ets KWATTA REEP ffilD Haarlem, 19 Oct. O INDISCHE BEGROOTING VOOR 1937 Het gilde weer op padi 5 de JiieuWe JÈBfck. Kort en volledig MAANDAG 19 OCTOBER 1936 Met dr. W. v. d. Sleen door Canada Ontmoetingen in de rimboe Een vijftal inbraken VAN DELDEN'S NIEUWE REVUE „Is dat soms wat voor U?" Net Huldiging mr. geweermaker J. P. L. Pennock EEN INDRUKWEKKEND AANBIDDINGSUUR De opkomst had grooter kunnen zijn De bekende ontdekkingsreiziger dr. W. v. d. Sleen RAZZIA ONDER PLAATJES EXPORTEURS Elf man achter slot en grendel ALLER OOGEN ZIJN GERICHT OP met geldig kudxtta soldaatje BURGERLIJKE STAND Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten Ziekenfondstarief Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Dinsdag 20 October Wie zag dit gebeuren? M. FREDERIKZE OVERLEDEN In leven procuratiehouder der Robaver SCHORSING OPGEHEVEN TOONEEL STADSSCHOUWBURG V-t Jaap en Mickey Mouse Piet de leugenaar AGENDA Bioscopen 20 October Bioscopen Een tekort van ruim 42 millioen gulden Spaansche gezantschap in Den Haag Niet „bezet" DE VLUCHT OM DE WERELD Ekinslaatste etappe KIND DOODGEREDEN Bij het oversteken door auto gegrepen STAD Neen, rimboe mogen we het prachtige bin nenland van Canada niet noemen. Zijn de gi gantische toppen van het Rotsgebergte ook al Êrootsch en geweldig als de Himalaya, de reus- achtige wouden, die zich aan den voet van deze beTgên over onmetelijke afstanden uitstrekken tot waar de prairie begint, hebben niets van bet wreede en onherbergzame, dat de naam "rimboe" zou doen vermoeden. Met hun talrijke riviertjes en meren vormen zij het gezegende 'andschap, dat we elders op den aardbol tever geefs zouden zoeken, zijn zij voor den natuur- befhebber het rustigste en meest gevarieerde °bservatieterrein, dat men zich wenschen kan. Pas van zijn reis door Canada teruggekeerd, beeft dr. W. v. d. Sleen, de sportieve, tegelijk Wetenschappelijke globetrotter, dien iedere haarlemmer kent van zijn interessante voor brachten, Zondagmorgen van deze heerlijke na- *UUr en haar geheimen verteld. Het Frans halstheater was geheel uitverkocht en het tal rijke gehoor leefde spontaan mee met de We derwaardigheden, door den wereldreiziger op rijn laatste trip ondervonden. Een uitgebreide collectie lantaarnplaatjes en films vormden van bit relaas de ononderbroken illustratie en de diededeeling van dr. v. d. Sleen, dat hij nog 'riet in staat was geweest om al de meegeno,- bren films projectievaardig te maken, kan ons niet dan afgunstig maken op degenen, die bij een volgende gelegenheid ook dit materiaal 'e zien zullen krijgen. Als men het machtige silhouet van de Rocky ^fountains wegdenkt, als men een oogenblik de bitgestrektheid van deze bosschen vergeet, zou *Oen kunnen meenen in de eenzaamheid der Canadeesche wouden het mooiste stuk van het hrabantsche mastbosch te vinden. Hooge den ben en populieren weerspiegelen zich in spie- Seis der meren, zoo intiem en bescheiden, als Waren het onze vennen bij Oisterwijk. Maar de fa.una is er een geheel andere. In plaats van een nieuwsgierige haas komt er een zwarte beer rond de tent sluipen, die zich goedmoedig vermaakt met de reisbagage en vooral een zwak Voor vuilnisbakken toont. Al kan zijn kinder- bjke nieuwsgierigheid wel eens wat hardhan- bige vormen aannemen (dit heeft dr. v. d. Sleen Ondervonden, toen er 's avonds eens een -beertje" door zijn tentzeil viel) gevaarlijk is bij niet. In Canada leven nog meer dan honderddui- bond „echte" Indianen. Bij een van hen, de -Grijze Uil", heeft de reiziger een bezoek ge bracht. De oude man woont aan den oever van een meertje in het gezelschap van een bever- i&miiie, Waarvan hij al de gewoonten en heb belijkheden heeft bestudeerd en beschreven. De bierkwaardige filmopnamen, die dr. v. d. Sleen Van deze dieren heeft gemaakt, vormen een afdoende weerlegging van de gangbare meenin- Sen, die in schoolboekjes en populaire opstellen Over deze uiterst zindelijke en intelligente ar- ohitectjes nog steeds opgeld doen. De Bison, die nog niet zoo lang geleden bijna geheel was uitgestorven, heeft zich in een der Nationale parken weer uitgebreid tot een res pectabele kudde van ongeveer 6000 stuks. Als 'h de romantische jongensboeken uit onze jeugd Vennen de cowboys er op hun mustangs achter en. stormen de reusachtige kudden met donde rend gedaver over de wijde prairie. Ook in een Nationaal Park in het Rotsge bergte worden vele dieren beschermd. Daar leeft het rendier en de spierwitte, langharige fountain Goat. Een keer is het er een expedi te gelukt een filmopname van den Grizzly, den Vervaarlijken Grijzen Beer, te maken. Zelfs de stoutmoedigste jager durft zich niet in de na bijheid van het reusachtige dier te wagen. Ge vaarlijker nog dan de leeuw, is de Grizzly Eigenlijk de eenige vijand, die men in het Ca- badeesche bergland ontmoeten kan, de onbe streden koning van een dierenparadijs, waarin bien nooit raakt uitgekeken. uws Onbekenden hebben Zaterdagavond ingebro ken te Heemstede en eenige sieraden en klein §eld als buit meegenomen. Aangemoedigd door succes hebben zij Zondagavond in een an- ber huis geopereerd, terwijl de bewoners, twee °bde menschen, afwezig waren. Hier was de buit een gouden dameshorloge met ketting en eenig ®eld. De dieven verbraken een ruit van de ach terdeur; men sluite deze dus goed! Een bewoner van de Gijsbrecht van Amstel- straat zag Zaterdagmorgen, dat men in den af- ®ploopen nacht was binnengedrongen in de wo- b'hg van een buurman, die met zijn familie af wezig was. De inhoud van het buffet lag over "e tafel in de huiskamer verspreid. Daar de fa milie nog niet is teruggekeerd, heeft men nog biet kunnen vaststellen, wat vermist wordt. Vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag 's het gilde zeer ijverig geweest. Met een val ken sleutel is het Zaterdagavond in 'n huis ah den Heerensingel binnengedrongen, waar kasten werden doorzocht. Uit een buffet 'orden twee gouden ringen, een gouden broche b een zilveren collier vermist. Te ongeveer middernacht heeft men zich, fVeneens door middel van een valschen sleutel, t°egang verschaft tot een woning aan het Lo- '!htzpiein. Uit een linnenkast op een slaapka- ?6r, die met geweld werd opengebroken, stal ,.'eh een bedrag van 75.Ook van dit huis bren de bewoners afwezig. „Net carabet- en revue-gezelschap van Mart. bh Delden heeft in onze stad al een zekere j^bhiaardheid gekregen, door den ernst waar toe steeds weer gewerkt wordt om goede ama. J^-revues te brengen en daarvan zooveel mo- Nf"- instellingen te laten profiteeren. jjj e.t belangstelling zagen wij dan ook het tjtebWe product, dat gisterenavond onder den gj*' „Is dat soms wat voor U?" in het Concert- jiv °hw de eerste opvoering beleefde, tegemoet. (ja, We kunnen tot ons genoegen rapporteeren, Zr)o ,°P deze revue totaal niets is aan te merken, -(>r|Qaf ze ook voor onze Roomsche verenigba ar,®0 eens iets anders dan tooneel alléén willen, be 2 ens waardig is. Mart. van Delden heeft tafereelen als een kaleidoscoop voorbij la- 60q bekken, zang en dans werden afgewisseld s>rj humor; in verschillende scènes werd door *We d®CRrs> fraaie costuums en juiste belich- een effect verkregen, dat in een beroeps. bviie geen slecht figuur zou slaan, begin is al aardig: uit 'n grooten artisten- automaat komen de medewerkers voor de revue en met een vaart worden we meteen in de ver- eischte sfeer gebracht. Het is niet doenlijk om alle scènes te bespreken, we zullen er de beste uithalen. Van het humoristisch gedeelte sloeg het komisch duet van Henk Smal en Leo van Norde (een paar kostelijke komieken, die den geheelen avond voor den lach zorgden) onder den titel „Een dooie boel" het record. Dit lied van den doodgraver was werkelijk kostelijk en heeft de zaal doen schudden van het lachen.' De humoristische kwaliteiten van dè twee „lachsprinters' kwamen verder nog naar voren in „U vraagt en wij draaienniet!" (waarbij bleek, dat ze ernstige concurrenten zijn van Tho- len en van Lier) en o.a. in Microfoon-debu- tantjes. De derde held van het ensemble is Johnny Pirns, een 14-jarige jongen, die met reden een verjongde editie van Lou Bandy ge noemd mag worden. Hij imiteert dezen revue ster kostelijk, zingt zijn liedjes met élan en speelt het gemakkelijk klaar om de geheele zaal te la ten meezingen. De jongen is gekinpt voor het revue-genre, als men hem maar niet over het paard tilt! De zang werd verzorgd door Alice v. Huet, die een goede stem heeft, maar meer moet leeren acteeren en Willy White, waarvoor hetzelfde nog meer geldt. Dit gebrek aan „spelen' hindert niet in de finales, maar wel bij het solo-optreden. Maarhet was ook een première, straks gaat het zeker beter! De balletmeisjes, „The Footlight Girls", dansten verdienstelijk en decent. Het beste was de scène „Het poederdonsje spreekt" terwijl de finales „Zonaanbidding" en „Ode aan Apollo" zeer goed voldeden, niet in het minst door de keurige décors van H. Troost. Het pittige orkest illustreerde op vakkundige wijze en liet de amateurs nooit in den steek! Daar deze revue nog wel eenige tientallen op voeringen kan beleven, zal men gaarne gepaste critiek hooren. Welnu: schrap de scène „Jos Wesh als tapdancer", verzorg den proloog, zeker wat de kleeding der girls betreft (al was er niets op aan te merken) iets beter en herhaal „Een dooie boel" als het publiek er, zooals gisteren avond, om vraagt. Op de vraag „Is dat soms wat voor U?" luidt ons antwoord „Nou en of!" Een betere aanbe veling kunnen we dit ijverige troepje niet mee geven. v. W. In de grootste garage van het Korps Motor- dienst had de plechtige uitreiking plaats van de zilveren medaille aan den mr. geweermaker van het garnizoen Haarlem, J. P. L. Fennock. Om elf uur stonden daartoe de in het gar- nizien aanwezige officieren en onderofficieren benevens de officiersopleiding aldaar aangetre den toen de jubilaris werd binnengeleid door den garnizoenscommandant en den comman dant van het Korps Motordienst. Na een kort woord van Overste van Loon, die als commandant van het korps Motordienst de plechtigheid opende, sprak Overste H. J. Steensel gezegd van der Aa. als onmiddellijk chef van Fennock. Hij spelde den jubilaris de zilveren medaille op zijn borst en vond het een bijzondere eer nu in de gelegenheid te zijn den geweermaker, adjudant onderofficier titulair Pennock, te mogen huldigen. In zijn toespraak bracht hij naar voren den eenvoud en den ernst van hem, die na een jarenlange studie tot meester geweermaker werd bevorderd, een studie, die steeds moet worden voortgezet en een werkkring, waarbij de meester steeds moet zorgen op de hoogte te blijven. Hij roemde den jubilaris als mensch en huisvader, hij prees hem in zijn werken en doen. Hierna sprak Overste A. M. M. van Loon nog een kort woord om als blijk van waardee ring namens de officieren hem een draagme- daille te overhandigen. Namens zijn collega's onderofficieren sprak daarna adjudant onderofficier Bakker, die Pennock huldigde als collega en onderofficier. Hij bracht hem dank voor de kameraadschap, die Pennock steeds getoond had bij verschil lende gelegenheden. Als blijk van vriendschap werd hem een prachtige vulpen overhandigd. Men schrijft ons: t De commissie voor geestelijke belangen voor de leden van den R.K. Volksbond had op haar programma gezet: medewerking aan de aan biddingsfeesten in de parochiekerken der stad. Gisteren is de eerste proef genomen in de parochiekerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt. Het ligt niet in onze be doeling van kerkelijke plechtigheden vermel ding te maken. Maar de opkomst der leden van den Volksbond had grooter kunnen zijn. Edoch, de commissie is over de aanbidding tevreden, zij het dan niet voldaan! Het R.K. Mannenzangkoor „St. Caecilia", onder leiding van den heer Bakx, zang de li turgische gezangen zeer goed, terwijl de wel- eerw. heer F. de Koster, geestelijk adviseur van den kring Haarlem (N), een indrukwekkende hulde aan Jezus in Zijn H. Sacrament bracht en de heer F. Pielage, organist der kerk, de ge zangen begeleidde. Zaterdag en Zondag heeft de Haarlemsche politie niet minder dan dertien personen aan gehouden, verdacht van diefstal en heling van rijwielplaatjes. Elf van deze heeren waren Haarlemmers, twee hunner kwamen uit Heem stede. Na een langdurig verhoor werden twee aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld. De anderen blijven voorloopig de gasten van de politie. Het gezelschap heeft bekend gedurende de laatste drie maanden te Haarlem een groot aantal rijwielplaatjes te hebben „verhandeld". Voor een goed deel klopten hun verklaringen met de aangiften, die gedurende de laatste maanden in de rapporten van de politie werden neergeschreven.- Van enkele diefstallen werd echter, waarschijnlijk uit wanhoop, dat men zijn eigendom toch wel nooit meer terug zou zien, tot nu toe geen aangifte gedaan. Het be treft hier rijwielplaatjes, die gestolen zijn van fietsen, die stonden voor Café Dreefzicht, voor een dansinstituut aan den Kleinen Houtweg, voor de St. Jozefkerk in de Jansstraat, voor de kathedraal aan de Leidschevaart, voor de Huishoudschool aan de Schneevoogtstraat en een school aan de Dreef. Ten bate van het noodige onderzoek worden de eigenaars VEth deze plaatjes verzocht zich alsnog bij de po litie te willen melden. Een tweetal leden van het gezelschap bleek ook door de Bloemendaalsche politie te wor den gezocht. Bij een school te Aerdenhout en uit een garage aan den Bergerweg hadden zij belastingplaatjes en een dynamo gestolen. Op aanwijzingen van de dieven konden deze eigen dommen reeds worden achterhaald. Bij inzending van Kwatta-Soldaatjes mag men deze uitgeknipte advertentie tellen voor 4 soldaatjes op iedere 50. 21 v B Geboren 16 October:: d van A C Feereboom— Jensen; d. van C. E. v. d. VoortCalvelage; 17 October: d. van M. H. Appelman—Kraakman; d. van A. C. Koopmansv. Keulen; d. van T. v. EmmerikBurgerhoudt; d. van C. Visser— Goosens; z. van J. Kerkhoven—Dekker; 18 Octo ber d. van C. J. M. Born—Holkamp; 19 October: d. van C. A. Jansen—Bosman; d. van C. S. H. v. d. BurgVaars. Overleden 17 October: E. D. v. HasseltBaro nesse v. Haersolte van Haerst, 88 j„ Wilhelmina- park. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, heeft Zondag onder alle H.H. Missen in de Kathedrale Kerk gepreekt over zijn Mis sie. De collecte daarna gehouden bracht op ƒ740. De heer Dr. J. Q. van Regteren Altena, con servator der gemeente-musea van Amsterdam, zal op Woensdag 21 October, des avonds om 8 uur een voordracht houden voor de leden van de vereeniging „Haerlem" in de aula van Tey- ler's Museum over „Karei van Mander". De R. K. Harmonie „St. Caecilia" geeft Zon dag 25 October haar najaarsuitvoering voor donateurs en genoodigden. Medewerking ver leent de humorist Louis Contran. Wij herinneren nog even aan den belangrij ken openingsavond van het winterprogramma van den R. K. Vrouwenbond, welke op Dinsdag avond om 8 uur gehouden wordt bij Brinkmann. Henri de Greeve zal spreken over „De mooie rol der Katholieke Vrouw". Dinsdagavond om 7 uur vangt de cursus aan van de Nieuwe Haarlemsche Schoenmakers Pa troons Vereeniging in de werkplaats van den heer v. d. Werf, Leidschevaart 374, alhier. Den 30en October a.s. herdenkt de Vrijwillige Brandweer van Bloemendaal den dag, waarop zij voor 12y2 jaar officieel werd opgericht. Bij de N.V. Expeditie-onderneming van Gend en Loos zal de heer G. van der Velden op Woensdag 21 October, den dag herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is. Op 21-jarigen leef tijd kwam hij te Rotterdam in dienst als koet sier. In 1899 werd hij overgeplaatst naar den Haag, waar hij tot 1933 bleef. Sindsdien is hij hier ter stede werkzaam als besteller-koetsier. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen in wis- en natuurkunde de heer P. J. Wuis uit Haarlem. Voor het examen staatsinrichting M. O. is geslaagd de heer B. Cornet uit Haarlem. Zou het inderdaad beter worden? In de af- geloopen week is het aantal ingeschreven werk- loozen in Haarlem niet vermeerderd, doch zelfs een kleinigheid afgenomen, terwijl in de over eenkomende week van verleden jaar het aantal omhoog ging. Maar één zwaluw maakt nog geen lente! Tot leerares in het teekenen aan de Huis houd- en Industrieschool aan de Schneevoogt straat is benoemd mej. J. J. Tilbusscher, thans leerares aan een dergelijke school te Zwolle en Amersfoort. Het aantal bewoners van Velsen loopt al aar dig naar de 50.000. Precies geteld telde de ge meente op 1 October 45.895 inwoners. De cursussen voor de Rijpere Jeugd zullen aanvangen in de week van 26 October. Allen, KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30. die zich hebben opgegeven, zullen bericht ont vangen, of zij al of niet zijn toegelaten en over plaats en uur waar en waarop de cursussen zul len worden gehouden. De Commissie heeft nog behoefte aan eenige schrijfmachines. Wie nog een oude schrijfma chine heeft en deze beschikbaar wil stellen, kan deze nog goed werk laten doen, door haar voor dit cursuswerk te geven. Het adres van den secretaris der commissie is: Wilhelminastraat 49, Haarlem. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.05 en 8.20 Parijs Radio; 9.05, 9.20, 9.50 en 11.20 Keulen; 12.20, 12.50, 1.20, 1.30, I.50, 2.20 en 2.23 Brussel Vlaamsch; 3.05 en 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 en 6.05 Brussel Vlaamsch; 6.50 Brussel Fransch; 7.20 Bero- miinster; 8.35 en 9.25 Boedapest; 9.35 Brussel Fransch; 10.20 Brussel Vlaamsch; 10.35 Wee- nen. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, II.05, 11.50, 12.50, 1.35, 2.20, 2.50 en 3.20 London Regional; 4.50. 5.05 en 5.35 Droitwich; 6.20 Di versen; 6.45, 7.20, 7.50 en 8.20 Droitwich; 9.05, 9.20, 9.50, 10.20 en 10.45 London Regional. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Klassie ke muziek. 1. Suite Oriëntale van Popy Staatskapel v. Berlijn 2. Capriccio Espagnol v. Rimsky Korsakoff Orkest v. d. Assoc. des Concert Lamoureux 3. Capriccio Italien v. Tschaikowsky Staatsopera-orkest v. Berlijn 4. Fakkeldans van Meyerbeer Berlijns Philharm. Orkest 5. Eine kleine Nachtmusik van Mozart Staatskapel van Berlijn 8.0012.00 Diversen. Op Zaterdag 3 October heeft om 3 uur in den middag op het Plein een aanrijding plaats ge had tusschen een auto en een motorrijder, waarbij de motorrijder werd gewond. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen bij de politie te willen vervoegen. Vooral is men nieuwsgierig naar de uiteenzettingen van een heer, die bij het ongeluk tegenwoordig was en die gekleed was in een donker costuum, een Garibaldi droeg en op een damesrjjwiel reed. Zondag overleed te Aerdenhout in den leef tijd van 49 jaar de heer M. Frederikze. alge meen procuratiehouder van het kantoor te Amsterdam der Rotterdamsche Bank vereeni ging, bij welke instelling hij 20 jaar werkzaam is geweest. Door zijn aangenaam karakter heeft hij zich onder de relaties van de bank zoo wel als daar buiten vele vrienden weten te verwerven, terwijl hij door zijn helder inzicht en zijn veelzijdige kennis op commercieel en financieel gebied dikwijls in de gelegenheid was hen met goeden raad ter zijde te staan. Door zijn dagelijksche bezoeken aan de Koopmans beurs was hij daar een bekende en geziene per soonlijkheid. Volgens de Telegraaf is terstond, nadat de niet-vervolging aan mr. L. A. R. was beteekend, de schorsing van den thesaurier-generaal bij be schikking van den minister van Financiën op geheven. Baron Tip; blijspel in drie bedrijven van Cecil Holm en George Abbott. Ge zelschap Jan Musch. De- speculanten op een vroolijken avond heb ben waar voor hun geld gekregen; er is ge gnuifd en gegrinnikt, maar meer nog gescha terd en gegierd om de komische gevallen, die de hoofdpersoon van het spel door zijn genoeg lijke dwaasheid in het leven roept. Het stuk heeft niet veel om het lijf en meer dan eens dreigt de grap te onbeduidend en daardoor flauw te worden. Maar dan haalt Jan Musch met zijn onweerstaanbaar komischen zin het geheel er fluks weer bovenojj. Erwin Trowbridge is een scribent van den zooveelsten rang. Hij maakt in dienstbetrekking gelegenheidsversjes, liefst maar een zeventig tal per week, en in de toewijding, waarmee hij deze merkwaardige taak vervult, schuilt we zenlijk humor. Maar Erwin heeft ook een liefhebberij: hij wedt bij de paardenrennen. Hij doet 't niet echt. hij noteert alleen namen, kansen en uit slagen, maar op een goeden keer blijkt, dat er talent schuilt achter zijn schattingen. Drie bookmakers weten de vondst van zijn persoon t„ benutten, zij exploiteeren vol vertrouwen de lijst van het komische mannetje en verdienen op die wijze verrassend veel geld. Ten slotte icopt het een oogenblik mis en dan wordt „baron Tip" bedreigd door een ellendigen ondergang, maar het geluk keert op het nippertje terug en het onnoozele manntje staat daar dan als een triomfaor tegenover zijn vrouw, die aem een triomfator tegenover zijn vrouw, die hem verachtte en tegenover zijn patroon, die hem voortaan ook beter waardeeren zal. Het aardige van het geval is, dat de beschei den en plichtsgetrouwe Erwin self geen oogen blik wordt besmet met de wed- en geldkoorts, die hartstochtelijk om hem heen woedt. Hij laat de slimmerikken grof geld verdienen, maar heeft zelf zijn andacht bij versje nummer zoo veel over den Moederdag. Dat type geeft waar de aan het onbelangrijke stuk en het spreekt van zelf, dat Jan Musch de mogelijkheden er van schitterend uitbuit. De goedmoedige, on noozele en toch bij fhomenten levenswijze phy- siomomie van het sympathieke kleine manne tje is onbetaalbaar. De rappe acteur, die altijd wel weer op, geestige wijze een nieuw manier tje vindt, draagt met zijn humor het geheele spel, dat overigens onder de regie van Jaap van der Poll een goed verloop had. Al de andere rollen zijn maar bijzaak en het hindert dus niet, dat er geen uitblinkers bij zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat er met vlot en goed geacteerd werd. Jaap van der Poll, Adolohe Hamburger en Valk van Spiegel maakten van de drie bookmakers ook drie ge heel verschillende en juist gedachte typen. Jeanne van Rijn was een levendige girl en ook in de andere partijen school .ets verdienste lijks. Het gezelschap kan met dit vroolijke spel op succes rekenen, dat staat wel vast. In een en kel tafereel wordt de situatie even bedenkelijk, maar de blanke onnozelheid van den goed- hartigen rijmelaar dntwapent de critiek volko men Als Jeanne van Rijn de noodige reserve in acht blijft nemen, behoeft er alleen van voorbehoud voor volwassenen gesproken te wor den. Jan Musch heeft weer eens een succes-roi aan zijn repertoire toegevoegd. H. B. v. d. S. Om de Ronde Tafel. Komedie in 3 bedrijven van G. Jennings, door Het De Boer van .Rijk-ensemble „Ik dacht, dat zooiets alleen maar bij andere menschen voorkwam, zegt de oude moeder aan het einde van het stuk tegen haar oudsten zoon die zijn schuld aan haar opbiechtte. Het is een wijze vrouw, die Lady Modehuist, wijs in de beteekenis van levenswijs, zonder ge leerdheid uit de boeken, maar rijp geworden in de school van het leven zelf. Zij begrijpt al les en haar groote moederliefde weet steeds de middelen te vinden om haar kinderen te hel pen Zij heeft er veel, vooreerst Sydney (Ferd. Sterneberg), het zwarte schaap van het gezin en tevens den eerstgeborene, dan Herbert (Wil lem van der Veer), den egoïst, wien het goed gegaan is en die zich langzamerhand ont groeid voelt aan het gezin, waaruit hij is voortgekomen. Hij is het type van den man, die, wijl het hem goed gegaan is, meent nu ook 't recht te hebben te mogen moraliseeren en zijn wijs heden aan zijn andere broers op te dringen. Vervolgens is er Hervey (Ludger Eringa) de be daarde kalme jongen, en hechte steun van zijn moeder. Hij is de werkelijk verstandige van den heelen troep en weet de moeilijkheden op te lossen, zonder veel deining te veroor zaken. Ook is er nog een dochter Sarah (Fie de Vries—de Boer), een kleinzoon (Wim Pauw), een zuster (Hes Rijken van Rijk) en de schoonzusters Anny, Julia en Rose. Stuk voor stuk hebben zij zoo hun moeilfjk- heidjes, groote en kleine en al die ongemakken komen 'tenslotte neer op de moeder, die als het ware het middelpunt van de ronde tafel is. Van haar hing dan ook practisch het groote succes van het stuk af en we kunnen met vol doening constateeren, dat mevr. Esther de Boervan Rijk eindelijk weer eens een rol te spelen gekregen heeft in een stuk, dat haar groot talent waardig is, althans meer waardig dan die geestlooze producten, waarin zij eenige jaren lang heeft opgetreden. Het is een familiestuk (Family Affaires is de Engelsche titel) en al moeten we toegeven, dat de onderhavige familie tamelijk sterk is in het beleven van alle mogelijke wederwaardig heden, die, op de keper beschouwd, niet zoo heel veel om het lijf hebben, omdat soms als het ware een zekere geforceerdheid in de vondst wat al te sterk tot uiting komt, maar het zijn dan toch troubles, waar men mee kan sukke len, om het zoo maar eens te zeggen. Alles cul mineert zich in liefdes- en geldzaken, twee zeer voorname factoren in een gezin, maar hier extra opgehoopt. Blijkbaar heeft de schrijver dat zelf ook ge vonden en daarom slechts enkele gedachten volledig uitgewerkt, en de rest en bagatelle behandeld. Toch is dat nog meer dan voldoen de om ervan onder den indruk te komen en meelijden te hebben met de vrouw, waarop zich eigenlijk alles samentrekt. Kon men van Mevr. Esther de Boer anders verwachten, dan dat zij zich met groote innigheid aan deze rol gaf? Er haperde werkelijk niets aan, en onze bewondering gaat dan ook in de eerste plaats uit naar haar en haar sublieme creatie. Gevoelig en toch pittig een opgave welke slechts zij tot voldoening vermag te volbrengen. De figuren welke zich voornamelijk om haar heen groepeerden, waren met zorg gekozen en het feit dat men in deze familie werkelijk als familie kan gelooven, is misschien wel de hoog ste lof, welken we aan haar kinderen kunnen geven. Van de meer bijkomstige rollen waren Corry Koorevaar en Lady Modehurst's klein dochter Rose wel de beste. Amy Wigmore (Hes Rijken van Rijk) had ge lukkig een dankbare rol, doch was overigens erg zwakjes in haar spel, terwijl Pau Dana, in haar tamelijk onmogelijke functie van huis- houd-secretaresse, niet heel veel beter had kunnen zijn dan zij was. Alles bijeen zijn deze „Family Affaires" een opmerkelijk stuk, dat de aandacht van volwas senen ten volle waard is, tenminste, indien men voor lief neemt, dat de „moderne geest" uit twijfelachtige liefdeszaken blijkt. Wij vragen: is dat alleen slechts een uiting van: modern? Het succes was uitbundig. Voor een jammer genoeg niet al te talrijk pu bliek heeft het gezelschap „De Narren", onder de bekwame leiding van Paula de Waart, Zon dagmiddag in den Stadsschouwburg „Jaap en Mickey Mouse" opgevoerd, een modem kwajon- gensspel in vier bedrijven. Paula de Waart, die den tekst van het stuk verzorgde, heeft er slag van, de verbeelding van de jeugdige toehoorders te pakken. Dat bleek uit den luidruchtigen bij val, die zich herhaaldelijk in onstuimig meeleven uitte. Men vraagt dan niet of alles wel precies klopt, maar men stelt vast, dat de schrijfster in haar opzet is geslaagd. Een heelen middag is er kostelijk genoten en dat succes zou nog grooter geweest zijn als door middel van doelmatige reclame een groote schare den schouwburg had gevuld. Natuurlijk dragen de acteurs en actrices zoo'n kinderstuk geheel. In de keuze van haar medewerkers en medewerksters was Paula de Waart ditmaal zeer gelukkig. Bepp Kila en Jan van Rijt, de laatste als Mickey Mouse, kweten zich goed van hun taak en ook Cootje Kila als de knecht van den bakker was heel verdienste lijk. Paula de Waart trad zelf op als Juf Bab bel, terwijl J. Alex als bakker Boterspaan en M. Biemans, als brigadier Kobus, groot aandeel in het opklaterend lachsucces hadden. Over het geheel een voorstelling, waar de kinderen langen tijd nog met v: genoegen aan zullen terug denken De opvoering van het bekende tooneelstukje „Piet de Leugenaar", Zondagmiddag in de groote zaal van het Concertgebouw, mag zeer geslaagd worden genoemd, hetgeen wel voor het grootste deel te danken is aan den leider van 't troepje volwassenen en kinderen, die allen hun best hebben gedaan en met veel overtui ging hebben gespeeld. De heer Smit gaf niet alleen blijk van goede leiding, maar liet ons tevens een Jan Klaassen zien, die er wezen mocht en in zijn gave uit beelding van de figuur van den rechter, waarbij door hem aan de kleinste bijzonderheden en eigenaardigheden werd gedacht, toonde hij zich den „man van het vak". Hoezeer verstaat hij de kunst de kinderen in spanning te hou den en vol vuur te laten meedoen! De opvoedkundige strekking, de aardige kin derliedjes tusschen de bedrijven, kortom het geheel doet ons hopen op meer van zulk werk van den heer Smit, Gebouw „St. Bavo" Haarlems Zanggenot 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Toonkunstconcert: Buda- pester Strijkkwartet, 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Ned. Na- tuurhist. Ver. lezing J. Strijbos, kwart over 8. Frans Halstheater Silvia Sidney in „Vlucht voor het noodlot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Geza von Bolvary in „De lokkende stem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur „Follow the Fleet", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Muiterij op de Bounty" (ge prolongeerd), 2.30, 7 en 9.30 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur; Jaarfeest R. K. Volksbond, 8 uur; Rechtskun dig Bureau, 8 uur; Melkhandel „St. Joseph", 8 uur; Best. „Arbeid Adelt" half 9. Cafe-restaurant Gebr. Brinkmann De weïeerw. heer De Greeve spreekt voor de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Vrouwenbond over „De mooie rol van de Katholieke Vrouw", 8 uur. Frans Halstheater Silvia Sidney in „Vlucht voor het noodlot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Geza von Bolvary in „De lokkende stem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmac, 115 uur. „Follow the Fleet" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Muiterij op de Bounty" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.30 uur. BATAVIA, 19 Oct. (Aneta). Door verschil lende nota's van wijziging en aanvullende be grootingen geeft de Ned.-Indische begrooting voor 1937 thans de volgende eindcijfers: Uitgaven buitengewone dienst 38.377.803. uitgaven gewone dienst 440.693.383.ont vangsten buitengewone dienst ƒ21.758.661. ontvangsten gewone dienst 414.986.673. Hierdoor wordt het tekort op den buitenge wonen dienst 16.619.142.en op den gewo nen dienst 25.706.710.— of totaal 42.325.852.—. Hedenmorgen bevatten de bladen van de Ar beiderspers een bericht, volgens hetwelk het ge bouw van de Spaansche legatie te Den Haag „bezet" zou worden gehouden door de aanhan gers van de nationalistische regeering te Bur gos. Achtereenvolgens zouden de gezant en de leden der legatie den band met Madrid ver broken hebben, zoodat tenslotte niemand als vertegenwoordiger overbleef dan de heer Sevil- jano, consul te Amsterdam. Deze zou echter Woensdag zijn ontslagen, zoodat, naar de re dactie van de Arbeiderspers aanteekent, de Spaansche regeering thans geen vertegenwoor diger in Den Haag bezit en dus automatisch de gezant te Brussel de zaken hier te lande waar neemt. Bij informatie bleek ons, dat inderdaad de heer De Pinjiez, die als zaakgelastigde zijn ont slag had aangeboden, zich nog in het legatie gebouw bevindt. Van onwelwillendheid zijner zijds, die zich jegens den redacteur van de Ar beiderspers zou geopenbaard hebben, door hem slechts te woord te staan door het ruitje van de deur, is ons niets gebleken. Van bezetting en al dergelijke geheimzinnig heden is geen sprake. Er is op het oogenblik geen gezant van Spanje, van de regeering te Madrid althans, in Nederland, doch men kan het gebouw der legatie bezwaarlijk leeg laten staan. Onjuist is echter de mededeeling, dat de heer Seviljano ontslagen zou zijn. Te bevoegder plaatse ontvingen wij de verzekering, dat de Ncderlandsche regeering van een dergelijk ontslag niets is gebleken. De heer Seviljano ver tegenwoordigt nog steeds de belangen van de regeering te Madrid, die hem daartoe heeft aangewezen. Hiermede achten wij het bericht van de Ar beiderspers tot zijn juiste verhoudingen te zijn teruggebracht. Ekins, de wereldreiziger, is aan boord van het vliegtuig „Sky Chief" voor zijn laatste *ra- jeit vertrokken. Hij wordt vandaag tegen den middag te New York verwacht. Indien de ma chine precies op tijd daar zou landen, zou Ekins de reis om de wereld volbracht hebben in 18 dagen, 11 uur, 36 minuten en 33 seconden. Het bestaande record zou hij in dat geval met meer dan vijf dagen verbeterd htbben. Zondagmiddag naderde de heer B. uit Veld hoven met zijn auto, komende van de Belgi sche grens, aan het einde van het dorp Bladel, een der laatste bochten in den weg Antwerpen Eindhoven. Ter plaatse waren eenige kinde ren aan het eikels rapen, waarmee ten bate van het gezin nog een aardig centje kan ver diend worden. Juist bij het passeeren van de bocht stak plotseling het vierjarig kindje van H. den weg over. Door het weifelen van de klei ne was het voor den bestuurder niet me3r mogelijk een aanrijding te voorkomen. Het kindje kwam onder den auto zoodanig terecht, dat het schedeltje als het ware verbrijzeld werd. Toen eenigen tijd later dr. Broos uit Zeelst ar riveerde, kon deze slechts den dood consta teeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5