JL Koningin Emma-monument onthuld Spierpijn? Sloan's Liniment Nog een vermiste De verduistering te Alkmaar Aanval op Vlaamsche nationalisten en Rexisten Storm op zee H.M. DE KONINGIN TE SOEST MOGELIJKHEID VAN POLITIEKE GEVOLGEN WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 ■aa. Hulde van de Soester burgerij aan de geliefde Koningin-Moeder Roerende plechtigheid Aankomst van H. M. De onthulling Rede H. M. de Koningin ■fe* ii/i Sloan's aanwenden! Niet wrij ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting! Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van frisch bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prys 80 ct. - doodt pijn/ TRAM TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN Ongeval te Marum goed afgeloopen Bij de ramp van de Van der Wijck" 13 Europeanen en 20 inlanders nog niet gevonden Rouwbetoon Postvluchten Nadere bijzonderheden over de bekentenis van den bedrijfs leider Een sensationeel initiatief der Zeelandisten in België De rede van Spaak Nationale jeugdstorm De Groenloverliest een mast en deklast Schade wordt later hersteld DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN Jeugdige fietser kort daarop overleden Begrensd door Torenstraat en Stations weg, aan den grooten weg van Soest naar Amersfoort, is, voor de Nederd. Herv. kerk en tegen een achtergrond van hooge sparren en een beplanting met coniferen, het mo- nument verrezen, dat tot in lengte van dagen de herinnering zal levendig houden aan wijlen de Koningin-Moeder, wier nagedach tenis door de ingezetenen van Soest, in wier onmiddellijke nabijheid deze vriendelijke, nobele vrouwe zoo dikwijls verbleef en zoo menigmaal getuigenis aflegde van haar Warme belangstelling voor hun welzijn, op Seen betere wijze geëerd had kunnen wor den en wien vandaag, bij de onthulling van het in zijn eenvoud zoo fraaie kunstwerk, het voorrecht te beurt is gevallen, dat deze Plechtigheid zich voltrok in aanwezigheid Van H. M. de Koningin, die hierdoor mede heeft doen blijken van haar diepgevoelde erkentelijkheid voor deze daad van piëteit der Soester bevolking. Be omgeving van het monument, waarvan het te onthullen gedeelte door vlaggendoek was af- Sedekt, bood tegen half elf een imposanten Sanblik. Op den Stationsweg, aan den rand van het kleine en frissche, zich voor het monument Uitstrekkende plantsoen, dat in verband met het wegprofiel den vorm van een langgerekten uriehoek heeft gekregen, werd de aandacht ge trokken door een klein paviljoen, dat daar voor öe Koningin en de leden van haar gevolg was °Pgetrokken. Be gereserveerde plaatsen ter weerszijden daarvan waren ingenomen door leden van het comité en eereleden, zoomede, ter rechterzijde, door een groot aantal autoriteiten. Aan de overzijde, in de Torenstraat, was, dicht hij het monument, de stafmuziek opgesteld van het 5e regiment infanterie, dat onder leiding* Van kapelmeester adjudant van der Glas het muzikale gedeelte van het programma verzor gen zou. Daarnaast twaalf honderd schoolkin deren van de lagere en ULO-scholen uit Soest en Soesterberg met hun geleiders en voorts vele Benoodigden. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden o.m. de militaire persoonlijkheden van het garnizoen jut Amersfoort en van de L.V.A. Soesterberg en led, de en van Ged. Staten, terwijl voorts, behalve gemeenteraadsleden van Soest werden opge- merkt Soests vroegere burgemeester, jhr P. P. de Beaufort, de burgemeester van Baarn, jhr. hih G. C. J. van Rhenen, zoomede de oud- eommissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer H. Th. s'Jacob. De huidige commissaris, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder jjan Rosenthal, was door afwezigheid in het hbitenland verhinderd de plechtigheid bij te Wonen. Een gejuich, dat zich spontaan in de rijen der Wachtenden voortplantte, weerklonk, toen de auto met den koninklijken standaard en daar- a°hter die met 't klein gevolg in zicht kwamen. Onmiddellijk had de heer Van der Glas den mrigeerstok opgeheven en zette, terwijl de aUto's aanreden, de stafmuziek het „Wilhelmus: ih vertrouwde klanken, die luister bijzetten aan b't plechtige oogenblik. Nadat de Landsvrouwe deu auto verlaten had, werd zij begroet door uen burgemeester van Soest, mr. G. Deketh en «reeg diens dochter, mejuffrouw T. N. Deketh, gelegenheid, de Koningin bloemen aan te meden, waarna H.M. en haar gevolg naar het Paviljoen werden geleid. Onder doodsche stilte ving vervolgens de burge meester zijn gedachtenisrede aan. Be tegenwoordigheid van Uwe Majesteit al- d°s spr. geeft een bijzonder licht aan de Plechtigheid, welke gewijd is aan de nagedach- tehis van haar, wier hart ons allen heeft orn aat, die zich wist in te denken in de nooden van geheel het volk, die steeds alles heeft ge daan, wat in haar vermogen lag, om deze noo- öen te verzachten. Van alle zijden en door verschillende perso den, is dat wondervolle rijke leven belicht. Dit ®ven is dan ook als een fijn geslepen diamant. Welk licht men daarop laat vallen, en op welke 'Jde, steeds glanzend, in diepe volle fijne kleu ren weerkaatst het terug. Zoo ergens in den ahde, dan zeker wel in deze gemeente, heeft sroote droefheid en diepe verslagenheid ge- deerscht. Onverflauwd bleef steeds hare be-' angstelling in alles wat de gemeente Soest be- r°f, onze Koningin-Moeder was een onvergete- Uke ware beschermvrouwe voor deze gemeente. Na gëtuigd te hebben, hoe groot en diep, bij aar verscheiden, de ontroering was in het hart ®n ieder Nederlander, deed spr. uitkomen, dat det leven van de Koningin-Moeder een zegen- v'Jk leven geweest is voor het Nederlandsche ih het algemeen, doch ook in het bijzonder °°r de bevolking van Soest. Nadat de stafmuziek het „Wilt heden nu tre- Jjd" ten gehoore had gebracht was het de voor tter van het comité uit de burgerij, de heer O. Dammers, die een korte rede uitsprak. Va r' zeide dat het een gelukkige gedachte den gemeentesecretaris, den heer Baten- üfg geweest is, om te trachten in deze ge- V eente te komen tot de oprichting van 'n een- Udig gedenkteeken, gewijd aan de nagedach- d's van H. M. de Koningin-Moeder. dai n eenvoudiS gedenkteeken, niet alleen om- gr de tijdsomstandigheden niet gedoogen iets dpTSCh stichten, maar ook omdat dit H.M. Koningin-Moeder het meest welgevallig zou 'Jn geweest. V Shneer dan straks, aldus spr., in het daar. vj geschikte jaargetijde het monument steeds Sroen is voorzien, zal bij het zien van de hls? 's van M' de Koningin-Moeder me- ihn ,?6dachte levendig worden en menige her- eiing rijzen aan de edele Landsvrouwe, die Nefl200 uitnemende wijze de harten van het de a®rlandsche volk in het algemeen en die van - öoestdijker bevolking in het bijzonder heeft mn te winnen. Vervolgens sprak H. M. de volgende rede uit: **et is mij een bijzondere voldoening, dat het Mij mogelijk was, heden hier aanwezig te zijn en gevolg te kunnen geven aan uw verzoek, het monument ter nagedachtenis van Mijne ge liefde Moeder opgericht persoonlijk te ont hullen, temeer waar dit de liefde, de trouw en de toewijding vertolkt van de bevolking van geheel Soest. Het waren hechte en zeer bizondere banden, die deze gemeente aan Baar verbonden. Groot was Hare belangstelling en groot was Hare liefde voor de bevolking. Hare daden hebben dit menigmaal bewezen. De gevoelvolle woor den welke u, mijnheer de burgemeester, en u, mijnheer de voorzitter van het comité, aan Haar hebben gewijd, hebben Mij diep getroffen. Waar dit gedenkteeken voor Mij het symbool is van de liefde, welke het gemeentebestuur en de in gezetenen van Soest Mijne Moeder toedroegen, daar ga Ik thans gaarne over tot de onthulling van het door u .opgerichte monument. Het was na deze rede, dat Hare Majesteit het monument onthulde. Een treffende plechtigheid, waaraan de stafmuziek luis ter bijzette door het spelen van het Wal deck Pyrmontlied. Ontdaan van zijn laatste beletselen stond daar het monument in zijn volle schoonheid, waar dig bouwwerk van zijn schepper, den architect A. C, M. van Beers. Waren veler oogen reeds vertrouwd geraakt met den aanblik van de tien meter hooge zuil, welke, met de twee haar flankeerende muren, waarvoor een rustige beplanting is aangebracht, in roode baksteen is opgetrokken, nieuw voor de meeste van de aanwezigen, was het thans onthulde gedeelte: het op de zuil in wit na tuursteen gebeeldhouwde medaillon, hetwelk en profiel de vriendelijke, minzame trekken doet zien van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, het hoofd met het weduwenkapje getooid. Onder het medaillon, eveneens in wit natuursteen uit gevoerd, was de gedenkplaat aangebracht, waar van de inscriptie gewaagt van de oprichting van dit monument door de burgerij van Soest, als dankbare herinnering aan de Koningin- Moeder. Onder advies van prof. Huib Luns is dit prach tige beeldhouwwerk vervaardigd door den heer M. J. Etienne te Delft. Begeleid door den burgemeester begaf de Koningin zich over het houten plankier, dat van het paviljoen was uitgelegd naar den gras. band van het smalle pad, dat voor het kunst werk is vrijgelaten, naar het monument, dat zij, terwijl het publiek onder begeleiding van de stafmuziek het „Wilhelmus" zong, in diepe aan dacht beschouwde. Na de bezichtiging was het opnieuw de voor zitter van het comité, die met een kore rede het monument aan het gemeentebestuur overdroeg, voor welk college de burgemeester het geschenk met groote dankbaarheid aanvaardde en deze aanvaarding bekrachtigde door namens het ge meentebestuur een krans aan den vóét neer te leggen. g-pdl Nadat, begeleid door de stafmuziek, de school jeugd het eerste en derde couplet van „Geluc- kig Vaderland" had gezongen, ving het défilé langs het monument aan van de plaatselijke vereenigingen. Het voorbijtrekken van den langen stoet werd door de Koningin met groote belangstelling gadegeslagen, waarbij de Landsvrouwe tevens getuige was van het feit, dat tijdens het défilé tal van bloemen aan den voet van het monu ment werden neergelegd. Het was een treffend slot van deze plechtig heid, voor het verloop waarvaji Hare Majesteit, alvorens den terugtocht te aanvaarden, jegens den burgemeester van Hare hooge ingenomenheid heeft getuigd. Dinsdagavond had op de lijn van de stoom' tram GroningenDrachten een ongeval plaats, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloo pen. Om 7.10 uur arriveerde te Marum een stoom tram uit Groningen. Even voor het station al daar is deze tram in botsing gekomen met een vrachtauto van een koek- en banketfabriek te Surhuisterveen. De botsing werd veroorzaakt, doordat de vrachtauto zoo dicht bij de rails stond, dat de uitstekende kap van den auto bo ven het wegdek van de tram kwam te hangen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch bijna alle ruiten van de uit drie wagons bestaande stoomtram werden aan een zijde ver nield. Ook de vrachtauto, welke onbeheerd stond, werd ernstig beschadigd. De tram had een half uur vertraging. Bij de huldiging ten gemeentehuize werd den Oisterwijkschen dilet tanten, den Ghesellen van den Spele", die Alphons Laudy's treur spel „De Paradijsvloek" opvoerden bovenstaande fraaie gedenkpen ning overhandigd geslagen door de Koninklijke Begeer BATAVTA, 21 Oct. (Aneta). Bij verifica tie van de aankomst van de, als gered op gegeven, passagiers van de Dinsdagmorgen gezonken „Van der Wijck", welke verifi catie na aankomst te Soerabaja geschiedde, bleek het, dat 15 in plaats van 16 Euro- peesche passagiers terecht waren. De hoofdwerktuigkundige van de KPM, de heer A. Kraanen, die als passagier aan boord was en aanvankelijk als gevonden werd opgegeven, wordt thans nog vermist. Hedenmorgen meldden zich te Soerabaja de lading-klerk Y. M. Hengst en de leerling lading-klerk J. Latuperissa. Deze drenkelingen konden gisteren de kust bereiken, doch deden daarvan geen opgave. Behalve mevrouw Wisse, wier stoffelijk over schot reeds te Soerabaja is aangebracht, wor den thans nog vermist 't echtpaar G. P. Carli, de heer S. Raaff, de heer H. A. Exley, de heer A. Kraanen, de baby van mevrouw Wisse, de heer J. van Egmond, de heer A. Makatita en gezin, de marconist M. J. Uytermerk en 20 in landers. Van de landzijde wordt de kust nauwkeurig onderzocht naar drenkelingen. De president-directeur van de K. P. M., de heer Everts, die hedenmorgen een vacantie- trip naar Japan zou aanvangen, doch deze uit stelde, is hedenmorgen met een vliegtuig van de KNILM naar Soerabaja vertrokken, om een onderzoek naar de ramp in te stellen, evenals de chefs van de nautische en techni sche diensten der K. P. M. Niet alleen van de kantoren van de Paket- vaart, doch ook van die van andere maat schappijen werd de vlag halfstok geheschen, als rouw over de geweldige ramp. De havenmeester van Soerabaja, de heer van den Heuvel, die met, verlof was, is met de een- daagsche teruggekeerd in verband met een on derzoek, waarbij, behalve het personeel ook de passagiers zullen worden gehoord. Vertegen woordigers van het parket zullen deze verhoo- ren bijwonen, ter beoordeeling of er aanleiding bestaat tot een strafrechterlijke vervolging. De „Reaal" is gisteravond op de reede van Soerabaja teruggekeerd, zonder schipbreukelin gen, terwijl de torpedoboot-jager „Banckert" sinds gisteren de plaats van het onheil niet heeft verlaten. De begrafenis van mevrouw Wisse zal heden middag te Soerabaja op het kerkhof te Kern- bang Koening plaats hebben. Een vail de geredden, een Engelschman, ver klaarde: „Ik viel uit mijn cabine en begreep toen, dat iets niet in orde was. Ik sprong onmiddellijk naar de deur, doch deze viel met een harden slag dicht. Het is eigenaardig, maar nu her inner ik mij alle bijzonderheden. In de gang heb ik nog verschillende andere menschen ont moet. Ik greep een reddingsboei en sprong in zee. In zee draaide ik mij om op mijn rug en zag het schip zinken. Eenige oogenblikken later kon ik mij aan een bank vastgrijpen. Later werd ik door inlanders opgepikt. Op zee had ik mijn pyama-pantalon verloren, maar ik kreeg van mijn inlandsche redders een sarong om om te doen. Zü namen een houding aan van „maloe" (ver legen) te zijn, alsof zij aan het ongeluk schul dig waren. Het zeewater was vettig van de olie. Ik ge loof, dat dit de reden was, dat zich geen haaien in de buurt bevonden. De Djalak (uitreis) bereikte Basrah. Maandagmiddag om vijf minuten over half zes is de Kwak op Schiphol uit Indië terug gekeerd. Het 3Vi meter hooge standbeeld van Christus-Koning, dat onlangs plechtig onthuld werd op het Academieplein te Groningen. Het imposante beeld is me taalplastiek en drijfwerk van Jan Eloy en Leo Brom te Utrecht. Naar ons door den commissaris van politie te Alkmaar, den heer Walraven, hedenmorgen werd medegedeeld, heeft de in de duinen van Zeeuwsch-Vlaanderen gevonden Alkmaarsche bedrijfsleider, Wietse N., bij zijn bekentenis tegenover den commissaris verklaard, geen cent meer over te hebben van het door hem verduisterde geld. Bovendien schijnt het juist te zijn, dat hij nog tal van schulden had aan bookmakers en verschillende andere personen. Hoe groot het verduisterde bedrag was, weet N. zelf niet, daar hij het nimmer had bijge houden. Hoewel de verduisteringen over ver schillende jaren loopen, moet N. vooral het laatste jaar zich veel geld hebben toegeëigend. Het accountantsonderzoek is nog niet beëin digd. Op het oogenblik staat juridisch een verduistering van ongeveer f 7700vast, maar men kan aannemen, dat het werkelijk ver dwenen bedrag veel grooter is, omdat de ac countants met hun werk nog lang niet klaar zijn, terwijl het ook niet zeker is of men alle verduisteringen zal kunnen achterhalen. N. heeft voorts bekend het geld inderdaad gebruikt te hebben voor het wedden op paar den. De weddenschappen werden vooral afgeslo ten in een café te Alkmaar, waar meerdere wedders en bookmakers tezamen plegen te ko men. N. is Dinsdag door de Alkmaarsche poli tie naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hij staat onder behandeling van een geneesheer, wijl zijn toestand zeer beklagenswaardig is. De man moet in de laatste dagen gees telijk en lichamelijk zeer hebben geleden, want hij is een menschelijk wrak geworden. Waarom hij naar Zeeuwsch-Vlaanderen is gegaan, weet hij zelf niet. Connecties had hij daar niet en hij was er dit in tegenstelling met vorige berichten behalve lang geleden in Goes, nog nooit geweest. (Van onzen correspondent te Brussel) 4 De politieke verhoudingen in België evo- lueeren snel en fel, en wat in de laat ste dagen is gebeurd, kan zoowel naar een burgeroorlog leiden als naar een totale opheldering (maar dan met geheel nieuwe po litieke dominanten). Drie markante feiten moeten vooreerst wor den aangestipt. Vermoedelijk mislukt de poging van de coa litie Rex-Vlaamsch Nationaal Verbond, om nieuwe verkiezingen uit te lokken door collec tieve ontslagneming van alle Kamerleden en Senatoren en van alle plaatsvervangers op de Kamer- en Senaatslijsten. De heer Léon De- grelle, leider van de Rexbeweging, heeft blijk baar een tactische fout begaan door openbare mededeeling te doen, Donderdagavond op een Rex-demonstratie te Brussel, van 't plan, dat de 60 parlementsleden van Rex en Vlaamsch Nationaal Verbond zouden demissionneeren, op dat de stemmen nog eens zouden kunnen ge teld worden en de regeering aan het volume der oppositie den barometer van het volkshart zou kunnen aflezen. Acht en veertig uren nadien had de Minister van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp klaar waardoor wordt bepaald dat er niet wordt voorzien in ae vervanging van afgetreden Ka merleden en senatoren vóór de eerstvolgende wettelijk voorziene verkiezingen (in België om de vier jaren) tenzij bij overlijden. Dit wetsont werp kan weliswaar slechts bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van het Parlement, den tweeden Dinsdag van November, worden inge diend, maar ook de ontslagnemingen zelf zou den slechts dan door het Parlement kunnen worden aanvaard. Vermoedelijk zijn Rex en Vlaamsch Nationaal Verbond hiermede schaakmat gezet. Het tweede markante feit waarop ik wijzen moet, staat met het voorgaande in een innig verband, het is n.l. de aangekondigde Rex- mobilisatie der 200.000. Deze zou plaats vinden Zondag a.s., Christus-Koning-feest, te Brussel. Het is te zeggen, de Rex-bladen kondigen aan dat er Zondag a.s. uit verschillende deelen van het land 200.000 Rexisten zullen optrekken naar de hoofdstad. Een zekere emphase is ongetwij feld een eigenschap van de Rex-propaganda in België, maar er is toch niemand die er aan twijfelt dat Rex inderdaad in enkele dagen tijd 200.000 man kan mobiliseeren. Mobiliseeren, bij wijze van spreken, maar toch gelijkt het op een mobilisatie. Reeds twee maal achter elkaar is Rex geslaagd in een blik semsnelle mobilisatie van een massa Brussel- sche Rexisten een eerste maal 10.000, een tweede maal 20.000, op een bepaald punt van de hoofdstad. De zoogenaamde mobilisatie werd 's ochtends bevolen in 't Fransch en het Vlaamsch orgaan van de Rex-beweging, om 's avonds tegen 8 uur 30 plaats te vinden, slechts 's namiddags werd aan de groepleiders de plaats voor het rassemblement aangeduid en alles gebeurde zooals voorzien was. In regee- ringsmilieux is men nu zenuwachtig geworden door deze mobilisaties, die er inderdaad in ze ker opzicht uitzien als generale repetities voor de bewindsoverweldiging door Rex. Vrijdagavond nu, en dit is het derde markan te Heit, heeft de regeering bij monde van den heer Spaak (den socialistischen minister van Buitenlandsche Zaken) een oorlogsverklaring in regel afgelegd, oorlogsverklaring aan Rex en aan het Vlaamsch Nationalisme als den bond genoot van Rex. De socialistische minister Spaak verscheen in het partijlokaal, waar hij zijn gewichtige rede zou houden, aan de zijde van den heer Bovesse, den liberalen Minister van Justitie, en in de zaal zaten socialisten, communisten en liberalen bij elkaar. Namens de regeering stelde Spaak voor en hij verklaar de uitdrukkelijk dit voorstel te doen uit naam van gansch de regeering Van Zeeland, dus mede uit naam der katholieke leden van de regeering om in plaats van een Volksfront „met extremistische, communistische tendenz" in België een Volksfront te stichten dat in feite een Centrum-coalitie zou zijn en ten doel zou hebben een bestrijding totter dood van het Rexisme en het Vlaamsch Nationalisme. De heer Spaak uitte de meening, dat dit Volksfront zou kunnen bestaan uit het grootste gedeelte van de socialistische partij, een deel der liberalen, de christelijke arbeidersgroep, de Katholieke Vlaamsche groepen van Kamer en Senaat (een grove vergissing van Spaak) en een deel van den conservatieven vleugel der Katholieke partij in België. De regeering zou zich aan het hoofd stellen van dit Volksfront en den strijd inzetten. Volgens de mededeeling van Spaak zou het hoofdmotief van den strijd zijn het behoud van de Belgische eenheid (blijkbaar als reactie tegen het accoord Rex- Vlaamsch Nationaal Verbond dat o.a. behelst een federale reorganisatie van de Belgische staatsstructuur), en het verweer van de demo cratie tegen een dictatuur. Spaak heeft dan een lange opsomming gedaan van al de ver- weermaatregelen die de democratische staat zou treffen en zooals de meeste katholieke bla den doen opmerken, komt dit neer op het verleenen van dictatoriale machten aan het zoogenaamde democratische staatsbestuur. Er is immers sprake van het volledig ontnemen van de vrijheid van het woord aan de bestrij ders van het huidige staatsregime, van een in krimping van de persvrijheid, van een verplaat sing van bevoegdheden thans behoorende aan de executieve macht naar de regeering. In ruil voor het loslaten van hun bondgenoot schap met de Rexbeweging biedt de heer Spaak namens de regeering aan de Vlamingen cul- tureele autonomie in België. Een psychologische verklaring van het wonderlijk initiatief der Van Zeeland- regeering vindt men intusschen nog in een opmerking die Spaak Zondagavond maakte tijdens een beraadslaging van socialisten: on ze regeering wil niet de rol spelen van de Briining-regeerïng in Duitschland. De rede van Spaak wekte, wat begrijpelijk is, hevige sensatie. En had een slechten weerklank voor de regeering, ook in de meeste tot nu toe regeeringsgetrouwe bladen. Men doet in de katholieke pers opmerken, dat deze krijg van de Van Zeelandisten slechts den socialisten kan ten goede komen en de katholieke krachten in 't land ontzenuwen door de wurging van vinni ge vijanden van socialisme en communisme, zooals de Rexisten, en door het drijven van een nieuwe wig tusschen de katholieken der staats party en de katholieken die in de rangen staan van bet Vlaamsch Nationalisme. Andere katholieke bladen en groepen bestrij den de voorstelling der Van Zeelandisten alsof de zaak van orde en gezag in België op het oogenblik maar één vijand zou tellen: het Rexisme. En men verwijst naar de communis ten, en naar de actie van den socialistischen extremen vleugel, de „Action socialiste Révo- lutionnaire" van Walter Dauge, die onophou dend blijft stoken in de Waalsche mijnstreek. Men wijst op den enormen tactischen flater dien de regeering begaat, door alle Belgische burgers voor dit alternatief te stellen: voor of tegen Rex. „De Belgen worden officieel uitge- noodigd elkaar te verscheuren rondom Rex. Het is Rex grooter maken zonder reden" oor deelde een Franschtalig katholiek blad der hoofdstad, dat steeds Van Zeeland steunde. Bij de publieke opinie zooals deze zich hier in de hoofdstad uit, heeft de regeering Van Zeeland door dit sensationeel initiatief den luister verloren van een nationale regeering. Vaak legde de Eerste Minister van Zeeland er den nadruk op dat zijn regeering geen samen- regeeren door drie groepen was, maar een na tionaal regeeren door ministers, afkomstig uit de drie grondwettelijke partijen. Thans echter is de regeering Van Zeeland een vechtregee- ring geworden tegen Rexisme en tegen Vlaamsch Nationalisme, onder de vlag en de persoonlijke leiding van den socialist Spaak. De strijd tegen het Vlaamsch Nationalisme is nog zooveel te meer een slechte berekening nu de Katholieke Vlaamsche Volksparty, voortaan de officieele groepeering der staats- katholieken van het Vlaamsche land en van den Vlaamschen ring rond Brussel, in haar programma-manifest zich heeft gesteld op een Vlaamsch-nationalen grondslag en zoo pas een plechtig beroep deed op alle Vlamingen, ook op de Vlaamsche nationalisten, om in loyale samenwerking een nieuwe orde te bouwen „op christelijken, Vlaamsch-nationalen, en volk- schen grondslag", de hoop uitsprekend dat deze Vlaamach-nationale orde ingeschakeld worde in een hernieuwd België, waarin Vlamingen en Walen, geestdriftig en met overtuiging, onder de leiding van de Kroon samenwerken voor de welvaart van het gansche Koninkrijk." Het initiatief der regeering Van Zeeland en de rede van Spaak hebben nu ongetwijfeld voor het land de regeeringsquaestie gesteld. De reacties en de gesteldheden nagaande van de publieke opinie, de pers en de politieke groepeeringen, vrees ik dat de Van Zeelandisten dezen strüd moeten verliezen. Spaak verklaarde dat zün regeering niet hield van de rol van een Brüningregeering. Maar anderen stellen hier reeds de vraag: Waar is von Papen? Er worden namen genoemd Mag comedie blijven spelen De Haagsche Kantonrechter heeft opnieuw uitgemaakt, dat het dragen van de Nationale Jeugd storm-uniform ni et strafbaar is, niet valt onder de wetsbepaling, volgens welke het dragen van een uniform, die de „uit drukking van een staatkundig streven" be- teekent, verboden is. Een ieder weet, dat de Nationale Jeugd storm van het begin af de jeugdorganisa tie van de N.S.B. is geweest, en dit werd waarlijk ook niet onder stoelen of banken geschoven, dit werd geenszins verheime lijkt. De heer Van Geelkerken was als de Ne derlandsche Baldur von Schirach met de opvoeding der N.S.B.-jeugd belast, en het zaakje marchéérde, letterlijk en fi guurlijk. Een uniform gaf lijn en kleur aan het geval, een uniform, die al gold het ook voor kinderen zeer zeker uitdruk king was (en ook bedóélde te zijn) van een bepaald staatkundig streven. Tot het uniform-verbod kwam en de Hooge Raad besliste, dat de uniform der N.S.B.-jeugd verboden was. De leiding der N.S.B. stelde zich nu de vraag, hoe men de jeugdorganisatie, met behoud van de uniform, in stand zou kun nen houden, zonder weer met de wet in aanraking te komen, en zooveel knappe juristen zijn er indertijd door Mussert in „Volk en Vaderland" wel voor de beweging opgevorderd om gevallen van politiek en ander bederf uit te pluizen, dat het middel spoedig gevonden was: men stelde voor de jeugdorganisatie een andere beginselver klaring vast, een, waaruit niets bleek van eenig staatkundig streven, en het wonder was gewrocht. Had men de gevaarlijke W. A. indertijd ook niet omgetooverd in lieve wandelver- eeniging? Alles bleef in den Jeugdstorm natuur lijk bij het oude; de heer Van Geelkerken bleef met heel zijn persoon en met heel zijn politiek karakter de leider, en de N.S.B.-ouders bleven hun kinderen aan de organisatie toevertrouwen, natuurlijk juist, omdat zij, in hun N.S.B.-mentaliteit, de kinderen daar op hun plaats vonden. De formeele reconstitutie van den Na- tionalen Jeugdstorm bleek aan haar doel te beantwoorden: er zijn nu al twee rech terlijke uitspraken, volgens welke de uni form niet als verboden is te beschouwen, nu toch de N.S.B.-leiding alle staatkundig streven uit de nieuwe beginselverklaring- op-papier heeft verwijderd. De comedie kon dus voortgezet worden, en zij wérd voortgezet! Den laatsten tijd is ook niet alleen meer de jeugd in den Nationalen Jeugdstorm ondergebracht, maar zijn ook vele vol wassenen, die algemeen bekend staan als N-S.B.-ers (we lezen het zoo juist nog is het verslag van het afdeelingsonderzoek der Amsterdamsche gemeentebegrooting) tot de organisatie toegetreden; in de Sta- dionbuurt te Amsterdam werd zelfs in ti railleursformatie geoefend, écht a la N. S. B„ en in vol ornaat, met militaire al lure, trekken de led^n naar de clublokalen, waar regelmatig de oefeningen plaats vin den. Het is en blijft de zuiverste N.S.B.-„op- voeding", en Mussert lacht de wet gevende macht, die zich door hem zoo fijn liet beetnemen, hoonend uit. Evenals hij ook lacht om de domheid der democraten, die in hun eerbied voor de democratie hem de vrijheden dier- zelfde democratie laten misbruiken tot vernietiging van al die vrijhedenvoor anderen. We leven toch wel in een dwaze en.... gevaarlijke wereld. Moeten wij dit allemaal nu maar over ons laten gebeuren, tot het misschien een maal te laat is? In het stormweer, dat de laatste dagen boven de Noordzee woedde, heeft het s.s. „Groenlo" van de maatschappij „Noordzee", dat een la ding hout in een haven van Noord-Rusland had ingenomen, zün voormast en een gedeelte van zijn deklast verloren. Het schip is vanmorgen omstreeks half zes te IJmuiden binnengekomen en is doorgevaren naar Amsterdam om in de Coenhaven kolen bij te laden. Nader vernemen wy, dat de „Groenlo", na in de Coenhaven te Amsterdam te hebben gebun kerd, de reis naar Frankrijk (Rochefort) zal voortzetten, aangezien voor het herstel van de schade de lading uit de ruimen zou moeten worden gelost. Het schip zal derhalve zonder voormast vertrekken. Dinsdagmiddag om vijf uur is de dertienjarige A. Okkinga, zoon van den directeur van de Coö peratieve melkfabriek te Bedum, toen hy per fiets uit Groningen huiswaarts keerde, ter hoogte van den spoorwegovergang te Bedum, by het uitwijken voor een personenauto door een uit tegenovergestelde richting komenden vracht auto van de firma Beishuizien uit Groningen ge grepen. De knaap bekwam verwondingen aan het hoofd en is des avonds aan de gevolgen van het ongeval overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9