Belangrijke redevoering van bondskanselier Schuschnigg c 50 NT ml Een niet binnen afzienbare tijd te ver wachten volksstemming zal over den staatsvorm beslissen De uitbreiding der Britsche luchtvloot De zilvermunt zal door papiergeld vervangen worden Uw bril levert KEIP DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND Keizer Hiro Hito ongesteld M r m NAHAS PASJA TE KAIR0 TERUGGEKEERD v> AZANA VERTROUWT HET NIET TE MADRID Schotland verlangt autonomie Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 18 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13&66 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20210 Baar Barenfels van het comman do over het Vaderlandsche Front ontheven - Huelgerth zijn opvolger Dollfuss-hymne het tweede volkslied Oostenrijk als souvereinen staat De kwestie der monarchie Er is echter geen reden tot bezorgdheid Het conflict in de Fransche binnenvaart Drie dooden bij een mi jnontplof f ing r jhwJr* rjL a.,._. De Japansche Keizer woont de groote legermanoeuvres te Hakkaïdo bij. Parade der troepenmacht Het WeeriiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Een noodlottig ongeluk bij de ver welkoming eischt 13 dooden Zware boschbranden in Californië Studenten in Estland komen in verzet POSTS wms Ter herinnering aan Horatius zijn in Italië nieuwe postzegels verschenen Factoren welke tot een versneld tempo aanleiding geven Zal geen nieuw Locarno- pact tot stand komen? Ér In de Sierra Guadarrama verdedigt regeeringsgetrouwe cavalerie de stellingen tegen de nationalisten. De troepen zijn tegen de koude goed uitgerust De blokkade der havens in het Noorden van Spanje zou thans een feit zijn Naval Carnero door de nationalisten bedreigd Epidemieën te Madrid? De groote gouden monstrans van Toledo vernield Oviedo ontzet? Hertog van Montrose bepleit de noodzakelijkheid van een eigen parlement De grenskwesties van Mands j oek wo Rusland antwoordt op de Japan sche grensv oor stellen De interpretatie van koning Leopold's rede Groote Houtstraat naast Luxor DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het goede oogenblik Wie het goede oogenblik weet te kiezen heeft alreeds half gewonnen. Waarom falen zoovelen? Waarom zien sommigen hun goede bedoelingen miskend? Omdat ze ofwel niet kun nen wachten tot het juiste oogenblik van handelen daar is, dan wel omdat ze te lang aarzelen en den juisten tijd. laten voorbij gaan. De een valt aan als een bok op een haverkist. De ander wikt en weegt, weegt en wiktBeiden falen. Wie onberede neerd optreedt zonder het goede tijd stip af te wachten zal teleurgesteld uitkomen. Ook wanneer ge iemand wilt overtuigen van iets, afhouden van iets, overreden tot iets, moet ge het goede oogenblik zijner gezindheid kiezen. Maar dan ook weer niet te lang wachten. Het is even erg te snel op te treden als door wachten de kans op welslagen te laten voorbij gaan. Daarom: indien ge wilt slagen kies dan het goede oogenblik. Laat een KR00N-BEHANGSEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WEENEN, 17 Oct. Zaterdag avond heeft bondskanselier dr. Schuschnigg in het Parlementsge bouw een redevoering uitgesproken, voor 1500 politieke functionarissen Van het Vaderlandsche Front, als inleiding op het Zondag te houden tweede groote bonds-appel van het Vaderlandsche Front, waarbij Schuschnigg enkele politiek zeer be langrijke verklaringen aflegde. Na een geschiedkundig overzicht over het °htstaan en den groei van Oostenrijk, ging hij bader in op een behandeling van de econo mische problemen. Schuschnigg verklaarde met na druk, dat een devaluatie van de tec'hifjing niet zou worden doorge voerd. Devaluatie van de schilling zou verhooging Vah den prijs der grondstoffen beteekenen en verhooging dezer prijzen een niet draagbare Verslechtering tengevolge hebben van den le vensstandaard voor de totale bevolking. Wanneer de bondskanselier de ontbin ding besprak der Heimwehr, besloot hij deze beschouwing met de volgende woor den: „Hierdoor verklaar ik den vice-kanselier Baar Barenfels, volgens diens persoonlijk verlangen, van zijn taak als opperbevel hebber over de militie van het Vaderland sche Front ontheven. Het opper-commando leg ik in handen Van luitenant-vedmaarschalk Huelgerth, taudeshauptmann van Karinthië, die zijn benoeming heeft aanvaardt." Een volgende belangrijke verklaring van den bondskanselier had betrekking op de door Oostenrijk officieel te voeren vlag. In de toekomst zal, naar Schusch- higg's aankondiging, de vlag van het Vaderlandsche Front met het kruk- kenkruis in het binnenland aan de staatsvlag worden gelijkgesteld. He Dollfuss-hymne zal, naast de oude Vaderlandsche hymne van Haydn, tot twee de nationaal volkslied worden verheven. Daarna besprak Schuschnigg de overeen- komst van. 11 Juli j.l. met Duitschland. Schuschnigg verklaarde, dat dit verdrag ***0 binnenlandsch-politieke beteekenis heeft. De zelfstandigheid van Oostenrijk en de totaliteit van het Vaderlandsche Front, al dus Schuschnigg, zijn boven allen twijfel Verheven. De beteekenis der overeenkomst m veeleer gelegen op het gebied der natio nale politiek. Het is te hopen, dat hierdoor ®eh der smadelijkste hoofdstukken der Duit sche geschiedenis definitief tot het verleden behoort. "Wil willen Oostenrijk als souveremen staat, s het Oostenrijk, dat zich thans luide en 'delijk uitspreekt als Duitsche staat, waar- 11 ik ook in de toekomst niets wensch te veri 'anderen. th: Eet Oostenrijksche volk is zich boven alle ^ahs bestaande tegenstellingen op het gebied Wereldbeschouwing bewust van zijn cultu- ^ele Voiij gemeenschap met het geheele Duitsche E'ij zijn het eens met de opvatting der peering van het Duitsche rijk, dat die overeenkomst van 11 Juli den Europeeschen dient." Te Zejd 11 aanzien van de kwestie der monarchie p c'e bondskanselier o.m.: opaganda en politieke activiteit der mo narchisten zijn binnen het kader van het Vaderlandsche Front toelaatbaar. Het Vaderlandsche Front heeft plaats voor allen, zoowel voor hen, die in de monarchis tische, als voor hen, die in een niet-monar- chlstische grondwet den idealen staatsvorm zien. Geen staatsvorm heeft aanspraak op eeuwig t>estaan. De Staat en niet de staatsvorm is primair. De oplossing kan evenwel nimmer van buitenaf worden beinvloed niet het buitenland heeft daarover de be slissing, ook zelfs niet de .Oosten rijksche regeering, doch slechts het Oostenrijksche volk. Een dergelijke volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te ver wachten. Niettemin moet men uit gaan van de gedachte, dat de tijd der beperking van de Oostenrijksche souvereiniteit in ieder geval voorbij is. Voorts verklaarde de bondskanselier, dat het volgend doel van zijn regeering is de ten uit voerlegging van de grondwet van Dollfuss. Op deze rede, die gehouden werd in de groote zaal van den Rijksraad, welker deuren ge durende achttien jaren gesloten waren voor elke politieke manifestatie, volgden daverende toejuichingen, die minutenlang aanhielden. De luitenant-veldmaarschalk Huelgerth, die door dr. Schuschnigg met het commando over het Vaderlandsche Front belast is, behoorde tot de Héimatschutz. In 1919 voerde hij het bevel over de Oostenrijksche vrijwilligers, die de troepen van den Servischen generaal Rajster op de vlucht dreven. TOKIO, 17 Oct. Volgens een mededeeling van het departement van het keizerlijk huis, heeft de Mikado een koude gevat en kon hij dientengevolge heden niet de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het oogst- dankfeest. Het lag in de bedoeling, dat de Keizer op 20 October uit Tokio vertrekt om de groote vlootmanoeuvres bij te wonen. De toestand van den Mikado baart echter in het geheel geen zorg en men verwacht, dat hij in dien tijd hersteld zal zijn. VITRY HE FRANgOIS, 17 October (Reu ter) Na ontvangst van een telegram, waar in de vakvereeniging van binnenschippers me dedeelt, dat te Parijs een accoord is bereikt, hebben de stakende schippers de versperringen opgeheven en kon de scheepvaart hervat wor den. LENS, 17 Oct. (Reuter) In een mijnsclfacht te Lievink, in Frankrijk, vond een vroegtijdige ont ploffing plaats van een lading kruit, bestemd voor het aanleggen van een nieuwe mijngang. Drie werklieden werden gedood, een ander werd licht gewond. 'a Verwachting: Krachtige tot matigen, Westelijke tot Noord-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- =j buien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Stormachtig en =5 buiig. KAIRO, 17 Oct. (Reuter). Bij zijn terug keer uit Londen, waar hij het Engelsch- Egyptische verdrag heeft onderteekend, is minister-president Nahas Pasja een enthou siast onthaal bereid. In de feestelijk versierde stad werd een op tocht gehouden, welke twee uur noodig heeft gehad voor den af te leggen weg, waarbij de menigte verscheidene malen de afzettingen verbrak en de straten blokkeerde. Men is algemeen van opvatting, dat Nahas Pasja officieel den inhoud van het verdrag zal voorleggen in een buitengewone zitting van het parlement. Het verdrag zal dan worden terug gezonden naar de commissie, cotdat het parle ment den derden Zaterdag in November offi cieel zal worden geopend. Toen de express-trein Kairo-Alexandrië, waarin Nahas Pasja had plaats genomen, het station Toukh, bij Benrah passeerde, reed hij op de enthousiaste menigte, die Nahas Pasja wilde verwelkomen in. Dertien personen werden gedood, vijf gewond. NEW YORK, 7 Oct. (Stefani) Een groote oppervlakte boschgrond in het Noorden van Ca lifornië staat in vlammen. Het vuur wordt door den wind aangewakkerd. Verscheidene kleine plaatsen worden bedreigd. Reeds zijn drie per sonen in de vlammen omgekomen, terwijl het aantal gewonden aanzienlijk is. TALLINN, 17 Oct. (Stefani) Als gevolg van de hervorming der wet op het universitair onderwijs in Estland is een ernstig conflict uitgebroken tusschen de regeering en de studenten. De raad van hoogleeraren steunt de studenten. II) «•«IJPPWW'WW» LONDEN, 17 Oct. De diplomatieke cor respondent van de Daily Telegraph meent te weten, dat de Britsche regeering groote aandacht schenkt aan plannen tot nieuwe versnelling van het tempo der luchtvloot- uitbreiding. ,i De regeering is volgens dezen correspondent van meening, dat tot dusverre de regeerings- maategelen ten aanzien van de fabricage van Jyïft oorlogstuig, voldoende zijn geweest om de be wapeningsuitbreiding gelijken tred te doen houden met die in andere landen. Daarom is zij het niet eens met Winston Churchill, die er op aandringt, dat de wapenindustrie on middellijk op basis van oorlog moet worden gebracht. De regeering verheelt echter niet, dat de ontwikkeling in het buitenland het te eeniger tijd noodzakelijk kan maken, dat de Britsche strijdkrachten worden ver sterkt in sneller tempo, dan thans het ge val is. Dit zou in de eerste plaats voor de luchtvloot gelden. In verband met dit alles is een interminis- terieele commissie uitgenoodigd het kabinet zekere aanbevelingen voor te leggen, aldus deze correspondent. Onder de factoren, die aanleiding zijn ge weest tot deze nieuwe gedragslijn, moeten de volgende genoemd worden: Een nieuwe, -felle versnelling van het tem po van het versterkingsproces naar aanleiding van de heftige Duitsche uitingen aan het adres van Rusland en de weigering van Ber lijn om mede te werken aan een Westelijk vei ligheidssysteem, dat op een of andere wijze aan een dergelijk systeem voor het Oosten verbonden zou zijn. De verklaring van Hitier, dat geen beperking der Duitsche luchtmacht mogelijk is, waarbij geen rekening wordt gehouden met de Rus sische luchtvloot. De groeiende overtuiging, dat geen nieuw Locamo-paet tot stand zal komen. Verder wordt er dé aandacht op gevestigd, dat de verzekering der Britsche zee- en lucht- verbindingen in de MiddelJandsche Zee moei lijker wordt door het onlangs aangekondigde Ttaliaansche bewapeningsprogramma, en dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten niet met onverschilligheid door Engeland kunnen worden gadegeslagen. De correspondent gelooft, dat bij een nieuwe versnelling in de bewapeningsversterking een keuze zal worden gedaan uit een der volgende systemen, a! of niet onderling gecombineerd: grootere staatscontrole op de wapenindustrie, met de mogelijkheid dat deze wordt geschoeid op een leest, die de basis van oorlog benadert, aankoop van buitenlandsche vliegtuigen, speciaal Amerikaansche, om de Britsche indus trie voor een zékere periode aan te vullen, grootere faciliteiten voor de industrie bij de inrichting van speciale fabrieken voor oor logstuig. BURGOS, 17 Oct. (DNB) In het staats blad is een decreet verschenen, waarbij alle zilvermunten worden ingetrokken en door papiergeld vervangen, totdat de nieu we munten zijn geslagen. Naar men te Burgos uit Madrid verneemt, zou president Azana geen enkelen nacht meer te Madrid verblijven. Tegen den avond ver trekt hij per vliegtuig en keert des morgens op dezelfde wijze naar de hoofdstad terug. Men veronderstelt, dat Azana meestal te Va lencia overnacht. Radio Sevilla heeft vanmiddag met name medegedeeld, dat de troepen der op standelingen thans Naval Carnero bedrei gen. Bij den val van Valmojado heeft de vijand 250 dooden, tal van geweren en eenige machinegeweren moeten achterlaten. De radio-post Jerez de la Frontera. ver spreidde de volgende berichten uit het hoofd kwartier van Salamanca: „In den sector Toledo hebben onze troepen Vlamojado en Casas Rudio des Montes ver overd. In Asturië vond een gevecht plaats, waarbij de tegenstanders werden teruggedreven. Gisteren zijn te Talavera drie en te Cordova twee regeeringsvliegtuigen omlaag geschoten. Te Malaga zijn vijf vliegtuigen op de vlucht gedreven. In Madrid heerschen epidemieën, o.a. koudvuur en stijfkramp en is men dringend om medische hulp verlegen." Radio Sevilla deelde nog mede: „De nationale luchtmacht heeft de stad An- dujar en het vliegveld gebombardeerd. Te Ma drid heeft generaal Asencio Torrado verklaard, dat het onmogelijk was, langer aan den op- marsch der nationalisten te weerstaan, wegens de ongehoorzaamheid en de voortdurende wei gering der troepen aan het front." In Asturië zouden de regeeringstroepen thans door de uit Galicië afkomstige co lonnes geheel zijn omsingeld. De blokkade der havens in het Noorden zou thans een feit zijn. De beroemde, drie meter hooge gouden mon strans, welke behoort tot de kerkschatten van den Dom te Toledo en welke werd vervaardigd uit het door Columbus naar het vaderland mee teruggenomen goud, werd door de rooden ge roofd en weggevoerd. Uit Burgos bericht men, dat deze monstrans thans in Toledo geheel ver nield is teruggevonden. De radiozender van Cadiz heeft een algemeen beroep gedaan op alle Spanjaarden en aan gekondigd, dat Oviedo ontzet is door een co lonne, bestaande uit „terzios" en geregelde roepen. Deze colonne bereikte de stad vanmiddag om half zes. Radio-Cadiz wijst op het belang ceaer over winning, welke een tweede overwinning van Toledo genoemd wordt. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). In een te Stirling gehouden conferentie van den Schotschen liberalen bond heeft de hertog van Montrose de instelling bepleit van een autonome regeering voor Schotland. Hij diende een motie in, waarin op de nood zakelijkheid gewezen wordt, dat Schotland een eigen parlement heeft, dat zich bezig houdt met alle dringende kwesties, die van vitaal belang voor Schotland zijn. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de Britsche afgevaardigden te zeer bezet zijn met kwesties van buitenlandsche politiek en van rijksverdediging, om zich met de Schotsche zaken te bemoeien. De conferentie nam een motie aan, waarbij den bond verzocht wordt, een comité te benoemen, dat een onderzoek zal openen naar de maatregelen, die noodig zijn voor het economisch herstel van Schotland. TOKIO, 17 Oct. (Reuter) De ambassadeur der Sovjet-Unie te Tokio heeft gistermiddag aan Arita, den Japanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, het antwoord der Sovjet- Unie overhandigd op de tegenvoorstellen, welke Japan en Mandsjoekwo in het begin van het jaar inzake de grensafbakening tusschen Sov jet-Rusland en Mandsjoekwo en de regeling der grensconflicten hebben gedaan. In dit antwoord wordt verklaard, dat ge mengde commissies dienden te worden ingesteld met de opdracht om de grens vast te stellen, hoewel de Sovjet-Unie, evenals Japan en Mand sjoekwo erkent, dat de commissie, welke spe ciaal belast is met de regeling der grensconflic ten, zich in de eerste plaats dient bezig te hou den met het Oostelijke grensgebied van Mand sjoekwo, dat zich uitstrekt van het Khanka- meer naar de Toemenrivier. Verder drong de ambassadeur erop aan, dat maatregelen zouden worden getroffen om den vrede langs de grens te bewaren, in afwachting van de benoeming van twee commissies. Ten slotte uitte hij den wensch, dat Japan zooveel mogelijk de benoeming en uitzending zou be vorderen van dergelijke commissies naar de grens tusschen Mandsjoekwo en Mongolië. LONDEN, 17 Oct. (Reuter) In Engelsche di plomatieke kringen voorziet men, dat de Bel gische ambassadeur en het foreign office op nieuw in contact zullen treden over de deze week door koning Leopold gehouden redevoering. Deze aanduidingen schijnen te bevestigen, dat de uiteenzetting van den Belgischen ambassa deur niet zoo volledig was, als men gewenscht had. Echter wijst men erop, dat het tusschen de drie partijen gesloten accoord van 19 Maart van kracht blijft. De gedachten-wisseling met de Fransche regeering over de interpretatie van 's konings rede en de daaruit te trekken conclu sies wordt inmiddels voortgezet. Schuschnigg voorziet de mogelijkheid van een plebisciet over het toekomstig regiem in Oos tenrijk. De zilvermunt door papiergeld vervangen volgens berichten uit Burgos; de blokkade der havens in het Noorden zoti een feit geworden zijn; Naval Carnero door de nationalisten bedreigd. De voorstelling van de Prawda over Ruslands houding en oordeel ten opzichte van Spanje. Schotland verlangt een eigen parlement. Bij den terugkeer van Nahas Pasja te Kairo reed de trein op de enthousiaste menigte in. Er werden 13 personen gedood. De keizer van Japan is licht ongesteld. Versneld tempo in de uitbreiding der Britsche luchtvloot; zal geen nieuw Locarno-pact tot stand komen? Prinses Juliana .voor familiebezoek naar Duitschland vertrokken. Prof. dr. W. Mulder S. J„ hoogleeraar in de geschiedenis aan de R, K. Universiteit, te Am sterdam overleden. Beurs van New-York: stemming vast. O UW KAMERS ZONNIG MAKEN ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1