Noordwestèr storm jaagt langs de kusten Een oeconomische revolutie in het Derde Rijk SCHEPEN VERKEERDEN IN NOOD HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIË Last WINTER SPORTBLAD HET VIER-JAREN-PLAN WORDT DOORGEVOERD met Uw stoelgang M.S.S cachets W achtgeld-misèr e Dobbefwiatin lekker...mait! DE JUISTE GIDS MAANDAG 19 OCTOBER 1936 Grieksch s.s. „Atianticos" moest door sleepboot van den ondergang gered worden Overal hoog water De onklaar geraakte Noorsche walvischvaarders Bij Schiermonnikoog Jachtveld onder water In het buitenland Slachtoffers te Cleveland Ook storm in Polen HET ONTWERP-VOGELWET Onze landbouwproducten mogen geen prijsverstorenden in vloed uitoefenen AUTO GESLIPT EN TEGEN BOOM GEBOTST De drie inzittenden gewond KIND GESTIKT Drie jongens in een boot Een angstige nacht op de Waddenzee RECORDPOGING MISLUKT Zweefvlieger moest wegens ge broken sleepkabel nood landing maken Kerkinbraak te Sneek Behalve onze petroleum-maat- schappijen, schaadt het onzen landbouw en veeteelt Autarkie viert hoogtij in Duitschland Door het dak gevallen Zwaargewonde te Huizen tenge volge van windstoot Postvluchten Een hevige Noordwester joeg Zaterdag avond en Zondagmorgen langs onze kus ten, waardoor tal van schepen weer eens in een benarde positie geraakten. Gelukkig zijn ditmaal geen menschenlevens te betreu ren, terwijl ook de schepen zelf aan stranding ontkwamen. De felle storm heeft vooral den opvaren den van het 5400 ton metende Grieksche Stoomschip „Atianticos" bange uren ver oorzaakt. Het schip was op weg van Londen naar Am sterdam, doch. kon de haven van IJmuiden niet binnenkomen. Voortgedreven door den sterken Westenwind werd het stoomschip langs onze bij stormweer zoo gevaarlijke kust gejaagd. Ter hoogte van Callantsoog geraakte het schip in nood. Intusschen had het reeds draadloos om hulp gevraagd en was de sleepboot „Utrecht" van de bergingsmaat schappij Weismuller te Den Helder en de „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij ter assisten tie uitgevaren. Het gelukte de „Utrecht" nabij Callantsoog verbinding met de „At ianticos" te krijgen en het schip naar Den Helder te sleepen. De „Dorus Rijkers" was, toen de „Utrecht" de verbinding met het schip tot stand bracht, ook bij het Grieksche schip. De „Atianticos" heeft, dank zij de aanwezigheid van genoemde sleepboothulp, niet het lot gedeeld van de „Si renes", die vorige maand nabij Callantsoog op de kust geraakte en eerst na veel moeite weer kon worden vlot gebracht. De hevige Noord-Westerstorm heeft in IJmui den tal van schepen het uitvaren belet. In totaal liggen in de toeleidingskanalen naar Zuid- en Middensluizen niet minder dan 19 schepen. Het zijn de Ned. motorschepen „Joma", en „Wim", het Engelsche s-s. „Golwith Force"; het Letlandsche sa „Maistas", het Noorsche ss. „Borgela", het Engelsche sa. „Cracksod", het Spaansche sa. .Arichachu", de Ned. sa. „Naaldwijk", „St. Pftflftsland" en „Waterland", het Engelsche schip „Surreybrook", het Engel sche ma. „Prowess", het Ned. ma. „Express", het Duitsche ma. „Ostmark", het Engelsche ma. „Lunklight", het Engelsche sa. „Greta- force", het Ned. sa. „Vechtstroom" het Noor sche sa. „Egeroo" en het uit Amsterdam ver trokken ma. „Josiah Macy". Het Noorsche sa. „Globe 3" een walvisch- jager, een zusterschip van de Globe 6, bevond zich Zondagmorgen op acht mijl ten Zuiden van het Haaksvuurschip met ingeslagen luiken. Het scheepje zal trachten het Nieuwe Diep binnen te komen. Omtrent de „Globe 6", die Zondagmorgen IJmuiden is binnengesleept, vernemen wij, dat het schip het voor de kust zeer moeilijk heeft gehad. Het voorschip was door overslaande zeeën vol water geloopen. Op een zeker oogenblik was van het schip het voordek gelijk aan het wa teroppervlak De kapitein zag niettemin kans het schip vei lig te IJmuiden binnen te brengen. De „Globe 6" is door de middensluis geschut en in het spuikanaal vastgemaakt. In den loop van den middag is de „Globe 6" naar Amsterdam gebracht, waar het schip bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij is ge meerd. teneinde daar te worden gerepareerd. Het schip zal vermoedelijk in het dok worden op genomen. De „Globe 6" en de „Globe 7', welke eveneens in moeilijkheden was geraakt, maakten deel uit van een convooi van zes walvischvaarders, welke een paar dagen geleden van Larvik met bestem ming naar de Zuidpool waren vertrokken. De „Globe 3" is in den loop van den middag te Nieuwe Diep binnengeloopen. De vier ove rige schepen hebben de reis voortgezet. In verband met den hevigen Westerstorm bleef Zondagmorgen de loodsdienst voor IJmuiden gestaakt. Tengevolge van den storm was de stand van het water in de buitenhaven Zondag 1.20 meter boven normaal. De hevige storm veroorzaakte bij Schiermon nikoog buitengewoon hoog water. De veerboot ,3rakzand", die Zondagochtend omstreeks elf uur te Schiermonnikoog wilde binnenloopen, kon in verband met het hooge wa ter den steiger niet bereiken. Met behulp van een vlet werd met groote moeite de post aan wal gebracht. Van eenige vrachtschepen en andere vaartuigen, die aan den steiger gemeerd lagen, braken de trossen, waar door deze op drift gingen. Later zijn de schepen vastgemaakt. Doordat een gedeelte van het jachtveld van Graaf Berstorff te Schiermonnikoog onder water liep, is veel wild verdronken. De duinvoet aan het Noorderstrand heeft bo venal veel van den storm te lijden gehad. Op verschillende plaatsen zijn meters duin wegge spoeld. MARNE (Holstein), 19 Oct. (D.N.B.) De geheele Westkust van Slees- wijkHolstein is Zondag door een buitengewoon zwaren N.W.-storm ge teisterd. De zeedijken hadden het zwaar te verduren en de Neufelder Koog is in verband met het gevaar van een dijkdoorbraak ontruimd moeten worden. Al het vee en voor zoover mogelijk de Inventaris zijn in veiligheid gebracht. Ook boven Pommeren heeft de hevige storm gewoed, zoodat de scheepvaart op de Oostzee groote vertraging ondervond. Op het eiland Ruegen is een locaaltrein omgewaaid. Eenige wagons werden door het geweld van den storm uit de rails gewor pen, waarbij zeven personen licht gewond werden. Ruim 36 uur Woedde boven de Noord-Friesche eilanden de zware N.W.-storm. De woedende elementen hebben in de Noordzee-badplaats Wijk-op-Foehr buitengewoon veel schade aan gericht. De watermassa's werden opgestuwd tot een hoogte, zooals sedert 1911 niet is voorge komen. In de haven van Wijk drong het water tot in de straten door, zoodat de inwoners opgeroepen moesten worden om met behulp van zandzak ken te trachten, het water te keeren. Boven Schotland en Noord-Engeland woedde Zondag een storm van buitengewone hevigheid. Op verscheidene plaatsen zijn de telegrafische en telefonische verbindingen verbroken. Ver schillende schepen verkeeren in een gevaarlijke positie, o.a. het Noorsche ss. Saint Joseph, dat op de Gray-rocks is gestrand, en het vracht schip Hauxley uit New Castle, dat zich voor de kust van Northumberland in moeilijkheden zou bevinden. De zware storm, die sedert Zaterdag boven Denemarken woedde, heeft verscheidene onge vallen veroorzaakt. Uit vele deelen van het land komen berichten binnen omtrent schade aan gebouwen en telegraaf- en telefoonleidin gen. Tijdens een zwaren storm die sedert Vrijdag op 't Erie-meer in de Vereenigde Staten woed de, is op 20 K.M. van de kust, een groote zand,- zuiger vergaan. Negentien leden der beman ning, alsmede de vrouw van den kapitein zijn verdronken. Zeven man zijn Zondagmorgen VOOR DE PIJP. Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. volkomen uitgeput en half bevroren door een vrachtboot opgepikt, nadat zij den ganschen nacht, aan een omgeslagen reddingsboot han gend, hadden rondgedreven. WARSCHAU, 19 October (D.N.B.). Ook in Polen heeft de storm gewoed. Van tijd tot tijd bereikte de wind een snelheid van 110 K.M. Schade van belang is echter niet ontstaan. Al leen in de buitenwijken van Warschau zijn een aantal huizen van hun daken beroofd en tele graafpalen vernield. De Kath. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw-comité en de Chr. Boeren- en Tuindersbond hebben tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin adhaesie wordt betuigd met een request van het comité-Covavo, ter zake van het nieuwe ontwerp-Vogelwet. Voorts wordt in het bijzonder gewezen op het belang, dat de Nederlandsche land- en tuin bouw heeft bij algeheele afschaffing van de vangst van zangvogels én een zoodanige beper king van het eierenrapen, dat althans het der de legsel van een kievitenpaar gespaard wordt. Door den hevigen Noorwesterstorm werd'het zeewater zoo hoog. opgestuwd als nog zelden werd waargenomen. Hooge golven sloegen over den boulevard te Scheveningen en wanneer zulk een waterhoos in aantocht was, zochten de talrijke nieuwsgierigen een goed heenkomen, wat niet altijd op het juiste oogenblik mocht gelukken De Regeeringspersdienst bericht: Zooals bekend, werd dd. 15 dezer de afgifte van licenties voor den invoer in België van de verschillende landbouwartikelen stop gezet. Als motief voor het treffen van dezen maatregel werd opgegeven, dat de invoer van deze pro ducten prijsbedervend op de Belgische markt zou werken. Terstond werden bij de Belgische regeering krachtige stappen ondernomen, ten einde te geraken tot een herstel van den nor malen invoer. De Nederlandsche regeering ver klaarde zich weliswaar bereid tot het voeren van besprekingen, maar zij drong bij de Belgi sche regeering er op aan, dat deze, in afwach ting van het resultaat der besprekingen, geen maatregelen zou nemen, die den regelmatigen handel zouden verstoren. De Belgische regeering verklaarde zich daar op berlid, met ingang van 20 dezer, een contin gent van 25.000 Kg. boter voor de maand Oc tober beschikbaar te stellen; voor varkens- vleesch een hoeveelheid van 75.000 Kg. voor de zelfde periode met ingang van 19 dezer; voor schapenvleesch zijn de maatregelen opgeheven. Een beslissing inzake melkproducten en reuzel zou dezer dagen worden bekend gemaakt. De Belgische regeering sprak hierbij de verwachting uit, dat de Nederlandsche ex porteurs niet zouden invoeren tegen prijzen, welke een prijsverstorenden invloed op de Belgische markt zouden uitoefenen. Wat betreft in de pers verspreide geruchten, als zouden rechten of taxes sur les licenses zijn ingesteld of verhoogd op verschillende der hier- bedoelde producten, deed de Belgische regeering weten, dat te dezer zake geen enkele beslissing was genomen. De besprekingen zullen 20 dezer te Brussel aanvangen. Ten einde de positie van hun product bij de komende besprekingen niet te bemoeilijken, wordt van de Nederlandsche importeurs ver wacht, in ernstige mate te zullen rekening hou den met het verlangen van de Belgische re geering, dat, in afwachting van het tot stand komen van een regeling, de verschillende land bouwproducten niet tegen prijsbedervende prij zen aan de Belgische markt zullen worden ge bracht. Zondagmiddag om kwart over vier is op de Eeuwige laan, even voorbij de Sparrelaan orfder Bergen (N.-H.j, een auto-ongeval gebeurd. Een personen-auto, bestuurd door den arts S. uit Zeist, slipte door de gladheid Van den weg. De wagen sloeg tegen een boom en werd totaal vernield. De inzittenden, dr. S„ een dame en een heer werden vrij ernstig gewond. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden de gewonden per zieken-auto naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De heeren hadden een hersenschudding en hoofdwonden, terwijl de dame verwondingen aan het hoofd had opge- loopen. Een driejarig kind van den heer Tim merman te Nijverdal had het ongeluk, toen het bezig was met het eten van. een wortel, een stukje daarvan in de luchtpijp te krijgen. Of schoon de geneesheer nog getracht heeft dit te verwijderen, mocht hij daarin niet slagen met het gevolg, dat het kind na eenigen tijd is gestikt. ■Zondagavond waren drie jongens in de haven van Terschelling in een roeiboot gaan varen Tengevolge van den krachtigen wind en den stroom konden de jongens de boot niet houden en dreven zij de haven uit. Gelukkig voor hen dreven zij in de richting van de Friesche kust op de Waddenzee. Daar hebben zij den geheelen nacht rondge dreven, vol angst over den afloop van dezen ongewilden tocht in den nacht. Op Terschelling werden de jongens spoedig vermist. Tot grooten schrik van familieleden ontdekte men, dat zij met een boot uit de ha ven waren gedreven. Het was echter onmogelijk op dezen donkeren, regenachtigen avond te trachten de jongens op te sporen. Men wist ook niet in welke richting de boot was afgedre ven. Tegen het aanbreken van den dag is heden ochtend een motorboot uitgevaren, die de boot met de drie jongens op de Waddenzee ontdek te. Spoedig waren de jongens opgepikt, waarna zij behouden op Terschelling aan wal werden gebracht. De jongens, die in den nacht veel angst door staan en kou geleden hadden, hebben overigens het avontuur zonder nadeelige gevolgen over leefd. Zij verkeeren alle drie in goede conditie. De instructeur van de Rotterdamsche Zweef- vliegclub, de heer H. Jansen, heeft Zondag een poging gedaan, het uithoudingsrecord zweef vliegen, dat op naam staat van den heer Neijen- hof te Amsterdam, te verbeteren. Deze poging is op eenigszins ongelukkige wijze mislukt. Des morgens om elf uur is de heer Jansen op gestegen met de Grunau Baby no. 2. Het toe stel werd getrokken door de P.H.A.I.T., een motorvliegtuig van het Ned, Instituut voor zweefvliegen, dat speciaal voor dit doel be schikbaar was gesteld en uit Ypenburg naar Waalhaven was gevlogen. Er stond een Noord- Westen wind met een snelheid van 40 tot 60 K. M. per uur, hetgeen zeer gunstig was. Het lag in de bedoeling, de beide toestellen boven Noordwijk los te koppelen. Toen men evenwel op ongeveer 2 K.M. afstand van Waal haven vloog, brak plotseling de sleepkabel, waarop het zweefvliegtuig genoodzaakt was een gedwongen landing uit te voeren, welke ge schiedde op een bietenveld. Alles verliep vlot. Het zweefvliegtuig heeft bij deze noodlanding dan ook geen schade opgeloopen. Het toestel is gedemonteerd naar Waalhaven vervoerd. Zondagmiddag is te Sneek ingebroken in een der Geref. kerken, de z.g. Noorderkerk. Twee offerblokken piet geld werden door den cjacter meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. voor de wintersport is ons dat wij bij al onze bureaux gratis verkrijgbaar stellen VRAAGT DAAROM! (Van onzen Berlijnschen correspondent) - In 1940 zal Duitschland 7000 K.M. splinternieuwe betonnen auto wegen bezitten. Dezer dagen wer den de eerste 1000 K.M. „Reichs- autobahn" voor het verkeer vrij ge geven. Dit heuglijk feit werd ge vierd met een rede van Adolf Hitler, die op sensationeele wijze verklaar de, dat Duitschland binnen ander half jaar bevrijd zal wezen van den dwang, om benzine in te voeren. De Führer zeide niet, dat Duitschland binnen achttien maanden den benzine-invoer stop zet ten of zelfs maar sterk beperken zal. Hij ver kondigde alleen, dat het Derde Rijk het tegen dien tijd eventueel zonder benzine-invoer zal kunnen stellen. Op zichzelf heeft zulks niet zoo heel veel te beteekenen. Onder den druk der sancties had ook Italië zich het vorig jaar vrijgemaakt van den dwang om benzine in te voeren. En het re sultaat? Een liter benzine kostte ongeveer even veel als in het buitenland een half blik. Verder stond er een goed deel der Italiaansche auto's opgeborgen in de garages, daar de brandstof te duur en te schaarsch was, welke hun dorstige cylinders zou kunnen laven. Het staat evenwel vast, dat Hitier geenszins bedoelde, in Duitschland het Italiaansche expe riment te herhalen. De Führer wil niet, dat de benzine duurder wordt en evenmin, dat de Duitsche auto's in de garages worden opgebor gen. Integendeel, in het najaar van 1935 heeft hij de verwachting uitgesproken, dat de Duitsche automobiel-industrie al haar krachten zal inspannen, om het nationaal- socialistisch ideaal van een „volkswagen" binnen den kortst mogelijken tijd te berei ken. Deze „volkswagen" moet een auto wor den, welke, nieuw, hoogstens duizend mark kost en die het Duitsche automobiel- verkeer vermoedelijk nog vóór 1940, wanneer de „Reichsautobahnen" klaar zijn zal verdrie- of vervierdubbelen. In zijn bovengenoemde rede stelde Hitier voor den tweeden keer het vraagstuk van den benzine-invoer op den voorgrond. De eerste maal deed hij zulks in zijn proclamatie aan den Partijdag der N, S. D. A. P. te Neurenberg, toen hij zijn nieuw vier-jaren-plan bekend maakte. In deze proclamatie gaf hij niet alleen te kennen, dat Duitschland zich eventueel on afhankelijk zou kunnen maken van buitenland- schen benzine-invoer, doch tevens wees hij er op, dat Duitschland zich noodgedwongen in de komende vier jaar ook tot zeer groote hoogte en ten deele zelfs geheel onafhankelijk zou gaan maken van den invoer van verschillende grond stoffen en van de voornaamste levensmiddelen. Het nieuwe vier-jaren-plan beoogt, den in voer van benzine geheel, den invoer van rubber nagenoeg en den invoer der produc ten van landbouw en veeteelt zoo goed als stop te zetten. Synthetische benzine en synthetische rubber kan Duitschland in voldoende hoeveelheden produceeren. Met de producten van landbouw en veeteelt zal het autarkisch streven van het Derde Rijk veel grootere moeilijkheden hebben. Weliswaar is het op het oogenblik mode, al lerlei gunstige cijfers te publiceeren over eigen productie, doch de aandachtige lezer der na- tionaal-socialistische statistieken stuit telkens weer op de spitsvondigheid, waarmee alleen maar berekend wordt, wat men tekort komt aan eigen productie voor de dekking van het door allerlei maatregelen en vooral door her haaldelijk heerschende schaarschte: sterk ge drukte „verbruik", terwijl er aan de veel en veel grootere werkelijke „behoefte" geen aan dacht wordt besteed. In de verrassing van het eerste oogenblik ge loofden ook breede kringen in Duitschland zelf, dat het pas geproclameerde vier-jaren-plan niet lieelemaal au sérieux genomen hoefde te wor den. Men beschouwde het meer als een stok achter de deur. Duitschland, zoo dacht men, wil het buitenland voor het dilemma stellen: gun stiger handelsvoorwaarden of anders sluiten wij de grenzen voor nagenoeg den geheelen invoer! Ofschoon er sindsdien nog maar enkele weken zijn verloopen, ziet men nu reeds heel goed in, dat het vier-jaren-plan heelemaal niet een loos dreigement, doch in tegendeel bittere ernst is. Waarlijk kolossaal zijn de maatregelen, welke genomen worden om het door te voeren. De oorspronkelijke opdracht, welke aan de ver schillende ministeries en instanties gegeven was, luidde, dat de uitvoeringsbepalingen van het vier-jaren-plan in de laatste week van Septem ber gereed moesten zijn. Het bleek al spoedig, dat een dergelijk moordend tempo het gestelde doel meer schaden dan baten zou. Daarom heeft men den genoemden termijn verlengd tot einde October. Alleen het Ministerie van Justitie schijnt zijn taak reeds in de maand Septembe- voltooid te hebben. Men beweert althans, dat de wetten, welke zeer zware straffen stellen op elke sabotage van het vier-jaren-plan, reeds ge reed liggen. Voorloopig is het aan de verschillende bui- tenlandsche maatschappijen, welke in Duitsch land benzine invoeren, verboden, om nieuwe tankstations op te richten. Voorts is men be gonnen met den bouw van vier groote fabrie ken, die het getal der bedrijven, welke syn thetische benzine produceeren de I. G. Far- ben en de A. G. Leuna onderhouden er daar van reeds een half dozijn tot tien zullen op voeren. Dè buitenlandsche petroleumconcems hebben zich tot heden toe, minstens officieel, nooit erg druk gemaakt over de concurrentie der synthetische benzine, daar deze veel en veel duurder was dan het natuurlijke product. Nu Duitschland in het groot synthetische ben zine gaat fabriceeren, heeft men officieel bere kend, dat de synthetische benzine met het bi- houd van alle thans bestaande belastingen ver kocht zal kunnen worden voor 25 tot 30 pen ning per liter. Het natuurlijke product kost op het oogenblik, ondanks dat het voor ongeveer een derde is aangelengd met spiritus en ben zol, 30 tot 40 penning per liter! Op het gebied van de synthetische rubber zijn de uitkomsten aanmerkelijk minder gun stig. Duitschland kan zonder meer zijn bin- nenlandsche behoefte aan rubber uit eigen productie dekken. De synthetische rubber kost echter omstreeks het vijfvoudige van het na tuurlijke product. Officieel beweert men, dat de duurzaamheid van de synthetische rubber aan den prijs evenredig is. In vakkringen deelt men deze overtuiging, ook al erkent men gaar ne de superioriteit van de synthetische rub ber, echter geenszins. Een groot bezwaar van de. aanmaak in eigen land van verschillende grondstoffen is het in tusschen, dat een en ander gepaard gaat met een enorm verbruik van brandstoffen. Ongetwij feld heeft Duitschland steenkool genoeg, om zijn oeconomische revolutie door te voeren, doch de vraag is nog niet beantwoord, wat men doen zal met de cokes, welke de fabricatie van op de eerste plaats synthetische benzine opleverc, en hoe men een oplossing zal vinden voor he.t noodzakelijk intredende gebrek aan steenkool. Aan plannen ontbreekt het niet. Men over weegt zelfs, de groote Duitsche steden te voor zien van centrales, waaruit de bevolking door middel van heet water van verwarming wordt voorzien, zooals andere centrales gas en elec- triciteit leveren. Dergelijke centrales zouden onnoemelijke hoeveelheden cokes verslinden. De bouw er van zou bovendien een pracht van een werkverschaffing zijn. Doch zooals alle groote plannen, gaat ook dit gepaard met een gewel dige kapitaalsbelegging. En kapitaal is het zwakste punt in de Duitsche oeconomie. Het grootst zijn de moeilijkheden, waar men er naar streeft, Duitschland te voeden met de producten van eigen bodem. „Ersatz" voor le vensmiddelen is nu eenmaal iets, dat nog al tijd niet werd uitgevonden, en al hoopt men boter te sparen door afgewaaid, onrijp fruit tot marmelade te verwerken, als een oplossing kan zulks hoegenaamd niet gelden. Het staat evenwel vast, dat Duitschland ook voor de hardste maatregelen niet terug schrikken zal, om in dezen zijn doel te be reiken. En dit is voor Nederland wel de don kerste zijde van het Duitsche vier-jaren- plan: dat het, behalve ernstige schade toe te brengen aan onze petroleum-maatschap- pijen, onzen landbouw en onze veeteelt nog verder dreigt te ruïneeren. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! maak Schoon Schip, neemt; Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Waren bij vroegere begrootingen van het Rijk de wachtgelders onderge bracht bij verschillende afdeelin- gen, zoodat het moeilijk in ieder geval in gewikkeld was, een juist inzicht te krijgen in den omvang daarvan, thans zijn deze op verzoek van het ministerie van Finan ciën allen bij elkander gevoegd in een af zonderlijk artikel bij de laatste afdeeling van iedere begrooting. We hebben ons de moeite getroost deze posten eens te verzamelen en geven deze in volgorde: Höofdstuk I Hooge colleges III Buitenl. Zaken IV Justitie V Binnenl. Zaken VI Onderwijs VII B. Financiën VIII Defensie IX Waterstaat X Handel XI Landbouw XII Sociale Zaken XIII Koloniën Tiendfonds Verkeersfonds Zuiderzeefonds Landsdrukkerij Artillerieinrichtingen 17562 64067 258430 62587 3148345 115070 804981 73826 34967 61145 80000 74000 2595 56000 30000 9000 100000 Totaal 4.991.575 Hieruit blijkt, dat door het Rijk, dus buiten provinciën en gemeenten, voor 1937 nog gerekend wordt op een totaal van ongeveer 5 millioen. Toen als gevolg van bezuinigingsmaat regelen tal van personen op wachtgeld werden gesteld, is daarbij tevens bepaald, dat deze wachtgelders weer het eerst voor een plaatsing in aanmerking zouden ko men. Het enorme bedrag toont aan, wat daarvan terecht iS gekomen. Wachtgelders blijken een vaste post te zijn geworden,' waarbij heel wat vragen te stellen zijn; in het bijzonder waarom de personen, die dit wachtgeld genieten, niet opnieuw in functie worden gesteld. Als zij daartoe de geschiktheid missen, dienen er andere maatregelen te worden genomen. Naar verluidt zijn er bij Justitie verschillenden, die niet herbenoemd wenschen te worden, maar de voorkeur geven aan het werkloo- zenberoep van wachtgelder, om welke particuliere reden dan ook. Bij Handel is een zeer groot aantal personen werkzaam gesteld; waarom niet allereerst de wachtgelders? Hetzelfde geldt voor Landbouw en Sociale Zaken, waar een paar duizend personen noodig zijn bij de crisisdiensten, de werkloosheids- controle en de werkverschaffing. Hoe komt men bij Koloniën aan dit aantal wachtgelders, zoo ook bij het Verkeers fonds, waar voor de verkeerscontrole voortdurend personeel wordt aangenomen, terwijl er aan wegen en bruggen meer verwerkt wordt dan ooit? Er worden millioenen uitgegeven voor t inhalen van een achterstand in het ma terieel en de munitie voor de defensie en toch vindt men voor het volgende jaar een ton aan wachtgelden bij de Artillerie inrichtingen. Het is dringend noodig, dat aan dezen post van 5 millioen op de Rijksbegrooting eens bijzondere aandacht wordt geschon ken en dat zoo spoedig mogelijk ingrij pende maatregelen genomen worden om dit bedrag, door het te werk stellen van de wachtgelders, beduidend te verlagen. De wachtgeldmisère is een crisisver schijnsel, dat op deze wijze, indien niet wordt ingegrepen, permanent dreigt te worden. Zaterdagmiddag waren twee werklieden bezig met het aanbrengen van asbestplaten op de m aanbouw zijnde leerfabriek aan de Meent te Huizen (N.-H.). Zij waren op vier platen na klaar met bet aanbrengen der bedekking, toe» door een rukwind een der platen werd opge" nomen, waardoor de beide arbeiders door bet dak heen sloegen. De 25-jarige V. uit Schie dam kwam op den betonvloer der fabriek terecht en werd ernstig gewond. Na door dokter v. d. Berg verbonden te zij»' werd hU naar de Majellastichting te Bussi»» overgebracht. Men vreest voor zijn leven. andere arbeider bleef aan de yzeren binten v&» het dak hangen en kwam er met den schrik cn eenige ontvellingen af. De Djalak (uitreis) is te Rome geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2