■0» ■ïffl LAATSTE NIEUWS Het vergaan van de „Van der Wijck" Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J BELASTINGVERHOOGING Kabinetscrisis in Bulgarije? 0NEENIGHEID IN HET SPAANSCHE KABINET? WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 Het spook waart rond in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, zoekende wie het zal verslinden! Rijk en Gemeenten PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De verloving van Prinses Juliana FAILLISSEMENTEN Kort en Volledig Or gelb espeling Prov. Staten van Zuid-Holland BILJARTEN Jubileumwedstrijden B. C. „Haarlem" Kampioenschap van Lisse WATERPOLO De wintercompetitie DAMMEN Haarlemsche Damclub AERDENHOUT HEEMSTEDE OVER VEEN SlHllI Te Utrecht is het 25-jarig bestaan van de R.K. Onderofficiersver. „St. Martinus" gevierd. Een hoekje van de zaal tijdens de jeestvergadering (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Meeningsverschil onder de ministers over uitstel der verkiezingen Minister Prieto zou door Caballero zijn doodgeschoten Na Madrid Catalonië Voor 1300 gulden opgelicht Tegen den dader zware straf geëischt DE OKEANIS GESLEEPT Naar de Waalhaven gebracht Vrachtauto door een rangeer locomotief overreden De valutamarkt Depreciatie van den gulden met 2iy2 pCt. Amy Mollison licht gewond Bij een noodlanding in Kent Gemeentelijk kunst bezit der hoofdstad Enkele schilderijen gerestaureerd, andere naar het Bisschoppelijk Museum te Haarlem De kapitein vertelt Nog meer geredden WIELERSPORÏ WEDSTRIJDEN TE BERLIJN Kropman bezet een derde en vierde plaats zil VOETB&b HET HONGAARSCHE ELFTAL Een wedstrijd in Nederland? |IIIIIIIIinilllll!lll!llinil!!llini]llllllillll!!lllll!!lllllllll|||||||||||l!||||ll|||||||!ll|llllll|||!lll|III!l|||||||||||[!||I||||||| niiiMiimMininiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMimiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ STAD ITWS „Gaat het de gemeente Bloemendaal dan zóó slecht?" was nogal eens de vraag, toen in ons avondblad de mededeeling verscheen, dat er voor 1937 belastingverhooging noodzakelijk wordt geacht. De Haarlemmers keken het bericht met hei melijk welgevallen aan, hoewel ze niet zouden willen erkennen, dat ze in hun binnenste dach ten „zie zoo, nu gaat het den goeden kant uit, het was ook te mal, twee gemeenten, die in el kander vloeien en waarvan de eene veel meer belastinggeld van haar inwoners eischt dan de andere." Op dit moment is nog niet te zeggen, welke mededeelingen de Haarlemsche wethouder van financiën straks voor de begrooting 1937 zal doen. Het rommelt flink ten stadhuize en hert is nog lang niet zeker, dat de oprechte Haar lemmers er zonder nieuwe kleerscheuren zullen afkomen. Inderdaad, het is juist, dat Bloemen daal en Heemstede niet veel werkloozen hebben en dat Haarlem er dus straks bij ualing van zijn cijfer onmiddellijk veel beter voor komt te staan, maarzal dat dalen reeds in 1937 van zooveel beteekenis zijn, dat belastingver hooging van het financieele programma ge schrapt mag worden? Voor Bloemendaal is de situatie zooveel slech ter geworden, sinds de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in wer king is getreden. Voor dien tijd ontving de ge meente bij een heffing van 3 pet. aan plaat selijke inkomstenbelasting ƒ850.000.—, plus een rijksuitkeering per inwoner met een totaal van 20.600.Toen de wet in werking trad, werd Bloemendaal ontnomen ƒ215.600.—, terwijl bij nieuwe wetswijziging de uitkeering uit het ge meentefonds over 1S34/1935 verminderd werd met 82.000.waardoor de totale mindere ont vangst bijna drie ton werd. Maar het zou nog erger worden! Ten behoeve van het Werkloosheids-subsidie fonds werd de gemeente opnieuw 264.200. ontnomen, zoodat tenslotte de vlotte totale ver mindering werd ƒ561.800.—. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt elk jaar met nog ongeveer ƒ20.000.— vermin derd, totdat deze 'uitkeering tenslotte beland zal zijn op 21.000.Tegen dezen rijksstroojn kan de inderdaad nog bloeiende gemeente Bloe mendaal niet oproeien, ze wordt als beo ware gedwongen om de belasting te verheogen en dichter te brengen bij de groote zuster in de onmiddellijke nabijheid. 't Was ons nog niet mogelijk om de plannen van het gemeentebestuur in Heemstede te hooren. Het staat echter vast, dat men daar precies de zelfde moeilijkheden ondervindt, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat ook dit forensendorp een gedeelte van zijn attractie „lage belastin gen" zal moeten inboeten Het is geen blijde boodschap voor de talrijke forensen, die zich zoo rustig waanden in de mooie villawijken. Voor de gemeente-besturen is het echter nog minder plezierig en de eenig- ste troost is, dat andere forensen-gemeenten dezelfde inkomsten-vermindering moeten no- teeren. Het percentage kan nog meevallen, er is nog geen voorstel, de raadsleden moeten er nog over beraadslagen. Ged. Staten moeten een eventueel besluit nog goedkeuren en dan.. dan komen de aanslagbiljetten pas veel later, zóó laat, dat de zegeningen van de devaluatie li» den vorm van opleving, ieder reeds zijn ten deel gevallen. Laten we beginnen met het te hopen! Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men Dinsdagmorgen in tweede gewone zitting 1936 bijeen. De voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, hield de volgende rede: De verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard heeft de natie met geestdrift ver vuld en groote blijdschap is alom in den lande tot uiting gekomen over deze heuglijke gebeur tenis. Met H. M. de Koningin en het aanstaan de vorstelijk bruidspaar verheugen zich breede kringen van de bevolking in het geluk, dat over het in de laatste jaren zoo zwaar getroffen Kon. Huis is gekomen en groote vreugde heerscht over de nieuwe toekomst, die met de verloving van de Prinses voor Vorstenhuis en Vaderland is geopend. Ged. Staten hebben terstond nadat het ver heugende bericht door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken officieel tot hun kennis was gebracht de oprechte gelukwenschen van het Provinciaal Bestuur en van de ingezetenen van Noord-Holland, zoowel aan H. M. de Ko ningin als aan de vorstelijke verloofden aan geboden en die gelukwenschen werden met hartelijke dankbetuigingen beantwoord. Maar het komt mij toch voor, dat de Staten van Noord-Holland behoefte zullen gevoelen alvo rens met hun gewone werkzaamheden aan te vangen, openlijk van hun belangstelling in het vorstelijk huwelijk te doen blijken en dus met mij zullen willen instemmen, als ik andermaal mijn beste wenschen uitspreek voor het toe komstige bruidspaar en uiting geef aan de hoop, dat him verbintenis moge strekken tot het geluk van het geliefde Oranje-Huis en van het geheele Nederlandsche volk. (Applaus.) Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Jhr. C. J. A. Reigersman, houdende een verzoek om eervol ontslag als hoofdingenieur directeur van den Provincialen Waterstaat met ingang van 1 Januari 1937. Onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten aan de Provincie bewezen werd het eervol ontslag verleend. Nadat verschillende mededeelingen gedaan waren kwam aan de orde de benoeming van drie leden voor den raad van toezicht op de Provinciale bedrijven. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Th. G. C. Hooü werd benoemd de heer L. H. van Rooyen (.R.K.). Herkozen werden de heeren Jhr. J. P. W. van Doom en K. de Vries. De overige stuk ken, de verschillende provinciale begrootingen, werden commissoriaal verklaard, waarna de vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 1 December, des morgens half elf. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 20 October failliet verklaard: 1. P. A. de Jong, lood- en zinkwerker, wo nende te Haarlem, Obisstraat 21; Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. 2. P. Snel, bakker, wonende te IJmuiden- Oost, Kalverstraat 176; Curator; Mr. G. E. Mellema te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord in de sur séance van betaling op 26 Mei 1936 definitief verleend aan: Adriaan Biesheuvel, timmerman en aanne mer, wonende te Rijk, gemeente' Haarlemmer meer, Aalsmeerderdijk 229; Bewindvoerder: Mr. J. H.' C. Slotemaker te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: 1. G. P. Langendijk, landbouwer, wonende te Velsen-Noord, Melklaan L 2; Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. Joh. Gorree H. F.zn., meubelhandelaar, handelende onder den naam Nederlandsche Handelsvereeniging, gevestigd te Haarlem, Groote Houtstraat 176; Curator; Mr. Julius Hoog te Haarlem. De afd. Haarlem van den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-auto-ondernemers be legt op Vrijdag 23 October in Hotel Spoorzicht een vergadering. Leden van het hoofdbestuur uit Amsterdam zullen een en ander vertellen over de nieuwe regeling in de hoofdstad. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Don derdag 22 October 1936. des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Aus der Tiefe rufe ich, J. S. Bach; 2. Eerste Sonate, J. S. Bach, Allegro moderato, Adagio, Allegro: 3. a. Benedictus, L. Couperin, b. Flütes, c. Trio, L. N. Clérambault; 4. Im provisation, C. Saint-Saëns; 5. Suite gothique, L. Boëllmann, Introduction-Choral, Menuet, Prière, Toccata. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland (vacature wijlen M. Baak Jr.) de heer F. Bruijning (N. S.B.) te Dordrecht. Onder groote belangstelling werd Maandag avond in café Metz a. d. Barteljorisstraat de match B.E.T.E.Y. (A'dam) tegen B.C.H. gespeeld voor de afdeeling A. Na een fraaien, spannenden strijd wonnen de gastheeren met 11 caramboles. De cijfers zijn: B.C.H.Hü.TiY. Houtkooper 200 25 35 8.— Hagenaar 158 25 29 6.32 De jager 200 38 26 5.26 Haberer 149 38 26 3.92 Metz 168 2Q 58 7.34 v. Leeuwarden 250 23 52 10.86 Totaal 568 557 In den R. K. Volksbond te Lisse werden bo- genoemde wedstrijden voortgezet. De belangstel ling voor deze wedstrijden is zeer groot. De uitslagen luiden: pnt. brt. hs. gem. S. v. Rün 150 43 25 3.48 A. Elfering 75 43 11 1.74 P. Duivenvoorden Sr. 150 52 24 2.88 A. Elfering 148 52 17 2.84 R. v. Dük 150 54 13 2.77 H. Verdel 128 54 9 2.37 A. Duivenvoorden 150 40 19 3.75 J. v. Kampen 148 40 14 3.70 J. Duivenvoorden 150 42 26 3.57 B. Elfering 133 42 16 3.16 C. KoTtekaas 150 46 17 3.26 A. van Dijk 105 46 13 2.28 B. Mastenbroek 150 49 17 3.08 B. Elfering 144 49 9 2.95 De wedstrijden worden Woensdag en Donder- dag weder voortgezet. Zondag 25 October zullen in het Haarlemsche Sportfondsenbad, als voorwedstrijden van den beslissingswedstrijd om het landskampioen schap, H. Z. en P. C.Het IJ de eerste winter competitiewedstrijden gespeeld worden. Om precies 6.30 uur zal aangevangen worden met de damesontmoeting H. P. C.D. W. R., twee oude rivalen uit de zomercompetitie. H. V. G. B. bindt om 7 uur den strijd aan met het ia den afgeloopen zomer naar de tweede klasse gepromoveerde V. Z.V. Als eerste-klasse ontmoeting staat op het programma de wed strijd D. W. R.Zwemlust. Om 8.15 uur ten slotte wordt de beslissings wedstrijd H. Z. en P. C.Het U gespeeld. In de „Korenbeurs" te Haarlem werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936- 1937 en cupwedstrijden der Haarlemsche Dam club voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Clubkampicenschappen 1936-1937 Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van Ph. G. Amelung Jr.; J. J. van Kesteren remise met C. Kool. Eerste klasse: L. Kisch wint van H. G. J. An- driessen; B. Henneke wint van D. Schrijnema- kers; H. Berghuis wint van J. Otter. Prijsuitreiking ballonwedstrijd. Zaterdag middag heeft zich in de gymnastiekzaal van de O, L. school 't slotbedrijf van dé Koninginnedag viering afgespeeld. Op 31 Augustus werden n.l. 700 kleine ballons opgelaten, alle voorzien van een adreskaart met 't oog op den afstandswed strijd. Van de 700 weggevlogen kaarten zijn er slechts ruim 60 weer teruggekomen. Mr. A Bos, secretaris van het Aerdenhoutsche Koninginnedagcomité, die de kinderen toesprak, wist mede te deelen, dat de ballon van de prijswinster om 4 uur opgelaten, reeds om 6 uur gevonden werd te Jülich, zoodat er gevlogen is met een snelheid van 100 K.M. per uur. Mr. Bos wees de kinderen er op, dat zij 't aan de vriendelijkheid van de vinders te danken hebben, dat zij thans een prijsje in ontvangst konden nemen. Hij spoorde hen aan, een be dankje te schrijven aan de vinders voor hun vriendelijkheid om de gevonden kaarten op te Heemsteedsche Reddingbrigade De Heem- steedsche Reddingbrigade hield Maandagavond haar 17e jaarvergadering in Café v. d. Heuvel. Na een kort welkomstwoord, meer speciaal tot den medisch adviseur, dr. D. Hubert, en de verschillende vooraanstaande medewerkers, sprak de voorzitter, de heer L. C. Baud, woorden van bijzondere tevredenheid over het werk van het afgeloopen jaar. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer B. Broekman, gaf aan inkomsten 381,16 en aan uitgaven 322,46, waaronder is begre pen een geraamde post van 100.voor het bouwen van een huisje voor een ijswacht, dat bij een ijsperiode geplaatst zal worden, vermoe delijk aan de v. Merlenvaart bij het molentje. De penningmeester werd gedechargeerd. Uit het verslag van den secretaris, den heer R. Abrahams, bleek, dat het ledental boven de 200 steeg. Vervolgens werd de wintercampagne bespro ken. De vervolgcursus E.H.B.O., door dr. Hu- bert te geven, zal aanvangen op Dinsdag 3 No vember. Ook de ijswacht, het vorige jaar be gonnen, zal dit jaar een meer officieel karakter krijgen. Zoowel op de Leidsche Vaart als meer in het centrum van Heemstede zal zulk een wacht geformeerd worden met minstens aan iedere wacht een gediplomeerde van den Ned. Bond en een gediplomeerde van het Oranje- kruis. De leden werden aangespoord zich daar voor disponibel te stellen. Verder zijn er plannen om in den loop van dezen winter een excursie te maken naar het veiligheidsmuseum. Bij acclamatie werd de heer L. C. Baud als voorzitter herkozen. Voor een te houden St. Nicoiaasfeestje werd een feestcommissie saamgesteld. Bij de rondvraag betreurde een der leden de minder goede figuur, die de H.R.B. gemaakt heeft bij de wedstrijden estafette sleepen. Dit had tot gevolg, dat een voldoend aantal leden zich opgaf voor een speciale training in dit en eventueel andere nummers voor wedstrijden, om zoo te komen tot goedgetrainde ploegen, die in staat zijn de eer der H.R.B. op te houden. Plannen werden besproken om het volgend jaar weer een uitstapje te organiseeren. Tot nog toe was de contributie van de deel nemers aan den cursus E.H.B.O 50 cents hoo- ger dan van andere leden. Een voorstel van den heer A. Dekker, om de contributie voor alle leden gelijk te stellen en te brengen op 1.25 per jaar, werd met groote meerderheid aange nomen. Deze hoogere kosten zijn noodig, aldus de voorzitter, omdat men in de toekomst gedi plomeerde E.H.B.O. van verbandmateriaal wil voorzien. Naar aanleiding van een klacht over de min der goede gelegenheid om serieus te oefenen in het Sportfondsenbad, zegde de voorzitter toe de deelneemsters en deelnemers in het vervolg in drie groepen te splitsen, n.l. zij, die zich spe ciaal bekwamen voor het verkrijgen van een diploma, de minder geoefenden en de beginne lingen. R. K. Volksbond. Dezer dagen gaf de com missie tot bestrijding van de gevolgen der werk loosheid, afd. van den R. K. Volksbond in „Domi" te Overveen haar eersten avond voor bovengenoemd doel. Nadat de voorzitter, de heer G. v. d. Veldt,, den- avond op de hem eigen joviale wijze had geopend en in het bijzonder dank had gebracht aan alle neringdoenden in Overveen voor de aan de commissie voor het beoogde doel, afgestane prijzen, verscheen de hr. J. H. Schrama, pianist, humorist, karakter komiek en muzikale clown op het tooneel Met zijn krachtigen medewerker den accordeonspeler C. Smit, wist hij terstond dé lachspieren in beweging te brengen. De heer Schrama heeft op zeer correcte en aangename wijze den aanwe zigen in de zaal den geheelen avond doen brul len van het lachen. Het hoogtepunt in zijn pro gram was wel terstond na de pauze: „De mu zikale clown"! hier scheen aan het lachen en schateren geen einde te zullen komen om maar niet te spreken van de verschillende muziek- imitaties, die hij ten gehoore bracht. Het ap plaus was dan ook overweldigend, waarna de voorzitter op het toone<»i verscheen om den heer Schrama, zoomede den heer Smit hartelijk dank te zeggen voor hun bereidwilligheid om aan dezen avond op zoo'n buitengewone prettige wijze hun medewerking te verleenen. Ook valt nog te vermelden dat nog menigeen naast het genieten van dezen mooien avond, met een aardig prijsje naar huis ging. Tot slot verzorgden de heeren Schrama (piano) en Smit (accordeon) op verdienstelijke wijze de muziek en zorgden voor het gezellig samenzijn. De commissie mag zeker, als dank voor al haar moete, op een zeer welgeslaagden avond terugzien. «Wal rijden el die menachen ge vaarlijk vandaag", dacht a immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) SOFIA, 20 Oct. (D.N.B.) De ministerraad is tot hedenavond laat bijeen geweest. Officieel wordt niets medegedeeld, doch toch wordt ver nomen, dat gesproken is over de regeeringsver- klaring, waarin uiteen zal worden gezet, waar om de in Juli van dit jaar aangekondigde ver kiezingen in de tweede helft van October niet kunnen plaats hebben en voor onbepaalden tijd zijn uitgesteld. De besprekingen hebben heden niet tot een overeenstemming gevoerd en zul len morgen worden voortgezet. Het is geens zins uitgesloten, dat de bestaande meenings- verschillen in het kabinet over de verkiezin gen zullen leiden tot een regeerlngscrlsis, wel ke reeds sedert een week wordt verwacht. LISSABON, 20 Oct. (D.N.B.) De speciale correspondent van de „Seculo" meldt uit Talavera, dat het volgens overloopers gis terenavond te Madrid in het ministerie van Oorlog tijdens een minis te rieele bespreking tot een ernstige woordenwisseling is geko men tusschen minister Prieto en minister president Largo Caballero. Tijdens deze woordenwisseling zou Caballero zijn mede minister Prieto door een revolverschot heb ben gedood. Het blad publiceert dit bericht met alle voorbehoud. Vanmiddag zijn 1500 vrouwen in optocht cloor het centrum van Madrid getrokken, met den kreet „de mannen naar de fronten en de vrou wen in de achterhoede". De optocht vond bij de tallooze toeschouwers geestdriftige instemming. Het radiostation Barcelona deelt mecle, dat voor het verlaten van Madrid van nu af een pas noodig is. Personen, die het zonder pas zouden willen pro'oeeren, zullen als nationalis ten worden beschouwd. Het radiostation Teneriffe deelt mede, dat generaal Franco verklaard heeft, dat na de verovering van Madrid de nationalisten Cata lonië zullen aanvallen om daar een einde te maken aan de roode terreur. De 46-jarige spoorlegger H. M. uit Nijmegen had zich voor de Arnhemsche rechtbank te ver antwoorden. Hem was ten laste gelegd dat hij te Nijmegen in de eerste helft van 1936 Ever- dina W. heeft opgelicht voor 1300, door te vertellen dat hü kortgeleden uit het ziekenhuis te Zutfen was ontslagen en hoofd-ambtenaal bij de Spoorwegen was. Dit liet hij blijken door een medaille met locomotief en zijn naam er op. Hij vertelde dat hij een waarborgsom moest storten 350) voor zijn aanstelling, dat hij een erfenis van ƒ6000 te goed had en wel een huis met inboedel. Daarvoor zou hij bij den notaris 160 moeten storten. In November zou hij weer een erfenis te goed hebben van ƒ20.000. Voorts zou hij voor een verminkten arbeider een zie kenwagen koopen van 150. (Dit had hij ook gedaan). Tenslotte had hij nog volgens zijn zeggen 11.000 op diverse spaarbankboekjes staan. Door verdachte werd alles ontkend. De Officier van Justitie eischte twee en een half jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 3 November. Nadat de Witte Zee er in was geslaagd de verbinding met de Okeanis tot stand te bren gen, is de Grieksche bemanning op drie man na overgegaan op het Grieksche s.s. Belgion, terwijl drie man van de Witte Zee op de Okea nis de drie Grieksche zeelieden zijn gaan as? sisteeren. De sleep kwam te ongeveer negen uur te Hoek van Holland aan, doch zij mocht van den rijkshavenmeester, aangezien de Okea nis een lek had bekomen en in zinkenden staat was, den Nieuwen Waterweg niet binnengaan, aangezien gevreesd werd, dat het wrak in het vaarwater zou zinken. De kapitein van de Witte Zee heeft zich met den rijkshavenmeester onderhouden en daarna is toestemming verkregen, om binnen te komen. Men heeft afgewacht, tot het laag water was, waarop de Blankenburg en de Maas, beide van L. Smit's Sleepdienst, zijn uitgevaren ter as sistentie. Met de drie sleepbooten is de Okeanis ongeveer elf uur binnengekomen en te Hoek van Holland is ook het bergingsvaartuig Meer min er bij gekomen, om te pompen. De geheele sleep vertrok daarna naar de Waalhaven, om daar te meeren. Op den onbeWaakten overweg te Rotum is Dinsdagmorgen 'n vrachtauto van de zuivelfa briek te Steggerda overreden door een rangeer locomotief, komende uit de richting Oude Schoot. De auto werd zwaar beschadigd en kwam op de spoorbaan terecht. De chauffeur, die aan de handen werd ge wond, is door ar. Gol verbonden. Tengevolge van deze aanrijaing was het spoorwegverkeer tijdelijk gestremd, zoodat de trein van 12.13 naar Leeuwarden ongeveer tien minuten Vertraging ondervond. Te half een had het wegpersoneel der Neder landsche Spoorwegen de beide sporen weer vrij. De auto is per kraanwagen naar Heerenveen overgebracht. De rangeerlocomotief werd licht beschadigd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. De gulden was Dinsdagmorgen in het valuta- verkeer weer zwakker. Het Pond Sterling boekte namelijk een verbetering van 9.1014 tot 9.12 9.13 en later tot 9.17. De Dollar steeg van 1.86 3^ tot 1.86%—1.87%. Onder beurstijd trad weinig verandering in. De Dollar noteerde officieel 1.87 ten opzichte waarvan de gulden een waardevermindering toonde van circa 21 y2 pCt. LONDEN, 20 Oct. (Reuter.) De bekende avia- trice Amy Mollison is op een solovlucht van Le ijiourget naar Croydon in den mist ver dwaald. Zij maakte een noodlanding op een land bij Chelsfild in het graafschap Kent. Haar toestel werd ernstig beschadigd, zij zelf liep en kele schrammen op aan het gelaat en een lichte wond aan haar schouder. Zij kon evenwel na verbonden te zijn per auto naar haar huis gaan. Volgens besluit van Burgemeester en Wet houders van Amsterdam van 20 December 1935 werd een Amsterdamsch Stadsgezicht van R. Crayvanger verdoekt en een schildering van Maria de Medici door G. van Honthorst geres taureerd. Van Abraham Hondius werd een „Aanbidding der Herders" en van Caspar de Crayer een „Opstanding" in bruikleen op langeren termijn overgedragen aan het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Deze stukken komen uit de ver zameling yap. het Stedelijk; Museum. Aneta verneemt inzake de ramp met het SS- „Van der Wijck" nog het volgende: Bij het vertrek uit Soerabaja had de „Van der Wijck" 670 last lading aan boord, welke la* ding verdeeld was over het geheele schip. De directie van de Koninklijke Paketvaart- maatschappij had Dinsdag te 15.00 uur nog een telefoongesprek met den gezagvoerder, den heer Akkerman, die te Soerabaja vertoefde. Deze deelde hierbij nog de volgende bijzonderhedeü mede: Het schip was bij het vertrek uit Soerabaja uitstekend geladen en volstrekt niet rank. Veel zware lading bevond zich in de onderruimen van het schip, alle zoetwater- en ballast-tanks waren vol. De lading heeft niet gewerkt en het weer was goed. Te 24.00 begaf de gezagvoerder zich ter ruste. Hij had nauwelijks geslapen, toen hij te 0.45 door den stuurman van de wacht werd gewekt met de mededeeling, dat het schip slagzij maakte over stuurboord. De gezagvoerder stond onmiddellijk op, en constateerde, dat de slagzij toenam. Hij wekte hierop den eersten stuurman, wien hü de opdracht gaf te gaan kijken wat de oorzaak kon zijn van het scheef- liggen van het schip. Intusschen ging het schip geleidelijk aan scheever liggen. Alle stuurlieden kwamen eigener beweging op de brug zich melden teneinde om instructies te vragen. Waar toen geen tijd meer te verliezen was, gaf de gezagvoerder order alle booten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het signaal voor het verlaten van het schip, waarbij de machine stopte. Tusschen het tijdstip, dat de gezagvoerder constateerde dat de slagzij verontrustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenblik, waarop het schip op zij ging li?' gen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts 1 2 minuten verloopen. De gezagvoerder is op de brug gebleven toen het schip naar de diepte ging, de ge- zagvoeraer kwam weder boven, om vervol gens nogmaals onder te gaan en tenslotte ten tweede male boven te komen, en wel in de nabüheid van een reddingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er slechts in ge slaagd om één boot te strijken, alvorens het schip onderging. Een tweede boot, die men buiten boord wist te krijgen, moest op hetzelfde moment dat het schip zonk, doordat deze door een schoorsteen van het schip werd getroffen, zijn omgeslagen. De gezagvoerder kon geen oorzaak voor het ongeluk aangegeven, doch hü sprak als z('n vermoeden uit, dat op de een of andere wüze water in het schip was gekomen. De vierde stuurman, de heer J. F. Stada, brat een been bü het verlaten van het schip. Aan de hjst van de geredden kan nog worden toegevoegd de hofmeester, de heer J. B. Ver* haar. Voorts zijn nog gered de ladingklerk A. Eman> en de proviandklerken W. Turang en G- Kaunang. Van de 59 nog vermiste leden van de }n' landsche bemanning en inlandsche passagier zijn er thans nog 39 in veiligheid gebracht. De directie van de Koninklijke Paketvaaft Maatschappij deelt mede, dat volgens de laatst' verkregen opgave momenteel 167 inlanderS van het totaal van 187, die zich aan boord be* vonden, definitief in veiligheid zijn gebracht- Van de tot nu toe niet terecht gekomen Europeanen is het stoffelijk overschot va® mevrouw Wisse te Soerabaja aangebracht. Aneta verneemt nog, dat tot dusver gee® verdere Europeesche vermisten meer terecb' zjjn, zoodat vermoedelijk het totaal aantal slachtoffers zal bedragen: 14 Europeanen e® 20 inlanders. Dinsdagavond werden in de Deutschland-h9' te Berlijn wielerwedstrijden voor amateurs ëe houden, waaraan o. a. onze landgenoot man heeft deelgenomen. In de finale van spirmtwedstrüd werd de Deen Stieler eers gevolgd door den Duitscher Hom, terwül KroP man de derde plaats bezette vóór den Du' scher Hasselberg. Het hoofdnummer was een twee-uurs-k°P pelwedstrüd. Onze landgenoot vormde een koP^ pel met den Duitscher Heymans. Reeds i® eerste helft van den wedstrüd namen de Du schers Dubaschny en Bartoskiewiz de lei en hoewel zü aanval op aanval te verduf kregen, boden zij taaien weerstand en ha®^ haafden hun positie. In de tweede helft er zeer veel gejaagd, doch de leiders k°® „u hun ronde voorsprong behouden, waarna g als eersten over de eindstreep gingen i®et punten en een totaal afgelegden afstand v 87.150 K.M. Jer Op één ronde volgden Hasselberg en s>w (Duitschland-Denemarken) met 41 pnt., KropmanHeymans (Nederland-Duitschia met 25 pnt. Vijfde werd het Duitsche kopP HomRuland met 18 pnt. T10$' Naar wü vernemen zou de K.N.V.B. den gaarschen Voetbalbond hebben uitgenoodiS den voetbalwedstrijd EngelandHongarije, eid> in December te Londen zal worden j-o* met het nationale elftal naar Nederland men teneinde daar tegen een Nederla® ploeg in het strijdperk te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4