mm FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR s I du OuTtciagcl het Last van Uw zenuwen? Sport en spel De weerstoestand getOicM Dagfilm 1 VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 Hotelbrand te Bergen Gebouw en inventaris totaal verwoest EIERENEXPORT NAAR DUITSCHLAND Voor het eerst sedert de depreciatie Van den gülden INDISCH BLAD VERBODEN Het nieuwe lid van de Rekenkamer H. C. Westerveld overleden Academische examens Stuurliedenexamen Wiskunde L. O. Apothekersassistent Goedkoope wintersportreizen in Zweden WATERPOLO Nederlandsche poloteam naar Hongarije TOEKOMST ZAG ER SLECHT UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN EN INDIGESTIE Nu van alle pijnen verlost VOETBAL Het Feyenoord-stadion Nog steeds kan de openingsdatum niet worden vastgesteld DAMMEN Na den strijd tusschen Springer en Vaessen Overwinning van onzen land' genoot allesbehalve geflatteerd HET WEER OP ZONDAG Voorloopig blijft het zacht en veranderlijk H Botemoteering Mijnhardt's Zenuwtabletten nnnrmBaBBBBBBnanBOaBtaaaB Zaterdag 17 October K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS 'r I aiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiuminiiiiiiHiiiiui 1111111111& Golflengten OCEAANCLIPPERS MET SLAAPCABINES Pan American Airways er reeds zes besteld Postvluchten Hedennacht omstreeks kwart over drie brak brand uit in het hotel-café-restaurant Onder de Linden in de Hoflaan te Bergen (N.H.), in het centrum der gemeente gelegen. De 48-jarige eigenaar Van Poeteren en zijn echtgenoote, die alleen thuis waren, werden door den rook wakker en wisten zich te redden door uit het raam te springen; zij bekwamen slechts enkele ontvellingen; buren verleenden hun onderdak. Inmiddels had een der buren de brandweer gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en tastte het gebouw, dat, ten gevolge van den sterken Westenwind, reeds in lichter laaie stond, met twee stralen aan. Het geheele ge bouw is uitgebrand; alleen de muren staan nog. De belendende perceelen, die slechts op enkele meters afstand gelegen zijn, konden worden behouden. In verband met het feit, dat in het café zuurstofcylinders aanwezig waren, werd het publiek, dat ondanks het nachtelijk uur in grooten getale aanwezig was, op een af stand gehouden. De politie wist een der cylin ders uit het café te halen, de andere lag in den kelder en leverde geen gevaar op. Omstreeks half vijf was men den brand meester. Van den inboedel kon niets gered worden. Hotel en inboedel waren verzekerd. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren meldt, dat voor het eerst sedert de monetaire maatregelen eenige export van eieren naar Duitschland is toegestaan. Het kwantum is ech ter nog zeer gering en beloopt nog geen zeven procent van het toegewezen kwantum tijdens de Olympische Spelen. BUITENZORG, 16 Oct. (Aneta) Officieel is medegedeeld, dat het drukken, uitgeven en verspreiden van het inheemsche blad Sumatra Bin Poh voor den duur van acht dagen is verboden. Het nieuwbenoemde lid van de Algemeene Rekenkamer, de heer Th. Sanders, is te Arn hem geboren en is thans 53 jaar. Sedert 1 Maart 1925 is de heer Sanders direc teur van de Staatsloterij, terwijl hij voordien rijksbetaalmeester was in Tiel. Te Londen is op 74-jarigen leeftijd na een operatie overleden de heer H. C. Westerveld, onder-voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. j; De heer Westerveld. een bekende figuur ih •t. de tabakswereld te Londen, was lid van de ""firma Westerveld en Co., welke firma in 1870 werd opgericht en onder de oudste Nederland sche firma's te Londen gerekend kan worden. LEIDEN 14 October 1936. Candidaats-examen geneeskunde de heeren O. H. Frank, P. Holt huis, J. A. van Tiggele, F. L. M. Steenwinkel, H. G. M. Teunissen, F. Backer, C. J. M. Ber ger, C. Kuijpers, H. W. Casteren van Catten- burgh, P. C. J. Voogd, A. IJ. J. Bosma, Th. C. M. Melchers en B. M. M. Delemarre. 'sGRAVENHAGE. Geslaagd: voor tweeden stuurman grcote stoomvaart, de heeren: G C. de Feyter, J. B. van Heutsz en J. C. F. M. de Koning. 's GRAVENHAGE. Geslaagd: mej. E. G. M. Al te Hilversum en de heer K. Algra te Stadskanaal. AMSTERDAM. Geslaagd: Mej. H. M. Veen te Hilversum. UTRECHT. Geslaagd de heer I. Goldsteen, Al melo, Mej. J. C. A. de Roock, Vught, Mej. A. E. T. van Riel, Tilburg. Men deelt ons mede dat de directie der Zweedsche Staatsspoorwegen besloten heeft, ook in het komende winterseizoen goedkoope biljetten uit te geven voor reizen naar de voornaamste wintersportcentra in Zweden. Te gen den prijs van een enkele reis-biljet wor den retourbiljetten uitgegeven naar de toeris tenplaatsen in Jëmtland, Angenmanland. Me- ctelpad, Harjedalen, Halsingland, Dalecarlië, Varmland en Dalsland, gedurende den tijd van 7 Januari—14 Februari 1937 en naar Lap land van 21 Februari—20 Maart, alsmede van 4 April—13 Juni 1937. Conditie is, dat gelijktijdig met het spoor- biljec, hotelcoupons gekocht worden voor een verblijf van minstens 6 dagen in een der toe ristenplaatsen. Het Nederlandsche waterpolo-zevental is officieel door den Hongaarschen Zwembond uitgenoodigd, om deel te nemen aan een polo- toumooi tusschen de zes sterkste landen van Europa om den Horthy-beker. Dit tournooi, waarvoor behalve Nederland werden uitgenoodigd Duitschland, België, Frankrijk, Oostenrijk en Hongarije, zal gehou den worden van 14 tot 20 Augustus 1937. Iedere ploeg mag zeven spelers, twee reserves en een leider naar Boedapest afvaardigen. (Ingezonden Mededeeltng Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 werd, kreeg ik aan vallen van rheumatische pijn en van indigestie. De toekomst zag er slecht voor mij uit en om dat ik handelsreiziger was, liep mijn produc tiviteit eveneens aanzienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen, zonder eenig blijvend resultaat. Toen begon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pessimistisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen. Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kru schen Salts. Meestal neem ik wat mee in een enveloppe als ik buitenshuis moet overnachten. Op reis raad ik iedereen Kruschen Salts aan". Dikwijls is bij beginnende rheumatische pijn het slachtoffer zich niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de afvalstoffen zich in Uw lichaam ophoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schadelijke stoffen als urinezuur etc. ontstaan. Juist dit urinezuur is maar al te dikwijls de oorzaak van rheumatiek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts be staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen snel en volkomen op natuurlijke wijze worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, de eetlust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen om ten slotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpaxking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. In de Donderdagmiddag te Rotterdam ge houden gewone jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders van het Stadion Feyenoord N.V., waarin de balans, de winst en verliesrekening werden goedgekeurd, heeft de president-commissaris, de heer D. G. van Beuningen, op een desbetreffende vraag geant woord, dat, hoewel het stadion te Rotterdam geheel gereed is en ook de toegangswegen zoo goed als tot stand zijn gekomen, omtrent den openingsdatum nog niets definitiefs kan wor den medegedeeld. De commissarissen zijn van meening, dat aan opening van het stadion niet mag wor den gedacht, alvorens over voldoende par keergelegenheid voor het aantal auto's en autobussen, dat bij de eerste wedstrijden wordt verwacht, kan worden beschikt. Coronris.saris.sen zijp ervan overtuigd, dét. in dien andërs zou worden gehandeld, het Rotter- damsche stadion, voor hetwelk het verkeers- vraagstuk een zoo groote rol speelt, reeds bij zijn begin een ernstige slag zou worden toege bracht, doordat tengevolge van de thans te verwachten chaotische verkeerstoestanden, menigeen zou worden afgeschrikt het stadion een volgenden keer te bezoeken. Wat de parkeerkwestie zelve aangaat, deelde de heer van Beuningen mede, dat het bestuur van het stadion van den aanvang af de over tuiging was toegedaan, dat door de gemeente in de parkeerbehoeften moet worden voorzien. Commissarissen hebben tot dusver geen reden om aan te nemen, dat het gemeentebestuur hierover anders zou denken dan zij. Integen deel, want de burgemeester heeft zich herhaal delijk in gelijken zin uitgelaten, Spr. geloofde, dat de betreurenswaardige vertraging ligt aan het feit, dat het ge meentebestuur tot dusver geen weg ziet om de noodige uitbreiding van het betref fende stadsgedeelte te financieren. Spr. kon slechts aan de hoop en het vertrou wen van commissarissen uiting geven, dat der gemeente de middelen mogen worden ver schaft, die noodig zijn om het Rotterdamsche stadion bruikbaar te maken. Niemand zal wel gedacht hebben, dat onze landgenoot Springer, hoe zijn huidige speel- sterkte ook beoordeeld werd, den Belgischen kampioen Vaessen zulk een geringe kans zou geven. Algemeen was men van opinie, dat men zou moeten afwachten, hoe Springer's vorm op het moment zou zijn; immers, de ex-wereldkampioen was sinds 1928, toen hij in de Amsterdamsche Militiezaal den we reldtitel won, in geen enkel tournooi meer uitgekomen, zoodat, om het nu maar eens populair te zeggen, men feitelijk niet wist, wat men aan hem had. De ontmoeting tusschen Vaessen en hem werd dan ook met een meer dan gewone belangstel ling tegemoet gezien. Vaessen, de Belgische kam pioen 1936, die zeker sterker speelt dan zijn landgenoot Demesmaeker, die in de z.g. IJmuider Zesdaagsche meedong, had eenige maanden ge leden van Rajchenbach verloren met de cijfers 7—13, welke zeer zeker meer dan eervol waren voor den Belg. Zelfs gelukte het Vaëssen toen, twee partijen van den wereldkampioen te win nen. Zonder nu aan diens prestaties te willen afdoen, gelooven wij toch niet, dat Rajchenbach met wat minder nonchalance ook maar een en kele partij had behoeven te verliezen, en de 13— 7 overwinning is o.i. allesbehalve geflatteerd. Wij wijzen juist daarom hierop, omdat men wellicht vergelijkingen gaat maken tusschen den eindstand SpringerVaessen en Rajchenbach —Vaessen. En dit is ten eenen male onjuist. Ook al won Springer met grootere cijfers 17 3 is wel heel erg verpletterend dan nog kan men niet concludeeren, dat Springer sterker is dan de huidige wereldkampioen. Wel geeft het ons vertrouwen in onzen landgenoot voor zijn a.s. matches, want duidelijk is toch in elk ge val gebleken, dat Springer's oude onverbiddelijk heid tegen zwakkere spelers nog altijd dezelfde is. Jammer is, dat het spelpeil van de thans be ëindigde match niet bijzonder hoog was. De Bel gische kampioen meende, dat hij met veel rui len wel tot een behoorlijk puntental zou kun nen komen, maar zonneklaar is nu wel bewezen, dat ook dit niets baat tegen de kracht van een werkelijk sterk speler. Springer zoekt bewust de verwikkelingen, Vaessen gaat er soms even op in, om dan later angstvallig zijn heil te zoeken in een solidere vereenvoudiging. De reactie volgt dan echter meestal in het vergevorderd middenspel of eind spel, en is van zuiver psychologischen aard: de zwakkere speler meent, nu wel „binnen" te zijn en de veilige remisehaven te hebben bereikt, maar dan weet de aanvaller alsnog winst te be reiken of door den blunder, welke bijna zeker moet volgen na een krampachtig gevoerde ver- dediging. of' door den overmoed .vanoden verdë* diger, die meende, de remise reeds voor het grij pen te hebben. Tóch heelt deze match haar nut gehad; wij weten nu ten minste, dat de ontmoeting Sprin ger—Keiler een geweldig evenement wordt, en dan zou bij een overwinning van eerstgenoemde de zoolang reeds genoemde strijd kunnen aan vangen. Wij willen hiermede nog geen voorspel ling doen; men dient af te wachten, of Springer Keiler zal slaan. Keiler, de Nederlandsche kam pioen, speelt zoo solide, dat Springer zal komen te staan tegenover een ijzeren muur. Keiler zelf hunkert naar de revanchematch, en voor hem is zoowel de ontmoeting tegen Springer als die eventueel tegen Rajchenbach zuiver 'n prestige kwestie. Zoo vaak wordt nu al in kranten en door de dammers zelf beweerd, dat Springer, ondanks zijn niet getraind zijn, nog altijd de ongekroonde koning is, dat Keiler zelf graag het tegendeel wil bewijzen, en ten slotte wist hij den Neder- landschen kampioenstitel te behalen, zij het dan ook in een tournooi zonder Springer. Enfin, wij zullen maar afwachten. Veel hangt af van de physieke en psychologische gesteldheid der beide spelers. In elk geval zal de strijd zeer fel UIIIIIIIIIU11II1I1IIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIUII1III1IIIIIII1I1IIIIUI1UUIIIHI De lang uitgebleven groote weersverandering, waartoe het toch eenmaal in dit najaar moest komen, omdat zonder dien overgang de winter weerstoestand niet kan intreden, heeft zich in de afgeloopen week vrij snel voltrokken. Die groote verandering bestaat voornamelijk hierin, dat de algemeene Noordelijke lucht- strooming, die vooraf zoo lang vrij koud weer heeft gebracht, geheel en al plaats heeft ge maakt voor den aanvoer van vochtig-warme lucht uit den Oceaan. Het zijn altijd zulke groote veranderingen in de groote luchtstroo- men, welke het algemeen karakter van de weersgesteldheid ingrijpend wijzigen. De geschiedenis van den weerstoestand van de laatste weken is deze, dat eerst een groot gebied van hoogen druk over Midden-Europa lag, waardoor buitengewoon rustig weer heerschte; dat dit gebied van hoogen druk zich naar het Westen terugtrok, terwijl depres sies, welke uit het hooge Noorden kwamen, over Oost-Europa trokken, zoodat een krach tige aanvoer van polaire lucht koud weer bracht; dat ten slotte dit gebied van hoogen druk zich nog verder naar het Zuidwesten terug trok en de depressies in het hooge Noor den zich Zuidwaarts uitbreidden, waardoor de warm-vochtige lucht uit den Oceaan tot het Vasteland is doorgedrongen. Deze veranderingen zijn zoo ingrijpend, dat wij vooralsnog niet anders kunnen verwachten dan zoogenaamd Westenwinden, d.w.z. een weerstoestand, waarbij het weer veranderlijk zal zijn met vrij sterken wind uit een Westelijke richting. Het zal naar alle waarschijnlijkheid zoo zacht blijven als het nu is tot het begin der nieuwe week en dus Zondag over. Bij dezen veranderlijken weerstoestand kan op details niet worden ingegaan. Er is nog eenige neiging tot snelle verbetering na elke instor ting, maar deze neiging is aan het verminde ren. Het is zeer Bnwaarschijnlijk, dat het mooie, rustige weer zal terugkeeren. Voor het week-einde moeten wij dus rekenen op groote regenkansen en sterke afwisselingen, voorname lijk in de bewolking. (Nadruk verboden). zijn, want noch Keller's, noch Springer's spel systeem leent zich tot vereenvoudiging. Deze match wordt de belangrijkste, welke de damwe- reld in de laatste jaren heeft opgeleverd Eén ding heeft de afgeloopen match ons ook nog geleerd: het spelpeil in België is momenteel nog van dien aard, dat van een ernstige bedrei ging van dien kant voor aanspraken op den we reldtitel voorloopig niet behoeft te worden ge vreesd. Vaessen heeft het groote voordeel, nu zoowel Rajchenbach als Springer te hebben ont moet, en kan daaruit 't noodige hebben geleerd. Van dien kant bezien hebben beide matches goede propagandistische waarde gehad, ook al is het voor Vaessen allesbehalve prettig, na zijn goed resultaat tegen Rajchenbach nu door Springer zoo te zijn overspeeld. Het wekt direct den indruk, dat ook Rajchenbach wel beter kon dan een zege van slechts 137, maarspel bjijft spel. Springer is met een grooter zelfver trouwen uit den strijd gekomen, ook Ondanks het feit, dat hij hier geen gelijkwaardig tegen stander vond. Het maakt zijn rriatch tegen Kei- Ier des te attractiever. Nu Sunlight Zeep voordeliger is dan ooit, heeft het geen zin meer om zeep van on bekende herkomst te kopen 1 Twee dikke stukken Sunlight Zeep voor de ongekend lage prijs van 10 ets. betekent een voordeel van 36% en brengt Neerlands beste standaard- merk binnen het bereik van elke huisvrouw. Ondanks dit grote voordeel blijft elk Sunlight- pak toch voorzien van de bij alle huisvrouwen zozeer gewilde bons voor fraaie geschenken 1 Vraag dus alleen Sunlight Zeep in de nieuwe originele verpakking. Verzuim dus vooral in deze tijd niet van de alom bekende voordelen van Sunlight Zeep te profiteren. S 18-092 H De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 1924 October vast gesteld op ƒ0.61 per kilogram. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is, behoudens tussehentijdsche wijziging, voor de week van 19 tot 24 October vastgesteld op 0.80 per kg. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De N.V. Nederlandsch Administratie- en Trustkantoorals trustee van de 5 pCt. obligatieleening der Philips Gloeilampen Fabrieken bericht, dat de vennootschap het geheele restant der obligatieleening per 16 Januari a.s. a pari zal aflossen. Op 22 October a.s. wordt de inschrijving opengesteld op Nederlandsch Schatkistpa pier tot een maximaal bedrag van f 40 mill, tot een Vs pCt. lagere rente, dan bij de vo rige transactie, n.l. 2% pCt. en 3 pCt. bil jetten. Gelijk werd verwacht, zal de productie van koper door de bij de restrictie betrok ken maatschappijen met 5 pCt. van 85 pCt. tot 90 pCt. der standaardproductie worden verhoogd. Sómmige producenten verwach ten, dat de prijs tijdelijk zal dalen, aange zien de stijging zeer snel is geweest. De koperproductie van de Union Minière du Haut Katanga zal in verband met de verhooging van het productie-contingent ingaande 15 October stijgen en de produc tie zal tot circa 105.000 ton per jaar worden opgevoerd. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/1. 474.000 werd aan goud omgezet. Te Londen acht men het waarschijnlijk, dat over het geheele jaar het invoer-over- schot in Engeland 70 tot 75 mïllioen hooger zal zijn dan in 1935 en hierdoor een bedrag zal bereiken, dat in geen geval door de onzichtbare posten van de betalingsba lans kan worden vereffend. „Financial News" beweert, dat een definitieve valuta- stabilisatie zoolang zal worden uitgesteld, tot uit de buitenlandsche handelscijfers een aanpassing van het internationaal kosten niveau blijkt. o 9 9 min in i in in iiMiiiiiiHi in iiiiiiiMiiiiHiuiiiiHimiiinMiHiuininMiiuii iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiimiiiiiiniiiiiiiimiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiuiimiiiiimiiiMiiiiiiiMiimimiiiiMm 8.00 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert 9.15—10.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (werken V- W. A. Mozart en A. Dvorak) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin, O.P., Ingeleid en besloten door ge wijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.10 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.30 Gramofoonmuziek 1.40 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd. Dr. H. Stéin over: „Wat Rus land ons leeren kan" 2.30 Gramofoonmuziek (Kon. Mili taire Kapel o. 1. v. kapt. C. L. Walther Boer) 3.00 Kinderuur, verzorgd door mevr. S. Nuwenhuisv. d. Rijst 4.05 Gramofoonmuziek (aria's uit opera's van Mozart) 4.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.15 Gramofoonmuziek 5.30 Esperantonieuws door P. Heil- ker 5.45 KRO-Nachtegaaltjes o. 1. v. Jac. de Jong 6.15 Gramofoonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Prof. dr. A. M. A. A. Steger over zijn voordracht over energiebronnen. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Lichtbakens, tien minuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr., geëncadreerd met gramofoonmuziek 8.30 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer en de Zater dagavondclub. A. van Dom burg vertelt uit de wereld van de film 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs II (Actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING 10.15 Hilversum I (Joh. Jong) 11.20 Droitwich (Fred. Bayer) 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) ORKESTCONCERTEN 10.05 Hamburg (Symphonie-orkest) 11.20 Deutschlandsender (Sympho nie-orkest) 11.20 Parijs I 1.20 Droitwich 2.05 Kalundborg 3.35 Hilversum I (R'damsch Philh. Orkest) 4.20 Brussel II 4.50 Hilversum I (R'damsch Philh. Orkest) 6.40 Beromünster 8.20 Brussel II (Bymphonie-ork.) 8.35 Droitwich 9.00 Hilversum II (Vara-orkest) 9.20 Boedapest (opera-orkest) 9.20 Brussel I (harmonle-ork. m. m. v. koor) 9.20 Brussel II fSymphonie-ork.) 9.20 Parijs I (harmonie-orkest m. m. v. koor) 10.06 Hilversum I (Vara-orkest) LICHTE MUZIEK SU 11.20 Langenberg 12.30 Langenberg 12.50 Brussel IX 1.05 Deutschlandsender 1.20 Hamburg 1.30 Brussel I 1.50 Brussel I 2.00 Hilversum I (Ramblers) 3.35 Brussel I 4.20 Parijs I 4.20 Brussel II 4.35 Milaan (dansmuziek) In het gramofoonplatenpro- gramma van den K.R.O. wor den Zaterdagmiddag aria's uit opera's van W. A. Mozart ten gehoore gebracht (Hilversum II, 4.05 tot 4.30 uur) 4.35 Rome (dansmuziek) 5.20 Beromünster 5.20 Brussel II (dansmuziek) 5.20 Deutschlandsender 5.35 Brussel I 5.35 Droitwich (BBC-dansorkest 1. v. Henry Hall) 6.20 Deutschlandsender 6.20 Milaan 6.35 Weenen (variété-progr.) 7.05 Droitwich (dansmuziek) 8.00 Toulbuse 8.15 Hilversum I (Ramblers Willy Derby) 8.40 Rome 8.45 Toulouse (militair concert) 9.40 Rome (dansmuziek) 9.40 Droitwich (variétéprogr.) 9.40 Beromünster. (dansmuziek) 9.45 Toulouse 9.50 Hamburg (dansmuziek) 10.20 Deutschlandsender 10.20 Kalundborg (dansmuziek) 10.30 Brussel II (dansmuziek) 11.00 Toulouse (dansmuziek) 11.05 Parijs I (dansmuziek) 11.20 Droitwich (dansmuziek) 11.20 Berlijn (dansmuziek) 11.20 Brussel 'II dansmuziek) 11.35 Toulouse (dansmuziek) 12.00 Toulouse (filmmuziek) 12.40 Toulouse (militair concert) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel II 8.20 Brussel XI 12.00 Hilversum X 12.20 Brussel X 12.20 Brussel II 12.50 Droitwich 12.55 Parijs' II 1.35 Langenberg 1.50 Brussel II 2.30 Hilversum I 2.50 Parijs I 3.20 Brussel II 3.20 Deutschlandsender 4.10 Droitwich 5.10 Rome 5.20 Brussel II 5.60 Parijs I 6.35 Brussel I 6.50 Parijs I 7.00 Parijs II 7.30 Hilversum I 10.40 Boedapest 10.50 Parijs IX 11.05 Hilversum I 11.20 Brussel II KAMERMUZIEK 11.50 Droitwich (strijkkwartet) 11.50 Brussel I 1.30 Brussel II 4.35 Brussel I (viool en plano) 6.20 Berlijn (kwartet) 6.20 Brussel II (kwartet) 9.50 Deutschlandsender (cello en plano) 10.40 Droitwich (harpkwintet) SOLISTENCONCERTEN 2.35 Kalundborg (vioolrecital) 7.20 Brussel II (planorecital) 7.20 Parijs I (zang) 8.20 Parijs X (zang) 8.40 Parijs II (solistenconcert) 9.40 Weenen (pianorecital) OPERA EN OPERETTE 8.05 Milaan („Cosl fan tutte", opera van Mozart) 8.20 Beromünster („Cavalleria Rusticana", opera van Mas- cagni) 8.20 Brussel I („Une ruse de Ple- rette", operette van Dell'aqua) 8.30 Toulouse (fragm. uit „Ma- non", opera van Massenet) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum XI 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.30 Hilversum II VARIA voordracht en or- g 10.15 Hilversum arbeiders, gelspel) 4.30 Hilversum I (esperanto-uitz. 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht „den Doolaard en zijn werk") 6.30 Hilversum I Jeugdzangkoor) 7.00 Hilversum I (Van film en music-hall) 9.45 Hilversum (vroolijk progr.) SPORT 3.15 Hilversum I (S. Landau: Schaken voor beginners) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M BRUSSEL I 483.9 M, BRUSSEL II 331.9 M. DEUTSCHE, SENDER 1571 M DROITWICH 1560 ML HAMBURG 331.9 M HILVERSUM I 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) LANGENBERG 455.9 M LUXEMBURG 1304 M. Mn,AAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. <miiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiimmiiiiHiiiiiiimiiB VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste negen maanden fr. 17.430 mïllioen tegen fr. 15.514 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar; de uitvoer beliep fr. 10.637 millioen tegen fr. 11.427 millioen. In September bedroeg de invoer fr. 1.862 millioen tegen fr. 1.764 mïllioen in Aug. en de uitvoer fr. 1.190 millioen tegen fr. 1.764 mïllioen. De Union Pacific boekte in de eerste acht maanden aan bruto-ontvangsten 93.87 millioen tegen 80.52 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De netto's be liepen 22.97 mïllioen tegen 18.91 millioen. Het bedrijfs-overschot bedroeg 9.64 mill tegen 7.42 millioen. De Tennessee Coal and Iron Co., dochter maatschappij van de U. S. Steel Corp., zal nieuwe hoogovens bouwen en fabrieken voor plaatijzer met een jaarlijksche productie capaciteit van 300.000 ton, twee koudwals- werken met een capaciteit van 200.000 ton per jaar en nieuwe blïkfabrieken met een capaciteit van 4 millioen blikken; het aan tal arbeiders zal met 2500 man worden uit gebreid. -r o Dé General Electric behaalde in het derdë kwartaal een winst van S 9.94 millioen of 0.34 per aandeel tegen 5.63 millioen of 0.20 per aandeel in het derde kwartaal van 1935. In de eerste negen maanden 26.53 millioen of 0.92 per aandeel tegen 17.20 of 0.60 per aandeel in het overeen komstig tijdvak van het vorig jaar. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen, week 971 mill tegen 993 mill, de vorige week. De voortdurende geldruimte is oorzaak geweest, dat de Bank van Frankrijk het disconto van 2Y% pCt. tot 2 pCt. verlaagde. Eendaags geld werd tot l'/z pCt. gemakke lijk verkrijgbaar gesteld. Hiermede wordt het doel der regeering bereikt van goedkoop geld, tot opleving van de bedrijvigheid in handel en industrie. Blijkens den weekstaat per 9 October (d.l na de devaluatie) is de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk met fr. 5 milliard van fr. 57.3 milliard tot fr. 62.3 milliard toe genomen. Deze toename hield verband met het feit, dat het valuta-egalisatiefonds voor dit bedrag goud aan de circulatiebank heeft afgegeven. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.109.14 (vorig slot 9.16%); de Dollar op 1.86—1.86(vo rig slot 1.87%); de Frank op 8.67'A—8.72% (vorig slot 8.72); de Belga op 31.30—31.45 (vorig slot 31.52Vi) en de Zwitsersche Frank op 42.7543.00 (vorig slot 43.05). De Atchison Topeka boekte in Augustus aan netto-ontvangsten 1.01 millioen tegen 760.000 in Augustus 1935. In de eerste acht maanden 3.17 millioen of 2.25 per aan deel tegen 3.46 millioen of 2.79 per aan deel in dezelfde periode van het vorig jaar. De Nivas verkocht 1100 ton superieure suiker voor export en 303 ton bruine suiker. Voorts 1440 ton superieur en 300 ton bruine suiker Voor consumptie. De president der Pan-American Airways te New-York heeft den persvertegenwoordigers medegedeeld, dat het in het voornemen ligt binnen ongeveer twee jaar op het trans- oceanisch traject vliegtuigen met slaap- cabines te doen vliegen. Zes machines zijn reeds besteld. Uit andere bron verluidt, dat de nieuwe Clip pers dubbel zoo groot als de tegenwoordige zul len zijn. Zij zouden een vleugelspanning van 50 meter hebben en een snelheid van 350 kilometer per uur kunnen bereiken. De berichten over de bouwplannen van Amerikaansche reuzenvlieg- booten, waarvan wij reeds enkele malen mel ding maakten, blijken dus toch te worden be vestigd. De Nachtegaal (uitreis) is te Bandoeng ge land. De Rietvink (uitreis) is te Rhodos aange komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6