SCHCUS Meer beleefdheid gevraagd WEILL ZOON Haarlem, 22 Oct. MARIA-STICHTING N.V. WED. OOSTEN ZOON's Kort en volledig Nieuwe Collectie Mantels Hier is een Vulcana Haardkachel DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 D. E. van Leersum t ^'ogramraa van de Haarlemsche Radiocentrale op Vrijdag 23 October VAN ONZE RECHTBANK Aanrijding? Ontduiking van belasting Ongeluk op kinderautobaan Inbraken te IJ muiden Dronken autobestuurders WOLVULLING, DONZEN EN WOLLEN DEKENS COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORISSTRAAT 13-17 Een psychopaat kreeg Paaschvacantie En brak in.... als protest! Een jaar geëischt Als protest! Buitenrustbrug afgesloten Provinciale aanbestedingen TOONEEL BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BARTELJORISSTRAAT 26-28 AGENDA Bioscopen 23 October Bioscopen Krankzinnige vermoordt zes menschen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK In haarden en kachel* Oude Gracht 30 STAD IIWS Wij hebben in Haarlem een uitstekend Sport- fonösenbad en de katholieken hebben er niets tegen. Integendeel, velen hunner maken er ge bruik van, talrijk zijn degenen, die tevens spaar der zijn en ook onder de ijverige propagandisten ^n katholieken. Wij weten ook, dat deze wei- Willende houding door de niet-katholieke pro pagandisten zeer op prijs wordt gesteld en dat ttenig misverstand omtrent katholieken en ka tholieke opvattingen, sinds de opening van het Sportfondsenbad, uit den weg is geruimd. Wan- deer wij nu een aanmerking gaan maken, dan Sa de beperking vooraf, dat wij geen klachten hebben over de leiding van het Haarlemsche Sportfondsenbad, maar dat wij ons uitsluitend, doch dan ook bijna maandelijks, ergeren aan de redactie van het maandblad van de N.V. „De Vereenigde Sportfondsenbaden". De redac tie van dat maandblad heeft een typisch Am- sterdamsch socialistischen inslag, een geest, die kwalijk te vereenigen is met een goede ver- standhouding met de katholieken. Een zaak van eenig gewicht, nu er ook sportfondsenbaden zijn opgericht te Breda, Maastricht, Eindhoven, Venlo en Heerlen. In het jongste nummer van dat orgaan pu bliceert D. A. Bueno de Mesquita een serie teekeningen onder den titel van: er zijn er, die gelooven in de verkieselijkheid van zwemmen in 4 of meer afdeelingen: I. uitsluitend voor jon getjes; II. voor minderjarige meisjes; III. voor Volwassen dames; IV. voor heeren van middel baren en hoogeren leeftijd. Kom, een beetje »gemengde gezelligheid" en vreugde lijkt ons hog zoo kwaad niet voor het goede doel." Deze tekst is dan op de bekende manier verlucht. Dit kennelijk spotten met katholieke opvat tingen al zijn er ook niet-katholieken, die Waarschuwen tegen verwildering der zeden staat ons in het geheel niet aan. Het is, zooals hierboven gememoreerd, bovendien geen uitzon- bering. De leiding van de Sportfondsenbaden 2al goed doen dezen heer de Mesquita den wenk te geven zijn inspiraties ergens anders te zoe ken, want deze afgezaagde en onorigineele kunst doet niet alleen de katholieken geeuwen, hiaar doet aan de zaak van het Sportfondsen- bad schade. Even onsmakelijk als de teekenaar, is in dit- z®lfde nummer ook de schrijver van „Scherts eh Schetsjes". Hij heeft het over een zwem- bemonstratie in het hoofdstedelijk Sportfond- Senbad, waar een gedeelte van de Olympische zwemploeg_ als gast aanwezig is. De aanwezige zWemautoriteiten meenden een aanmerking te öioeten maken op de kleeding van een Ameri kaan. Dit wordt door den schrijver belachelijk gemaakt. Een zwemmer zonder uniform. Schrik niet Voorbarig. Het was niet zooals U veronderstelt. Het was een springer zonder het door onze zWemautoriteiten vastgestelde costuum. Dus 2onder zwart tricot. De Amerikaan Greene vertoonde zich zoowaar °P de springplank met een wit zwembroekje. Laat ik eerlijk verklaren, dat het hecht en Weldoortimmerd was. Zoo één met nette pijpjes. Niet zoo'n Fransch of Engelsch puntbroekje en heelemaal niet zooals vroeger een onzer lange afstand kampioenen droeg, een soort breuk bandje. Maar het was geen uniform en het was niet bwart. Het was zindelijk wit, stond zelfs zeer pro- Per. Maar 't mocht nieten de springer wil- be niet anders. In Amerika is deze zwembroek geoorloofd en °P de Olympische Spelen won Greene er den 3en prijs mede. Als springer met dit broekje aan. Stond op het punt hem mijn bretels te lee- nen, dan zou 't een modern zwempak geworden zÜn, hoewel niet zwart. Het kwam tenslotte in orde. Een Amerikaansch Olympische prijswinnaar met een Sportfondsen- tricot, waarin hij ook uitmuntend sprong tij- bens den officieelen wedstrijd. Een paar toegift-sprongen deed hij intusschen Weer in zijn witte badgarderobe. Hetgeen pleitte Voor zijn doorzettingsvermogen. Geen enkele bezoekster der wedstrijden draai- be zich om of hield een hand voor haar oogen. Hetgeen ook niet noodig was. Het incident was wel gesloten. Tot zoover deze geestigaard. Wij zullen niet voor de oprichting van een Vereeniging van R. K. Sportfondsenbaden plei ten, maar stellen wel aan de leiding de vraag: Waarom zet gij den katholieken spaarders in bet maandblad, dat zij toegestuurd krijgen en bienen te lezen om op de hoogte te blijven, der gelijke lectuur voor? Dit zijn geen grapjes bieer, dat is ongepaste ironie, dat verraadt een geest, waarmede de katholieken niet omgeven bienen te zijn. Eenige pagina's Verder lezen we onder nieuws bit Breda: „De K.J.V. is er!! Een prettige ver assing was, dat op 19 September een groofe groep meisjes uit „Bouvigne" kwam opdagen, badat tevoren eenige leidsters onze inrichting badden bezocht. Dit is prachtig uitgevallen, met resultaat de komst reeds den volgenden biorgen! Sindsdien komen zij elke week tot |root genoegen van de meisjes envan ons!" En dit andere bericht uit Heerlen: Dinsdag- ®b Donderdagochtend werd een zwemuur voor be eerwaarde heeren geestelijken gereserveerd. Het getuigt van weinig savoir-vivre, dat de Arnsterdamsche heeren zich in dat gezelschap biet beleefder gedragen en indien de leiding jbijs stelt op het behoud van deze soort berich- in het maandblad, dan zal zij deze propa gandisten van den averechtschen kant het zwij- '€n moeten opleggen. In den afgeloopen nacht overleed op den leef- bd van 53 jaar de heer D. E. van Leersum, die ®?bds langen tijd in Gemeentedienst was en Jhds i October j.l. de functie van opzichter over 6 Alg. Begraafplaats vervulde. Ook als opzichte van de gemeentelijke sport- erreinen heeft de overledene zich in Haarlem- che sportkringen vele vrienden verworven. Ge barende de laatste jaren was de overledene °orzitter van „De Waterratten". verband met dit overlijden verzoekt het bestuur van „De Waterratten" oils te willen richten, dat de voorgenomen feestavond op bterdag a.s. niet doorgaat. ^bogr. I: Hilversum II. Hrogr. II: Hilversum I. jjEfogr. Ill; 8.05 en 8.20 Keulen. 9.05 en 9.20 Radio. 10.10, 11.20, 11.50, 12.05 en 12.35 w btschl.sender. 1.05, 1.20 en 1.3o Brussel et.aabisch. 2.25 Diversen. 2.55 Parijs Radio. 3.50 b-20 Keulen. 6.50 en 7.20 Brussel Fransch. 9.20 en 9.35 London Regional. 10.20 en 10.40 Boedapest. 10.55 Weenen. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.50, 1.35, 2.20, 3.05, 3.35, 4.20 en 4.50 London Regional. 5.20 en 5.35 Droitwich. 6.20 Diversen. 6.45, 7.20 en 7.50 Droitwich. 9.05 Diversen. 10.50 London Regional. Progr. V: 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Potpour ri. 1. Voorwaarts, Marsch Kees Pruis "2. Dixonland Reg. Dixon op orgel 3. Piano medley Charley Kunz 4. The Merry makers Carnival Merrymakers 5. Klange um Johann Strauss Ilja Lischakoff 6. Wij brengen U 2 Cavellis 7. 50 years of song Orgelsolo 8. Ein Abend bei Paul Lincke Strijkorkest met zang 9. Blackpool song mixture Reginald Dixon 8.0012.00 Diversen. De zonne-warmte wordt steeds minder, Kiest dus een goeden remplacant, Neemt PRIMA KOLEN voor Uw kachel, Wordt van PERQUIN een vaste klant. Op 19 Mei omstreeks kwart over 12 stond een 15-jarige fietser te wachten op de Wilsonsbrug voor den verkeersagent. Van de andere richting, dan waaruit de jongeman was gekomen, kwam, van den Koninginneweg, een Brockway-autobus. Op de brug maakte de autobus een draai naar links om het Wilsonsplein langs den schouwburg op te rijden. Daarbij werd de fietser aangereden. De autobus-chauffeur werd door den kanton rechter terzake van deze aanrijding tot f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. Hedenmorgen stond de chauffeur in hooger beroep voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Verdachte beweerde, dat hij met zijn autobus op de brug heeft gestopt en heeft gewacht tot de file, van het Wilsonsplein komend, was ge passeerd en toen pas is hij naar links langs den schouwburg afgeslagen. Hij zou dan ook niemand hebben aangereden. Deze verklaring werd tegengesproken door het slachtoffer en een jongeman, die naast het slachtoffer had gestaan. Beiden hielden vol dat de autobus de bocht naar links te kort heeft ge nomen en den fietser aangereden. De Officier van Justitie achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak 5 November. Een 48-jarige kassier uit Haarlem maakte zich verschillende jaren schuldig aan onjuiste belastingaangifte, waardoor hij den Staat be langrijk benadeeld zou hebben. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf waarvan de rechtbank heden morgen maakte een geldboete van 1500, te vervangen door een hechtenisstraf voor den tijd van 30 dagen. Bij het proefdraaien van een kinderautobaan te Zandvoort raakte een 7-jarig jongetje be kneld tusschen een autootje en de baan. Om dat de eigenaar, een Londenaar, niet voldoende veiligheidsmaatregelen genomen zou hebben stond hij terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk- letsel door schuld. De Officier van Justitie eischte 50 boete of 25 dagen hechtenis. Vanmorgen werd de man veroordeeld tot ƒ50 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Een 22-jarige matroos uit Velsen verschafte zich toegang tot het haltelokaal van de Ne- derlandsche Spoorwegen te IJmuiden en stal aigaren, sigaretten en dubbeltjes. Omdat de jongeman reeds 2 maal veroordeeld was eischte de Officier 8 maanden gevangenisstraf, waar van de rechtbank maakte 6 maanden. Zijn mededader, een 20-jarige IJmuidenaar, brak bovendien nog elders in en deed dit zoo geraffineerd, dat hij slechts door kleinigheden verraden werd. De Officier van Justitie eischte l'A jaar ge vangenisstraf en de rechtbank beval de onmid dellijke gevangenneming van verdachte. Uitspraak: 9 maanden gevangenisstraf. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben eeni ge autobestuurders, die door den kantonrech ter waren veroordeeld wegens het besturen van een auto onder den invloed van sterken drank, in hooger beroep terecht gestaan. Een ervan, een ruim dertigjarige Haarlemmer, was veroor deeld tot 7 dagen hechtenis met 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Hij zou onder in vloed van sterken drank op 22 Juli op den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord gereden heb ben. Een 'politie-agent vertelde als getuige, dat hij met een collega in den nacht van 22 Juli had geconstateerd dat in een café aan den Rijks straatweg ver na sluitingstijd nog een gezel schap aantrof, waarbij ook verdachte behoor de. Voor onderzoek werd verdachte naar het politiebureau gebracht en daarna weer vrijge laten. Verdachte is toen weer naar het café ge gaan en vervolgens per auto vertrokken. Even later zag de agent den auto zigzag over den weg rijden. De auto werd aangehouden en verdachte bleek onder den invloed te zijn. Ter terechtzitting beweerde verdachte niet dronken te zijn geweest. Hij is wel ongelukki gerwijze wat vroolijk.... De president: „Dat is niet ongelukkig!" Verdachte vertelde dat hij op 22 Juli met eenige bekenden in het café had gezeten. Daar had hij een bier gebruikt. Om 12 uur vond men dat het wel leuk was om een autotochtje naar Zandvoort te maken. Het was ook zoo warm weer! In Zandvoort heeft verdachte weer een bier gedronken en ijs gegeten. In Overveen at, hij opnieuw ijs en tenslotte kwam men weer terug in het café te Haarlem-Noord waar men nog gezellig bijeen bleef en ook door ver dachte gedronken is. Daarop kwam de politie binnen en is verdachte gearresteerd en weer vrij gelaten. Met zijn auto is hij weggereden. Hij wilde nog wat gebruiken uit een automaat aan den anderen kant van den weg en daartoe stak de auto den weg over. Plotseling vond hij ech ter dat hij toch maar niets uit den automaat noodig had en daarom reed de auto maar weer naar de rechterzijde van den weg. Vandaar vol gens verdachte de zig-zag beweging van den auto. Een politie-agent verklaarde als getuige décharge dat verdachte in het politiebureau niet dronken leek. Andere getuigen, die bij verdachte in den auto hadden gezeten be weerden ook, dat verdachte niet dronken was geweest. Op grond van het getuigenis van den agent, die het proces-verbaal tegen verdachte had op gemaakt, welke getuigenis z.i. niet door de getui gen a décharge was ontzenuwd, vroeg de Of ficier van Justitie bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. W. de Rijke, zette uitvoe rig uiteen dat het dronken zijn van verdachte slechts een appreciatie van den verbalisant was. Andere getuigen, óók een politie-agent vonden verdachte niet dronken. Spr. vond de appre ciatie van den éénen verbalisant niet voldoende voor een veroordeeling. Uitpraak 5 November a.s. IN RUIME KEUZE VOORHANDEN THANS OOK GEËTALEERD In den nacht van 21 op 22 April is een in braak gepleegd in een villa aan de Catslaan te Aerdenhout. Als verdacht van deze inbraak stond heden morgen een 54-jarige verpleegde van het Rijks- asyl voor Psychopaten te Avereest voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. De bewoner van de villa verklaarde dat de villa op den avond van 21 April tijdelijk on bewoond was. Hij kwam des nachts terug en ontdekte toen dat de huisdeur openstond. Een ruitje naast de deur was uitgesneden, de span jolet w'as uit de deur gehaald en de deur ge opend. Het geheele huis was doorzocht en ver schillende zilveren voorwerpen, een gouden hor loge, een tafellaken, overhemden en overjassen waren gestolen. Verdachte bekende. Hij beweerde echter dat hij niet de spanjolet had verwijderd en de deu- Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. ren geopend maar door de opening van de ver broken ruit was binnengekomen. De villabewoner verklaarde dat dit onmoge lijk was. Verdachte: „Ik maak er een weddenschap met u om dat ik het wel kan!" (Gelach). De Officier van Justitie meende dat al is den inbraak niet bewezen, zooals zij in de dagvaar ding is ten laste gelegd, de diefstal staat in ieder geval vast. Verdachte is geen onbekende voor de Justi tie. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. L. Ali Cohen, merkte op, dat al de 30 straffen die verdachte gehad heeft, bij hem niets hebben uitgewerkt. Jammer dat hier niet een origineele straf als verbanning b.v. kan gevraagd worden. Gevan genisstraf faalt toch volkomen en al die straf fen zijn schadeposten voor den fiscus! Verdachte wordt in het Rijksasyl voor psy chopaten verpleegd en had.... Paaschvacan tie gekregen! Die vacantie heeft hij meteen gebruikt om in te breken. Verdachte zelf voegde hier aan toe dat de inbraak een wanhoopsdaad was. Hij had zich in het Rijksasyl zóó keurig gedragen dat, wat maar heel zelden gebeurt, hem 3 keer verlof was verleend. Verdachte acht zichzelf, zooals hij zeide, te goed om in een Psychopatenasyl te verblijven bij minderwaardige menschen en prefereert dan nog liever de gevangenis. Als een protest en wanhoopsdaad heeft hij daarom de inbraak gepleegd. „Ik mag bij deftige men schen in Heemstede in de salons komen en met ze over hooge onderwerpen spreken. Daaruit blijkt wel dat ik niet bij minderwaardigen be hoor!" aldus verdachte, die zich steeds meer opwond, totdat de president met een hamerslag een einde aan zijn betoog maakte. Uitspraak 5 November a.s. In verband met te verrichten werkzaamheden zal de Buitenrustbrug over het Spaarne mor gen (Vrijdag) van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds voor alle verkeer zijn afgesloten, ook voor voetgangers. Hedenmorgen is door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland te Haarlem .aanbesteed: het maken van den stalen bovenbouw van een basculebrug over den Amstel te Ouderkerk, met bijkomende werken, in den weg Haarlem-Schip holDiemen (bestek 193). Laagste inschrijfster was de N.V. Machine fabriek Thole te Enschede voor 15780 Het maken van twee betonnen bruggen, elk Bij Kon. Besluit zijn voor het tijdvak van 15 September 1936 tot 1 Januari 1937 opnieuw be last met het geven van de achter hun namen vermelde cursussen aan de Landbouwhooge- school te Wageningen Ir. C. Koeman te Aals meer, cursus in bloementeelt, ir. K. Volkersz te Lisse, in bloembollenteelt. Het bestuur van de Oranjevereeniging ..Haar lem-West" is als volgt samengesteld: H. J. Kooy, voorzitter; B. Dellevoet, secretaris, Oly- canstraat 14; J. Kapel, penningmeester; L. Strik en C. Uilenburg, commissarissen. De heer J. Overtoom, tot nu toe voorzitter, bedankte als bestuurslid wegens drukke werkzaamheden. Uit het rapport, dat de jury voor de wedstrij den voor monumentale en versierende beeld houwkunst om de Prix de Rome 1936 heeft uit gebracht aan de commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, blijkt, dat mej. A. H. Rutgers van der Loeff te Bloe- mendaal wordt voorgedragen voor de zilveren medaille. Te Utrecht slaagde voor het examen apothe kers-assistente mej. M. A. C. Vixseboxse, te Haarlem. Zooals bekend, zal de heer Mr. J. E. W. Duys geen nieuwe candidatuur voor de Tweede Ka mer voor de S.D.A.P. aanvaarden. In den rijks kieskring Haarlem zal nu als no. 1 op de lijst der S.D.A.P. worden geplaatst de heer ir. J. W. Albarda. Toen de 15-jarige wielrijder W. v. D. te De Zilk per rijwiel op de Beeklaan aldaar reed, kwam hij in aanraking met eenige voetgangers. Hij viel zoo ongelukkig, dat hij bewusteloos bleef liggen en een lichte hersenschudding op liep. De eerstaanwezend-ingenieur heeft in de voormalige infanterie-kazerne aan den Kou- denhorn, alhier, o.a. aanbesteed: Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen te Haar lem (raming ƒ10.570). Ingekomen waren 14 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was F. B. Schrama te Beverwijk voor ƒ9869. De eerstvolgende clubavond van de afd. Haarlem van de Ned. Smalfilmliga zal gehou den worden in Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg 1 op Vrijdag 23 October om 8 uur. De heer Ba- kels zal zijn film van de Tarakan-reis van dit seizoen vertoonen en de heer Verkruysen eenige van zijn nieuwe biologische films van Artis. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste concert op Dinsdag 27 October om kwart over 8 in de Gem. Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam concerteert o.l.v. Bruno Walter. Soliste is Rosa Spier, harp. Het programma vermeldt: Ouverture du „Cor- saire" van Hector Berlioz; Dansen voor harp en strijkorkest van Claude Debussy; Symphonie g kl. t. van W. A. Mozart en de Tweede Sym phonie van Joh. Brahms. Op den openingsavond van de Haarlemsche afd. van de Societa Dante Alighieri op Woerx- dag 28 October a.s. om kwart over 8 in „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23, zal Prof. Paolo Arcari, schrijver van studies over Dante en Manzoni en van verscheiden romans, hoog leeraar in Italiaansche taal en letterkunde te Freiburg (Zwitserland) een lezing houden over „Interpretazioni dantesche". De volgende afgestudeerden der M.T.S. wer-, den geplaatst in de navolgende betrekkingen: afd. Bouwkunde: P. F. Janssen, als tijdelijk Ge meente-Opzichter te Monnikendam; K. Zijlstra als opzichter bij den bouw van de fabriek Rhe- nania te Sassenheim; afd. Weg- en Water bouwkunde: Ir. J. G. Tiemeyer, als ingenieur landmeter bij de Gemeente Waterleiding te Amsterdam; R. van Wetter als teekenaar bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Hol land; P. Wielart, als opzichter-teekenaar bij Openbare Werken te Haarlem; afd. Werktuig bouwkunde: H. M. Bakker bij de C.P.I.M. in Curagao; P. de la Sainte Croix Marquez bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij; J. Mul der, bij de Hollandsche Comporubber Mij. te Haarlem; afd. ElectrotechniekM. W. Adams bij de Megatron Radio te Hilversum; N. Tj. de wijd 10 meter, over de Verlengd© Wester Lan- gereis nabij het Niedorper Verlaat en over de Korte Langereis nabij de voormalige Malle- gatsluis in de gemeenten Oude Niedorp, Heer- hugowaard en Hoogwoud. (Bestek 188). Laagste inschrijver was W. Broere te Am sterdam voor 42980. De heer en mevrouw Séverin, Comedie in drie bedrijven van André Ransan. Amsterdamsche Tooneelver- eeniging. Haarlem kreeg de primeur van deze voor stelling, waaraan zelfs een generale repetitie met een schouwburg tol genoodigden vooraf ging. Gedurende twee bedrijven hebben we kun nen genieten van vluggen Franschen geest en var. uitstekend spel. In de laatste acte komt echter wat onvermijdelijk schijnt in een derge lijke quasi-philosofische badinage over de lief de: de sprong over de schreef. Het- blijft alles bij suggestie, maar deze is zóó beeldend en het publiek reageert er zoo danig op, dat het stuk van katholieke zijde geen enkele aanbeveling kan meekrijgen. H. B. v. d. S. Ondertrouwd: 21 October 1936 J. H. Korte- kaas en G. A. Bijster. 22 October 1936 J. F. Cramer en A. A. Bakker. Getrouwd: 22 October 1936 W. Bouwens en E. van Maaren. Geboren: 17 October d. van M. D. Boomars- Kuiken. 20 October z. van M. L. S. Lenaarts- Oerlemans. 21 October z. van G. E. v d. Kort-Waleveld. d. van H. Harting-Knies. z. van C. Schilder-Kossen. 22 October d. van A. Giling-Heidveldt. d. van E. M. Coule-de Droog. z. van J. ter Veer-Ages. Overleden: 20 October M. W. Marks-Schut, 78 j., Prinsessekade. C. Boerkool-Weststrate, 68 j., Schouwtjeslaan. J. Ladiges-Spee, 82 j„ Velserstraat. 21 October H. J. Heerens, 73 j., Lotterstraat. E. L. W. Varwig-Grote, 62 j., Waarderpolder. Bode, W. K. Brederode, C. D. E. van Katwijk en H. Schaap als e.t.a. bij de P.T.T. te 's Gra- venhage; L. J. B. Giebels als vertegenwoordiger bij de Eriosson Telefoon Mij.; W. G. Sips, bij 't Alg. Ned. Indische Film Syndikaat te Batavia. In de week van 11 tot en met 17 October zijn te Haarlem 4 gevallen van roodvonk en 3 geval len Van Paratyphus (gastroenteristischen vorm) in één gezin geconstateerd. Te Velsen is in het zelfde tijdvak 1 geval van roodvonk en te Noord- wijk 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta voorgevallen. De 4-jarige Antoon Rijkers viel Woensdagmid dag spelenderwijze in de Zomervaart. Een voor bijganger, J. van Es uit de Slachthuisstraat, zag het ongeluk gebeuren en sprong onmiddellijk ge kleed te water. Zonder efenig letsel te hebben be komen kon het ventje naar zijn ouderlijke wo ning in de Ph. Lootsstraat worden gebracht. In den afgeloopen nacht heeft men zich toe gang verschaft tot het kantoor van den hout handel Feitenburg aan de Schalkwijkerstraat. Er wordt niets vermist, maar de politie stelt een onderzoek in. Een optimist is de heer H. J. v. d. Born, voor zitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Deze was eén dezer dagen hier om voor de Haar lemsche afdeeling een spreekbeurt te vervullen en deelde daarbij mede, dat de werkgelegenheid in de metaalindustrie toeneemt. Want waren er in den slchten tijd 56 van iedere 100 bondsleden werkloos, nu is dat 40. Hij schreef dat toe aan opleving. Naar wij meenen openbaarde zich de toeneming der werkloosheid ook het eerst in de metaalindustrie. Moge dit dan het bewijs zijn, dat het omgekeerde zich thans voordoet. De R.K. Brood-, Koek- en Banketbakkers etc. komen Zaterdag 31 October in gebouw „St. Bavo" bijeen om feest te vieren. Het duo Joe en Nelly zal voordrachten ten beste geven en een gezellige band zal zorgen, dat er muziek in den avond zit. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft be richt ontvangen van Ged. Staten dat naar aan leiding van de behandeling der begrooting 1936 de begrooting 1937 niet meer mag bevatten een R. K. Volksbond Woensdagavond opende de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond het winterseizoen met een propaganda-leden- vergadering. Door het bedanken van den heer J. C. Behage was er een vacature gekomen in de commissie inzake het toezicht op de Arbeidsbemiddeling. Als candidaat voor deze commissie is gesteld de heer J. v. d. Mey als lid en als plaatsver vangend lid de heer J. B Deelissen. Den heer Behage, die ook een achttal jaren deel van het bestuur had uitgemaakt en mede voor deze functie bedankte, werd dank gezegd voor het vele werk, dat hij in de R. K. Arbei dersbeweging heeft gedaan. Van de vele mededeelingen noemen wij o.m. de plannen tot het organiseeren van een studie club, waarvan de opgave tot deelname sluit op 31 October a.s.; dat het jaarfeest zal worden gehouden op Zondag 8 Nov. en zal aanvangen met een H. Mis in beide parochiekerken, waar na een gemeenschappelijk ontbijt in het R. K. Vereenigingsgebouw, terwijl de jaarlijksche feest, vergadering zal plaats hebben op Maandag 9 Nov., waarbij de Vereenigde Haagsche Spelers, onder leiding van Pierre Balledux zulien opvoe ren „De Rare" van Jac. Ballings. Een voorloopig winterprogramma werd vast gesteld. Behalve de viering van het jaarfeest zullen er op 25 Nov., 16 Dec. en 20 Januari door den heer Ant. J. M. Angenent, districtsbestuur der, spreekbeurten vervuld worden met als on. derwerpen: „Hoe het communisme groeide", „Waarom de Paus zoo uitdrukkelijk waarschuwt tegen het communisme" en „Onze moderne kruistocht". Mede werden besproken de resultaten der gehouden bestuursvergaderingen en de instel ling van een commissie voor de uitzending van jeugdige werkloozen naar het Werkkamp Eg- monder Abdij en die over klachten uitvoering nieuwe steunregeling. Vervolgens had de installatie plaats van den nieuwen geestelijken adviseur, kap. J. Klijn. Met een toepasselijk woord werden daarna zes nieuwe leden geïnstalleerd. Hierna kreeg de voorzitter, de heer H». A. Meeuwenoord, het woord voor zijn te behandelen onderwerp: „Aan de vruchten kent men den boom". Zeer uitvoerig zette spr. uiteen, wat hij met den boom bedoelt, n.l. het R. K. Werklie denverbond in Nederland en den huidigen vorm daarvan. De bekende instellingen van dit Ver bond liet spr. de revue passeeren. Bij de rondvraag kwam ter sprake de nieuwe steunregeling, waarbij vooral de groote gezin nen de dupe worden Een der aanwezige leden met een zeer groot gezin kreeg een klap van 4.95 per week. De voorzitter verzocht belanghebbenden deze zaak middels de vakorganisatie aanhangig te maken bij de Commissie die de steunverleening aan werkloozen behandelt. Eventueel zal hier over een bestuursraadsvergadering worden ge houden. Tevens werd de klacht geuit, dat er nog niets vernomen is van een toeslag op de brandstoffen of het verstrekken van bonnen voor brandstof fen. Het bestuur zegde toe een verzoek te doen. Ook werd het bestuur verzocht stappen tè doen bij het Comité tot ontwikkeling en ont spanning van werkloozen tot het geven van een Esperantocursus aan werkloozen. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R.K. Volks bond 8 uur; Federatie groenten- en fruithan delaren 8 uur; Vakgroep Bouwvakbond 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: N.V. Amsterd. Tooneelver. „De heer en mevrouw Séverin"; kwart over 8. Café-restauiant Gebr. BGnkmann: KJMV „St. Augustinus'", half 9. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 3-4 uur Frans Halstheater: Silvia Sidney in „Vlucht voor het noodlot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Geza von Bolvary in „De lokkende stem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur: „Follow the Fleet", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Muiterij op de Bounty" (ge prolongeerd), 2.30, 7 en 9.30 uur. Gebouw „St. Bavo" Grafische Bond 8 uur; Gee. Best. Iliesvereeniging, half 9; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Laschclub, 8 uur. Hotel „Royal" R.K. Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Paulus", half 9. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Het Centraal Tooneel voert op „Het voorste legioen", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert H. O. V., kwart over 8. Rembrandt-Theater Rose Marie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace De Dorpsdokter, 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac 115 uur. Frans Halstheater De keizer van Calif or- nië, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater De onzichtbare macht, 2.30, 7 en 9.15 uur. PARIJS, 21 Oct. In het bergdorp Lardiers bij Forcalquier heeft een achttienjarige houthak ker in een aanval van krankzinnigheid een ge heel gezin, bestaande uit vijf personen en een herder met zijn jachtgeweer neergeschoten. De dader is vervolgens gevlucht en is nog niet te ruggevonden. Eenige jaren geleden is de vader van den da der in een krankzinnigengesticht opgesloten. post voor salarissen van vier kweekelingen met acte. Dit beteekent dus, dat de vier kweekelingen, onlangs door den raad aangesteld, hun ontslag zullen krijgen. Dit bericht heeft in verschillende Zandvoortsche kringen ontsteltenis teweeg ge bracht en brengt een reorganisatie van het openbaar onderwijs mede. Maar ook voor het bijzonder onderwijs is het geval van veel belang. De heer G. v. d. Velden is gehuldigd, omdat hij 40 jaar werkzaam was bij van Gend en Loos. Van de directie ontving hij een enveloppe en van het jubileumfonds een ameublement. De Romolenstraat zal tusschen Zuid-Polder straat en Heerensingel voortaan weer voor aHe verkeer geopend zijn. Verloofd: AAT VAX LEUVEN en JAN KLOPPERS. Haarlem, 25 October 1936 Kampersingel 58 Groote Houtstraat 128 Flinke vuurpot. Onafbrandbaar gelakt. Zuinig in het stoken. Een echt „kamer-vulkaantje" Prijzen vanaf 64.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5