Een encycliek over het communisme? V ff I De verdediging van Madrid De non-interventie Het vierjarenplan in Duitschland SÉtiï u Het nieuws van heden vereenigde katholieke MINISTER PEZAS MET OPPERBEVEL BELAST DE LEGERVERSTERKING IN BELGIË DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN C° I PERS WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20214 Geruchten in Romeinsche kringen, doch van bevoegde zijde niet bevestigd Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinj Italië, Duitschland en Portugal laten niets van zich hooren houding van Rusland New-Yorksche kappers staken VERZEKERINGEN Zal Goering in plaats van Goebbels invloed op de pers krijgen? Ir. Keppler van zijn taak ontheven Gerucht over aftreden van België's kabinet Officieele kringen dementeeren echter dat hiervan op het oogenblik sprake is Treinbotsing in Tsjecho- Slowakije Drie dooden, 23 gewonden Wordt Rydz Smygly maarschalk? De nationalisten zouden het eiland Fernando Po bezet hebben Levensmiddelen voor Oviedo BURGOS, 20 Oct. (D. N. B.) Uit Madrid wordt Vernomen, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken Pezas belast is met het opperbevel ter verdediging van de hoofdstad. Varela meldt Largo Caballero verovering van Illescas. Uitwisseling van gijzelaars voorgesteld BRANDSTOF bestellen - Van Altena bellen 11716 Verzet der Vlaamsch nationalisten Ciano in Muenchen Het Britsche memo randum De verkiezingen in Noorwegen Hongaarsche parlement bijeen Tweeërlei maatstaf Aanslagen op spoorweg Addis Abeba-Djiboeti Pantsertrein ontspoord NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl, Inge», mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. BIJ contract steit verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. VERWACHTING: Matige, later toene- 1 mende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later Ëj regen, weinig verandering in temperatuur. §1 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind te De Bilt 20 October om 15.45 EE uur aan de posten van Delfzijl tot IJmui- M den: Blijft op uw hoede. Onze Romeinsche correspondent seint ons illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 4.d. 20 Oct.: In sommige Romeinsche kringen gaat het gerucht, dat de Paus bin nenkort een encycliek over het com munisme of liever over de anti-reli gieuze beweging van dezen tijd zal publiceeren. Van bevoegde zijde is vooralsnog geen bevestiging te verkrijgen. Zeker is, dat de H. Stoel de anti-religieuze be weging, die vooral van de communisten uitgaat, als het grootste gevaar van dezen tijd beschouwt eh met de meest waakzame aandacht volgt. Waarschijnlijk zal de H. Stoel niet nalaten bij herhaling de katholieken en de gansche be schaafde wereld tegen dit verderf van het gees telijk bestaan der menschheid te weer te roepen. De actie „Voor God" zooals die in Neder land nog kort geleden na het schrijven der bisschoppen is georganiseerd kan in menig opzicht als een voorbeeld dienen van de be weging, die de H. Stoel al lang wenscht op te wekken. Overeenkomstig het doel, dat de verdediging van den godsdienst is in zijn primaire beteekenis bioet deze actie op een zoo breed mogelijke basis van samenwerking worden gesteld. Anderzijds moet de afweer van een gevaar dat langs zoo verscheidene wegen en onder zulke Verschillende vormen zijn doel tracht te berei den ook bij uitstek beweeglijk en levendig zijn en moet deze actie „Voor God" zich aan de Plaatselijke behoeften en omstandigheden aan passen. Op de krijgsschool in Polen worden de officieren, die met succes hun examen deden, naar oud gebruik met den ridderslag tot luitenant bevorderd LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Lord Plymouth, *te president der niet-inmengingscommissie in- teke Spanje, heeft gisteren een schrijven ge acht aan de Duitsche, Italiaansche en Portu- Seesche gedelegeerden dezer commissie, waarin 1 hun verzoekt hun opmerking op de bewe- ^hgen van sovjet-Rusland ten aanzien van ^breuken op de niet-inmengingsovereenkomst v°°r het einde dezer week in te dienen. De pre sent hoopt de commissie voor a.s. Zondag te bhnen bijeenroepen. Tn Russische kringen te Londen acht men de «chten, volgens welke de Moskousehe regee- besloten zou hebben baar vrijheid in de te sc^e kwestie te hernemen en zich terug trekken uit de non-interventie-commissie. °°rbarig. dien voegt hier echter aan toe, dat het hier Saat j, - om een veronderstelling, die niet afgewe- 2?1 kan worden en welker verwerkelijking af hert ^ansen van de houding der drie mogend- Ur n> die beschuldigd worden van zekere in- ®uken op de niet-inmengingsovereenkomst. Sj/*®t schijnt, dat het mogelijk is, dat de Rus- sta regeering binnen een vrij korten tijd haar nhpunt in dezen zal bepalen. Pers YORK, 20 Oct. De bond van kappers- kiup eel heeft met ingang van vandaag de sta- geproclameerd in 3.000 kapperszaken te 2 Y°rk. jy^hhzend bedienden hebben het werk neer- 1111111M11111111111111 i III11111111111M111111 i 111II111111111111111111H11111111111 II I MAKELAARS IN ASSURANTIëN I I TE AMSTERDAM SLUITEN OP ELK GEBIED DAMRAK 60 - TEL. 45014 en 45016 ^iii in mi mil mi in in mimi ii iiiiiiiiiiiii nun mi mui mi iiiniii mi iiiiiiiinm BERLIJN, 20 Oct. (Havas) De richtlij nen inzake de ten uitvoerlegging van het gis teren door Hitler aangekondigde vier-jaren plan zullen over enkele dagen worden bekend gemaakt. Tezelfder tijd zullen eenige door Goering, den nieuwen dictator voor dit plan getee- kende verordeningen worden gepubliceerd. Zijn benoeming wordt in geheel Duitschland breedvoerig gecommentarieerd. De pers spreekt van niets minder dan een algemeene mobilisatie van alle krachten des lands. „De Goering toevertrouwde missie is totali tair" schrijft het Berliner Tageblatt. Zekere bladen wijzen op de aan Goering ver leende volmachten, welke zich ook uitstrekken op het gebied der pers. Het is moeilijk te weten te komen, of deze op merking niet tot op zekere hoogte de voldoening dezer organen vertolkt, dat zij nu ontkomen aan het toezicht van Goebbels, die tot nu toe pers dictator is geweest. Zeker is, dat Goering door 't jongste decreet van Hitier het wint van zijn collega Goebbels. De pers spreekt de hoop uit, dat Goering krachtig de nieuwe prijzen zal handhaven en dat zijn spreekwoordelijke energie van invloed zal zijn op den handel. De Führer heeft, zooals gemeld, Goering be last met de doorvoering van het vier-jaren-plan. Deze opdracht omvat ook de economische kwes ties, welke de Führer indertijd heeft opgedragen aan ir. Keppler, in het bijzonder de kwestie van de grondstoffen. Ir. Keppler wordt thans van deze taak onthe ven en generaal Goering zal hem in het kader van zijn opdracht een uitgebreid gebied ter be handeling opdragen. BRUSSEL 20 Oct. (Reuter.) In officieele Belgische kringen wordt categorisch gede menteerd, dat op het oogenblik sprake zou zön van een aftreden van de Belgische re geering, zooals hedenmiddag het gerucht ging. UNGWAR, 20 Oct. (D.N.B.) Tijder.s een bot sing tusschen een personen- en een goederen trein by het station Tacevo zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 23 anderen ge wond werden. Het ongeluk was ontstaan, door dat de machinist van den personentrein, die door een explosiemotor werd gedreven, tijdens den rit door de uit den motor komende benzine dampen werd bedwelmd en het bewustzijn ver loor. De onbestuurde trein ijlde toen met volle snelheid tegen den goederentrein. WARSCHAU, 20 October. (Reuter). Volgens de „Kurjer Czerwony" zou Generaal Rydz Smygly, de opperbevelhebber van het Poolsehe leger, op 11 Nov. a.s. ter gelegenheid van den Poolschen nationalen feestdag ter herdenking van den wapenstilstand, tot maarschalk van Polen worden bevorderd. De hevige storm van de laatste dagen dreef het water tot in de straten van Hamburg.. .Met bootjes werd het verkeer op vele plaatsen onderhouden Volgens nog niet bevestigde geruchten heb ben de nationalisten de stad Antora aan den grooten autoweg Jerez de la Frontera—Malaga ingenomen. Hierdoor zouden de nationalisten tot 40 K.M. ten Westen van Malaga zijn op gerukt. De vijfde divisie van de nationalisten, welke naby Huesca strijdt, deelt mede, dat zij een strategisch punt aan den straatweg Almudevar Tardiente heeft ingenomen. Een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Volgens betrouwbare berichten bevindt het eiland Fernando Po, een Spaansche bezitting in de baai van Biafra, aan de Westkust van Afrika, zich thans in handen der nationalis ten. De gouverneur is verbannen en er is een voorloopig bewind gevormd, waarin ook in- heemschen vertegenwoordigd zijn. Aanhangers van Madrid zijn gevangen gezet, teneinde „bur geroorlog te vermijden". Er hebben zich opnieuw tamelijk ernstige incidenten voorgedaan tusschen aanhangers der nationalisten en aanhangers van het Spaansche Volksfront te Tanger, waarin zich eenige Italianen hadden gemengd. Men vreest een toespitsing der tegenstellin gen, welke de rust in de stad zou kunnen ver storen. Hedenmiddag deelde radio-Sevilla mede, dat de colonne onder commando van gene raal Varela, Illescas is binnengerukt. Toen de nationalisten Illescas binnenrukten, was de telefonische verbinding niet verbroken en Varela maakte hiervan gebruik om minis ter-president Largo Caballero op te bel len, om hem mede te deelen, dat de natio nalisten de stad hadden bezet. Bij de verovering van Robledo Chavale door de nationalisten verloren de regeeringstroepen 320 dooden. Verder hebben de Witten Torrox nabij Ma laga ingenomen, Naar Sevilla verder mededeelde, zou Com- panys gisteren aan Azana hebben medegedeeld, dat Catalonië alleen strijdt voor zijn onafhan kelijkheid Zondagavond is de correspondent van Havas met het eerste convooi levensmiddelen, bestaan de uit 60 vrachtauto's, Oviedo binnengetrokken, tezamen met andere Fransche en Britsche jour nalisten. De bevolking kwam onmiddellijk van alle zijden toegestroomd, om nieuws uit het overige Spanje te vernemen. De correspondent van Havas had de reis gemaakt op een auto, volgeladen met zakken rijst, aardappelen en hammen, welke gezonden waren door de bewoners van de dorpjes in de omgeving aan de „dappere verdedigers van Oviedo", zooals met groote letters op de auto's stond vermeld. Het convooi reed langs denzelfden weg als waarlangs de nationalisten de stad binnenruk ten. De generale staf had besloten de stad snel van levensmiddelen te voorzien. Langs den weg was overal een nauwe doorgang voor het con vooi opengelaten en op enkele punten reed men onder het vuur van den vijand. Met spron gen werd voortgerukt met gedoofde lichten. Het convooi reed langs de eerste huizen der stad, welke vernield zijn door granaten, bom men en dynamiet. De loopgraven, welke op een 100 meter van den weg zijn gegraven zijn voor loopig dichtgegooid met zandzakken, waarop nog de bloedvlekken zichtbaar zijn. Deze loop graven geven de grens van de stellingen van de regeeringstroepen op 4, 5 en 6 October aan, toen zij nog oprukten tegen de nationalisten, die de stad bezet hielden. Eindelijk kwam het convooi bij het Noorder-station aan, waar een luitenant en 30 vrijwilligers van de nationalis ten gedurende 15 dagen de oprukkende regee ringstroepen tegenhielden. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een telegram ge zonden aan den Britschen zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie Forbes, waarin hij zijn goed keuring uitspreekt over hetgeen deze heeft ge daan met toestemming van de Britsche regee ring, tot vermindering van het gevaar voor de non-combattanten. In het telegram wordt ver der gesproken over het groote getal personen, dat gedurende de troebelen in Spanje als gijze laars gevangen wordt gehouden. Er bestaat ern stig reden te vreezen voör het lot van dezen en de regeering van Zijne Majesteit voelt zich ge dwongen op zuiver menschelijke gronden een beroep te doen op beide partijen om te komen tot een overeenkomst tot uitwisseling van deze gijzelaars en vooral om de vrouwen vry te laten en deze naar een veilige plaats over te bren- Onder-koning Graziani verleende te Addis Abeba talrijke onderscheidingen ter gele genheid van de herdenking van het begin van den veldtocht in Abessinië, thans een jaar geleden gen. Tot dit doel is de Britsche regeering bereid mede te werken met beide partijen en indien transport over zee gewenscht wordt, is zy be reid de Britsche vloot hiervoor beschikbaar te stellen. Den gezant wordt opgedragen onmiddellijk in dezen zin voorstellen te doen bij de regeering van Spanje. Bovendien wordt hem opgedragen in nauw contact te blijven niet de Britsche vlootautoriteiten en hen op de hoogte te houden met de ontwikkeling en met hen de eventueele evacuatie in bijzonderheden te regelen. Een soortgelijk telegram is gezonden naar den Britschen ambassadeur te Henöaye, wien wordt gelast met de leiding der nationalisten in ver binding te treden. BRUSSEL, 20 Oct. (Reuter.) Uit de be sprekingen van de Vlaamsch nationalisti sche groepen inzake de rede van den koning blijkt, dat zij zich niet kunnen vereenigen met het programma tot versterking van het leger. Deze houding verbaast anderen even wel niet, aangezien de nationalisten steeds in de oppositie zijn. De Vlaamsch nationalisten verheugen zich over de jongste verklaringen van den koning, doch betwisten de urgentie van de militaire kwestie en zij ontkennen, dat de regeering en de militaire chefs het noodige vertrouwen en moreele autoriteit bezitten. jTwee leden van de Vlaamsch nationalistische fractie hebben opdracht een interpellatie in te dienen over de internationale politiek van de regeering en den aangekondigden strijd „tegen de Vlaamsch nationalisten en de constitutio- neele vrijheden." BERLIJN, 20 Oct. (Reuter). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, is vanmiddag in Muenchen aangekomen. Na een kort oponthoud is hij naar Berlijn vertrokken in gezelschap van den Italiaanschen ambassa deur Attelico, die hem naar Muenchen tegemoet was gereisd. BRUSSEL, 20 Oct. (Reuter.) Het telegraaf- agentschap Belga meldt, dat het Belgische antwoord op het Britsche memorandum van 18 September morgen (Woensdag) of overmor gen zal worden overhandigd. OSLO, 20 Oct. (D.N.B.) Volgens de voor- loopige berekening van het resultaat van de verkiezingen behaalde de arbeiderspartij 70 of 71 zetels tegen 69 in het vorige Storting, de conservatieven 36 tegen 31, de Agrariërs 18 (23), de liberalen 23 (24) en de kleinere partijen 2 of 3 (4). BOEDAPEST, 20 Oct. (D.N.B.) De herfst- zitting van beide huizen van het parlement is heden geopend. Minister-president Daranyi en de nieuwe regeering werden met levendigen bij val ontvangen. De zitting was voornamelijk een rouwdienst ter eere van den overleden minis ter-president Goemboes. Minister-president Daranyi kondigde aan, dat de nieuwe regeering Donderdag aan het parle ment zal worden voorgesteld, waarna de regee- ringsverklaring aan het parlement zal worden voorgelegd. Er gaan geruchten dat de H. Vader binnenkort een encycliek over het communisme zal publi ceeren. De Spaansche minister Pezas is benoemd tot opperbevelhebber van de verdediging van Madrid. Officieele kringen in België dementeeren, dat er op het oogenblik sprake is van aftreden van liet kabinet. Graaf Ciano is Dinsdagmiddag te München aangekomen. Zal Goering in plaats van Goebbels invloed op de pers krijgen? Wordt generaal Rydz Smygly tot maarschalk bevorderd? Treinbotsing in Tsjecho-Slowakije; drie dooden, 23 gewonden. De werkzaamheden der non-interventie-commis sie. Italië, Duitschland en Portugal laten niets van zich hooren. De Tweede Kamer heeft Dinsdag verschillende wetsontwerpen, waaronder de nieuwe Vogelwet, aangenomen. Vergadering der R.K. Hanze in het bisdom Haarlem. Het Grieksche stoomschip Okeanis op sleep touw genomen naar den Nieuwen Waterweg. Motortjalk op het IJselmeer aan den grond; de bemanning gered. Te Amsterdam heeft Nida Senff het wereld record over 150 Yards rugslag verbeterd. New-Yorksche Beurs: Stemming gedrukt, slot verdeeld. Het gaat in den oorlog altijd zóó en onveranderlijk herhaalt zich deze geschiedenis dat de leelijke streken van den vijand breed worden uitge meten, of zonder eenige scrupule aan gedikt, terwijl wat men zelf aan onbe hoorlijke dingen deed en misdeed, kalmweg wordt verzwegen, of brutaal weg vergoelijkt. Dit geschiedt over en weer. Het is zooal geen oorlogsrecht, dan toch oorlogsgebruik, waarbij het op sensationeele wijze vermelden, ver oor deelen en brandmerken alleen geldt voor datgene, waaraan de tegen partij zich schuldig maakt, of heet te maken. Zóó gaat het in den oorlog. Gaat het bij alle verschil van verhoudin gen en praktijken in het maat schappelijke verkeer, in het leven van eiken dag, niet precies eenderIs het ook daar niet altijd een ander, of de ander, die verkeerd handelt en, bij verschil van meening, leelijke dingen doet, terwijl men zelf vrij uitgaat? Wat men in anderen laakt vindt men volmaakt geoorloofd, zoodra het de eigen zaak, of de eigen persoon be treft; of wel men doet er het zwijgen toe, indien op dit punt eenige twijfel mocht rijzen. Zóó is de regel: het aanleggen van tweeërlei maatstaf, een voor zichzelf en een voor anderen. Maar de woorden duiden het reeds aan: tot eigengerechtigdheid vervalt wie eigen rechter wil zijn. En recht en waarheid lijden geweld. LONDEN, 20 Oct. De „Daily Telegraph" meldt uit Djiboeti, dat de spoorlijn tusschen Addis Abeba en Awasj, welke verleden week Woens dag door Abessiniërs werd vernield, thans is hersteld. Ten Oosten van Awasj hebben de Abessinische benden echter nieuwe aanvallen gedaan en de lijn tusschen Afdem en Mehesso opgebroken. Dichte bosschen maken daar de nadering der aanvallers gemakkelijk. Eenige dagen geleden is een gepantserde trein ontspoord, waarby de locomotief over den kop sloeg en machinist en stoker ernstige brandwon den opliepen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een aantal kleine torpedobooten van de Italiaansche ma rine thans een politiedienst op het Tanameer onderhoudt. Stand op Woensdag I unr v.m.: 759 Vorige stand: 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1