnen te hebben bereikt. De kleuren van zijn vroeger werk vooral, zijn soms hinderlijk en overladen. In zijn technieken (buiten zijn veelsoortig schilderwerk beoefent hij de graphische procédé's en de meest ver fijnde vormen van de artistieke teekening) kan men somtijds onzekerheid speuren en een naïeve onhandigheid, die bij zijn later werk een groote winst kan blijken te zijn. We hopen oprecht, dat men ook in Haarlem spoedig van deze kunst zal kunnen genieten. De stad aan het Spaarne is rijk genoeg aan tentoonstellingszalen om er het werk van dezen stadgenoot voor een tijd lang in onder te brengen. i Jean Batten is na haar vlucht over de Tasmanzee met groote geestdrift te Auck land ontvangen. Haar vader kwam haar op het vliegveld begroeten en zeide lachend: Jean, ondeugend meisje, je had eigenlijk een flink pak slaag verdiend, want je hebt ons in angst laten zitten, maar eind goed al goed. Uit Sydney wordt gemeld, dat Jean Batten voor haar vertrek vandaar gezegd heeft, dat men niet naar haar moest zoekfen. Zij vertrouw de te zullen slagen, maar wilde niet, dat het leven van anderen in gevaar werd gebracht of dat haar land onkosten zou moeten maken. Zij had geen radio aan boord. Door zuinigheid en vlijt had ik een eigen zaakje kunnen oprichten. Toen ging ik naar Ida's moeder, om op de gebruikelijke wijze aanzoek te doen. Lang praten leek geluk kig niet noodig. Ik had reeds haar toestem ming te pakken, voor ze nog wist wat ik eigen lijk had willen vragen. Maar, vertelde ze me, ze bleef nu alleen achter; ze wist dat ze erg geschikt voor zaken was en wilde zich met mij associeeren. Als haar aandeel beloofde ze 5000 in de zaak te zullen steken. Ze wilde 6 pet. van haar geld hebben en werkzaam in de zaak zijn als mede-directrice. Omdat ik Ida kreeg, stemde ik in alles toe. Veertien dagen daarna waren we getrouwd Na een korte huwelijksreis trokken we in onzer, winkel, die inmiddels, dank de kapitaalstorting van m'n schoonmoeder, aanmerkelijk was ver groot. Het ging in 't begin goed met de krui denierszaak. Ida zorgde voor de huishouding en mevrouw Velp, m'n geachte schoonmoeder, „dirigeerde", alsof ze haar levenlang midden in de krenten en de stroop gezeten had. Zoo gingen een paar maanden voorbij, toen m'n schoonmama ons kwam meedeelen, dat ze haar huisje met een aardig winstje had ver kocht en besloten had bij ons te komen in wonen. M'n goede vrouw kreeg een kleur van blijd schap toen ze dit hoorde. Ik niet, maar aan gezien mevrouw Velp de helft van de op brengst van haar huisje in de zaak stortte, was ik spoedig met haar „besluit" verzoend. Eenige dagen daarna nam ze haar intrek bij ons, en het duurde niet lang of ze „besloot" alweer, de heele leiding der zaak op zich te nemen. Ik was zoo beweerde ze niet geschikt om groote zaken te leiden. Een vrouw kon dit on eindig veel beter. Het duurde niet lang, of de „directrice" „be sloot" onder alle rekeningen te stempelen, dat in 't vervolg contant betaald moest worden. „Aan al die klanten op de lat heb je niks. zei ze.' Ik protesteerde, omdat ik van dien maat regel onheil verwachtte, maar mijn protest baatte niet. M'n schoonmoeder zette door. Ik had meerdere groote klanten, die gewoon wa ren eens per maand te betalen en dat dan ook trouw deden. Toen ze huh rekening kregen met het opschrift: „Levering uitsluitend a con tant," kwamen de meesten hunner al een paar dagen daarna met opgestreken zeil in den win kel en verklaarden ronduit, dat ze zich zoo'n behandeling niet lieten welgevallenEnfin, we waren de klanten kwijt. Ik was nog geheel onder den indruk van dat klantenverlies, toen mevrouw Velp me, eenige dagen later bout portant meedeelde, dat ze een „plan" had. „Zoo, en wat is dat voor een plan?" vroeg ik met een benauwd gezicht. „Dat zal ik je zeggen," sprak ze op den toon van een sergeant-majoor tot een recruut. „We hebben een grooten verkoop noodig. Daarom heb ik van de Belgravia-maatschappij den heelen voorraad eieren in blik opgekocht. Zoo als je misschien weet, houdt die maatschappij op met zaken doen. Ze heeft een geweldig for tuin verdiend en nü gaan w ij geweldig ver dienen. Ik heb 25.000 blikjes geconserveerde eieren gekocht; wij zullen ze voor 50 centen verkoopen. Wat zeg ja daarvan?" Ik zei, dat aangezien ze alles reeds buiten mij om had bedisseld, er nier veel van te zeg gen viel. „Ik heb" hernam ze, aan de kranten al ad vertenties opgegeven. Woensdag a.s. begint de uitverkoop van die niet van versch te onder scheiden eieren. Je zult zien, ze vliegen weg." Ik keek haar aan en.... zweeg. Maar de ad vertenties misten haar uitwerking niet. Woens dagmiddag stond het al om vier uur Zwart van de menschen voor den winkel, die van heinde en verre op de eieren-in blik waren afgekomen. De politie moest er aan te pas komen om de orde te handhaven. Iedere minuut werd de rü grooter en we hadden geen handen genoeg om de menschen aan hun eieren te helpen. „Wat heb ik je gezegd?" riep Ida's moeder, onder het geld tellen door. „Je moet de menschen eieren 1 e e r e n eten. In deze zaak zit een reuzen-toekomst." Weer keek ik haar aan en zei weer niets. Eensklaps klonk buiten de deur een zware verwensching. Een der liefhebbers van eieren in blik had een busopener opgeduikeld en on derweg z'n blikje opengemaakt. Met dichtge knepen neusgaten stormde hij den winkel bin nen en schreeuwde: „Dat zijn geen eieren, dat is stank voor m'n geld! Jullie zijn zwendelaars! M'n geld terug! Direct!" M'n schoonmoeder was doodsbleek geworden, maar gelukkig had ik de tegen- i woordigheid -van j PliPTP/H geest om te roepen, dat er in hl ik blijkbaar een paar i lH "llK. verkeerde blix- .- jes in de partij terecht waren gekomen, en dat iedereen wiea dat toevallig trof, direct z'n geld terug kreeg. We besloten toen ieder blikje open te bre ken, alvorens het af te leveren. Daartoe werden een paar jongens aan 't werk gezet en alleen de gave blikjes werden doorgegeven. Daar ech ter op ieder dozijn slechts een paar blikjes goed werden bevonden, was het na een kwartier in den winkel bijna niet om uit te houden. Eerst tegen twaalf uur waren alle klanten, die den moed hadden om him geld terug te halen, ver trokken. Wü en het bedienend personeel wa ren.... het kasregister incluisuitgeput. Toen ik na het sluiten van den winkel in de huiskamer kwam, zat Ida's moeder, diep in haar stoel gedoken, strak voor zich uit te staren. „Een drukke dag geweest, hè?" zei ik, om haar wat op te vroolijken. Nu was het haar beurt om te zwijgen. Ze stond op en verdween in d'r slaapkamer. Toen zie den volgenden morgen voor 't ont bijt binnenkwam, zei ze, zonder me aan te jjy ken „Archibald, jij bent voortaan weer alleen baas van deze zaak." „Welke zaak?" vroeg ik bitter, want wie zou nu nog bij me willen koopen?" „Ik geloof," hernam ze, ik zag hoeveel moeite het haar ko6tte dit te zeggen „dat jij toch beter dan ik geschikt bent, om met dat „lastige" publiek om te gaan. Als schade vergoeding zal ik nog 1000 in je zaak steken zonder rente of afbetaling. Ik huur dat huisje bij den Oranje-weg en beloof je me nooit meer met je zaken te bemoeien." Ik slaakte een zucht van verlichting. In zeker opzicht had de zaak nog een gelukkige wen ding genomen. De tijd, dien ik noodig had, om met veel moeite, zoo goed als al m'n klanten terug te krijgen, duurde langer dan me lief was. Maar eindeljjk gelukte me dit. Eieren echter ver kocht ik niet meer, daarvoor gingen ze blijk baar naar een anderen leverancier. Naar wij vernemen is de instructie in de Haagsche zedenzaak thans gesloten en zijn de desbetreffende dossiers in handen van den Officier van Justitie gesteld. De contact-commissie voor het Limburgsehe Mijnbedrijf is Donderdagmorgen 22 October as. bijeengeroepen. De agenda bevat o.m. voortzetting der be sprekingen betreffende het pensioenvraagstuk en bespreking van de bekende brieven van den R.K. Mijnwerkersband en den Alg. Ned. Mijn- werkersbond. „Dat is nu wel heel mooi, Piet", zei Drein, „dat we hier zoo rustig zitten, maar We moesten ook maar eens probeeren of we geen zaakje kunnen beginnen. Weet jij niets, wat we langs de huizen zouden kunnen verkoopen?" „Zeker", zei Piet, „.we gaan met vliegenvangers langs de deur," Piet besloot er maar eens op uit te gaan, om te kijken waar hij het goedkoopste vliegenvangers kon krijgen. Hij vond een winkelier, die hem vliegenvangers wilde verkoopen voor de helft van den prijs, en hij zei er bij, dat het de beste van de wereld waren. Piet had maar meteen 200 stuks meegenomen. Hij beloofde te betalen, zoodra hij ze verkocht had. Maar onderweg had de wind ze te pakken gekregen en toen Piet thuis kwam, zat hij heelemaal onder de kleverige strooken verborgen, Zondag 18 October vraagt de H. Vader we derom over heel de wereld gebeden en offers voor de uitbreiding der missies. Met dezen algemeenen Missie-Zondag heeft de H. Stoel een bijzondere bedoeling. Het gaat bij de missionneering over de uit breiding van het Koninkrijk Gods. En de uit breiding van Zijn Koninkrijk heeft God in Zijn vaderlijke goedheid afhankelijk willen maken van de medewerking van al Zijn kinderen. Om nu alle leden der Kerk te doordringen van hunne verantwoordelijkheid in dezen heeft de H. Vader een jaarlijksche bid- en offerdag uitgeschreven voor de geheele Kerk. Om die algemeene belangstelling niet alleen voor één dag te wekken maar bliivend te organi- seeren, daarom staat op het program van dezen algemeenen Missie-Zondag ook de bevordering van het algemeene Pauselijke Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, dat de H. Vader zooals hij op 12 Mei van dit jaar nog met zoo veel nadruk herhaalde „wenscht te zien bloeien niet alleen in elk bisdom (gelijk reeds het geval is) maar in elke parochie, in elk ge sticht, in elk klooster, in elk huisgezin." Door dit Genootschap toch leert men iederen dag bidden voor de missie (Onze Vader, Wees Gegroet, H. Franciscus Xaverius bid voor ons), en elke week offeren (2% cent), en het is dit minimum van gebed en offer, dat de noodzake lijke algemeene belangstelling voedt en naar omstandigheden ook doet groeien en zich uitstrekken tot de velerlei vormen van missie actie, die de daadkrachtige liefde onder ons Katholieken ontstaan doet. En nu dit Jaar de viering van Christus' Ko ningschap door ons Hoogwaardig Episcopaat is aangewezen als het uitgangspunt van een krachtige actie „Voor God", nu is zeker de vie ring van den Missie-Zondag een uitstekend middel om te voldoen aan de uitnoodiging van onze Bisschoppen, het feest van Christus' Ko ningschap voor te bereiden door gebed en offer. Kunt gij, lezer of lezeres, in alle oprechtheid zeggen: „ik bid eiken dag voor dè uitbreiding der missies, ik offer er geregeld voor"? Als gü Uw plicht als volgzaam kind der Kerk goed be grijpt, zult gij, na de verschillende vermaningen van den H. Vader, daarop bevestigend moeten kunnen antwoorden. Moge de komende Missie-Zondag in elke pa- rochie, in elk gesticht, in elk klooster, in ellt huisgezin dan zóó worden gevierd, dat de al gemeene belangstelling voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk allereerst op dien dag zich heerlijk uite, en dan ook voortleve in een al gemeene deelname aan het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. In verband met het ongeluk op de terreinen van de firma Wigboldus, aan den Frieeche- straatweg te Groningen, waarbij twee arbei ders onder zakken cement werden bedolven, kan nog worden gemeld, dat een der slacht offers, de 45-jarige gehuwde R. Tabak, die een schedelbasisfractuur ppüep, hedenmorgen in het Diaconessenhuis is overleden. De toestand van het andere slachtoffer, den 41-jarigen D. J. Land, die eveneens gewond werd, doch thuis wordt verpleegd, is gunss»&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13