Zoekt gij betrouwbaar J Personeel Laatste Nieuws Plaats een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen j „S.O.S. zware helling" VERLAAT DE REGEERING MADRID? NIDA SENFFS FRAAIE PRESTATIE iiinininniiMiiinmiiiiiniiMuiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiii DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 |imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii[iHiiiiiii!iiiii!iiiiiH[!iiiiiiniiii»»ii| IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllIlllllll H.O.V.-SEIZOEN BEGINT Jaap Stotijn als solist ZIEKENHUISVERPLEGING Protesten tegen het ontwerp der nieuwe wet VOOR DEN KANTONRECHTER Niet naar België! Vreemd uniform (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Barcelona is thans de zetel van den president der republiek De intrekking van de uitwijzing H.R.C. De Jonge Kampioen EEN HUURKWESTIE OPGELOST Kantonrechter als vrederechter Naval Carnero door de Witten bezet Betooging der Rexisten verboden WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS Nederland neemt er wel aan deel Een onderhoud met den heer Peters De Britsche defensie Vliegtuigmotorindustrie werkt samen met het ministerie van luchtvaart ZWEMMEN Van de 26 wereldrecords op de dames-zwemnummers zijn er thans 13 in Nederland sche handen Nieuwe successen te wachten De Nederlandsche eerelijst Het wereldrecord 200 meter rugslag Sterke ploeg naar Antwerpen Golven stroomden snel naar binnen, Dieper, dieper zonk de boot, Menschen gilden van ontzetting, Plotseling was daar de dood. Sloepen worden nog gestreken, Maar het is dan reeds te laat Daar in weinige minuten 't Vaartuig naar de diepte gaat. Toen elk, die 't gevaar zag komen, Zich verweerd' uit alle macht, Was er één, die aan de redding Van de anderen slechts dacht. Toen een ieder slechts één doel had, Boven blijven kost wat kost!" is één in zijn hut gebleven, Tot het laatst toe op zijn post. Wetend dat de dood nabij was, Onvermijdelijk moest zijn, Zond hij, vastberaden, dapper, Stervend nog het laatste sein. Velen wist hij nog te redden, Maar zichzelf, helaas, niet meer, Hulde aan dien dapp'ren jongen, Want hij viel op 't veld van eer! HERMAN KRAMER Prijsvraag voor nieuw Amsterdamsch raadhuis Jury door den burgemeester geïnstalleerd De valutamarkt Depreciatie van den gulden met ruim 20 3/4 pCt. De besprekingen van Arita en Yoerenef In memoriam koningin Emma Hier had men mijn moeder lief» zegt H.M. de Koningin te Soest Landbouwproducten naar België De besprekingen te Brussel Arabieren boycotten de Joden Generaal Rydz Smi^ Vaccine tegen griep |iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniiiii!niiiiiiiiiiiiinii!iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!iiiii!ii!iiiiii§ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Vrijdag begint de H. O. V. het winterseizoen met een concert, waarbij de hoboïst Jaap Sto tijn zijn medewerking zal verleenen. Deze voortreffelijke musicus, die bij de Haarlem mers een groote populariteit geniet zal zonder twijfel reeds dadelijk vele bewonderaars den gang naar de Gemeente-concertzaal doen on dernemen. zoodat dit eerste concert een fees telijke inzet van het seizoen belooft te worden. Jaap Stotijn zal een concert voor hobo en orkest van den Nederlandschen componist Jac. Jansen spelen en bovendien, tezamen met Hans Bijvanck, len concertmeester der H. O. V., het concert voor viool en hobo van Joh. Seb. Bach. Zooals men uit den prospectus der H. O. V. heeft kunnen constateeren is ook dit seizoen weer met groote zorg voorbereid. De lijst der uit te voeren werken en de namen van gast- dirigenten en solisten geven blijk van het stre ven van het bestuur om elk wat wils te bren gen, terwijl de prijzen zoo gesteld zijn, dat ze moeilijk voor iemand een belemmering kun nen genoemd worden. Ook de serie-indeeling wijst op een ernstig pogen om alle Haarlem- sche muziekliefhebbers in de gelegenheid te stellen te profiteeren van de voordeelen van een eigen stedelijk orkest. Bij wijze van proef zullen de eerste drie Zon dagconcerten gehouden worden op Zondag ochtend en wel van 11.30—1 uur. Deze maat regel, die op veler aandrang genomen is, be oogt ook dat deel van het Êtaarlemsch publiek te bereiken dat tegen den Zondagmiddag be zwaren heeft. Het bestuur kan zich daarbij beroepen op het voorbeeld van het buitenland, waar in tal van plaatsen de concerten met veel succes op den genoemden tijd gegeven worden. Na het zeer drukke bezoek op de zomer- concerten kan ook op deze concerten een groote toeloop verwacht worden. Het eerste Zcndagconcert zal plaats vinden op 25 October van 11.301 uur. De vier gala-concerten, mede onder auspi ciën van het zeer actieve „Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V." beloven inderdaad muzikale gebeurtenissen in onze stad te wor den. Bij voldoende deelname en het laat zich nu reeds aanzien, dat het noodzakelijk aantal abonnementen overschreden zal worden heeft het Comité besloten aan de inteeke- naren op deze serie gratis een vijfde concert aan te bieden. Wij kunnen nu reeds mede- deelen, dat op het eerste gala-concert op 3 November onder leiding van Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, o.a. „Les Evocations" één der meester werken van den Franschen componist Albert Roussel zal uitgevoerd worden met medewer king van eenige solisten en van het Rotter damsch Philharmonisch Koor, dat ook voor eenige weken in het Concertgebouw te Am sterdam bij de première van dit werk zoo'n be langrijk aandeel in het succes had. Bovendien zal op dit concert de IJslandsche pianist Hans Bork het vierde pianoconcert van Beethoven voordragen. Alles bij elkaar genomen kan dus een schit terend seizoen tegemoet gezien worden. Moge het Haarlemsch publiek thans haar daadwer kelijken steun verleenen en door een druk be zoek blijk geven het streven van de H. O. V. te apprecieeren. Dinsdagavond is in hotel „In den Vergul den Turk" te Leiden een buitengewone alge- meene vergadering gehouden door het Streek- verband „Bloembollenstreek van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging In Nederland", welke vergadering bij verhindering van den voorzit ter, den heer P. F', de Koning van Leiden, werd gepresideerd door den heer C. Bolle van Voor schoten. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer Bolle, werd het woord gegeven aan den voorzitter van de Federatie van Ver eenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Ne derland, den heer C. Stolk, te Wassenaar, die dezen avond eenige toelichting zou geven op het door minister Slingenberg ingediende wetsontwerp betreffende de Ziekenverzorging. De strekking van dit wetsontwerp is duide lijk, aldus spr., en wel deze, dat in dit wets ontwerp er op aangedrongen wordt, dat de Zie kenfondsen zich zullen gaan belasten met de verpleging der zieken. Tot nog toe werd deze arbeid niet of zeer sporadisch door de Zieken fondsen behartigd, en zijn daardoor de ver eenigingen voor Ziekenhuisverpleging in het leven geroepen. Het is de bedoeling van het wetsontwerp, dat bij de Ziekenverzcrgingswet de arbeider en de kleine middenstand geholpen worden. Bij onze vereenigingen kan ieder lid zijn. De mi nister plaatst echter een streep. Is het echter juist, dat deze maatstaf strekken zal tot heil van den kleinen middenstand en den arbeider? Het wordt ook door den minister erkend, dat de arbeidersklasse het grootste risico oplevert. En wat is nu het geval? Dit, dat de groep die het grootste risico oplevert, nu ook geheel alleen voor dit risico zal hebben zorg te dragen. Spr. wilde aantoonen dat dit wetsontwerp niet tot stand moet komen. Wij gaan ons niet tegen „een" regeling verzetten, maar wel tegen deze regeling. Het geheele wetsontwerp geeft duidelijk aan, dat heel het werk van de Zie kenhuisverpleging zal worden onthoofd. Spr. betoogt met kracht dat er gelijk recht moet zijn zoowel voor den een als voor den ander. Zal voor onze vereenigingen een andere maatstaf worden aangelegd, dan voor de Zie kenfondsen, die de Ziekenverpleging ter hand gaan nemen en zullen zoodoende de leden bij ons vandaan gezogen worden? De bescherming der geneeskundigen ligt aan dit wetsontwerp ten grondslag. Wij willen ech ter, aldus spr., vrij blijven, ook in het afslui ten van contracten. Na uitvoerige besprekingen is met algemeene stemmen een motie van verzet aangenomen. Op 28 Augustus stonden eenige personen in de Groote Houtstraat te wachten om naar België te worden gereden. Ze hebben ech ter lang moeten wachten! Want de autocar werd op weg naar de Groote Houtstraat op de Ged. Oude Gracht door de politie in beslag genomen. De remmen bleken nu niet bepaald erg te vertrouwen te zijn! Bij een snelheid van 32 K.M. had de voetrem52 Meter noodig om de autocar tot stilstand te brengen. De handrem had daarvoor bij dezelfde snelheid iets minder, „maar" 29 Meter noodig! Bovendien was een der remtrommels van de achterwielen defect. De eigenaar, de heer W., stond gisteren voor den kantonrechter te recht. De ambtenaar van het O. M. toonde zich zeer verbolgen over dit geval. Zoo'n gevaarlijke autocar is bestemd om naar België te rijden, met een twintigtal personen erin, zeide hij. Het optreden van verdachte is dan ook zeer schandelijk en spr. eischte 50 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachte voerde aan, dat hij geen opdracht gegeven heeft om met de autocar te rijden. Al is hij wettelijk aansprakelijk, dan mag dit toih overmacht heet en. Bovendien behoefde de autocar „slechts" naar Amsterdam te rijden. De kantonrechter vond dit geval eveneens onbehoorlijk en vonniste met 30 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een Haarlemsche jongeman stond terecht terzake van overtreding van het uniformver bod. Hjj had op de Groote Markt gecolporteerd met „Hier Dinaso!" gekleed in blauwe blazer, met allerlei emblemen, zwarte rijbroek en kop pelriem met Hitler-embleem. De politie-agent, die proces-verbaal had op gemaakt, vertelde dat hij nog nooit zoo'n uni form had gezien. Het zou zijn van de Dietsche Nationale Solidaristische Beweging (Blauw front) Een naam van een el lengte! De rechter vroeg verdachte of dit uniform van een fascistische partij was. Verdachte ontkende dit. De emblemen waren volgens verdachte van de „voornaamste corporaties". De ambtenaar van het O. M. merkte op dat het uniform nog onbekend is en dus niet te vergelijken met sikkels en hamers en haken kruizen, welke iedereen kent. Daarom kan het uniform voorloopig nog niet een uiting van een bepaald staatkundig streven genoemd wor den. Pas als het uniform meer in zwang mocht komen wordt het een verboden uniform. Zoo ver is het echter nog niet en daarom vroeg spr. vrijspraak. De kantonrechter was het hiermede eens en sprak verdachte vrij. Kantonrechter: Uw huurder is een fatsoenlijk man en hij woont al twee jaar in het huis. Hij is dezen keer zijn hoofd kwijt geraakt De huurder biedt dan bij monde van zijn raadsman aan, de kosten volledig te betalen. Verhuurder: Nuin dat geval. Na eenig heen en weer gepraat zijn partijen het eens. De kantonrechter houdt in afwachting der betaling van de verschuldigde twintig gulden de zaak veertien dagen aan. Bovengenoemde Vereeniging houdt Zondag 25 October haar kampioenschappen langen af stand over 120 K. M. voor A en B klasse; 60 K.M. voor C klasse en 30 K.M. voor Junioren. Verleden week heeft de Amsterdamsche kan tonrechter mr. L. S. G. de Hartog een per soonlijke comparitie aangeboden in een civiele zaak tusschen een huiseigenaar en een huur der. Gisteren werd dew aangelegenheid behan deld en tot voldoening van alle partijen ge regeld. De huurder, een werklooze, wiens huurbijslag was ingehouden als gevolg van een regeerings- besluit en die dezen bijslag van zijn huur had afgetrokken, was door den verhuurder aangezegd de woning te verlaten. De man had gehandeld overeenkomstig de instructie door de werkloo- zenvereeniging aan haar leden gegeven. De huiseigenaar was aanvankelijk niet tot een schikking bereid. Het gaat hem niet zoozeer om de huurpenningen, als wel om het principe. Hij wenscht in geen geval over te gaan tot huur- verlaging. De huurder wilde minder betalen en volledige kwijting krijgen. Morgen aldus de verhuurder is er weer iemand anders die dat wil en dan krijg ik weer hetzelfde geval. Mr. de Hartog (tot verhuurder): U hebt de wet op uw hand en als u wilt, dat hij er uit gaat, moet dat gebeuren, maar er is toch wel reden om water in den wijn ie doen. De eigenaar: er moet een voorbeeld worden gesteld. De andere huurders hebben genoegen genomen met een quitantie „in mindering", maar deze man wilde volledige kwijting. Als hij niet zoo'n houding aangenomen had.... RABAT, 21 Oct. (Reuter). Van avond om 7 uur heeft radio-Tetoean medegedeeld, dat de regeering te Madrid toebereidselen treft om naar Catalonië te vertrekken. President Azana heeft zich hedenmorgen met zijn gevolg naar het parlementspaleis te Barcelona begeven, waarin thans zijn officieel bureau is ondergebracht. Mevrouw Azana, de vrouw van den president der Spaansche repu bliek, is per vliegtuig uit Alicante te Toulouse aangekomen. Zij is onmiddellijk doorgereisd naar Farijs. Radio-Teneriffa meldt, dat Naval Car nero hedenmiddag om 5 uur door de recht- sche troepen is bezet. De onderhandelingen welke zijn gevoerd tusschen de vertrouwenslieden van generaal Franco en de Baskische separatisten over de capitulatie van Bilbao zijn mislukt aangezien de Basken een algemeene amnestie verlangen, alsmede erkenning van de door Madrid toege kende autonome rechten. Generaal Franco wilde deze eischen niet inwilligen. Een bommenfabriek is gisteren nabij Madrid tijdens het bombardement door een vliegtuig der nationalisten getroffen en in brand gevlo gen. Hierbij zijn, volgens te Burgos ontvangen berichten, 126 personen gedood. BRUSSEL, 22 Oct. (Reuter) De regeertng heeft besloten de bijeenkomst der Rexisten, die voor Zondag was georganiseerd, te ver bieden. Zooals reeds vermeld, heeft onze regeering aanvankelijk gemeend, dat uit hoofde van de hooge kosten moest worden afgezien van deel neming aan de tentoonstelling Parijs 1937. Toen evenwel kwam vast te staan, dat Nederland dan in een reeks van ten minste veertig uitkomende natiën zou ontbreken en dus in een uitzonde ringspositie zou komen te verkeeren, die zijn belang en waardigheid moest schaden, heeft de ministerraad het onvermijdelijk geacht, zijn eerste beslissing te herzien. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de suppletoire begrooting van O., K. en W. deelt de minister nu mede, dat het is gelukt, voor het geheele bedrag, dat voor een bescheiden, maar waardige vertegenwoor diging van Nederland te Parijs noodig wordt geacht, dekking te vinden, wanneer de bijdrage uit 's R;jks kas gesteld wordt op 150.000. Naar aanleiding van het bericht inzake het besluit van de Duitsche regeering de uitwijzing der vier Nederlanders ongedaan te maken, heeft een onzer medewerkers een onderhoud gehad met een der betrokkenen, den kunst handelaar P. E. Peters, dien hij aantrof in zijn nieuw te openen zaak aan het Rokin te Am sterdam, aan welker inrichting schilders en andere werklieden druk bezig waren de laatste hand te leggen. De heer Peters was even te voren door zijn echtgenoote, die, na zijn vertrek uit Berlijn, de zaak op zijn naam voortdrijft, opgebeld en in kennis gesteld van de heuglijke mededeeling. Officieel had de heer Peters evenwel op dat moment nog niets omtrent de intrekking van den uitwijzingsmaatregel vernomen, doch kort daarna kwam de bevestiging van de zijde der Nederlandsche regeering: een telegram van minister De Graeff. Vanzelfsprekend was de heer Peters uitermate verheugd over dezen gang van zaken. Hij uitte zijn groote dankbaarheid jegens de Nederland sche regeering, die in de afgeloopen periode alles in het werk heeft gesteld om de Duitsche regeering op haar genomen beslissing te doen terugkomen. Ook de heer Peters zelf had sinds 3 Septem ber den datum van zijn uitwijzing niet stil gezeten en persoonlijk talrijke pogingen bij de Duitsche regeeringsinstanties ondernomen om zijn wedertoelating te verkrijgen. Hij had echter niet kunnen hopen, dat alles zoo snel in zijn werk zou gaan en had gedacht, dat eerst over een jaar de intrekking zou volgen. Nog dezer dagen had de heer Peters aan de Duit sche regeering een reisvergunning gevraagd, om in de gelegenheid te worden gesteld eenige loo- pende rechtszaken betreffende octrooien zelf te behartigen. Natuurlijk is den heer Peters aan een terug keer naar Duitschland alles gelegen, maar hij zal in de naaste toekomst zijn arbeidsveld over Berlijn en Amsterdam moeten verdeelen, aan gezien hij zich thans aan het Rokin heeft ge ïnstalleerd en voor de naaste toekomst aan het huurcontract vastzit. Op 2 November a.s. zou de nieuwe zaak onder den firmanaam P. E. Peters worden geopend en deze opening gaat nu ook door. In dit verband deelde de heer Peters mede, dat het in zijn bedoeling ligt, particuliere ver zamelaars in de gelegenheid te stellen te ex- poseeren, zulks mede, omdat hij slechts over een gering deel van zijn Berlijnsche collecties kan beschikken. De heer Peters zeide, dat nog tal van proble men rijzen, in verband met de omstandigheid, dat hij zich nu in ons land heeft gevestigd, doch hij vertrouwde, dat ook deze spoedig zullen worden overwonnen. Binnenkort zal de heer Peters naar Berlijn vertrekken, om daar de regeling zijner zaken weer zelf ter hand te nemen. LONDEN, 20 Oct. (Reuter) Om te vol doen aan de groote vraag, die de oorlogstoe stand onvermijdelijk met zich mee moet bren gen, werken vijf vooraanstaande maatschap pijen, die auto's en vliegtuigmotoren vervaar digen, samen met het ministerie van lucht vaart voor de onmiddellijke vorming van een „schaduw"-vliegtuigmotorindustrie. De plannen van het ministerie tot opstelling van een werk programma zijn zoo goed als voltooid. Aan leiding tot het schaduw-plan is, dat het mi nisterie van luchtvaart in oorlogstijd zeker wil zijn van leveranties, uitgaande boven die, welke, naar redelijkerwijze verwacht kan worden, door de fabrieken van vliegtuigmotoren zouden worden geproduceerd. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I De fraaie prestatie van de Amsterdam sche zwemster Nida Senff, die Dinsdag avond te Amsterdam tijdens onderlinge wedstrijden van de A.D.Z. een geslaagde poging heeft gedaan om het wereldrecord 150 yards rugslag te verbeteren, trekt na tuurlijk algemeen de aandacht. Zooals men weet, verbeterde mej. Senff het record, dat tot nu toe met een tijd van 1 minuut 50.8 sec. op naam stond van de Amerikaansche zwemster Alice Bridges, gevestigd op 22 April 1935 te Brunswick (staat Maine), met niet minder dan 5.4 sec.; wel een bewijs, dat de Amsterdamsche zwemster op het oogenblik buitengewoon in vorm is. De baan (150 yards is 137.16 meter) was in het A.M.V.J.-bad uitgezet onder leiding van den T.C.-secretaris, den heer Dogger, terwijl mevr. de DoodKoenen, mevr. TriebeisKoens en P. H. J. Dogger als officieele tijdwaarne- mers fungeerden. De heer Van Teeseling start te en de K.N.Z.B.-praeses, de heer J. de Vries, was voorzitter-kamprechter, zoodat aan alle formaliteiten dus voldaan was. Onder groote stilte er was zeer veel pu bliek aanwezig klonk het startsignaal. Het ging direct zeer snel, mej. Senff hield goed richting en nam de keerpunten uitstekend. De 100 meter legde zij in 1 minuut 16 sec. af en toen stond het al vrijwel vast, dat zij het we reldrecord zou verbeteren. Ook het keeren bij de laatste baan was voortreffelijk. De roode lat werd in het water neergelaten voor de laatste ongeveer 1254 meter. Het aantikken geschiedde iets te laat, omdat Nida Senff eerst met het hoofd tegen de lat kwam, maar dat het wereld record aanzienlijk verbeterd was, stond buiten twijfel. Het verschil bleek, zooals reeds gemeld, 5.4 sec. te zijn. De F.I.N.A. kent in totaal 26 afstanden op den vrijen, school-en rugslag voor dames, waarop wereldrecords kunnen worden er kend. Door de geslaagde recordpoging van Nida Senff op de 150 yards rugslag staan thans niet minder dan 13 van de 26 wereldrecords op Nederlandschen naam. Op grooten af stand volgen de Vereenigde Staten en De nemarken, elk met vier, Japan met drie en Duitschland met twee wereldrecords. De wereldrecords in Nederlandsch bezit zijn: 100 yards sec. 100 meter 4.6 sec. 200 meter 25.3 sec. 220 yards 27.6 sec. 300 yards 27 sec. 300 meter 50.4 sec. 400 meter 16 sec. 440 yards sec. 500 yards sec. 100 meter vrije slag: Willy den Ouden 59.8 vrije slag: Willy den Ouden 1 min. vrije slag: Willy den Ouden 2 min. vrije slag: Willy den Ouden 2 min. vrije slag: Willy den Ouden 3 min. vrije slag: Willy den Ouden 3 min. vrije slag: Willy den Ouden 5 min. vrije slag: Tini Wagner 5 min. 22 vrije slag: Tini Wagner 6 min. 9.8 rugslag: Nida Senff 1 min. 15.4 sec. 150 yards rugslag: Nida Senff 1 min. 45.4 sec. 400 meter rugslag: Rie Mastenbroek 5 min. 59.8 sec. 4 X 100 meter estafette vrije slag: Neder land (Jopie Selbach, Tini Wagner, Rie Mas tenbroek, Willy den Ouden) 4 min. 32.8 sec. Binnenkort zal Nida Senff ook een poging doen om het wereldrecord 200 meter rugslag op haar naam te brengen. Dit record is momen teel in bezit van Eleanor HolmsJarret met een tijd van 2 min. 48.7 sec., dit jaar in de Vereenigde Staten gevestigd. Nida Senff zal zeer waarschijnlijk begin 1937 weer aan wedstrijden in Denemarken deelne men en het ligt in de bedoeling daar de po ging te wagen. Het is echter niet onmogelijk, dat de A.D.Z.-zwemster voor dien tijd reeds een poging zal doen tijdens wedstrijden in eigen land te houden. Zaterdag 24 October organiseert de - bekende Antwerpsche zwemclub Olympic internationale wedstrijden, waaraan behalve Fransche, Engel- sche en Belgische dames en heeren ook een sterke Nederlandsche ploeg zal deelnemen. Op de 100 meter vrije slag zullen Rie Mas- tenbróek en Tini Wagner uitkomen, op de 100 meter schoolslag Jopie Stroomberg en Jenny Kastein, op de 100 meter rugslag Dini Kerk meester en Ida van Feggelen. Voorts zullen de O.D.Z.-leden, de dames Kint, Minkhorst en Oatz, aan deze wedstrijden deelnemen. Uit bovengenoemde dames zullen waarschijnlijk drie ploegen worden geformeerd, welke zullen starten op de 3 X 100 meter wisselslag estafette. Voorts vernemen wij nog, dat de R.Z.C.- leden Kruithof, Hoving en Regter te Antwer pen op verschillende nummers zullen uitkomen De tour staat onder leiding van mevrouw Braun en den heer Dogger, Woensdagmiddag s ten Stadhuize, in tegen woordigheid van enkele leden van het College van B. en W., de jury voor de prijsvraag van het nieuwe Raadhuis te Amsterdam geïnstal leerd. De Burgemeester heeft daarbij een rede uit gesproken, waaraan wij het volgende or.tleenen: Met den' aanvang van Uw werkzaamheden zal een nieuwe en belangrijke schrede worden ge zet op den weg, welke thans binnen afzien- baren tijd moge voeren tot verwezenlijking van den wensch naar een nieuw en schoon Raad huis, een wenshi, dien Amsterdam gedurende een reeks van jfren heeft gekoesterd. Aan deze verwezenlijking heeft langen tijd in den weg gestaan het welhaast vermaarde Fa- leis-Raadhuisvraagstuk, dat sinds 1873 de ge moederen hier ter stede vooral, maar ook daar buiten heeft bewogen en dat in de laatste decen nia opnieuw aan de orde gesteld, een quaestie werd, die bijkans onafgebroken in het brand punt van de publieke belangstelling heeft ge staan. Dit vraagstuk heeft uiteindelijk zijn volledige oplossing gevonden in de overeenkomst, welke op 18 Maart 1936 tusschen den Staat der Neder landen en de gemeente Amsterdam werd ge sloten en waarbij de Gemeente ten behoeve van den Staat afstand deed van den eigendom van het voormalige Raadhuis, het Koninklijk Paleis op den Dam en de Staat zich verplichtte aan Amsterdam voor den bouw van een nieuw Raadhuis een bedrag van 10.000.000 uit te keeren. Op een wijze, welke met de waardigheid èn van den Staat èn van Amsterdam strookte, werd dit belangrijke hoofdstuk der geschiedenis van den bouw van het nieuwe Raadhuis afge sloten. Met de vertegenwoordigers der Architecten- vereenigingen en met de Permanente Prijs vraag-commissie zijn besprekingen gevoerd ten aanzien van het ontwerp-reglement voor de prijsvraag en hun advies is gevraagd ten aan zien van de samenstelling der jury. B. en W stellen er prijs op, bij deze gelegenheid uitdruk king te geven aan hun waardeering voor den geest, waarin deze besprekingen konden wor den gevoerd. De jury geniet in de samenstelling, die zij heeft verkregen het vertrouwen zoowel van het Gemeentebestuur als van de Nederlandsche Ar chitecten. Straks gaat de oproep tot onze Nederland sche Architecten uit om van hun kennen en kunnen te getuigen en plannen te ontwerpen om onze stad te verrijken met een Raadhuis, dat een grootsche manifestatie moet zijn van hetgeen onze twintigste eeuwsche bouwkunst vermag, van een Raadhuis, dat tot in lengte van dagen moge getuigen van het krachtige le ven van Nederlands Hoofdstad en van haar eerbiedig en rotsvast vertrouwen in de toe komst. Aan dien eisch zult gij de ingediende ontwerpen mede dienen te toetsen. Moge uw arbeid het resultaat hebben, dat dien eisch volkomen dekt. Als voorzitter der jury heeft de Burgemees ter nog den wensch uitgesproken, dat het haar gegeven zij, uiteindelijk bij het Gemeentebe stuur een ontwerp te kunnen aanbevelen, dat, tot uitvoering gebracht, aan Amsterdams bouw- schatten een nieuwen zal toevoegen, een ont werp, dat niet alleen de instemming zal ver werven van het Bestuur en de burgerij van de Hoofdstad, maar, getoetst aan het nationaal karakter van de met den Staat getroffen over eenkomst, ook die van geheel ons volk. Na de installatie heeft de jury aanstonds met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt. De stemming van den gulden was Woensdag ochtend in het valuta-verkeer vaster. Het Pond Sterling onderging nl. een reactie van 9.14 H tot 9.109.12 en de Dollar liep van 1.87 tot 1.86—1.8654 terug. Bij verder verloop brokkel den de koersen af respect, tot 9.08 en 1.8554. On der beurstijd trad weinig verandering in. De Dollar noteerde officieel 1.85%, zoodat ten op zichte hiervan de gulden een waardedaling te zien gaf van ruim 20%. TOKIO, 21 Oct. Het verluidt, dat minister Arita gisteren den ambassadeur der Sovjet- Unie, Yoerenef, bij hun bespreking geantwoord heeft op de zes tëgen-voorstellen, welke op 16 October door Sovjet-Rusland waren gedaan tot regeling der tusschen Sovjet-Rusland en Mand- sjoekwo voorkomende grensgeschillen. Arita aanvaardde enkele der Russische tegen voorstellen, maar drong er op aan, dat Japan, Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo op gelijkwaar dige wijze moeten zijn vertegenwoordigd in de voorgestelde commissie tot regeling der grens geschillen. (Van onzen eigen redacteur) Veel triestheid van het weer, waarin de plechtige onthulling van het standbeeld voor wijlen H.M. de Koningin Moeder te Soes' plaats had, werd opgeheven door de opgewekt heid van de menschen. Er mochten al grauwe luchten hangen om den hoogen soberen kerk toren, de regen mocht al af en toe ruischen tusschen de bladeren van de boomen om het plantsoen, het gras en de kiezel en het asphalt mocht al glimmend liggen, het dundoek, dat uit alle huizen uithing mocht al slap en nat neerhangen, de stemming bleef onverstoord. De kinderen, die in grooten getale vlak voor de kerk staan opgesteld babbelen vroolijk, het gezelschap dames en heeren, militaire en bur gerlijke autoriteiten, dat naast de tribune zit' heeft schik in de opgewektheid der jeugd aan den overkant. In de tuintjes en op de balcons van de hui" zen hebben de menschen hun vrienden en magen bijeen gebracht om te kijken naar het kleurig schouwspel; langs den weg staan de vereenigingen met hun banieren, klaar 0111 te defileeren. De eenigen, die den aangenamen toon veI' storen zijn de plaatselijke politiemannen, die in tegenstelling met de altijd rustige rijksveld wachters, in hoogst nerveuzen toestand allerle1 onhandigheden en onhebbelijkheden begaan. Het dorp is een en al drukte en levendig heid. Meer dan in de kermisdagen het geva was! De Koningin komt het beeld van Haar Nloe der onthullen, Haar Moeder, die door zoovel6 banden met Soest was verbonden. Hoevelen zijn er onder die bruine koppen- die Haar ieder oogenblik zagen voorbij rijden, die Haar kenden als de fijne, lieve oude dame- die altijd in hun onmiddellijke nabijheid ver toefde. Soest hield van Haar en behoort nog bi) Haar, nu Zij aan den overkant van het gra staat. De grooten zijn vaak klein in de oogen van de onmiddellijke dagelijksche omgeving. Ko ningin Emma was ook hier groot, geliefd. De massale en spijts alle treurigheid van het weer. opgewekte, spontane hulde bij Haar monumen door deze eenvoudige menschen vormt daar van het treffende bewijs. Zoo zei het ook de Landsvrouwe zelf, toen zU den burgemeester en het comité in enkele s0' bere woorden dankte. „Hier heeft men MÜ' Moeder lief." Het was Haar goed in een z°° sympathieke omgeving te zijn. Het deed Haar goed, dat hier met offers van allen het steenen getuigenis van grocte ëene genheid was verrezen. Het deed Haar goed te zien, uit hoe ver scheidene kringen der bevolking hier de hul 6 van de gemeente in haar geheel werd onder steund, in hoe grooten getale en uit hoe ui eenloopende groepen men aan het défilé dee - nam. Daar stappen de burgerwachters en de mi tante wandelgroepen van de jeugd, de zanS^ koren met hun fluweelen vaandels, de katho lieke meisjes met hun kleurige vlaggen van de KJV, de sportmenschen in het wit gekle6 burgers uit allerlei organisaties, militaire11, kortom allen deden hieraan mede. p Allen brengen bloemen, groote kransen kleine nederige bouquetjes, alles komt 111 voor die edele Vrouwe, wier fijn gesneden -e^ laatstrekken uit het medaillon tegen het ha steenen lichaam van het monument Sliri1^ lachend spreken tot wie Haar vroeger kende van nabij, tot eenvoudige Soestenaren. - Woensdagmiddag zijn de besprekingen schen de Nederlandsche en Belgische vertes woordigers te Brussel over de Belgische ma regelen ten aanzien van den invoer van la bouwproducten voortgezet. e{ De Belgische regeering bestudeert op oogenblik eenige voorstellen, die de Nederlah sche afgevaardigden gedaan hebben. LONDEN, 20 Oct. (D. N. B.) Volgens laatste berichten van het Duitsche nl w- bureau uit Jeruzalem, is in plaats van de king van de Arabieren, welke eenige dageh B leden is beëindigd, een boycot van de Ara ren tegen de Joden afgekondigd. WARSCHAU, 21 October. (Reuter). B®^d tigd wordt, dat generaal Rydz Smigly hen zal worden tot maarschalk van Polen. ,eCji- De maarschalkstaf zal hem tijdens de P ^t tigheden van 10 November, in verband m den volgenden dag plaatsvindende nati feest, worden overhandigd. NEW YORK, 21 Oct. (Stefani). Het Rockefeller deelt mede, dat een nieuw ja' is samengesteld tegen griep en daarm6 menhangende complicaties. Bij dertig zieken, die men ermede s ge handeld, heeft het vaccine volledig fiUCC had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4