Vliegtuigen en stormtroepen heroveren Oviedo Vermiste bedrijfs leider gevonden Ekins te Frisco '4 Het Oostenrijksche Vaderlandsche Front demonstreert Het nieuws van heden URENLANG WOEDDE EEN HEVIG GEVECHT BELGIË EN COLLECTIEVE VEILIGHEID RUIM 300.000 PERSONEN VEREENIGD Aardbeving in Italië Ernstig ongeluk te Luik DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 19 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20211 Aan beide zijden werden zware verliezen geleden Illescas aan het front van Toledo bezet Aan het front van Toledo De Stille Oceaan tusschen hem en zijn concurrenten Zijn zege onbedreigd De positie van en om Madrid Wil Spanje den Volken bondsraad bijeenroepen? Het Ween Gaat minister Jaspar aftreden? Hij vraagt Degrelle geduld te hebben om zich te ver dedigen Denkt aan Abessinië!" waar schuwt minister Spaak Reclame voor Mae West m In een hutje in de duinen bij Cadzand werd de man in deerniswekkend en toe stand aangetroffen De formule van Oostenrijk is thans: Zorg voor de econo mische belangen in een sterken staat Steenlegging voor een Dollfuss-monument Verklaring der legitimisten De rede van Schuschnigg Er werd geen geld op hem bevonden Verscheidene dood en en groote schade in sommige plaatsen Venetië opgeschrikt DIT NUMM*"~ BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zeventien passagiers van een autobus ernstig gewond De relletjes te Bombay Britsche troepen worden ter hulp gezonden NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingex. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. OVIEDO, 19 Oct. (Reuter). De recht- sche troepen hebben zich Zaterdag avond om 20 uur 30 te Oviedo genesteld. Zaterdagmorgen in alle vroegte was de aan val op Rio Nora ontketend. Om half twaalf werd daar de vlag door de rechtschen gehe- schen op den berg Narango en des middags om drie uur tien trokken hun troepen het dorp Loriana binnen. De gevechten waren buiten gewoon hevig, de operaties stonden onder lei ding van generaal Lombarde. Zaterdagavond, precies half negen, kon Generaal Aranda nabij het Noorderstation in de Calle Uria zijn bevrijder, kolonel Martin Alonso, begroeten. Deze begroeting beteeken- de het einde van een belegering, die Oviedo drie volle maanden te doorstaan heeft gehad. Tijdens het beleg is de stad dagelijks gebom bardeerd. De schade die in artistiek opzicht aan de stad is toegebracht, is onberekenbaar. Het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar volgens de rapporten van het garnizoen zou het ruim 1000 gesneuvelde en gewonde manschap pen bedragen. Het meerendeel der officieren is gedood. Vijf hoofdofficieren en 35 officieren zijn gesneuveld. De burgerbevolking had vrijwel geen levensmiddelen meer, zoodat er een veertigtal vrachtwagens leeftocht naar Oviedo gezonden zijn. Het ontzet der stad is bijzonder moeilijk ge weest. Aanvallen en tegenaanvallen volgden el kander gedurende vier dagen zonder ophouden op. Ten opzichte van het ontzet van Oviedo deelt een communiqué nog het volgende mede: Na de bezetting van den berg Narango, vroeg op den dag, zijn drie stormcompagnieën en vrij willigers uit Galicië als eersten de stad bin nengedrongen. Vervolgens trokken de „Regu- lares" en de soldaten van het vreemdelingen legioen langs een andere zijde in de stad. Een officier begaf zich terstond naar het radiosta tion, teneinde de bezetting der stad bekend te maken. Het oprukken der troepen was voor afgegaan door een intensief bombardement. De verliezen der regeeringstroepen zijn zwaar. Radio Jerez deelde Zondagochtend mede, dat Zaterdagavond de Phalanxisten en de ter- cio's langs den - spoorweg den Narango afdaal den. Zij zijn Oviedo binnengerukt, waar zij zich vereenigden met de troepen van generaal Aranda. Oviedo werd ontzet door de kolonne uit Galicië onder stroomenden regen en verbit terde gevechten tegen de mijnwerkers uit Asturië. Deze leden groote verliezen, hon derden sneuvelden. Het garnizoen van Oviedo onder commando van generaal Aranda hield stand tegen de aan vallen van de regeeringstroepen, hoewel het gedurende de drie maanden van het beleg tot 300 man is gekrompen. Generaal Franco wenschte Aranda telegrafisch geluk. De commandant van de rechtsche troepen, die in opmarsch naar Oviedo waren, heeft verklaard, dat zijn troepen overmorgen de stad kunnen binnenrukken, waar men thans bezig is met „zuiveringswerk" en het opruimen van de lijken der regeeringstroepen. De nationalis ten hebben ook verliezen geleden. De regeeringstroepen trachtten den ring om Eibar te vernielen, doch zij werden afgeslagen. Bilbao werd opnieuw gebombardeerd. Aan het front ran Toledo hebben de troepen van Franco de gestelde doelen bereikt. Na de bezetting van Olias hebben de troepen Generaal Mola, die belast is met het opperbevel over de troepen, die zich tot den aanval op Madrid gereed maken SAN FRANCISCO, 18 October (Reuter) De journalist Ekins is hier vandaag aan boord van de China Clipper uit Manilla aange komen. Zijn beide concurrenten in de race om de wereld, Kieran' en Miss Kilgallen, zullen waarschijnlijk pas Dinsdag van Manilla vertrekken. den opmarsch voortgezet tot zij de poorten van het op 30 K.M. van Madrid gelegen Illescas be reikten. De verbindingen tusschen Madrid en Valen cia, Ciudad Real en Andalusië zijn thans geheel verbroken. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, zijn de rechtsche troepen Zondag morgen Illescas binnengedrongen. De voorhoede van generaal Varela's leger bevindt zich thans nog op 37 K.M. van Madrid. De minister van Binnenlandsche Zaken te Madrid deelt mede, dat de miliciens te Madrid, behoorende tot verschillende colonnes en batal jons, zich onverwijld in hun onderscheidenlijke kazernes moeten melden, bij gebreke waarvan zij met alle gestrengheid der wet zullen worden gestraft. Aan het front van den Col de Leon is de Zondag kalm verloopen. Bij het Escuriaal wor den de nationalisten, volgens mededeelingen uit Madrid, in bedwang gehouden. Rondom Na^al Garnero en Valmojado bezetten de loyale troepen goedversterkte stellingen. Zij blijven oprukken naar Santa Cruz de Retamar. In den sector Olias Bargas hebben de rechtschen den geheelen dag krachtig aangevallen. De Mooren en soldaten van het vreemdelingen legioen maken daarbij gebruik van tanks en rupsbandauto's. Pertinax maakt in de Echo de Paris melding van een gerucht, volgens hetwelk de Spaansche regeering in de breuk van de Russische re geering met de Londensche controlecommissie een voorwendsel zou zien om een bijeenroepen te eischen van den Volkenbondsraad. Ook madame Tabouis heeft desbetreffende gr-uchten vernomen en wijdt er in de Oeuvre een beschouwing aan. x:- ik Verwachting: Matige tot krachtigen tij delijk stormachtige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met regenbuien later tij delijk opklarend, aanvankelijk kouder. Hoogste barometerstand: 767.1 te Biar ritz. Laagste barometerstand 736.6 te Hel- singfors. Zon op v.m. 6.33 onder n.m. 4.56 Licht op n.m. 5.26. Maan op v.m. 10.58, onder n.m. 6.35. Eerste kwartier 23 Oct. BRUSSELj 19 Oct. (Reuter). De liberale bond heeft te Uccle een demonstratie geor ganiseerd ter eere van den minister van ver keer, Henry Jaspar. Zooals men weet is mi nister Jaspar het slachtoffer van felle aan vallen van den leider der rexisten, Degrelle. Jaspar verklaarde, dat hij om Degrelle te antwoorden, zijn vrijheid wilde hernemen, .,1k vraag hem geduld te hebben om het oogenblik af te wachten, waarop ik mijn mo- reele vrijheid terug zal hebben genomen om my te verdedigen". Het kabinet van Jaspar deelt mede, dat er geen sprake van is, dat de minister zal aftre den zooals verscheidene bladen veronder stellen naar aanleiding van de rede van Jaspar te Uccle. BRUSSEL, 19 October (Reuter) In een rede, gehouden voor de federatie-Brussel van de Belgische werkliedenpartij, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, verklaard, dat België trouw blijft aan de beginselen van de collectieve vei ligheid en den wederzij dschen bijstand, doch dat het onmogelijk was, deze grond gedachte als uitsluitende basis voor de buitenlandsche politiek van België te aanvaarden. Denkt, zeide hij, aan Abessinië, dat men deed gelooven, dat het, door zijn verde diging op de politiek van collectieve vei ligheid te baseeren, gered kon worden. Wilt gij, dat dit bij ons gebeurt? De collectieve veiligheid en de wederzijd- sche bijstand dienen aangemoedigd te wor den, doch men dient tevens te erkennen, dat zij nog gebrekkig zijn. HOLLYWOOD, 19 Oct. (Stefani) Gemas kerde bandieten zijn de woning van Mae West in Hollywood binnengedrongen, waar zij de filmster en acht gasten, die aan tafel zaten, be roofden van hun geld en sieraden. Een „openlucht"-cantine der Britsche troepen in Palestina De aankomst van de Fransche troepen, die de republiek Andorra te hulp snelden, om haar onschendbaarheid te waarborgen. Zooals wij berichtten, heeft het ér allen schijn van, dat wen hiermede het paard van Troje heeft binnengehaald In de haven van Barcelona meerde onlangs een Sowjet-Russisch vrachtschip, welks inhoud „proviand" heette te zijn WEENEN, 19 Oct. (Reuter). Zon dagochtend is de groote demon stratie van het Vaderlandsche Front op het oude exercitieveld van Schmelz gehouden. Meer dan 300.000 personen waren hier ver- eenigd met 1000 vanen. Alle provincies waren vertegenwoordigd. Na een H. Mis in de open lucht werden de standaarden van de Oostenrijksche jeugd ge wijd, waarna de leden van dezen bond den eed van trouw aan Schuschnigg aflegden. Onder groote stilte werd vervolgens een rede van wijlen bondskanselier Dollfuss, welke op gramofoonplaten was opgenomen, aangehoord. Deze rede wekte groote ontroering en bijval bij de luisterenden. Hierna hield bondskanselier Schuschnigg een rede, waarin hij de jeugd wees op den arbeid en den Oostenrijkschen grond. Hij spoorde de jeugd aan den door Dollfuss aangewezen weg te volgen. De arbeiders spoorde hij aan zich in corpo ratief verband te vereenigen met de Oosten rijksche patriottische beweging. Hy herinnerde eraan, dat Oostenrijk niet meer een staat is van werklieden, doch een staat van boeren, handwerkslieden of amb tenaren. Hieraan voegde hij toe, dat iédere staat in den staat in Oostenrijk is. uitgesloten. De formule van Oostenrijk is thans: „Zorg voor de economische belangen in een sterken staat." De rede van bondskanselier dr. Schuschnigg werd herhaaldelijk door heftig applaus onder broken. Zondagochtend is tevens in tegenwoor digheid van mevrouw Diollfuss, bondskan selier Schuschnigg, de ministers en vele andere persoonlijkheden de eerste steen ge legd voor een monument voor wijlen bonds kanselier Dollfuss. Schuschnigg hield een rede, waarin hij de verdiensten van den bondskanselier-martelaar uiteenzette. De leider der Oostenrijksche legitimistische beweging, baron von Wiesner, heeft voor de buitenlandsche pers o.a. het volgende ver klaard: Het legitimisme heeft zich volkomen ac- coord verklaard met den kanselier, waar deze eischt, dat de kwestie der restauratie aan een volksstemming wordt onderworpen. De legitimisten hebben zich steeds tegen een staatsgreep, tegen een putsch of eenige andere onderneming verklaard. De verklaringen van Schuschnigg bevestigen, dat de legitimisten en de bondsregeering het geheel eens zijn over de fundamenteele kwesties met betrekking tot een eventueele restauratie. In z|jn Zaterdag gehouden verklaring heeft bondskanselier Schuschnigg ten aanzien van de door Oostenrijk te volgen politiek o.m. nog gezegd: ,,Er kan geen zwart of groen Oostenrijk zijn en vooral niet een rood of bruin. Er is slechts een rood-wit-rood Oostenrijk. (Dit rijn de na tionale kleuren Red.) Ik ben en zal nooit een dictator zijn. Ik wil slechts Oostenrijker 2ijn": De spoorloos verdwenen Alkmaar der Wietse N., die, zooals gemeld, zich ten nadeele van den houthan del Eecen te Oudkarspel en Alk maar aan een verduistering van f 40.000 had schuldig gemaakt, teneinde het aldus verkregen geld te gebruiken voor het wedden op paarden, is Zondagavond gevonden in een hutje in de verlaten Zeeuwsch-Vlaamsche duinen, nabij Cadzand gemeente Retranchement. Een late wandelaar zag licht schijnen uit een klein hutje, dat midden in de eenzaam heid van de duinen stond. Een ruit was kapot en voor het gat was een mat bevestigd. De wandelaar waarschuwde den eigenaar, die naar de hut ging en daarin een onbekenden man vond, wiens handen en voeten waren opgezwollen en die snijwonden had aan hals en polsen, hetgeen kon wijzen op pogingen tot zelfmoord. De door den eigenaar gewaarschuwde politie liet den ongelukkige naar het ziekenhuis te Oostburg vervoeren, daar zijn toestand dringend verpleging behoefde. Uit het onderzoek van de plaatselijke politie bleek, dat men hier te doen had met den voort- vluchtigen Alkmaarschen bedrijfsleider Wietse N. De man had geen geld bij zich. Vandaag zal de Alkmaarsche recherche onder leiding van den commissaris van politie, den heer Walraven, naar Oostburg gaan voor het instellen van een nader onderzoek, en voor het overbrengen van N. naar Alkmaar. ROME, 19 October (Reuter) Italië is Zondag door een aardbeving geteisterd. Te Caneva de Sacile zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond. Verscheidene huizen werden vernield. Te Conegliano werd één persoon gedood en zes gewond. Verscheidene andere plaatsen werden even eens geteisterd, waarbij groote schade werd aangericht en enkele personen niet ernstig werden gewond. Om 4 uur 's nachts is de stad Venetië door een krachtige aardbeving opgeschrikt. De beving deed zich het meest in of nabij Ve netië gevoelen. De wakker geschrokken inwo ners kwamen tot de ontdekking, dat de licht voorziening gestoord was. Zij begaven zich naar buiten, waar de nauwe straten reeds spoe dig overvol waren. Voor zoover bekend is, zijn geen slachtoffers gevallen en is geen schade aangericht. De aardbeving, die de stad getroffen heeft, is een van de ergste geweest, die men zich hier kan herinneren. De beving duurde in het ge heel 10 seconden. In de streek van Pordenone zijn nog zes slachtoffers ontdekt van de aardbeving, die het eerst te Venetië is waargenomen. Nabij Sarrono zijn geweldige scheuren in den grond ontstaan. In de provincie Belluno zijn niet minder dan 150 huizen ingestort. Drie dorpen zijn vernield. Ondanks den ernst van dezen derden schok zijn er geen slachtoffers ge vallen President Lebrun aanwezig bij de onthulling van een monument voor de gevallenen te Straatsburg; premier Blum houdt een redevoe ring te Orleans. Minister Spaak verklaart, dat België zich niet uitsluitend op collectieve veiligheid wenscht te verlaten. Demonstraties van het Oostenrijksche Vader landsche Front te Weenen; eerste-steenlegging voor een Dollfuss-monument. Oviedo door de nationalisten ontzet; aan het front van Toledo werd Illescas veroverd. Een aardbeving in Italië maakt slachtoffers in verschillende plaatsen. Verschillende schepen verkeerden in nood, tengevolge van den hevigen storm. Alles liep echter ditmaal goed af. Een rijnschip vloog, na losgeslagen te zijn, in brand, en werd vrij» el vernield. De Noord-Wester teistert ook de Duitsche Noordzeekust, de Oostzee, Denemarken t-n Schotland. Vergadering van den R. K. Boeren- en Tuin- dersbond te Den Haag. Indische begrooting voor 1937 wijst een tekort van ruim 42 millioen aan. De verdwenen Alkmaarder, die zich aan ver duistering van 40.000 schuldig maakte, is gevonden in een hutje in de duinen bij Cadzand. LUIK, 19 October. (Reuter). Nabij Bon celles, op 11 K.M. van Luik, heeft zich een ernstig autobus-ongeluk voorgedaan, waar bij de autobus, die 25 passagiers vervoerde, totaal vernield werd. Zeventien inzittenden werden ernstig ge wond. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. BOMBAY, 19 Oct. (Reuter). Zaterdag heeft men een beroep moeten doen op de Britsche troepen om steun te verleenen bij het onder drukken van de relletjes. Britsche militairen van het Durham-regi ment lichte infanterie zijn daarop gezonden om het hoofd te bieden aan den toestand, welke steeds verergerde. Op het oogenblik patrouilleeren 16 vracht auto's met militairen door de straten. Volgens opgave van de politie waren er Zaterdagavond in totaal sedert het uitbreken van de relletjes tusschen Mohammedanen en Hindoes, 40 inboorlingen gedood en 380 ge wond. lN5 i l uumiiuiiiiiiim ifif; w 4*y7 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 751.1 Vorige stand: 754.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1