Rijksmiddelen in September Tijdelijk rust in Palestina Hoofdpijn, Kiespijn. noodig' heeft De Herfstkoningin DE BESLISSENDE TROEF ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 Het tekort der raming teruggebracht tot elf millioen De alcoholvergiftiging te Spekholzerheide Gemeente-accountants Een „home" voor Ahasverus gevraagd Handel in mosselen Uitstel van betaling gevraagd TENTOONSTELLING bij „PIUS X" R. de Wit en Chr. Damen Daglicht bij avond Verbetering in den toestand der patiënten Tweede lustrum der uereeniging te Amsterdam KRUISER „DE RUYTER" TE VLISSINGEN Het vertrek is op Maandag bepaald Het ingrypen der Arabische vorsten heeft het vraagstuk niet gemakkelijker gemaakt Cursus voor architectopleiding Minister Deckers over het beleid van het Centraal verkoop kantoor Parochie van den^I. Antonius van Padua te Rotterdam dient verzoek in Kind doodgereden 12l/2 jarig bestaan van onze Kunst- en Boekhandel Wij nodigen U uit tot een bezoek Raadhuisstraat 35 Amsterdam Een groote Nederlandsche bloemententoonstelling wordt Dinsdag geopend MISSIETENTOONSTELLING TE LEIDEN Mgr. N. Stam verricht de officieele opening RIJKSPERSONEEL BIJEEN Centrale van vereenigingen be staat twintig jaar millioen bedraagt, wat op een totaal van 10!/2 millioen precies 33 1/3 procent is! Ver geleken met vorig jaar is het tekort slechts f 1.120.000, waarbij men echter niet mag vergeten, dat bij de wet van 20 Dec. 1935 20 extra opcenten op dit middel zijn ingesteld. Van een vlucht in onroerende goederen is blijkens deze cijfers bij ons volk dus wel geen sprake geweest. De Successierechten geven nog steeds niet, wat ervan verwacht werd. Fer saldo zijn ze nu al 6 millioen beneden de raming en ruim een millioen beneden vo rig jaar. Het zal bij de algemeene ver mogensvermindering nog wel eenigen tijd duren, alvorens dit middel weer wat op peil komt. Resten nog de Loodsgelden, als middel tot stijving van de Schatkist, ze ker na de drastische verlaging, van weinig belang, maar als barometer der activiteit van onze Scheepvaart niet zonder betee- kenis. September bracht slechts f 69.000 op, Maar waar de raming f 41.000 bedraagt, is het een stijging van rond 68 procent. Dat wil toch wel iets zeggen. Met de Directe belastingen gaat het niet kwaad. Voor alle 5 was ultimo September méér op kohier gebracht dan vorig jaar. In totaal 5>/2 millioen, waaraan de In komstenbelasting met 4'/2 millioen het leeuwendeel bijdroeg. Alles bijeen geeft de Septemberstaat dus, naast heel wat schaduwkanten, toch ook weer eenige lichtpuntjes te zien. Hopen we nu maar, dat de nog resteerende over zichtjes der rijksmiddelen van 1936 in ju belend majeur geschreven kunnen worden. oificieren van de land- en zeemacht te Vlissin- gen met hun dames en de directie van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde een tea zal worden aangeboden. Zondagavond is in het Schuttershof te Mid delburg een diner, aangeboden door de directie van De Schelde. Maandagochtend wordt dan nog van half tien tot half twaalf het publiek gelegenheid geboden de De Ruyter te bezichtigen, waarna de kruiser vertrekt. De toestand van de 5 patiënten die in het ziekenhuis te Kerkrade worden verpleegd, blijft stationnair, die van den mijnwerker R. is nog zorgwekkend. De politie hoort nog dagelijks getuigen. De slachtoffers Fischer en Lemmen werden heden na de Requiemmissen in de parochie kerk te Spekholzerheide op het R. K. kerkhof begraven. Het lijk van L. Schuur wordt Maan dag te Kaalheide op het protestantsche kerk hof ter aarde besteld. In den toestand van de vijf aan methylalco holvergiftiging lijdende personen te Kerkrade is een verbetering te constateeren. Volgens een mededeeling van dr. Willemse, geneesheer directeur van het ziekenhuis, kan op een herstel van allen, óók op dat van Raemakers, worden gerekend. Nieuwe gevallen zijn niet meer waargenomen en morgen is het de laatste dag, waarop eventueele nieuwe gevallen kunnen worden verwacht. Wanneer bij de bespreking van een zoo ernstige zaak als de Rijks middelen, het "niet al te ongepast is een sportief beeld te gebruiken, zouden we durven zeggen, dat bij de inhaalrace tusschen werkelijke ontvangsten en ra ming, de eerste langzaam begint in te loo- pen. Het gaat wel met kleine rukjes en het is nog heelemaal niet zeker, dat bij de finish op 31 December deze raming ge klopt zal worden, maar vergeleken met 't eerste halfjaar is er toch te constateeren, dat de landsmiddelen beter „in vorm" ko men. In nuchtere cijfers uitgedrukt, komt het hierop neer, dat door een meerdere op brengst van 1 millioen het tekort op de raming deze maand is teruggebracht tot ruim 11 millioen. Wij hebben na de wijziging onzer mone taire politiek hier en daar de meening hooren verkondigen, dat daardoor de be grooting automatisch in evenwicht zou zijn gebracht. Wij gelooven, dat zij, die zóó redeneeren, de zaak wel wat te simplis tisch zien. Voorop zij gesteld, dat wij de ééne zijde van de balans, die der uitgaven, als niet liggende op ons terrein, moeten uitscha kelen. Het spreekt vanzelf, dat óók die uitgaven, bij het al of niet in evenwicht komen der begrooting, voor 50 pet. een rol spelen. Maar ook voor de andere 50 pet., die der ontvangsten, is de zaak nog zoo een voudig niet. Vast staat, dat enkele mid delen niet onbelangrijk meer zullen gaan opbrengen. Als meest sprekend voorbeeld daarvan noemen wij de Invoerrechten. Waar deze voor een goed deel worden ge heven ad valorem, van de waarde in Hol- landsche guldens dus, moet hier de op brengst hooger worden. Tenzij de regeering, om al te groote prijsverhooging tegen te gaan, het hef fingspercentage gaat verlagen. Waar te genover echter staat, dat dan tegelijk ook de invoercontingenten toch verhoogd zul len worden. Eenzelfde stijging zal, bij het duurder worden op de binnenlandsche markt, ook de Omzetbelasting te zien geven. Dat uiteindelijk ook een heffing als de dividend- en tantièmebelasting zij het nog niet dit jaar omhoog zal gaan, is zonder meer duidelijk. Ook andere belastingen, onder meer de Accijnzen, zullen van de nieuwe situatie profiteeren, echter eerst dan, wanneer het verhoopte resultaat der nieuwe poli tiek: vermindering der werkloosheid, toe neming van export, in het algemeen ver hooging van de koopkracht ook werke- 1 ij k h e i d zal zijn geworden. Zóó beschouwd is het niet denkbeeldig, dat met nog drie maanden voor den boeg, de achterstallige 11 millioen ultimo De cember zijn weggewerkt. Bovenstaande opmerkingen gelden voor de toekomst, maar hebben nog geen be trekking op den staat van de afgeloopen maand. Integendeel, voor zoover de plot selinge devaluatie op de September-ont- vangsten invloed kan hebben uitgeoefend, is dit uiteraard ongunstig geweest. In de laatste Septemberdagen immers volgen- do op den gedenkwaardigen 27ste van deze herfstmaand, lag vrijwel al het zakenleven stil, behalve misschien de zwarte beurs handel. Wanneer alles normaal ware ge- loopen, zouden b.v. de Invoerrechten zeker méér hebben opgebracht. Van de diverse middelen vragen enkele een afzonderlijke bespreking. De Dividend- en Tantièmebe lasting kwam deze maand tot f 1.362.000.Zet men daarnaast de op brengst vah September 1935 ad f 321.000. dan maakt dit jaar wel een bijzonder goed figuur. Trouwens, de geheele drie kwartaal-opbrengst komt maar eventjes f 2.331.000.uit boven vorig jaar. Dit is een bijzonder verheugend teeken, want 't duidt op een zeer positief herstel der ren dabiliteit van ons bedrijfsleven. Ook de Invoerrechten doen het goed. September kwam IA ton boven de raming van 7 millioen en deed het décrès terugloopen tot ruim 4 ton, wat op de 63 millioen van geen beteekenis meer is. Minder gunstig is het nog met de Ac cijnzen. Drie van de zeven, Zout, Tabak en Geslacht kwamen boven vorig jaar uit, waarvan de laatste alleen in belangrijke mate. De hoogere runderprijzen zullen hierop wel invloed hebben gehad, méér dan een grooter gebruik. Wijn, Gedistilleerd, Bier en Suiker lie pen nog terug, wat zeker teekenend is voor de nog steeds voortgaande verarming van ons volk. Het betreft hier immers min of meer genotmiddelen, waarop bij daling van den levensstandaard allereerst bezui nigd wordt. De Omzetbelasting gaat op den goeden weg voort en heeft door een accres van 7 ton op de maandraming, voor het eerst in totaal een voordeelig saldo. Dat is nog klein, VA ton, maar wanneer wij de geweldige nadeelige saldi van vorige jaren daarnaast plaatsen, is hier vooruitgang. Eerlijkheidshalve zij hierbij opgemerkt, dat dit jaar voor het eerst Minister Oud bij zijn begrooting van dit middel zich op de basis van de werkelijkheid heeft ge- Plaatst. Buitengewoon slecht gaat het met de Registratierechten. Ook Septem ber geeft weer een tekort van 4 ton, waar door het totale accres over 9 maanden 3y2 Vrijdagmorgen is de De Ruyter voor 'n bezoek van eenige dagen te Vlissingen aangekomen. De kruiser kwam tegen elf uur in de Wielingen in zicht, waarna het schip op de reede voor anker ging. Ongeveer twee uur werd de meuwe aanwinst van de Koninklijke Marine onder groote publieke belangstelling in de buitenhaven gemeerd. De marine-kapel stond op den wal opgesteld en bracht tijdens de aankomst verschillende liede ren ten gehoore. In den loop van den dag werden verschillende bezoeken bij autoriteiten afgelegd, die op hun beurt aan boord van de De Ruyter hun opwachting bij den commandant maakten. Vrijdagavond werd den commandant kapt. ter zee A. O. van de Sande L;«:oste met vier officieren van den kruiser en vier officie ren uit Vlissingen, aan boord van H. M.'s Noord- Brabant een diner aangeboden door den onder commandant van öe Koninklijke Marine in Zeeland, kapt. ter zee H. J. van de Stad. Hedenmiddag te half vier worden verschil lende autoriteiten uit de provincie Zeeland on der wie de Commissaris der Koningin, de bur gemeesters van Vlissingen en Middelburg en vele anderen aan boord van de De Ruyter ontvangen en rondgeleid. Vanavond wordt den officieren met hun dames in Grand Hotel Brittannia een soirée aangeboden. Ook zijn in' verschillende etablissementen in de stad feestelijkheden. Zondagmiddag te half een biedt de comman dant van De Ruyter verschillenden autoriteiten aan boord een lunch aan, waarbij onder meer aanzitten de onder-commandant van de Ko ninklijke Marine, de burgemeester van Vlissin gen en de directeur van het loodswezen. Zondag middag van 3 tot 4.30 uur wordt het publiek in de gelegenheid gesteld den kruiser te bezichti gen, terwijl tusschen 4.30 en 6 uur des namiddags ten huize van den burgemeester van Vlissingen, den officieren van de De Ruyter, benevens den om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. P. stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist (Bijzondere correspondentie) De opstand der Arabieren in Palesti na is voor het oogenblik ten einde. Maandenlang heeft hij tot soms bloedige botsingen aanleiding gegeven en de Britten, die Palestina als mandaatsland beheeren, hebben zich genoopt gezien een wei-uitgerust legertje naar „het den Jo den beloofde land" te zenden om de Jood- sche immigranten tegen gewelddaden te beschermen en de orde in het land te ver zekeren. Dat Engeland voornemens was die orde tot iederen prijs te herstellen, leed geen twijfel. Generaal Dill, onder wiens bevel de aanzienlijk versterkte Britsche troepenmacht geplaatst was, had de meest uitgebreide volmachten om in verband met de ontwikkeling van den toestand alle maatregelen te nemen, die hem dienstig leken. Maar de Britsche regeering, die overal en altijd een politiek van soepelheid heeft toe gepast en dat nog steeds doet, heeft, om het Heden organiseerde de vereeniging van ge- meente-acountants haar tienden accountantsdag te Amsterdam. De voorzitter, de heer J. Meyer, opende de bijeenkomst met leden en genoodigden welkom te heeten inzonderheid den minister van Binnenlandsche Zaken, den vertegenwoordiger van den minister van financiën den heer W. Wagenaar, referendaris bij het departement en den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, wethouder Jac. Rustige. Minister De Wilde hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat de vereeniging zich wijdt aan een taak, welke de belangen van bet staats- en gemeenschappelijk leven raakt en wier volbren ging in een gecompliceerde en gemechaniseerde samenleving met haar steeds in omvang toene mende overheidsbemoeiing van niet genoeg te waardeeren nuttigheid is. Dat zijn positie ten aanzien van het beheer der publieke middelen in de laatste twintig jaar van zoo groote beteekenis geworden is, kan geen ver wondering wekken. Dat beheer is zóó breed ver takt en zóó uitgebreid; het hangt met zooveel verschillende wetten, besluiten en gemeentelijke verordeningen samen; ongecontroleerd stelt het degenen, die er in werkzaam zijn, aan zóó veler lei verleiding bloot en leidt het zóó zeer tot scha delijke sleur en verkeerde gewoonten, dat er mannen noodig zijn, die met kennersblik de leem ten en fouten naspeuren, die knoeierij en valsch- heid weten te ontdekken, en die in staat zijn met door deskundigheid gedragen gezag te zeggen hoe het niet moet en hoe het wel moet. Mr. A. Koelma, gemeente-secretaris van Alk maar en buitengewoon lector aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam, hield een causerie over het onderwerp: De ambtenaar in den demo- cratischen staat. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta hield een lezing over: De ordening in het bedrijfsleven door de gemeentebesturen. In aansluiting aan de mededeeling over de plannen der R.K. Leergangen om de opleiding voor het diploma Architect te organiseeren kan thans worden gemeld, dat de docenten voor het cursusjaar 1936/37 zullen zijn: p. dr. Joan nes O. M. Cap. (Logica)ir. G. Stuyt (Bouw kundige compositie. De verhoudingen in de architectuur)J. van Dongen (Kerkelijke bouw kunst); ir. Kuiper (Ontwerpen van gebouwen); ir. H. Thunnissen (componeeren)B. Bonsel (Leidingen, Isolatiematerialen); ir. W. Thun nissen (Utilliteitsbouw)Joan Collette (Deco ratieve schilderkunst, Mozaïek). normale leven in Palestina te herstellen, niet alleen aan geweldmaatregelen gedacht. Met geweld kan men bezwaarlijk een verzoening, en zelfs geen vergelijk, tot stand brengen. En zoo heeft Londen op bewonderenswaardig-handige wijze zijn invloed in de Arabische wereld zich ten nutte weten te maken om op de leiders van den opstand in Palestina een pressie te doen uitoefenen, waarvoor deze te eerder zwichtten, wijl het geloofsgenooten van groot aanzien en hoogen rang waren, die op mati ging aandrongen. Het zijn de koningen van Transjordanië, van Irak, van Yemen en van het eigenlijke Arabië, dat thans met den naam van Seoedië pleegt te worden aangeduid, wier raadgevingen tot opheffing van de politieke staking hebben ge leid. Hun werk is het voornamelijk, dat de arbeid in de haven van Jaffa hervat is, dat in de landbouwbedrijven opnieuw bedrijvig heid heerscht en dat café's, bioscopen en win kels in de Palestijnsche steden en dorpen weei de lichten ontstoken hebben en de deuren ge opend. Engeland heeft op het juiste oogenblik een beslissende troef weten uit te spelen. Het was voor niemand een geheim, dat een groot deel der opstandige Arabieren hartelijk naar het einde verlangde van een beweging, die in de zen vorm geen enkele kans van slagen had, en daarenboven bleek telkens duidelijker, dat het den opstandelingen aan organisatorisch vermogen ten eenenmale ontbrak. Wie het sterkst van den bestaanden volstrekt-hope- loozen stand van zaken te lijden hadden wa ren de opstandige Arabieren zelf. De evolutie van de groote massa in Palestina heeft in mo reel en politiek opzicht nog te weinig vorde ringen gemaakt dan dat het een handvol lei ders op den duur mogelijk zou zijn offers te blijven vragen zonder tegelijkertijd te kunnen aantoonen, dat die offers niet vruchteloos zou den zijn. Men houde evenwel in het oog, dat er in den grond der zaak niet van een definitieven vrede, maar veel eer van een wapenstilstand sprake is. Het Joodsche probleem is nog geen stap nader tot de oplossing gekomen en het zal de De minister van Landbouw en Visscherij heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van 't S.D. Tweede Kamerlid Drop betreffende het beleid van het Centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom ten aanzien van den handel in mosselen in Frankrijk en België, o.m. nog medegedeeld, dat het bestuur van het Centraal verkoopkantoor in het vormen van combinaties van handelaren uiteindelijk een voordeel voor de kweekers ziet. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het Centraal verkoopkantoor, die tevens zijn opgetreden als voorzitter en directeur van de combinatie voor Parijs, hebben na afloop van het seizoen voor de door hen verrichte werkzaamheden een gra tificatie ontvangen. Al is zulks door het bestuur goedgekeurd en in de notulen opgenomen, toch acht de Minister dit zeer ongewenscht, omdat de voorzitter en de directeur daardoor gemakkelijk in hun vrijheid van optreden ten opzichte van den handel konden worden belemmerd. De be trokkenen hebben verzocht van hun functies' bij het Centraal verkoopkantoor te worden onthe ven. Een zelfde verzoek is gedaan door den ver tegenwoordiger van den minister in het bestuur. De gevraagde ontslagen zijn bereids verleend. Uitdrukkelijk wordt hieraan toegevoegd, dat het tot nu toe ingestelde ruime onderzoek van den crisis-accountantsdienst geen enkel gegeven aan het licht heeft gebracht, dat op het bestaan van financieele onregelmatigheden bij het Cen traal verkoopkantoor zou wijzen. Het gold hier een onderdeel van het beleid, dat de instemming van den Minister niet kan hebben, maar dat de integriteit van betrokkenen volkomen onaange tast laat. De Minister is van meening, dat or dening van den mosselhandel op eenigerlei wijze noodzakelijk is om de door het Centraal verkoopkantoor tot dusverre voor de kweekers bereikte goede resultaten te behouden. Door de leiding van het Centraal verkoopkantoor wordt thans onderzocht, welk standpunt ten deze moet worden ingenomen, zoodat de Minister op het oogenblik geen verdere mededeelingen dienaan gaande kan doen. In ieder geval zal een beroepsinstantie in het leVen worden geroepen, opdat degenen, aan wie het Centraal verkoopkantoor meent niet te moe ten leveren, zich tot die instantie kunnen wen den. De Minister is van meening, dat het Centraal verkoopkantoor voor het mosselbedrijf in zijn geheel gunstig heeft gewerkt. Ook de kleine kweekers hebben door de werking van het cen traal verkoopkantoor voordeelen genoten. De Minister kan niet ontkennen, dat de toestand van verschillende kleine kweekers, die tevens handelaar zijn, zorglijk is. Maatregelen, ten be hoeve van deze categorie van belanghebbenden Britsche koninklijke commissie ad hoc, die weldra met haar werkzaamheden zal aan vangen, inderdaad veel moeite kosten een zoodanige oplossing te vinden dat én Joden én Arabieren gelijkelijk tevreden gesteld worden. Wil Palestina voor de Arabieren niet vol komen onbewoonbaar worden dan zal het noodzakelijk zijn de Joodsche immigratie zoo niet geheel stop te zetten dan toch binnen zeer nauwe perken te houden. Maar de Joden hou den hunnerzijds aan de indertijd wel wat on voorzichtig afgelegde Balfour-declaratie vast, een verklaring, die Engeland zeker niet zal in trekken of zelfs ook maar gedeeltelijk verloo chenen, maar die niettemin alleen haar volle waarde behouden blijft als de Joden in Pa lestina hun aller vaderland mogen blijven zien en niet slechts het vaderland van een be trekkelijk kleine groep. Het ingrijpen van de Arabische souvereinen, hoe nuttig dat ook voor het oogenblik geweest is, heeft het vraagstuk vooral niet gemakkelij ker op te lossen gemaakt. Want het is duide lijk, dat de Arabische koningen slechts hun bemiddeling verleend hebben, nadat Engeland hun ten aanzien van de toekomstige positie van de Arabische bevolking van Palestina ze kere geruststellende toezeggingen gedaan had. Welke de draagwijdte van die toezeggingen is laat zich voor het oogenblik niet nader bepa len, maar dat er van Britsche zijde zekere con cessies gedaan zijn is wel zeker. De koninklijke commissie zal er rekening mee hebben te houden dat niet alleen aan de Balfour-declaratie niet getornd mag worden, maar dat de Britsche positie in dit deel van de wereld niet duldt dat Engelands invloed in de omliggende Arabische landen vermindert. Alles wat middellijk of onmiddellijk op het evenwicht in en om de Middellandsche Zee betrekking heeft, is voor het Britsche Impe rium van het grootste belang. Zoo kan het leger dat Engeland met het oog op de onrust in Pa lestina naar het beloofde land heeft doen over brengen ook in andere opzichten voortreffelijke Er wordt in Friedricks- haven druk gearbeid aan den bouw van de nieuwe zeppelin „L. Z. 130". Reeds 125 meter van het geraamte, d.i. de grootste helft, is gereed in het mosselbedrijf worden door hem ernstig overwogen. Op de vragen van den heer Dis (St. Ger.) be treffende het vrijlaten van den mosselhandel door het Centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom en het tot 15 October 1936 stopzetten van den mosseluitvoer naar Parijs heeft de minister van Landbouw en Visscherij o.m. geantwoord, dat het hem niet bekend is, dat een groote meerderheid der mosselkweekers voorstander is van een vrijen mosselhandel. De Minister is niet in staat mededeeling te doen van de redenen, welke hebben geleid tot stopzetting van den uitvoer van mosselen naar Parijs, aangezien het hier een maatregel be treft, welke door de Fransche regeering is ge nomen. Het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Antonius van Padua (Boschje) te Rot terdam, daartoe bij schrijven van 13 October 1936 door het bisschoppelijk bestuur gemach tigd, heeft zijn crediteuren uitstel voor alle vanaf dien datum verplichte rentebetalingen en terugbetaling van hoofdsommen verzocht. Dit verzoek om uitstel is noodig door de be zuiniging op de vergoeding ex artikel 205 der L. O.-wet, welke bezuiniging voor bovenge noemd Kerkbestuur een zeer belangrijk finan cieel nadeel heeft opgeleverd. Zoo spoedig mogelijk zal de commisie tot regeling van het kerkelijk crediet in het bis dom Haarlem aan de crediteuren een regeling aanbieden. Hedenmorgen te acht uur is het zevenjarig zoontje van den landbouwer Mathijssen te Princenhage op den weg van Prinoenhage naar Rijsbergen, toeni het den weg wilde oversteken, door een motorrijder overreden en gedood. diensten bewijzen. Er zal dan ook geen sprake van zijn dat het grootste deel van generaal Dill's troepen op korten termijn zal repatriee- ren. Slechts als de vrede tusschen Italië en Engeland definitief geteekend, als de traditio- neele vriendschap tusschen de beide groote mo gendheden weer hersteld zou zijn, zou daaraan gedacht kunnen worden. Zoover is het nog lang niet. De vriendschap der omliggende Arabische rijken blijft voor Engeland, vooral nu Egypte een onafhankelijke staat geworden is, van het grootste belang. Dat Engeland in dit deel van de wereld de samenwerking met de Arabische souvereinen op grooten prijs stelt, behoeft geen bewijs meer sedert het, in 1916 al. Emir Hussein de stichting van een groot Ara bisch rijk voorspiegelde. Deze belofte, al kon zij, wegens het bestaan van andere accoorden, die de geallieerden gesloten hadden, niet ge houden worden, heeft er niettemin in groote mate roe bijgedragen het vooroorlogsche Tur kije te ontwrichten, Jaren lang heeft Engeland den onderlingen naijver der Arabische vorsten te eigen bate weten te exploiteeren, maar sinds de orde in dit deel van de wereld teruggekeerd is en op groote wijzigingen voorloopig niet ge rekend behoeft te worden, is eendrachtige sa menwerking met alle Arabische rijken de beste politiek. Dat Engeland inmenging van de zijde der Arabische souvereinen in de aangelegenhe den van het mandaatsland veroorloofd heeft, bewijst Vel dat het volstrekt niet van plan is zijn eigen imperiale belangen aan die der Jood sche immigranten op te offeren. Dat neemt niet weg dat het Joodsche vraag stuk dringend om oplossing vraagt. Niet alleen in Palestina. In bijna de geheele wereld heb ben de Joden het thans moeilijk. Onverholen vijandschap ontmoeten zij in steeds meer lan den. Polen heeft er geen geheim van gemaakt, dat het volstrekt noodig is dat jaarlijks vele tienduizenden Joden kunnen emigreeren. De snelle aanwas van de Poolsche bevolking laat de regeering van dit land zonder koloniën geen andere mogelijkheid. Maar als Palestina al deze Joden niet zal kunnen opnemen en dat is wel zeker vraagt men zich toch af, waar ze elders een nieuw home zullen kunnen stichten. Alleen buiten Europa zal dit mogelijk zijn. Maar voor het oogenblik zijn de immigratie - mogelijkheden niet zeer talrijk. 's GRAVENZANDE, 14 October. Alle wegen van het Westland en dat zijn mooie betonwegen den laat- sten tijd, in dat opzicht werd steeds door veel verbeterd alle wegen van het Westland zullen in de komende weken naar 's Gravenzande leiden. Niet Naald wijk of Monster, die elkaar als de grootste gemeenten in het tuinbouwgebied verbit terd naar de kroon streven, doch het klei nere 's Gravenzande „t breede durp", zal ditmaal den liefhebbers van bloemen uit de beide naburige groote steden Rotterdam en Den Haag een belangrijke tentoonstel ling bieden. De chrysant staat in vollen bloei. Het veilinggebouw van Naaldwijk het eigenlijke centrum van de bloemencul tuur kan geen dag worden gemist. Dies zal het feest# van de chrysant in 's Gra venzande worden gevierd. De bevolking sjouwt al hard aan de voorbe reiding. Kleurige palen van eerepoorten wor den langs de wegen geplaatst, die naar de tentoonstellingshallen voeren. Men is al met dundoek bezig. Morgen wordt hier nog geveild, doch dan begint de opbouw van de bloemen pracht. De kweekers zullen hier proeven van him bekwaamheid brengen in het telen van bloe men onder glas. Tal van soorten en variëteiten in de chrysantenwereld zullen hier worden geëxposeerd naast andere bloemen en naast een fraaie collectie Westlandsch fruit. Handel en industrie brengen enkele moderne vindin gen, die vooral voor de bloemkweekers zelf van belang zijn. Kortom: kweeker, industrieel en afnemer moeten hier elkaar vinden, onder de bloemen, elkaar met bloemen zeggen wat zij elkaar over de bloemen te vertellen hebben. Ook bij avond wil de „Herfstkoningin", zoo als de chrysant wordt genoemd, gezien zijn goed gezien. Daartoe is op de tentoonstelling een speciale Philipsverlichting aangebracht, die zoo dicht mogelijk het daglicht benadert. Het daglicht bevat namelijk een sterk blauwen en groenen inslag, die in de gewone gloeilamp geheel ontbreekt. Kwiklampen hebben daar entegen een zeer sterk blauwen inslag. Andere hulpmiddelen kunnen groen licht geven. Ieder van deze lampen afzonderlijk geeft verkleu ringen; de kunst is: het vinden van een com binatie van alle te zamen, zóó, dat het mengsel dezelfde kleurverhouding heeft als het dag licht. Voor het eerst misschien op de heele wereld zal deze mengverlichting hier door Philips in toepassing worden gebracht. Ook bij avond zullen dus de kleuren van groen en bloemen in hun fijne nuances te bewonderen zijn. Op een voortreffelijke wijze werken boven dien de organisatoren van de tentoonstelling samen met enkele groote magazijnen in de stad met de Fa. Gerzon in Rotterdam en met de firma Vroom en Dreesman te Den Haag, die beide in hun étalage-galerijen een voorproefje geven wat straks de groote hallen van 's Gravenzande zullen bieden. De etaleurs van beide magazijnen hebben met bijzondere vaardigheid en kundigheid en met een bijzon der goeden kijk op het eigen karakter van vrucht en bloem de aandacht der passanten gevestigd op de pracht van kleur en vorm, die vanaf Dinsdag den bezoekers van het West land zal worden geboden. In 1931, het rampjaar voor de tulpentrek kers, rees bij velen in de bloemenkweekers- wereld de gedachte, dat het met hun bedrijf gedaan was. Niet by de Westlanders. Die ge looven zooiets niet vóór zij het uiterste heb ben geprobeerd. Met alle energie hebben zij doorgezet; in binnen- en buitenland hebben zij reclame gemaakt. Met het gevolg, dat thans de bloemencultuur economisch betere resul taten geeft dan de fruitteelt. Men gaat door op dien weg. De tentoonstelling van 's Gra venzande zet een stap verder op het pad van de bekendmaking der Westlandsche bloemen bij het publiek der naburige steden. Het moge die gelegenheid aangrijpen om het mooie Westland, waar alles over den taaien arbeid van menschenhanden spreekt, neg beter te leeren waardeeren. Zondagmiddag zal Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, op uitnoodi- ging van het hoofdcomité van de Alma (Alge meene Leidsche Missie-Actie) de groote Mis sietentoonstelling in de Stadsgehoorzaal te Mei den officieel openen. Z. H. Exc. zal om half drie uur een pontificaal Lof celebreeren in de Kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis. De opening der tentoonstelling geschiedt om half vier in den foyer der Stadsgehoorzaal en wordt opgeluisterd door een gemengd koor, o. 1. v. den heer W. Mizee. Na de opening zal de jeugd den Missiebisschop in de groote zaal der tentoonstelling plechtig begroeten. Deze tentoonstelling, welke dagelijks ge opend is, terwijl des avonds lezingen gegeven en missiefilms vertoond worden, duurt van Zon dag 18 October t.em. Zondag 25 October as. Ter gelegenheid van de herdenking van het- twintigjarig bestaan heeft Vrijdagmiddag de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst in Krasnapolsky te Amsterdam een receptie gehouden, welke zeer druk is be zocht. Tot de velen, die het bestuur kwamen complimenteeren, behoorden de hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat te Haarlem, ir. W. G. C. Geelinck en dr. Enderleyn van de Artillerieinrichtingen. Telegrafische gelukwenschen waren o. m. in gekomen van den minister-president dr. H. Colijn, en van den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, terwijl mede verscheidene aanveiwante organisaties van haar belangstelling hadden doen blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9