De Tweede Kamer is met haar arbeid begonnen Haarlemsche Hanze vergadert WEE UIT EEN NEST NIEUWE VOGELWET AANGENOMEN DE PRIJZEN-POLITI WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 ®ok allerlei andere ontwerpen werden, vrijwel zonder eenige besprekingen, aanvaard Onze handelspolitiek Nieuwe Vogelwet Geen opmerkingen Klacht over Duitsche handelspolitiek Bende rijwïeldieven in arrest Zes personen door Haagsche politie opgesloten Motor tjalk aan den grond Bemanning met behulp van roeiboot gered De moeilijkheden der Okeanis Op sleeptouw Engelsch schip had vertraging Water in achterruim HR. MS. „DE RUYTER" NAAR ROTTERDAM Bij gelegenheid van de 70-jarige herdenking der opening van den Waterweg De verduistering te Alkmaar Bedrijfsleider heeft in het wilde gespeculeerd f 65.000 verduisterd Regent-boekhouder tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld OVERVAL TE ZEVENHUIZEN Goede bekende van de politie aangehouden CAFÉHOUDER ONDER TRAM GEDOOD Motorrijder op slag gedood KONINGIN EMM A-MONUMENT „Niet iedere prijsverhooging is een onredelijke prijsopdrijving" Aandacht voor den geest Crisis en organisatie Na het drama te Spekholzerheide Vragen aan ministers gesteld LOTERIJWET OVERTREDEN In hooger beroep dezelfde straffen geëischt KIND DOODGEREDEN UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen DOOR ANNY VAN PANHUYS 20 October 1936. He Tweede Kamer is thans haar na- tearscampagne ingegaan. Misschien komt ®r in het begin van November nog een werkje („vrij" in den zin, dat er niet 'n het openbaar vergaderd wordt), om de begroetingen nog eens goed te bestudee- fen. Maar in ieder geval zjjn onze volks vertegenwoordigers nu tot Kerstmis zwaar 'h touw en staan zjj voor een zeer om vangrijke taak. Hoe gevarieerd die taak bovendien zal we ll®1!, bleek vandaag al uit de lange agenda. ter tafel kwam en waarvoor de meeste •Ministers successievelijk op het Binnenhof 2,lllen moeten verschijnen. ®r staan op die agenda verschillende ont- ^®rPen, b.v. de nieuwe Vogelwet, die in vroe- ®er jaren heel wat gezapiger besprekingen a°Uden hebben uitgelokt, doch die thans onge twijfeld zeer zakelijk en in het tempo van de Moderne spreektijdrantsoeneering zullen wor- j*®n afgedaan. Als pièce de résistance fungeert juister Van Schaik's nieuwe Pachtwet, die "el wat langer tijd zal vergen. Met de Indische ontwerpen, die de agend» ®Penden, was de Kamer al heel spoedig ge- eed. Het eerste strekte tot het verleenen van ®etl concessie aan de N. V. Mijnbouwmaaf- Schappij Nederlandsch Nieuw Guinea voor de 0Psporing en ontginning van ertsen. De so- ^aal-democraat ir. Cramer, de vrijzinnig-de mocraat mr. Joekes en de Christelijk Histori- ?cbe afgevaardigde Van Boetzelaer van Dub- ®eldam maakten daar eenige opmerkingen ®yer. Maar een bepaald debat bleef uit, mede m>ordat dr. Colijn ditmaal geen pleidooi voor staatsexploitatie te beantwoorden had, wijl de pociaal-democratische spreker wel inzag, dat be' Indische Gouvernement geen geld heeft °°r dergelijke experimenten. He heer CRAMER betreurde alleen, dat zoo ®r°ote terreinen in concessie worden gegeven, daardoor de mogelijkheid van Overheids-exploi- atie voor de toekomst wordt beperkt. Maar, het risico niet al te groot worden, dan die- en (je gebieden, waar men naar ertsen zoeken at, wel noodzakelijk uitgestrekt te zijn. fl.Hog minder debat lokten de ontwerpen uit, j 6 verband houden met de politiek ten opzich- van de textielindustrie. (Contingenteering b Indië, gelcblijke steun aan de Indische batik- ÜVerheid, omdat deze door de contingenteering ang.3wezen raakt op duurdere grondstoffen; en erhooging van invoerrechten voor textielgoe- 6r«n in Nederland, om den in Indië verleenden ®Un uit de opbrengst daarvan te financieren). et laatste ontwerp werd op verzoek der Re dering van de agenda afgevoerd. Hit zal wel verband houden met de depreciatie Va- u den gulden, die in het vraagstuk, dat hier aah de orde is, natuurlijk een belangrijke rol Speelt. Ook hier is, gelijk Dr. Colijn den heer ramer, die over de eerste twee ontwerpen een aar opmerkingen maakte, de situatie nog niet ledig te overzien. In ieder geval zou ook het ^bat Wei belangrijk uitvoeriger geweest zijn, *bdien sedert de indiening der ontwerpen de monetaire toestand zich niet opeens zoo gron- gewijzigd had. nieuwe Vogelwet, ter vervanging van de van 1912 heeft slechts twee leden aanlei- ^et gegeven tot het houden van algemeene ^schouwingen. De sociaal-democraat VAN aHelhoFF en de vrijzinmg-democrate me- a*ouw BAKKER—NORT, die beiden hun hart jjh de dierenbescherming verpand hebben, adden woorden van lof voor minister Deckers, waren anderzijds niet voldaan, omdat de -'bister de vangst van in het wild levende vo- s voor de kooi niet geheel heeft willen on mogelijk maken. Maar minister DECKIERS wees Zen wensch ook nu af, omdat de dieren er slotte zijn, om den mensch te dienen, .en V P den mensch de geoorloofde ontspanning opt biet houden van vogels in een kooitje niet V.,j, 2eggen mag, als daarbij overigens geen kefedlleden voorvallen. Menig sijsje, losgelaten, te m, aldus de minister, weer naar zijn kooitje ïj ug- Zóó ongelukkig voelt het zich dus niet. V0 Minister wees overigens op den belangrijken Va ^uitgang, dien de nieuwe wet op het gebied Pitv 06 v°êelbescherming brengt, doordat hare <jen°erin8' tengevolge van differentieering naar V0. töd van het jaar, de streek en de diverse y'0M zeer 30,3P®1 a&n de behoeften kan yöen aangepast. Etft,an de wijzigingen, bij de behandeling der (joelen in de wet aangebracht, dienen er e vermeld. Ten eerste is de raaptijd van kievitseieren ingekort tot 20 April, om het derde legsel van deze vogels zooveel mogelijk te sparen. Ten tweede is aan art. 23 een nieuw derde iid toe gevoegd, waarin het in massa vangen van vo gels door middel van vallen, kooien, netten, strikken en lijmstokken en andere dergelijke middelen verboden wordt. Ten derde is een amendement-Wendelaar aangenomen, tenge volge waarvan ook in het belang van-de jacht bepaalde vogelsoorten bij Algemeenen Maatre gel van Bestuur kunnen worden beschermd. Henri Hermans Werd dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, dat tot heffing van belas ting van de nalaten schappen van in het buitenland wonende Ne derlanders en van schen kingen, door zoodanige Nederlanders gedaan, ging zelfs zonder één opmerking onder den hamer van den voorzit ter door. Het verdrag tusschen Nederland en Duitsch- land tot regeling van het goederenverkeer tus schen beide landen gedurende het jaar 1936 heeft den katholieken afgevaardigde HERMANS nog eens doen klagen over de handelspolitiek der Duitsche Regeering, die den invoer onzer agrarische producten weert en tegelijk door allerlei exportpremies den export van industrie producten forceert en prijsbederf veroorzaakt op de Nederlandsche markt. Hier dient, aldus Henrl Hermans, een krachtige houding onzerzijds tegenoverge steld te worden. Desnoods wijzige de Regee ring tot dit doel de Retorsiewet. Minister GELISSEN zegde toe, dat men zal blijven streven naar een verruiming van het handelsverkeer, doch wees op de moei lijkheid, dat de betalingsverhouding tusschen beide landen eigenlijk een grooten Duit- schen invoer en een kleinen Nederiandschen uitvoer noodzakelijk maakt. In verband met het Nederlandsch-Ameri- kaansch handelsverdrag heeft de vrijzinnig- democr. SCHILTHUIS de opmerking geplaatst, dat de voordeelen, hierbij voor onzen handel verkregen, te danken zouden zijn aan de weinig agressieve handelspolitiek van Nedenand in het verleden, die de Amerikanen gunstig gestemd zou hebben. De heer Schilthuis vergeet, dat de Vereenigde Staten al sedert eenige jaren naar verruiming streven van hun handel met alle landen. In de afgeloopen week wist de straatrecher- che te Den/Haag de hand te leggen op een complot rijwieldieven en helers, die geruimen tijd de residentie onveilig hebben gemaakt. Bij een gehouden controle werd de 30-jarige O. V. te Loosduinen in het bezit gevonden van een zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk hij be weerde voor een zeer lagen prijs van zijn broer te hebben gekocht. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat dit rijwiel eenige da gen te voren te 's Gravenhage was ontvreemd. Het gevolg hiervan was, dat de 31-jarige E. V. en de 23-jarige C. J. B., beiden wonende te 's Gravenhage, evenals genoemde O V. werden gearresteerd en ingesloten. Een in het Westland ingesteld onderzoek bracht naar voren, dat bovengenoemden talrijke rijwielen, van diefstal afkomstig, aan diverse personen, wonende te Monster, Poeldijk, 's Gra- venzande en Naaldwijk hadden verkocht of doen verkoopen. Daar de 31-jarige E. V. in den zomer reeds terzake van het feit, dat hij een gestolen rij wiel in zijn bezit had, was gearresteerd en hij dit rijwiel destijds beweerde gekocht te heb ben van een zekeren W. S., een goeden bekende van de politie, was het voor de politie niet moeilijk om hieruit de conclusie te trekken, dat als leider van het complot de 50-jarige W. S. fungeerde. Het gelukte dezen te arresteeren, terwijl hij in het bezit was van een den vorigen avond ge stolen rijwiel. Bij een onderzoek in zijn we ning werden tevens nog andere goederen van diefstal afkomstig, gevonden Allen werden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Verdacht van heling van rijwielen, werd nog aangehouden en ingesloten de 40-jarige B. M. Een door dezen man verkocht rijwiel van dief stal afkomstig, werd in beslag genomen. De diefstallen moeten loopen over een groot tijdvak, zoodat aangenomen kan worden, dat een groot aantal gestolen fietsen in het West- land zijn verkocht. Een vijftiental rijwielen werd bereids in diverse plaatsen in het Westland in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie te Den Haag vervoerd. Dinsdagmiddag is op het IJselmeer, 4 a 500 meter van de Naardensche kust, de motortjalk Lichtdrager aan den grond geloopen. Op verzoek van de politie te Naarden is een boot van den Huizer havendienst uitgevaren om de bemanning van de tjalk van boord te halen en in veiligheid te brengen. Dichtbij de tjalk heeft de Huizerboot een roeiboot uitgegooid en daarmee de vier opvarenden met veel moeite van boord ge haald en in Naarden binnengebracht, waar de bemanning van de tjalk, bestaande uit twee Nederlanders en twee Duitschers, on derdak is verleend Het schip van den havendienst is omstreeks: half zeven te Huizen teruggekeerd. De motortjalk is afkomstig uit Heemstede Het scheepje was van Amsterdam uitgevaren en wilde Dinsdagmorgen vroeg bij Urk voor an ker gaan. Het sloeg evenwel kort daarna van de ankers los en. werd tegen de Gooische kust gedreven. De schipper van de tjalk is naar Amsterdam vertrokken teneinde een sleepboot te requiree- ren om zoo mogelijk heden te trachten de tjalk vlot te trekken. In den loop van Dinsdagmiddag is de kapi tein van de Okeanis met eenige leden van de bemanning overgegaan op de sleepboot Witte Zee, teneinde de situatie van het schip van na bij gade te slaan. Het lag in de bedoeling, dat drie der opvarenden van de Okeanis weer aar. boord van dit schip zouden gaan, om te trach ten een verbinding met de sleepboot tot stand te brengen. Ook de sleepbooten Utrecht, van de firma Wijsmuller te Den Helder en Holland van de reederij Doeksen en Dros te Terschelling, zijn Dinsdagmiddag bij het wrak aangekomen. Ook deze sleepbooten stellen alle pogingen in het werk, om met het schip vast te maken. De Witte Zee, die het eerst bij het schip was, is er Dinsdagmiddag om kwart voor vijf in ge slaagd een tros uit te brengen en de Okeanis op sleeptouw te nemen. Men heeft koers gezet naar den Nieuwen Wa terweg. De Belgion, aan boord waarvan de opvaren den van de Okeanis zijn opgenomen, is op weg van Hamburg naar Antwerpen. De Belgion is een schip van de Hellenic Lyne Ltd. te Py- raeus. Dinsdagmiddag half vier is het Engelsche vrachtschip Ousel, komende uit Liverpool, met aanzienlijke vertraging te IJmuiden binnenge komen. Het schip heeft tijdens het zware stormweer met ernstige moeilijkheden te kampen gehad: een reddingboot aan stuurboordzijde is kapot geslagen. Het schip is doorgevaren naar Am sterdam. De kapitein van het Noorsche ss. „Bollta" rapporteerde Dinsdag bij binnenkomst te IJmui- den op de reis van Oslo naar IJmuiden met ver schrikkelijk slecht weer te kampen te hebben ge had. Als een gevolg van de overkomende zeeën heeft het schip ongeveer 200 ton water in het achterruim gekregen. Het schip is opgestoomd naar Amsterdam. Het schip was in ballast. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" zal, naar wij vernemen, 31 October te Rotterdam aankomen met nog eenige oorlogsschepen, om luister bij te zetten aan de 70-jarige herdenking van de opening van den Waterweg. De schepen zullen ter bezichtiging zijn op nader aan te geven uren. De leden der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" zullen naartoe in de gelegenheid worden gesteld op 31 October, 1 of 2 November. Donderdag 29 October zal cle luit. t. zee F. S. W. de Ronde in „Excelsior" een causerie houden over zee- oorlogsscheepstypen en over Hr. Ms. de Ruy ter, welke lezing bedoeld is als voorbereiding voor het bezoek aan dien bodem. Hè, bijna schoot me de aaara van de ziekte te binnen; nu is ie me weer ontschoten. (Dim. 111.) De nabij Oostburg gevonden bedrijfsleider N„ uit. Alkmaar, die wegens oplichting van f 40.000 voortvluchtig was, heeft voor den commissaris van politie te Alkmaar een volledige bekentenis afgelegd. Den laatsten tijd had hij wild ge speculeerd en hij had nog enkele duizenden guldens schuld aan een aantal bookmakers. De man heeft tijdens zijn vlucht zoo weinig beschutting kunnen vinden, dat zijn beide voe ten bevroren waren. Het is niet onmogelijk, dat hij het gebruik daarvan zijn leven lang zal moeten missen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 63-jari- gen assuradeur E. G. van H., gedetineerd, gewe zen regent-boekhouder der Nederduitsch-Her- vormde Gemeente te 's-Gravenhage, tegen wien wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 65.000, dat hij in voornoemde func tie onder zich had, een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, is geëischt. Verdachte werd veroordeeld conform den eisch, met aftrek van drie maanden voorarrest. De Rotterdammer, die in verband met den overval met berooving te Zevenhuizen is gear resteerd, is de 25-jange W. W., een goede be kende van de politie. De man ontkent iets met den overval uit staande te hebben, doch de aanwijzingen, die de poütie tegen hem heeft, zijn van dien aard, dat hij voor den Officier van Justitie zal wor den geleid. Het onderzoek wordt ten zeerste bemoeilijkt, omdat zoowel het slachtoffer als de vermoede lijke dader weigeren medewerking te verleenen Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is bij het station te Achthuizen een ernstig ongeluk ge beurd. De 69-jarige caféhouder F. Jacobs, wo nende te Achthuizen, tevens agent van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij is op ge noemd punt door de tram, welke op weg was van Middelharnis naar Ooltgensplaat, aangere den en vrijwel op slag gedood. De tram had geruimen tijd vertraging. Dinsdagavond tegen half zes is op den rijks straatweg Assen-Gioningen ter hoogte van Peelo een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige landbouwer W. Nijenhuis uit Schoon oord (gem. Sleen) op slag werd gedood. N. was met zijn motorfiets op weg naar de Zuidlaarder markt. Uit cis richting Groningen kwamen hem eenige auto's tegemoet rijden, die hem met hun lichten verblindden. N. bemerkte een voor hem rijdenden boerenwagen, welke was bespannen met een paard, niet tijdig en kwam met dit voertuig heel even in aanraking. Hij maakte een zwenking naar links en kwam voor een vrachtauto terecht, welke bestuurd werd door G. A. Reiber uit Assen. N. werd cloor den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. De jongeman werd op slag gedood. Zijn stoffe lijk overschot is naar het lijkenhuisje te Assen vervoerd. Naar wij vernemen, zal de N. C. R. V. heden van elf tot twaalf uur voormiddag, een re portage geven van de plechtigheid der onthul ling door H. M. de Koningin van het monu ment te Soest, opgericht ter nagedachtenis van wijlen Koningin Emma. DEN HAAG, 20 October. Wie heeft de eerste klappen op gevangen van de devaluatie? De middenstand! Bij zijn oude moei lijkheden hebben zich tengevolge van de munt-politiek nieuwe ge voegd. De regeering heeft een beroep op hun gedaan tot het voorkomen van onredelijke prijsopdrij ving. De organisaties hebben dit beroep onder steund en zij blijven het ondersteuneu, doch de regeering eische niet het onmogelijke. De re geering zij niet eenzijdig, vergete niet, dat prijs- verhoogingen vaak reeds plaats hebben vóór het product den middenstand bereikt, bij de fa briek of bij den grossier. Moet de middenstand, die toch al aan het eind van zijn weerstands vermogen staat, dan alléén de lasten dragen? Neen! Gemotivéerde prijsverhooging is géén on redelijke prijsopdrijving. Moet de middenstand zelf een hoogeren inkoopsprijs betalen, dan mag hij zijn verkoopsprijs niet met eenzelfde be drag, zooals de regeering zegt doch naar evenredigheid met een zeker winstpercen tage verhoogen. Met deze ontboezemingen opende de heer E. Stumpei in een der zalen van den Dieren tuin de 56ste Centrale Raadsvergadering tevens Jaarvergadering van de Hanze In het Bisdom Haarlem. De middenstand is bereid de nieuwe of fers, die hem worden gevraagd, te bren gen, zoo zeide hij voorts, wanneer hij ziet, dat de nieuw-geschapen munt-verhouding zóó wordt uitgebuit, dat grooter welvaart voor ons volk wordt verkregen. Het bestuur der organisatie heeft behalve deze materieele ook groote geestelijke zorgen, 't Heeft de overtuiging, dat duizenden Katholie ke middenstanders zouden zijn afgezakt naar de radicale stroomingen van dezen tijd, wan neer er geen beginselvaste organisatie voor hen had bestaan. Het moet echter constateeren, dat bij de leden de waardeering voor het geestelijk goed beneden het gewenschte peil blijft. De medewerking aan het kernenwerk stelt in alle opzichten teleur. Later op de vergadering werd de aansporing voor de geestelijke belangen te zorgen, krachtig onderstreept door prof. Cleophas, moderator van de afdeeling Leiden. De kracht van onze middenstandsorgani satie ligt in haar ideëele waarde. De geeste lijke ontwikkeling harer leden moet zij met kracht ter hand nemen. Op voorstel van prof. Cleophas zal het hoofd bestuur In zjjn eerstvolgende vergadering de instelling van een werkcommissie tot bestudee ring van het vraagstuk der geestelijke ont wikkeling bespreken. Bij de behandeling van de bergooting. drong de afdeeling Amsterdam aan op systematische voorlichting aan de middenstanders met betrek king tot de prijzenpolitiek, die zij in de ko mende periode moeten volgen. Het bestuur zal er op aandringen, dat déze voorlichting nog beter ter hand wordt genomen. De begrooting werd goedgekeurd. Na breedvoerige discussies, werd een voorstel van het hoofdbestuur tot deelname aan het aandeelenkapitaal der glasverzekering „Mid- glas" te Breda aanvaard. Op aandringen van 'sHeerenhoek beloofde het bestuur nog weer eens bij de regeering te zullen aandringen op het wegnemen van on billijkheden in de heffing der legesgelden voor ventvergunningen. Leiden eischte dat het hoofdbestuur stappen doet die tot een spoedige behandeling van de wet op de vestigingseischep. kunnen leiden. Na het afwerken van de uitgebreide agenda hield aalmoezenier K. Roncken, geestelijk ad viseur van den Limburgschen Middenstands bond, een voordracht over: De hedendaagsche crisis kenmerkt zich door zijn alomvattend karakter. Geen land ter we reld en geen terrein van het leven wordt erdoor gespaard. Zij stelt de katholieken voor ernstige vraagstukken: het vraagstuk van het dagelijksch brood, van de levensbeschouwing, waarmee straks het maatschappelijk leven zal worden doordrongen, van de vrijheid van onzen gods dienst. Die vraagstukken stellen zich ook aan ons katholiek organisatie-leven. Willen wy in dit organisatie-leven aan hun oplossing bijdragen, dan moeten wij op de eer ste plaats de naastenliefde in toepassing bren gen. Daarnaast dient de organisatie te doen wat mogelijk is om de middenstanders beter dan tot dusverre in staat te stellen den moeilijkheden het hoofd te bieden. Onbekwaamheid en onwetendheid spelen nog een veel te groote rol. Velen zijn zelf de schuld, dat zij in moeilijkheden komen Zulke hebben eigenlijk het recht niet om door de gemeenschap te worden gesteund. Wie niet op zijn taak be rekend is, verdient niet de plaats, die hij in het maatschappelijk leven inneemt te behouden. Wat de middenstand ook es vooral goed moet zien is dit: thans vraagt hij om ordening. Deze kan nooit een crisis-maatregel zijn. Zij moet van blijvenden aard zijn. Wat duurzaam is moet op goede fundamen ten rusten en deze mogen niet overhaast, doch moeten met voorzichtigheid worden gelegd. On der leiding van hem die in de beginselen den weg moet wijzen, van den drager of de dragers van het kerkelijk gezag. Een groot aantal schriftelijk ingediende vra gen werden van de bestuurstafel uit beant woord. De voorzitter bracht allen dank en sloot laat in den middag de vergadering. De heer Bongaerts heeft aan de ministers van Financiën en van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van het drama te Spekholzerheide omtrent de gevallen van methylalcoholvergiftiging? Is het juist, dat de vergiftiging moet worden toegeschreven aan zeer matig gebruik van me thylalcohol of met methylalcohol vermengde jenever? Bestaat er gegrond vermoeden, dat de ge bruikte methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnengesmokkeld? Zoo ja, zfjn dan bij de regeenng maatregelen in overweging can de kansen op herhaling van een dergelijk drama in grensplaatsen zooveel mogelijk terug te dringen en zijn de ministers bereid de Kamer mededeeling van die voorne mens te doen? In hooger beroep stonden voor de Haagsche rechtbank terecht de directeuren der N.V. Han del-, industrie- en landbouwmaatschappij (Hil- mij), die door den kantonrechter wegens over treding der Loterijwet zijn veroordeeld, ieder tot 100.boete, subs, twintig dagen. Verdachten, die de hun ten laste gelegde fei ten toegaven, beweerden, daarmede niet de Lo terijwet 1928 te hebben overtreden, daar zij voordien onder vigueur van de oude wet tegen over obligatdehouders verplichtingen op zich hadden genomen, welke zij niet konden verbre ken. Het O. M. concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Volgens mr. C. J. de Vries, als raadsman voor beide verdachten optredend, vallen de obligatiën, uitgegeven in 1925, hetzij al dan niet geplaatst, onder de bepalingen der oude Loterij- wet en zal hier dus vrijspraak van het ten laste gelegde moeten volgen. Uitspraak 3 November a.s. Eveneens had zich te verantwoorden de direc teur der N. V. Haco, die wegens overtreding der Loterijwet door den kantonrechter is ver oordeeld tot ƒ100.— subs, vijftig dagen. Het O. M. concludeerde tot bevestiging van het vonnis. Mr. E. Hollander concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging subs, vrijspraak. Uitspraak 3 November. Dinsdagmiddag om twaalf uur is het zes-jarig zoontje van de familie G. te Nijverdal, doordat het plotseling de Grootestraat overstak, onder een passeerenden vrachtauto geraakt. Zwaar gewond werd het kind opgenomen. Kort na het ongeval is het ventje overleden. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: G. Kootstra, burgemeester der ge meente Gorinchem. Toegekend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: mej. J. A. van Haaren, huishoudster op de R. K. pastorie te Haps; in brons aan C. J. Engel, expeditieknecht bij de N. V. de Erven de Weduwe J. van Nelle, te Rotterdam. gezien avond verscheen ook Herman Stin- k-ast,uit Aschaffenburg en bij deze gelegenheid u.e Therese voor het eerst de hand. Later j lJ tegen Normann tie" m°et nu ook niet meer met de tram naar iek gaan. Mijn directeur meet zich een Vto aanschaffen. Dat is ook prettig voor je §ev6^„-" mooien vrouwen moet men wat luxe .had eerbied voor die kleine vrouw; de ?®lf en zelfbewustheid, waarmee zij zich baar man naar boven werkte, wekte zijn ïj^dering oP. atn ^'hmerde zich den dag, dat Normann St®lüe Zbn huwelijk zijn dorpsch vrouwtje voor leg en volgde in gedachten langzaam den n zij tot op heden gegaan was. Hoe onge- v"etl en zelfbewust bewoog zij zich te mid- Vri atl haar gasten. Van top tot teen was zij "ötffjyh een dame in kleeding, houding en hift g n- Z« droeg een staalblauwe avondjapon bescheiden decolleté en haar schoonste '®en Was haar prachtig dik haar, waarin al- een smal gouden bandje schitterde. Herman Stinner dacht, terwijl hij het zich aan de tafel van zijn directeur goed liet smaken, ook over Robert Normann na en verheugde er zich over, dat het toeval hem dezen geschiktten man had doen ontmoeten. Zonder hem en zijn buiten gewoon rendeerende uitvinding zouden zijn za ken nimmer een vlucht hebben genomen, zooals zij nu gedaan hadden. De nieuwe gietmassa had in de practijk bijzonder opgang gemaakt en de concurrentie deed wat ze kon om het patent te ontgaan en met een gelijkwaardig product aan de markt te komen. Bij het nemen van het patent waren echter de noodige maatregelen getroffen, om dit bijzon der ongemakkelijk te maken. Een paar weken na haar eersten officieelen avond vergezelde Therese haar man voor het eerst naar de fabriek. Naast hem leunde zij in de kussens van een geluidloos en als zwevend rij denden auto en keek door de raampjes naar het voorbijsnellende winterlandschap. Plotseling drukte Robert haar dicht tegen zich aan. „Is het leven niet heerlijk ten zijn wü niet grenzenloos gelukkig?" Het kwam hem haast als een wonder voor, dat de voorname dame, die naast hem zat en wier fijn parfum hij rook, zijn Therese was de dochter van conducteur Falk uit Hainstadt. „Om heelemaal eerlijk te zijn het hindert mij toch, dat ik nooit meer iets van Francisca hoor. Ik zou denken, dat de jaren haar wel wat milder gestemd zouden hebben en dat ze nu wel de hand zou aannemen, die ik haar zoo gaarne ter verzoening zou toesteken. Wij zijn toch, zus ters, die in onze kinder- en meisjesjaren heel veel van elkaar gehouden hebben." Robert streek peinzend over zijn kin. „Ik weet niet wat ik daar nu eigenlijk op moet antwoorden, Resi, ik vertrouw je z is ter niet recht. Ze is zoo'n echte stijfkop. Maar ik wil geen invloed op je uitoefenen; als jij je er wat van voorstelt, schrijf haar dan eens. Maar bedenk, dat jullie uiterlijk heelemaal niet meer bij elkaar passen. Therese hief afwerend de hand omhoog. „Dat komt er nog het minst op aan. Naar Frankfort zou Francisca wel niet gauw ko men en om aan mijn kennissen te worden voorgesteld, zal zij zeker niet verlangen. Maar wat dien brief aangaat, dat lijkt mij niet ge schikt. Het geschreven woord heeft iets hards en kouds; de warmte, die men er in wil leggen, bemerkt de lezer niet, ze is onderweg verdwenen. Het gesproken woord echter is levend, dat kan wonderen bewerken," Ze nam de hand van haai man tusschen haar kleine, krachtige vingers. „Luister etens Robert, ik heb gedacht als ik eens in het voorjaar naar Hainstadt reisde om op het graf van vader en moeder een krans neer te leg gen. Van daar uit ga ik dan naar Buchen en zoek Francisca op." Haar echtgenoot maakte 'n mismoedig gebaar. „Je wilt haar in haar huis opzoeken, die on aangename vrouw. En als zij zich nu weer net zoo gedraagt als te Aschaffenburg, wat dan?" Hij was er beslist tegen, dat Therese, zich bloot stelde aan het gevaar van nog weer zoo'n opwin dende scène. Therese lachte nietig. „Wij hielden vroeger zoo veel van elkaar en konden niet buiten elkaar daarvan is toch zeker wel iets bij Fransje blijven hangen. Ik zou nog gelukkiger en tevredener zijn, indien het mij gelukte, mij met mijn zuster te verzoenen; hoe men de zaak ook bekijkt aan haar hebben wij Maria te danken." Robert knikte. „Onze Maria," zei hij langzaam. Ja, terwille van Maria moeten wij de stroeve on derwijzersvrouw vergeven. „Handel ten opzichte van Francisca zooals jij denkt dat 't goed is," zei hij. „In gevoelskwesties zijn jullie vrouwen beter thuis dan wij mannen." Na dit antwoord stond Therese's besluit vast. Alleen de verzoening met haar zuster ontbrak er nog aan om haar geluk volkomen te maken. De vijandschap van Francisca was de eenige scha duw op dat geluk. Dikwijls stelde zij zich de verzoening voor en als twijfel aan de mogelijkheid er van in haar opkwam, joeg zij dezen met allerlei argumenten op de vlucht. Robert Normann vond echter, naarmate hij langer over het plan van Therese doordacht, dat het toch verstandiger zou zijn, indien hij zijn vrouw bij het voorgenomen bezoek aan haar zus ter vergezelde. „Dat zou lijken alsof ik bang was om alleen naar haar toe te gaan," antwoordde Therese, „laat mij mijn geluk maar alleen beproeven. Je weet, dat ik na de breuk met Francisca veel ge leerd heb en dat ik mijn woorden zoo zal kiezen, dat zij hun uitwerking niet zullen missen." Na deze verzekering liet haar echtgenoot zijn bezwaren vallen. Het werd lente. Een zonnige, aan bloesems rijke lente, zooals die, waarin conducteur Falk gestorven was. Therese had in Hainstadt een peettante wonen, een stokoud vrouwtje, dat zij af en toe een nuttig cadeau zond. Haar plan was, daar te logeeren en den volgenden morgen naar het kerkhof te gaan. Zij schreef de oude vrouw en werd door haar van het station gehaald. Het oudje stond met zoekenden blik te kijken het kwam haar niet in het hoofd, de deftige dame aan te zien voor „Trees van Falk." Te leurgesteld wilde zij naar het dorp terugwande- len, toen die deftige dame ineens naast haai stond. „Maar Peettante, kent u mij niet meer? Ik ben toch Trees van Falk." Het oude vrouwtje stond paf en kon alleen maar hoofdschuddend zeggen: „Ben jij Trees van Falk dat is niet te ge- looven!" Eindelijk herkende zij toch het gezicht, dat baar aankeek en uitte haar verbazing met de woorden: „Zooiets is nog niet gebeurd zoolang als Hainstadt bestaat!" Het was reeds laat in den midag, maar daar het weer zoo prachtig was, wilde Therese nog denzelTden avond naar het kerkhof gaan. Dan kon zij den volgenden morgen vroeg reeds door naar Buchen. Ze voelde zich weer heelemaal thuis in haar jeugdomgeving, toen zij naast het oude vrouwtje mee naar haar huisje wandelde. Voorbijgangers gaapten haar aan; bekende ge zichten keken vragend. Therese drukte meer deren menschen de hand. „Ja, ja, kijk maar niet zoo verbaasd ik ben het, Trees van Falk." Ze was buitengewoon blij en verheugd, weer in haar geboorteplaats te zijn ten zij verbaasde zich er over, dat zij zoo lang weg had kunnen blijven. Ze kwam in een weeke stemming en ver langde er erg naar, haar zuster te zien. Vriendelijk en rustig lag het dorpje in het bloeiende voorjaarslandschap; er achter rezen grootsch en indrukwekkend de bergen omhoog. Het oude vrouwtje babbelde over den ouden tijd en herinnerde Therese daardoor aan de vele kleine dingen, die zij vergeten was. Bij haar thuis aangekomen, moest zij een kop slappe koffie drinken. Ze smaakte echter verrukkelijk zoo werd de koffie ook in het ouderhuis van The rese gezet. De peettante vroeg: „Heb je wat met Francisca? Ze kijkt niet vriendelijk als men haar over je spreekt, ze zegt echter niet waarom." De stemming van Therese werd nog beter. Godlof haar zuster had niets van wat tus schen haar beiden was voorgevallen, ruchtbaar laten worden. Dat had zij niet van haar durven hopen. Therese deed met deze opmerking haar voor deel. Als Francisca niemand de ware toedracht der dingen had verteld, was er voor haar zeker geen aanleiding om dat te doen. „Wij hadden een meeningsverschil over kleine Marietje," antwoordde zij, „u weet immers, beste peettante, dat mijn man en ik het kind als eigen aannamen, omdat ik nooit (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3