Tweede Kamer arbeidt in een vlot tempo WEE UIT EEN NEST WEINIG DEBAT BIJ DE WETSONTWERPEN VERDUISTERING BIJ EEN COÖPERATIE DE VERMOEIDE WERELD REIZIGER DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 Philippica van mr. Teulings in verband met de contingen- teering van den invoer van koffie Contingenteerings- politiek Saneering trambedrijf Mosterd na den maaltijd H.M. de Koningin te Soestdijk Bij haar aankomst ten paleize luide toegejuicht EERSTE KAMER Begin November weer bijeen LEENING ENSCHEDE DE LOONIEN IN DE MIJNEN Voorstel tot nieuwe overeenkomst wegens betere positie Taxe-gedeelte consumptiemelk Hofbericht Obligatie-kapitaal voor de Staatsmijnen Oud-directeur van „De Toekomst" te Groningen gearresteerd Oude roofoverval te Oss Veroordeelde komt op zijn bekentenis terug DE NIEUWE WATERWEG 70 JAAR Contingenteering verlengd Feestelijke herdenking op 31 Oct. te Rotterdam DE ONGEREGELDHEDEN IN DUINDORP Bevestiging van het vonnis geëischt ENGE1LSCH SCHIP LOOPT STORMSCHADE OP Ondeugdelijke makreel Ook in Groningen een ver gif ti- gingsgeval Geen audiëntie PERSONENAUTO TEGEN BOOM GEREDEN De twee inzittenden ernstig gewond Te weinig nachtrust op de groote luchtlijnen? WIELRIJDSTER GEDOOD Bij het plotseling oversteken van den weg door auto gegrepen DE „OKEANIS" BINNEN Noorsch stoomschip aan den grond De gestolen Mar ie-Antoinette TREURIG GEVOLG VAN GLADDEN WEG Meisje te Almelo tengevolge van aanrijding overleden UIT DE STAATSCOURANT Raad van beroep Rechterlijke macht Gevangeniswezen Onderscheiding Visschery DOOR ANNY VAN PANHUYS Den Haag, 21 October 1936. Tweede Kamer is thans aan de Pachtwet Zij heeft ook op den tweeden dag het vlotte tempo van den eersten dag keurig gehandhaafd. nieuwe Landverhuizingswet en de daardoor bo°dig geworden wijziging van de Schepenwet ^kwamen de goedkeuring der Kamer vrijwel 2°nder debat. Bij het eerste ontwerp verkreeg Katholieke afgevaardigde mr. Teulings van Minister Slingenberg een iets scherper omschrij- ving van het begrip transmigranten en bij de "ijziging der Schepenwet maakten de sociaal democraat Drop en de liberaal Boon een en- '!ele opmerking. Maar overigens was ook bij ^eze ontwerpen de schriftelijke voorbereiding ^eder zóó effectief geweest, dat een bepaalde ^dachtenwisseling overbodig bleek. Ook het wetsontwerp, dat het betrekken van Jjectriciteit uit het buitenland aan een vergun- ung bindt, was betrekkelijk spoedig in veilige daven. De anti-revolutionnair Schwartz, die zijn ^sidsnspeech hield, vroeg, of eenzelfde regeling «iet tegelijk had moeten worden voorgesteld ^°or het betrekken van gas en water, een vraag, ?le minister Van Lidth de Jeude ontkennend ^antwoordde, al blijft de Begeering aandacht aan deze kwestie schenken en kan zij de rege ls later altijd nog in dezen zin aanvullen. De katholieke afgevaardigde ir. Bongaerts, de so- ?aal-democraat Vliegen en de Christelijk- k'storische afgevaardigde Rutgers van Rosen- fg drongen op soepelheid bij het verlesnen "er vergunningen aan, omdat verschillende sfensgemeenten groote belangen hebben bij de ®ttoomleverantie door het buitenland. En zij '°hden bij den minister een gewillig oor. Voorts waren evenmin erg tijdroovend eenige tltwerpen betreffende tramwegen in yerschil- ehde deelen des lands. Het ging over reorga- "Satie van tramwegen in Noord-Brabant en ,eh daaraan gepaard gaande kwijtschelding ,ap vorderingen op verschillende lijntjes, over ^Vordering van de samenwerking tusschen rentsche en Overijselsche tramwegen en over vermindering van een vordering op de jreeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Ueh ziet: de saneering en coördinatie van het 'arn bed rijf zijn in diverse deelen des lands nog kijd rustig aan den gang.' En rustig was ook Öe sfeer, waarin verschillende Kamerleden dé- van de ontworpen regelingen bespraken i?et minister Van Lidth de Jeude. Uit de Ka- «oliekg fractie had cie heer IJsselmuiden eenige ,,ritiek op onderdeelen in de financieele rege- ltlgen, terwijl de heer Lockefeer, wijzend op het gechte beheer, dat bij de maatschappij in .eeu\vsch-Vlaand eren is gevoerd, opkwam voor ee belangen van het personeel, dat daar zonder ®hige uitkeering ontslagen is. De minister jSde toe te zullen nagaan, wat voor cleze gedu peerden als nog gedaan kan worden, j. ^e contingenteering van den invoer van kof je heeft Mr. TEULINGS tot de Regeering een P-ilippica doen richten, die niet mis was. Het leid te dezer zake is ook inderdaad weinig etyonderenswaardig geweest, al kreeg Minister jf®hssen dan ook verwijten te hooren, die eigen- door andere ministers verdiend waren. Mr. TEULINGS klaagde op de eerste plaats er de miskenning van het parlement. Zoowel de Crisisinvoerwet als de Landbouwcrisiswet kfen niet behoorlijk nageleefd, want het K. B. tot contingentee ring was pas zóó laat door het wets ontwerp tot be krachtiging gei- volgd, dat de in diening van dat ontwerp toevallig viel op den dag, dat het K. B. we der werd ingetrok ken en het ont werp, dat de aan wijzing van koffie als crisisproduct krachtens ide Land bouwcrisiswet „on verwijld" had moe ten volgen, is zelfs nu nog niet bij de 0jher ingediend. Debatteeren over de vraag, men in juridisch opzicht terecht de koffie last had met een heffing krachtens de Land- gg^crisiswet, kon men dus eigenlijk nog niet Mr. Teulings beantwoordde die vraag be- Sli-st ontkennend. Hij was, gelijk gezegd, over Mr. Teulings het gevoerde beleid in het geheel niet te spreken. De Regeering had, door de heffing op koffie te doen voorafgaan door een con tingenteering, degenen, die toevallig met groote voorraden zaten, bevoordeeld, zoo was zijn grief. Want het mocht waar wezen, dat de Regee ring door overleg met den koffiehandel een plotselinge prijsstijging had tegengegaan, dege nen, die geen voorraad hadden, hadden de cri sisheffing op hun prijzen moeten leggen en kwamen dus onmiddellijk ten achter bij de voorraadhouders, omdat van deze iaatsten de heffing niet nagevorderd was. Daar lag volgens mr. Teulings de fout: men had een gewoon invoerrecht op de koffie moe ten afkondigen en het dan moeten navorderen. Wel was dan de prijsstijging, die de Regeering tegenhouden, althans remmen wilde, onmiddel lijk ingetreden, maar dan had men tenminste de verhoudingen in den koffiehandel niet ont wricht., Dan had men het Parlement op een behoorlijke wijze in de zaak gekend en dan had men ook dadelijk geld binnengekregen voor den steun aan de Indische koffiecultuur. Want, zoo als thans de zaak geregeld is geworden, is over 1936 nog geen cent aan deze cultuur ten goede gekomen. Minister GELISSEN heeft op deze klachten het verloop van zaken nog eens uiteengezet, om ten slotte te constateeren, dat eigenlijk het geheele debat mosterd na den maaltijd was, omdat ook deze steunverleening in een geheel ander licht gekomen is door de depreciatie van den gulden. Dat is ongetwijfeld waar, doch het neemt de verdienste van mr. Teulings niet weg, dat hij de onbevredigende punten in het terzake gevoerde beleid nog eens grondig on der de loupe heeft genomen. Een stel andere contingenteeringen heeft de contingenteeringspolitiek in het algemeen ter sprake doen brengen. Vrijhandelaars uit vroe ger dagen, de vrijzinnig democraat Schilthuis, de sociaal-democraat ir. Van der Waerden en de liberaal dr. Bierema, wilden de contingen teeringen nu maar liever liquideeren. Maar dr. KORTENHORST kwam daartegen op en noem de verschillende motieven (concurrentie van sociaal achterlijke landen als Rusland en Ja pan, mogelijkheid van nieuwe valutadumping door nieuwe devaluaties elders, de gewenscht- heid, om met contingenten te „marchandee- ren", de mogelijkheid, om door middel van de contingenteering „verkeersagent" over de han delsbeweging te spelen), motieven, die zich te gen de liquidatie der contingenteeringspolitiek verzetten. En minister Gelissen bleek het hier mede eens. Ook hij acht het mogelijk, de Cri sisinvoerwet te blijven hanteeren met handels politieke overwegingen. Wèl zal hij streven naar meer soepelheid op dit gebied, maar niet uit internationale courtoisie, waarvoor onze in- dustre en onze handel nu eenmaal niets koo- pen kunnen. De minister zal volgens dr. Kortenhorst's wensch met het bedrijfsleven ook over opheffing van contingenteeringen overleg plegen, maar persoonlijk is hij (ondanks aile platonische betuigingen uit het buitenland) ge neigd, zoo weinig mogelijk invoerbeperkingen af te schaffen. Zij zijn langzamerhand een veel te mooi or.- derhandelingsobject geworden, verklaarde hij met nadruk. De gisteren door den communist Schalker aangevraagde interpellatie over de houding der Regeering ten opzichte van den burgeroorlog in Spanje en haar positie in de zoogenaamde niet-inmengingscommissie is terecht niet toe gestaan. President Aalberse was van oordeel, dat men deze kwestie best bespreken kon bij de be grootingen van Defensie en Buitenlandsche Zaken. En al deelde zij dit argument niet, ook de S. D. A. P. wenschte den communist, die Moscou's onwaarachtig spel ook in de Neder- landsche Kamer spelen wilde, daartoe niet in staat te stellen. keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Don derdag 12 November 1936 ten kantore van in schrijving worden ingeleverd, waartegen 4 pCt. obligatiën, eventueel recepissen, worden uitge reikt onder vergoeding aan de inschrijvers van rente- en koersverschil. De betaling der op de vrije inschrijving toe gewezen obligatiën moet geschieden op Don derdag 12 November ten kantore van inschrij ving met f 985.per obligatie van f 1000. vermeerderd met f 1.22 voor 11 dagen rente a 4 pCt. De leening is a pari aflosbaar in 35 jaar. H. M. de Koningin heeft zich Woensdagmid dag na de onthulling van het monument voor wijlen de Koningin-Moeder te Soest, naar het paleis te Soestdijk begeven. Hier heeft zij met haar gevolg de lunch ge bruikt. Dat de Koningin vandaag ook een bezoek zou brengen aan het paleis van wijlen de Ko ningin-Moeder, was in den loop van den och tend bekend geworden. Een vrij groote menigte had zich tegen het middaguur bij den paleistuin opgesteld, waar onder bijna het geheele vroegere personeel. De Koningin werd bij haar aankomst luide toe gejuicht. De voorzitter van de Eerste Kamer is voor nemens de Kamer Bijeen te roepen tegen Dins dag, 3 November a.s., des avonds te half negen. In openbare behandeling komen op Woens dag 4 November te elf uur de ontwerpen van wet houdende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizigers, houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechani satie in de sigarenindustrie en het ontwerp- rijtijdenwet, terwijl in den loop dier week in de afdeelingen zullen w'arden onderzocht verschil lende wetsontwerpen, welke alsdan door de Tweede Kamer zullen zijn afgedaan. De inschrijving op f 1.800.000.4 pCt. Obli gatiën ten laste der gemeente Enschede tot den koers van 98 K PCt. zal zijn opengesteld op Woensdag 28 October te Amsterdam bij de Hollandsche Bank-Unie N.V. en H. Oyens Zonen N.V., te 's-Gravenhage bij de N. V. Bankierskantoor van Lissa Kann, te En schede bij den Gemeente-ontvanger. De Obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Mei en 1 Novem ber. Houders van de per 1 Juni 1937 aflosbare obligatiën der 5% pCt. leening 1932 ten laste der Gemeente Enschede en van de per 1 Maart 1937 aflosbare obligatiën der 5% pCt. leening 1932 ten laste der voormalige Gemeente Lon- neker, kunnen bij de inschrijving op de 4 pCt. leening een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aanmelding der bovenge noemde 5% pCt. obligatiën bij de inschrijving recht geeft op toewijzing van een gelijk nomi naal bedrag 4 pCt. obligatiën, leening 1936, echter met het voorbehoud, dat systematische reductie zal plaats vinden, indien van voren- omschreven voorkeursrecht wordt gebruik ge maakt tot een hooger bedrag dan het beschik bare aantal 4 pCt. obligatiën. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor- De voorzitter van den Prot. Christ. Mijnwer- kersbond heeft aan de contactcommissie voor het mijnbedrijf medegedeeld, dat hij voorne mens is een voorstel in te dienen, om de be sprekingen te openen over wijziging der be staande loonovereenkomst tusschen de directies en de beide christelijke bonden in dien zin, dat de in 1934 en 1932 ingestelde loonsverlagingen worden hersteld. De bond meent, dat het voorstel gewettigd is door de verbeterde positie van het mijnbedrijf, zooals deze o.m. blijkt uit het jaarverslag der Oranje Nassaumijnen over 1934 en de begroo ting van de Staatsmijnen voor 1937. Nederlandsche Zuivelcentrale, 25 Octpber t/m 31 October Consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6,26 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimumprijs 4,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. H. M. de Koningin heeft Dinsdag ten paleize Het Loo in gehoor ontvangen Z. Exc. gep. lui tenant-generaal J. C. Koster, oud-legercom mandant in Ned. Indië. Ingediend is een suppletoire begrooting van de Waterstaatsbegrooting 1935. Uit de begrootingsrekening van de Staats mijnen over 1535 vloeit voort de vaststelling van het bedrag, wegens verstrekking van obligatie kapitaal over 1935. Tegenover een raming van f 3.480.000 is hierop geboekt een bedrag van f 7.515.117,20 of f 4.035.117,20 meer. In verband hiermede behoort het betreffende artikel te worden verhoogd met een bedrag van rond f 4.035.118. Op verzoek van den Officier van Justitie te Groningen is Woensdagmorgen te Amsterdam aangehouden de 45-jarige J. H. G„ oud-direc teur van de Coöperatie de Toekomst te Gronin gen en gewezen lid van den gemeenteraad al daar, als verdacht van verduistering van gel den ten nadeele van deze Coöperatie. G. is naar Groningen overgebracht en voor- loopig in het hoofdbureau van politie aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Wegens het plegen van een roofmoord fn den nacht van 19 op 20 April 1927 te Oss op J. H., stonden voor het Bossche gerechtshof terecht de arbeiders J. C. van G. uit Oss en J. A. van Sch. uit Eindhoven, ieder door de rechtbank veroordeeld tot vier jaren gevan genisstraf. Van Sch. kwam nu op zijn vroegere beken tenis terug, terwijl Van G. beweerde, onschul dig veroordeeld te zijn. De verdediger van den laatste wees in zijn pleidooi op het feit, dat Van G. heeft ver teld, door de politie te zijn mishandeld. Ook de verdachte Van Sch. heeft dat ver teld, maar terwijl Van Sch. voor deze mis handeling is bezweken en een bekentenis heeft afgelegd, welke hij later weer herroepen heeft, heeft verdachte Van G. nooit een bekentenis afgelegd. Daar getuigen Van B. en Van Sch. hun verklaringen hebben herroepen en de verdach te altijd ontkende, meende de verdediger, dat het bewijs tegen Van G. niet is geleverd. Hij concludeerde dan ook tot vrijspraak. De Procureur-Generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. Naar wij vernemen, zal de contingenteering van kunstzijden garens met ingang van 1 No vember a.s. voor een jaar worden verlengd. Als basistijdvak is vastgesteld 19331934. Het percentage bedraagt 40 van het netto-ge wicht. Zaterdag 31 October a.s. zal het feit her dacht worden, dat voor zeventig jaren, door den Prins van Oranje te Hoek van Holland de eerste spade in den grond werd gestoken voor het graven van den nieuwen waterweg. Om kwart over elf zal, op uitnoodiging van de stichting havenbelangen, in overleg met B. en W. en het bureau der K. van K. van Rotterdam, te Hoek van Holland een groot aantal genoodigden zich aan boord begeven van het s.s. „Batavier II", waarmede naar Rotterdam wordt gevaren. Aan boord zal de minister van Waterstaat een gedenkrede uitspreken, terwijl er een een voudige koffiemaaltijd wordt aangeboden. Om twee uur zal het gezelschap aankomen aan de St. Jobskade. Per autobus wordt dan gereden naar het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring, alwaar een tentoonstelling is in gericht gewijd aan de verschillende verbindin gen van Rotterdam met de zee. Nadat deze tentoonstelling door den burge meester van Rotterdam zal zijn geopend, gaat men per autobus naar het stadhuis voor een officieele ontvangst aldaar. Daarbij zal de voorzitter van de K. van K., mr. Engelbrecht. een korte rede uitspreken. De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof mr. Vermeulen, heeft na getuigenverhoor ge concludeerd tot bevestiging van het vonnis van den Haagschen politierechter, waarbij de 42-jarige juffrouw V. geb. Z. wegens opruiing is veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie weken. Arrest 4 November. Het Engelsche stoomschip Uskmouth, dat met een lading ijzererts, bestemd voor de Hoog ovens te IJmuiden, van Oxelosund kwam, heeft het tijdens den jongsten storm op de Noordzee zwaar te verduren gehad. Door de overkomen de hooge stortzeeën is aan het logies van de bemanning nogal schade toegebracht. Het schip is behouden in IJmuiden aange komen. Tijdens het lossen van de lading zal de schade hersteld worden. O, het is heel eenvoudig. De slager vertelde mij, dat de boer niets op zijn koeien verdient, als hij ze verkoopt.... en de slager ver liest zelf op zijn vleesch. (Marius). De provinciale keuringsdienst van waren te Groningen heeft een uitgebreid onc'terzoek in gesteld naar de deugdelijkheid van dezer da gen, zoowel in Groningen zelf als in de provin cie verkochte makreel In samenwerking met de politie is de keu ringsdienst een vergiftigingsgeval op het spoor gekomen, waarbij een taxi-chauffeur is betrok ken, die in de directe nabijheid van het station een makreel had gekocht. Het gevolg was, dat bij vijf winkeliers de aanwezige voorraad makreel in beslag werd ge nomen. Bij twee van deze vischhandelaren bleek de gestoomde makreel in kennelijken staat van ondeugdelijkheid te verkeeren. Tegen beide per sonen is proces-verbaal opgemaakt. De toe stand van den chauffeur is gunstig. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 23 October niet plaats hebben. Woensdagmorgen is tusschen Rolde en Gie ten een personenauto, bestuurd door den 27- jarigen H. B., wonende te Winschoten, tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat zoowel de heer B. als zijn naast hem zittende echtgenoote uit den wagen werden geslingerd. Met ernstige wonden zijn beiden naar het Wilhelmina-zie- kenhuis te Assen vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het gladde wegdek. De K. L. M. schrijft ons: De Amerikaansche journalist Ekins verklaar de na zijn snelle wereldreis, dat hij zeer ver moeid thuis was gekeerd, daar hij onderweg vrijwel niet had kunnen slapen. Naar aanleiding hiervan hebben wij onder zocht of het vliegen op de groote luchtlijnen te weiiig nachtrust biedt aan de luchtreizigers. In verband daarmede volgt hieronder een staat van de vlieguren, welke Ekins in zijn boekje heeft staan: Traject LakehustFrankfort 52 uur vlieg- tjjd, FrankfortAthene 8 uur, AtheneAlexan- drië 4 uur, AlexandriëBasra 7 uur, Basra Jodhpoer 13 uur, JodhpoerRangoon 10 uur, RangoonSingapore 9 uur, Singapore—Bata via 4 uur, BataviaManilla 13 uur, Manilla San Francisco 60 uur, San FranciscoNew York 19 uur., tezamen 199 uur. Ekins is 18 dagen en 14 uur onderweg ge weest, d. w. z. 446 uur. Hiervan heeft hij 199 uur gevlogen en 247 uur op den beganen grond vertoefd, of in dagen berekend: acht gevlogen en tien gerust. Deze verhouding is nog niet juist, daar Ekins voor zijn vlucht met de Hin denburg een slaapkajuit gereserveerd had en dus bij wijze van spreken drie volle dagen heeft kunnen rusten. Met terzijde-lating van dit laatste argument komen wij nog op een gemiddelde van 13 uur per dag en 11 uur vliegen. De heer Ekins heeft dus tijdens zijn wereldvlucht genoegzaam van de schoonheden der steden en landen, waar heen het vliegtuig hem bracht, kunnen genieten enkunnen slapen. Deze bijzondere vlucht is den Amerikaanschen journalist op 5000 dollar komen te staan. Een normale vlucht met bestaande luchtverkeers- dienster. had hem echter niet meer dan 2485 dollar behoeven te kosten en wel volgens deze begrooting: LakehustFrankfort 1000 mark, FrankfortBatavia 1350 gulden, BataviaMa nilla 500 gulden en ManillaSan Francisco 1000 dollar, waarbij nog 160 dollar voor het traject San FranciscoNew York komt. Voor nog geen 2500 dollar vliegt men dus in 18 da gen de wereld rond. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is op den rijksstraatweg DenekampOidenzaal een verkeersongeval geschied, waarvan een 40-ja- rige vrouw het slachtoffer is geworden. Ter hoogte van Losser wilde de vrouw van den landbouwer Stenebrink uit Beuninger. (gem. Losser) per fiets den straatweg over steken. Zij deed dit zonder eenig teeken te geven, waarop een haar achterop rijdende per sonenauto uit Oidenzaal haar aanreed. De 40- jarige vrouw bekwam ernstige verwondinger aan het hoofd en.overleed bijna onmiddellijk na het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Denekamp vervoerd. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. De „Witte Zee" van L. Smit Co.'s Intern, sleepdienst, is er in geslaagd de „Okeanis", die van een uur Woensdagnacht af voor den mond van den Nieuwen Waterweg had gelegen, om half drie binnen de pieren te brengen, waarbij de „Plankenburg" en de „Maas" van dezelfde Maatschappij, assisteerden. De sleep heeft den tocht naar Waalhaven voortgezet en is daar te ongeveer half acht Woensdagmorgen gearriveerd. Het schip ligt thans aan boei 99 in de Waalhaven te Rotter dam, waar het bergingsvaartuig „Meermin" het leegpompen voortzet. Woensdagnacht is het 6852 ton meten de Noorsche stoomschip „Beth" nabij fort Rammekens aan den grond geloopen. Het schip, dat van Casablanca naar Vlissingen onderweg was, lag sinds Zondag op de reede van Vlis singen voor anker, doch is, door den storm, af gedreven. Er zijn twee sleepbooten in de nabij heid en men verwacht, dat de „Beth" in den namiddag met hoog water wel zal vlotkomen. Het Htaagsche Gerechtshof bevestigde het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de kan toorbediende N. K. wegens diefstal is veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. K. had bij een antiquair een porceleinen Marie-Antoinette-beeldje uit de etalage ont vreemd, doch werd korten tijd daarna door den eigenaar betrapt, toen hij dit beeldje bij een concurrent te koop aanbood. In het R. K. ziekenhuis te Almelo is Woens dag overleden mej. M. ter Bekke, wonende te Albergen bij Almelo, olie Zondagavond te Zen deren, gemeente Borne, door een auto, bestuurd door den heer ten B. uit Almelo werd aange reden. Volgens den automobilist moest hij plot seling remmen voor twee wielrijders, die aan zijn linkerkant uit een café kwamen. Zijn wa gen is toen op den spiegelgladden weg komen te slippen, tengevolge waarvan hij inreed opeen groepje meisjes, die met cie fietsen "aan de hand voor een café stonden, waar zij hadden ge danst. Mej. ter Bekke werd, oogenschijnlijk niet ernstig gewond, naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand verergerde echter steeds en thans is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Het meisje was in Almelo in betrekking. De politie stelt een uitgebreid onc'terzoek in. Een tweede meisje, dat naast het slachtoffer heeft gestaan, toen de aanrijding geschiedde, had geen noemenswaardig letsel gekregen. Benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den raad van beroep (S. V.) te 's-Gravenhage: mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, arts en advo caat te Utrecht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. W. G. van der Wyck als rechter-pl. verv. in de arr. rechtbank te Almelo, onder dankbetui ging. Op verz. eervol ontslag verleend aan M. P. Ringelberg als kantonrechter-pl. verv. in het kanton Sommelsdijk, onder dankbet. Op verz. met 1 Nov. eervol ontslag verleend aan jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael, als lid van het cohege van regenten over de gevan genis te Assen, onaer dankbet. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. M. Everts, te Wildervank, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor de veenkoloniën te Veendam. Benoemd tot lid van de afdeeling voor de riviervisscherij van den raad voor de vissche- rij de heer J. Sprik te Ammerstol. Vq? Voltooide den zin niet het oudje wist ^j j rs Wat ziJ neggen wou, want indertijd had Jiaar dit eens geschreven, besje mompelde: j schoenlapper Kalschner, die nauwelijks brood heeft, kraait het tiende kind in de öjj® eh jij mag er- niet één hebben. De hemel weet waarom." Ze scheen niet meer aan ^es Marietje te denken en vroeg: „Wil je het <ja r goed maken met Francisca, je gaat zeker ^jV°or naar Buchen?" Vqj bist, peettante," Therese lachte blij en fy,., Overtrouwen „ik verheug mij er al op, jjg ee«s bij haar te zijn." ^hd °U(ie vrouwtie vertrok meewarig den '°bsrfar man hoest erg hij heeft een leelijke ■j^htsteking gehad." Grase voelde medelijden met haar zuster in Jat opkomen en dacht: „Ik zal er voor zorgen, zwager naar het Zuiden kan gaan om '«aai beter te worden. a stond zy op om naar het kerkhof te gaan. De peettante kon zoo ver niet meer loopen en bovendien ging Therese liever alle'en. Een jongen uit het dorp ging met haar mee. Hij droeg de beide bouquetten, die Therese zorg vuldig ingepakt uit Frankfort had meegebracht. Bij het hek van het kerkhof betaalde zij hem en keek hem even na, omdat hij zoo met zijn geld in zijn schik was, dat hij naar huis huppel de. Daarna ging zij door het op 'n kier staande hek naar binnen en langzaam langs de graven op haar doel af. De avond begon reeds te vallen en in de verte hing over de bergen reeds een eerste vriendelijke schemering. Opeens zag zij het graf van haar ouders, sneller liep zij voort, totdat zij aan de laatste rustplaats stond van hen, die haar het leven geschonken hadden. Therese boog zich diep en versierde het graf met de prachtige rozen en leliën, die zij in een duren winkel van de groote stad had gekocht losgemaakt staken de prachtige bloemen vreemd af op het armelijk grafheuveltje. Therese stond met den rug naar den ingang van het kerkhof voetstappen deden haar ech ter uit haar gepeins opschrikken. Een magere vrouw in het zwart kwam achter de struiken te voorschijn en een klein meisje, dat een krans van glasparels en kunstbloemen droeg, liep ach ter haar aan. „Fransje!" Van verrassing riep Therese het hardop en haar kreet was bijna e'en wanklank in de rust van het kerkhof. De in het zwart gekleede, magere vrouw hief als in heftigen afweer de armen omhoog en de cogen in het schrale, gelige gezicht schitterden van toorn. „Men roept op deze plaats niet als op de ker mis," zei Francisca, keerde zich om en nam het meisje, dat haar met verwonderde oogen aan keek, de krans van kunstbloemen af. „Barbara, nu leggen wij de krans op het graf van grootvader, wiens sterfdag het morgen is," zei ze tegen het meisje, dat gehoorzaam knikte en neerkeek op het heuveltje. Maar toch dwaal den de groote oogen vragend nu eens naar moe der, dan weer naar de vreemde dame. Barbara had precies dezelfde oogen als Maria, merkte Therese onwillekeurig op, en zij vergat de harde stem van Francisca, die haar hart had doen sidderen) en trad naderbij. „Zullen wij onze ruzie maar vergeten, Frans je," vroeg zij zachtjes en ontroerd, „vergeef mij het onrecht, dat ik tegenover je begaan heb, zoo als ik ook vergeef, wat je mij hebt aangedaan." Deze woorden waren niet gelukkig gekozen en de toorn van Francisca, die als een halfgesmoor de vlam onder de asch heimelijk maar heftig gegloeid had, brak nu opeens naar buiten, alsof een felle windstoot ze aangeblazen had en laaide hel op. „Zwijg, en ontwijd de rustplaats der dooden niet," siste zij en keerde zich nogmaals af, bukte nog even naar het graf en verliet daarna het kerkhof, Barbara aan de hand meenemend. Alles gebeurde zoo snel, dat Therese, volkomen verrast en in de war, achterbleef. Nauwelijks was het echter tot haar doorge drongen, dat zij nu nog in slechter verhouding tot haar zuster stond dan tevoren, of zij snelde haar na zoo vlug als zjj maar kon. Ze haalde haar ook in, daar Francisca juist de richting naar Buchen had ingeslagen. Nergens was iemand te zien dat gaf The rese moed tot spreken. „Wees nu niet zoo onverzoenlijk," smeekte zij, „wij zijn toch kinderen van dezelfde ouders. Kleine Marietje maakt het uitstekend." „Ik zou maar zwijgen," onderbrak haar Fran cisca, „mijn leven is koud en leeg geworden door jouw schuld. Als was ik een misdadigster, zoo heeft jouw man mij bedreigd, toen ik mijn kind opeischte. Nu heb ik daarin leeren berusten en ik wensch niet opnieuw gekweld te worden." Ze lachte kwaad: ,,Je hebt nou op papier, dat Maria jou toebehoort. Wees daarmee tevreden. Kom mij en de mijnen echter niet te na, want dan zal ik je niet ontzien, ik heb toch minstens het recht met rust te worden gelaten. Dat verlang ik begrijp je?" Met echte boerenkoppigheid kneep zij de lip pen op elkaar. „Fransje," zei Therese nog eenmaal smeekend. „Verbeeld je nu maar niet, dat ik achting voor je heb, omdat je een zijden japon draagt en schoenen met hooge hakken en steenen in je ooren, die mischien wel meer dan honderd mark kosten. Ik verlang heelemaal niet naar dien nietszeggenden opschik en mijn Barbara zal eens worden zooals ik ben daarvoor zal ik zorgen. En pas nu op, mij niet nog eens in den weg te loopen en oude kwesties op te rakelen!" Grof draaide Francisca Kaiser Therese den rug toe en ging langs den breeden straatweg naar Buchen. Therese zag haar door een waas van tranen na. Het kind keek nog een keer omtoen werden de gestalten van de twee kleiner en kleiner, om bij een kromming van den weg geheel te ver dwijnen. „Vaarwel, vader en moeder," zei Therase, sta rend naar het kerkhof, zachtjes binnensmonds, „vaarwel, zuster!" Het was haar te moede alsof ook haar zuster in het graf bij haar gestorven ouders lag. Een bitter verdriet overmeesterde haar en alle vol doening en vreugde, weer eens in haar geboorte plaats te zijn, waren op slag vernietigd. De schemer daalde van de bergen en legerde zich over 't land, een vogel deed zijn roep hooren en een huivering doorvoer de eenzame vrouw. Moedeloos ging zij naar het dorp terug. De kleine huisjes kwamen dichter en dichter bij, maar de schemering omhulde ze nu als met een reusachtig, grauw spinneweb. De harde, steenachtige grond deed haar voeten pijn en haar geboorteplaats was opeens zoo somber ge worden, zoo verschrikkelijk somber, dat Therese wel in tranen had kunnen uitbarsten. Haar ge boorteplaats, die haar een paar uur geleden nog zoo zonnig, vertrouwd en vriendelijk had toege schenen! Het oude besje wachtte reeds op haar. Ze had wijn op tafel gezet bij het brood en de zelf-ge- rookte .worst. Therese at iets om het oudje ge noegen te doen, maar het wilde haar niet door de keel. Ze at tegen heug en meug. „Morgen vroeg reis ik alweer af," zei ze tegen de oude vrouw. „Ik heb Francisca al op het kerk hof getroffen; zjj wil niets van een verzoening weten." „Ze is hard en stijfhoofdig," antwoordde het besje, „men moet haar maar in haar eigen sop laten gaar koken." Ja, zoo was het Francisca was hard en stijfhoofdig. Alleen de hemel kon weten of The rese en Francisca elkaar nog ooit zouden ont moeten. Een hevig verlangen naar haar eigen huis maakte zich van Therese meester, een verlangen naar man en kind, leeg en arm leek nu haar oude woonplaats, die haar niets meer te geven had. Ze praatte wat met het oude vrouwtje, een paar nieuwsgierigen bekenden van vroeger kwamen haar goedendag zeggen en het werd Therese te moede, alsof niet zij sprak, maar een andere, een vreemde. In het zware veeren bed bracht zij een slape- loozen nacht door. Vroeg stond zij op met barstende hoofdpijn en in een erg gedrukte stem ming. Nadat zij het oudje een rijk geschenk in geld had gegeven, liet zij zich door haar naar het station brengen. Ze kreeg een bevenden kus van twee dunne, bloedlooze lippen, en stapte toen in den trein. De locomotief zette aan, het gerammel van den vertrekkenden trein overstemde den Iaatsten groet van de oude peettante.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3