DE OCEAAN POST WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN RADIO-HOLLAND" Kerkelijk leven De weerstoestand Donderdag 22 Oct. Dagfilm WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 De slechte resultaten bij de Spoorwegen En ook het Julianakanaal gaf een grooten tegenvaller OCTROOI AAN DE NED. BANK Ministerieele mededeelingen in memorie van antwoord HET PRINSELIJK HUWELIJK Haagsch eere-comité EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" ROTTERD. LLOYD' R.K. ONDEROFFICIEREN BIJEEN Zilveren feest van „St. Martinus'' DE TENTOONSTELLING IN HET WESTLAND Waarneming rolzittingen door één rechter HOOIBERGEN IN BRAND TE HEDEL Vermoedens van brandstichting AAN DEN DOOD ONTSNAPT Hachelijk overweg-avontuur te Loenen OUDE VROUW VERDRONKEN In woonschepenhaven van een steiger gegleden CONTINGENTEERINGEN Verlenging per 1 November 1936 KLEURKANARIES Internationale tentoonstelling te Lochem DE HEER G. JANNINK OVERLEDEN PATER A. METZ O. CIST. Viering van zijn gouden professiefeest TIJDELIJKE ONDERBREKING VAN DE STORMPERIODE KERSTGAVEN IN 1936 BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEEF OND'S a K.R.O. -PR OGRAMMA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten aaontiwiBtjnt^nn^^ m Het volgende is ontleend aan de toelichting op een suppletoire begrooting van het Ver- keersfonds voor 1935: De achteruitgang van den economisc'ren toe stand in 1934, de verscherping van concurrentie en de omstandigheid, dat de belemmering van den internationalen handel grooter was dan te voren, waren oorzaak, dat de bedrijfsuitkomsten van de Nederlandsche Spoorwegen lager waren dan aanvankelijk was verwacht. De bruto-op- brengsten over 1934 bleven ruim ƒ10 millioen beneden die over het voorafgaande jaar, waar tegenover de uitgaven met ruim 0 millioen daalden. Een en ander had tot gevolg, dat het verlies grooter was dan aanvankelijk was geraamd. Meer wordt aangevraagd 1.918.165. Bij de krap voor wegenbouw toegemeten mid delen bleek overschrijding van het op de be- grooting uitgetrokken bedrag onvermijdelijk. Ter dekking van het ontstane tekort wordt verhoo ging van het" betreffende artikel met 500.000 voorgesteld. De voltooiing van het thans voor de scheep vaart geopende Julianakanaal vorderde in 1935 een aanzienlijk hooger bedrag dan waarop bij de samenstelling van de begrooting voor dat dienstjaar gerekend kon worden. Een en ander leidde tot overschrijding van het toegestane bedrag met rond 1.1 millioen. Het op een ander artikel (scheepvaartverbin ding AmsterdamBoven-Rijn en vaarweg naar Vreeswijk) beschikbaar bedrag laat een ver mindering toe van ƒ1.100.000 tot dekking van het tekort op den aanleg van het Juliana kanaal. Het tempo van uitvoering zal van deze ver mindering geen invloed ondervinden. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp verlenging en wijziging van het aan de Neder landsche Bank verleende octrooi: Dat de leden, die een ingrijpende wijziging verlangen in het centrale bankstelsel teleur gesteld zijn over den inhoud van her wetsont werp, begrijpt de minister. Hij kan echter niet met deze leden instemmen, dar die inhoud wei nig belangrijk zou zijn. Hij blijft, om het feit, dat wordt voorgesteld aan de Nederlandsche Bank opnieuw octrooi te verleenen, voor ons financieel en economisch leven van groote be- teekenis. De macht der regeering, om buiten het be stuur van de Bank om den gouduitvoer te ver bieden, is niet van geringe beteekenis; zij ver zekert immers, in verband met het feit, dat het muntstelsel bij de wet wordt geregeld, aan de regeering uiteindelijk de zeggenschap over de te voeren monetaire politiek. Tevens is de minister van oordeel, dat het Weren eeneï riieer actieve cónjunctuurpolitfek, Sóoais het' verslag dit beoogt, niet ligt op het Jerrein van de Nederlandsche 3ank. De minister heeft zich met de Bank in ver binding gesteld en met haar overeenstemming gekregen over een regeling, waarbij de voorge stelde termijn van vijftien jaren tot vijf jaren wordt teruggebracht. Naar aanleiding van de door eenige leden ge stelde vraag, of de regeering in samenwerking met de Nederlandsche Bank wel in staat is om afdoende maatregelen te nemen tegen de ma nipulaties van valutaspeculanten, zij vooropge steld, dat internationaal geordende monetaire toestanden met vaste wisselkoersen den eenigen volstrekten waarborg tegen dergelijke manipu laties scheppen. Onder de huidige, ongeordende omstandigheden kan voor landen, die. gelijk Nederland, een vrij betalingsverkeer met het buitenland wenschen te handhaven, slechts be perking van het bedoelde euvel verkregen wor den door een nauwe samenwerking van na tionaal karakter tusschen de circulatiebank en het particuliere bankwezen en van internatio nalen aard tusschen de voornaamste circulatie banken. Deze tweeërlei samenwerking, welke in de laatste jaren is gegroeid, heeft ongetwijfeld tot een aanmerkelijke beperking van de valuta speculatie geleid. Het Comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard. deelt mede, dat het eere-comité thans is ge vormd en dat daarin zitting hebben de heeren: Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voor zitter van de Eerste Kamer, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. J B. H. van Schaik, minister van Justitie, Mr. J. A. H. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Mr. i WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REFATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven Keizersgracht 562 - Amsterdam-C. D. Fock, oud-Gouverneur-Gen. van N. O. In- dië, Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-minister van Financiën, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. R. H. Feith, President van den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr. L. C. Besier, pro cureur-generaal bij dien Raad, R. Zuijderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, Jhr. W. Röell, luit.-gen., Gouverneur der Residen tie, Jhr. Mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan dir. van het Kabinet der Koningin, Mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage en Prof. ir. C. L. van de Bilt. De kerkelijke inzegening H. M. de Koningin heeft, volgens de Tele graaf, de Groote of St. Jacobskerk aan de Ri- viervischmarkt te Den Haag aangewezen voor de kerkelijke inzegening van het huwelijk tus schen H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard. In deze kerk, die ongeveer tweeduizend zit plaatsen bevat, is destijds ook het huwelijk voltrokken tusschen H. M. de Koningin en wij len Z. K. H. Prins Hendrik. De Ned. R.K. Onderofficierenvereeniging St. Martinus heeft bij gelegenheid van haar 25- jarig bestaan Maandag een feestvergadering gehouden in hotel Ncord-Brabant te Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht woonde de vergadering bij. Pater Eyckemans C.ss.R. uit Roosendaal her innerde aan de groote reorganisatie, die plaats gehad heeft bij alle militaire organisaties na het voorgevallene op, de „Zeven Provinciën". Spr. meende dat deze reorganisatie voor net passief werk van St. Martinus ten zegen is geweest, wijl men zich nu meer direct kan be zig houden met het leekenapostolaat onder Katholieke militairen. De hoofdaalmoezenier, kolonel Noordman, deelde namens den minister van Defensie a. i. mede, dat de voorzitter en secretaris van St. Martinus, de sergeants van 't Walderveen en Swart, door H. M. de Koningin begiftigd zijn met de zilveren medaille van de Oranje Nas- sau-orde. ^In de middagvergadering sprak Z. H. Exc. Mgr. de Jong, die prettige herinneringen op haalde uit den tijd toen hij nog kapelaan, te Amersfoort was. Mgr. bracht dank voor het vele, dat de Katholieke vereeniging doet voor tienduizenden katholieke jonge militairen, die in hun diensttijd aan vele gevaren zijn bloot gesteld. Na zijn gelukwenschen voor de ver eeniging te hebben uitgesproken, verliet de Aartsbisschop zegenend de bijeenkomst. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord. Des avonds vereenigden de afge vaardigden zich aan een feestmaaltijd. De jury van de Westlandsche bloemen- en fruittentoonstelling te 's-Gravenzande heeft de volgende bekroningen toegekend: eerste prijs met de medaille der Koningin: A. A Vollebregt te Honselersdijk; tweede prijs W. A. Duijvestein, te Honselersdijk; derde prijs L. P. v. d. Klugt te Honselersdijk. De medaille van Prinses Juliana werd toegekend aan den Bond Westland voor zijn fruitzending en een medaille van den minis ter van Landbouw en Visscherij aan L. Lange te 's -Gra venzande Verschenen is het voorloopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, in welker handen het wetsontwerp: waarneming der rolzittingen door een rechter gesteld is. De commissie kan zich daarmede zeer wel vereenigen; het ontwerp komt tegemoet aan een sedert jaren geuiten wensch. Het zal niet alleen voor de leden van de rechterlijke macht, doch bjj de groote rechtbanken met meer dan één kamer voor burgerlijke zaken ook voor de pro cureurs tot een niet onaanzienlijke tijdsbespa ring leiden. Men mag immers wel aannemen, dat het bij deze rechtbanken voortaan mogelijk zal zijn, de geheele rol op één aag oer week af te doen. De commissie maakt voorts verschil lende opmerkingen. Dinsdagavond om acht uur werd brand ge meld bij den landbouwer Aart van Driel te He- del. Het vuur, dat waarschijnlijk in een hooiberg was ontstaan, tastte nog twee andere hooi- en stroobergen aan, welke alle verloren gingen. Tegen het hevige vuur stond de plaatselijke brandweer machteloos. De motorspuit uit Am- merzoden werd ontboden en aan deze gelukte het den brand te beperken tot de drie hooi- en stroobergen. Toen tegen tien uur het grootste gevaar was geweken, bemerkte men, dat het anderhalven kilometer verder ook brandde. Bij den landbou wer H. van den Heuvel stond een geheel met ge- dorscht graan gevulde landbouwschuur in lich ter laaie. Ook een hooiberg' werd hier door het vuur vernietigd. De brandweer, die bovendien versterking had gekregen van de motorspuit van Zaltbommel, mocht er in slagen de omlig gende huizen te sparen. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. Van Driel was niet verzekerd,'Van den Heuvel wel. De burgemeesters van Hedel, en Zaltbommel woonden het blusschingswerk bij. Wat de oorzaak van de branden aangaat, denkt men aan kwaadwilligheid. Er is namelijk gebleken, dat een man, die zich bij den vorigen brand, welke veertien dagen geleden te Hedel woedde, nabij het terrein van den brand op hield, ook Dinsdagavond nabij de boerderijen van Van Driel en Van den Heuvel is opgemerkt. De rijkspolitie zoekt in deze richting naar op heldering. Op den onbewaakten overweg te Loenen, na bij het station Vreeland, reed Dinsdagochtend een ambtenaar van de Crisis Zuivelcentrale, de heer B. uit Vinkeveen, per rijwiel van Loener- sloot in de richting Vreeland, nadat hij zich te voren overtuigd had dat de spoorbaan vrij was. Toen hij evenwel ongeveer op de spoorbaan was kwam, met een snelheid van 90 K.M. per uur, de D-trein 107 uit Utrecht achter 't stationge bouw vandaan. De afsand tusschen het station en den overweg is slechts gering. Het rijwiel van den ambtenaar werd van achteren gegrepen, de heer B. sloeg over den wegen kwam terecht op het grint naast de spoorbaan. De machinist van den trein, die het ongeval bemerkt had, zette den trein terug. In den trein bevond zich een geneesheer, die het slachtoffer de eerste hulp verleende. Dr. de Jongh uit Loenen verleende daarna geneeskun dige hulp. De heer B. bekwam een hoofdwond en verschillende verwondingen aan zijn handen. Per auto werd hij naar zijn woning te Vinkeveen overgebracht. Het rijwiel werd geheel vernield. De heer B. verklaarde, dat hij tengevolge van den sterken wind geen trein gehoord had. De D-trein had tengevolge van dit ongeval ruim 20 minuten vertraging, ter-wijl een Diesel- trein eveneens vertraging' ondervond. De Rijks veld wacht heeft het geval in onder zoek. In de woonschepenhaven bij het Noorder Bui- ten-Spaarne te Haarlem is hedenmorgen de 62- jarige vrouw E. Varwig in alle vroegte van een steiger gegleden en te water geraakt. Toen men haar na eenigen tijd vond, bleek zij reeds te zijn overleden. Om de andere week was de vrouw gewoon om half vijf in den morgen een bewoner van een ander woonschip te gaan wekken. Ook heden morgen was zij in alle vroegte opgestaan en den steiger opgeloopen. Voordat zij echter bp het andere woonschip kwam, is zij uitgegleden en te water geraakt. Toen de vrouw wat lang uitbleef, maakte de zoon zich ongerust. Bij den buurman is hij gaan informeeren, of zijn moeder reeds was wezen wekken. Toen dit niet het geval bleek te zijn, is men op onderzoek uitgegaan. Spoedig ontdekte men het lichaam van de vrouw. Op ongeveer tien meter afstand van den steiger dreef het in het water. Onmiddellijk heeft men alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken; echter zonder resultaat. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het St. Elisa- bethsgasthuis overgebracht. Het slachtoffer was slecht van gezicht, terwijl de steiger tengevolge van den regen zeer glad was. Naar wij vernemen zullen de volgende con- tingenteeringen met ingang van 1 November voor een jaar worden verlengd. Ten aanzien van de basistijdvakken en de percentages voor de berekening van de contingenten zijn de volgen de bepalingen vastgesteld: gelaschte buizen 1/1 '351/7 '35 50 bruto gew.; brood en deeg 1/11 '301/11 '32 60 netto gew.; tricot, 1629, 1930, 1931 45 bruto gew. Indiening der aanvragen om vergunningen moet bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken geschieden vóór 16 November as. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan der Kleurkanarievereeniging C. L. W. Noorduyn te Lochem zal op 28 en 29 Nov. a.s. een groote internationale tentoonstelling worden georgani seerd, uitsluitend van kleurkanaries, in de zalen van Hotel „Stad Lochem". Dinsdagavond is op zestigjarigen leeftijd plotseling overleden de heer Nicolaas Gfjs- bertus Jannink, textielfabrikant te En schede. De thans overledene was jarenlang lid der firma Gerh. Jannink Zoon en na omzetting der firma in een N.V., commissaris. Voorts was de heer Jannink, zooals vele Twentsche fabrikanten van zijn generatie, landbouwer en veefokker. Als jarenlang be stuurslid van de bouwvereeniging de Volks woning heeft hij veel bijgedragen tot ontwik keling en verbetering van den arbeiderswoning bouw te Enschede. In zijn jonge jaren was de overledene een enthousiast voetballer. Als 'werkend lid heeft hij de roemrijke dagen meegemaakt, toen het oude P. W. dong naar het kampioenschap van Nederland. Ook nadien is hij vele jaren be stuurslid van P. W. geweest. Op lateren leef tijd verwisselde hij den voetbal met den kegel bal en op een concours te Hengelo op de ba nen van het hotel Klaassen is hij Dinsdag avond door den dood verrast. Met den heer Jannink is een typische fi guur heengegaan, een man van het zuivere Twentsche slag. Donderdag zal pater Andreas Metz O.Cist. in het klooster te Bornhem zijn gouden Professie- feest vieren. De gouden jubilaris, die thans den leeftijd van 73 jaar heeft bereikt, is geboortig uit Leeuwar den. Steeds voelde pater Metz zich aangetrokken door het Apostolaat onder andersdenkenden. Vanuit de stilte van het klooster heeft hij ijverig medegewerkt aan onze Nederlandsche Apologe tische litteratuur en was hij een groote steun voor de Apologetische Vereenigingen. Hij vertaalde verschillende werken van Scan dinavische bekeerlingen, o.a. de bekende werken van Ds. Nils Beskow. •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuijjiiiu Zondag 11 October was het begin van een periode van stormachtig weer over de Noorde lijke helft van Europa, die nog niet geëindigd is. Zooals men weet worden stormen veroor zaakt door depressies, d.z. gebieden van lage luchtdrukking, waarin over het algemeen sterke wind en slecht weer overheerschen. Öeze de pressies zijn meestal zeer groot en beslaan niet zelden een oppervlakte van duizend tot twee duizend kilometers in doorsnede, en als zij bij zonder actief zijn, dan komt in de Zuidelijke helft stormweer uit Z.W. tot N.W. voor. Altijd wordt de nadering van zulk een stormdepressie voorafgegaan door een sterke daling van den barometer en overvloedigen regen, zoodat beide verschijnselen steeds een duidelijke waarschu wing vormen. Welnu, 11 October verscheen na een lange rustperiode in den dampkring de eerste depres sie in het uiterste N.W.-lijke hoekje van Europa en trok vervolgens naar het Oosten verder, zon der dat wij hiervan veel last ondervonden. Het is echter regel, dat vier tot zes depressies elkaar hoe langer hoe sneller opvolgen, terwijl zfj steeds Zuidelijker gelegen banen volgen, zoo dat wij in ons land hoe langer hoe meer den invloed hiervan ondervinden. De reeks sluit meestal met een of twee flinke stormdepressies, waarvan het centrum dicht langs ons land trekt en waardoor dan een zeer snelle en diepe da ling van den barometer wordt gevolgd door een even sterke en snelle stijging. Van dezen gang van zaken leverden de meteo rologische gebeurtenissen sedert 11 October een mooi voorbeeld. De vijfde en laatste depressie der op dien datum begonnen reeks trok Maan dag voorbij en veroorzaakte den N.W.-storm, die voorafgegaan was door veel regen en een sterke daling van den barometer. Over het ge heele gebied van de Noordzee en de aangren zende landen heeft deze cycloonachtige depres sie zwaren storm gebracht en daar juist in de zen tijd het gewone hoogwater weinig onder springvloedhoogte lag, was aan de kusten tij dens den N.-Wester de vloed ongewoon hoog, zooals uit vele berichten blijkt. Met deze stormdepressie schijnt de reeks af gesloten te zijn. Dat wil niet zeggen, dat het stormseizoen voorbij is. Integendeel. Reeds werd weer een nieuwe krachtige depressie bij IJsland gesignaleerd, die hoogstwaarschijnlijk hierheen komt. Deze depressie kan nog tot Donderdag wegblijven. Waarschijnlijk is zij de eerste van een nieuwe reeks, maar hoe deze reeks voor ons verloopen zal is nog niet te zeggen. De sterke stijging van den barometer wijst op het snel voorbijtrekken van een beteren weerstoestand, die dus waarschijnlijk kort zal duren. Het einde van dezen beteren weerstoestand zal gekomen zijn als de barometer weer begint te dalen. (Nadruk verboden). De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat zij besloten had bemiddeling te verleenen, op dat met Kerstmis ten behoeve der armen ge smolten vet, gesmolten reuzel en/of onvermeng de margarine vrij van heffing, verstrekt kan worden. Het ter beschikking stellen dezer pro ducten zal moeten geschieden door bemiddeling van vereenigingen, die zich op charitatief ter rein bewegen. Slechts die personen zullen voor Kerstgaven in bovengenoemden zin in aanmer king komen die op geenerlei wijze steun, hetzij in geld of in natura van Rijks- of Gemeente wege ontvangen en dus niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verstrekking van onvermeïigöe margarine in aanmerking komen. Nadrukkelijk wijst de Centrale erop, dat moet worden voorkomen, dat deze Kerstgave wordt verstrekt zan personen, die reeds op andere wijze steun ontvangen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Zui- derzeefonds voor 1935. De gewone dienst wordt verhoogd met f 647.600, zijnde f 510.000 voor maatregelen en werken voor afsluiting der Zuiderzee en f 137.600 voor materieele behoef ten en overige uitgaven. Het eerste bedrag is gedekt door het batig saldo van het fonds voor 1934, het tweede door verhooging der in komsten van het fonds. minimi mi iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii mi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHi mi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mi iiiiHiiiiiHiiiiiii 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1511.00 Geen uitzending van den K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek (planower- ken van Fr. Liszt) 11.30 Godsdienstig halfuur door pastoor L. H. Perquin O.P., in geleid en besloten door gewijds gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.300 KRO-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 1.15 Gramofoonmuziek (Don Ko- zakkenkoor o.i.v. Serge Jaroff. 1.30 KRO-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud voert Ketelbeypro- gramma uit. 2.00 Einde KRO-Programma. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Populair concert 1.05 Cabaretprogramma 1.15 Vervolg concert 1.20 Gesproken dagblad 1.30 Omroepsaionorkest o.l.v. Wal ter Feron. 1.50 Cabaretprogramma 2.00 Gramofoonmuziek 5.15 Berichten 5.20 Omroepsaionorkest o.l.v. Wal ter Feron. 6.05 Kinderuur 6.50 Gramofoonmuziek 7.05 Causerie 7,20 Gramofoonmuziek 7.50 Gesproken dagblad 8.00 Toeristenkroniek door Lode de Bruyne 8.20 Symphonie-Orlcest 9.05 Causerie 9.20 Zangrecital 10.10 Avondgebed 10.20 Gespróken dagblad. 10.30 Jazzorkest o.l.v. Stan Bren- ders 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Jazzorkest o.l.v. Jan Blenders. GODSDIENST 10.00 Hilversum II (Leger der Hells- kwartier) 10.00 Hilversum I (AVRO morgen wijding) 10.15 Hilversum II (NCRV morgen dienst) 4.00 Hilversum II (NCRV bijbel lezing) 6.30 Hilversum II (causerie over het Leger des Heils) ORGELBESPELING 8.00 Hilversum I (Pierre Palla) ORKESTCONCERTEN 10.30 11.20 11.20 12.15 12.50 3.35 5.20 6.50 7.30 7.30 7.30 8.15 8.15 8.20 8.50 9.40 9.45 10.05 8.35 11.05 11.20 11.20 11.30 12.20 12.30 12.35 1.00 1.05 1.20 1.20 2.20 3.20 3.20 5.20 5.30 5.35 8.05 6.20 6.35 7.50 7.30 8.00 Hilversum II (omroeporkest) Langenberg Parijs I Parijs II Brussel I Droitwich (orkest m.m.v. Ar thur Rubinstein, piano) Beromünster Weenen Langenberg Hamburg (Lisztconcert dool koor, orkest en vocale solisten) Kalundborg (Lisztconcert door symphonie-orkest m.mjv. so listen) Hilversum I (Concertgebouw orkest o.l.v. Bruno Walter). Beromünster Langenberg (Lisztconcert door orkest en piano) Toulouse Droitwich Toulouse Parijs I LICHTE MUZIEK Luxemburg Hamburg Kalundborg Deutschlandsender Hamburg Luxemburg Hilversum I (Jetty Cantor's Ensemble Langenberg Luxemburg Deutschlandsender Langenberg Hamburg Kalundborg Hamburg Deutschlandsender Berlijn (populair concert) Hilversum' I (omroeporkest) Droitwich (dansmuziek) Langenberg Deutschlandsender Luxemburg Droitwich Berlijn (dansmuziek) Toulouse Ter herdenking van het feit, dat Frans Liszt 125 jaar geleden werd géboren, wordt in het K. R. O.-program Donderdagmor gen een concert gegeven van verschillende zijner piano-wer ken. (Hilversum II 11.00-11.30 uur). 8.30 Toulouse 9.05 Toulouse 9.30 Toulouse 9.40 Milaan (dansmuziek) 9.50 Berlijn (dansmuziek) 9.55 Boedapest 10.00 Toulouse 10.00 Langenberg (dansmuziek) 10.10 Kalundborg (dansmuziek) 11.20 Toulouse 10.20 Deutschlandsender 10.30 Hilversum I (dansmuziek) 10.55 Weenen (dansmuziek) 11.20 Toulouse 11.35 Parijs I n.35 Droitwich (dansmuziek) 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.20 Brussel I 8.20 Brussel H 8.30 Hilversum I 10.45 Hilversum II 11.25 Droitwich 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1.20 Brussel I 1.35 Droitwich 2.20 Brussel I 2.30 Hilversum I 2.50 Hamburg 2.50 Parijs I 3.00 Hilversum II 3.45 Hilversum I 4.20 Parijs I 4.30 Hilversum I 5.05 Droitwich 5.20 Brussel I 6.05 Luxemburg 6.20 Hamburg 6.35 Brussel I 7.20 Parijs II 7.20 Parijs I 7.20 Deutschlandsender („Der Troubadour", opera v. Verdi) 7.35 Brussel I 8.25 Luxemburg 9.05 Parijs II 9.05 Luxemburg 9.40 Weenen (Lisztconcert) 10.20 Hilversum II 10.30 Brussel I J0.50 Parijs II 11.20 Luxemburg (dansmuziek) 11.50 Droitwich KAMERMUZIEK 4.20 Berlijn (werken van P. Höffer) 4.30 Langenberg (kwintet) 4.35 Rome (trioconcert) 8.20 Brussel I 9.50 Deutschlandsender (trio) SOLIS TENCONCER TEN 4.35 Milaan (vocaal concert) 5.10 Kalundborg (zang) 5.30 Hilversum II (piano recital) 6.35 Berlijn (piano) 6.50 Weenen (solistenconcert) 7.00 Beromünster (Bühlmann-con- cert) 7.05 Hilversum' I (zang, internatio nale volksliederen) 8.20 Parijs I (pianorecital) 8.50 Brussel I (Vioolrecital) 10.40 Droitwich (fluit en sopraan) OPERA EN OPERETTE 8.05 Rome „La fanciulla del West", opera van Puccini) 9.45 Toulouse (fragm. uit „Mig non", opera van Thomas) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.15 Hilversum II 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 11.00 Hilversum I VARIA 2.00 Hilversum I U,Werkloosheid en gezin") 2.00 Hilversum II (cursus fraaie handwerken) 3.00 Hilversum I naai- en borduur - cursus) 3.15 Hilverspm II (Vrouwenuurt>3) 4.05 Hilversum I (Ziekenhalfuurj 4.50 Hilversum I (radlotooneel voer de kinderen) 5.00 Hilversum II (cursus hand arbeid voor de jeugd) 5.30 Hilversum' II („De gezinsbond van het Leger des Heils) 7.00 Hilversum II (politieberichten) 7.15 Hilversum II (journalistiek overzicht) 7.30 Hilversum I (Engelsche les door Fred Fry) 7.45 Hilversum II (kwartier radio reportage) 8.15 Hilversum II (Zangkoor „Hal lelujah") 9.00 Hilversum H („Najaars- weelde") 9.30 Hilversum II (Zangkoor Halle lujah"). SPORT 6.30 Hilversum I (Sportpraatje door Han Hollander) üniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiih 356.7 539.6 459.5 483.9 331.9 1571 1500 331.9 301.5 BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) LANGENBERG 455.9 LUXEMBURG 1304 MILAAN 368.6 PARIJS 1 1648 PARIJS II 312.8 ROME 430.8 TOULOUSE 328.6 WEENEN 506.8 M. M. M M. M. M M M. i M i 1875 M. M. M. M. M M. M. M. M. IllllllllllllllllllllllllllllII11111117 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Nederlandsche Schatkist heeft, blij kens den jongsten weekstaat van de Neder landsche Bank, haar positie weten te ver sterken met het oog op den a.s. 1 November- termijn. Het saldo bij de Bank is n.l. van f41.7 mill, tot f53.5 millioen gestegen. In verband met het loslaten van den gou den standaard in Nederland verklaarde de onder-voorzitter van de Internationale-Ka mer van Koophandel te Parijs dat, hoewel de verhandeling van effecten op de Amster- damsche beurs en de uitvoer er van niet aan beperkingen onderhevig zijn, er niet al leen geen enkele neiging tot ka'pitaalvlucht is geweest, maar in tegendeel een terug vloeien van kapitaal duidelijk valt waar te nemen. De Belgische minister van financiën zou het plan der regeering hebben kenbaar ge maakt, het Mendelssohn-crediet van fr. 700 millioen af te lossen en schatkist emissies, die in November a.s. vervallen. De regeering zou waarschijnlijk fr. 1700 mis moeten leenen. Het restant van het credict bedraagt thans nog f 38.6 millioen. Bevesti ging van het bericht kan nog niet worden verkregen. De Nationale Mij. der Belgische Spoor wegen boekte in September aan bedrijfs- ontvangsten fr. 214.20 mill, tegen fr. 204.70 mill, in September 1935. De bedrijfsuitgaven beliepen fr. 193 millioen tegen fr. 175.3 mitt- Er is derhalve een bedrijfsoverschot van fr. 21.20 mill, tegen fr. 29.40 mill. Na aftrek van de financieéle lasten bedraagt de netto winst fr. 10 mill, tegen fr. 19.1 mill. Te Londen is het tempo van repatrieering van gelden naar Nederland en Frankrijk momenteel minder snel; alleen naar Zwit serland gaan nog groote bedragen terug. De jongste disconto-verlaging van de Bank van Frankrijk en van de Nederlandsche Bank werkt den terugkeer van het kapitaal naar de betreffende landen in de hand. Met be langstelling wacht men af, wat op den a.s. partijdag der radicaal socialisten zal wor den besproken ten opzichte van de regee- ring-Blum. De goudprijs te Londen daalde met 1 £?- tot 142/3V2. 410.000 werd aan goud omge zet. De diverse belastingen in Frankrijk brach ten in September fr. 543 millioen op, het geen fr. 91 millioen minder is dan in Sep tember 1935. De indirecte belastingen ble ven fr. 16 millioen beneden de raming, in de eerste negen maanden was de opbrengst van de indirecte belastingen en monopolies fr.19.944 millioen of fr. 507.294.000 minder dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Uit Parijs wordt geméld, dat de nieuwe be grooting, die aan den ministerraad zal wor den voorgelegd, uitgedrukt in gedevalueerde francs, slechts een schamele troost zal zijn- Amsterdamsche Arbitrage-aandeelen der Koninklijke Petroleum blijven nog steeds op de beurs te Parijs gezocht, terwijl Fran- sche Renten afwisselend gestemd zijn met een zwakken ondertoon. De Japansche regeering is voornemens alle buitenlandsche leeningen ten bedrag van 350 millioen yen te converteer en in ge waarborgde obligaties van de nieuwe maat schappij voor de nationale electrische in dustrie. De American Waterworks boekte fn Augustus aan bruto-ontvangsten S 4.40 mi"'- tegen 3.99 mill, in Augustus 1935 en aan netto's 2.02 mill, tegen 1.96 mill. De net to-ontvangsten over het boekjaar per 31 Augustus bedroegen, na aftrek van prefe rente dividenden, f1.61 per gewoon aandeel tegen 0.99 het vorig jaar. De U. S. Steel Corporation zal naar ra ming in het derde kwartaal een winst be haald hebben van 1.26 per gewoon aan deel tegen 0.75 in het tweede kwartaal. Nd- aftrek van alle lasten zou de netto-winst 15 a $J7 millioen bedragen, tegen %12 8 mill, in het tweede kwartaal. Volgens een- ander bericht zou de netto-winst 1.26 Per gewoon aandeel bedragen, na aftrek van 1.75 dividend op de preferente aandeelen en zou de winst in de eerste negen maanden 1.35 per gewoon aandeel zijn. De Union Pacific boekte in September aan bruto-ontvangsten 15.33 mill, tegen 13.48 mill, in September 1935. De netto's beliepen 3.36 mill, tegen 3.07 mill.. In de eerste negen maanden waren de bruto's 109.21 mill. (v. j. 94.00 mill.) en de net to's 12.97 mill. (v. j. 10.49 mill.). Van 48 Amerikaansche industrieele maat schappijen, welke haar resultaten over het derde kwartaal hébben bekend gemaakt, bedroeg de totale winst 44.76 millioen te gen 27.91 mil. in het derde kwartaal van 1935. De stijging bedraagt dus 60.4 pet. De gemiddelde dagélijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg m de argeloopen week 3.077.000 voten tegen 3.025.000 vaten in de vorige week. Hiermede werd een record-hoogte bereikt. Het Huis van Afgevaardigden van den- Staat Texas heeft het wetsvoorstel aange nomen, waarbij 'n belasting van 3% dolléy cent per vat zal worden geheven, indien de prijs 1 of minder bedraagt en 3% pet. van- den verkoopsprijs, wanneer de prijs meer dan 1 per vat bedraagt. De belasting be draagt thans 2 dollarcent per vat; De Utah Copper stelt aan de Kennecott Copper, die 99 pet. van het aandeelen- kapitaal der Utah Copper bezit, voor, de mijen samen te voegen, teneinde mogelijk belasting van dividend te voorkomen. De American Wool en Co. heeft, de ver koopsprijzen met 2V.2 tot 5 dollar -cent Pe yard verhoogd. Het index-cijfer der industrieele bedrij vigheid voor Detroit bedroeg op 15 Octob 99.6 tegen 83.9 op 30 September en 93.7 °l 15 October 1935. De benzinevoorraden in Amerika tot 32.148 millioen vaten en de voorrade stookolie tot 113.773 mill, vaten. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.089.11 (V- j£r. 9.14%); de Dollar op 1.85lA1.86% tt-87'' de Frank op 8.65—8.70 (8.71); de Béiga w 31.25—31.40 (31.50) en de Zwitsersche Fran» op 42.60—42.85 (43.00). De Nivas verkocht 10.000 ton superien suiker voor diverse bestemmingen en l1- ton bruine suiker. Voorts 432 ton siiperie voor consumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6