Leiders der N.S.B. verdienen goed geld I Kwaliteit De onveilige collectieve veiligheid GRIEKSCH STOOMSCHIP IN NOOD ONJUISTE PROPAGANDA CIAN0 NAAR BERLIJN DINSDAG 20 OCTOBER 1936 Onthullingen van den heer T. Wessels Storm aan de kust Verf-opslagplaats in brand geraakt mÊ&m DE BESTE SEDERT 1828 Rusland krijgt zijn trekken thuis In de N oordzeehavens spookte het Motorlogger ontsnapt Liefdadigheidsgesticht nauwelijks aan het vuur ontkomen DE TELEFOONSTORING OPGEHEVEN 34 opvarenden in veiligheid gebracht De Okeaniszinkt f üA 0ÊÈÊuÊi> GOUDETIKET: pittig en krachtig BRUINETIKET: vol en zacht 1 Kilo bus i. 1.65 'Ji Kilo bus 0.85 Kilo bus 0.45 1 ons zakje 0.16 BOlJÈN ZOON is altijd het kenmerk van onze cacao geweest. Deze is door jarenlange veredeling tot zulk een hoog peil opgevoerd, dat zij thans onovertroffen mag heeten. Het bleek wenschelijk, dit ook door een nieuwe ver pakking uit te drukken. Het smaakvolle uiterlijk voor den smakelijken inhoud, daar aan herkent gij: BUITENLANDSCH OVERZICHT HANDELSBESPREKINGEN MET BELGIË De Nederlandsche delegatie De liefde tot de Natie blijkt uit de offers, die men bereid is voor haar te brengen" heeft ir. Mussert met pathos verkondigd. En in zijn Con certgebouw-rede voegde hij er als pro- Paganda-martelaar na zijn ontslag als in genieur bij: „In de toekomst zal ik met Potlood en pen mijn brood trachten te ver dienen." En hij liet zich als het ideaal van een volksheld door zijn bewonderende vol gelingen verheerlijken, omdat hij een vaste betrekking van 7000 eraan had gegeven, °tn van de ambtenarij af te zijn en het volk te kunnen dienen. Maar nu blijkt dat fungeeren van een engel des lichts tegen den achtergrond dei- bedorven maatschappij, die hij wil hervor men, een beetje anders uit te komen. De heer T. W. Wessels, die als gewestelijk pro- Paganda-inspecteur voor Drente en N.- Overijsel der N.S.B. ontstellende ontdek kingen heeft gedaan, acht zich verplicht die in een brochure bekend te maken. Wij Ontleenen hier een en ander aan zijn vlug schrift, dat verscheen onder den titel: „De N.S.B.-leiding ontmaskerd": Mussert was steeds een groot bewonderaar van het militairisme en het is dan ook niet te Verwonderen, dat hij het buitenlandsche voor beeld maar al te graag volgde en derhalve Veerafdeelingen oprichtte. Dat deze W.A. geld kostte, ook dit is duidelijk. Mussert moest dus geld hebben en talrijk zijn zijn pogingen ge feest om daaraan te komen. Kwamen er leden, die er goed bijzaten, alras ontvingen zij een Vooraanstaande functie en wanneer wij dan ook thans de lijst der functionarissen nagaan, dan zien wij dan ook, dat het allen menschen zijn, die er financieel goed bijzitten, die de hoogste functies bezetten. Men neme b.v. alleen maar de Gewestelijke Commissarissen, zooals: van der Weyde, de Ruiter, Plekker, Müller en vooral hiet te vergeten den inmiddels overleden Ir. Smit Kleine. Namen als van Hoey Smit, van Leeuwen Boomkamp, d'Ansembourg, e.a. wa ren van lateren datum. Aanvang Januari 1934 werd bij notarieele acte opgericht N.E.N.A.S.U., met als directeur R. van Houten. Als grondkapitaal werd door Ir. Mussert een bedrag van 100.gestort, hetgeen dus Practisch hierop neerkomt, dat hetgeen door de leden der N.S.B. is opgebouwd, door deze storting het eigendom werd van Ir. Mussert. Hij ontslag van Ir. Mussert en van Geelkerken °P 30 April 1934, werd vastgesteld, dat maan delijks een bedrag van duizend gulden werd Uitgetrokken, waarvan Ir. Mussert 666.67 en Van Geelkerken 333.33 ontvangt. Mej. Bilder- beek buitendien nog als privé-secretaresse van den heer Mussert 50.In de boeken van N.E.N.A.S.U. komen beide namen niet voor. Wanneer wij nu het salaris van den heer Mussert nagaan, hetwelk maandelijks alleen reeds van N.E.N.A.S.U. 666.67 bedraagt, dan zien wij, dat dit per jaar 8000.is. Wanneer dien weet, dat alle kosten, welke Mussert voor de Beweging maakt, door de Beweging worden betaald, alsook zijn buitenlandsche reizen, waar onder ook voor zijn gezondheid, dan ziet men dat „de liefde tot de natie niet zoo heel groot is" en men zoo langzamerhand begint te ge- looven aan de reinste demagogie. Zien wij nu uit bovenstaande, dat de heer Mussert, inplaats van offers te brengen, een finantieelen voruitgang wist te behalen, te vens zien wij, dat zijn hoogdravende woorden Van „zich zelf offeren voor ons volk" geen be- teekenis hebben, wijl hij bovendien op den dag Van zijn vertrek bij de Griffie uit de handen Van Ir. Smit Kleine, te Heemstede, een garan tiefonds ontving voor de eerstkomende jaren! Van dat fonds van f 14.500.kreeg hij 2/3 en Van Geelkerken 1/3, waarvoor Mussert dadelijk een ljjfrente kocht voor zijn vrouw. Ook thans speelt het groot-kapitaal een be- Mngrijke rol in de beweging. Aan dc leden Werd verteld, dat de leden in Indië de reis van ben heer Mussert betaalden. Waarom niet eer lijk gezegd, dat het van Leeuwen Boomkamp Was, die deze reis financierde? En dat het zijn zoon was, die den heer Mussert in Athene op- Wachtte? Was het niet Nieuwenkamp, die zijn grond beschikbaar stelde voor de „Hagespraak"? Zijn het niet de kapitalisten Müller, Steenbeek en van Hoey Smit, die het pand aan de Malie baan 35 te Utrecht kochten? Zullen ooit deze grootgrondbezitters het vertrouwen van het volk beelachtig worden? Royaal genomen kunnen wij het salaris van Van Geelkerken gedurende het laatste jaar, dat Lij op de Griffie werkzaam was, vaststellen °P ten hoogste f 3000.Dit is zeer ruim genomen. Iedere maand ontvangt van Geelker ken een bedrag, groot f 333.33 of wel vier dui- zend gulden 's jaans, om nog niet te spreken Van de gratificatie, die hij uit bovenbedoeld garantiefonds ontving. Op N.E.N.A.S.U. verricht bij niets. Zijn eenige werk is N.S.B. en Jeugd storm. Bovendien worden alle door hem ge haakte kosten door de N.S.B. vergoed en van Hilderbeek, kruiperig als deze is, zal zich wel Wachten, een aanmerking daarover te maken. Het arrogante optreden van Van Geelkerken, :s algemeen bekend; met een zeldzame brutali teit weet hij velen te imponeeren en dikwijls bondingen aan te nemen, als ware hij de leider 111 eigen persoon. Was van Geelkerk^ tijdens ambt aan de Griffie een hoogst eenvoudig Urnbtenaartje, al zeer spoedig is hij dit ver gaten en kan men thans eerder van „baron van deelkerken" spreken. Weldra verhuisde hij van de Westerlaan te f!6 Bilt naar de Hobbemastraat te Utrecht. eze woning werd hem weldra eveneens te iein (het gezin telt trouwens twee personen), oodat hij een landhuis te Lunteren noodig had. at hij dit landhuis kon betrekken, daarvan eet de daar grondbezittende kapitalist Nieu- t enkamp meer. Evenals ik uit absoluut be- °üwbare bron weet, dat meubelen voor deze oning ten bedrage van plm. 800.door lddel van bonnen door van Bilderbeek (dus S.B.) betaald werden. Al spoedig was een bto voor zijn privé-gebruik noodig benevens gh auto voor N.S.B.-reizen, welke alleen ter Jher beschikking stond. Een paar rijpaarden bakten het geheel compleet. IgHet salaris van den directeur van N.E.N.A. y' den heer R. van Houten, is op 1 October j®rhoogd tot 5000.en het salaris van den i„.er Van Geelkerken is op 1 October verhoogd L.-f 7000. Tiidens mjjn laatste onderhoud met den heer Mussert sprak ik over de lage salarissen, welke de kameraden, die op het Hoofdkwartier werken, ontvangen. Hij antwoordde, dat er geen geld was. Er was een kameraad getrouwd; hij had twee kinderen en genoot een salaris van 15.per week. Zijn vrouw werd ziek en hij vroeg een rijksdaalder meer. Geen kwestie van, er was geen geld. Na herhaald vragen aan van Geel kerken luidde het antwoord: „Het Hoofd kwartier is geen sanatorium". Natuurlijk moeten wij deze onthullingen voor rekening van den brochure-schrijver laten. Hij geeft echter feiten en cijfers die te controleeren zijn en drukt het fac-simile af der stichtingsacte van Mussert's winst gevend uitgeversbureau. Herhaaldelijk heeft men gevraagd: waar haalt de N.S.B. het geld vandaan? Onge twijfeld zullen velen nog interessanter de vraag vinden, waar het geld blijft! Tijdens den hevigen storm, die Maandag avond woedde, is te ongeveer acht uur op eigen gelegenheid nog in de Scheveningsche haven binnengeloopen de haringboot Sch. 63, schipper Klaas Buis. Nauwelijks was het schip behouden binnen, of de storm wakkerde aan, zoodat aan de Scheveningsche haven terdege de wacht gehou den moest worden De loggers, die in de oude Binnenhaven la gen, zijn bijtijds in de nieuwe haven gebracht, maar ook daar spookte het. Drie schepen wer den van hun trossen afgegooid en sloegen op drift. Doordat personeel aanwezig was, konden de schepen spoedig weer aan den kant gemeerd worden en werd schade voorkomen. Vanmorgen was er tijdens hoogwater veel drukte aan de haven, doch de storm woedde nog zoo hevig, dat van uitvaren geen sprake kon zijn. Het mag wel een wonder heeten, dat de he vige storm van hedennacht het Zuiderhoofd, dat in reparatie is, niet verder heeft be schadigd. Van IJmuiden meldt men ons nog, dat de stoomtrawler Sch. 61, schipper Arent Groen, welke Maandag met een defecte stoommachine op halve kracht in den storm voer, vannacht behouden te IJmuiden is binnengekomen. De motorlogger „Willy" Sch. 61, die Maan dagavond bij Terschelling wegens lekkage van den ketel assistentie vroeg en waarvan de po sitie wegens den storm zeer gevaarlijk geoor deeld werd, is hedenmorgen behouden te IJ muiden binnengekomen. Sleepboothulp was niet noodig, daar men later met opzetting van de donkey op den ketel voldoende water in den ketel kon houden, ofschoon deze zeer lek was. Het schip heeft eenige lichte schade aan dek bekomen. Een zeer felle brand heeft in den afgeloopen nacht gewoed in een opslagplaats voor glas en verfwaren van den heer P. Hollander te Steen- wijk. Dit pakhuis vormde een onderdeel van het gesticht van liefdadigheid aan den Komput- singel, waarin zich ruim twintig verpleegden, veelal ouderen, bevinden. Een der verpleegden werd wakker door den vuurgloed. Hij wekte den vader van het ge sticht en daarna ook de overige verpleegden. Een geweldige schrik maakte zich aanvankelijk var. hen meester. Onder leiding van den huis vader en de regenten werden de verpleegden, waaronder zich ook een zieke bevond, in vei ligheid gebracht. Zij vonden bij buren een lief derijk onderkomen. Het vuur in het pakhuis had intusschen enorme afmetingen aangenomen, en vond in de groote hoeveelheid licht antbrandbare stof fen gretig voedsel. De brandweer, die spoedig op het terrein van den brand was, gaf met een groot aantal slangen water. Tegen de vuurzee was echter niets te»beginnen en het pakhuis brandde dan ook geheel uit. De brandweer be paalde zich vervolgens tot het nathouden van het gesticht, dat intusschen reeds vlam had ge vat, Dank zij den regenval was het vuur hier spoedig gebluscht. Het huis bekwam evenwel groote waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade, welke in de duizenden be loopt, wordt door verzekering gedekt. Hedenochtend om negen uur was de telefoon storing met het Zuiden des lands opgeheven, nadat den geheelen nacht was doorgewerkt om het defect aan den rivierkabel in de Merwede te repareeren. De verbindingen met Zeeland, Frankrijk en Engeland zijn nu weer geheel intact. Hedenochtend omstreeks tien uur werden te IJmuiden noodseinen opgevangen van het Grieksche s.s. „Okeanis", groot 3400 ton, dat zich op 36 mijlen W.N.W. van IJmuiden be vond. De juiste positie van het schip was 3 gr. 41 min. O.L. en 52 gr. 3 min. N.B. Het schip heeft ernstige lekkage opgeloopen. De sleepbooten Utrecht van de firma Wijs muller te Den Helder en Witte Zee van L. Smit en Co., te Hoek van Holland, spoedden zich naar het in gevaar verkeerende schip. Ook de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij wordt gereed gemaakt om uit te varen. Na de eerste S.O.S.-seinen heeft de „Okeanis" om sleep- en reddingboothulp verzocht. Hoewel de storm in kracht is afgenomen, is de zee nog zeer ruw. Tusschen de buien door is het echter helder zicht. Verwacht wordt, dat de r:_epboo- ten eerst na 2 y, uur varen het schip zullen be reiken, terwijl de reddingboot waarschijnlijk vier uur noodig zal hebben om bij het schip te ko men. Indien de „Okeanis" evenwel de te hulp snellende vaartuigen tegemoet mocht varen, dan zal er natuurlijk minder tijd mee he:.i gaan. De „Neeltje Jacoba", welke om 10.36 's vertrokken en de beide sleepbooten staan in voortdurende radiotelefonische verbinding met de kust. Reeds werd medegedeeld, dat het Griek sche schip reeds twee sloepen had uitgezet, hetgeen erop wijst, dat 't schip in rinkenden toestand verkeert. Onmiddellijk gevaar voor de bemanning schijnt er niet te zijn, aangezien kan worden aangenomen, dat de Beursplein de opvaren den aan boord zal kunnen nemen. De Okeanis is inmiddels een heel eind in Z.O. richting naar den wal gedreven. Zij bevond zich om twaalf uur precies ten Westen van IJmui den, ongeveer 20 mijl uit den wal. Nader wordt gemeld, dat de bemanning van het Grieksche schip, bestaande uit 34 koppen, te omstreeks half elf aan boord is genomen door de „Beursplein", welke op weg is naar Rotterdam. Korten tijd later echter hebben de geredde opvarenden van de „Okeanis" 't Nederlandsche schip weer verlaten en zijn zij overgegaan naar het Grieksche schip „Belgion", dat eveneens in de buurt was. De „Okeanis" had in Rotterdam kolen ge laden en was vandaar vertrokken met bestem ming naar de Maddellandsche Zee. De heer J. Th. Verheggen vierde Maandag te Den Haag zijn 25-jarig jubileum, als voorzitter van den Katholieken Boeren- en Tumdersbond. V.l.n.r.: baron van Wijnbergen, ir. Roebroek, minister Deckers, de jubilaris, C. Moers en Deken v. d. Tuyn (tijdens zijn rede) o Wij zijn trotsch op de katholieke ar beidersbeweging in Nederland en op het heir van katholieke arbei ders, die de beweging doen deinen en stu wen naar hooge idealen, idealen voor tijd en eeuwigheid. En als deze pracht-arbeiders eerlijk mee- nen, dat zij een eigen krant noodig hebben om heel in 't bijzonder ingelicht te wor den op het terrein van den arbeid, waar hun speciale belangen liggen, dan mag men daaromtrent in 't algemeen of om trent de mate \^n die noodzakelijkheid in het bijzonder van meening verschillen, hun goed recht moet erkend worden, al thans voorzooverre men blijft binnen ze kere grenzen, zóó dat b.v. de algemeene katholieke pers niet in haar heilzaam be staan met ondergang bedreigd wordt. Binnen die zekere grenzen heeft men het verlangen naar een eigen inlichtings blad te eerbiedigen en kan men zich met de leiders der katholieke arbeidersbewe ging over eventueele successen verheugen. Wij kunnen erin komen dat van zekere zijde de „Volkskrant" wordt gepro pageerd, maar ook hier mag nooit het doel de middelen (trachten te) heiligen. Een onzuiver argument nu in de propa ganda voor de „Volkskrant" is naar voren gebracht in den Beschrijvingsbrief van den 43sten bondsdag en de centrale raadsver- De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Mussolini's schoonzoon graaf Ciano, een hupsche jeugdige figuur die 'n fascistisch snelle politieke carrière heeft ge maakt, is door den Duce langdurig geïnstrueerd, alvorens hij naar Berlijn vertrekt, waar hij niet alleen Hitier, maar ook den zoo juist met 't oog op 't autarkistische vierjarenplan met nieuwe volmachten bekleeden Hermann Goering, Josef Goebbels e tutti quanti zal ontmoeten. Jaren lang heeft Mussolini persoonlijk en officieel de belangrijke portefeuille van buitenlandsche za ken beheerd. Thans doet hij dat officieus na tuurlijk nóg, want Ciano zal wel een volgzaam schoonkind van zóó'n autoritairen schoonvader zijn. Officieel heet het bezoek van Ciano aan Berlijn een contravisite voor die, welke Hitier eens aan Mussolini te Venetië heeft gebracht en die op een volkomen teleurstelling der beide dictatoren uitliep. De omstandigheden zijn thans echter totaal veranderd. Duitschland heeft zich nu van alle te knellende boeien van Versailles ontdaan en heeft zich omhoog ge werkt tot een schrikwekkende militaire macht, Italië heeft ten koste van het Volkenbondsprin cipe, zijn eens gegeven woord en veel eigen en Abessinisch goed en bloed een imperium gesticht, Beide zijn allerminst gecharmeerd op den Volkenbond, die hun fait-accompli-politiek met dunne stroohalmpjes trachtte te dwars- boomen, beide hebben hun meest schrijnend wrijfpunt Oostenrijk besmeerd met de pacten- zalf van het Duitsch-Oostenrijksch accoord. Duitschland wenscht geen collectief veiligheids systeem voor geheel Europa. Het wil in een West-Europeesch pact West-Europa neutrali seeren om vrijelijk te gelegener tijd in Oost- Europa tegen Sovjet-Rusland zijn slag te kun nen slaan. Dit is de bedoeling van den door Hitier te Neurenberg gepredikten anti-bolsjewistischen kruistocht. Dit is ook de bedoeling van Duitsch- lands antwoordnota inzake de conferentie der vroegere Locamomogendheden. In deze nota geeft Duitschland duidelijk te kennen, dat een eventueel nieuw Locarno geheel los van het Volkenbondspact moet worden geformuleerd. Het wil geheel zelfstandig kunnen uitmaken of er al dan niet een daad van agressie is verricht en gunt dan den anderen eventueelen contrac tanten gaarne datzelfde recht. Indien op deze suggestie zou worden ingegaan, zouden zoowei artikel 15 als artikel 16 van 't Volkenbondspact, waarin den Volkenbondsraad de bevoegdheid van een primaire beoordeeling wordt toegekend en den leden de plicht wordt opgelegd een aanval op een van hen als een aanval op allen te be schouwen en te behandelen, worden geliquideerd. Frankrijk, dat met Rusland in 'n militair bond genootschap is verbonden, en bij een voor gansch Europa universeel collectief veiligheidssysteem zweert, zal natuurlijk deze Duitsche suggestie naast zich neerleggen, en Rusland zelf, dat Duitschlands bedoeling maar al te goed door schouwt, zal wel alles in het werk stellen om te verijdelen, dat dit Duitsche denkbeeld veld zal winnen. Engeland staat niet zoo scherp tegen over de Duitsche proporties. Het meest dringende eigenbelang van Albion eischt, dat er zoo spoedig mogelijk een West-Europeesch veiligheidspact tot stand komt, waaraan Duitschland deelneemt, het voelt niet veel sympathie voor Sovjet-Rusland, dat den Franschen partner een goed deel van zijn innerlijke stabiliteit heeft ontnomen. Maar van den anderen kant wil het door een nieuwe Locarno-overeenkomst Duitschland terugbrengen tot den Volkenbond en de samen werking met Frankrijk voorloopig nog niet mis*- sen. Italië heeft de collectieve veiligheidsge dachte een feilen trap gegeven, toen het op het Volkenbondslid Abessinië aanviel, en daar door de kleine Volkenbondsmogendheden kop schuw voor het instituut van Genève, zooals dit thans is, gemaakt. De nieuwe neutraliteits politiek van België is daarvan een duidelijk symptoom. Men veronderstelt nu, dat Ciano al de be langrijke kwesties in Berlijn zal bespre ken en Duitschlands officieele erken ning van het Italiaansche imperium zal thuis brengen. Straks zullen te Weenen de door de protocollen van Rome verbonden mogendheden Oostenrijk, Hongarije en Italië bijeenkomen, en het lijdt geen twijfel, dat Ciano met Hitier ook het Donau-vraagstuk zal behandelen. Het zoe ken van gemeenschappelijke politieke richtlij nen voor het uit den Volkenbond weggeloopen Duitschland en het zich van den Volkenbond afzijdig houdende Italië is echter zuiver een kwestie van opportuniteit en niet van prin- cipieele overeenstemming, want beide mogend heden, die beide momenteel vrede en voor de toekomst vrijheid van handelen wenschen, blijven op verschillende terreinen elkanders concurren ten. Mussolini, die bewezen heeft, het niet nauw te nemen met de rechten van en de verplich tingen jegens kleine en zwakke mogendheden, meent wellicht de kans schoon te zien voor een verwezenlijking van zijn oude, maar niet geroeste liefde voor een vier-mogendhedenpact, een idee, dat indertijd door Frankrijk bijna onherkenbaar werd verminkt. Maar een pact der groote Europeesche bonzen, Engeland, Duitschland, Frankrijk en Italië, waardoor de kleine mogendheden op genade of ongenade aan den wil van een dergelijk politiek consor tium zouden worden overgeleverd, kan niet verwezenlijkt worden zoolang Frankrijk zich aan zijn Sovjet-vriend vastklampt en Duitsch land den wil heeft de Fransch-Russische Sia- meesche tweeling te scheiden, zoo lang Enge land zich door de Italiaansche expansie be dreigd voelt en zijn Volkenbondstrouw officieel wenscht te handhaven. Sovjet-Rusland, dat volgens Duitschland uit de Europeesche ge meenschap, waarin het arglistig wist binnen te dringen, moet worden gebannen, beweegt hemel en aarde om overeenstemming tusschen de groote Europeesche mogendheden buiten Rus land om te voorkomen. Vandaar, dat het te Londen in de non-interventiecommissie een pa thetisch „J'accuse" aanhief, ofschoon het zelf allerminst zónder schuld was. Vandaar ook dat het de Fransche communisten in een open brief aan de ontstemde radicaal-socialistische partij heeft laten loochenen, dat zij de handlangers en knechten van Moskou zouden zijn, en hen heeft laten verklaren, dat zij als de meest trouwe democratisch republikeinsche en natio nalistische zonen van Frankrijk moeten worden beschouwd. Deze open brief is een al te dik opgelegd staaltje van cr. genachtigheid, welke de hechtheid van het Volksfront eerder zal schaden dan bevorderen, tenzij de radicaal-socialisten zoo dom zouden wezen om zich in de niet direct schoone luren van Moskou te laten leggen. Het gestook en ge knoei van de zich bedreigd voelende Sovjet- Unie heeft evenals de opvoering van de poten- tieele agressiviteit van Duitschland gevolgen, welke tegenovergesteld zijn aan die, welke wer den beoogd. Immers zooals 't Duitsche gevaar Rusland in staat heeft gesteld zich in Europa „einzuschmeicheln", evenzoo speelt het groeien de bolsjewistische gevaar, zooals dat zichtbaar is in het ongelukkige Spanje en in het wankele Frankrijk, Duitschland weer in de politieke kaart. Zoo drijven de politieke uitersten naar een blokvorming, welke officieel élbor niemand, behalve Duitschland wordt gewild. gadering van den Bond van R. K. Werk- iiedenvereenigingen in het Aartsbisdom op Zaterdag 7 en Zondag 8 November a.s. te houden. Een der afdeelingen heeft voorgesteld: „De vergadering drage het bondsbe- stuur op om met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat de abonne mentsprijs van de Volkskrant aanzienlijk in prijs wordt verlaagd." En het bestuur geeft daarop de volgende „Toelichting": „Waar in nagenoeg elk arbeidersgezin een dagblad wordt gelezen, is het ont stellend te vernemen, dat het R. K. ar beidersdagblad slechts enkele duizenden abonné's heeft. De onbekendheid met de zich snel ontwikkelende maatschappe lijke gebeurtenissen door de arbeiders is in hoofdzaak een gevolg van het lezen van burgerlijke bladen, die allereerst uit zijn op winstbejag. Het is een feit, dat stukken door katholieke arbeiders inge zonden naar de redactiebureelen der bur gerlijke bladen, worden geweerd of ont zield. Zelfs in verslagen van colleges komt tot uitdrukking aan welke bevol kingsgroep wat te verdienen valt. De R. K. arbeiders worden door de bur gerlijke bladen onvoldoende voorgelicht. Om aan dezen misstand een einde te ma ken, moet de Volkskrant met haar abon nementsprijs naar beneden om op een lijn te komen met bladen van gelijken omvang; met inlegbladen voor zoo mo gelijk alle provinciën, met plaatselijk nieuws." Ons dunkt, dat men dit argument niet te berde had mogen brengen. Het is toch werkelijk niet waar, dat de „burgerlijke" bladen (wat 'n onprettige terminologie onder katholieken!) de ar beiders te zeer onbekend laten met de zich snel ontwikkelende maatschappelijke ge beurtenissen, het is toch niet waar, dat die katholieke bladen allereerst!uit zijn op winstbejag (wij zouden vele bewijzen van het tegendeel kunnen aanvoeren); het is toch niet waar, dat ingezonden stuk ken van arbeiders indien die stukken tenminste van belang en plaatsbaar zijn geweerd worden of ontzield.... Dit alles is zóó weinig waar, dat de be hoefte aan de „Volkskrant" blijkbaar niet sterk gevoeld wordt: door hun daden too- nen de katholieke arbeiders een gunstiger en juister oordeel over <de katholieke bla den te hebben dan bovenbedoeld afdee- lingsbestuur. Het wordt, naar het schijnt, in zekere kringen nog wel eens vergeten, dat de ka tholieke arbeidersbeweging in Nederland haar groei en grootheid voor het grootste deel juist aan de katholieke pers te dan ken heeft, dat altijd weer diezelfde pers voor de redelijke arbeidersverlangens op de bres staat en steeds ook door het geven van uitvoerige en propagandistische verslagen en artikelen de arbeidersbe weging tot steun toont te willen zijn. Naar ons ter oore komt zullen de besprekingen over de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en België, welke hedenmiddag te Brussel een aanvang nemen van Nederlandsche zijde worden gevoerd door de heeren A. Th. Lamping, direc teur van de Handelsaccoorden van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, ir. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst en ir. Louwes, re- geeringscommissaris voor akkerbouw en vee houderij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9