Geen overleg tusschen België en Nederland 1 KL Ciano naar Berlijn vertrokken Een vervalscht artikel van Mgr. Hudal Ekins wint de luchtrace Het Vier-jaren- plan in Duitschland Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers MEDEDEELING VAN DEN HAAG be chaos in China 'N GOEDE BEURT I m ALLERLEI GERUCHTEN EEN ONTHULLING VAN DE REICHSPOST De aardbeving Noord-Italië DE BAROMETER DINSDAG 20 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per jfereek 25 cent; per kwartaal (3.25; per Post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ D>E SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20212 Geruchten als zou wel overleg gepleegd zijn inzake de neutraliteit, missen allen grond Wat een Engelsch blad berichtte Vliegtocht om de wereld in 18 dagen, 11 uur en 13 min. volbracht Ongeregeldheden in het Noorden zouden door Japan worden aangewakkerd t£i de onderhandelingen worden voortgezet. De publicatie van de rede Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| lining Goering met de doorvoering ervan belast Honderd Japanners vergiftigd Te Weenen is een cursus georganiseerd voor volwassen analphabeten De emancipatie van de vrouw neemt in Japan hand over hand toe. De meeste vrouwen verrichten arbeid buitenshuis om zich een uitzet op te sparen BRANDSTOF bestellen - Van Altena bellen 11716 Men vermoedt, dat Duitschland het Italiaansche keizerrijk zal erkennen Een nieuw Locarno ter sprake? De geheele pers van het Derde Rijk het slachtoffer van een vrij onbekend Oostenrijksch correspond entiebureau Der waarheid eere! Graaf Ciano in Rust keert weer terug onder de bewoners der getroffen streken Om het Wilna-gebied Japan en de mandaats eilanden Oorlogsschepen zouden zijn teruggetrokken BRITSCHE HANDELSVERTE GENWOORDIGER IN CHINA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen repel 50 ct, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In het Engelsche blad de Star is melding gemaakt, dat de regeerin gen te Brussel en Den Haag in zake de neutraliteit overleg gepleegd Zouden hebben betreffende de rede- Voering van Koning Leopold. Naar ons bij informatie te bevoeg- der plaatse in Den Haag werd me degedeeld, mist dit bericht aangaan de het diplomatieke overleg eiken grond. Over de voorgeschiedenis van de neutrali- kitsverklaring van den Koning van België ^eent de (Engelsche) Star te kunnen berich- dat aan deze rede van Koning Leopold belangrijke diplomatieke bespreking tus sen de regeeringen van België en Neder- 'and is voorafgegaan. Het resultaat hiervan zou zijn geweest, dat ^ide landen, voor het geval de voorgenomen besprekingen over een Westpact zouden wor sen gevoerd, dien overigen deelnemers aan de besprekingen zouden verzoeken om eën garan tie voor hun landen als neutrale gebieden in ^est-Europa, welke buiten elk conflict tusschen ahdere mogendheden moeten worden gehou den. Het liefst zouden zij eën gemeenschappe lijke neutraliteitsgarantie zien, doch indien hoodig, zouden zij ook goedkeuren, dat hun NEW YORK, 19 Oct. (Reuter). De Amerikaansche journalist Ekins is om tien uur 49 plaatselijken tijd op het vliegveld van New York ge land. Hij heeft hiermede de lucht race om de wereld gewonnen in den tijd van achttien dagen, elf uur en dertien minuten. Zijn beide mededingers, Kieran en mej. Kilgallen, bevinden zich nog steeds te Manilla, vanwaar zij Dins dag Kopen te vertrekken. Gedrieën waren de journalisten Ekins, Kieran en mej. Kilgallen op 30 September aan boord van het luchtschip „Hindenburg" van La- kehurst vertrokken. HANGTSJOU, 19 Oct. Ook gisteren heb ben botsingen plaats gehad tusschen pro- Vinciale troepen van Soeiyoean en onge regelde benden, die binnenvielen nit Mands- •berjje en Tsjahar. Op bevel van de cen trale regeering zijn versterkingen naar Soei- ^°ean gezonden. 'u Chineesche kringen is men van oordeel, at de japansche militaire autoriteiten in °°rd-China deze ongeregeldheden bevorderen kracht bij te zetten aan de door Kawagoe Stelde eischen. ^it Tsinanfoe, de hoofdstad van Tsjantoeng, v*mt gemeld, dat zich een heftige botsing heeft ^rgedaan tusschen Japansche smokkelaars en j/'Uieesche politie. Verscheidene agenten van utie werden gewond, v dagelijks vervoeren vrachtwagens smokkel- ar tusschen Tientsin en Tsinanfoe. ^it Nanking wordt gemeld, dat de bespre- ^Sen tusschen den Chineeschen minister van ^biteniandsche Zaken en den Japanschen am- adeur vanmorgen zijn hervat. Volgens een rieele mededeeling hebben zij nog niet tot bfffc V01] iedige overeenstemming ten aanzien der toe- 'ge wederzijdsche betrekkingen geleid. een nog niet nader vastgestelden datum neutraliteit voor elk afzonderlijk wordt gega randeerd. Echter ook als hieromtrent geen overeen stemming zou kunnen worden bereikt, dan zou den de beide staten buiten ieder verbond blij ven. BRUSSEL, 19 Oct. (Reuter). Zooals men weet, werd de redevoering van Koning Leopold over de nieuwe buitenlandsche politiek van België voorafgegaan door een brief van den koning aan minister-president Van Zeeland, waarin vermeld werd, dat deze brief op verzoek van den premier werd gepubliceerd. In politieke kringen doen zekere indiscreties de ronde over de omstandigheden, waaronder de Koning er toe zou zijn gekomen den brief te laten publiceeren. De rede van den Koning zou uitsluitend bestemd zijn geweest voor zijn mi nisters, die van zijn gedachten op de hoogte waren. Het was dus geen diplomatiek document en daarom werden er ook niet alle problemen in uitgewerkt. Zekere leden der regeering vonden de rede des konings evenwel van zoo groote waarde, terwijl zij overigens de discussie en de stemming over het militaire plan zoodanig ver gemakkelijkte, dat zij bij den koning op publi catie aandrongen. Het waren vooral de Vlaamsche minis ters, die deden uitkomen hoezeer hun taak zou worden vergemakkelijkt, indien de re devoering zou worden verspreid, daar het nieuwe opofferingen betrof, waarvoor in de Vlaamsche provincies zichtbare tegenzin bestond. PARIJS, 19 Oct. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Yvon Delbos, heeft een onderhoud gehad met den Franschen gezant te Brussel, klaarblijkelijk met het oog op de in ternationale gevolgen van de rede van koning Leopold. De gezant zal vandaag uit de Fran sche hoofdstad naar zijn standplaats terug- keeren. 'Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiië Drie Amerikanen reisden 1 Om de heele wereld heen, Eén van hen zou winnaar worden, Eén van drie werd nummer één. Door zeer velen is met spanning Op het resultaat gewacht, Wie van 't drietal journalisten 't Eerst zijn wereldreis volbracht, En nu is het dan gebleken i i Dat de prijs behoort aan hem, Die het meest gebruik gemaakt heeft Van den dienst der K.L.M. Hoe zou dat ook anders kunnen? Als 't om snelheid gaat, zijn wij Immers op de eerste plaatsen, I Altijd vliegensvlug er bij. Vraagt men naar een topprestatie? Onze K.L.M. staat klaar i Met een maximum aan snelheid En met minimum gevaar. f Over bergen en woestijnen, Over land en over zee Wapp'ren rood-wit-blauwe kleuren, I Neerlands vogels tellen mee! Voor den naam van onze luchtvaart Wordt nog altijd trouw gewaakt, Neerland heeft met dezen uitslag I Weer een goede beurt gemaakt! HERMAN KRAMER öiiiiiiiiiMiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiMiiiHimimiiimmmiiHiiiiiiiMiiï; Verwachting: Stormachtige tot krach- j= itigen, later afnemende Noordwestelijke |jj tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met j| H tijdelijke opklaring, enkele regen- of |jj hagelbuien, aanvankelijk kouder. H Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- klarend. H Stormwaarschuwingsdienst H Geseind van de Bilt Maandag te 19.50 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: Wordt verwacht j| storm uit het Noordwesten. BERLIJN, 19 Oct. (D.N.B.) De Führer heeft de volgende verordening uitgevaardigd tot doorvoering van het vier-jaren-plan. „De verwezenlijking van het door mij op den jongsten partijdag afgekondigde vier- jaren-plan eischt een éénhoofdige leiding van alle krachten van het Duitsche volk en een straffe samenvatting van alle betreffen de instanties van partij en staat. Met de doorvoering van het vier-jaren- plan belast ik minister-president generaal Goering. Hij neemt de maatregelen, welke noodig zijn en heeft de bevoegdheid verordeningen en alge- meene voorschriften uit te vaardigen. Verder kan hij voorschriften uitvaardigen voor alle autoriteiten van staat en partij." TOKIO, 19 Oct. (Stefani) In het dorp Sje- mizoe. in het departement Sjiznoka, ten wes ten van Tokio, zijn 100 personen, die aan een bruiloft deelnamen, vergiftigd door het nutti gen van bedorven spijzen. ROME, 19 Oct. (Reuter). De Ita liaansche minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciano, is vanavond te 7 uur naar Berlijn vertrokken. Hem werd op het station uitgeleide gedaan door den ambassadeur van het Duit sche Rijk, Von Hassel en de leden van de Duitsche legatie, alsmede verscheidene hooge ambtenaren van het Italiaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken. De minister is vergezeld van talrijke deskun digen. Ciano zal vijf dagen in Duitschland ver toeven. Hij zal eerst naar Berlijn gaan en daar drie dagen blijven. Na in de hoofdstad bespre kingen met minister von Neurath te hebben ge voerd, zal hij een bezoek brengen aan Hitier te Berchtesgaden. Men vermoedt, dat Ciano de erkenning van het Italiaansche keizerrijk, dus van de verove ring van Abessinië, van Duitschland zal krijgen. Volgens Havas wordt verwacht, dat Ciano niet over een speciaal accoord zal onderhandelen, maar zal spreken over de voorbereiding der Ita- liaanschOostenrijkschHongaarsche conferen tie, die op 9 November te Weenen aanvangt. Verder over de houding van Italië ten aanzien van een nieuw Locarno, vooral na de laatste Belgische besluiten en vooral over het commu nisme en anti-communisme in Europa. Over het algemeen welingelichte kringen ver klaren, dat, ondanks het Duitsch antwoord aan E enige dagen na 11 Juli van dit jaar, den dag, waarop het accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk werd gesloten, publiceerde de Katholieke Weensche Reichs- post een artikel van een „Oostenrijkschen" Bisschop, waarin stellingen en gedachtengan- gen ten opzichte van het Derde Rijk voor kwamen, welke niet goed door den beugel kon den. Hitier en zijn Derde Rijk werden op fees-, telijken toon door den steller van het artikel betoast. De verwachting werd er in uitgespro ken, dat er vrede zou komen tusschen Berlijn en het Vaticaan. Dit zou wel blijken op den partydag van Neurenberg. Niets van dit alles is werkelijkheid geworden. Wij wezen er dadelijk na het verschijnen van dit artikel op, dat het onmogelijk van de hand van een Oostenrykschen Bisschop kon zijn. De Kipa (Kath. Intern. Presse Agentur) verklaarde hetzelfde. En Oostenryksche Bis schoppen, vooral de prins-Aartsbisschop van Salzburg, Mgr. D. Waitz, sloten zich bij deze verklaringen aan. Na dagen lang aandringen publiceerde de Reichspost eindelijk den naam van den sehryver: Mgr. Hudal, rector der Duitsche Anima te Rome, geboren Oostenrijker, thans Rijks-Duitscher, die bekleed is met de bis schoppelijke waardigheid. De benaming „Oos tenrijksch Bisschop" was dus zeer misleidend geweest. Het artikel was geschreven onder invloed van het tot stand gekomen accoord, waarvan de sehryver in de eerste opwellingen van vreugde groote verwachtingen ten gunste der christe- iyke kerken koesterde, van welke overigens niets is terecht gekomen. Het artikel vond in de geheele katholieke wereld weinig waar deering. Thans heeft Mgr. Hudal, om zyn houding nader te preciseeren, een nieuw artikel ge schreven, bestemd voor het katholieke week blad „Schonere Zukunft". Een Oostenrijksch correspondentiebureau „Eichingers Zeitungs- dienst" vroeg aan Mgr. Hudal een copie van dit artikel en zond het de wereld in onder den titel „Kein Doppelgeleise. Ein Mahnwort zum 11. Juli vom Bischof Dr. Aloys Hudal, Rom." De nationaal-socialistische persdienst ta Duitschland maakte er zich meester van en ieder Duitsch blad werd verplicht het artikel te drukken. Het was wel te begrijpen. Want het artikel, zooals het in Duitschland verscheen, was een kolfje naar de hand van de bruine heerschers. Het artikel gaat geweldig te keer tegen het Moskovitisch bolsjewisme en be strijdt op heftige wijze hen, die in de houding van bolsjewisme en nationaal-socialisme tegen over de Kerk gelijke wezenstrekken terecht meenen te bespeuren. De Völkischer Beobachter prijst in Mgr. Hu dal den „RömisChen Bischof"; die de'eerste is, die voor waardeloos oproept ten strijde tegen 't bolsjewisme aan de zijde van het nationaal- socialisme. En Rosenberg, de man van „Blut, Boden und Mythos" vindt geen woorden genoeg om Mgr. Hudal te prijzen, dat hy de leuze van Neurenberg: „Tegen het bolsjewisme" looft als een Europeesche daad. De pers der nationaal- sociaüsten zwelgt In Duitschlands verdienste ten opzichte der bestrijding van 't bolsjewisme. De eenvoudige waarheid is, dat de Chris- telyke Kerken, en op de eerste plaats de Katholieke Kerk, het bolsjewisme met al haar kracht hebben bestreden lang, lang voor er nationaal-socialisme bestond. Het geraas dat het huidige nationaal-socialisme tegen „wereldvijand no. 1" maakt en het ophemelen van zijn eigen „onsterfelijke" verdiensten ten opzichte van heel de wereld in dezen strijd, zyn niets anders dan aflei dingsmanoeuvres van 't extreme rechtsch- bolsjewisme in eigen boezem, dat, omdat het in het verborgen vecht, veel gevaar- ïyker is voor de Kerk dan het brutale, ten minste zichtbare linksch-bolsjewisme. Maar nu komt het fraaie. Het artikel van Mgr. Hudal in de Duitsche pers is een plompe vervalsching, is een buiten gewoon geval van verminking. De Reichspost was in het bezit van het heele artikel (het blad zegt ietwat schamper: „Men kan over den ori- gineelen tekst van meening verschillen") en constateerde, dat de bovengenoemde „Eichin gers Zeitungsdienst" uit het artikel had weg gelaten alle plaatsen, welke zich uitdrukkelijk richten tegen het nieuw-heidendom en de Duitsche geloofsbeweging, alsmede alle voor behouden en vermaningen, die de bisschoppe lijke auteur ten opzichte van het nationaal- socialisme maakt. Zonder eenige kennisgeving aan den lezer zijn erhonderd en zestien regels schrijfmachine geschrapt. Ter verantwoording geroepen, schrijft de „Eichingers Zeitungsdienst", dat 't artikel te lang was geweest voor de couranten! Kan het verbluffender? Nu is het woord aan de bruine pers. Londen, het belangrijkste punt van besprekin gen te Beriyn het nieuwe Locarno zal zyn, dat nog vóór de Donaukwestie Zal komen. VIrginio Gayda schryft in de „Giornale d'Ita- lia" over de reis van Ciano naar Duitschland, dat deze van politiek belang is. De besprekingen, welke gevoerd zullen worden, zullen leiden tot constructieve doeleinden, ten einde zekere pun ten in de betrekkingen tusschen beide landen en in de algemeene betrekkingen van Europa te verwezenlijken. Er is geen sprake van, dat een „nieuw blok" gevormd zal worden, of een gebaar van intimi datie zal worden voorbereid, het zal slechts een bevestiging van den vrede zijn. Italië heeft vrede noodig om zijn werk van binnenlandsch herstel te voleindigen. Doch beide landen heb ben dezelfde opvatting over de werkelijkheid van den vrede. Deze moet geïnspireerd zijn door het principe van internationale rechtvaardigheid en concreet evenwicht van de krachten en belan gen. Gayda bespreekt vervolgens de komende on derhandelingen in het licht van' de verklaring van koning Leopold. Het Locarno-principe is volgens Gayda bezig te vergaan en de houding van België teekent wederom de crisis van den Volkenbond, welken Duitschland definitief heeft verlaten en waaraan Italië niet meer meewerkt, zy het dan niet de jure, dan toch in feite. Italië en Duitschland hebben dus gelijk belang by nauw contact. VENETIË, 19 Oct. (Reuter). Geleidelijk keert de kalmte terug in het gebied, dat gisteren getroffen werd door aardschokken. Nauwelijks merkbare schokken doen zich zoo nu en dan nog voor. De schade beloopt millioenen lires. De chef van het kabinet van den minis ter van Openbare Werken heeft zich op bevel van Mussolini naar het geteisterde gebied begeven. Uit de door de aardbeving geteisterde gebie den worden thans nadere bijzonderheden ver nomen omtrent de schade. In de provincie Udine zijn in de gemeente Sacile verscheidene huizen ingestort en ongeveer 150 huizen ernstig be schadigd. In de provincie Treviso zijn in de gemeente Cordignano een aantal woonhuizen beschadigd, terwijl in Vittorio de schade meer dan een millioen lire bedraagt. Te San Ven- dommiano bedraagt de schade 900.000 lire. Te Belluno heeft een aardverschuiving de hoofd straat over een lengte van 100 meter vernield. De telegraaf- en telefoonlijnen zyn eveneens ernstig beschadigd. KOWNO, 19 Oct. (D.N3.) De bond tot be vrijding van het Wilnagebied, die met 400 plaatselijke afdeelingen in geheel Litauen werkt, heeft Zaterdag en Zondag een jaarvergadering gehouden. In talrijke redevoeringen en besluiten werd geëiseht, dat de strijd zonder compromis voor het terugwinnen van het Wilna-gebied door het geheele Litausche volk voortgezet zal wor den. Te bevoegder plaatse te Den Haag wordt mede gedeeld, dat geruchten over gepleegd overleg tusschen België en Nederland in zake de neu traliteit allen grond missen. Ekins heeft vliegtocht om de wereld vol bracht in 18 dagen, 11 uur en 13 minuten. De roode kruiser „Jaime Primero" door vlieg tuigen der witten gebombardeerd. Goering belast met de doorvoering van het vier jarenplan in Duitschland. Japan zou den Volkenbond hebben medege deeld de oorlogsschepen van de vroegere Duitsche mandaats-eilanden te hebben terug getrokken. Attlee dringt bij Baldwin aan op bijeenroeping van het parlement. Het hoofdkwartier der Britsche fascisten ten deele door brand vernield. Werk van anti-fas cisten? Graaf Ciano naar Berlijn vertrokken. Maandag is storing opgetreden in het telefoon verkeer tengevolge van het onklaar raken van een kabel in de Merwede. Werkvergunning wordt aan Die Pfeffermühle geweigerd, omdat het cabaret politieke strek king heeft. Overeenstemming over collectieve arbeidsover eenkomst bij de Bata-schoenfabrieken te Best. New Yorksche Beurs: Stemming vast. O Veel beloven Er zijn menschen, die altijd bereid zijn anderen te helpenin woorden. Zoodra ze merken dat een ander in nood zit beloven ze dit voor hem te doen en dat voor hem te doen. Zelfs zonder dat men ze vraagt, bieden zij hun hulp aan. Zij vloeien over van gedienstigheidmaar komen er nooit toe hun woorden in daden om te zetten. Vol verwachting en diep ge roerd door zooveel menschlievendheid gaat men bij zulke lieden vandaan, om een maand later te bemerken, dat zij nog geen vinger voor u hebben uitge stoken. En na heel lang aandringen en smeeken krijgt men tenslotte nog niet een tiende gedaan van hetgeen zij eerst uit eigen beweging beloofden. Het is goed, nooit te veel hooi op de vork te nemen. Maar vooral wanneer men tegenóver anderen staat, die men wil helpen, moet men zijn eigen krachten niet overschatten. Want dan wekt men verwachtingen waar later onvermijdelijk teleurstelling op moet volgen. Teleurstelling waarvan men zelf de dupe is. Beloof nooit veel, maar wat ge be loofd hebt, maak daar een eereplicht van, dien ge tot het uiterste vervult. GENèVE, 19 Oct. Naar hier verluidt zou de Japansche regeering den Volkenbond hebben medegedeeld, dat alle oorlogssche pen zijn teruggetrokken van de vroegere Duitsche eilanden in den Stillen Oceaan, die later onder Japansch mandaat gesteld zijn. Tevens zou zijn medegedeeld, dat Japan op die eilanden geen versterkingen heeft aange legd. Men beschouwt deze mededeeling als een. vriendelijke geste tegenover de Vereenigde Sta ten en Engeland, in verband met het feit, dat verlenging van het verdrag tegen versterking der Pacific-eilanden overwogen wordt. LONDEN, 19 Oct. (D.N.B.) De afdeeling voor uitvoer-credietgaranties van de Britsche regee ring heeft het conservatieve Lagerhuislid Kirk- Patrick benoemd tot haar vertegenwoordiger In China. Hij zal zijn mandaat in het Lagerhuis neerleggen. De taak van Kirk-Patrick zal be staan in vanuit China voorstellen te doen in zake Kredietwaardige Chineesche opdrachten aan de Britsche industrie. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 745 yorige stand.: 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1