O frANS Hals <KctvM&acU van den dag DE UREN GAAN V O O R B IJ DE KEIZER VAN CALIFORNIA Kort en volledig DINSDAG 20 OCTOBER 1936 Achter de schermen Hoe de Haarlemsche politie twee plaatjesdieven knipte HET BROCKWAY-ACCOORD De rechtbank homologeerde het „Weldadigheid naar Vermogen" Pandpoort, Koningstraat BURGERLIJKE STAND BELASTINGVERHOOGING TE BLOEMENDAAL Voor 1937 onafwendbaar EEN GEVAARLIJKE WEG TE AERDENHOUT Gemeente en de Erven v. d. Vliet KEGELEN Uitslag stedenwedstrijd Haarlem- Alkmaar VOETBAL SchotenGouda 33 VELSEN De automatische telefoon RIJKSVISCHAFSLAG grSigftode- \In sloppen STAD uws Herhaaldelijk hebben we reeds kunnen he chten, dat het de Haarlemsche politie mocht plukken de hand te leggen op enkele dieven an fietsen en rijwielplaatjes, die langeren of Sorteren tijd hun duister bedrijf in de stad ®ah het Spaarne hadden uitgeoefend. Ook in "elang van het onderzoek was het niet altijd Jaadzaam de dikwijls interessante bijzonder heden aangaande deze arrestaties aan de open baarheid prijs te geven. Meestentijds waren het ;ernuftige combinaties, waardoor de aandacht an de politie langzamerhand in een bepaalde ?'chting ging, een geduldig verzamelen van «ten, die ieder op zich niet voldoende zouden geweest om de sluwe vogels te vangen. ®h enkele maal had er een wilde achtervol- 8»bg plaats, reed de motorbrigade er in snelle jaart op uit om na korten tijd, alleen met de van een dikwijls uiterst vaag signalement, en dader in een onopgemerkten triomftocht Naar het bureau aan de Smedestraat te voeren. Ook om een exempel te geven van recht waarde burgertrouw, die den sterken arm bij zÜn moeilijke taak op gepaste wijze behulp zaam is, mogen wij den nieuwsgierigen dezen *eer het relaas niet onthouden, hoe de politic %andag een tweetal hoofdstedelingen aan hield, die zich in Haarlem aan een van de bovenvermelde misdrijven hadden schuldig ge haakt. Een bewoner van de Rustenburgerlaan be merkte Maandagavond om tien uur, dat twee de bijzondere snelheid, waarmee zij zich voort bewogen, de aandacht van den waakzamen functionaris trokken. De agent liet het tweetal stoppen en het bleken inderdaad de gezochten te zijn. Dat hun signalement niet geheel beantwoordde aan de inlichtingen, die de Rustenburgerlaner aan den politieman had verstrekt, was niet de schuld van den waakzamen burger. Bij onderzoek bleken de aangehoudenen twee hoofdstedelingen te zijn, een 19-jarige steen houwer en een 30-jarige bankwerker. De eerste had niet minder dan zes rijwielplaatjes in zijn zak en bekende daarom maar aanstonds, wat het doel van zijn uitstapje naar Haarlem was geweest. De bankwerker, die één plaatje bij zich had, ontkende, Maar de instrumenten, die ook hij in zijn zak droeg, waren voor de politie aanleiding genoeg om hem met zijn reisgenoot in bewaring te stellen. nem onbekende personen een meer dan gewone Aandacht aan den dag legden voor zijn fiets, aie voor zijn woning stond. Met de bedoeling 0lh het tweetal aangaande hun bedoelingen te °bdervragen begaf hij zich naar buiten, maar Nauwelijks had hij zich buiten zijn huisdeur Gewaagd, of de twee mannen namen de beenen fN liepen naar de Krelagestraat. De heer, die N«n behoedzaam gevolgd was, constateerde, Nat zij daar eveneens hun aandacht op een fijwiel richtten, dat voor een der huizen was ^plaatst. Er kwam een juffrouw naar buiten etl het tweetal zag zich andermaal in zijn be bouwingen gestoord. De Rustenburgerlaner had toen de absolute 2ekerheid, dat hij zich op het oorlogspad be- v°hd en schaduwde de mannen, zoover hem Nit mogelijk was. Helaas! Nabij de Tempeliers- a'taat raakte hij het spoor bijster en verloor hij Net tweetal uit het oog. Gelukkig ontmoette hij °P het Plein een hem bekenden politieagent, N|en hij, zoo kort en volledig als dit in derge- 'Üke aangelegenheden pleegt te geschieden, van een en ander op de hoogte stelde. Ook de Politieman toog op onderzoek uit, maar met ge- 'Ük resultaat. De mannen waren weg en bleven ^eg. Zouden wellicht voor altijd zijn weggebleven, a.ls de agent niet op het idee was gekomen, zich, gewapend me het vrij uitvoerige signale ment, dat "hem was opgegeven, op te stellen bij een der verbindingswegen aan de grens der Semeente, waarvan blijkens vroegere' erva- Nifigen der politie ook fietsen- en plaatjes- dieven gebruik' plegen te maken. Hij posteerde zich bij de Amsterdamsche Poort en inspec teerde iederen wielrijder, die langs dit eerbied waardige bouwwerk den weg naar Amsterdam msloeg. Na lang wachten bespeurde hij twee Plannen, die weliswaar niet geheel aan het op gegeven signalement beantwoordden, maar door Vrijdag première vóór Amsterdam van de *uper film der Tobis met LOUIS TRENKER, als JOHANN AUG. SUTTER, pionier en kolonisator riauw verbonden met de ontwikkelingsgeschiedenis van de ,.Far West De Haarlemsche rechtbank heeft hedenmor gen het accoord van 5 pCt. aangeboden in de surséance van betaling der N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, gehomologeerd. Inzake het accoord van 3 pCt., aangeboden door den directeur der Maatschappij, den heer M. C. van der Wal te Aerdenhout, stelde de rechtbank de uitspraak 14 dagen uit, omdat Mr. Brücken namens de Nederlandsche Land- bouwbank bezwaar maakte. Mr. Dr. F. A. Bijvoet verdedigde het stand punt van den heer van der Wal en meende, dat de rechtbank het accoord zou moeten ho- mologeeren. kere smalle boschpaadje, evenwijdig aan dezen weg, dan die, verbonden aan het berijden van dezen gevaarlijken weg. Als de gemeente dan ook zeggenschap had over dezen weg, was er al lang een einde gekomen aan dezen onmoge- lijken toestand. De weg is echter particulier eigendom, behoort aan de erven van der Vliet. En dezen hebben er geen belang bij, er verbe tering in aan te brengen. De gemeente zou misschien niet ongenegen zijn, de kosten van verbetering voor haar reke ning te nemen, maar dan zou zij aanspraak ma ken op het eigendomsrecht over dezen weg. En dit zal wel het groote struikelblok blijven. Waarmee we maar zeggen willen, dat er weinig heil is te verwachten van dit alleszins billijke en gerechtvaardigde verzoek, tenzij genoemde erven zich bezwaard zouden gevoelen een toe stand te doen bestendigen, die dringend om verbetering vraagt. Zijt ge van Weldadigheid reeds lid, Werf voor ons dan wat leden. Zijt ge daarentegen nog géén lid, Toe! wordt het dan nog heden. Postgiro 212793, telefoon 11855. Geboren: 16 October z. van C. M. C. Voss- Lindenboom. 17 October z. van M. C. Harde- smeets-v. d. Meer. 18 October d. van A. J. Buis-Deen, 19 October z. van J. Horeman- Peper. d. van M. W. Hameetman-Josselet. d. van P. H. J. Ruigrok-Honnebier. z. van J. J. C. Rooijers-Pasman. 20 October z. van H. J. W. Dinkelberg-Boswinkel. Overleden: 18 October M. G. Harrebomée, 83 j., Westerhoutpark. H. Posthumus, 54 j-, Atjehstraat M. Bronkhorst-Hoff, 52 j., Hazepaterslaan. M. Mansvelder-v. Aalst, 76 j., Overtonstraat. M. Fredrikze, 49 j., Haze paterslaan. 19 October D. A. Evertsz, 71 j., Leidschevaart. H. Raaphorst, 70 j., Brouwers straat. A. H. Smit-Reesink, 74 j., Stuyve- santstraat. Begin November zal de begrooting 1937 van de gemeente Bloemendaal verschijnen en hoe wel op dit moment nog geen percieze cijfers gepubliceerd kunnen worden, kan toch wel reeds met zekerheid gezegd worden, dat B. en W. belastingverhooging moeten voorstellen. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de voortdurend verminderde jaarlijksche bijdrage van het Rijk, ontstaan' na de in werkingtreding van de nieuwe financieele verhoudingswet. Of het benoodigde geld uit de personeele, dan wel uit de inkomstenbelasting geput zal wor den is thans nog niet te zeggen, terwijl eveneens het percentage o.a. nog nader in de financieele commissie bekeken zal worden. Het bestuur van de Ver. Buurtbelang Aerden hout—-Bentveld heeft zich gericht tot den Raad der gemeente Bloemendaal met het verzoek, een einde te maken aan den gevaarlijken toestand op den Bovenweg, d.i. de weg vanaf het land goed Elswout tot aan de Westerlaan. In dit verzoek wordt er op gewezen, dat deze weg een van de twee eenige verbindingen vormt tusschen AerdenhoutBentveld en de kom der gemeente Bloemendaal, dat er fiets- noch voet paden langs dezen weg bestaan, dat het wegdek slecht en van onvoldoende breedte is en dat de drukte bij de Jamboree van 't volgende jaar den toestand nog gevaarlijker zal maken. Voorts worden de middelen aangewezen, om een aan merkelijke verbetering tot stand te brengen, n.l. het aanleggen van een fietspad aan weerszijden van den weg en van een wandelpad aan één zijde, een verbetering, die zonder bezwaar kan aangebracht worden, aangezien er geen bebou wing is langs den weg en er zich alleen struik gewas bevindt langs beide zijden. Wat er in dit adres beweerd wordt, is van a tot z waar. De toestand is inderdaad zeer, zeer onvoldoende. En gevaarlijk! Vooral in den avond. Zóó gevaarlijk, dat vele fietsrijders liever de risico loopen van de gevaren van het don- AlkmaarHaarlem 1 A. Köllmann—L. Ketellapper 307—329 2 Jac. van SpanjeL. Drost 2*34310 3 C. Klerk—J. C. W. de Paus 276—310 4 J. de Bakker—T. Timmer 274—302 5 H. BuysH. Frantzen 270£<38 6 G. F. W. Nordemann—L. Stroucken 269—296 7 G. J. GenefaasA. M. Benraadt 268290 8 Chr. Dekker—A. ter Horst 264—2289 9 C. v. WijngaardenH. B. Denkers 261286 10 J. van MaarleveldG. Schouten 2612S4 11 Joh. Diepen—P. N. L. Tummers 259—284 12 C. Balder—N. N. Verdel 258—232 13 C. v. d. CappelleH>. van Rigteren 257282 14 M. JimminkB. A. Cassee 256281 15 M. WitteH. van Duynen 355279 16 J. StalsL. J. van Leeuwen 251276 17 P. Delemarre—H. v. d. Kaa 250272 18 G. OostingaJ. van Kessel 246—260 9 D. M. Postma—W. F. de Dood £<42—258 20 M. OlieJ. Leenheer 236257 21 J. Metz—C.. J. Landman 229—257 2<2 C. A. Witte—H. Loerakker 226—251 23 A. v. d. Wiel—G. Sneiders 226—249 24 F. Rike—J. B. Weyers 216—227 25 C. RolA. F. Boogaart 210—223 Totaal 6341—6932 Haarlem vóór 591 Returnwedstrijd te Alkmaar op 8 November. Schoten heeft het voordeel van den straffen wind, en reeds spoedig moet de Goudakeeper er aan te pas komen. Schoten is iets sterker, en uit een goeden aanval weet Hetem keurig in te schieten, 10. Gouda maakt gelijk, als Ottevan- ger uit een voorzet van rechts inkopt, 11. Als even hierna een Goudaback slecht terugspeelt, weet de Bok hiervan te profiteeren, 21. Nog voor rust weet Ottevanger opnieuw gelijk te maken, 22. In de tweede helft heeft Schoten het niet ge makkelijk. Toch houdt de defensie prachtig stand. Na een half uur weet Roodselaar voor Schoten te doelpunten, 32. Twee minuten voor tijd wordt een penalty wegens hands door J. Laan benut, 33. Onze landgenoot Francis Alphen zal Maandag 26 October een liederenavond geven in de kleine zaal van het Concertgebouw. De bekende pianist Theo v. d. Pas zal medewerking ver- leenen. In het gezondheidshuis te Heemstede is gis teravond een tentoonstelling van zelfvervaar- digd speelgoed, uitgaande van de Vereeniging tegen drankmisbruik geopend. Er zijn inzen dingen van particulieren, van de Haarlemsche huishoudschool, Kinderverzorging, etc. De ex positie is vanavond te bezichtigen van 7 tot half 10 en morgen van 25 en 's avonds van 7—9.30. De Haarlemsche Handelsschoolvereeniging, thans vereèniging van oud-leerlingen der Han delsschool (HBSA), gaat haar vijfde lustrum vieren. In de groote zaal van het Gemeente lijke Concertgebouw zal dit feit op Zaterdag 14 November a.s. op feestelijke wijze worden her dacht. Alle nog te achterhalen oud-leerlingen van de school zullen tot dit feest worden uitge- noodigd. Het personeel van de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, afa. kl. herstellingen, heeft .een feestcommissie in het leven geroe pen. Gisteravond is in gebouw „Caecilia" de eerste feestelijke bijeenkomst gehouden, waar bij 3 collega's gehuldigd werden. De heeren J. Dekker, C. de Vries en H, Goei gaan n.l. den dienst met wachtgeld of pensioen verlaten. Het mannenkoor van het spoorwegpersoneel zong eenige liederen waarna den scheidenden col lega's een geschenk werd aangeboden. Nadat een dankwoord gesproken was, wisselden zang, tooneel en acrobatiek elkander af. Een gewaarschuwd man telt voor twee! Bij de suikerfabriek te Halfweg is het momenteel een gevaarlijke bosl. Talrijke vrachtauto's rij den daar in en uit met pulp en de regen zorgt er voor, dat de afvallende klei en bietenresten een prachtige brei vormen om auto's en fietsers te laten slippen. In Haarlem en Amsterdam zijn goed geoutilleerde ziekenhuizen, maar het is aangenamer wat langzamer te rijden en heel-' huids de hinderlaag te passeeren. De Bloemendaalsche brandweer is Zondag nacht uitgerukt voor feilen brand in een drie tal konijnenhokken bij een perceel aan de Leidschevaart onder Vogelenzang. Er was een hevige brand gemeld en de viammen sloegen over den spoordijk, maar de wakkere Bloemen daalsche brandweer, die 30 October a.s. 12%- jaar bestaat, had het koperen jubileum op waardiger wijze willen vieren! Zaterdagmiddag is het nieuwe gedeelte van de Montessorischool aan den Vijverweg te Bloe mendaal in gebruik genomen. Voor patiënten van Brederodeduin te Bloe mendaal heeft Haarlems Vrouwenkoor Zater dagmiddag oud-Nederlandsche liederen gezon gen, bewerkt door haar Directeur, den heer Lieven Duvosel. Weer iets nieuws! Na de kolen in papieren zaken, thans anthraciet in Kobu-kitten. In de showroom van den anthraciethandel van Alte- na aan het Santpoorterplein 1, zijn ze te zien. Deze kitten worden wekelijks gevuld bij de ge bruikers thuisbezorgd en de leege worden weg gehaald. In Amsterdam, den Haag en Rotter dam is dit systeem, naar gemeld wordt, met veel succes toegepast en nu kunnen ook de Haar lemmers er kennis mede maken. De ijzeren glim mende kitten worden thuis gebracht en zijn aanstonds bedrijfsklaar. Na de naaimachines, stofzuigers, waschmachines, gevulde kolenkit, Wie vervolgt de reeks? Begin van brand. Zondagmiddag ontstond een begin van brand in een schuur achter een perceel aan de Geelvinckstraat te Velsen-Noord. De brand ontstond doordat de vlam in een pan met vleesch en vet sloeg. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse, doch behoefde niet op te treden, daar het vuur door de buren was ge- bluscht. Gasmeters gelicht. In den nacht zijn in twee perceelen, respectievelijk gelegen aan de Lorentszstraat en Eschdoornstraat te IJmuiden- Oost, de muntgasmeters gelicht. In een per ceel aan de Leeuweriklaan trof de bewoonster een man in de vestibule aan, die onmiddellijk de vlucht nam toen hij zich ontdekt zag. Eeni ge etenswaren werden vermist. In zijn stemmig-ingerichte studeerkamer ge noot dokter Maloney van de pittige sigaar, die hij zooeven had opgestoken. Zijn butler James was druk bezig de ontbijttafel op te ruimen en rinkelde zacht met zilverwerk en porcelein. Af en toe raadpleegde dr. Maloney de lijst van visites, die hij van plan was dezen morgen af te leggen en realiseerde zich den toestand, waarin hij enkele patiënten sinds zijn vorige bezoek had achte*gelaten Geruischloos opende zich de zware deur, met een stroom koude lucht kwam een correct uit ziend bediende binnen, die haastig James een zwaarlijvigen brief overreikte en even stil als hij gekomen was, weer verdween. Een enkele blik overtuigde den butler van de herkomst van deze zwaar-verzegelde enve loppe, een kort kuchje volgde, en met een hou ding, die alleen zijn kaste eigen is, deinde hij in de richting van dr. Maloney. „Please, mylord," klonk James' geaffecteerde stem, en met een onnavolgbare buiging gaf hij den brief over. „Oh, van Anderson," was het eenige ant woord, dat hem bereikte en met en vaardigen zwaai werd de brief op het schrijfbureau neer geworpen. Financieele aangelegenheden inte resseerden dr. Maloney maar matig, daar had hij zijn zaakwaarnemer voor, dien hij volko men vertrouwde en wiens gestes hij maar zeer oppervlakkig controleerde. Prompt om tien uur kwam James mede- deelen, dat de auto voorstond; hij hielp den dokter in zijn pelsjas en hield, zooals een butler betaamt, de voordeur open. Even later gleed de zware zwarte limousine de straat in. Gemakkelijk weggedommeld in de zware kussens, lette dr. Maloney in het geheel niet op wat er op den weg geschiedde, hij was wel bijzonder passief dezen morgen. Is het mogelijk, dat zoo'n stemming over gaat op iemand, die op circa twee meter af stand gescheiden nog door een glasruit met den rug naar je toezit? Het antwoord op deze vraag zal wel moeilijk te geven zijn; een feit evenwel was, dat Jack Logan, zijn vertrouwde chauffeur, die reeds vele jaren in zijn dienst was en zich nog als den dag van gisteren den tijd kon herinneren, dat hij met het zwart gelakte dokters-koetsje door New-York reed, zich dezen morgen ook niet bepaald fit voelde. Zelfs een onvermijdelijk lijkende aanrijding, die slechts door de tegenwoordigheid van geest van zijn tegenligger voorkomen werd, kon hem niet uit dien apathischen toestand wegrukken. Plotseling een gil, die door merg en been ging. Werktuiglijk remde Jack, met een schok stond de wagen, als was hij aan het asfalt vastgezogen. Een schuwe blik achterom overtuigde hem, dat de dokter verontwaardigd was over deze manier van rijden, zonder dat het blijkbaar tot hem doordrong, dat onder zijn wagen zich een mensch bevond, die wel licht Met een lijk-bleek gelaat boog Jack zich over het portier, en zag in het van pijn verwron gen gezicht van een reeds bejaarden man, naar zijn uiterlijk te oordeelen een zwerver, die kreungeluiden uitstiet. Maar nog voor Jack zich den toestand, waarin hij zich bevond, zuiver kon indenken, was dr. Maloney reeds den wagen uit en knielde naast den man neer. Een vluchtig onderzoek overtuigde hem er van, dat de aanrijding wonderlijk goed was afgeloopen, slechts een paar vleeschwonden aan de beenen en een buil op het hoofd, door den smak, waarmede hij op den weg was terecht gekomen, had de oude stakkerd opgeloopen. „Op zij, politie!" Een robuste agent drong zich door den kring van nieuwsgierigen, die zich aanstonds had gevormd; onbegrijpelijk, De ingebruikstelling van de automatische te lefooncentrales te Beverwijk en Wijk aan Zee is thans vastgesteld op 17 November. IJMUIDEN, 20 Oct. Rijksvischafslag. Tar bot 8492 ct. per kg., tong 1.101.20 per kg., groote schol 30, middel schol 2528, zetschol 2526, kleine schol 923.50, schar 12.50 per 50 kg., vleet 1.30—2 per stuk, pieterman en poon 5.50, kl. midd. schelvisch 2425, kleine schel- visch 925 per 50 kg., kabeljauw 5580 per 125 kg., gullen 525 per 50 kg., leng 0.952 per stuk, heilbot 0.861.10 per kg., wijting 2.7010 per 50 kg., koolvisch 0.352.25 per stuk, ma kreel 4.3511.50 per 50 kg. versche haring 4.05 5.65 per kist. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Woensdag 21 Oct. 1936. Vloed: 6.02 v.m. 6.18 n.m. waar al die menschen zoo gauw vandaan kwamen. „Wat is dat hier," was zijn overbodige vraag. Reeds ontknoopte zijn rechterhand zijn borst zak en een notitieboekje kwam te voorschijn. „Hoe is uw naam?" richtte hij zich tot Jack. Deze knikte hulpeloos in de richting van dr. Maloney, die intusschen was opgestaan en den agent, die zich nu tot hem wendde, zijn naam kaartje haastig overreikte. „Ik zal wel verder voor hem zorgen, 't Heeft niet zoo heel veel te beteekenen, hij heeft slechts vleeschwonden opgeloopen, gebroken is er niets, 't Lijkt me het best, dat we hem daar niet langer laten liggen bij zoo'n koude. Als u het noodig oordeelt, nadere bijzonderheden te weten, vervoegt u zich dan aan mijn adres." Zonder verder antwoord af te wachten, gaf hij Jack een teeken en samen tilden ze den ouden man in den auto. „AU right, dokter," hoorde hij den agent nog zeggen en reeds had deze zich omgekeerd om de nieuwsgierigen te verspreiden. „Waar woon je?" informeerde dr. Maloney. „Brooklyn, sir, Flowerstreet," steunde de oude man, die Dan Pitt zeide te heeten. Twintig minuten vorderde de langzame tocht naar dat stadsdeel, dat dr. Maloney zelden bezocht, toen stopte de wagen voor een wo- ningkazeme, waar op het hob- j ren hun spel r> 7 7 staakten en sa- i UCLtt DVOOklytl j mendrommend, nieuwsgierig naar den auto keken. Voorzichtig werd Dan Pitt uit den auto ge tild en verdwenen de drie mannen een oogen- blik later in de stik-donkere gang, die naar de verschillende kamers voerde. „Ongelooflijk," murmelde dr. Malon^ voor zich heen. „Ik kan me niet begrijpen, hoe de overheid zuike toestanden tolereert. is bijna geen ventilatie, terwijl ook geen lichtstraaltje kan doordringen. Ongelooflijk," herhaalde hij. „De eigenaar is blijkbaar onbekend," ant woordde Dan zacht, „we betalen hier tenmin ste nimmer huur." „Dat moest er nog bij komen, huur betalen in zoo'n hol," stoof de dokter op. Voetje voor voetje schuifelde men verder, tot Dan eindelijk beduidde, dat ze zijn „woning" hadden be reikt. Jack duwde met zijn vrije hand de deur open, die piepend naar binnen zwengelde. Uit een klein raampje, boven in het muffige vertrek kwam een streep licht, die het moge- lijk maakte in den hoek iets te onderscheiden, dat blijkbaar voor rustplaats diende. Dan gaf tenminste te kennen, dat hij daar wilde liggen. Het snelverband werd vervangen door nieu we windsels, onderwijl Jack er op uit werd ge stuurd om te trachten in de buurt wat levens middelen en vruchten te koopen. „Woon je hier al lang," informeerde de dok ter. Maar zonder op het antwoord te wachten, vervolgde hij: „Het is hemeltergend, dat het in onze verlichte eeuw mogelijk is, dat men schen in zulke holen een onderkomen moeten zoeken. Wat blijft er over van die mooi klin kende phrasen. die in headlines boven de kranten prijken over de enorme verbetering der sociale toestanden, terwijl hier van de eer ste begrippen van hygiëne geen spoor te vin den is. Maar daar zal een eind aan komen! Ongelukkig degene, die eigenaar is van deze krottenverzameling, hij zal dr. Maloney leeren kennen van een zijde, die hij nooit had kun nen vermoeden!" Nog denzelfden middag werd de rustige stemming van Anderson Sr. geducht op de proef gesteld door den hevig verontwaardigden dr. Maloney, die er beslist op stond dat hem nog dienzelfden avond werd medegedeeld, wie de eigenaar was van die muizennesten in Brooklyn. En als hij, Anderson, daartoe niet in staat was, dan kon hij er zeker van zijn, in recordtijd er van te zijn ontheven, dr. Ma- loney's zaken te beheeren. 't Was een geruïneerde mr. Anderson, die 's avonds om tien uur dr. Maloney telefoneer de, dat hij tot zijn allergrootste spijt moest mee- deelen, dat door de grove nalatigheid van zijn meest vertrouwden bediende, dien hij op staan- den voet ontslagen had, verzuimd was de huur van de perceelen in de Flowerstraat te Brook lyn te incasseeren, maar dat hij oogenblikke- lijk opdracht had gegeven het achterstallige alsnog op te vorderen en er het saldo van dr. Maloney mee te* verhoogen. Enkele weken later dreunden de muren in de Flowerstraat onder de zware mokerslagen; een nieuw arbeiderswoningen-complex, waar aan de naam Maloney onafscheidelijk ver bonden zou blijven, zou er voor in de plaats komen. BB 15* A HlT HET FRANSCH VERTAALD t>OOR CHRISTINE KAMP '»lillllilllllIIIIIIIIIIIIIIII!l!llllllllll!lll|IUllllllltlll!||||||||||||||Hlllljnnii 45 Hij had haar minder meegaand gevon den als hij gedacht had, ook haar vooruitzich ten wat betreft de erfenis van oom Janeki waren nu vernietigd, nu deze ronduit ver klaarde, dat hij zijn fortuin wilde besteden om den ziekenhuis te stichten. Misschien probeerde hij nu om de boeien te verbreken, die hem te Nwaar vielen In de ziel van Dominique rees; een golf van haat op tegen hem, die hem zijn geluk ontroofd "ad en niets anders had kunnen doen dan het vernietigen. >,Wat beteekent voor het groote publiek mijn naam?" dacht hij. „Maar haar zou ik een weinig keugde kunnen schenken door haar te toonen, dat zij bemind wordt, zooals zij het waard is. «ou dat niet een vergoeding zijn, die ik aan naar gekwetst gemoed kan aanbieden? En ,eeft zij daar niet het recht op na al die maan den van diepe smart, die zij doorworsteld heeft d nog voor zich ziet? Hij stond op, het bloed steeg hem, naar het hoofd en het was alsof hij stikte. Te lang had hij de droevige herinnering bestreden, die hij zich als een schuld aanrekende. Zijn vurigheid, die alle hinderpalen omver wierp, nu zijn on wrikbare wil die niet tegenhield, deed hem alles vergeten, wat de godsdienst in zijn hart had neergelegd. Hij was nu slechts een man met heftige instincten. ,,Ja," herhaalde hij, terwijl hij de kamer op en neer liep, zooals vroeger als hij de wacht had op zijn schip, „ja, zij zal de waarheid lee ren kennenZij moet die kennen!" Hijl probeerde zich de toekomst voor te stel len: Margaïta, na haar kind verloren te heb ben, steeds meer teleurgesteld wat het leven betreft, zou terugkeeren naar het oude huis om nieuwe krachten op te doen in de dierbare tra dities, die Ourania haar geleerd had om beter te beminnen. Dan zou de dag komen, dat haar man zich van haar liet scheiden en bevrijd van alle wettelijke banden zou zij haar vorige gewoonten weer opnemen. Hij zou haar tegenkomen op de wegen, ln de kerk, op het kerkhof, bij de armen, overal Zij zouden woorden wisselen, diep van betee- kenis en zich verwonderen, dat er zulk een overeenkomst bestond tusschen hun indruk ken. Dan.... Maar nu bleef Dominique plotseling stil staan. Hij gevoelde een soort duizeling, slechts te vergelijken met die, welke hij had onder vonden, kind zijnde, toen hij een mooien vlin der najoeg en bijna in een afgrond was geval len. Een onzichtbare hand had hem tegen gehouden en zijn moeder had hem verzekerd, dat het zijn engelbewaarder was geweest, die hem voor den val behoed had. Was het nu weer die onzichtbare hand, die hem tegenhield op den rand van den duisteren droom, waar zijn geest verdwaalde? Margaïta verscheen hem geteekend met het teeken van de getrouwde vrouw. Al zou een burgerlijke rechtbank haar vrij maken van den band, die haar aan haar echtgenoot kluisterde, zou zij toch nooit het hoofd kunnen buigen onder een anderen huwelijkszegen. Zou hij dan probeeren haar mee te sleepen buiten de kerk, in dat Diepe Meer, waar op- standigen zich 'werpen, hij, die gedurende heel zijn leven in zijn sterk geloof den moed had geput om aan de ergste bekoringen te weer staan? Of wel, als zij hem zou afwijzen, zou hij dan niet uit haar mond dien smarteljjken kreet moeten hooren: „Zijt gij het, die mij zoo iets vraagt? O, Dominique, ik dacht, dat je een andere man was! Je hebt mij teleurge steld!" Hij ging weer zitten voor de tafel en het ge laat in de handen verborgen probeerde hij de groote verbijstering, die in hem woelde tot kalmte te brengen. Zooals de apostelen riep hij den Meester, Dien hij altijd getrouw had ge diend en die hem nooit verlaten had. Hij uitte geen gebed in woorden, maar zijn geheele ziel zonk weg in een opwelling van nederigheid waarmee hij zijn zwakheid beleed. Langzamerhand voelde hij de golven van haat, die in hem opgewekt waren, bedaren en opziende, zag hij de pen, die hij neergeworpen had bij den brief van Chenard, voor hem lig gen. Hij nam die op en schreef zijn antwoord: „Beste vriend, Ourania is geen mensch, maar geheel een ras, waarvan de Behoedster van den Haard een type is. Ik vind het nutteloos aan het publiek mede te deelen, dat een onbekende marine-officier de pen gehanteerd heeft. Geheel de uwe Hij had juist den brief gesloten, toen de gong voor het diner geluid werd; de' noodzakelijk heid om in de publiek te verschijnen drukte een onbewogen masker voor zijn gelaat. Hij ging naar beneden naar de ruime zaal, waar verspreid aan tafeltjes eenige Engelsche en Amerikaansche families zaten. De kellner wees hem een tafeltje aan dicht bij het venster, waar hij alleen en in stilte kon dineeren, ge heel verdiept in zijn gedachten. Terwijl hij op het dessert wachtte, schoof hij het gordijn ter zijde en zag toen, dat een vaar tuig ver op zee het anker had laten vallen. De verlichte patrijspoorten teekenden een ele gant silhouet af. Hjj meende het jacht te her kennen, dat hij twee uren geleden gezien had, maar in plaats van den boeg naar het Noorden te richten, waren de lichten aan bakboord ont stoken. „Ik veronderstel," dacht Dominique, „dat zij niet lang in die ondiepe plaats zullen blijven. Als die noordenwind doorzet, zouden hun ankers daarop niet houden!" Hij liet het gordijn dichtvallen en vroeg aan den kellner, die hem een schotel bracht: „Weet u, welk dat jacht is?" „Ja, mijnheer, het is het jacht La Gloire. Het is van Madeira gekomen over Vigo en §t. Sebastiaan. Er wordt gezegd, dat zij averij aan de machine hebben, maar die met eigen krach ten kunnen herstellen." Dominique maakte geen opmerking meer; hij werd slechts heel bleek en duwde den schotel weg, die hem werdi aangeboden. Dan stond hij op en nam zijn baret, die aan een kapstok achter hem hing „Wïl mijnheer geen dessert gebruiken?" vroeg de kellner. „Neen, ik ben klaar Hij ging naar het terras; de woorden van den bediende hadden hem verbijsterd: Wat? Dat jacht, dat hij meende mijlen ver verwijderd te zijn, bevond zich opeens vlak voor de haven van Biarritz, bijna binnen het bereik van zijn stem. Zijn plicht was het die buitengewone omstan digheid te benutten om aan Hugo Liserolles den emstigen toestand, waarin zijn kind zich bevond, en de droefheid van zijn vrouw te doen weten. Al kon hij op dit oogenblik niet aan land komen, zou het mogelijk zijn als de repa ratie geschied was, naar St. Jean de Luz te varen en vandaar per auto zich naar zijn plicht te begeven. Maar hoeveel kostte het den jongen officier om dien stap te doen! „Hij verdient het niet, dat hij gewaarschuwd wordt," dacht hij, terwijl hij voortging. „Als hij te laat den dood van zijn kind vernam, zou dat een rechtvaardige straf zijn." En toch ging hij naar de Semaphore. Er werd een signaal gegeven en van het jacht werd geantwoord, dat men het begrepen had. Toen ging Dominique naar de visschershaven en vond daar zijn voormaligen matroos, die met eenige makkers rondslenterde. „Comman dant," riep hij uit, „weet u, dat dit hetzelfde jacht is, dat wij zooeven hebben opgemerkt?" „Ja, ik weet het „Zij zeggen, dat zij averij hebben. Het ls te hopen, dat zij die spoedig kunnen herstellen, want anders konden zij wel eens een kwaad uurtje doorbrengen." Op dit oogenbliki verlichtte een zoeklicht het vaartuig en Bidegaray riep uit: ,Kijk eens, zij laten een stoomsloep te water...." Dominique had het begrepen. Ondanks den wind, die steeds sterker werd, wilde Hugo Liserolies probeeren om aan land te komen. Zijn gemoed was dus getroffen bij het ontvan gen van het bericht. „Wat een dwaas idee!" hernam de vis- scher, „dat speelgoed met al dat glanzend mahoniehout en nikkel is alleen geschikt om mooie dames rond te laten varen op een zee glad als oliemaar vanavond zal zij zich doen gelden Dominique hoorde niets meer, zijn ooren gonsden, zijn bloed klopte fel in de aderen. Een wreede gedachte was in hem opgekomen: als een golf dat bootje te pakken kreeg, was het gedaan met de passagiers en bemanning. Dan zou later ergens op de kust weer een kruis worden opgericht zooals men ze ziet op de rots La Surprise.... Margaïta zou vrij zijn!.... (Wordt vervolgd),.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5